gen aangegeven. De uitzonderingen, weike ver band houden met de Israëlitische feestdagen worden overgenomen uit art. 1 der gemeentelijke verordening van Amsterdam. Weliswaar staat het ingevolge art. 6 aan de gemeenteraden vrij voor een zeker aantal dagen uitzonderingen op de bepalingen omtrent het sluitingsuur vast te stellen, doch de minister achtte het wenschelijk het genot van de hier gegeven beperking van het sluitingsverbod door een bindend voorschrift te verzekeren. Art. 5.Bij de regeling der Zondags sluiting moest noodzakelijkerwijze rekening wor den gehouden met de belangen van hen, die tot een kerkgenootschap behooren,dat den wekelijk- schen rustdag niet op den Zondag viert. Art. 5. schrijft daarom voor, dat aan personen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den wekelijk- schen rustdag op den Sabbath of op den ze venden dag viert, wanneer zij daartoe bij het gemeentebestuur een verzoek indienen, vergun ning zal worden verleend, om hun winkels op Zondag tusschen 5 uur s'-morgens en 8 uur s'avonds open te houden. Daartegenover is voor hen de verbodsbepa ling opgenomen om vanaf den aanvang van den Sabbath, of zevenden dag tot Zondagmorgen hunne winkels open te hebben. De minister heeft gemeend aan het advies van den Middenstandsraad, naar wiens oordeel het verlies van den Sabbath en den Zaterdag avond opweegt, tegen het recht om op Zondag open te zijn, gevolg te kunnen geven. Hollandsche helangstell.ng voor Tsjechische mincraahvater-broimen. Naar wij vernemen, interesseert zich een Hollandsche onderneming voor de bekende mi neraalwaterbronnen te Kynszvart „Mattonis Giesshubler". Bedoelde Hollandsche onderne ming zal het bedrijf uitbreiden op nieuwen grond slag en de verzending doen geschieden over de geheele wereld. Regiments oefeningen in 1922. Bij het wapen der infanterie zullen blijkens me- dedeeling in de Oorlogsbegrooting van 1922, wederom regimentsoefeningen gehouden worden hetgeen in 1921 niet het geval is. Gedurende eenige dagen zal aan die oefeningen mede wor den deelgenomen door de achementen van andere wapens. Bovendien zullen in 1922 herhalings oefeningen worden gehouden en aldus de sterkte van de oefenende troepen grooter zijn dan in 1921. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jubilé Deken Verhoeven. De dag van gisteren, de herdenkingsdag van zijn 5(1 jarig professie-feest, is voor den Hoog Eer. Deken Verhoeven, een ware en onvergetelijke feestdag geworden. De algemeene belangstel ling die de jubilaris mocht ondervinden, heeft ongetwijfeld de stoutste verwachtingen overtrof fen, wel een overtuigend bewijs voor den eer bied en de liefde, welke Katholiek Schiedam zijn deken toedraagt. Onder de plechtige Hoogmis, die Z. Hoogeerw. om halfelf opdroeg, was de Haven kerk tot in de uiterste hoekjes met dankbare parochianen bezet, die zeker hun herder in hun gebeden bij zonder herdacht hebben, overtuigd als zij waren, dat hij ook hen nooit vergeet. t Zangkoor, nog versterkt met eenige goede krachten zong bij den aanvang de „Veni creator" van Beitjes. Op zeer verdienstelijke wijze werd tijdens het H.Misoffer deMis van Mitterer door het zangkoor ten gehore gebracht. Na afloop van de H.Mis werd de Priester- cantate, van E. Fransen, gezongen. Van half een tot half twee werd aan de pas torie receptie gehouden die echter om den enormen toeloop van menschen veel langer duurde. De stroom van gelukwenschen en de personen, die den jubilaris persoonlijk kwamen feiicitieeren was als zonder einde, zelfs de hon derd jarige en toch nog zoo krasse heer Beukers bleef niet in gebreke. Toen de jubilaris bij den aanvang der receptie in de groote zaal der pastorie was binnengeleid,, werd daar allereerst het woord gevoerd door pater van Noord. De weleerw. spreker richtte zich namens de paters en de orde tot den hooggeachten deken en wees in een uitvoerige rede op den levensloop van den jubilaris. Hoewel, aldus zeide pater v. Noord, deken Verhoeven steeds nederig van aard is geweest en zich nimmer bijzonder op den voorgrond plaatste, werd hij toch door zijn over heid uitgekozen tot het bekleeden der hooge kerkelijke