klokkenist, de heer Van Leeuwen, op het caril lon van den stadhuistoren een aantal volks- en andere liederen ten gehoore en spoot de groote fontein op de Vischmarkt haar stralen omhoog. Des middags één uur is de officieele feestvie ring voortgezet met een grooten optocht, voor stellende groepen uit de meesterwerken der we reldliteratuur. Een groot aantal vereenigingen verleende aan dezen optocht haar medewerking Niet minder dan 700 personen, van wie 200 te paard, alsmede 6 muziekcorpsen, namen aan de zen optocht deel. Tallooze toeschouwers hebben van den inte ressariten stoet genoten. 's Avonds werd in den Leidschen Schouwburg „De Bruiloft van Kloris en Roosje" opgevoerd en werden op 't Schuttersveld een bal champétre en. andere attractie's ten beste gegeven. Een groot vuurwerk vormde een waardig slot. Kolen van Spitsbergen. Het stoomschip Noord van de maatschappij Houtvaart te Rotterdam, is, zoo meldt het Hbld., Zondag te Amsterdam aangekomen met 4000 ton kolen van Spitsbergen. Het schip is thans in lossing. Den 21sten September vertrok het van Spits bergen, het is op een na het laatste schip,, dat dit jaar de haven van Green Harbour verlaat. Toen de boot pas van Spitsbergen was ver trokken, ontving de kapitoin per draadlooze telegrafie een verzoek om hulp van de Terschel ling, die thans nog te Green Harbour kolen laadt, Dit schip was aan den grond geloopen. De Noord heeft evenwel haar tocht voortgezet. Later kwam er bericht van de Terschelling,dat zij met eigen kracht was vlot gekomen. Als de Terschelling binnen is, eindigt daarmede voor dit jaar de kolenvaart op Spitsbergen. In Mei 1922*zal het eerste schip weer naar Spits bergen vertrekken. Een 150-tal mijnwerkers blijven daar overwin teren. Verbruikscoöperaties en handelsregisters. De Handelsregisterwet verplicht ook de Ver bruikscoöperaties bij te dragen in de kosten van de Kamers van Koophandel, hoewel deze in- stellingen voor haar, naar zij meenen, geen be- teekenis of nut hebben. Voor deze bijdragen stelt de wet voor de coöperaties een maatstaf vast, die gebaseerd is op het bedrag van de ge storte inleggelden. De Kamers van Koophandel wijken hiervan af en brengen ook in aanmerking de gekweekte reserves. Dit wordt in strijd met de wet geacht, die met geen enkel woord over „reserves" spreekt. Het Kamerlid Dresselhuys, heeft hierop reeds de aandacht van den minister gevestigd. Thans echter is onder goedkeuring van dén minister door de Kamers van Koophandel voor de coöperaties een nieuwe maatstaf vastgesteld, die niet gebaseerd is op het in de zaak gestoken handelskapitaal, maar op den omzet. Met het gevolg, dat de Verbruikscoöperaties voor belang rijke bedragen in de kosten van deze Kamers, waarbij zij zich niet het minst geinterresseerd achten, moeten bijdragen. De vereenigingen, die reeds hare aanslagen hadden ontvangen, zijn opnieuw aangeslagen en belangrijk ver hoogd. Als merkwaardig wordt er op gewezen, dat de minister van landbouw in zijn antwoord aan den heer Dresselhuys op 19 September met geen en kel woord van dezen maatstaf melding maakt, doch zegt, dat als grondslag voor inschrijving in aanmerking komt hét gestorte kapitaal, ver hoogd met reserves, terwijl de nieuwe grondslag volgens den omzet reeds op 8 September door den minister was vastgesteld. Het bestuur van den Centralen Bond van Ne- derlandsche Verbruikscoöperaties heeft bij den minister bezwaar gemaakt tegen dezen z.i. niet toelaatbaren maatstaf. Het is van meening, dat nooit bij algemeene regeling afgeweken mag wor den van den grondslag, dien de wet naar den maatstaf van het in de zaak gestoken kapitaal heeft vastgesteld- De verbruikers-Coöperaties, die niet voorne mens zijn aan de verkiezingen van de Kamers van Koophandel deel te nemen, omdat deze instellin gen, die niet beoogen het verbruikersbelang te dienen, geheel andere belangen voortaan dan de hare, wenschen geen extra hooge bijdragen aan de Kamer te geven. Verder schrijft het bestuur, dat de wet