Schiedam, waak voor uw belangen x DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Virginia's levensloop. I J FEUILLETON. 44ste Jaargang. Vrijdag*23 September 1921. No. 13144. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Het plan tot regeling van de wederztjdsche belangen tussehen Rotterdam en Schiedam ge toetst aan het Rapport der Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 19 Maart 1914. De beteekenis en de gevolgen van de wijzigingen in de spoorlijn Rotterdam-Schiedam. II De Staatscommissie heeft in haar rapport op den voorgrond geplaatst, dat de spoorlijn Rot terdam D. P.Delft veel te laag ligt en thans te zwaar belast is met goederen- en passagierstrei- nen. Voorts heeft zij de noodzakelijkheid betoogd van een splitsing tussehen den goederen- en pas- sagiersdienst. Teneinde de scheiding tussehen die twee dien sten mogelijk te maken, heeft de Staatscommis sie met betrekking tot. het deel van het spoorweg net, waarbij Schiedam meer bepaaldelijk belang heeft, de volgende denkbeelden ontwikkeld en in avant-project gebracht De volkomen splitsing tussehen het reizigers- en goederenverkeer zoowel op de stations als op de daarbuiten gelegen baanvakken begint voor de westelijke lijnen nabij het nieuwe rangeersta tion Kethel. Het station Rotterdam D. P. zal in westelijke richting moeten worden verplaatst (tussehen Heemraadssingel en Henegouwerlaan) en uit sluitend dienen voor het reizigersverkeer. Tussehen de Delfsshavensche Schie en het station D. P. komt een nieuw goederenstation voor Rotterdam, genaamd „Goederenstation Beukelsdijk." Als gevolg van dezen gewijzigden toestand zul len twee nieuwe spoorbruggen (nabij de sedert eenige jaren in gebruik genomen nieuwe brug) over de DelftshavenscheSchie moeten worden ge bouwd. Deze bruggen zijn ontworpen met bovenkant spoorstaaf op 6 M N. A. P. Waar het streven der commissie was, om bij den aanleg van de nieuwe spoorbanen voor den goederendienst in W. richting, óók rekening te houden met het straatverkeer en de waterwegen, zullen die banen zeer hoog komen te liggen,aldus gelegenheid biedend tot het maken van doorgan gen van allerlei aard. Tussehen de Delftshavensche- en de Schie- damsche Schie (derhalve tussehen de nieuwe spoorbrug over de Delftshavensche Schie en den overweg aan den Overschieschen weg, zal de si tuatie aldus worden Het station Schiedam zal meer stadswaarts verplaatst worden in de richting van de Ooster straat en uitsluitend bestemd zijn voor het rei zigersverkeer. Tussehen het station Schiedam en de Delfts havensche Schie komt een nieuw goederenstati on (Gocderenstation Schiedam), hetwelk komt te liggen aan de nieuwe goederenspoorbanen, die van Rotterdam uit in de richting Schiedam lóopen. Men krijgt dus dezen toestand X Bovendien zal er een groot rangeerstation te Kethel komen (ten N.W. van de Poldervaart.) De gronden, waarop dit rangeerterrein zal worden 83 „Madeline Ik zou haar geen haar van haar hoofd willen krenken riep zij opgewonden uit. Hij lachte sarcastisch. „Fraaie woorden zei hij spottend. „Maar fcbch deedt ge het. Moet ik alles zeggen is bet waar of niet, dat gij en Amyott in de laatste maanden op een schande lijke manier hebt saamgespannen, om Madeline van haar rechtmatige bezittingen te berooven en Amyott uw minnaar in haar plaats te stellen De ruwheid en heftigheid van dien aanval benam Virginia letterlijk den adem. „Neen, neen! 