de uitlevering van den ex-keizer weigerde, maar moet Frankrijk ons een ridderlijke daad verwijten Ik houd van uw land en ik schat het zeer hoog. Holland is veel dichter bij Pa rijs dan gij wel denkt. Holland laat zich door veel van uw roem in- spireeren. Wij weten dat bij u litteratuur, kunst en schoonheid te vinden zijn, hetgeen door Parijs wordt gesymboliseerd. Weet als bewijs van mijn Fransche gezind heid dat ik mijn college van Financiën gevraagd heb met een gelijken termijn de thans loopende credieten van 55 millioen gulden, die Frankrijk aan Nederland verschuldigd is, te prolongeeren. Het is mijn wensch dat Frankrijk er in slagen zal zich te verheffen en dat de te Wiesbaden gevoerde besprekingen uw land tot voordeel zullen strekken. De lage mark en de Middenstand in Limburg. Onze Maastrichtsche correspondent schrijft Een groot gedeelte van de bevolking speci aal van Zuid-Limburg doet tengevolge van het groote koersverschil zijn inkoopen in na burige Duitsche plaatsen. De winkeliers in de plaatsen in Zuid-Limburg ondervinden daarvan de gevolgen en voor meerdere zaken is de toe stand kritiek. In een vergadering van winkeliers te Maas tricht is. de kwestie onder de oogen gezien, met het gevolg, dat de R.K. Ver. „Maastricht sche Middenstand" zich tot de Regeering zal wenden met het verzoek indien mogelijk, den middenstand op een af andere wijze te steunen. Verder Vernemen wij, dat een der Maastricht sche afgevaardigden de zaak op het R.K. Mid denstandscongres te Roermond dat keden en morgen wordt gehouden, ter sprake zal brengen. (Tijd.) Tweede Kamer. Het Gentrum meldt als zeker, dat na den heer baron van Voorst tot Voorst ook de heer H. Th.i Hoogveld te Wehl zijn benoeming tot lid van del Tweede Kamer in de vacature de Wijkersloothf niet zal aanvaarden. Vast komt daardoor te staan, dat de heer J. G; Suring, te Maarssen binnenkort tot lid van de Tweede Kamer zal worden benoemd. De uitvoer van aardappelen. De „Msb."-redacteur te Brussel schrijft De aardappeluitvoer van Nederland naar 'België, welke de vorige maand zoo floreerde is sinds de laatste dagen zeer afgenomen. In kringen van den internationalen exporthan- del schat men, dat de invoer uit Nederland op het oogenblik minstens tot 50 pCt. gedaald is, vergeleken met de vorige maand. De reden moet gezocht worden in het feit, dat het mooie najaarsweer de menschen doet vergeten dat de winter nadert. Er wordt bijna geen winterpro visie opgedaan. Voorts speelt ook de plotselinge daling in de franc een belangrijke rol. Verscheide ne Nederlandsche exporteurs, die contracten hebben, leveren thans met verlies. Sommige aardappelhandelaars, die met heele schuiten voorraad in de Brusselsche haven liggen, boden aardappelen aan tegen 40 centimes de K.G. Toen zij hun waar tegen dezen prijs niet kwijt kon den daalde hij tot 32 centiem en nog hebben zij de grootste moeite om tegen dezen prijs te kunnen verkoopen. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 23 Sept. Ambachtsschool. Advies van B. en W. inzake het verzoek van de Vereeniging „De Ambachtsschool voor Schie dam en Omstreken" om haar een extra sub sidie over het jaar 1920 te verleenen, ten einde in staat te zijn het personeel harer school uit te betalen de met ingang van 1 Jan. 1920 verhoog de salarissen. De Fin. Commissie, wier advies in deze werd gevraagd, meent het verzoek niet te kun nen steunen een salarisverhooging met terug werkende kracht tot 1 Jan. 1920, acht zij niet verdedigbaarzij wijst op het feit, dat ook het personeel der gemeente geen verhooging met ingang van dien datum wordt toegekend. De commissie meent, waar de provincie af wijzend op dit verzoek heeft beschikt, op grond dat geen middelen op den dienst 1920 zijn te vinden, dit ook voor de gemeente geldt. B. en W. kunnen zich in meerderheid hier niet mede vereenigen en zeggen hoe wel men in geen geval termen aanwezig acht, wordt verzocht, de gemeente ook het aandeel van de provincie te doen dragen dat, waar de Minister de in den leiddraad