DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Vrijdag 30 September 1921. No. 131"0. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of vetordeniniien voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET.. Burgemeester en Wethouders van Sch'edam hebben bij hun besluit van den 29sten September 1921 de beslissing op de verzoeken van de NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP- SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ „NIEU WE WATERWEG" om vergunning tot het ■nriohten van eene koperslagerij op haar terrein, kadastraal bekend m Sectie N. nos.286-32(1, met 1 electromotor van 20 P.K'. en 4 eleetromotoren 'eder van 1 P.K., drijvende diverse werktuigen P. SOETERS EN A. SNEEP om vergunning tot het oprichten van een elect.rische smederij in het pand Hoofdstraat 87b., kadaster Sectie L. iio.' 2465, met 2 eleetromotoren van respectie velrjk 3 en 1/2 P.K., drijvende diverse werktui gen L. BURGER om vergunning tot uitbreiding van de brood- en banketbakkerij in het pand Broersveld 140, kadaster Sectie B. no. 1922, met eene kneedmachine, welke gedreven zal worden door een electromotor van 1 P.K. de N. V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOI TATIE VAN LICHTBEELDKUNST om ver gunning tot. het oprichten van een bioscoop-the ater en fotografisch atelier met lijstenmakerij in het pand Appelmarkt 2 (Hoogstraat, hoekvVppel- markt), kadaster Sectie C. no. 960, met 2 elee tromotoren van respectievelijk 8 P.K., drijvende een dynamo ter opwekking van gelijkstroom en een cirkelzaagje, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 30 September 1921. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 29sten September 1921 VERGUNNING VERLEEND aan de FIRMA DIRVEN EN SPOOR tot uit breiding van de smederij en koperslagerij in het pand Kethelstraat no. 9, kadaster Sectie A. no. 1348, met, een constructiewerkplaats, met een draaibank en eene boormachine, gedreven door een electromotor van 2 P.K. en een amaril- steen, gedreven door een electromotor van 1 P.K. en een laschapparaat. S c h i e d a m, 30 September 1921. Buiteniandsch Nieuws. ENGELAND EN IERLAND. In het antwoord van het Britschc kabinet aan De Valera, dat gistermorgen naar Dublin werd verzonden, worden de Sinn Fein-gedelegeerden andermaal tot een conferentie uitgenoodigd, zon der dat de eisch om niet van Ierlands souverei- niteiL en onafhankelijkheid te reppen, wordt herhaald. Het antwoord luidt in zijn geheel als volgt „Zijner Majesteits regeering heeft nauwkeu rig en ernstig de correspondentie overwogen, die tusschen ons werd gewisseld, sedert haar uitnoodiging tot, u gericht, om gedelegeerden te zenden voor de conferentie te Inverness. Ondanks het oprecht verlangen der regeering naar vrede en den verzoenenden toon van uw laatste telegrammen, kan de regeering niet toe stemmen in een conferentie op de basis van die briefwisseling, daar niettegenstaande uw pensoonlijke verzekering van het tegendeel welke zeer wordt gewaardeerd, naderhand zou. kunnen worden gezegd, dat een aanvaarding van een conferentie op die basis een erkenning insluit, die geen Britsche regeering kan ge ven. Nopens dit punt moet de regeering zich vrijwaren van eiken mogelijken twijfel. Er is geen nut gelegen in een verdere uitwisseling van argumenteerende mededeelingen over dit onderwerp. Het standpunt door Zijne Majes teits regeering ingenomen is van fundamen teel belang voor het bestaan van het Britsche rijk en kan niet worden gewijzigd. Mijn collega's en ik blijven echter vurig verlangen om in samenwerking met, uw gede legeerden andermaal een beslissende poging te doen tot het vinden van een mogelijkheid om tot een oplossing te geraken. De reeds door ons gedane voorstellen zijn door de geheele we reld opgevat als bewijs, dat ons streven naar ver zoening en vergelijk oprecht is en wij zijn van meening, dat een conferentie en niet een brief wisseling de meest practische enmeestbeloovende weg is tot eën zoodanige verzoening als wij vurig wenschen te bereiken." Wij zenden u daarom een nieuwe uitnood ï- 8mg tot een conferentie, op 11 October te kun n te houden, waar wij uw gedelegeerden v ontmoeten als woordvoerders van het te g. 