Stoomververij. N.V.DE PHOENIX A. BOSCH. Boterstraat 63, Tel, 580 CITROEN-JENEVER. A. BOSCH. Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH. Boterstraat 63. Tel. 580 Juni, waarin de wethouder zich zoo aanstelde, dat de burgemeester de zitting moest schorsen daarenboven uitte hij woorden, hoogst beleedi- gend voor den burgemeester. Ter zake beleediging had J.H.R. zich te verantwoorden voor de rechtbank. Beklaagde was niet verschenen. Het O.M., waargenomen door mr. Kneep- kens vond dat zooals het in Mesch toegaat, beneden critiek is. Het gaat niet tegen den persoon van den burgemeester maar tegen het burgemeesterschap, maar het zal bekl. niet gelukken het gezag te ondermijnen en daarom vraagt spreker de rechtbank beklaagde te zullen veroordeelen tot een gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden. Uitspraak 4 October. Betalen of... .Eenigen tijd geleden werd de aandacht gevestigd op het feit, dat men fail liet verklaard kan worden zonder dat men het weet. Vrijwel parallel daarmede loopt een andere dergelijke zaak die eenigen tijd geleden den redacteur van een weekblad overkwam. Een nog al fel artikel in zijn krant haalde hem een aanklacht wegens beleediging op den hals. Hij verscheen voor de rechtbank te Rot terdam en hoorde wegens beleediging een boete van 100 tegen zich eischen. Uiteraard ging hij niet luisteren naar de uitspraak wel las hij in de rubriek, „Recht zaken" in de bladen dat de uitspraak luidde 50 boete, sub. acht dagen hechtenis. Daar onze man nog nooit met het gerecht in aanraking was geweest en dus niet wist, hoe en waar deze boete betaald moest worden en bovendien kort na de uitspraak naar Den Haag was verhuist, wachtte hij rustig op offi cieel bericht, aangaande de uitspraak, hij hoefde die, meende hij, toch niet uit een krantenbericht te vernemen Op zekeren Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur thuiskomend, vond hij daar een open bericht kaart, door een politieagent namens den offi cier van Justitie aan zijn huis gebracht en door de dienstbode aangenomen, waarbij hij werd geinviteerd, zich Maandagmorgen tusschen 8 en 10 uur aan te melden aan hetHuis vanBewaring ten einde wegens niet betaling der boete acht dagen in hechtenis door te brengen, wanneer hij daaraan niet voldeed, zou hij onmiddellijk worden gearresteerd. Gelukkig had hij op dien Zaterdagavond toevallig 50 in huis. Hij heeft zich dus ge haast dit bedrag, telegrafisch over te maken aan den ontvanger der registratie en domeinen in zijn vroegere woonplaats en heeft daarna het regu van dezen telegrafischen postwissel met begeleidend briefje gebracht bij den Offi cier van Justitie. Hij wilde natuurlijk niet de risico loopen midden op straat te worden ge arresteerd. In dat begeleidend briefje vestigde hij er de aandacht van den Officier van Justitie op, dat er een verzuim moest hebben plaats ge had, ernstig genoeg om aanleiding te zijn voor een onderzoek. Wij hebben nagevraagd, hoe het in geval van veroordeelen gewoonlijk gaat. De ont vanger van registratie en domeinen zendt den veroordeelde een gedrukte kaart, waarop hij wordt uitgenoodigd, de boete aan hem te vol doen. Willicht is die kaart in dit geval wel ver zonden, maar ze heeft in ieder geval haar be stemming niet bereikt. („Avp.") Branden. Te Linne is de landbouwers woning van H. tot aan den grond afgebrand. Een rund en een varken kwamen in de vlammen om. Te Liemde heeft een hevige brand gewoed in de bosschen op de Lagevoort, belendend aan het buitengoed Velderen. Men is den brand mees ter. Het kankervraagstuk. Hoffmann behandelt in de Memphis Medical Monthly het kankervraagstuk, een vraagstuk dat van jaar tot jaar dringender wordt. In de Vereenigde Staten sterven namelijk jaarlijks een 80 90,000 menschen aan kanker en wel ongeveer in de vol gende verhoudingen verdeeld over de verschil lende organen maag en lever 