genoemde regeling 1 Jan. 1920 liet in gaan, de gemeente zich bezwaarlijk kan onttrek ken mitsdien stellen zij voor te besluiten als nog voor 1920 als extra subsidie een bedrag van 3811.09 beschikbaar te stellen. De heer Scheffers bepleit, na gewezen te hebben op een fout bij de berekening van het totaal bedrag, de wenschelijkheid dit voorstel aan te houden. Zoowel de Fin. Comm. als de Comm. voor de rekeningen vinden de rekeningen Van de Ambachtsschool steeds de onpleizierigste Meer malen is gevraagd om een balans, maar die is achterwege gebleven. Spr. wil meer financieel in zicht in de zaken van de Ambachtsschool. Hij verzoekt dit voorstel aan te houden teneinde B, en W. in de gelegenheid te stellen in verbin ding te komen met het Ambachtsschoolbestuur. Hij wil de subsidie alleen verleenen onder uit drukkelijke voorwaarde dat de balans zal worden overgelegd. Van een dergelijke inrichting mag men een goed financieel beheer verwachten. De heer a n den Hoek zegt, dat uit het door den heer Scheffers gesprokene zou kun nen worden afgeleid, dat de zaken van de Am bachtsschool niet in orde zijn. Spr. zegt dat dit toch geenszins het geval is. Er is alleen sprake van om een commereieele boekhouding te laten invoeren, zulks met het oog op de voorraden materialen. De heer Scheffers verklaart, dat, het geenszins zijn bedoeling is geweest den indruk te vestigen, dat de zaken aan de Ambachtsschool niet in orde zijn. Hij heeft alleen den wensch ge uit, meer inzicht in deze zaken te kunnen krijgen. De heer Mr. Kavelaars vraagt of die 3811geheel moeten dienen voor salarisver hooging en of die verhoogingen reeds zijn uitge keerd. De voorzitter zegt, dat het gedeeltelijk reeds is geschied. De heer Mr. Kavelaars verzoekt om een staat van de salarissen aan den Raad over te leggen, opdat men een overzicht zal kunnen krij gen. Weth. B o d d e s zegt, dat wat de heer Scheffers aanvoert bezwaren waren van de Comm v. d. rekeningen. Dit is geen beletsel om deze zaak in behandeling te nemen. Zulks staat er naast. De verhooging der salarissen moest ge schieden overeenkomstig den leiddraad vap den minister. De bedoeling was de verhoogingen te doen ingaan 1 Jan. 1920. Men had de verwach ting dat de Provincie zou bijdragen in de kosten, maar de Provincie heeft de bijdrage geweigerd. Nu komt de Ambachtsschool bij de gemeente en vraagt ook het bedrag der prov. bijdrage. De Fin. Commissie stelt voor het verzoek af te wijzen, maar het college van B. en W. meent in meerderheid, dat de gemeente wel behoort bij te dragen tot een bedrag van 3811.maar wil niet geven datgene wat door Ged. Staten v. Z. Holl. is geweigerd. De voorzitter vraagt den heer Kavelaars, of hij nog uitstel Verlangt. De heer Mr.Kavelaars antwoordt beves tigend. Weth. De Bruin zegt, dat er een leiddraad van den minister is gekomen en dat volgens die leiddraad voor de leeraren bij het Nijverheids onderwijs de nieuwe salarissen van kracht waren van 1 Jan. 1920 af. De heer Mr. Kavelaars vindt dit vreemd, daar de gemeenteambtenaren zulks ook niet krijgen. Weth. De Bruin wijst er op, dat dit niet zoo'n algemeene toestand is als bij het Nijver heids onderwijs. De heer Scheffers vraagt waarom, als Ged. St. de bijdrage niet willen geven, de gemeen te nog billijker moet zijn. De heer Slavenburg is ook van meening dat de Gemeenteraad op de hoogte moet zijn van de salarissen, die aan de Ambachtsschool worden betaald. Hij gelooft, dat aan het verzoek van mr. Kavelaars behoort te worden voldaan. Weth. B o d d e s verklaart geen bezwaar te hebben den Raad mededeeling te doen van de salarisregeling. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu van de agenda afgevoerd. Wegenaanleg. 