A DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. FEUI LLETOIM 44ste Jaargang. Woensdag 21 September 1921. No. 13142. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal fbèrekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Advertentiën: plaatsen wordt 2 J maal Speciale conditiën J voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieels af- en aan kondigingen ven het Gemeentebestuur. KENNISGEVING. Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 4 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehou den in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 2de lijst voor het dienstjaar 1921 bevatten de de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesteld in handenvan den Gemeente-Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen eraan herinnerd dat overeenkomstig art. 5 der Verorde ning de belasting moet zijn voldaan veertien dagen na de dagteekening van het aanslagbiljet op straffe van vervolging volgens de wet. Schiedam, 21 September 1921. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen bij deze ter openbare kennis, dat de Gemeentelijke Zweminrichtingen dit jaar op 1 October a.s. gesloten zullen worden. De in bewaring gegeven voorwerpen, moeten tegen vertoon van bewijs, voor 1 October a.s. worden afgehaald. Schiedam, 21 September 1921. Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND EN RUSLAND. Sinds de sluiting van het Engelsch-Russisch handelsverdrag heeft de Engelsche regeering zich loyaal van elke vijandige daad tegen de Rus sische regeering onthouden. Deze laatste daaren tegen heeft, sinds de onderteekening Van het ver drag, haar campagne van valschheid en vijandig heid tegen Engeland en geheel Centraal Azië en Afghanistan nog intenser*gemaakt.Zulke han delingen is de Engelsche regeering niet van plan nog langer te dulden, en zij heeft dan ook een in krachtige bewoordingen vervatte nota naar Moscou gezonden, waarin zij de aandacht op zulke ernstige daden van trouwbreuk vestigt en om opheldering vraagt. een IERLAND. Aan de Valera's laatste telegram valt gemengde ontvangst ten deel in de Londensche bladen. Men is het er echter over eens, dat het een voortzetting van nuttelooze manoeu vres beteekent en algemeen uit men leedwezen, dat hij er niet toe komen kan een rechtstreeksch antwoord op een rechtstreeksche vraag van den eerste-minister te geven. De commentators zijn Verdeeld over de vraag, of de Valera zelf verantwoordelijk is voor deze afwezigheid van rondheid dan wel of de extre misten hem beletten, de uitnoodiging van den eerste-minister rondborstig aan te nemen. Zijn laatste telegram is, zegt de „Manchester Guardian", geen antwoord op Lloyd George's laatsten brief. De Valera trekt zijn verklaring niet terug, dat de< Sinn-Feinsche afgevaardigden ter con ferentie moeten komen als vertegenwoordigers van een souvereinen en onafhankelijken staat Maar evenmin herhaalt hij haar. Er zou geen moeilijkheid zijn, indien de Valera niet volkomen noodeloos en op uitdagende wijze die aanspraak in de correspondentie had ingevlochten, of- schoon hij weet, dat die aanspraak nooit erkend kon worden. Het is nu volkomen duidelijk, dat als de Valera zich bepaald had tot een eenvoudige aanneming van Lloyd George's voorstel, hij de sympathie en instemming gehad zou hebben van iedereen in Zuid-Ierland, voor wien hij on dersteld wordt te spreken, behalve een kleine minderheid van onverzoenlijken. De „Daily Chronicle" zegt: Wij^jjetreuren diep, dat de Valera, die, naar wij gelooven, den innigen wensch heeft om deze kwestie te regelen, zich niet verstout zijn persoonlijke opvatting aan zijn minder gewillige collega's op te leggen en hun den eenigen uitweg tot den vi-ede in Ierland te toonen. Het is twijfelachtig, of Lloyd George op de Valera's laatste boodschap zal antwoor den, voor het Kabinet zich met - den toestand bezig gehouden heeft. Die Kabinetsvergadering zal te Londen bijeenkomen, zoodra de dokter van den eerste-minister hem toestaat de reis uit Schotland te ondernemen. 