32,000, vrouwelij ke geslachtsorganen 12,500, buikvlies, ingewan den en endeldarm 11,000, vrouwelijke borst 8500, huid 3500, mondholte 3500, andere organen 13,000. Elk jaar stijgt de kankersterfte on geveer met 2,5 percent en dat ondanks de vorde ringen der chirurische techniek en de bestralings- thergapie.Volgens berekening is de kans om aan kanker te gaan lijden in 15 jaar tijds met 50 percent gestegen, terwijl de sterftekans bij de an dere ziekten gedaald is. Ondanks de propaganda voor vroegtijdige herkenning en behandeling, is het kankersterftecijfer in een twintigtal der voor naamste Amerikaansche stede van 72 per 100,000 in 1904, gestegen tot 94 per 100,000 in 1918, in St. Paul zelfs van 61 per 100,000 op 113. Alleen onder enkele Indianenstammen werd een zeer klein (de helft van het elders normale) kanker-' sterftecijfer aangetroffen. Onder enkele volbloed stammen kon men zelfs geen enkel kankergeval vinden. Ook Japan heeft een zeer laag kanker morbidi- teitscijfer. Voor borstkanker 2 per 100,000 tegen 16 in Amerika, 21 in Engeland en Wales, 15 in Ierland en 18 in Schotland. De verschillende yer- verklaringen, die men voor deze geographische verschillen heeft bedacht, missen voorloopig nog alle bewijskracht. Ook het. dierexperiment heeft ons in dit opzicht niet veel verder gebracht. Hoffmann meent, dat er van overerving wat kanker betreft geen sprake is en dat er ook geen kankerdorpen en kankerhuizen bestaan. Voort gezet doelbewust wetenschappelijk onderzoek in alle richtingen is voorloopig het meest noodig om de geheimen van het onderhavig vraagstuk te kunnen benaderen. Koffie en Gaffeïne. Professor dr. W. Storm van Leeuwen, vroeger conservator van het Pharmacologisch Instituut te Utrecht en thans hoogleeraar te Leiden heeft een onderzoek ingesteld naar de werking van caffeine. Het vraagstuk van de schadelijkheid van koffie is vooral voor ons land, waar zoo vele koffieliefhebbers en -liefhebsters wonen, van groote beteekenis. Heel gemakkelijk is de op lossing van dit vraagstuk niet. Professor Storm van Leeuwen heeft gedurende langen tijd vele proeven genomen voor hij zijn conclusiën kon trekken, die thans zijn uitgegeven in een boek je, waarvoer dr. M. W. Pijnappel, de onlangs overleden oud-hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, een voorwoord schreef. Aan 't boek je ontleenen we, dat caffeine een prikkelenden invloed op de zenuwen heeft, hartkloppingen,sla peloosheid en duizelingen voroorzaakt en dan bloeddruk verhoogt. Bij proeven met caffeine-vrije koffie bleven deze schadelijke resultaten achterwege. De onderzoekingen van dezen pharmacoloog hebben voorts ten doel gehad, na te gaan, wan neer koffie verboden en caffeine-vrije koffie aan zieken mag worden toegestaan. Prof. Storm van Leeuwen meent, dat gewone koffie ver boden moet worden aan alle zenuwachtigen, aan personen die over slapeloosheid, hartkloppingen bevingen enz. klagen en verder aan alle hart-, nier- en maagzieken. Caffiene-vrije koffie mogen zij wél drinken. De vergiftigheid van aniline- inktpotlood. Ballin en Saltzstein dringen er in een opstel in de „Journal of the America Med. Association" op aan toch vooral zoo spoedig en zoo grondig mogelijk afgebroken punten van aniline-inkpotlood die in de huid of de weefsels zijn achtergebleven te verwijderen. Als dat maar binnen een uur gebeurt, kan het geen kwaad. Na verloop van dien tijd lost het aniline-violet langzamerhand op en dringt de weefsels binnen, waar het aanleiding geeft tot prikkeling en ten slotte tot het ontstaan van ziekelijke veranderin gen in den vorm van woekeringen (granalomen). Inktpotlood is gemaakt van een mengsel van graphiet, aluin, kaoline en een basische aniline- kleurstof van de triphenyl-methaangroep, meest al methyl-violet. Deze kleurstof oefent als alle koolteerproducten een hevig irriteerenden in vloed op de weefsels uit. Daarom