'lat' Sb vertegenwoordigt, ten einde na geine^0' ^°e assoc'ati° van Ierland met de rijk hctR^P van naties, bekend als het Britsche national 1 is overeen te brengen met de Iersche e aspiraties. Lloyd George. DE OPHEFFING DER SANCTIES. De opheffing van de economische sancties in het Rijnland, die heden zal geschieden, wordt, in Engeland, volgens bericht uit Londen, een stemmig'toegejuicht. Het besluit tot opheffing was afhankelijk gesteld van Duitschlands toe stemming in de controle van een intergeallieerde commissie over de afgifte van in- en uitvoerver gunningen. Na een wisseling van nota's tusschen de Engelsche, Fransche en Duitsche regeeringen zijn de beginselen van deze voorloopige con trole thans vastgesteld en deFransche regeering, die, zooals de „Times" opmerkt, op dit punt zeer gevoelig was, is thans in zooverre bevredigd, dat zij aan Duitschland heeft meegedeeld, dat de sancties zullen worden opgeheven. De „Times", het bevred'gende karakter van de besbssing be sprekende, zegt De regeering van dr. Wirth heeft, niets ver loren door in het beginsel van een voorloopige controle door de intergeallieerde commissie op de in- en intvoerbewllligingen toe te staan. Integen deel, zij heeft de onmiddellijke opheffing der sancties verzekerd, die den Duitschen handel be lemmerden, de stemming van Duitschland prik kelden en van e'en handelsstandpunt uit bezien niet in het minst voordeelig waren voor de Geal lieerden, hoewel zij op het, oogenblik, dat zij toegepast werden, een zeer belangrijken politie- ken invloed, hebben geoefend. Op het oogenblik, dat de Duitsche regeering haar goede trouw heeft getoond door den eersten termijn der schadever goeding te betalen, zal de rechtvaardige ophef fing der sancties het Duitsche volk toonen, dat de geallieerden bereid zijn de normale betrekkingen te herstellen, naarmate Duitschland zijn ver plichtingen uitvoert. Wij zijn oprecht blijde, dat deze stap 's gedaan, schrijft de „Da;ly Chromcle. Dm'tschland heeft aan den eersten e-sch, wat betreft het herstel, voldaan en de mtergealbeerde controlecommissie heeft, hoewel zij thans de organisatie der Duit sche politie nagaat, een gunstig verslag uitge bracht over de vernietiging van oorlogswapenen en ammunitie. Voor België zal het een verlichting zijn, dat de normale handelsbetrekkingen tus schen België enDuitschland hervat kunnen wor den en ook de Franschen zullen waarschijnlijk daarvan voordeel trekken. Het allerbelangrijkste voor geheel Europa is, dat de handel van land tot land zich zoo vrij mogelijk moet, kunnen ont wikkelen. v De Fransche minister-president Briand heeft aan de Duitsche regeering een nota gezonden, waarin hij zegt De geallieerde regeeringen, acte genomen heb bende van de aanvaarding door Duitschland van het besluit van den Oppersten Raad dd. 13 Aug. hebben besloten de op 7 Maart ingevoerde econo mische sancties met ingang van 30 September op te heffen. Zij noodigen de Duitsche regeering uit gedelegeerden aan te wijzen, die zich met de geallieerde gedelegeerden zullen hebben te ver staan over de modaliteiten voor het afgeven der consenten overeenkomstig het besluit van 13 Augustus. De gedelegeerden zullen te Coblenz bij eenkomen. Den geallieerden is het er om te doen, een recht van toezicht op de in- en uitvoer- consenten te krijgen, ten einde iederen vorm van boycot te vermijden. Als eerste gevolg van de opheffing der sanc ties zal, naar het bureau voor in- en uitvoer te Ems mededeelt, het, in- en uitvoerbureau worden gesloten. Het bureau heeft van Berlijn instruc ties ontvangen, om morgen alle ambtenaren op te zeggen. DUITSCHLAND. De reconstructie van het rijkskabinet zal de volgende week plaats hebben.Het staat thans wel vast, dat Dr. Wirth rijkskanselier blijft. Men kan aannemen dat leden van de Duitsche Volkspartij den post van minister van financiën en van vice- kanselier zullen bezetten, terwijl Bauer, het mi nisterie van de schatkist, zal behouden. De tegen woordige minister van Binnenlandsche Zaken zal vermoedelijk eveneens door een anderen functionaris worden vervangen. Wellicht dat ook nog op eenige andere belangrijke departe menten persoonswisselingen zullen plaats vinden. BELGIE. De Belgische Kamer heeft met 89 tegen 66 stemmen en 9 onthoudingen (liberalen en socia listen tegen Katholieken) het artikel verworpen, van de organische wet voor dc provinciale verkie zingen, dat het verleenen van stemrecht aan de vrouwen voor de provinciale staten beoogde. BRITSCH-INDIE. Het ministerie voor Indië beschouwt den aan houdenden krachtigen tegenstand der Moplahs, als vrij ernstig.Een en ander zal een krachtiger optreden noodig maken. De rebellen