6. Voorstel van B. en W. om bij wijze van werkverschaffing een crediet te verleenen vim f 25.000 voor het droogmaken van een gedeelte van den persput in West Frankeland en het maken van voorbereidingen tot wegenaanleg daarop. Overeenkomstig de aan den Raad gedane toezegging, is door B. en W. gezocht naar een gelegenheid voor werkverschaffing. Door Ge meentewerken werd aangegeven het droogleggen van een gedeelte van den persput in West Fran keland en het maken van voorbereidingen tot wegenaanleg. De kosten van het plan worden ge raamd op 25.000. Waar de Regeering bij verruiming van werk gelegenheid steun heeft toegezegd wendden B. en W. zich tot deze evenwel kwam van den Minis ter bericht in, dat gezien den kleinen omvang van het werk voor dit plan geen steun kan worden toegekend. Echter schijnt het niet uitgeslo ten, dat, wanneer uitbreiding aan het werk wordt gegeven, alsnog subsidie wordt verleend. De heer Scheffers vraagt of het waar is, dat er met het werk al een begin is gemaakt. Hij vindt het niet gewenscht, dat er met werk al be gonnen wordt vóór het crediet door den Raad is verlfeend. Weth. Houtman verklaart dat de Raad destijds reeds een blanco crediet heeft toegestaan. De heer Scheffers wil ernstig aandringen om te zien de bijdrage van de regeering te verkrij gen. De voorzitter zegt, dat stappen in die richting gedaan zullen worden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Schoolbouw. 7. Mededeelingen van B. en W. naar aan' leiding van de door het lid van den Gemeente raad, den heer J. Dinkelaar gestelde vragen inza ke vertraging van den schoolbouw aan de An- thonie Muysstraat. B. en W. deelen mede dat in de zitting van 23 Juli 1920 besloten werd tot uitbreiding van de school in de Huysmanstraat en den bouw van een nieuwe school aan de Anthonie Muysstraat. Eerstgenoemd werk werd 7 October aan besteed, daarna had de dir. van gemeente werken personeel om de plannen voor de school aan de Anthonie Muysstraat verder uit te wer ken en had de aanbesteding plaats 24 Maart 1920, de gunning moest wachten op de verleening van het Crediet waartoe de Raad 15 April besloot. Met het oog op den sterk verkorten werk tijd was het toen niet meer mogelijk deze school voor 1 September op te bouwen, evenwel binnen een paar maanden zal de school gereed komen en zal dus hiermede het bezwaar van den heer Din kelaar slechts van korten duur zijn. De heer Dinkelaar zegt, dat het voortaan bij de beantwoording van vragen gewenscht zou zijn, indien B. en W. van antwoord dienen, en niet anderen. Het antwoord in kwestie hoeft hem bevredigd, maar voldaan is hij niet. Hij betoogt,dat de schuld ten deele bij gemeen tewerken ligt.Menheeft z.i. niet alle beschikbare middelen aangewend om tijdig gereed te komen. Men is te zuinig geweest bij Gem. werken. Wan neer er niet voldoende ambtenaren zijn, behoort er gezorgd te worden voor meer personeel. Weth. Houtman verklaart, dat hij het niet met den heer Dinkelaar eens is. Er hapert niets bij Gemeentewerken. Men zat op een oogenblik met allerlei werk uitbreiding van scholen, waarvoor begrootingen detailteekeningen enz. noodig waren. Weth. beschikt over een uitstekenden hoofdopzichter, die zijn werk verstaat en sprekers volle vertrou wen geniet. Het plan voor de nieuwe bewaarschool was in een stadium van ontwikkeling, toen de voorstel len tot splitsing der scholen moesten worden ge reed gemaakt. Bij den verkorten arbeidstijd dien de arbeiders thans hebben, steekt af den arbeid op het bureau van den heer Drop, waar hard en veel langer gewerkt wordt. Weth. noemt thans een reeks data betreffende werkzaamheden om aan te toonen, dat de school niet eerder gereed had kunnen zijn. Waarom de weth. niet gezorgd heeft voor nog een hoofdopzichter Omdat er naar zijn mee ning voor 2 hoofdopzichters geen plaats is aan de betrokken afdeeling. Men zal zijn best doen om op tijd gereed te zijn en weth.zegt toe, te doen wat ter zake mogelijk is. De Raad zal goed doen weth. maar te laten scharrelen, dan komt het tot voordeel van de gemeente uit. De heer Dinkelaar zal den weth. maar laten scharrelen, wel geloovend, dat de heer Houtman goed werk maakt. Het breede betoog gaat echter naast spr. heen. Als hij nagaat wat er zooal aan Gemeentewerken gebeurd is, dan zou spr. tot de conclusie komen, dat die menschen zich daar overwerken. Al