't Is niet waar!" zeide zij hijgend, ter wijl zij haar brandende wangen met de han den bedekte. „Het voegt u niet mij zoo iets te zeggen „Zoo Hij haalde de schouders op. „Mis schien heeft het. woord „minnaar" uw fijn gevoelige ooren gekwetstIs hij dat dan niet Was hij uw minnaar niet, toen hij met u in de lommerrijke laanen van het Bois de Bou logne wandelde, u overal geleidde en openlijk voor zijn vriendschappelijke verstandhouding 'oet u uitkwam Tot nu toe heb ik gezwegen en O vriendelijk behandeld, om uw blosjes te sparen, die mij niettemin zeer misplaatst schijnen. Toen en Amyott samen te Parijs waart, heeft hij u aangelegd, zijn reeds door de H.IJ.S.M. aange kocht. Van het goederenstation Schiedam af in de richting Kethel zijn de spoorlijnen voor het goe derenvervoer geprojecteerd aan de N. en O. van de bestaande lijn SchiedamDelft. Schiedam zal verder geen overgangsstation meer blijven voor de uit de richting Den Haag voor Hoek v. Holland bestemde treinen, daar Den Haag rechtstreeks langs een nieuwe spoor lijn aansluiting krijgt met Vlaardingen, waardoor een betere verbinding met Engeland tot stand kan komen. De nieuwe situatie op de spoorlijn Kethel (rangeerterrein)Rotterdam D. P. (het nieuwe station) in haar geheel samenvattend, krijgen we dus Belangrijk liooger liggende spoorbanen (voor reizigers en goederen elk afzonderlijk) met nieu we stationsgebouwen en inrichtingen te Kethel, Schiedam en Rotterdam. Wat is er nu verder in uitzicht gesteld, waar bij de belangen van Schiedam ten nauwste zijn betrokken Geen spoorwegverbinding met Schiedams ter ritoir aan de Westgrens. (B. en W. van Schiedam hebben in de gewisselde stukken inzake de „Re geling der wederzijdsche belangen van Schiedam met Rotterdam" op de totstandkoming dier spoorwegaansluiting gedoeld.). De havenspoor van den Rechter Maasoever, die bij de Hooge Boomen in Oostelijke rich ting in enkel spoor ombuigt achter het Sparta- terrein, zal van richting veranderd moeten wor den. Deze lijn zal voortaan b ij de Hooge Boomen in Westelijke richting (dus naar Schiedam toe) als dubbel spoor ombuigen over het tegenwoordige Schiedamsch territoir in O. Matenesse heen en vlak naast het Goederenstation Schiedam onder de hoofdlijnen baanvak Schie damRotterdam door (precies op de nieuw voor gestelde grenslijn) worden geleid naar de nieuwe sporen voor het goederenvervoer Rotterdam-— rangeerterrein-Kethel. Wij hebben hier dus te maken met de oude tac tiek van Rotterdam, om spoorwegaansluiting aan gemeentegronden, handels- en fabriekster reinen en de havenwerken binnen Schiedams territoir onmogelijk te maken. Om Schiedam de Yoordeelen van een spoor wegverbinding te onthouden moet natuurlijk de tegenwoordige grenslijn meer Westwaarts naar Schiedam worden verlegd Als de Schiedammers van 1921 nu maar even rustig slapen als hun voorzaten tijdens de totstandkoming der Hoek-lijn, dan kan Rot terdam kalm haar gang gaan en de plannen, om Schiedam te isoleeren, zoo scherp mogelijk doo. zetten. Maar er is nog meer wat aller aandacht vraagt. Rotterdam heeft een Schie—Rotterkanaal ge projecteerd. Dit kanaal zal in de Delftshavensche Schie uit monden. (N. W. van de bascule spoo wegb ug over de Delftshavensche Schie (op de lijn Schie damRotterdam). De drie havens in Nieuw Matenesse zijn zóó geprojecteerd, dat zij in de toekomst in verbin ding kunnen worden gebracht met de Delftsha vensche Schie. Na het aanbrengen van sluizen in Schielands Hoogen zeedijk (de eenige verbinding die men Schiedam met Rotterdam wil laten), kunnen de drie Rotterdamsche havens doorgetrokken wor den van Oud-Matenesse naar den spoordijk die toch (de bovenaangeduide verandering zal moeten ondergaan) en verder Oostwaarts kunnen worden gegraven naar de Delftshavensche Schie, zijn grieven reeds meegedeeld en uw