DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feuilleton De schoonste Parei. 44ste Jaargang. Maandag 3 Oetober 1921. No. 13152. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarbove» 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ISpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ^uitenfandseh Nieuws. MOORWEGEN EN RUSLAND. Het Noorsche Storting heeft Vrijdag met 69 tegen 47 stemmen het Noorsch-Russische han delsverdrag bekrachtigd. De voorstemmers be hoorden in hoofdzaak tot de linkerzijde. Rastad, de minister van buitenlandsche zaken, wees er bij de besprekingen op, dat Rusland, de eenige Noorsche vordering van beteekenis, n.l. die van 4 millioen kronen voor de hulpexpeditie welke was uitgezonden om den Russischen ijs- breker Sviatojer te redden, heeft voldaan, Gun nar Knudsen, de voorzitter van het Storting, wees er op, dat de Noorsche uitgaven voor de Engelsche en Duitsche geinterneerden tijdens den oorlog nog steeds niet zijn betaald. Möwin- kel, de minister van koophandel, deelde mee, dat Rusland de Noorsche vordering van onge veer 300,000 frank goud voor transporten heeft erkend en vermoedelijk binnenkort zal betalen. POLEN. Uit Warschau wordt gemeldde bladen bren gen het bericht, dat de bekende Poolsche gene raal Halier, na een kwestie te hebben gehad met het hoofd van den staat Pilsudski, zijn militair ambt heeft moeten neerleggen. Eveneens wordt medegedeeld, dat ook gene raal Dwarszkieswicz, bekend door zijn verdedi ging van Leinberg, thans eveneens van de lijst van generaals in actieven dienst is geschrapt. OPPER-SILEZIE. David Oskar Miller, een van de Amerikaan- sche juridische deskundigen bij de vredesonder handelingen, die medegeholpen heeft aan de opstelling van verschillende deelen van het vre desverdrag heeft, zoo semt Wolff, door bemid deling van de Duitsche regeering aan den Vol kenbondsraad een memorie doen toekomen over de Opper-Silezische kwestie, waarin hij als zijn meening uitdrukt, dat volgens de uitkomst der volksstemming Opper-Silezië in zijn geheel aan Duitschland moet komen. DE OPHEFFING DER ECONOMISCHE SANCTIES. Naar de „Voss. Ztg." uit Dusseldorp verneemt, zijii de mtergeallieerde douane-bureaux op de s ations Rath, Derendorff en Ratingen opgehe- BELGIE. In ministerieele kringen is men de meening toe gedaan, dat de Kamerverkiezingen, die eerst op 23 October plaats zouden hebben ongeveer een maand later gehouden zullen worden. PORTUGAL. Volgens een officieuze mededeeling is een poging tot opstand mislukt. De orde in Por tugal is niet verstoord. HONGARIJE. Niettegenstaande het dementi van het offi- cieuse Hongaarsche correspondentie-bureau, ge ven ook de Hongaarsche bladen toe, dat in West,- Hongarije een zelfstandige regeering is uitgeroe pen. GRIEKEN EN TURKEN. it Gonstantinopel meldt men De hoofdmacht van het Grieksche leger schijnt opgesteld te zijn op het front ten Oosten van 1 ski Sjehir. De Kemalisten uiten hun bedrijvig- ïeid vooral op het Zuidelijk front. De jongste HOOFDSTUK I. Onder Vreemden. Daphne kwam langzaam het salon binnen, gevolgd door den ouden kolonelde gelijkenis usschen vader en dochter was opvallend, eiden waren gedistingueerde verschijningen, lang, slank en blond. Maar Daphne zag er bleek en ietwat zenuw- ac rtig uit, iets dat zeer begrijpelijk is voor een meisje, dat voor den eersten keer gaat dineeren >ij de ouders van liaar aanstaanden man Ze kwam vanavond als het ware op zicht bij alle ooms, tantes, neven en nichten, die haar zouden aanstaren en critiseeren het meisje met wie iodney