toch reeds stelselmatig wordt toegepast tegen het belang van de coöperatie in, zooals zou blijken uit het Kon. besluit van 19 September 1920, dat ban de inschrijving vrijstelt handelslieden, wier belastbaar inkomen minder dan 2000 bedraagt terwijl coöperaties, die in de zelfde omstandig heden verkeeren, niet van inschrijving worden vrijgesteld. Paspoorten. Antwoord van den minister van buitenlandsche zaken wat dat sub II betreft mede namens den minister van financiën, op de vragen van den heer Van Embden, betreffende den geldigheids duur van paspoorten L a. Binnenkort zal worden overgegaan tot de invoering van twee formaten vanNederland- sche paspoorten,waarvan het eene, dikkere for maat bestemd zal zijn om te worden afgegeven aan personeel, die ten gevolge van huu ambt of beroep zich dikwijls naar het buitenland moe ten begeven, terwijl het andere, dunnere formaat bestemd zal zijn voor hen, die slechts voor een gering aantal reizen een buitenlandsch paspoort behoeven. b. Onverschilig in welke handen een verloren of ontvreemd Nederlandsch paspoort komt, is het gewenscht dat zoo spoedig mogelijk van het onrechtmatige bezit door den nieuwen houder blijke. De kans om aan het onrechtmatige bezit van zoodanig paspoort een spoedig einde te maken wordt geringer, naarmate de geldig heidsduur van het paspoort langer is. II. De Regeering zou het niet wenschelijk achten thans in afwachting van de totstandko ming van de inmiddels voorgestelde wettelijke voorziening gedurende een kort tijdvak de ver lenging kosteloos te doen geschieden en haar na die totstandkoming aan het voorgesteld recht te onderwerpen. Langs dien weg immers zou het wetsontwerp, hetwelk beoogt een faciliteit voor het publiek in het leven te roepen, ten eenenmale Yan karakter veranderen. Met het oog op het voorafgaande kan de verdere beantwoording van de sub II gestelde vragen vervallen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kiezerslijst Kamer v. Koophandel. Wij verwijzen naar de advertentie van de K.v. K. voor de Beneden-Maas in ons blad van heden, waarin wordt medegedeeld, dat de Kiezerslijst voor de Kamer v. Koophandel te Vlaardingen ter inzage ligt. Tot en met 14 October kan verbetering van die lijst worden gevraagd. Dahlia's. De dahlia tentoonstelling te houden in een der lokalen der Ambachtsschool zal Woensdag 5 October des namiddags 2 uur officieel door den burgemeester geopend worden en zal dien dag van 46 uur voor het publiek toegankelijk zijn. Voorts zal deze tentoonstelling geopend zijn Donderdag en Vrijdag voorm. 8—12 en nam. van 1 Vf6 uur en Zaterdag van 812 uur. De toe- gang is gratis, kinderen beneden 14 jaar worden alleen onder geleide toegelaten. Voor een rustig bezoek zijn de avonduren van 4—6 uur het meest geschikt. Op verzoek van den Weth, van Onderwijs zul len alle leerlingen der hoogste klasse van de openbare scholen onder geleiden hunner onder wijzeres toegang worden verleend. Volksbadhuis. In de week van 25 Sept 1 Oct. werden genomen 570 baden. lste klasse kuipbaden 41, regenbaden 73. 2de klasse kuipbaden 39, regenbaden 396. Kinderbaden 21. Gedurende de maand September 1921 werden genomen 2388 baden. lste klasse kuipbaden 183, regenbaden 311. 2de klasse kuipbaden 187, regenbaden 1619. Kinderbaden 88. De heer A. M. Kottier, ambtenaar ter gemeen te-secretarie alhier, afdeeling Financiën, is door den Minister van Koloniën ter beschikking van den gouverneur generaal van Ned. Indië gesteld daar te lande te worden benoemd tot com mies-redacteur aan een der departementen van algemeen bestuur. Door een opzichter vanden Gem. Woningdienst is aangifte gedaan van opzettelijke vernieling van een deur in een pand a.d. voor- maligen Officierentuin. Ten nadeele van M.E.I.is giste- morgen van onder de poort van z'n fabriek aan de N. Haven een zwart verlakt heerenrijwiel ontvreemd. Tevens deed G. W., rijwielhandelaar Sk.d. Groenelaan, aangifte van vermissing van een heerenrijwiel. Uit baldadigheid werd giste r- middag door jongens een houten tuinhuisje staande bij Spieringhoek, in brand gestoken, 't Gebouwtje met een houten tafel en wat gereed schappen werden door 't vuur vernield. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand September 1921. Brieven Binnenland: L. v.d. Berg, Rotterdam A. v. Bladel, UtrechtBleeker, ZeistBoshoff, Den Haag H. Bouman, Rijswijk; F. Taas, Rotterdam J. E. W: Long, Haarlem „Maasbode", Rotterdam Postbox 748, Amster dam; H. L. Smits Steendrukkerij, Den Haag; Weriks, Rotterdam IJsselmonde Kopergieterij IJsselmonde. Briefkaarten Binnenland :A. H. Groot, Den HaagJ. Holleman, Schiedam A. v.d. Laan, Schiedam K. v. Leyden,Apeldoorn Fr. Mulder, Rotterdam F. Scheffer, Amsterdam; Wed. Seijkens, Leiden B. Wildeman, Den Haag; Brieven Buitenland; A. v. Dolder, New York Jack Yacht Hipperij, Lowestoft A. v. Kessel, Mannheim J. Schotel, Hamburg W. Touw, New York Briefkaarten buitenland; M.Cek- ford, Newgray Cornwall M. Jackman, Paignton Devon Vier briefkaarten zonder'adres. Eén brief zonder adres. Gemengd Nieuws. Een Nederlandsche bankroe tier te Weenen. Zaterdag is aan de beurs groot opzien verwekt door het bericht, dat een der grootste deviezenarbitrageanten voort vluchtig was. De verbintenissen der firma worden op on geveer U/a milliard kronen geschat. Naar de „Vossische Zeitung" meldt, is de voortvluch tige een ongeveer een jaar geleden naar Wee- nen gekomen Hollander Daniël Duym, die aan de beurs door een der groote banken en een bekende Weensche firma was geintrodu- ceerd. Zijn zakencrediet was ongelimiteerd, daar men van een bekende Berlijnsche firma een informatie had, dat Duym goed was voor 500 millioen mark. Door de staking der be talingen worden voornamelijk groote Weensche banken getroffen, .waarvan enkele verliezen van meer dan 200 mill, kronen lijden. De gevolgen voor het overige gedeelte van de markt zijn echter nog niet duidelijk te overzien. Voor- loopig heeft slechts één firma verklaard haar leveringsverplichtingen niet te kunnen nako men. Over het millioenen bedrog door den Amster- damschen speculant Daniël Duym te Weenen gepleegd, vernemen wij de volgende bijzonder heden. Daniël Duym heeft zich ongeveer een jaar geleden te Weenen gevestigd, nadat hij tegen den wil van zijn familie met een danseres was getrouwd. Behalve aan den juweelenhandel wijdde hij zich aan beurszaken en begon vervolgens met een goederenhandel. Op aanbeveling van een groote Berlijnsche firma, die borg voor hem bleef voor een bedrag van vijfhonderd millioen kronen, kreeg hij zeer hooge credieten en spoe dig bleef ook de Union-bank te Weenen borg voor hem. Op de beurs werd hij toegelaten na dat hij een borgtocht van een half millioen kronen gestort had. Hij hield zich voornamelijk bezig met den deviezenverkoop in Hollandsche guldens en Fransche francs. Zijn speculaties mislukten evenwel, waardoor hij aanmerkelijke verliezen leed. Zaterdagavond werd door een der banken die voor 12 millioen kronen door hem was be nadeeld, een aanklacht ingediend. Duym had chéque in Hollandsche guldens op Amsterdam aangeboden en de tegenwaarde uitbetaald ge kregen. In Amsterdam bleek later, dat er geen voor dit bedrag was. De verkeersbank is voor 800 millioen kro nen, de Unionbank voor een zeer groot bedrag, terwijl een aantal andere banken eveneens voor meerdere millioenen zijn opgelicht. Duim leefde te Weenen op zeer grooten voet en hij had zich nog kort geleden een Ameri- kaansche auto voor 10 millioen kronen aange schaft. Zijn vlucht wekt groot opzien en zal voor de geldmarkt in Weenen niet zonder ge volgen blijven. Voor zijn vlucht heeft hij het laatste ge deelte van zijn tegoed ten bedrage van eenige millioenen kronen bij de Verkeersbank, opge nomen. Waar hij zich heen begeven heeft, is onbekend. De politie heeft onmiddellijk krachtige maat regelen genomen om den vlucteling te ach terhalen. Uit Weenen wordt voorts gemeld Tegen den valuta-speculant Duym is he den door de groote banken een