sympathie als een wapen tegen mij en tegen Madeline ge bruikt, door u te overtuigen, dat hij gruwelijk door de Lethebrige's was verongelijkt en mis handeld, die op datzelfde oogenblik alles in ge reedheid brachten, om u met open armen te ontvangen en u een huis aan te bieden, dat gij zoozeer noodig hadt. Ik kan alleen zeg gen," eindigde hij met een bitteren lach, „dat volgens onze eerlijke, loyale Engelsche be grippen, dergelijke listige achterbaksche kom- plotten, en plannen, en zulk een vergelding van de vriendschap en edelmoedigheid, die de Lethebridge's hun onwaardigen neef steeds hebben getoond allertreurigst en ungenllemanlike is Het beroep, dat hij op haar deed, was even listig en krachtdadig, omdat het een flauwen schijn van waarheid bevatte, en terwijl Fraser er mede bezig was, nam hij opmerkzaam de uitdrukking van haar sprekend gezichtje waar en scheen er een nieuwe gedachte in zijn ge slepen, vruchtbaren geest op te komen. Kon hij haar niet tot zijn werktuig maken Kon hij haar nu nog niet van Amyott losmaken en door op haar eergevoel en genegenheid voor Madeline te werken, haar tot zijn medeplichtige maken Kon hij haar de gevaarlijke wetenschap, die zij bezat, niet ten nutte van Madeline doen aanwenden Opnieuw begon hij, doch nu op een welwillenden, verzoenenden toon„Komaan, miss Neville, ik zie, dat het u verdriet doet. Maar vlak over den mond van het SchieRottekanaal! Van Rotterdams standpunt bekeken wellicht een voortreffelijk plan, maar voor Schiedam allernoodlottigst, omdat een volkomen isoleering van Schiedams Oostgrens wordt ver kregen, hetgeen van onberekenbare schade is te achten voor den handel, de scheepvaart en de burgerij. Niets zal Rotterdam in den weg staan, om in Oud-Matenesse datgene te doen wat zij in Nieuw-Matenesse van plan is: achter de haar toebehoorende oeverterrei- n e n (handelskaden met loodsen enz.) t e r r e> n- afsluitingen maken. Aldus zal Schiedam niet alleen in Nieuw-Ma tenesse, van den Maasdijk af tot Schielands Hoogen Zeedijk (Rd. dijk) toe, worden afgesloten maar zelfs van laatst genoemden dijk (den R'd. dijk) af tot aan de spoorlijn R'damSchiedam. Zie daar, de voornaamste reden ontvouwd waarvoor Rotterdam ook in Oud-Matenesse (dus tussehen den spoordijk en den Rotterd. dijk) het Schiedamsche grondbezit wil bemach tigen en de grenslijn ook déar wil terugbrengen tot aan de meest westelijke terreinafsluiting rond om haar havens. Rotterdam is wel zoo welwillend haar achter die nieuwe grenslijn in Oud-Matenesse West waarts gelegen grondbezit aan Schiedam af te staan, als Schiedam aan Rotterdam maar geeft datgene wat zij noodig heeft om de groote plan nen (Maas-Schie-Rotte verbinding, gecombineerd met de isoleering van Schiedam) te doen slagen. Meent niet, lezers, dat wat Rotterdam beoogt, idealen zijn voor de verre, verre toekomst. Vol strekt nietDe H.IJ.S.M. beschikt reeds, zoo als gezegd, óver de aangekochte terreinen voor het rangeerstation Kethel, de Staatscomm. heeft al als haar oordeel uitgesproken, dat de lijn KethelRotterdam en de wijziging in de verbin ding van de havenspoorweg (RechterMaasoever) met de hoofdgoederenlijnen allereerst tot uit voering dienen te komen. Wordl vervolgd). Buitenlandse!! Nieuws. DE RAMP TE OPPAU. Het aantal dooden wordt nog steeds verschil lend opgegeven. De directie der fabriek ver klaart, dat tot dusver 244 dooden zijn wegge bracht. Volgens een andere mededeeling zijn tot dusver 320 lijken geborgen. Men vreest echter, dat nog een aantal gedooden onder de puinhoopen ligt. Het aantal gewonden kan bij benadering niet worden opgegeven, aangezien