Witwasscherij. N.V.DE PHOENIX A. BOSCH, Boterstraat 63, Tei. 580 I A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 eenkomst ten emde na te gaan of >n de voor gestelde werktijdenbesluiten en het ontwerp w'nkelshnt'ngswet voldoende inet de belan gen van den kleinen ondernemer in den visch- handel wordt rekening gehouden. Men ziet in de bekend gemaakte ontwerpen een bedreiging van den zelfstandigen ondernemer. Deze gevoe lens zullen in een adres nader aan de regeering worden uiteengezet, terwijl samenwerking met gelijkgezinde organisaties in den lande zal wor den gezocht. Wijziging der stuwadoors-wet. Naar „Het Volk" verneemt, zal binnenkort minister Aalberse een wetsontwerp tot wijzi ging der Stuwadoorswet indienen, dat hierop neerkomt le. De maximale arbeidstijd, behoudens mo gelijkheid van afwijking, wordt 45 uur per week en 8 uur per dag (thans 60 en 10 uur). 2e. De arbeidskaarten worden afgeschaft. 3e. De verkiezing der havenarbeidscommissie wordt ter bezuiniging afgeschaft en voortaan worden deze door den minister benoemd in overleg met de vakvereenigingen. Oud-Minister Treub over de valutakwestie. De Temps" bevat een interview van Jean Herbette met Treub, die zich te Genéve be vindt voor de vergadering van den Volken bond. De heer Treub zeide o.m. dat de Volken bond opgericht is om oorlogen te voorkomen. Maar de ervaring leert, dat de feitelijke grond van alle moderne oorlogen een economisch conflict is. Hoe zal men den vrede kunnen hand haven wanneer de economische belangen van de verschillende volkeren aan elkaar tegenoverge steld bleven, zooals men tegenwoordig in Europa ziet De economische verwarring, die op het oogenblik in Europa bestaat, teekent zich af in de verhouding der valuta. Daaronder lij den de landen met een hoóge waarde van bun munteenheid niet minder dan die met een lage. In Holland wordt men zeer gehinderd door het feit dat de hooge stand van den gulden de ar- beidsloonen, te hoog en de producten te duur maakt. „De Nederlandsche handelsbalans zoo zeide de heer Treub vertoont een passief, dat ik schat op l1^ milliard gulden per jaar. Zeer hoog geschat leveren de inkomsten uit het buiten land die niet voortkomen uit feitelijken uit voer (dividenden, vracht, enz.) per jaar hoogstens een milliard gulden op. Er blijft dus in totaal een deficit van een half milliard, waarbij komt, dat fabrieken en scheepswerven zonder bestellin gen zitten. Hoeveel rijkdommen een natie ook vergaard moge hebben, een dergelijk regiem kan het op den duur niet volhouden. Daarom, zoo betoogde de heer Treub, heb ben wij er evengoed als de Franschen, belang bij, te komen tot stabiliseering van de valuta. Alle maatregelen, die men daarvoor echter te genwoordig wel neemt, lijken hem verkeerd, zoowel wanneer een land met lage valuta de zoo genaamde luxe-invoeren verbiedt, als wan neer een land met hooge valuta invoerrechten heft onder het voorwendsel, de eigen industrie te moeten beschermen. Het eerste lokt repres- sailles uit, het tweede verhindert de daling van prijzen in de landen met hooge muntwaarde. D# heer Treub keurt daarom alle nationale of internationale dwangmaatregelen af. Ook is hij tegen inflatie. Wel is waar profiteert de Duitsche industrie er thans zeer van dat het Duitsche papiergeld zich zoo vermenigvuldigt en zoo zeer inwaarde vermindert want zoodoende kan niemand met haar concurreeren, maar het ontwaken zal onaangenaam zijn en dan zal men wel van methode moeten veranderen. Men merke echter op, zoo besloot de heer Treub, dat wanneer een land met buitenge woon gedeprecleerde munteenheid zijn goed- koope waar op de buitenlandsche markt gooit, het een wapen maakt van zijn eigen financieele moeilijkheden en van de verarming van zijn werklieden en employés. Het is een nood- druftsconcurrentie, die het zijn mededingers aandoet. Daaraan ziet men, hoe moeilijk het probleem op te lossen is. Men