ambten. Wijzend op de vele en groote verdiensten van den j ubileerenden priester bracht hij hem de hartelijke gelukwenschen over van zijn mede-priesters en de Orde. Dan was het woord aan den heerA. G. Gijsen, burgemeester van Schiedam, als president van het feestcomité, hetwelk zich in de parochie gevormd had, om den jubilaris een huldeblijk aan te bieden. De heer Gijsen complimenteerde in een kort speech je den hoogeerw. deken en bood hem het geschenk der parochie aan, bestaande, zooals redds gemeld, uit de restauratie van de mooie kruiswegstaties van v. IJzendijk, die in de Havenkerk hangen. Deken Verhoeven dankte pater van Noord en den burgemeester voor de hartelijke woorden tot hem gesproken. Het was oorspronkelijk zijn bedoeling geweest zijn gouden feest in intiemen kring met zijn familie te herdenken. Toen men bij hem ec.htei; bleef aandringen, om aan Katho liek bchiedam de gelegenheid te geven, hem dien dag blijken van aanhankelijkheid en sympathie te geven, heeft hij zich daartegen niet willen verzetten. Hij dankte allen, die hadden medegewerkt voor het geschenk der parochie. Hoewel hij moei lijk allen, die hern heden komen feliciteeren, per soonlijk kon toespreken, wilde hij in het algemeen uiting geven van zijn erkentelijkheid voor de hem gebrachte hulde. Hij gaf allen de verzekering dat hij als tot dusver zal voortgaan de hem toe vertrouwde geestelijke belangen naar zijn beste krachten te behartigen en bevorderen. Daarna werd aan verschillende deputaties van corporaties, vereenigingen, alsmede aan tal van parochianen en particulieren gelegenheid gebo den den jubilaris te complimenteeren. Onder de talrijke bezoekers der receptie werden door ons opgemerkthet kerkbestuur van ,,St. Jan het zangkoor, college van collectanten het R.K. Parochiaal Armbestuur, tevens regenten van het R.K. Weeshuis, een deputatie der R.K. Weezen, bestaande uit 2 weesmeisjes en een wees jongen, die een toepasselijk vers voordroegen, vertegenwoordigers van de St. Jozefgezellenver- eeniging, het St. Agnespatronaat, namens het welk 2 meisjes een treffend versje hebben voorgedragen, voorts de kerkbesturen der andere parochies, de pastoors en vele geestelijken uit deze stad, een deputatie der eerw. broeders, eenige zusters Dominicanessen, vertegenwoordi gers van een zeer groot aantal R.K. vereenigin gen, w.o. de St. Vincentius vereeniging, St. Wille- brordusstichting enz. Ook verschillende autoriteiten, w.o. weth. mr. M. M. van Velzen, R.K. Raadsleden enz. bezochten de receptie. Ontroerend waren de oogenblikken toen een vijftal bruidjes, leerlingen der Zusters, aardige toepasselijke verzen declameerden. Ook de Broe ders met hun jongens hadden extra werk van de felicitatieaanbieding gemaakt. Behalve al deze persoonlijke blijken van be langstelling mocht de jubilaris ook tal van stof felijke blijken ontvangen, in den vorm van ge schenken in geld, bloemstukken enz. Om 6 uur celebreerde de hoogeerw. deken een plechtig lof waaronder hij in een toespraak allen voor hun belangstelling en medewerking be dankte. Na afloop werd nog een extra „Feestlied" ge zongen, op de wijze van het Liduinalied. 't Is zeker gisteren voor den grijzen herder wel een vermoeiende, drukke dag geweest, maar toch ook een gelukkige, een onvergetelijke. Moge hij nog lang tot heil van Schiedams katholieken werkzaam zijn. Een nieuwe motor-autospuit. Door de gemeente Schiedam is voor de som van 22.000 aangekocht een motor-autospuit ter versterking van het materiaal der Schiedamsche brandweer. Deze autobrandspuit, geleverd door de firma Geesing, te Weesp, is vervaardigd in de Magirus- fabrieken, te Ulm a/d D., en behoort tot de modernste en krachtigste brandspuiten, welke thans in den handel zijn. Zaterdagmiddag heeft, na de officieele be proeving, ons Gemeentebestuur deze brandspuit van de leveranciers overgenomen. Om 2 uur waren de burgemeester de heer A. J Gijsen, verschillende autoriteiten, genoodigden en de pers op de Westerkade bijeengekomen, ten einde de nieuwe brandspuit in werking te zien. Onder de aanwezigen merkten we op de wethouders, de heeren Houtman en Boddeüs, den gemeentesecretaris., den