zij in verschillende ziekenhuizen zijn opgenomen of thuis worden verpleegd. Het aantal personen, dat blind is geworden, is groot. In de ooglijders- kliniek te Heidelberg zijn ongeveer veertig blind geworden personen opgenomen. Volgens een mededeeling der directie bedraagt het aantal arbeiders, dat zich bij het ongeluk in de fabriek bevond, 2225. Uit Mannheim wordt gemeld Het aantal omgekomenen staat nog niet vast. Men moet in aanmerking nemen, dat niet alleen het aantal slachtoffers in de fabriek zelf moet worden geteld, doch dat er ook velen in de voor driekwart Vernielde plaats Oppau en in nog verder gelegen plaatsen zijn. Zoo zijn in Mann heim drie dooden en meer dan 200 voor het meerendeel zwaar gekwetsten. Het totaal aantal zal wel schrikbarend hoog zijn. De bevolking is thans in zooverre van haar schrik bekomen, dat men met alle kracht aan het reddingswerk kan gaan. De directie van de fabriek hoopt binnen eenige weken weer aan het werk te kunnen gaan. heb ik niet de waarheid gezegd Heb ik het geval niet beschouwd, zooals ieder, die er niet in betrokken is, moet doen „Neen, neenjammerde Virginia, terwijl zij in tranen uitbarstte. „Ge zijt wreed en onrechtvaardig Gruwelijk wreed En 't is ah les onwaar Ik heb volstrekt geen schuld aan hetgeen er gebeurd is „Zoo I Tranen en weer tranen Het onfeil bare middel eener vrouw, als ze in de klem zit zei Fraser met een- minachtend, beschermend lachje. „Men zou geen man moeten wezen,om zie te weerstaan. Ik kan het ten minste niet. Vergeef mij dus, als ik misschien te veel heb ge zegd. Ik gelooof, dat ik mij driftig heb gemaakt, maar op mijn woord, ik kan het niet helpen. We moesten de zaak kalm en Vriendschappelijk be spreken, daar Madeline ons beiden lief en dier baar is. Beschouw mij als uw Padre confessor wien ge gaarne uw kleine geheimen en bezwaren zoudt willen mededeelen. Wat is er van dien vreemden brief aan, dien ge zegt, dat de goede James Lethebridge u even voor zijn dood dic teerde De arme man kan ternauwernood ge weten hebben, wat hij zeide. Flij moet zeker reeds ijlende zijn geweest. Een zonderlinge geschiede nis Hij glimlachte ongeloovig. „Zijt ge wel zeker, ik bedoel, zoudt ge er een eed op kunnen doen, dat de zaak, ik wil niet zeggen, geen ver zinsel van u is, maar dat gij u die niet ver beeld of gedroomd hebt Gedurende die lange toespraak, welke met Men acht het uitgesloten, dat de explosie in een voor de vervaardiging van stikstofverbin dingen dienende ruimte is ontstaan. Een mengsel van stikstof en ammoniak is reeds in hoeveel heden van honderdduizenden ton vervaardigd en in den landbouw gebruikt, zonder dat men ooit een gevaarlijke werking kon constateeren. Uit Oppau wordt gemeld Het is nog steeds niet mogelijk een duidelijk beeld te krijgen van den omvang van de ramp te Oppau. De eerste indruk is ontzettend. Men rijdt door straten, die aan weerskanten ingeslo ten zijn door ineen gestorte huizen. Men rijdt door straten, die bezaaid zijn rftet brokken van huisraad en glasscherven. Zoover het oog reikt, verwoesting en vernieling Het dorp Oppau is geheel verwoester is geen huis, dat geen vreese- lijke schade heeft geleden. De muren zijn ge barsten en de daken ingestort,. Tafels en kasten zijn in het wilde door elkaar geworpen. Boven alles zweeft een dichte stofwolk. De inwoners van het dorp, dat 4000 inwoners telt, waren des avonds hezig de resten van hun huisraad te verzamelen en wachten af, waar zij voor den nacht een onderdak zullen vinden. Omtrent den omvang van de verwoesting in de fabriek loopen de opgaven uiteen. Een deel van de fabriek staat nog, doch