kan het niet re gelen tegen eenig land, noch buiten eenig land om. Alle landen zijn in zekeren zin solidair. Het is door het begrip van deze solidariteit in breeder kring bekend te maken, en nader te bestudee- ren, dat de Volkenbond groote diensten kan be wijzen. Inlichtingen op adressen. De minister van waterstaat heeft inlichtingen verstrekt op twee adressen van den voorzitter en den secretaris, namens het dagelijksch bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fabrikan- tenvereenigingen en van den voorzitter en se cretaris van denBondvan Steenhouwers-patroons vereenigingen in Nederland, betreffende het vorderen door de spoorwegmaatschappijen van staangeld van spoorwegwagens na des Zater dagsmiddags 1 uur. Indien gevolg gegeven zou worden aan den wensch tot vaststelling van de losuren op Zater dag van 7 uur 's morgens tot 1 uur 's middags, behoort zoo meent de minister zulk een be paling van algemeenen aard voor alle belangheb benden te gelden en eveneens voor het beladen van wagens te worden aangenomen. Zulk een maatregel evenwel heeft bezwaar. Immers het gevolg daarvan zou zijn, dat de aangekomen geladen wagens, welke anders des Zaterdags gelost zouden kunnen worden, onge- lost zouden blijven staan tot den daarop volgen den Maandag, zoodat de ledige wagens niet dan met belangrijke vertraging weder voor belading van te verzenden goederen zouden kunnen wor den beschikbaar gesteld. Aangezien bovendien door den verkorten arbeidsduur het vervoerver- mogen ook per waterweg is verminderd, konden de voor lossen en laden op Zaterdag bestemde uren niet worden beperkt, mede om te voorkomen dat aldus de aan invoering van den vrijen Zater dagmiddag Verbonden lasten voor een belangrijk deel op het spoorwegbedrijf zouden drukken. Voorts diende de mogelijkheid van lossen op Zaterdagmiddag open te blijven voor licht be derfelijke goederen en-voor vee en voorts voor spoedeischende gevallen, zoomede gedurende tijden van bijzonder druk vervoer, teneinde wa gengebrek te voorkomen. Uit den aard der zaak zou vrijstelling van de uren van den Zaterdagmiddag van de heffing van staangeld wegens niet-geloste of afgeladen wagens niet bevorderlijk zijn aan het nuttig ge bruik van het materieel, zoodat destijds in ver band met de omstandigheden, waaronder de exploitatie der spoorwegen moest plaats hebben, niet tot invoering van dergelijke maatregel kon worden overgegaan. Met het oog op den thans verbeterden alge meenen toestand hebben evenwel de spoorweg maatschappijen zich bereid beklaard, voortaan den Zaterdagmiddag van 1 tot 6 uur, indien de los- en laadtermijnen nog niet te 1 ure ver streken zijn bij de berekening van staangeld bui ten beschouwing te laten. Door dien maatregel is aan den door adres santen uitgesproken wensch voldaan. Schippers. Antwoord van den minister van landbouw, nijverheid en handel op de vragen van mevrouw Pothuis-Smit, in zake voorziening in den nood in de gezinnen van het grootste deel der binnen schippers te Amsterdam. I. Ter beantwoording van de eerste vraag die- ne, dat de binnenschippers mede de gevolgen on dervinden van de algemeene malaise.Vaneenzeer grooten nood van het grootste deel der binnen schippers te Amsterdam is echter geen sprake. II. Naar aanleiding van de 2de vraag word opgemerkt, dat de in die vraag bedoelde maat regelen niet werden getroffen voor den beurskring Amsterdam. In verband met hetgeen in het slot der eerste vraag is vermeld, merkt ondergeteekende nog op, dat het resultaat van alle maatregelen ter zake mede afhankelijk is van het aantal vrachten. III. Met betrekking tot de derde vraag wordt opgemerkt, dat de ter zake bestaande voorschrif ten slcchtsbetrekking hebben op scheepsbevrach ters en overtreding dier voorschriften voor zoo ver mogelijk wordt tegengegaan. Door toename van het aantal vrachten gedurende de laatste maanden is van werkloosheid in het