onderschat ook spr. de verdiensten van den heer Drop niet, toch zal men moeten toegeven, dat hij er maar alleen voor staat en dat het gewenscht is een gelijke kracht naast hem aan te stellen, die hem eventueel zou kunnen vervangen. Z.i. hadden B. en W. moeten zorgen, dat de school in 1921 gereed kwam. Hem is bekend, dat er ouders zijn, die hun kin deren naar de openbare school wilden sturen, doch hen wegens plaatsgebrek, naar de bijz school hebben moeten zenden. Het openb. onder wijs mag men niet verwaarloozen. Als er onvol doende ruimte is, noodzaakt men de ouders, die er niet van gediend zijn, de kinderen naar een school te zenden, waarop zij ze eigenlijk niet willen hebben. Weth. Houtman zegt, dat aan verschillen de takken van gemeentewerken speciale op drachten worden gegeven. Zoo zijn er weer ande re personen bezig aan de plannen voor de nieuwe Koemarktbrug. Er is een behoorlijke staf perso neel. Een speciaal bureau is belast met de school bouw. Dat een of twee kinderen niet op de openb. school geplaatst zijn kunnen worden, betreurt spr., maar hij kan den heer Dinkelaar de verze kering geven, dat er in de eerstvolgende maanden schoolruimte vrij komt.Men kan het tekort niet afmeten naar het geval dat een paar kinderen geen plaats vond. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z.h.s goedgekeurd. Woningbouw. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot uitgifte in erfpacht aan de Vereeniging „Volkshuisvesting" van een terrein gelegen tus- schen de Havendijk, de Nieuwe Maasstraat en de Poortugaalschestraat ten behoeve van den bouw van 199 arbeiderswoningen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van een voorschot van ten hoogste 950.000.en een jaarlijksche bijdrage van ten hoogste 20.000 aan de Vereeniging „Volkshuisvesting" ten behoeve van den bouw van 199 arbeiderswoningen op een terrein, gele gen tusschen den Havendijk, de Nieuwe Maas straat en de Poortugaalschestraat. Nadat Weth. mr. Van Velzen had ver klaard, dat de gemeente nog niet weet of het Rijk het voorschot zal verleenen en bij aldien geen voorschot verleend wordt, de grond weer aan de gemeente terugkomt, werden B. en W. tot uit gifte van den grond gemachtigd en werd de bij drage verleend. (Wordt vervolgd). Stads- en Gewestelijk Nieuws. Prof. dr. J. J. M. de Groot De te Lichtenfelde bij Berlijn overleden oud- Schiedammer prof. dr. Jan J.M. de Groot, was hoogleeraar in de Chineesche land- en volken kunde aan de Berlijnsche universiteit. Hij bereik te den leeftijd van 68 jaren. Hij was zijn belangrijke carrière als Chi neesche tolk begonnen, en heeft indertijd onzen tabakshandel een grooten dienst be wezen toen het aan zijn invloed gelukte, het Chineesch decreet ingetrokken te krijgen, waar bij de emigratie van Chineesche koelies naar Indië werd verboden. Hij was daartoe expres- selijk van Indië naar China afgevaardigd. Tijdens dit verblijf bracht hij een collectie Chi neesche afgodsbeelden bijeen, welke haars ge lijke niet had .Hij bood haar voor den kostprijs aan onze regeering aan, doch de Volksvertegen woordiging wilde er geen geld voor geven, waarop de Fransche regeering aan een der Parijsche mu seum een vleugel bouwde, de collectie kocht en haar daar onder dak bracht. Na leeraar aan de Handelsschool te Amster dam te zijn geweest, werd de Groot opvolger van zijn leermeester, prof. Schlegel, aan de Leidsche universiteit.Ook onze Koningin had hij, naar het Hbld. vertelt, onzer zijn leerlingen, die er bij hem op aandrong dat hij Nederland trouw zou blijven, toen uit den vreemde tal van aan biedingen hem bereikten om van werkkring te verwisselen. Voor ruim tien jaar heeft hij een herhaald aanbod der Berl. universiteit aanvaard. Daar is zijn onderwijs zeer op prijs gesteld, getuige de hem verleende onderscheidingen. Onze Ko ningin heeft hem het ridderkruis van den Ned. Leeuw en het commandeurskruis der Orde van Oranje Nassau verleend. Prof. de Groot heeft kort voor zijn dood een uitvoerig werk, aan zijn bijzondere weten schap gewijd, voltooid. Opgelegde schepen. De zeebooten „Noordzee", „Zwarte Zee", „Oost zee", en „Willem van Driel Sr" zijn alhier aan gekomen om op te leggen. Deze schepen hebben ligplaats gekregen in de Oosterhaven. 