komen er in de aniline- en koolteerindustrie zooveel lijders aan eczemen, papillomen en ook aan kanker voor. Ten overvloede heeft men deze uitwerking door proeven op konijnen en ratten kunnen aantoonen. Gezichtsscherpte bij Afrikaan- sche negers. Roy publiceert in de „Revista Cubana de Ophthalmologia" de resultaten van het onderzoek van 5000 negers, behoorende tot een honderd Afrikaansche stammen, op hun gezichtsscherpte. De lichtsterkte is in Afrika veel grooter dan in Europa en de lucht is er veel helderder, zoodat zelfs Europeanen in Afrika een grooter gezichts scherpte hebben dan in Europa. De gemiddelde gezichtsscherpte van Europe anen in Afrika bleek 7/5 (zeven vijfde) te bedra gen, d.w.z. zij konden op een afstand van zeven meter de letters lezen, die een normaal Europe aan in Europa slechts op een afstand van 5 me ter behoorlijk kan onderscheiden. De gemiddelde gezichtsscherpte der Afrikaansche negers bleek 12/5 (twaalf vijfde) te bedragen. Ook kunnen zij tot op een aanzienlijke diepte in water kijken. Brekingsafwijkingen kwamen zelden of nooit voor allen waren bijna „emmetroop". Bijziend heid kwam slechts bij 1.5 percent voor, en die bijziendheid was dan nog meest slechts van zeer geringen graad en bijna alle bijzienden waren albino's. Myopisch astigmatisme kwam ook slechts bij 1.5 percent voor en was nooit van be teekenis. Verziendheid en hypermetropisch astig matisme werd bij 2.5 percent aangetroffen. De sterkste verziendheid bedroeg 3.5 dioptrie. Sa mengesteld astigmatisme kwam slechts in enkele gevallen voor en ook dat waren alle albino's. De negers kunnen buitengewoon goed zien bij duisternis, twee tot vier maal zoo goed als Euro peanen. Roy vond daarvoor geen anatomische verklaring en schrijft dit feit aan oefening toe. Moeilijk was het, uit te maken, op welken leeftijd ouderdomsgezichtszwakte (presbyopie) optreedt. De meeste negers weten namelijk hun leeftijd niet op te geven. Voor zoover het was na te gaan, treedt evenwel de presbyopie bij de negers later op dan bij de Europeanen. De oogen van mulatten en andere halfbloed- Indianen bleken niet zoo goed te zijn als die van de volbloed-inboorlingen. Met de beschaving neemt de gezichtsscherpte dus, evenals de ge- hoorscherpte, niet onaanzienlijk af. Wegbrengen van schepen. In ver band met het doen zinken van den trawler „Adriana 1J.M." 345 is van uit IJmuiden te Den Haag aangebracht de 29-jarige Ph. Z. ge boren te Egmond aan Zee en wonende Bloem- straat 100 te IJmuiden. Z. is te 's-Gravenhage in bewaring gesteld. Ongelukken. In de Keizerstraat te Sche- veningen is gisteren een 11-jarige jongen door 'n auto overreden. Zijn borst werd gekneusd en zijn linkerarm bezeerd. De gemeentelijke geneeskun dige dienst verleende hulp en bracht den knaap naar zijne woning aan de Vlagstraat. Op den Rijswijkschen weg te Den Haag is gisteravond 'n 70-jarige man, wonende aan den Loosduinschen weg aldaar, door de stoomtram overreden. Zijn rechterbeen werd versplinterd. In deerniswekkenden toestand is de man door den gemeentelijken Geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis overgebracht. Op v r ij e v o e t e n. De pachter van het onlangs afgebrande houten gebouw aan de Dirk Hoogenraadstraat te Scheveningen, waarin een café met danszaal gevestigd was, en die naar aan leiding van dien brand als verdacht van brand stichting was gearresteerd, is eergisteren weder om op vrije voeten gesteld. Verdronken. Gistermiddag 5 uur is te A'dam, een 15-jarige jongen van de gemeente pont in het IJ gevallen en verdronken. De jongen wilde, voor de pont vast lag, langs de reeling op den wal gaan, en viel te water. Zijn lijk werd een kwartier later opgehaald. Geknoei bij woningbouw. Bij den bouw van zestig arbeiderswoningen ten behoeve der Vereeniging tot Verbetering der Volkshuis vesting te Doetinchem, zijn ernstige onregel matigheden ontdekt. Er blijkt n.l. zeer minder waardig materiaol verwerkt te ziju. Van bestuur zijde en vanwege het gemeentebestuur wordt een ernstig onderzoek ingesteld, terwijl de soc.