algemeen weinig sprake meer. In verband met de ophan den zijnde campagne laat ook de naastetoekomst zich niet onbevredigend aanzien. IV. De 4de vraag moet ontkennend worden beantwoord. De bezuiniging bij de post. De heer Van Stapele heeft den Minister van Waterstaat gevraagd of het juist is dat bij een door een spiciale commissie daartoe ex- presselijk ingesteld onderzoek bij het Staatsbe drijf der P.T.T. een overcompleet aan personeel is geconstateerd. Zoo ja, kan de Minister meedeelen: a. hoe groot dat overcompleet is, b. bij welke perso neelsgroepen het is geconstateerdc. op welke kantoren het voorkwamd. waaraan het is te wijten e. welke bevoegdheden de commissie had, en f. welke maatregelen naar aanleiding daarvan zijn of worden genomen De heer Van Stapele heeft den Minister er op gewezen dat te Amsterdam 261 man van het hulppersoneel bij den postdienst, waaron der met 7 en meer dienstjaren,met ontslag wordt bedreigd en dat ook, waar nog niet tot ontslagaan zegging is overgegaan, zooals o.a. te Rotterdam de werkgelegenheid zoo is beperkt voor dit per soneel, dat velen genoodzaakt worden, willen zij met hun gezin niet verhongeren, ontslag te nemen. Deze maatregel dompelt honderden gezinnen van in de naaste toekomst voor het bedrijf on misbare arbeiders in de grootste armoede en doet hen voor het bedrijf verloren gaan. Is de Minister niet van meening, dat dit behoort te worden voorkomen en zoo ja, wil hij dan bevorderen dat van dit personeel, dat van deelneme aan een werkloozenkas is uitge sloten, een arbeidersreserve wordt gevormd op den grondslag van de daartoe in het A. H. P. T. T. voorkomende bepalingen Telef. No. 15. 1248 7 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Dahlia-tentoonstelling. De reeds meerdere malen aangekondigde Dahlia-tentoonstelling in een der localen der Ambachtsschool is heden middag 2 uur geopend. De burgemeester, met andere autoriteiten en genoodigden in de bestuurskamer ontvangen, verrichtte met een kort inleidingswoord deze plechtigheid en wenschte, dat de tentoonstelling zich in een druk bezoek mocht verheugen (aan vulling morgen). Over 't tentoongestelde zelf dan 't volgende. Door de kunstig met bloemen en planten ver sierde vestibule komen we in een der rechts- liggende gelijkvloersche zalen, die in een waren rijkkleurigen lusthof is herschapen. We zien op sierlijk-vormige gazons een mooie collectie bes- vruchten, dienend tot aangenamen smuk en lokmiddel voor zangvogels verder een groote groep takken van boomen en heesters uit Ster- rebosch en Volkspark in de meest varieerende herfsttinten en dan last not least de kleurige verzameling mignon-dahlia's, een speciaal pro duct van Schiedamsche kweekkunst. Den heer Dominicus, hoofdopzichter der gemeentel, kwee- kerijen, komt de eer toe, door middel van krui sing deze prachtexemplaren voor de bloemen liefhebbers gewonnen te hebben, 't Idee van het geheel, nog aangevuld met herfstbloeiers, werd eveneens door den heer Dominicus in teekening gebracht en in samenwerking met den opzichter der gemeenteplantsoenen, den heer Geurtsen, uitgevoerd. 't Doel van de tentoonstelling is voornamelijk 't opwekken van liefde voor de natuur, ook in onze stad zoo mooi, en 't aankweken van kunst zin bij den aanleg en beplanting van perken. In 't volgende vers, hangend aan een der wan den, staat dit streven duidelijk uitgedrukt Zooals de zon de bloemen kleurt, Zoo kleurt de kunst het leven. Laat ieder dan, die de natuur en kunst lief heeft, deze mooie expositie bezoeken. Gelegen heid ervoor bestaat dezen middag van 46 uur, morgen en Vrijdag van 812 en van 11/26 en Zaterdag van 812 v.m. De toegang is gratis. Deskundige heeren staan er steeds bereid de noodige inlichtingen te geven. Si R.K. Volksbond. Morgen Donderdagavond om 8 uur zal de afd. Schiedamvan den Ned.R.K.Volksbond in het Bondsgebouw, L. Haven 71, een algemeene leden vergadering houden. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een kort harige reu, wit geel van kleur. Komt de eigenaar binnen 3 X 24 uur niet opdagen, dan zal 't beest moeten worden afgemaakt. Als een b ij zonderheid kunnen wij vermelden,'dat evenals in andere plaatsen ook in onze stad 't aanhoudende zachte weer zeldzame resultaten in de natuur veroorzaakt. Zoo staat een kastanje-boom in de Oranjestraat bij de Oranjebrug voor de tweede keer in blad en bloesem. UIT ROTTERDAM. In de gistermiddag gehouden vergadering van het college van B. en W. werden de wet- houdersfunctes verdeeld. De nieuwe wethou ders belasten zich met de functies welke de heeren Heijkoop en De Zeeuw vervulden. De heer T. De Meester zal dus optreden als wethou der v. volkshuisvesting en algemeene personeels aangelegenheden, de heer mr. A. v.d. Hoeven als wethouder voor Onderwijs. UIT DELFT. De N.V. Van Deventer's Glasfabrieken alhier heeft tegen a.s. Zaterdag alle arbeiders (325) werkzaam aan de handovens, ontslagen.Een groo te glasoven zal gedoofd worden, 2 kleinere blij ven branden daarvoor zijn 125 werklieden weer aangenomen. Het machiale bedrijf blijft nog in werking. Te Delft is gisternacht ingebroken in de villa van den heer W. H. van L., directeur van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek. De dieven heb ben alles overhoop gehaald en het tafelzilver medegenomen. De familie is uitstedig, zoodat de schade niet kan worden vastgesteld. De waker, die in de villa sbep, heeft mets gehoord. I CITROEN-JENEVER. I Gemengd Nieuws. De staking in de Amsterdam se h e haven is gisteren ietwat uitgebreid. Het aantal stakers wordt op 2000 geschat en het aantal werken op 500. In de Houthaven en in de wilde vaart ligt alles stil en alleen bij de groote maatschap pijen wordt nog wewerkt. Bij het te werk gaan gistermorgen gebeurden geen onregelmatigheden. Versterkte politie machten houden streng toezicht ter bewaring van de orde. Gepakt. Te Winschoten is gisteren de ar beider E. H. van Beneden Vallaat wegens beroo- ving van 2000 ten nadeele van den varkenshan delaar Deen te Assen, gevangen gezet. Branden, Gistermorgen zijn op de Hoog straat te Tiel het huis en de schuur van J. Vissers afgebrand. Alles was verzekerd. De brand in de boerderijen van van Steyn en Vreugdenhil te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) ie, naar de „Opr. Haarl. Crt." nader meldt, ver moedelijk ontstaan doordat eenige kinderen in de nabijheid van een hooischelf met lucifers heb ben gespeeld. Bij van S. is vrijwel de geheele in boedel verloren gegaan en zijn twee paarden en drie varkens in de vlammen omgekomen. Bij V, zijn hoeveelheden tarwe, haver en stroo ver brand. Van S, was laag en V. niet verzekerd. Te Enter is gisteren de boerderij van G. J. Geerdink afgebrand. Gisteren is, naar de „Pr. Gr. crt." meldt, door obekende oorzaak de visch- en fruitwinkel van den heer Blomsma, te Emmercompascuum uitgebrand. De inboedel is gedeeltelijk gered. Verzekering dekt de schade. Geschorst. B. en W. van Utrecht hebben den directeur en den hoofdinspecteur van Bouw en woningtoezicht voor een maand geschorst, als straf wegens het aannemen van financieele ver goedingen. (Stand.) RIJN- en MOEZELWIJNEN. B. Rosenstcin, Wiesbaden. Diefstallen. Tijdens de 3-October- vie ring is uit een in den Rijnsburgersingel te Leiden liggende woonschuit van J. 