Marshall zich geëngageerd had na een «•orte kennismaking te Ostende. De familie Marshall was volstrekt niet met engagement ingenomen geweest en ze waren die d °P D°lly' Rodney's getrouwde zuster, broe rL°P aangedrongen had dat haar lievelings- zou F en luw man dien z°mer naar Ostende Ro(mVergezelIen' °nïdat ze daar niet beter op ey gepast had. een P°1Iy ]wd in deze geen schuld het was tusscher feWeesi van liefde °P bet eerste gezicht, 1 den langen knappen jo ngen enhetmooie aanvallen in het vak van Afioen Kara Hissar hebben Grieksche afdeelingen lot den terug tocht gedwongen en tot het prijsgeven van het dorp Psaibolvadine aan den spoorweg Afioen Kenia. Nationalistische afdeelingen in het vak van Sandilki hebben den vijand ten ZO. van Afioen Kara Hissar teruggeworpen en den spoor weg bereikt. In bevoegde kringen is men van meening, dat de Turken, als «ij hier over voldoen de strijdkrachten beschikken, de Grieken kunnen dwingen de streek van Afioen Kara Hissar te ontruimen en terug te trekken in de richting van Toeloe Boenar en Oesjak. JAPAN. De „Asahi" en verschillende andere bladen verzetten zich tegen de benoeming van admiraal Kato tot afgevaardigde van Japan naar de con ferentie te Washington. ALLERLEI. De correspondent van de „Morning Post" in Frankrijk, die tijdens den oorlog tot maarschalk Foch in betrekking heeft gestaan, herinnert er aan, dat de opperbevelhebber van de legers der bondgenooten den 2n Oetober 70 jaar oud wordt. Bij die gelegenheid, aldus de „Morning Post" zul len de beste wenschen van alle geallieerde landen uitgaan tot den grooten soldaat, die de verwach ting heeft weten te verwezenlijken, die zijn land en alle bondgenooten op hem gebouwd hadden. Volgens de bladen uit Petrograd zijn in den laatsten tijd bijna dagelijks talrijke kinderen uit de door den hongersnood geteisterde gebie den te Petrograd aangekomen. Men schat hun aantal op ongeveer tien duizend. Men verneemt uit Danzig, dat de Senaat van die stad waarschijnlijk de economische over eenkomst met Polen op 8 Oetober te Warschau zal laten onderteekenen. - Volgens de bolsjewistische bladen hebben te Bakoe heftige botsingen plaats gehad t,usschen de troepen en de bevolking, waarbij honderden dooden zijn gevallen. Het personeel in het hotel- en café-restau rantbedrijf te Berlijn is in staking gegaan. De ex-koning van Wurttemberg, die 74 jaar is, is te Danzig zwaar ziek geworden. Men vreest voor zijn leven. Te Bern is het oud-lid van den Bondsraad en gewezen president, der Republiek, Ludwig Forrer, overleden. Binnenland. H. M. De Koningin Moeder. H. M. de Koningin-Moeder vertrok Zaterdag uit Darmstadt naar het Loo om aldaar 14 dagen te verblijven. Corps diplomatique. DeNederlandsehe gezant te Washington, mr. Everwijn, heeft den 28én dezer zijn geloofs brief overhandigd aan president Harding. Uit de Metaalindustrie. Inzake de aangekondigde loonsverlaging van 10 pet. voor de meerderjarige en 20 pet. voor de minderjarige werklieden, waartoe de Metaal- bond reeds in Juni 1921 besloot en aan zijn leden vrijheid gaf deze door te voeren en welke loons verlaging nu per 15 Oetober voor de geheele me taalindustrie zal gelden, heeft het bestuur van de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers de hoofdbesturen van den Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond, Nederlandsehe R. K. Metaalbewer- kersbond, Chr. Metaalbcwerkersbond in Neder- meisje, met het wonderbare rosse haar en het fijnbesneden gezichtje. Daphne was van goede familie de naam Devereux stond in Engeland