conferentie in zake de ontwapening plaats zal hebben vóórdat de vraagstukken nopens het Verre Oosten zijn behandeld, heeft de Engelsche regeering te Washington inlichtingen gevraagd, of dit inderdaad zoo is. Men wijst er te Londen op, dat de kwestie van de ontwapening in het Verre Oosten uiter aard afhankelijk is van een regeling nopens de politieke vraagstukken. FRANKRIJK. De Petit Parisien heeft een intervieuw met Millerand gehad, naar aanleiding van het feit, dat de president der republiek thans een jaar het hoogste staatsambt vervult. In zake de buitenlandsche politiek van Frankrijk zeide de president De Entente tusschen Engeland en Frank rijk moet streng gehandhaafd blijven, maar de rechten en belangen van Frankrijk moeten niet worden miskend. Zoolang ze geeerbiedigd worden, zal de Entente, steunend op het vredes verdrag, dat haar de onontbeerlijke waarborgen geeft, de aspiraties van beide 'landen kunnen verwezenlijken. ENGELAND. De beraadslagingen die de Engelsche mi nisters Woensdag te Gairloch gevoerd heb ben, betroffen niet de Iersche kwestie maar die van de werkloosheid, waartoe vermoe delijk de aanwezigheid van de acht burge meesters van de Londensche voorsteden die op een gelegenheid wachten om door Lloyd George te worden ontvangen, heeft bijgedra gen. Na afloop van de conferentie werd besloten, dat de burgemeesters gisterennamiddag door Lloyd George zouden worden ontvangen, en wel zóó vroegtijdig, dzt zij na afloop der bespre kingen nog den nachttrein naar Londen zouden kunnen nemen. Hun oppositie richt zich Voor namelijk tegen de plannen van Sir. Alfres Mond. Zij zullen tegenvoorstelen indienen die afwijken van die, welke Macnamara indertijd heeft uit gewerkt. Reeds is gemeld dat een gemengde commissie uit het vakvereenigingscongres en uit het bestuur van de Labourparty een verzoek tot Lloyd George heeft gericht om het Parlement bijeen te roepen ten einde dit vraagstuk onverwijld in behandeling te kunnen nemen. Een Reuter-telegram uit Londen aan eenige bladen, vult dit bericht aldus aan, dat genoemde commissie Lloyd George eveneens verzocht heeft den nieuwen algemeenen raad dezer twee li chamen te willen ontvangen, ten einde de na tionale werkeloosheidspolitiek te bespreken. De oommissie verzocht voorts aan de plaat selijk# «fdeelingen der Labouw Party Zondag 9 October als werkeloosheidsdag te beschouwen en betoogingen te houden ten gunste van den eisch der Arbeidspartij betreffende een nationale werkeloosheidspolitiek. Clynes heeft voorts namens de Lnbour- leden van het parlement een brief aan den Speaker gericht, waarin hij vraagt, de bijeenroe ping van het parlement te overwegen. AMERIKA. Naar Reuter uit Washington seiril, heeft de democraat Harrison in den Senaat een rede gehouden, waarin hij een scherpe cri- tiek deed hooren op de regeering. Hij noem de de thans ter ratificeering voorgelegde ver dragen niet minder dan een verraad van alles waarvoor de Amerikaansche soldaten hebben, gevochten. Reuter seint uit Washington, dat Sena tor Lodge de commissie voor de buitenlandsche betrekkingen gisteren heeft bijeengeroepen, om te beraadslagen over de vredesverdragen met Duitschland, Oostenrijk en Hongarije. GRIEKEN EN TURKEN. Reuter seint uit Londen Volgens de bladen alhier, zal de Grieksche minister-president die binnenkort te Londen zal komen, bij deze gelegenheid aan de Geallieer den mededeeling doen van de voorwaarden, waarop Griekenland bereid is vrede met dé Kemalisten te sluiten. Belga seint uit Athene, dat de Engelsche gezant aldaar met Gounaris en den minister van oorlog een onderhoud heeft gehad. Uit Constantinoepel meldt men Het Grieksche leger, dat zich op den terug tocht bevindt wordt zoowel in het Noorden als in het Zuiden lastig gevallen door Turksche kolonnes, die van alle zijden opdringen. De Grieken doen alles om te trachten weder op de Oesjaklinie te komen ten einde het over schot van hun leger in veiligheid te brengen.Ze zullen