81 Hoewel het onderhoud slechts kort was ge weest en zulk een ramspoedig einde had ge nomen, had het lang genoeg geduurd, om hem met schrik te doen bespeuren, dat zij voldoende geestkracht bezat, om een eigen gedragslijn te volgen. Hij was zenuwachtig verlangend om haar weer te zien, want hij gevoelde, dat zij hem ontgleed en dat de gapende kloof, die plotseling tusschen hen ontstaan was, telkens wijder werd en ieder oogenblik van een onrekenbaar gevolg was. Die flauwte was allerongelukkigst, want, zooals tante Jo hanna hem met beslistheid mededeelde, zou zij daardoor eenige uren rust moeten nemen, en kon hij dus niet hopen, haar voor het diner te spreken. Die toestand was voor een man van zijn geaardheid een ondraaglijke besproeving, en toch was hij volslagen machteloos, om er iets aan te veranderen. Zonder het zich te Willen bekennen, gevoelde hij zich in de mazen ^an een vreeselijk net gevangen, waarbij een l:erc*e stap zijn onherstelbaren ondergang Tocin8rolge hebben- Panier^ Z1JU Seest eellige afleiding. De «Is van'h7aarVan Madeline gesproken had, et getuigenis van een doode" la- GRIEKENLAND EN TURKIJE. Uit Constantinopel meldt men Moestafa Kemal heeft op 15 September de al gemeene mobilisatie in Anatolië afgekondigd. Uit Genéve Wordt aan de „Times" gemeld: Door de Grieksche legatie alhier wordt het be richt tegengesproken, dat de Grieksche regeering de tusschenkomst van den Volkenbond zou heb ben ingeroepen voor de beëindiging van den oor log met Turkije. De „Times" verneemt voorts van zijn correspondent te Smyrna d.d. 17 dezer, dat de Grieken opnieuw de Sakaria zijn overge trokken. De correspondent zegt verder, dat een deel van de Grieksche pers aandringt op het inroe pen van bemiddeling om een einde te maken aan het bloedvergieten. De Grieksche premier, Goenaris, gaf echter te kennen, dat een staken der vijandelijkheden niet kan plaats hebben, alvorens de Grieken de algeheele overwinning hebben behaald. Nieu we Grieksche lichtingen zijn onder de wapenen geroepen. WILNA. Nu de pogingen om Polen en Litauen tot een vergelijk over het gebied van Wilna te bren gen mislukt zijn, heeft de Raad van den Volken bond besloten de zaak aan de Algemeene Verga dering voor te leggen, waar zij in het openbaar zal worden besproken. De Raad adviseert de Alg. Vergadering het voorstel van Hijmans tot het hare te maken. In Volkenbondskringen is men ovei'tuigd, dat de openbare behandeling Polen £n Litauen onder den druk der openbare meening in de ge- heele wereld zal bewegen de door Hij mans voor gestelde schikking in beginsel te aanvaarden,met het voorbehoud dat de punten van geschil aan het Int. Gerechtshof worden voorgelegd. OOSTENRIJK. Gisteren hebben spoorweg- en telegraafarbei- ders de beurs te Weenen bestormd en tal van beursbezoekers afgeranseld. De kleine banken in de buurt van de beurs en de koffiehuizen, waar veel beursbezoekers komen, moesten het even eens ontgelden. Ook daar zijn lieden mishandeld. Militairen en politie hebben het beursplein schoongeveegd. De beurs is vrijwillig gesloten. Alle toegangen worden thans bewaakt. te Nilambur in brand gestoken. De brug tus schen Mambad en Nilambur is vernield. Verder wordt gemeld, dat de leider der op standelingen, Kunhammad een onbeperkt ge zag uitoefent in West Ernad en dat Ernad en Walluvonad tot onafhankelijke koninkrijken, zijn geproclameerd. Een vluchteling, die te Calicut is aangeko men, verklaar-de, dat hij 100 rupees had moe ten betalen, voordat hem werd toegestaan zich naar Calicut te begeven. Kunhammad ver klaarde, dat het te Calicut niet veilig was, daar zijn mannen binnen twee of drie dagen naar de stad zouden oprukken, teneinde alle Europeanen om het leven te brengen. ITALIË. Naar Orient uit