heer Mr. Sickenga, den directeur van Gemeentewerken, den heer Gerlach, den commissaris van politie, den heer Ellenberger, verschillende leden van den Ge meenteraad enz. Nadat de autospuit ter plaatse wasverschenen, werd er eerst met 1 straal en vervolgens met meerdere stralen, tot 6 toe, gespoten. Daarna werd de op de spuit bevestigde me chanische ladder van den wagen genomen en afzonderlijk weggereden naar den waterkant. Met deze ladder werden eveneens proeven ge nomen. Geconstateerd werd, dat zij zonder gebreken op de gewenschte hoogte kon worden gebracht. De soliditeit werd aangetoond, doordat een ge wicht van een 5 tal personen zonder bezwaar door de ladder kon worden getorst. Ook de bevestiging en werking van de straalpijp aan het bovenste gedeelte van de ladder voldeed in alle opzichten. Over het algemeen is de proefneming, die onder leiding stond van den commandant, den heer Chr. Krijger, uitmuntend geslaagd. Het materiaal der Schied. Brandweer is door deze mooie autospuit zeer belangrijk uitgebreid. Bij de uitbreiding, die Schiedam in de laatste jaren heeft ondergaan, was versterking van het bluschmateriaal een gebiedende eisch. Bij de blussching van groote branden zal deze niuewe spuit uitstekende diensten kunnen be wijzen. Hieronder volgen eenige technische bijzonder heden over de nieuwe spuit. De motor is een dubbel blok T-motor met af neembare manteldeksels. De krukkamer is van alliminium met ingelaschte oliekanalen voor smering der verschillende lagerblokken. Kruk en nokkenas zijn van Groomnikkelstaal, waardoor een groote vast- en zekerheid dezer onderdeelen wordt verkregen. De gestampte drijfstangen, voorzien van hard phosforbrons, zijn wat de lagers betreft allen met wit metaal ingegoten. De cilinders en zuigers, de laatste voorzien van vier veeren boven en één onder de zuigerpen met een slag van 180 m.M. hebben een diameter van 135 m.M. De pomp is een drietrap hooge druk centri- fugaalpomp met phosfor bronzen waaiers. Door de zuivere afwerking is het mogelijk het aantal toeren van 1750 R. maximum op te voeren. Daar de centrifugaalpomp dan pas werkt wan neer er eerst een luchtledig is ontstaan,is hiervoor een roteerende luchtpomp ingebouwd dat binnen een halve minuut dit werk verricht. Bij de pomp is een Magiruspatent terugslag klep aangebracht welke bij verkeerde behandeling der handels of afsluiting der slangen zoodanig werkt, dat de motor en de pomp full speed door kunnen werken. Bij beproeving van deze inrichting liep de atmosfeerdruk op tot 15=. De aandrijfwielen voor de nokkenas, pomp enz. zijn allen gecemen teerd, of kunstmatig gehard. De smering geschiedt door een dubbel tand- raderig oliepompje, de wateromloop door een centrifugaalpomp. De omkeerbeweging isvooruit op vier- en achteruit op één versnelling loopende op kogel lagers voorzien van Groomnikkelstaal vervaar digde en gecementeerde tandwielen. De ontsteking is volgens het Bosch susteem. De ladder is 18 Meter hoog en in drie deelen gebouwd met onderstel en wielen, en is van prima hout vervaardigd. De wielen in 2boogsegmenten ieder uit een stuk hout gebogen zijn stevig geconstrueerd en voor zien van flinke ijzeren banden. Tot vastzetting zijn twee remmen met wiel- schroeven op de naven gebouwd, het voorste draagjuk voorzien van voetschroeven met wijden spoed. De op den wagen meegevoerde ladder wordt op en af geladen met hulp van op de wagen gebouw de haken. Het voorwiel loopt in een gebogen rail, de zijwielen worden door twee los meegevoer de rails, welke vooraf worden neergelegd, opge vangen. Het uitdraaien der ladder geschiedt door hand beweging, doch is zoodanig dat op elke hoogte de ladder automatisch bevestigd wordt. Het tweede ladderdeel voorzien van zelfwer kende pallen is voorzien van een schel, welke aanslaat wanneer de hoogste stand is bereikt. Het strijken met uit en inschakelende pallen welke geheel automatisch werken, gaat zeer gemakkelijk. Het chassie is van U profielijzer speciaal door de fabriek met ronde hoeken geperst van S.M. plaat. De start geschiedt electrisch, zoonoodig met de hand. Er is bij het eerste proefspuiten gespoten met één, twee, drie, vier, vijf, zes, en acht stralen. Bij een straal met een mondstuk van 38 m.M. werd een druk van 61/, atmosfeer verkregen. Met dit mondstuk (van 38 rnM.) was de water opbrengst 2340 L. per minuut, terwijl bij vrijen uitlaat voor 2400—-2510 L. is gegarandeerd. Bij twee waterstralen was de druk 101/, atmosfeer. Bij drie 71/, bij vier 71/,-, bij zes 8- en bij acht stralen is 6 atmosfeer druk geconstateerd. Bij de stral van 26 mM. mondstuk was de werp wijdte 64M., en de hoogte 43 Meter. 