pogen om zich op die linie te handhaven. Ten gevolge van de enorme verliezen, heeft het Grieksche leger zijn superioriteit over het Turksche leger in zake wapenen en munitie ver loren. ZWEDEN. De uitslag van de verkiezingen voor beide Kamers van den Zweedschen Rijksdag laat zich nog niet overzien. De socialisten zijn de eenig winnende partij de conservatieven en liberalen hebben zetels verloren, maar de winsten der socialisten zijn tot dusver nog niet van zoo be- slissenden aard, dat men reeds kan voorspellen, wat voor regeering Zweden zal hebben. Liet ge matigd-liberale dagblad „Stockholms Tidnin- gen acht het zeer onwaarschijnlijk, dat er een socialistische regeering zal komen. ALLERLEI. Uit Londen meldt men Sir Ernest Cassel, de bekende millionair en philantroop, is gisternacht plotseling overleden. Cassel was een intieme vriend van koning Edward. De Volkenbondsvergadering heeft gister morgen toegestemd in de toelating tot den Bond van Estland, Letland en Litauen. Bij de stem ming over de toelating van Litauen verlieten de gedelegeerden van Polen, Ropmenië en Servië de zaal, waarmee zij te kennen gaven, zich van stemming te willen onthouden. Vijf en vijftig staten maken thans deel uit van den Volkenbond. Voor de Weensche beurs hebben gister opnieuw relletjes plaats gehad. Het beursge bouw werd door plotitie bewaakt en na het begin van de relletjes werd niemand meer in het beurs gebouw toegelaten. Algemeene Rond van R. K. Rijksliieskringorganisaties in Nederland. Zaterdag j.l. kwamen te Utrecht de voor zitters en secretarissen der Rijkskieskringor- ganisnties met het dagelijksch bestüur van den Algemeenen Bond bijeen in verband met de Voor bereiding voor de verkiezingen van 1922. Alle Rijkskieskringen waren ten volle vertegen woordigd. In zijn inleidende rede wees de voorzitter van den Algemeenen Bond, mr. A. baron van Wijn bergen, op het diepgaand verschil bij gansch het verkiezingswerk tusschen nu en 1918 Den vorigen keer was het een voelen en tasten, een zoeken naar den juisten weg. Thans hebben we de nieuwe organisatie, ons nieuw Bondsre- glement, en de opgedane ervaring. Daarom kan, en moet dan ook ditmaal veel meer worden overgelaten aan de kieskringbesturen. Zeker, er zal ook thans door het Bondsbestuur leiding moeten gegeven, overleg zal herhaaldelijk moeten worden gepleegd, doch het zwaartepunt ligt bij de kieskringbesturen, die er voor staan, en hebben te zorgen, ieder in eigen kring, dat Kies- kringvereenigingen en Propagandaclubs de noo- dige activiteit ontwikkelen die leiding en voor lichting hebben te geven en te bevorderen, dat die in de plaatselijke kieskringvereeniging worde gegeven, bij de bespreking van candidaten en plaatsvervangers, opdat nu en in de toekomst voor hun taak ten volle berekende personen naar de Tweede Kamer worden gezonden. De bestu ren en in 't bijzonder de voorzitters en se cretarissen zullen zich dus wel bewust moeten wezen van hun plicht en van hun verantwoor delijkheid. Bij de mededeeling, dat de heer Hoefnagels als voorzitter van den (dubbelen) kieskring Gel derland heeft bedankt omdat de tijd hem een richtige vervulling zijner functie niet toeliet, voegde de voorzitter een woord van waardeering voor dit besluitnu kunnen voorzitters en se cretarissen, wien het aan tijd schort, nog terug straks, als de compagne aan den gang is, zal van hen de uiterste krachtinspanning worden gevergd. Aan de orde is thans het eerste punt der agen da, het voorstel van het dagelijksch bestuur! lo. De Rijkskieskringbesturen zullen zorgen, dat de definitieve groslijsten, gelijk die aan de leden der kiesvereenigingen zullen worden voor gelegd om daaruit hunne keuze te maken, bij het Bondsbestuur zijn ingediend vóór 15 Decem ber a.s. Tegen den datum van 15 December werd tweeërlei bezwaar ingebracht Friesland en Limburg voerden aan, dat zij op dien datum met hun groslijst niet klaar kon den zijn. In Limburg was men nog met de her- ziening der statuten