Rome meldt, is Zaterdag 1.1. het lang verwachte handelsverdrag tus schen Italië en Polen onderteekend. De Italiaansche bladen houden zich druk met deze overeenkomst bezig en beoordeelden haar over het algemeen gunstig. ALLERLEI. Z.H. de Paus heeft de gemengde commissie van het Internationale Roode Kniis-Comité medegedeeld, dat hij een millioen lire schenkt ten behoeve van de slachtoffers van den Russi- schen hongersnood. De helft wordt ter beschik king gesteld van Nansen, de andere helft is be stemd voor de Internationale Kinderhulp-expe ditie, die eveneens door Nansen is georganiseex-d. Uit Reval wordt gemeld, dat het eerste transport levensmiddelen voor de door den hon gersnood geteisterde bevolking dat de Russische grens is gepasseerd, totaal is geplunderd door soldaten van het roode leger. Reuter seint uit Londen Het is mogelijk, dat in de naaste maanden de vier nieuwe'slagschepen op stapel zullen worden gezet, waarvan de admiraliteit den bouw heeft opgedragen aan particuliere firma's in Engeland en Schotland. Ieder der vier werven welke hier voor zijn uitgekozen, zou voldoende aan 3000 man wei'k kunnen verschaffen. Binnenland. Staatsbegrooting voor 1922. Blijkens de financieele nota werden voor 1922 geraamd gewone inkomsten 590.908.425.061/2, uitga ven 638.964.445,38, dus tekort ƒ48.056.820,31 x/2 buitengewone inkomsten ƒ15.681.818.06, uit gaven ƒ207.166.519.50, tekort 191.478.711,44 Crisisdienst tekort 8.446.288. Totaal inkomsten 606.590.233,121/2, uitgaven ƒ854.571.252.88, tekort 247.984.019.751/.,. M*t betrekking tot de stijging op de verschil lend» hoofdstukken behelst de nota uitvoerige bijzonderheden. De middelen en inkomsten ter bestrijding der uitgaven zijn geraamd op ƒ606.580.233, 121/2, waarin begrepen is aan buitengewone ontvang sten 15.681.808.06. Blijft v. gewone ontvangst, 590.908:425,06 Va, d.i. 46.725.944.02x/2 meer dan aanvankelijk voor 1921 is geraamd. De middelen, welker opbrengst in de maan- delijksche middelenstaten wordt gepubliceerd, zijn ƒ45.190.000 hooger geraamd en dê overige middelen, voor zoover onder de gewone gerang schikt 1.535.944.021/2 samen 46.725.944.021/ï Voor de eerste groep is de hoogere raming uitsluitend toe te schrijven aan nieuwe belas tingheffing. Hooger zijn geraamd grondbelas ting ƒ317.000, personeele belasting 1.390.000, inkomstenbelasting 14.000.000, dividend- en tantiémebelasting 1.500.000, gedistilleei'd ac cijns 11.000.000, bieraccijns 500.000, successie rechten 20.000.000, inkomsten uit domeinen en uit jacht en visscherij ƒ370.000, die uit de Staatsloterij ƒ12.000 en de loodsgelden 400.000 terwijl als opbrengst van de tabskaccijns 10.000.000 werd uitgetrokken. Daarentegen zijn van deze groep lager ge raamd de vermogensbelasting 500.000, de sui keraccijns 1.000.000, de wijnaccijns ƒ200.000, de zoutaccijns 900.000, de geslachtaccijns 2.000.000, de speelkaartenbelasting 100.000, de zegelrechten 3.000.000, de registratierechten 10.000.000, de invoerrechten 3.000.000, de belasting op gouden en zilveren werken 99.000 en het statistiekrecht 1.400.000. Stelt men de ramingen der ontvangsten en uitgave tegenover elkander, dan vindt men, dat geraamd wordt BRITSCH-INDIE. Naar uit Madras wordt gemeld, hebben de opstandige Moplahs alle regeeringsgebouwen ge voor hem op de schrijftafel. Mocht hij in het eerst eenigen schroom hebben gevoeld om ze in te zien, later verdween difi geheel, toen Hanbury hem een paar regeltjes bracht, om hem te verzoeken, ze door te lezen. Het waren meerendeels oude brieven van den grootvader van James Lethebridge aan mr. Warren over zaken. Slechts één bevatte iets van belang, namelijk de min of meer ko mische klacht, dat zijn zoon Richard slechts één kind had, een leelijk meisje met een on- noozel, hoekig brutaal gezicht van negen jaar, Johanna geheeten, wier moeder een zeer zwakke gezondheid had. „Richard zelf"» luidde