beginnen een guerilla-taktiek te voeren en men gelooft, dat zij kwalitatief en kwantitatief krachtiger worden. PERZfE. De „Times" verneemt uit Teheran Een aantal personen van aanzien zijn te Teheran gearresteerd, verdacht, van deelneming aan een samenzwering tegen den Perzischen premier en den minister van oorlog. Een der samenzweerders kon zich aan zijn arrestatie onttrekken door een toevlucht te zoeken in het paleis van den Sjah. GRIEKEN EN TURKEN. Belga seint uit Constantinopel Uit Turksche bron wordt gemeld, dat de bevelhebber van een legercorps, Noereddim Pasja, en de bevelhebber der strijdkrachten te Ismid, Kiazim Bey, een offensief hebben ingezet om het Grieksche leger t,e Billidjik en Skeunen in den rug aan te vallen. Men seint nog uit Constahtlriöpel, dat vol gens aldaar ontvangen berichten van het front, het Gr-eksche leger zijn concentratie voortzet op nieuwe stelhngen, vastgesteld door den gene- ralen staf, d'e verdedigingswerken in orde laat brengen op de lijn Billedjik-Eskisjchir-Afuoem- karatussar. De Kemalisten reorganiseeren hun leger en versterken hun stellingen. De druk van hun cavalerie op de vleugels houdt aan. Het slechte jaargetijde is in het binnenland van Klein-Azië begonnen. Op sommige hoogvlakten begint sneeuw te vallen De operaties op groote schaal zijn afgeloopen. Er heerscht betrekkelijke rust. OOSTENRIJK. Wolff seint uit Weenen ln de commissie voor financieele aangele genheden heeft minister Grimm medegedeeld, dat hij te Londen en te Genève over de verlee ning van tusschentijdsche credieten heeft onder handeld ten bedrage van minstens 2 millioen pond sterling, nog vóórdat algemeen het pand recht, wordt opgeheven. Men heeft hem medege deeld, dat, een bedrag van 500.000 pond sterling reeds ter beschikking is gesteld. De commissie beraadslaagde daarna over de beide wetsontwerpen betreffende de ver plaatsing van den zetel der Landerbank en der Anglobank. De bondskanselier Schober legde namens de regeering een verklaring af, waarin hij de noodzakelijkheid der beide ont werpen betoogde. Een verder uitstel of zelfs een wijziging in het ontwerp betreffende de Landerbank zou, afgezien van de financieele nadoelen, zeide hij, voor alles de ernstigste po litieke gevolgen hebben. Nadat de minister van financiën Grimm zijner zijds nogmaals de groote financieele voordeelen voor den Staat uitvoerig had uiteengezet, legde de leider der groot-Duitsche partij de verklaring af, dat, zijn fractie slechts kon treden in beraad slagingen over de beide ontwerpen, wanneer een door haar in te dienen wetsontwerp, regelende t, toezicht op het bankwezen, wordt, aangeno- men.De beraadslagingen werdendaarop totgister namiddag verdaagd, om de fracties gelegenheid te geven haar standpunt te bepalen in verband met de verklaring van bondskanselier Schober. DUITSCHLAND EN AMERIKA. In de Rijksdagcommissie voor buitenland- sche zaken is gisteren beraadslaagd over het Duitsch-Amerikaanschc vredesverdrag. De com missie hechtte met algemeene stemmen haargoed- keuring er aan, zoodat de ratificeering van het verdrag heden zonder belangrijk debat in den Rijksdag zal plaats hebben. ALLERLEI. De schade welke door de ontploffing te Oppau is aangericht wordt op ongeveer 600 millioen aan machinerieën en op 300 millioen mark aan fa brieksgebouwen geschat. Daarbij komt de indi recte schade aan andere gebouwen en inrichtin gen aangericht, welke ook in de honderden mil- lioenen loopt, zoodat de geheele schade meer dan 1 milliard mark bedraagt. De bekende philantroop, groothandelaar Nathan Strauss t,e New-York, heeft een som van 100.000 Mark voor de slachtoffers van de ramp te Oppau gezonden, met de bepaling, dat dit geld voor de ondersteuning der kinderen moet dienen. Het, Duitsche Roode" Kruis heeft uit New- York bericht ontvangen, dat dezer dagen in op dracht van het Central Relief Committee telegra fisch een bedrag van meer dan een half millioen Mark voor de slachtoffers van de ramp te Oppau is overgemaakt. Een hevige storm heeft het gebied om Grenada geteisterd Door het opgestuwde water zijn bij Alhama vijf bruggen en vier K.M. spoor weg vernield. De oogst heeft ernstig geleden. Volgens bet, Deensche blad „Koebenhaven' hebben bloedverwanten van een der moorde naars van Erzberger een brief van dezen ont vangen met het poststempel Kopenhagen. De Duitsche politie heeft aan die te Kopenha gen verzocht, vast te stellen, of de moordenaars zich