bezig en voor de organisatie der vrouwelijke kiezers had men nog tijd noodig. Den Haag en Utrecht wenschten, dat het program van actie was vastgesteld vóór de (voorloopige) candidatenlijst werd opgemaakt: Haarlem daarentegen had den datum nóg vroeger gewenscht ten einde meer tijd tewinn en voor de propaganda. De voorzitter verdedigde de voorgestelde da tum, óók omdat er een strooming is om de ver kiezingen te vervroegen en wij met de eventuali teit van vervroegde verkiezingen hebben reke ning te houden. Na uitvoerige besprekingen werd de 15e De cember als einddatunmvoor het indienen der groslijsten vastgesteld. Zonder dicussie werden de voorstellen 2 en 3 der agenda aangenomen. Ze luiden als volgt 2o. De vergadering, waarin over het politiek advies, zal worden gehandeld en dit zal worden vastgesteld, worde gehouden in de eerste helft van Januari 1922. 3o. De afgevaardigden uit de Rijkskieskring- organisaties, die volgens artikel 9 van het Bonds- reglement moeten worden aangewezen voor de vergadering, die het politiek advies vaststelt, zullen worden gekozen vóór 15 December a.s. en hunne namen onmiddellijk aan het Bondsbestuur worden opgegeven. Hierna kwam in behandeling het laatste voor stel van het dagelijksch bestuur 4o. De samenwerking van de verschillende Rijkskieskringorganisaties t.a.v. de indiening van gelijkluidende lijsten zal zijn als in 1918. Wat betreft dit voorstel stelt het dagelijksch bestuur zich den loop van zaken aldus voordat de Rijks kieskringbesturen, die in 1918 hebben samenge werkt, tijdig (d.i. vóór 17 September) onderling deze aangelegenheid bespreken, en eene beslis sing nemen. Dezè beslissing kan dan ter verga dering op 17 September worden meegedeeld. De voorzitter deelde mee, dat het dagelijksch bestuur het advies van den „wiskundigen advi seur", de ingenieur Bongaerts, had ingewonnen. Deze oordeelde, dat de eenige veilige weg was de verbinding van alle katholieke lijsten tot één lijstengroep.Alle berekeningen van een zetel meer bij niet-verbinding berusten op toeval. Wat de indiening van gelijkluidende lijsten betreft (men weet, dat in Overijsel het denkbeeld is geopperd, zich van de drie noordelijke pro vincies los te maken en een afzonderlijke lijst in te leveren), was de heer Bongaertsvan oordeel, dat voor de berekening van 1922 het gebeurde in 1918 weinig houvast biedt. Intusschen,de kieskringen moeten het zelf weten. Overijsel Voerde aan, dat indien deze kies kring in 1918 een zelfstandige lijst had ingele verd, twee candidaten gekozen zouden zijn ge weest. Bovendien achtte hij het uitkomen met een eigen lijst uit propagandistisch oogpunt ge wenscht. Friesland deelde mee, dat men dikwijls onder elkaar had gezegd, dat het misschien verstandig was, dat Overijsel apart ging staan en het Noor den apart. Deze cijfers werden naar voren gebracht Overijsel zou één candidaat direct gekozen zien en 75% van den kiesdeeler overhouden de drie noordelijke procincies zouden 80 van den kies deeler halen. In beide gevallen was met deze overschotten een zetel verzekerd. Wat de Verbinding der katholieke lijsten tot één Iijstengroep betreft, gingen stemmen vóór en tegen op. Besloten werd nog geen beslissing te nemen. Wat de kwestie der gelijklluidende lijsten aangaat, werd besloten dat tusschen de rijkskies kringen, die in 1918 tot samenwerking besloten, overleg zal worden gepleegd, voordat een beslis sing wordt genomen. De heer De Wolff, directeur van het Propagan- da-Bireau, verzocht de namen en adressen der afdeelingen in de kieskringen te mogen ont vangen voor den politieken Landdag en de adres seering der vliegende blaadjes, waarvan no. 1 getiteld „Politiek advies," verschenen is. (In 1918 zijn van de vliegende bladdjes 1.685.000 stuks verspreid. Aangeroerd werd het samengaan met de andere christelijke partijen en de concessies, die daarvoor heeten gebracht. De voorzitter wees er op, dat men, om het heden te beoordeelen, het verleden moet