het verder, „heeft, volgens de genees- heeren, een hartkwaal, eix ral dus niet lang leven. De gedachte, dat zulk een schepsel alles zou erven om er met haar onnoozele moeder mooi weer mee te spelen, is al te dwaas. Ik ben dus zeer geneigd, om er ten behoeve van mijn neef Louis Amyott, van Warwick, over te beschikken- Hij is een fatsoenlijk man, die twee knappe zoons heeft, en, zooals gij weet, heb ik in menig opzicht veel verplichting aan hem. Richard zelf >s niet tegen het plan. Natuurlijk móet er goed voor het meisjé en haar moeder gezorgd wor den. Mrs. Lethebridge schijnt tot niets anders in staat, dan om te verkwisten, en diezelfde karaktertrek zal de dochter, met haar volle maansgezicht, ook wel eigen zijn." De eenige schijn van bewijs, behalve de vage zinspelingen, die alle op hetzelfde neer- ONOVERTROFFEN voor Corduroy 3 en andere Kindermanteltjes kwamen, was een soort van memorandum, een testament, waarin Louis Amyott van Warwick, werd aangewezen, in geval Richard Lethebridge zonder zoon mocht overlijden, als de erfgenaam van des erflaters vaste goede ren, met inbegrip van het Kasteel en onder hoorigheden, terwijl zijn kleindochter even eens goed bedacht werd. Maar het was blijk baar slechts een haastig opgestelde schets en van: geen waarde, behalve, dat het een bekrachtiging was van de plannen, waarvan in de andere brieven melding werd gemaakt. Met een zucht van verlchting, legde Fraser de papieren neer. Hij had gevreesd, dat het erger zou geweest zijn. Wat bewees dit nii nog? Niets volstrekt niets. Ongetwijfeld had de oude heer het onbestemde voorne men gehad, om, onder zekere omstandighe den, iets te doen, maar die omstandigheden hadden zich nimmer voorgedaan, want, toen Richard Lethebridge eenige maanden later stierf was z'n vrouw in blijde verwachting en schonk nog datzelfde jaar het levenslicht aan haar zoon James. Wel wist hij zelf niets meer, en ook, dat in het vernietigde stuk of testament de meis jes geheel en al van de nalatenschap waren uitgesloten, maar deze brieven getuigden al leen van afkeer voor mrs. Richard Lethebrid ge en haar dochter Johanna en bevatten niet de minste bevestiging van de uitvoering van zijn voornemen. Zijn positie was dus onver zwakt, daar de oude Mr. Warren dood was en er dus geen enkele getuige meer bestond. Zijn scherpzinnigheid als rechtsgeleerde kon hem den toestand niet anders doen beschou wen en schonk hem de overtuiging en het ver trouwen, dat Madeline hem zou en moest ge looven. Er was niets veranderd. Het duister, bedriegelijk verleden leverde slechts onbe stemde vermoedens en gissingen op. Spinneweb- ben, die door 't gezond verstand gemakkelijk waren weg te vegen als dwaze phantasieën. Met 'n zucht van blijdschap schoof hij de gele, duffe papieren van zich af, en sloop hij het stille, sombere studeervertrek uit, om zich naar den heerlijken tuin, met zijn liefelijke herfst tinten te begeven, waar het gezang der vogelen en het gegons der insecten hem hun welkomst groet brachten. Voor een oogenblik was hij zijn zorgen en teleurstellingen vergeten en gevoelde hij zich geneigd om zijn liefelijke d.roomen we der den vrijen loop te laten Hij vergat den ge- jaagden, wantrouwenden blik van Madeline's oogen. Hij vergat de plotselinge openbaring van haar wil dien zij hem nauwelijks een uur geleden had doen gevoelen. Hij vergat zelfs de mogelijkheid, dat dit meegaande, beschroomde, innemende karakter ook sterk, vastberaden en zelfver trouwend kon wezen. Maar bovendien vergat hij, of liever onderdrukte hij de wroeging en het berouw, die hem pijnigden. Er was nu een maal niets aan te verhelpen. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i—win iiiiiiiiiMiiiiifn^wTinMii™B'rTmfvrTiT--v^r' DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARD1NGEN, Fabrikante van Sunlight Zeep* o lO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1