in Denemarken ophouden. Door 'n loonsgeschil brak gisteravond te Londen plotseling 'n staking uit onderdekranten bezorgers. Verscheidene duizenden personen zijn hierbij betrokken. Zij dreigen de staking tot het geheele krantenbedrijf uit te breideu. De vertegenwoordiger van sovjet-Rusland Krassin is te Londen aangekomen. De koning heeft voor den prins van Wales de uitnoodiging van den keizer van Japan aangenomen, die den prins heeft verzocht na zijn bezoek aan Indië Japan te bezoeken. Iï i ti e n I a ïj d. Opheffing garnizoen Ie Maastricht Bij het departement van Oorlog bestaan plannen om hei garnizoen te Maastricht op te heffen. Voor enkele jaren werd in de Kommen een geheele nieuwe kazerne gebouwd. Naar ver luidt zouden de Limburgsche regimenten te Venlo komen te liggen en Maastricht een uit breiding van politietroepen krijgen. Om verschillende redenen uit een politiek en nationaal oogpunt is men in vele kringen over de plannen niet te spreken en wil men bjj doorvoering een actie opzetten. Raden van Arbeid. Afgekondigd is Staatsblad no. 1078, besluit van den 20sten September 1921, tot wijziging van het Kon. besl. van 28 Februari 1919, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld bij art. 1 en 2 der Raden- wet, zooals dat besluit is gewijzigd bij dat van 28 Augttus 1919. Hierbij worden de Raden van Arbeid te Maastricht en Heerlem samengevoegd tot een Raad van Arbeid met zetel te Maastricht. Mr. Lohman. De „Nederlander" meldt nu zelf, dat haar hoofdredacteur Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, heden zijn taak neerlegt, aan welke hij sinds 16 Mei 1894 zijn krachten wijdde Vanzelf spreekt, dat mr. Lohman blijft mede werken Heden neemt Z.Exc. op het bureau der „Ne derlander" afscheid. De tabaksoogst. De tabaksoogst in Maas en Waal is dit jaar ver beneden de normale opbrengst Men verwacht evenwel een daling van de prijzen. De Drooglegging der West-Einder Plassen. Wij vernemen, dat de drooglegging der Westeinder plassen bij Aalsmeer binnenkort tot uitvoering zal komen. Ruim 900 H.A. pri ma gronden, in kwaliteit overeenkomende met de Haarlemmermeer, zullen door particulier initiatief binnen drie jaren voor ons land ge wonnen worden. De indijking zal in een jaar tijds kunnen geschieden, terwijl de kunstwerken, bemaling en verkaveling circa 2 jaren daarna geheel zullen voltooid zijn. Als leider dezer werken zal optreden de heer S. ten Bokkel Huinink, directeur der N.V. Nederlandsche Betonijzerbouw te Am sterdam, die gedurende de laatste jhren even eens de voorbereidingen ontwierp voor de ge deeltelijke drooglegging der Friesche Wadden, tusschen Ameland en de Friesche kust. De regeering heeft voor deze laatste wer ken geen toestemming gegeven, daar no al tijd wordt gewacht op het eindrapport van de Waterstands-commissie van 1918, destijds in gesteld in verband met de wellicht hoogere waterstanden der Zuiderzee, langs de Frie sche en Groningsche kust. Het uitvoerrecht op petroleum. In verband met loopende geruchten, hebben wij aan het departement van Koloniën geinfor- meerd naar de plannen van minister de Graaff, in zake het uitvoerrecht op petroleum in Ned.- Indië. Men kon ons echter nog geen positieve inlichtingen geven, aangezien de minister nog niet tot een eindbeslissing is gekomen. Op 't oogenblik is er echter bij den Raad van State een voorstel aanhangig. De plannen van den minister zullen vermoedelijk worden be kendgemaakt bij de over eenige weken in te dienen Indische begrooting. Het voorstel van den Volksraad om het uitvoerrecht ongeveer te vertienvoudigen, achtte men echter in allo opzichten onuitvoerbaar. Afschaffing van pasvisa en Douaneformaliteiten. Door het Internationaal Verbond van Handels- en Kantoorbedienden en Technici, waarvan het secretariaat in ons land is gevestigd, is een adres gezonden aan den Volkenbond, waarin ver zocht wordt, onder overlegging van de betref fende door het Internationaal congres te Wee nen aangenomen motie, de pasvisa af te schaf fen en de douaneformaliteiten te vereenvou digen en te vergemakkelijken. De dislocatie van het leger. Van vertrouwbare zijde verneemt de „Avp." dat het in de bedoeling ligt devolgende plaatsen als garnizoenen te handhaven buiten en behalve de plaatsen waar alleen bepaalde inrichtingen gevestigd blijven, als Oldebroek, Milligen e.a. Voor infanterie en wielrijders alleen Assen, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1