2 4 S e p t. '21 Volksbadhuis. In de week van 18 werden genomen 577 baden. lste klasse kuipbaden 43, regenbaden 72. 2de klasse kuipbaden 49, regenbaden 397. Kinderbaden 18. De Ankertje s-d ag voor 't In ternationale Jeugdcongres, Zaterdag alhier ge houden heeft 275 opgebracht. Een mooie som. He Raad te 's-Gravenhage heeft benoemd tot leerares in de hoogduitsche taal en letterkunde aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus aldaar mej. M. P. Vellinga, leerares te Schiedam. Het gewone spreekuur van den Wethouder van Onderwijs, zal morgen, Woens dag, niet plaats hebben. Als verdacht van diefstal van alcohol ten nadeele van de Schiedamsche Alco- holfabriek,LangeHaven alhier, is door de politie gisteren aangehouden C.N., wonende Lange Achterweg. Na verhoor is N. weder op vrije voe ten gesteld. UIT ROTTERDAM. VV. R. Theater. De W.B. te Rotterdam, biedt deze week twee bijzonder mooie en boeiende hoofdnummers. t Eerste, getiteld „Dageraad van verschrik- king verplaatst ons in de eerste afdeeling in de goudgebieden van het verre)Westen. Uit goud dorst vermoordt iemand de vrouw van zijn kame raad, maar voor deze misdaaad doorleeft hij tien lange jaren van moreele wroeging en vindt, ein delijk, uitgeboet, de zoo vurig verbeide rust en vrede. De tweede hoofdfilm „deVerschoppeling" brengt onder al de tragiek ook menig moment van gezonden humor. Hiervoor zorgen de kost schooljongens met hun kattekwaad. Toch blijft de groote lijn van het stuk in diepe tragiek een gesarde, mismaakte jongen, bang, dat z'n moeder om haar liefde tot een ander, hem zal vergeten. Met t mooie bijprogramma en beide genoemde nummers geeft de W.B. ons 't genot van een heerlijken avond. Gemengd Nieuws. D e „K i n d e r d ij k." Te Rotterdam is aan gekomen de salonstoomboot „Kinderdijk" van de Nederl. Stoombootreederij (dienst op Mann heim). Dit schip voer tijdens de ontploffing te Oppau op den Rijn en is ontzettend zwaar beschadigd. Het dek en de daarop geplaatste hutten zijn na genoeg geheel vernield. Het schip, dat naar de werf wordt gebracht, om gerepareerd te worden, ligt thans aan de Prins Hendrikkade te Rotter dam. Inbraken. De politie te Zeist is er in ge slaagd naar het „Hbld." meldt, een tweetal personen aan te houden, van wie zij vermoedde dat een hunner de man was, die onlangs te' Baarn een aantal inbraken had gepleegd en die gesignaleerd was als te zijn Wladisla Budzinski. De aangehoudenen, dievoorzienwaren van brow nings, werden aan de Baarnsche politie overge leverd, die aan de hand van het portret en het signalement constateerde, dat een dér per sonen inderdaad Budzinski was.Na verhoor bleef de verdachte ontkennen ook maar iets hoege naamd met de inbraken te maken te hebben. Beide verdachten werden voorloopig in arrest gehouden. Schilderen van uit de lucht. De bekende landschapschilders W. Bongers en IJ. Wenning hebben, naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, Donderdag met een toestel van de K.L.M. een tocht Amsterdam Rotterdam en terug gemaakt. 's Morgens werd op gemiddeld 200 Meter hoogte gevlogen in verband met een lichten grondnevel, die als een zilveren sluier over de aarde hing. 'sMiddags had de terugtocht plaats op een hoogte van 600 Meter. Beide waren opgetogen over de rijke kleu- renpfacht van het landschap, uit 't luchtschip gezien. Zij hebben, in de gezellige kajuit van het vliegtuig voor de vensters gezeten, de eene schets na de andere gemaakt. Zij zijn van plan daarnaar een aantal groote doeken te vervaardi gen. Men kan dus verwachten, dat de schilder kunst een nieuw onderwerp rijker wordtde luchtschilderij. Lastige gasten. Nabij Boetange, Oost grens van Groningen, vertoeven op het Duitsche gebied sinds jaar en dag een aantal zigeuner-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2