aanklacht ingediend. Een juiste schatting der verliezen kan nog niet worden opgemaakt. Volgens de laatste berichten bedragen de vorderingen van de Anglo-bank 120 millioen kronen, van de Verkeersbank 400 millioen kronen, van de Bankverein 100 millioen kronen, de firma Breifach 20 millioen, het bankhuis Biedermainn 30 millioen, de Neue Wiener Bank 100 milli oen, de Bodencreditanstalt 8 10 millioen kronen. Men verwacht, dat in de volgende dagen te Weenen omvangrijke dekkingen in vreemde valuta zullen plaats hebben. Qen par ticulier bankhuis, dat met Duym in relatie stond, moet met meer dan 150 millioen kro nen in het bankroet betrokken zijn. Het zal noodzakelijk blijken, een groote verandering in het clearingverkeer aan te brengen. De aanklacht is ook tegen de vrouw van Duym gericht. Tel. Op de drukkerij van v.R. en Co., waar de etiquetten gedrukt zijn, zijn eenige steenen en cliché's in beslag genomen. De eigenaar v. R hield zich in den aanvang van den domme en beweerde, dat de echte firma in Londen de steenen bij hem had besteld. Toen de Engel- sche vertegenwoordiger, die in een aangren zend vertrek wachtte, er bij geroepen werd en- dit gelogen noemde, bekende de drukker. Gebleken is, dat een millioen valsche Grey's in omloop zijn gebracht. Er zijn ook nog andere sigarettenmerken vervalscht. Verduistering van 40.000. Op ver zoek van de politie te 's-Gravenhage is te Parijs aangehouden de 28-jarige A. J. van 't W. wo nend aan de Kruiskade te Rotterdam, verdacht van verduistering van 40.000 ten nadeele van de firma Gilissen Co. aan den Kneuterdijk te Den Haag. Ontploffing. De machinist S. Gill- stroem, die bij de ontploffing aan boord van den Zweedschen schoener „Hedvig" ernstig werd gewond, is thans overleden. Ontploffing te Tilburg. In de Centrale Werkplaats der S.S. te Tilburg is de ben zineketel der autogenische laschinrichting ont ploft. Er was gelukkig geen personeel aanwezig. In den omtrek is 'n honderdtal ruiten gesprongen Moordaanslag. De 22-jarige W. R. te Assen werd door een zekeren P. S zoodanig met een mes in de linkerborst gestoken, dat men voor zijn leven vreest. Pestziekte. Ie Anlo heerscht in hevige mate de pestziekte onder de varkens de dieren sterven bij tientallen. Groote sigarettenzwendel. De politie te Amsterdam heeft een einde gemaakt aan een omvangrijken sigarettenzwendel. Een firma te 's-Hertogenbosch, welke voor ons land de vertegenwoordiging heeft van het Engelsche merk Grey, was het opgevallen dat ze den laatsten tijd belangrijk minder 'van dat 3oort verkocht. Ook de d'rect'e in Engelanc had sinds eenige maanden een groote mzm- kmg m haar Nederlandschen omzet bespeurd. Onlangs was het gebeken, dat te Amsterdam dmzende en dm'zende sigaretten van haar merk werden verkocht, welke toch niet door de fa- beek waren vervaardigd. Een Engelsche vertegenwoordiger werd naar ons land gezonden en besprak het geval met den officier van justitie. De pohrie had, ver telt de „Tel." spoedig al gemerkt, dat de si garetten onder de wnkebers werden geplaatst door v.d. S. en het bleek haar, dat in de s>- garettenfabriek van V. en Co. sigaretten ge maakt werden van denzelfden vorm en afme- tmg als de Greys. Bovendien geleken de doosjes bedr'egelijk veel op het echte en vermeldden de zelfde opschriften en hetzelfde merk. Ook de zg. overdoozen waren precies hetzelfde als die U't de Engelsche fabriek. Het eenig merk bare verschil bestond in de inferieure kwali teit tabak der firma V. en Co. Het gevolg was, dat v.d. S. is gearresteerd. Tal van winkeliers bevestigen, dat hij de man is die het nagebootste merk in den handel bracht. Hij liet de valsche cliché's maken en zond deze naar een cartonnagefabriek te Hil versum, waar de doosjes en de overdoozen be plakt werden. Vandaar ging het cartonmateri- eel naar de fabriek van V. eb Co. die een en ander met inferieure sigaretten vulde. v.d. S. was in Juli naar Londen geweest en had daar een groote partij van het goede merk gekocht, welke hij tegen zeer lage prijzen ij de winkeliers had geplaatst, die ze spoedig na bestelden. In dien tusschentijd waren de va sche gereed gemaakt, zoodat nabestellingen met bekwamen spoed afgeleverd konden worden Er was een groote voorraad en bij de huiszoeking in de verdachte fabriek zijn een half millioen sigaretten in beslag genomen en is de hand ge legd op 5000 doosjes. B na n d e n.