-dem. Raadsfractieeenen ander teegrafisch ter kennis van de Regeering heeft gebracht. Het is niet uitgesloten dat alles weer zal rnoetenwor- den gesloopt. (Vad.) Fabrieksbrand. Te Helmond is gisteren de stroohulze fabriek van de Dutch Strawworks Company geheel door brand vernield. Alleen de machinekamer is behouden gebleven. Een groote hoeveelheid stroo is door de vlammen verteerd Een nabijgelegen boerderij ging mede in vlammen op. Ongeveer 100 arbeiders zijn door den branc werkloos geworden. Drie valsche munters gepakt. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft gisterenavond een goede vangst gedaan. Reeds eenigen tijd werden aan het hoofdbureau ver moedens gekoesterd dat een groepje lieden val sche guldens fabriceerde en ze uitgaf. Uit latere gegeyens bleek, dat het geheim 'der fabricatie en uitgifte bij een drietal mannen berustte. In een der zijstraten van deGelderschekade hadden ze een vrij pover ingerichte werkplaats. De gul dens, die tot dusverre opgespoord zijn een vijftal zijn van tin, te licht van gewicht en blauwachtig. Het randschriftGod zij met ons, ontbreekt. Gisteravond om halfzes werd het drietal on verwachts door de recherche'geknipt, terwijl eeni- ge guldens die ze wild uitgeven, in beslag wer den genomen. Bij het verhoor bekende zij. Het drietal is in arrest gesteld en zal binnenkort ter beschikking van den officier van Justitie worden gesteld. Schip in brand. Het agentschap van Lloyd te Kaapstad bericht dat draadlooze be richten zijn binnengekomen, meldende dat de Commonwealth-and-Dominion-stoomboot „Port Augusta", metende 4.063 ton, in brand staat ter hoogte van 27 graden Z.B. én 9 graden O.L. in het Zuidelijk gedeelte van den Atlantischen Oce aan tenWesten van Kaapstad.Andere stoomsche pen zijn reeds met het brandende schip in ver binding getreden. De „Port Augusta" passeerde 1.1. Donderdag St. Helena, op weg naar Fremantle in Zuid-West-Australië. Storm in Spanje. Volgens officieele berichten uit Saragossa heeft een storm enorme schade aangericht te Aguilon. Veertig huizen zijn ingestort en 18 personen gedood. Kunst en Letteren. Een Correggio Lereeht. e Hamburg is een schilderij van Correggio ontdekt, voorstellende de H. Maria Magdalena. Het stuk blijkt afkomstig te zijn uit het Museum te Douai. Hoe in Hamburg verzeild is geraakt, heeft men weten te achterhalen. Gedurende den Duitschen opmarsch in Frank rijk hebben burgers van Douai waardevolle schilderijen uit hun museum in boerenwoningen verstopt.Op deze wijze kwam ook de Correggio op een hofstede terecht. Daar werden soldaten ingekwartierd,die, onbekend met de hooge waar de van het stuk, de schilderij meenamen en in een spoorwagen hingen ter versiering. Langen tijd maakte het kunstwerk aldus de reis tusschen frankrijk en Duitschland heen en terug, totdat zich een officier over het „oude stuk" erbarmde en beval, dat het in een soldatentehuis zou wor den opgehangen. Na de revolutie nam een soldaat de Maria Magdalena mee naar Hamburg. Een herber gier kocht het van hem voor een paar mark en hing het in zijn gelagkamer op. Daar werd het door een kunstkenner, die er toevallig ver zeild raakte, ontdekt. De intergeallieerde com missie is er zich toen mee gaan bemoeien en wist het werk te identificeeren. RIJN- en MOE Z KL WIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. Rechtzaken. Broekhuys voor de rechtbank. Gisteren is de zaak-Broekhuijs in behandeling gekomen voor de Arrondissementsrechtbank te Rotterdam. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. Nadat beklaagde, in wat zenuwachtige stem ming is gaan zitten, wordt de dagvaarding voor- Telef. No. 15. 