Laudbouwarbeiderswet. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt het voor ontwerp van een landbouwarbeiderswet. Volgens de memorie van toelichting blijft de ondernemer geheel vrij om te werken, wanneer hij wil. De echtgenoote van het bedrijfshoofd en zijn kinderen van 16 jaar en ouder blijven buiten alle wettelijke bepalingen. Inwonende bloed- en aanverwanten tot en met den derden graad van 18 jaar en ouder zijn van de bepalin gen omtrent arbeids- en rusttijden uitgezon derd. De minister is Van oordeel, bij de be schouwing van den arbeidstijd in het algemeen, dat, Voorzoover het voornemen betreft op den grondslag van 54 uur per kalenderweek een goede regeling van den arbeidsduur voor de verschillende deelen van het jaar kan worden betroffen. Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg. Volgens de „Resb." heeft prof. mr. M. W. F. 1 reub aan den minister van justitie den wensch te kennen gegeven, als voorzitter der Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg in ambte naarszaken heen te gaan. De heer Treub zou voornemens zijn, om eerst de voorgenomen reorganisatie van het georgani seerd overleg onder zijn leiding tot stand to brengen. De desbetreffende adviezen zijn ingekomen op die van prof. Diepenhorst na. Verkoop van sigaren enz. in cafe's. Daar aan den Hoogen Raad van Arbeid 'n voorontwerp aangeboden is betreffende de wettelijke winkelsluiting heeft een Rotter- damsch winkelier een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, waarin hij verzoekt, om den verkoop in de café's van sigaren en sigaret ten geheel te verbieden, welk verzoek adressant nader toelicht. De raad van arbeid te Hoorn. Bij informatie van Hoorn's gemeentebestuur aan het ministerie van Arbeid, werd medege deeld, dat of de Raad van Arbeid te Zaandam, of die te Hoorn zal verdwijnen. De meeste kans bestaat evenwel, dat de Raad van Arbeid voor Hoorn behouden blijft. Mr. Lohman. Men meldt aan het „Hbld." uit 's-Graven- hage, dat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman zeer binnenkort zal aftreden als hoofdredac teur van „De Nederlander". Wijziging beroepswet. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Ka mer van het wetsontwerp tot nadere wijziging van artikel 8 der Beroepswet verklaarde een der leden, dat het naar zijne meening verkeerd is voor den voorzitter en den griffier van de Raden van Beroep de mogelijkheid te scheppen om hun vast en voortdurend verblijf elders dan binnen de gemeente,waar hun college is gevestigd te hebben. Gezien echter, dat eene zelfde mogelijkheid reeds is geschapen voor de leden der rechterlijke colleges, wilde hij zich tegen dit voorstel niet verzetten, maar hij meende toch te moeten waarschuwen voor verdere uitbreiding van de groep van personen, wie verlof tot elders wonen zoude kunnen worden gegeven en evenzeer voor het te ruim stellen van den kring waarbinnen dit elders wonen zoude kunnen worden toegestaan. Bepaald verkeerd achtte dit lid het verlof te verleenen aan rechterlijke ambtenaren om te wonen buiten haar kanton, arrondissement of ressort, en hij drong er op aan, dat deRe- geermg daartegen zoude waken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PANDORA. De nieuwe bioscoop Pandora is thans voor de officieele opening zoogoed als klaar verschillen de meer ondergeschikte dingen moeten nog in orde worden gebracht, maar dan ook heeft Schiedam een bioscoop, die er mag wezen de inrichting van het nieuwe gebouw is in één woord verbluffend. Met den heer A. Stahlie, den architect van het pand, als gids, hadden we gisteren het genoegen, 't interieur eens wat nader te beschouwen. Een korte beschrijving ervan laten we hier volgen. Door een kunstig gesmeed open ijzeren hek komen we in de keurig geinstalleerde hal. Di rect trekt hier 't meest onze aandacht de prach tige kruisvormige lamp tegen 't plafond. Ze is nog niet geheel klaar, 't witte glas wordt ver vangen door glas in lood, maar is dit gereed