^Men meldde gisteren uitVijfhui- zen (Haarlemmermeer) aan de „Opr. Haarl. Crt." ^Vanmiddag is door nog onbekenden oorzaak brand ontstaan in de boerderij van J. H. van Steijn. Door den hevigen wind grepen de vlam men zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Bovendien boden tal van brandbare stoffen voedsel aan de vlammen, met het gevolg, dat de groote boerderij geheel af brandde. Twee paarden zijn in de vlammen om gekomen. Doordat de wind de vonken meevoerde, ge raakte de boerderij van C. Vreugdenhil ook in brand. Met alle macht probeert de gewone spuit van Vijfhuizen het vuur meester te worden. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is de stoom- brandspuit van Hoofddorp onderweg. De schuren en nevengebouwen staan in vlam men. Gelukkig waait de wind van de boerderij af. Komt echter de Hoofddorpsche spuit niet spoedig aan, dan wordt ook voor deze boerderij het ergste gevreesd. •Ie Stadskanaal is gisteren de spiegelfa- briek en glasslijperij'Oranje van Okken en Nier- boer geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Zondagmiddag is te Heeze op het z.g. Kruis brand uitgebroken in het café van den heer W. spoedig werden ook de belendende hui zen aangegrepen en binnen een uur lagen er 6 woningen in de asch. Veel huisraad is verbrand. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De T e y 1 e r-e r f e n i s. Eenigen tijd ge leden werd gemeld dat er zich voor de erfenis van wijlen Peter I'aylor, ook wel genoemd Pieter Teyler van ter Hulst, Schot van geboorte, doch voornamelijk te Amsterdam en Haarlem ge woond hebbend, nieuwe Schotsche erfgena men hadden aangemeld. Thans heeft weer bij een spoorwegcontroleur in Zion City in de Vereenigde Staten het denkbeeld pöst ge vat, dat ook hij tot de gelukkige erfgenamen moest behooren. Deze heer, John Taylor geheeten, kwam in het jaar 1901 van Zuid-Afrika naar de Ver eenigde Staten. Volgens zijn beweringen komt hem uit de erfenis een aandeel van 25 millioen dollar toe. Een vriend bracht hem op het denkbeeld. „Kijk aldus betoogde deze vriend om te voorkomen, dat zijn tijdgenooten van zijn erfenis zouden profiteeren, bepaalde de oude Taylor, dat zijn testament 100 jaar lang geheim zou blijven. Na afloop van dien termijn moesten vijf administrateurs alle in leven zijnde manne lijke erfgenamen oproepen." Deze blijkbaar goed ingewijde verklaarde eveneens, dat het reusachtige vermogen o.a. bestond uit vier kisten, gevuld met goud. Vol gens hem ook konden de vijf administrateurs na afloop van de honderd jaar geen wettelij ke permissie krijgen om deze kisten te ope nen. Zij zelf trokken een jaarlijksch salaris van 2500 gulden en wilden dit baantje nog wel 45 jaar voortzetten. Tenslotte verklaarde hij, dat de advocaten in Amsterdam de nasporingen tot meer dan anderhalve eeuw terug hebben voortgezet en thans zekerheid zouden hebben over de ei genlijke erfgenamen. Peter Taylor een broe der van mijn vriend John, heeft in Schotland gewoond. Hij en John zijn volgens den be- wusten vriend thans de eenige erfgenamen met uitzondering van een paar verre ooms in Canada. („Tel."). Geknoei met asperine. Het „Maand blad tegen de Vervalschingen" schrijft „Het schijnt, dat het knoeien met aspirine gegeven het feit dat dit geneesmiddel als huis middel zich in een reusachtige verspreiding mag verheugen een buitengewoon loonend bedrijf mag heeten. Immers ondanks onze waarschuwingen in ons Juni-nummer j.l. f8 het geknoei met deze stof op zeer groote schaal voortgezet, en wel zoodanig dat de justitie hier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2