hoog aangeschreven -en ze had verscheidene bloedverwanten, die tot den adel behoorden, maar hierover sprak ze nooit, hoewel het haar goed gedaan zou hebben tegenover de Marshals, de geboren parvenu's. Rodney's vader had een groote zaak in de City, waarmee hij vele duizenden ponden per jaar ver diende en mevrouw Marshall had een eigen in komen van ruim 7000 pond, dus was er werkelijk geen reden waarom hun zoon geen arme prinses zou huwen. Maar toch had de familie Marshall de schouders opgehaald. Ze had graag gezien dat Rodney een rijke erfgename had gevonden, want ze hechtte meer aan fortuin dan aan stand' ofschoon ze titels wist te waardeeren. Rodney was advocaat en het Parlement zou wel zijn toekomst zijn. Hij had een vlug hoofd en was de trot# van zijn ouders, die hij nog nooit het minste Verdriet had aangedaan tot hij zich verloofde'met de dochter van een gepensioneerden kolonel die een oorspronkelijk vrij aanzienlijk vermogen door het spel verloren had. ,Je ziet er vermoeid uit, kind," sprak Mrs. Mars rail haar schoondochter een luid klinkenden kus gevend. Ze was een gezette matrone, de borst behangen met diamanten, het ronde hoofd versierd met paarse wuivende veeren, passend bij de kleur van haar japon.Daphne geleek meer dan ooit op land en 'den Neutralen Bond van Metaalbe werkers uitgenoodigd tot een gecombineerde bestuursvergadering op Donderdag 6 Oetober 's morgens 10 uur ten kantore van de Land. Fed. van Metaalbewerkers, teneinde te bespre ken de mogelijkheid tot gemeenschappelijk op treden, om de aangekondigde loonsverlaging tegen te gaan Sociale verzekering. Een wetsontwerp is ingediend, beoogende, in verband met den ongunstigen toestand van 's lands financiën, het aanbrengen van eenige wijzigingen in de wet. op de Rijksverzekerings bank, de Ongevallenwet, de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet, 'welke deels de strekking" hebben om bepaalde lasten, verbonden aan de uitvoering der sociale verzekering, welke tot nog toe door het Rijk werden gedragen, voor het vervolg te doen dragen door de organen, met de uitvoering dier verzekering belast, ander deels bedoelen het Rijk het dragen van voor zijne rekening blijvende lasten, verband houden de met de verzekering, te vergemakkelijken. Het C. V. B. Men deelt het. „Hbld." mede, dat van de 21 millioen gulden, die nog in het Restitutiefonds van het Centraal Verrekenkantoor voor brand stoffen berusten, bij uitkeering het Rijk en de rijksinstellingen (;n ronde cijfers) 6.930.000 zullen ontvangen, de spoorwegen 2.940.0Ó0, gasfabreken, tramwegen, waterle;dmgen, elec- t.r'sche centrales, polders, provinciale en gemeen telijke instellingen gezamenlijk 6.300.000 en de gezamenlijke deelnemers uit de industrie 4.830.000. De toestand der schippersgezinnen. Woensdag jl. heeft een deputatie van schip persvrouwen een audiëntie gehad bij minister van IJsselsteyn. De schippersvrouwen wezen den minister op den ellendigen toestand, waarin het groot ste deel der schippersgezinnen zijn komen te verkeeren. Zij verzochten den minister dringend zijn aandacht, te wijden aan de benarde positie van de kleine binnenschippers in de provinciale vaarten en op de anarchie in de wijze van be vrachting te Rotterdam en het geheele Zuiden, waar het. bevrachten in kroegen, enz. geschiedt met al de treurige gevolgen van het kroegloopen voor het schippersgezin. De minister meende, dat nu, met het oog op de bietencampagne, het wel wat beter zou worden. Hierop kon den minister worden gewezen, dat de slechte tijden onmogelijk kon