15 Juli is er met den wagen proef gereden. De wagen liep toen 40 K.M. per uur, en snelheid die voor Schiedam veel te hoog moet worden geacht. De motorspuit mét deze mechanische ladder kan zoowel met de ladder er boven op als met afgeladen ladder in bedrijf worden gesteld. Alleen bij een vaste overtuiging dat men de mechanische ladder niet in gebruik behoeft te stellen kan de ladder op de machine blijven. Prof. J. J. M. De Groot f. Ie Grosz Lichtcrfelde, bij Berlijn, is Zaterdag overleden onze oud-stadgenoot, de heer dr. J. J. M. de Groot, hoogleeraar te Berlijn. Flora. Bioscoop Flora floreert opperbest. Week na week biedt ze 't publiek films, die avond aan avond uitverkochte zalen trekken. Ook 't pro gram van deze week is weer eerste klas, 't Hoofd nummer is het prachtige werk 't Spel van het Noodlot, 't Is een Far West-drama, doch men treft hierin niet die onmenschelijke, wel wat al te gruwelijke tooneelen, die zich dikwijls in de b ar-West-films afspelen. Wel worden we in spanning gehouden door allerlei intrigues en verrassende feiten, maar tenslotte treden toch zij die t verdienen, als overwinnaars naar voren. In de afdeeling wereldnieuws zien we o.m. Oarpentier in actie. Men herkent den eleganten rranschman direct aan zijn bekenden glimlach. Verder geeft 't program kieken uit Noorwegen met z n fjorden, gletschers en meren en eenige aardige kluchten. Naar wij vernemen zal indien een geschikt lokaal gevonden kan worden in het begin van devolgende maand alhier een bloemen tentoonstelling worden gehouden. UIT ROTTERDAM. Zaterdagmiddag trof een rechercheur op de Schiekade een paartje, waarvan de jongen hem verdacht voorkwam. Hij meende n.l. in dien persoon 't signalement van een inbreker te Middelharnis te herkennen, genaamd B. J.G. L. Zijn vermoeden bleek maar al te waar, want bij naderbij komen, zette L. 't op een loopen en sprong bij de Zomerhofstraat op 't pontje, dat daar in de Schie ligt. De rechercheur zag zich thans gedwongen, van zijn revolver gebruik te maken. Ofschoon nu L. door 2 kogels in zijn beenen werd getroffen, zette hij toch zijn vlucht voort en rende in de Benthemdwarsstraat een particulier huis binnen. Door het bloedige spoor, dat de vervolgde achterliet kon de rechercheur spoedig de schuilplaats ontdekken. L. werd gear resteerd en na verbonden te zijn in 't Ziekenhuis a.d. Coolsingel, naar t politiebureau in de Witte de Withstraat overgebracht. In verband met een diefstal van een gouden horloge met ketting en een gou den dasspeld bezet met diamanten, op 31 Aug. j.l. in een tramwagen ontrold aan de heeren P. v. d. K., Schoonebergerweg en J. B. A. v. L., Prins Hendrikkade is Zaterdag op het perron te Utrecht door een rechercheur aangehouden de Argentijn A. de G., kellner, wonende op denSchiedamschen dijk,die beide genoemde voor werpen in bezit bleek te hebben, de G. ontkende echter deze voorwerpen gestolen te hebben, 't Horloge met ketting is mm;ddels reeds herkend Verder verzoekt de commissar's nog ml'cht'ngen omtrent een mass'ef gouden staafjes horlogeket- t'ng en een brum gemslederen portefeuille, welke de C. ook bij zich droeg en waarvan de eigenaars nog onbekend zijn. De aangehoudene z't thans op 't politiebureau in de W-'tte de Withstraat in bewaring. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 23 Sept. Vervolg). Woningdienst. 