dan vormt de lamp een zeldzaam sieraad. De wanden zijn in modernen trant gedecoreerd, waarvan de kleuren en figuren aangenaam aan doen. Links bevindt zich de cassa en een privé- kantoor, dat in verbinding staat met de vertrek ken van den directeur den heer Dettmeyer; rechts is een kiosk voor den verkoop van rook artikelen en versnaperingen. Een breede deur recht voor ons geeft toegang tot de mooi-vormige wachthal, waar 't wachten op zachte canape's wel niet lang zal vallen De vloer is hier bedekt met een paars kleed, waarmede ook de breede trappen, zaal en gangen zijn gestoffeerd. Van de wachthal brengt een gemakkelijk ge bouwde trap ons naar de eerste étage, naar de ei-,en zad Deze maakt met haar levendige kleuren, sierlijke vormen en prachtige verlichting (meer dan 200 grootere en kleinere electrische lampen) een grootsch effect. Ze biedt plaats voor ruim 300 bezoekers,die zich in de rieten stoelen, met kussens bedekt, een behaaglijk zitje kunnen verschaffen.Achter't projectie-scherm is een too- neel aangebracht, 't Doek, om dit voor de oo- gen van t publiek af te sluiten, is zeldzaam mooi en harmonieert prachtig met het kleuren leven in de zaal. Links van dit tooneel is een aparte uitgang voor de bezoekers der lagere rangen, uitkomend op de Appelmarkt. Rechts bevinden zich een kleedkamer voor aetisten, een stemkamer voor de muzikanten en een noodtrap. Vóór 't tooneel hebben de muzikanten in 't orkest ook een flinke ruimte. Weer de zaal doorloopend brengen ons twee trappen naar 't balcon, de hoogere rangen. De loge-afdeeling ligt hier in 't midden geheel af gesloten. Alles ziet er keurig uit. Achter dit balcon ligt de brandvrije cabine. Natuurlijk is ook gezorgd voor centrale ver warming, 'n buffet, en de vereischte nood uit gangen en toiletten. Geheel afgescheiden van de theaterruimte ligt de inrichting van Dettmeyer's woning, winkel en photographisch atelier. Dit atelier, dat geheel boven ligt, is met een afzonderlijke trap, hier en daar onderbroken door een gezelligewachtka- mer te bereiken, 't Heeft een flinke oppervlakte en is natuurlijk naar de laatste eischen geïnstal leerd. De groote spiegelruit,op den hoek, met de letters Pandora, dient voor projectiereclame. 't Rechts aangebrachte balcon dient speciaal voor buitenopnamen. Beneden achter den winkel liggen verder de lijstenmakerij, groote donkere kamer (op 't atelier is nog een kleine) en meer naar links de ruime woonvertrekken met keuken enz. Geheel achter, in een kelder, staat de ketel voor de centrale verwarming en kunnen de kolen geborgen worden. De volgende rij van heeren en firmanten hebben ieder 't hunne tot den bouw en inrich ting van het nieuwe pand bijgedragen. ArchitectA. Stahlie hoofdaannemer L. J. v. Ameyden gewapend betonwerk J. Boven berg electrische installatiefa. Kerkhoff schilderwerkC. v. Lutterfeld deeoratiewerk v.d. Laan, R'dam stucadoorwerk Gebr. Ro zenstraten kunstsmeedwerk Fa. Duchateau behangwerk de Raay steenhouwwerk Gebr. Huiskes, alhier en Fa. v. Stokkum, R'dam meubileering en stoffeering fa. Gebr. Beausar glas in lood E. Warffemius, R'dam sanitaire vloeren fa. v. Bockhove loodgieterswerk L. Jurgens gewone smeedwerk Gebr. Vincent. Al deze genoemde heeren hebben ongetwijfeld groote eer van hun werk. Ze hebben Pandora gemaakt tot een geriefelijke, smaakvol inge richte bioscoop, waar ieder liefhebber genoeglijke avonden kan doorbrengen. Moeten al de Schiedammers over deze kwestie, na een goed pro en contra, niet gehoord worden? Ik voor mij, heb allen eerbied voor boven mij gestelde machten; maar, daar ik ze ten tijde van de verkiezing voor eene dergelijke zaak geen volmacht gegeven heb, zou ik wenschen, alge- meene besprekingen over deze zaak door puur sang Schiedammers. Dit zijn toch al onze Raads leden niet. Ik voel uit den aard der zaak meer voor Schiedam en haar bloei; dan lui, die van 't sy steem zijn „Ubi benne ibi patria". U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, S. Gemengd