1248 7 gelezen, waaraan 't volgende is ontleend Aan den beklaagde wordt ten laste gelegd, dat hij, in het tijdvak tusschen Augustus en December 1920 binnen het Arrondissement der Rechtbank te Rotterdam, met het oogmerk om zich en anderen wederrechtelijk te bevoor- deelen, personen zou hebben bewogen tot de afgifte van geldsbedragen van 10 en veelvouden daarvan, althans van geldsbedragen, zulks door listige kunstgrepen en een samenweefsel vap ver dichtsels. Verder heet het, dat hij, „wel wetende, dat aan hem, wegens zijn zeer slecht financieel en moreel verleden" geen geld zou worden geleend, door middel van advertentiën zou getracht hebben dit te verschaffen door het te doen voorkomen alsof te Rotterdam een ver- trouwenswaardige instelling bestond, genaamd de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank, waaraan men het geld leende en deelnam in een door die „bank" uitgeschreven premieleening. Beklaagde, die wel wist dat de z.g. bank niet aan haar verplichtingen zou kunnen voldoen, hield zich daarbij achter de schermen. Het openbaar ministerie wordt waargeno men door mr. A. Rombach. Broekhuijs ontkent de hem ten laste gelegde oplichting. De rechter-president roept daarna de volgende getuigen op. J. A. M. van Reyn Snoeck, G. Heinemann, L. M. J. v. d. Brand, J. M. Vingerhoed, jhr. Pompe van Meerdervoort, mr. N. Zijderlaan, J. de Vries, S. A. v. d. Borch tot Verwolde, K. Kat, P. J. B. Schlosser, K. R. Staal, B. Kruij- ne, dr. S. van Mesdag, K. de Jong, dr. M. v. Selms, C. A. Dominicus, C. Schaap, mej. L. P. de Bakker, J. Polak, D. den Heer, H. Ver hagen, T. Edens, A. Mosch, J. C. Jurgens, W. G. Hermes, G. Helderman, F. L. de Ruyter, L. Saan, ten Brake, W. Kooyman, W. v. d. Valk. Als verdediger trad op mr. E. J. S. Bourlier. Onder 't getuigenverhoor, waarbij o.m. de re geling der bank en der loterij ter sprake komen zit Broekhuijs meerdere malen te lachen. De rechter wijst hem hierop. Om half zeven wordt de zitting verdaagd tot heden. Broekhuijs verlaat in vroolijke stemming de rechtszaal en door de gerechtsdienaars weggeleid naar het huis van bewaring, roept hij een „tot ziens morgen Burgerlijke Stand. Geboren: September 20. Corenelis z. v- P. Kostense en J. G. Klaasse, Rozenburgsche- straat. 21. Engelina Anna d. v. L. de Roo en J. E. Achterberg, Kreupelstraat. Cornelia d. v. P. Hoogstad en L. van den Berg, Kreupelstraat. Maria Magdalena d. v. H. Kroon en M. M. Meesters, Maasstraat. 22. Elisabeth Wilhel- miha d. v. W. J. D. Koens en J. J. Bras, Dwars straat. Gehuwd: September 22. J. van der Horst 24 j. en P. M. L. de Kok 22 j. P. J. Koudstaal23 j. en D. Langenberg 22 j. S. Lagendijk 26 j. en J. C. Romein 22 j. G. H. Krommenhoek 29 j. en J. M. van Oosten 25 j. J. Planken 24 j. en A. van der Lee 20 j. F. Valster 36 j. en M. C. den Outer 24 j. Ondertrouwd: September 22. M. Kos tense 32 j. en M. Koorengevel 29 j. C. H. W. Meijer 30 j. en A. M. van der Gaag 26 j. J. A. Slingelandt 28 j. en D. E. Stekelenburg 26 j. C. van Gent 22 j. en G. Koogje 20 j. H. J. Wes terman 20 j. en C. C. Huisman 20 j. G. van der Vlies 24 jen C. W. Meijer 22 jA. van der Windt 20 j. en E. M. van Deursen 21 j. A. A. de Groot 25 j. en W. C. van der Mast 22 j. G. Maan 27 j. en K. Eeuwijk 26 j. A. v. Leeuwen 23 j en S. A. Hoppstein 20 j. Overleden: September 21. Johannes Franciscus van Harmeien, oud 5 j. en 1 mnd., Beierlandschestraat. Een levenloos kind van P. Borsbaam en A. G. H. Kafoc, Laan Ons Ge noegen. Ary Kortland, oud 89 j. en 11 mnd., St. Anna Zusterstraat. Johanna Adriana Wil- helmina Hazemeijer, oud 90 j. en 11 mnd. Nieuwe Haven. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Scheepvaart. O oogwater te Heek va» Mallaat. 24 Sept. v.m. 7.25, n.m. 7.46. 25 Sept. v.m. 8.19, n.m. 8.49. Hoogwater te Schiedam 1 uur en 40 minu ten later. Handelsberichten. Reurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 3.10 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6