2. Voorstel van B. en W. tot definitieve be noeming van den heer M. M. van Praag tot di recteur van den Gemeentelijken Woningdienst. De lwer C o 1 1 vraagt en verkrijgt over dit voorstel het woord. Hij zegt, dat B. en W. in de voordracht hebben gezegd, dat de heer van Praag ten volle getoond heeft voor zijn taak berekend te zijn. In verband hiermede merkt spr.op dat in de laatsteRaadszit- ting een voorstel is goedgekeurd om een woning in de v.m. S.O.V. te verhuren voor 2.p. week. Er is onlangs aanmerking gemaakt, op het feit, dat er onkosten gemaakt worden die niet in verhouding staan tot de huurprijzen. Heeft men al eens een onderzoek ter plaatse naar die woning in de v.m.S.O.V. ingesteld Als B. en W. dit hadden gedaan zouden zij zeker niet den vorigen keer met hun voorstel en crediet- aanvrage zijn gekomen. De voorzitter verzoekt den heer Gollé zich te willen bepalen tot het voorstel tot be noeming van den heer van Praag. De heer C o 11 De Raad heeft het recht den proeftijd van een jaar, waarin de heer Van Praag heeft gewerkt, aan critiek te onderwerpen aan de hand van de praktijk. De heer Collé geeft een uitvoerige beschrijving van den toestand van de woning. Er staat daar nog een ketel uit den tijd der varkensmesterij waarin het voedsel voor de varkens werd ge kookt, de muren der vertrekken zijn zoo slecht, dat men door de scheuren naar buiten kan kijken. Het wemelt er van ongedierte en ratten. Indien B. en W. er eens een bezoek willen brengen zullen de bewoners hen graag rondleiden. De bewoners, die voorheen op straat stonden, werd deze woning aangewezen door den Woning dienst. Zij moesten de door de gemeente gemaak te onkosten terugbetalen. Een gezin heeft op dusdanige wijze reeds 80.- betaald. Het heeft daar voor 4.per week gewoond. Spr. gelooft, dat men al zwaar genoeg gestraft is, als men in zoo'n woning zonder huur te beta len, zou moeten wonen. De Huurcommissie had z.i. gehoord moeten worden. Weth. Houtman: Dat heeft toch met de benoeming van den heer Van Praag niets te maken De heer Gollé: Ik zal eens een schrijven voorlezen wat wel iets er mee heeft te maken. (Ilij leest nu een brief voor onderteekend door den heer Van Praag, waarin aan het gezin Pap pers in de S.O.Vwordt medegedeeld, dat het van 1 Aug. af 2.50 p. week moet betalen en dat het anders er uit moet). Spr. vraagt op welk besluit dien brief steunt, en van wie de heer Van Praag die opdracht heeft gekregen. W ij hebben reeds twee maal een rapport over de woningtoestanden van den heer Van Praag gekregen en wanneer zoo iemand niet weet hoe moeilijk het voor een arbeider is om een woning te vinden, dan is hij niet voor zijn taak berekend. Zijn de wethouders van deze zaak op de hoog te 6 Zijn zij van meening dat f 2.50 huur gevorderd mag worden Hij wil op de eerste plaats het voorstel van B. en W. tot benoeming van den heer Van Praag aanhouden en op de 2e. plaats dat de aan B. en W. gegeven machtiging zal worden opgeschort, tot dat ter plaatse een ernstig onderzoek zal zijn ingesteld. De voorzitter vraagt of het voorste 1- Collé wordt ondersteund. De voorzitter constateert, dat niemand het ondersteund,zoodat het niet verder in behande ling kan komen. Weth. mr. V a n V e 1 z e n, den heer Gollé beantwoordend, begint met te verklaren, dat wanneer er critiek op een der ambtenaren moet worden uitgeoefend, dit gewoonlijk in comité wordt gedaan. Spr. meende dat waar het hier een hoofdambtenaar betreft, ook de heer Collé zich aan die goede gewoonte zou hebben gehou den. Uit het door den heer Collé gesprokene is spr. gebleken, dat deze niets heeft aangevoerd, dat de aanhouding van de benoeming van den heer Van Praag zou motiveeren. De benoeming houdt met de woning in de S.O.V. geen verband. Hij had zijn aanmerkingen ter sprake kunnen bren gen toen het voorstel in zake die woning aan de orde was. Waar er geen aanval op de kundigheden van den heer Van Praag is gedaan, behoeft spr. hier niet verder op in te gaan. Toch wil hij nog wel van antwoord dienen, over hetgeen de heer Collé gezegd heeft. De'heer Schreuder heeft in een vorige zitting tot zuinig heid aangemaand en nu wordt hier gezegd, dat Woningdienst zijn plicht niet zou hebben gedaan. Hoe zuiniger Woningdienst is, hoe meer zou die dienst echter zijn plicht doen. Aan het bewuste gezin is op eigen verzoek de woning als onderdak gegeven. De dreigbrief

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2