de mededeeling der directie, dat slechts een deel van de gebou wen schade heeft geleden, zal wel te optimistisch zijn. Des avonds om zes uur waren ongeveer 250 dooden geborgen. De aard vgn de catastrophe en haar uitwerking noodzaakt echter tot de conclusie, dat er nog veel dooden onder het puin liggen, zoodat het aantal slachtoffers nog aanzienlijk grooter zal zijn. Door de straten van Ludwigshaven, dat on geveer vier kilometer van de fabriek af ligt, rijden vrachtauto's hoog opgestapeld met een voudige zwarte kisten. Opvallend is hierbij, dat men bijzonder veel kinderkistjes ziet. In Oppau zijn zeer veel kinderen omgekomen. Zij werden onder de instortende huizen van het arbeiders dorpje verpletterd. De dooden zijn in een schoolgebouw in Lud wigshaven geborgen, voorzoover zij niet door hun familieleden afgehaald zijn. Rij aan rij liggen daar de slachtoffers. De herkenning van de dooden bereidt groote moeilijkheden, daar een groot deel van hen vreeselijk door de zure dampen verminkt is. Brandweer en ambulance personeel zijn nog steeds bezig onder de puinhoopen naar dooden te zoeken. Steeds weer draagt men op baren slachtoffers aan, wier aanblik afgrijselijk is. De burgemeester van Oppau schat de totaal aangerichte schade op milliarden. In Mannheim wordt de daar aangerichte schade, alleen aan vensterruiten, op verscheidene millioenen mark geschat. Daarbij komt nog de schade, veroorzaakt tussehen Heidelberg en Bentheim. Uit Berlijn meldt men Er zijn nog steeds geen volledige gegevens voorhanden, betreffende den omvang van den ramp te Oppau. Het onderzoek is in vollen gang. Er is thans ook gebleken, dat groote gasketels, van welke één 50.000 kub. M. gas bevatte, in de lucht zijn gevlogen. Ook te München is de ontploffing waarge nomen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Reuter seint uit Londen In verband met de openbaarmaking van het ontwerp-agenda voor de ontwapenings conferentie te Washington, waardoor men te Londen den indruk heeft gekregen, dat de nadruk werd uitgesproken, alsof ze tot een jury was gericht, had Virginia haar tegenwoor digheid van geest van lieverlede teruggekregen, en zooveel mogelijk gezorgd de richting van het huis in het oog te houden. Reeds hadden zij het terras bereikt, waarop de vensters der studeer- en eetkamer uitkwamen. Het gezicht van mr. Lethebridge's stil verstrek, dat op het oogenblik door de ondergaande zon beschenen werd, maak te een diepen indruk op haar en bracht haar de laatste oogenblikken van zijn leven weder le vendig voor den geest. Zij zag hem weder in zijn leuningstoel zitten, met zijn bekommerd ge laat naar haar toegekeerd en 't was of zij zijn knagende stem weder hoorde. Een gevoel van verontwaardiging maakte zich van haar meester. „Een verzinselVerbeelding herhaalde zij, en zag hem met vertoornden blik aan. „En zoo iets durft ge mij te zeggen Zij hield op, om door een geweldige inspanning haar toorn te bedwingen. Fraser zag in een oogwenk, dat hij te veel had gezegd, en een ernstige, misschien wel noodlottige fout had begaan. Hij morppelde eenige woorden, om zich te verontschuldigen, waaraan zij echter door een bevelend gebaar een eind maakte. Zwijg Hoor mij aan Ik moet spreken zei de zij opgewonden, „en gij moei mij aanhooren. Moet ik u alles -werkelijk alles nauwkeurig zeg gen zooals het gebeurd is (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Goedereii8tation Schiedam. lfë] Bruggen Delftsh. Schie. eizigerBstation Schiedam. doorgang harenspoor. Reizigersst. Rotterd. D.P. Goedcrenst. Beukelsdijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1