den worden goed gemaakt door de lage vracht tarieven van thans. De minister verzekerde, dat hij zijn volle aandacht aan de schipperszaak zal wijden en dat hij zijn best zou doen tot een bevre digende oplossing te komen. Lager-onderwijs-seholen. Een wetsontwerp is ingediend houdende maat regelen ter voorkoming van het zonder nood zakelijkheid bouwen van scholen voor lager onderwijs. In art. 1 wordt bepaald dat aan besluiten van den gemeenteraad tot bouwen van schoollo kalen voor openbaar lager onderwijs en tot het verleenen van medewerking overeenkomstig artikel 75 der Lager-onderwijswet 1920 tot het bouwen van schoollokalen voor bijzonder lager onderwijs, gedurende den tijd van een jaar, te rekenen van 1 October 1921, geen uitvoering een slanke lelie toen Mrs. Marshall haar aan haar breeden boezem drukte. „Ja, ik gevoel mij wel wat vermoeid, Mrs. Marshall. Ik heb den geheelen middag bood schappen gedaan en japonnen gepast." Ze glimlachte en wendde zich toen tot Dolly Martin, Rodney's getrouwde zuster, een donker harige, bruinoogige jonge Vrouw, die altijd keurig gekleed ging en druk praatte. Dolly hield veel van Daphne en ze kuste haar hartelijk toen gaf ze haar een bemoedigend tikje op den schouder en richtte zich tot kolonel Devereux, den langen, aristocratischen, ouden heer, naast wien al de overige heeren van het gezelschap plomp en burgerlijk schenen behal ve Rodney,die boven allen uitstak, met zijn don ker hoofd en mooie houding. Allen staarden het bruidje aan en ze voelden wel, de rijke zakenmannen en hun vrouwen, dat dit blonde, slanke meisje tot een andere Wereld behoorde dan de hunne. Myra Cowper hield den adem even in, toen ze naar voren trad om aan haar toekomstig nichtje voorgesteld te worden en ze beschouwde Daphne met kritischen blik, elk onderdeel van haar japon bestudeerend, want Miss. Bowper was een goede beoordeelaarster van kleeding en besteedde een fortuin aan de hare. Ze had op jeugdigen leeftijd haar ouders Verloren en was achtergelaten onder de hoede van een tante die het kind tot zich nam, haar reusachtig fortuin gedurende haar minderjarigheid beheerde, maar er nimmer in geslaagd was haar vasten wil te wordt gegeven dan na daartoe door de Kroon verleende machtiging. Artikel 2 zegt, dat ontwerpen voor den bouw van schoollokalen; opgemaakt na een raadsbe sluit als in artikel 1 bedoeld, doch waaraan op de in dat artikel genoemde dagteekening nog geen uitvoering is gegeven, binnen den tijd van een jaar niet mogen worden uitgevoerd en dan na daartoe door de Kroon verleende machtiging en dat de Koninklijke machtiging eveneens wordt vereischt voor het overeenkomstig artikel 205 de Lageronderwijswet 1920 bepalen der waar de van choollokalen voor bijzonder lager onder wijs, waarvan de bouw is aangevangen na de in artikel 1 genoemde dagteekening. In de- toelichting wordt gezegd, dat deze bepalingen beoogen de uitwassen, die zich hier en daar bij de uitvoering van de L.O.-wet voor doen, te keeren. De bedoeling is dan ook slechts in die gevallen van het recht, dat hierbij aan de Kroon wordt verleend, gebruik te maken. Bo vendien vertrouwt de minister van onderwijs enz. dat bij doorvoering dezer bepalingen de preventieve werking reeds aan de uitvoering der Lageronderwijswet ten goede zal komen. Voor het zoo noodig verhinderen van den bouw van nieuwe scholen, zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder lager onderwijs zal in de eerste plaats de uitvoering van gemeente raadsbesluiten tot het stichten van schoollo kalen, of tot het toestaan