Nieuws. Verduistering. Te Rotterdam is, juf frouw C. G. v. H., aangehouden, die er van ver dacht wordt betrokken te zijn in een verduiste ring van f 40.000 in Den Haag gepleegd. Zij is naar Den Haag overgebracht. keerden, is het jongste te water gevallen van de brug naar den Rooversbroekpolder en ver dronken. Te Gapelle a/d IJssel is gisteravond de veer boot om het veer-de Vries door een motorboot die eerst stopte doch dadelijk weer doorvoer, in den grond gevaren. De inzittende veerman J.B. uit Brielle is verdronken. Enkele uren daarna is zijn lijk opgehaald. De motorboot die het onge luk veroorzaakt heeft, is de Vermeer 6 te Rot terdam. De schipper, in de richting Gouda aan gehouden, verklaarde niets te hebben bemerkt. Auteuisrecht. De architect K. P. C. de Bazel te Bussum, heeft bij de justitie een klacht ingediend wegens schending van auteurs recht, betreffende 4 door hem gebouwde wonin gen te Amsterdam en te Haarlem. In het werk Het Stadswoonhuis in de laatste 25 jaren, verschenen bij Martinus Nijhoff in den Haag, kwamen afbeeldingen van drie wo- ningen voor, op andere namen dan van de Bazel. Diefstal. De 24-jarige dienstbode J. W. v. d. H. te Leiden is ter beschikking van de justi tie gesteld, terzake dat zij bij de familie M. aldaar waar zij in dienstbetrekking was, zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal tot een gezamenlijk bedrag van f 750. In enkele andere gemeenten, waar zij in dienstbetrekking geweest is, heeft zij ook diefstal gepleegd. De portefe'uilledief. Uit het verdere onderzoek omtrent den Vrijdag te Leiden gear resteerden portefeuille-dief S. W. is gebleken, dat hij zich te Rotterdam nog heeft schuldig ge maakt aan diefstal van een portefeuille met f 800. In Amsterdam heeft hij een portefeuille met 700 en een met 15.000 mark gestolen. Belasting op openbare verma kelijkheden. In de vergadering van den Hilversumschen gemeenteraad is bij de behan deling van enkele ingekomen adressen met ver zoek de belasting op de openbare vermakelijkhe den te verlagen door den wethouder van Finan- ciën geantwoord, dat wanneer er overleg ge vraagd wordt, B. en W. zullen overwegen of "zij daarop kunnen ingaan, maar dat hunnerzijds niet de eerste stap kan worden gedaan. Aangehouden. Door de Haagsche re cherche is aangehouden wegens het collecteeren zonder vergunning de bekende Amsterdammer Vroom, zich noemende direct, der vereeniging Volksbelang, tegen wien door de politie her haaldelijk in de pers is gewaarschuwd. Motorongeluk. Op het jaagpad tus- schen Hoornbrug en Delft is gisternacht de student H., die met roekelooze snelheid met zijn motorfiets voortjoeg, over het hoofd geslagen en in de sloot langs den weg terechtgekomen. In hopeloozen toestand is hij per auto naar het ziekenhuis gebracht. Verdronken. De schipper van den te IJmuiden aangekomen logger Katwijk aan Zee V, K. W. 23, heeft medegedeeld, dat op 150 mijl van de kust de 13-jarige T.S., uit Katwijk door een klap van de schoot overboord is gesla gen en verdronken. Een o u d j e. Te Falmouth is dezer dagen mevr. William Rogers overleden. Zij was 104 jaar oud. Tentoonstelling van Mignon Dahlia's. De dahlia's waarmede vele van onze plantsoe nen versierd zijn en dan denken wij allereerst aan het plantsoen voor en den tuin om het Zie kenhuis,die elk jaar met hun rijke kleurigedahlia- borders en dahlia perken iedereen in verrukking brengen en menige vreemdeling lokken, deze dahlia's zijn, zooals niet algemeen bekend is, kruisingen die op de gemeente kweekerij alhier gewonnen zijn. Van daaruit zijn ze verspreid en thans, alge meen onder den naam van Mignon dahlia's be kend, hebben ze burgerrecht verkregen in een groot deel der beschaafde wereld. Op de jongste bloemententoonstellingen wer den ze telkenmale bekroond, wel kan het publiek den geheelen zomer door deze dahlia's zien groei en en bloeien, om echter de kleuren en vormen en andere eigenschappen meer van nabij