kennen. De betere toestand, waarin de katholieken thans verkeeren is aan de samenwerking met de crhis- telijke partijen te danken. Men gaat geen zaak ontbindén, die goed staat. Op de vraag van een der aanwezigen, of het aanbeveling verdiende, de ministers op de candidatenlijst te brengen, werd door den voor zitter geantwoord, dat daar niets tegen is. De penningmeester van den Algemeenen Bond, mr. Heerkens Thijssen, profiteerde van de ge legenheid dat allevoorzitters en secretarissen dei- kieskringen aanwezig waren, om er op aan te dringen dat zij hun invloedzoudenaanwenden om d eachterstallige schuld aan den Algemeenen Bond aan te zuiveren. Deze bedroeg over 1920 in ronde cijfers Voor Gelderland 1200, Lim burg, 400, Tilburg 300 en Zeeland 120. Ontslag Loder. Mr. B. C. J. Loder heeft ontslag genomen als lid van den Lloogen Raad in verband met zijn benoeming tot lid van het Internationale Hof van Justitie. Op Audiëntie. Aneta meldt, dat de Koningin aan het Chi- neesche lid van den Indischen Volksraad Kann gisteren een bijzondere audiëntie heeft verleend. Treinverkeer. Het ministerie der Belgische Spoorwegen deelt mede, dat daar Nederland in den nacht van 25 op 26 September a.s. het normaal uur weer zal invoeren, de verschillende wijzigingen zullen worden gebracht in de treinen, die verbinding gen hebben via Esschen, Banrle Nassau, Lla- mont, Lanaeken en Visé. Deze wijzigingen zullen van kracht blijven gedurende de periode van 26 September tot 25 October middernacht, wanneer ook België het normaal üur zal hebben ingevoerd. De directe spoorwegverbindingen Amsterdam—Visé—Jemeille—Bazel en omge keerd zullen van 26 September tot 25 October opgeheven zijn. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de vragen van de 2e Kamerleden, de heeren de Groot en Weitkanrp, betreffende het in stellen van een onderzoek naar een door den heer van den Berg uitgevonden middel tegen mond- en klauwzeer, heeft de Minister van Land bouw o.m. geantwoord, dat het in zijn voornemen hgt een nieuwe commissie te vormen, ten einde de gelegenheid open te stellen het middel van den heer van den Berg, alsmede, billijkheids halve, alle middelen, waarvan demonstratie na 1 Juli 1920 niet meer is toegestaan, alsnog te demonstreeren. De Koninklijke in Amerika. Uit Washington wordt gemeld Senator Kink heeft in den Senaat een resolutie ingediend, waarin gevraagd wordt een onderzoek in te stel len naar het eigendomsrecht van en de controle op de petroleumvelden aan de kust van den Stillen Oceaan door buitenlanders en speciaal door de Koninklijke en de Shell. Onderscheiding. LI. M. de Koningin heeft aan Graaf de Kerck- hove de Denterghern, gouverneur der Belgische provincie Oost-Vlaanderen, die de Vlamingen bij Haar bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen, te Terneuzen, namens de koning van België, heeft begroet, het Groot-Officierskruis van de Oranje Nassau orde verleend. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Zilling van Donderdag, 22 September 1921 Opening 11.10 uur. Voorz. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Gewijzigd ontwerp - adres van antwoord op de troonrede." De voorzitter doet mededeeling van de Verschillende onderdeelen van het gewij zigd ontwerp-adres van antwoord op de troon rede, welke alle z.h.s. worden goedgekeurd, even als het adres in zijn geheel. De voorzitter deelt hierna mede, dat het adres op de gebruikelijke wijze door de commissie van redactie, bestaande uit de hee ren Slingenberg, Smeenge, Diepenhorst, de Vos van Steenwijk en van ter Feltz aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Verschillende wetsontwerpen. Aan de orde zijn hierna o.m. de wetsontwerpen tot verhooging van het II Ie hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1921 (Gezant in Mexico consul-generaal te Lima Verblijfsvergoeding consul-generaal te Curacao) wijziging van de grens tusschen de gemeenten Edam en Middelie wijziging en verhooging van het