van de hiervoor noo- dige gelden moeten worden onderworpen aan de toestemming van het Centraal gezag. De gemeen tebesturen behouden dus hunne bevoegdheid om te besluiten, of mede te werken tot den bouw van nieuwe scholen, maar het besluit zal eerst effect kunnen sorteeren, nadat de Kroon daar toe machiging heeft verleend. Hierdoor wordt gelegenheid geopend, om althans gedurende een jaar, te rekenen van 1 October 1921 af, in elk geval afzonderlijk na te gaan en te beoordeelen, of de voorgenomen bouw inderdaad eisch van noodzakelijkheid is. Ook de stichting van al te kleine U.L.O.-schooltjes kan langs dezen weg worden voorkomen. Na afloop van dit jaar zal kunnen worden beoordeeld, of er termen be staan voor eene meer definitieve regeling. In artikel I van het wetsontwerp is als datum van aanvang de le Oetober 1921 gesteld ter voorkoming, dat in afwachting van het tot stand komen van deze beperkte bepalingen nog uitvoering wordt gegeven aan voorgenomen bouwplannen. Artikel II van het wetsontwerp strekt in de eerste plaats om aan de voorgestelde bepalingen .voor zooveel mogelijk terugwerkende kracht te geven ten aanzien van het bouwen van scholen, waartoe vóór het inwerking treden dezer wet was besloten. Is de bouw reeds begonnen, dan zou stop zetten noodelooze geldverspilling zijn en zal het werk dus moeten doorgaan.Maar school bouw, welke nog in voorbereiding is en waarvan de plannen nog niet tot een begin van uitvoering zijn gekomen, moet kunnen worden tegengehou den. Indien die plannen berusten op reeds vroe ger genomen besluiten van het gemeentebestuur wordt dus voor de uitvoering de koninklijke mach tiging vereischt. Voorts zal ook moeten worden voorkomen, dat een schoolbestuur uitvoering gaat geven aan plannen tot schoolbouw, welke veiligheidshalve, of om later meer de vrije hand te hebben, vóór 1 Januarit 1921 waren ingediend bij de toenmali ge districtsschoolopzieners. De overheid kan het uitvoeren van zulke plan nen niet direct verhinderen omdat in deze ge vallen het bouwkapitaal niet uit de publieke kas sen komt. Evenwel zal de rentebetaling wel ten leiden. v Myra zag er knap,hoewel een weinig opzichtig uit. Ze had goede, doch harde trekken en een schitterende roze gelaatstint. Heur haar in golven aan weerskanten van het voorhoofd ge scheiden geleek precies op gele vlaszijde en ze liet het zorgvuldig tweemaal per jaar verven door iemand die zijn vak verstond. Vanavond droeg ze een wonderbare diamanten halssnoer, waarvan een groote peervermige paarl afhing, een paarl, die den losprijs van een vorst waard zou zijn. Haar blauwe japon sloot nauw om haar gestalte en was gegarneerd met een overvloed van goudborduursel. Ze zag er be paald schitterend uit, vond kolonel Devereux maar, voegde hij er in gedachten met een flauwen glimlach aan toe, zooals ze daar stond zou ze uitmuntend passen tusschen de koristen van een opera. Wel een contrast met zijn dochter! En toch zou Daphne Myra voortaan waarschijnlijk dikwijls ontmoeten, want Myra was de lieveling van haar oom en tante Marshall en kwam als eigen kind bij hen aan huis. Iets dergelijks was het dat Myra aan Daphne meedeelde, er aan toevoegend, met nederbuigen- de vriendelijkheid, hoeveel genoegen het haar deed Rodney's toekomstige vrouw te ontmoeten en dat zij en Daphne vriendinnen moesten wor den groote vriendinnen. Maar de blauwe oogen stonden koud als ijs en Daphne kreeg een onbe hagelijk, zenuwachtig gevoel, een gevoel, dat zij niet te verklaren wist. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1