te beschou wen, leenen de openbare plantsoenen zich minder goed. Daarom werd er op verzoek besloten om hier in een of andere zaal een tentoonstelling te hou den van deze speciaal Schiedamsche bloemen. Hierbij zal blijken wat heerlijk materiaal deze enkelbloemige dahlia's vormen ook voor het vullen van vaasjes. Op deze bloemententoonstelling zal ook een verzameling van takken met besvruchten te zien zijn, afkomstig uit de gemeenteplantsoenen, benevens een partij afgesneden takken van hoo rnen en heesters, weergevende de verschillende hersfttinten waarmede het Volkspark en het Sterrebosch zich thans sieren. Het belooft eene belangwekkende expositie te zullen worden. Bosch- en Heidebrand. Onder de gemeenten Best en Oirschot woedde gisteren een geweldige bosch- en heidebrand, die waar schijnlijk is ontstaan door onvoorzichtigheid bij het afbranden van heidegrond voor ontgin ning. De vuurzee, die langs de spoorlijn bij het in aanleg zijnde Wilhelminakanaal onder Best is ontstaan, breiddezich met groote snelheid uit en heeft ook den hoogen mast onder Oirschot op verschillende punten aangetast. Uit den trein kon men niet minder dan 4 groo te vuurhaarden opmerken, die een onheilspel- lenden gloed en zware rookwolken verspreiden over 'n kilometerlang terrein. De burgemeester van Best deed de brand klok luiden en was er met een aantal werk lieden op Uitgetrokken om het blusschings- werk te beginnen. Ook in Oirschot werden de burgers gerequi reercl om de vuurzee mede te gaan bekampen, doch vanwege de kermis in het dorp, daagde slechts weinig hulp op. Gisteravond om 10 uur nam de brand nog voortdurend een dreigender karakter aan, zoodat te vreezen is, dat van de schoone bosschen weinig zal behouden blijven De bosschen zijn particulier eigendom, ter wijl de heide toebehoort aan de gemeenten Best en Oirschot. Dezen morgen omstreeks half negen had op den R'damschendijk een aanrijding plaats tusschen een handwagen en een motorrij wiel.Door den schok vielen de berijder B.P. uit Vlaardingen en zijn dame M. v. d. B. beide op den grond, waardoor B. P.' een lichte ontvelling aan een der ellebogen opliep. In de politiepost Koemarkt verbonden, kon hij den tocht weer verder voortzetten. Een vergissing. Trein 1627 die 10.06 van Amsterdam naar Amersfoort vertrekt, en in Weesp stopt is gisteren doorgereden naar Bussum, zonder .Weesp aan te doen. Een 50-tal reizigers stonden te Weesp te wachten, die na tuurlijk een aanzienlijk tijdverlies leden, even als de reizigers in den trein, die echter kosteloos van Bussum naar Weesp terug werden vervoerd Weer een opiumbereider. Ineen logement aan de Delistraat te R'dam heeft de politie aangehouden, den Chineeschen stoker Ydie verdacht wordt van het bereiden van opium. Een kan, ten deele gevuld met bereide opium, is in beslag genomen. UIT ROTTERDAM. B. en W. stellén den Raad voor over te gaan tot verbreeding van de Koningsbrug over de Ouden-Haven. Ter weerszijden van de brug zul len consoles worden aangebracht, die gelegen heid geven de breedte van het rijvlak op 5 meter te brengen. De kosten worden geraamd od f 25.000. P 0 0 gezonken. Gistermorgen is te R dam bij het assisteeren van het binnenkomen de stoomschip „Menhir" de sleepboot „Haarlem" van de N.V. P. Smit, volgeloopen en gezonken. 1 ersoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Diefstal van a a r d a p p e 1 e n. Uit een der Monden te Stadskanaal zijn hedennacht van den landbouwer Velema 17 zakken aardap pelen 50 K.G. ontstolen. Van de daders geen spoor. INGEZONDEN. ROTTERDAM-SCHIEDAM. Mijnheer de Redacteur, Met gemengde gevoelens heb ik uwe artikelen over den verkoop van Schiedamschen grond aan Rotterdam gelezen. Wat U daar over schrijft, heeft mij erg getroffen en ik heb waarlijk gedachtZou zoo iets waar kunnen zijn In gemoede vraag ik nu Zijn onze Raadsleden gekozen, om zoo'n ernstige kwestie onder een onderonsje af te handelen Wegens slapte. Te Winschoten werd wegens