VII e hoofdstuk B. der Staatsbegrooting voor 1921 (verschill. onderwerpen) goedkeuring van een door het Rijk met de gemeente Rotterdam gesloten over eenkomst in zake richting van terre'inen aldaar onteigening ten behoeve van een spoorweg van Schoesberg over Kerkrade naar Spekholzer- heide; onteigening ten behoeve van uitbrei dingvan het stationsemplacement Leiden nade re wijziging van de Visscherijwet wijziging van art. 80 der Woningwet. Alle wetsontwerpen z.h.s. aangenomen. De vergadering wórdt verdaagd tot 11 Octo ber s'nvonds half 9 uur. tweede Kamer. Zitling, Donderdag 22 September. Opening 1.05 uur n.m. Voorzitter Mr. D. A. P. N. Kooien. Ve rslag commissie. De heer Lely (V. B.) brengt rapport uit van de commissie welke belast is geweest met het aanbieden aan LI. M. de Koningin van de nominatie van het voorzitterschap. De Voorzitter dankt den heer Lely. Aanvaarding voorzitterschap. De heer Kooien spreekt daarna een woord van dank, eerstens aan H. M. de Koningin, wie het behaagd heeft spr. opnieuw tot voorzit ter te benoemen en tweedens aan de Kamer voor de wijze, waarop deze de nominatie heeft voorge dragen. Spr. hoopt voorts, dat ook dit zittings jaar de goede verstandhouding in de Kamer zal blijven bestaan, want evenals de voorgaande jaren, zal ook hot komende jaar niet gemakkelijk zijn. De heer Kooien aanvaardt dan het voorzitter schap met de hoop, dat dit onder Gods onmis- baren zegen moge strekken tot heil van het Va derland. Deze rede werd door alle leden staande aan gehoord, met uitzondering van de heeren Wijn koop en Kruyt, die bleven zitten. Installatie. Vervolgens wordt door den Voorzitter het nieuwbenoemde lid van de Kamer, de heer Mr. J. Ankerman, op de gebruikelijke wijze beëedigd. Interpellati e-a a n v r a a g. De heer A. P. Staalman verzoekt verlof om eenige vragen te mogen stellen aan den Minister van Oorlog aangaande de uitvoering van zijn destijds aangenomen motie betreffen de ondersteuning van gedurende de mobilisatie afgekeurde militairen. Regeling der werkzaamheden. De Voorzitter doet een voorstel tot 't afdoen van eenige werkzaamheden, o.a. het opmaken van voordrachten ter vervulling van twee vacatures in den Lloogen Raad. De heer Oud (V. D.) bepleit de wensche- lijkheid, om thans niet over te gaan tot het opmaken van de voordrachten. In verband met de millioenennota van den Minister van Financiën behoort zooveel mogelijk te wor den bezuinigd. Het aantal raadsheeren in den Hoogen Raad kan best worden beperkt. Mede dient spr. daarom een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat het aantal Raadsheeren m den Hoogen Raad be hoort te Worden beperkt. Na eenige discussie, wordt de motie echter met 57 tegen 27 st. verworpen. Trekken der afdeelingen. Vervolgens wordt overgegaan tot het trek ken der afdeelingen. Huishoudelijke commissie. Aan de orde is benoeming van twee leden van de Huishoudelijke Commissie. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Kolkman en Visser van IJzendoom, die beide worden herkozen. Gern. Commissie ,voor de steno grafie. Aan de orde is de verkiezing van 3 leden van de gemengde commissie voor de stenografie. Aftredend zijn de heeren Rink, van Vuuren en Schokking, welke heeren worden herkozen. Deze heeren maken tevens deel uit vari de commissie voor het Kort Verslag. Vragen dag. Op voorstel van den Voorzi tter wordt besloten den tijd voor het stellen van vragen te bepalen op Vrijdagsmiddags 3 3/4 uur. Eindstemmingen. Aan de orde zijn de eindstemmingen over de wetsontwerpen tot wijziging van de Kies wet, de Provinciale wet en de Gemeentewet. De heer W ij n k o o p (C. P.), verklaart, dat zijn fractie tegen de ontwerpen zal stemmen, omdat de communisten van meening zijn, dat de aangebrachte wijzigingen geen verbeterin gen zijn. Het wetsontwerp tot wijziging van de Kies wet wordt aangenomen met 76 tegen 9 stemmen. Z. h. s. wordt aangenomen het wets-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2