slapte de chem. fabriek „Gembo stopge- Het geheele personeel kreeg heden ontslag. Ontploffing in een Zweedsch s.c I11 P- Gisteravond half zeven had een ont- p o mg plaats in de machinekamer van de Zweedsche driemastmotorschoener „Hedvig" liggende in het Eemskanaal bij Groningen. Er ontstond een groote brand, daar 't schip met hout geladen was. Het schip brandde geheel uit. De machinist werd ernstig gewond en is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. O n gelukken. Van drie kinderen B„ 6-- 10 jaar, die Dinsdag van school huiswaaits Verlaging graanvrachten. Uit New-York wordt gemeld, dat de Oceaanvrach ten voor graan van Amerika naar Europa met ongeveer een derde verlaagd zijn, ten einde aan de concurrentie der tramschepen het hoofd te bieden. De tarieven voor tarwe en mais naar Rotterdam zijn thans 16'/a cent. De „Printemps" te Parijs in brand. Men meldt uit Parijs In het bekende „Magasin du Printemps" is een hevige brand uitgebroken.Gisterenmorgen half acht bemerkten wakers, dat bij de elecrische geleiding der goede- renafdeeling, vermoedelijk door kortsluiting een brand was ontstaan, welke zich zóó snel uitbreid de, dat de eigen spuiten machteloos waren. In één oogenblik vulde de groote koepel van het linksche gebouw zich met rook. De brandweer werd in allerijl gewaarschuwd, maar vóór zij arri veerde, stond de geheele linkervleugel, die pas nieuw is, in lichte laaie. Het gebouw maakte den indruk van een geweldigen oven. De groote spiegelruiten sprongen, zakten uit, smolten en vielen op straat, zoodat het voor de brandweer gevaarlijk was, de vuurzee te naderen. De brandweer poogt den rechtervleugel van het gebouw te behouden, doch deze poging schijnt te mislukken op het oogenblik golven althans zware rookwolken uit dit gedeelte van het gebouw naar buiten, ondanks het feit, dat de geheele Parijsche brandweer met alle mate riaal ter plaatse aanwezig is. Er wordt met groote inspanning gewerkt, maar nog steeds bestaat gevaar voor de omgeving, aangezien de achterzijde van het brandende gebouw wordt begrensd door nauwe straten. Het is een groot geluk, dat de brand niet een uur later is uitgebroken, want dan zouden 3500 bedienden, benevens eenige duizenden be zoekers in het gebouw aanwezig zijn geweest. Van persoonlijke ongelukken is nog niets be kend. Nader meldt men Een 20-tal stoom- en motorbrandspuiten wier pen een groote massa water op het gebouw,dat door de brandweer werd aangepakt, vanaf den top van een groot aantal brandweerladders van 28 M. hoogte. Om half tien stortte een van de zware pei lers in. Om 11 uur vreesde men, dat de ver schillende koepels op de hoeken van het ge bouw zouden instorten. Er werden bijzondere maatregelen genomen. Tot nog toe zijn slechts twee ernstige ongelukken van brandweerlieden bekend. Om half één was men het vuur zoover meester, dat men niet meer voor de belending vreesde. Tegen half 6 uur kon een groot deel van de brandweer inrukken. Zooals men weet, bestaat de „Printemps" uit twee ongeveer gelijksoortige hallen, de oude en de nieuwe. De oude zijn totaal ge spaard, daar zij onmiddellijk door zakken zout van elkander gescheiden werden. Het geheele I arijsche garnizoen was gemobiliseerd. De schade is ontzaglijk. Het gebouw, dat afgebrand is, was in de laatste balans van de „Printemps" op 12 millioen geschat, waar bij nog komt een som van 11 millioen voor installatiekosten. De installatie was juist af- geloopen. Men was bezig met het laatste schil derwerk De tegenwoordige directeur van de Prin temps" de heer Laguionie, heeft verklaard, dat de oude gebouwen Vrijdag weer zullen geopend worden en waar de voorraad in de nieuwe ge bouwen slechts een tiende bedraagt van wat de maatschappij te Parijs in opslag heeft, hoopt men i Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van iDgezonden stukken ook i) worden ze nv t geplaatst - wordt de kopy niet teruggegeven Zet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2