't V., terwijl hij met zijn draaimolen op het Schuttersveld stond een kistje gestolen met 4000. Namens de N.V. Energo te Bennekom is aagifte gedaan van diefstal van 2 koffers met borstels tot een waarde van 1000, vermoedelijk gepleegd door zekeren K. Ongelukken. De 14-jarige Aartje Ko zijn, te Apeldoorn, die met haar vriendin één fiets berijdende uit de Ritbroekstraat den Wa- terlooschenweg wilde opgaan, werd door een vrachtauto overreden. Wel had de chauffeur, die beweert voldoende signalen te hebben gege ven, scherp uitgehaald, maar hij kon evenwel niet verhinderen, dat een der achterwielen over het lichaam van het kind reed. Per rijwiel-brancard naar het Ziekenhuis overgebracht moest dadelijk operatief worden ingegrepen. De zware inwendige kneuzingen maken den toestand zeer zorgwekkend. De arbeider H. de Man te Simonshaven en zijn 16-jarige zoon reden op een boerenwagen van den landbouwer Troost, toen opeens door een tot heden nog niet opgehelderde oorzaak, de paarden op hol gingen. Al dadelijk viel de' jongen van den wagen met het ongelukkig gevolg, dat een der wielen hem over den buik ging. De vader die dit ongeluk zag en er inmiddels afsprong bezeerde een been. De toestand van zijn zoon is ernstig. Onmiddellijk werd hij per auto naar een der Rotterdamsche ziekenhuizen vervoerd, waar een ernstige beschadiging der ingewanden werd geconstateerd. Hoewel niet hopeloos is zijn toestand gevaarlijk. De vader kwam er beter af, hoewel deze niet geschikt is om zijn arbeid te verrichten. De paarden, die te Biea in een sloot terecht waren gekomen, werden gé- red. In de Korte Baanstraat te R'dam is Maan dagmiddag de 5-jarige A.P. wonende aldaar door een auto overreden. Met ernstige inwendige kwetsuren werd de kleine naar het groote Zie kenhuis vervoerd.Des avonds overleed het ventje —Door het omslaan van de kano is gisteren te Ilillegersberg verdronken P. B. H. wonende te Rotterdam. Aardbeving aan de Roode zee. Uit Rome wordt gemeld aan het „Berliner Taae- blatt" 5 Volgens her „Giornale d'Italia" is het plaatsje Massaua door een aardbeving geheel verwoest. De bevolking is op het land gevlucht. Alleen aan de regeeringsgebouwen is reeds een schade van vijf millioen lire aangericht. De aardschokken houden nog steeds aan. Massaua ligt aan de Roode Zee, aan de kust van Erythrea en is Italiaansch bezit.De plaats heeft moderne havenwerken en geldt als voor name havenplaats. Zij wordt hoofdzakelijk door Europeanen bewoond. Berooving. Tusschen Hengelo en Delden zijn Zaterdag twee meisjes door twee onbekende personen aangehouden en van een horloge met armband, een rijksdaalder en een nieuwe fiets beroofd. De vermoedelijke daders, twee personen uit Goor, zijn aangehouden. Het Engelse lie tentoonstel- lings schip. Het Engelsche handelsschip, dat speciaal zal worden ingericht voor tentoon stelling en in Augustus 1923 vertrekken zal, om een rondreis van 18 maanden door de wereld te doen, zal een inhoud hebben van 20.000 ton. Het zal het eerste groote motorschip zijn en wor den voorzien van drie mieselmotoren, elk van 3000 paardenkracht. Het gebruik, van motoren voor inwendige verbranding zal nog grootere voordeden boven den stoom aanbieden, dan in gewone vrachtschepen. Bijzondere ruimte zal beschikbaar zijn voor tentoostellingen en ka juiten. Er zal geenschoorsteen noodig zijn, even min als een voorraad kolen. Hotelbrand. Het National Hotel, een der historische gebouwen van Washington, is geheel door brand vernield. De lijken van een man en een vrouw zijn onder de puinhoopen van daan gehaald. Paspoorten in Rusland. Volgens mededeeling van de Machowik van 23 Septem ber heeft de raad van Volkscommissarissen het volgende tarief van paspoorten ingevoerd Russische burgers zullen voor een paspoort naar het buitenland 300,000 roebel betalen, voor een verlenging van een visum 100,000 roebel. Een Russisch visum op een buitenlandsch paspoort om uit Rusland weg te gaan of zich in Rusland te verplaatsen kost voortaan 150,000 roebel. Aan de vertegenwoordigers van Rusland in het buitenland is opgedragen voor 't verleenen van machtiging om naar Rusland te gaan 15 goud-roebel te eischen. Alle diplomaten echter, Verder alle personen, die in opdracht van de sowjet-autoriteiten reizen, alle vluchtelingen, krijgsgevangenen en in hun vaderland terugkee- rende Russen zijn vrijgesteld van deze betalingen C a r u s o's erfenis. De erfgenamen van Caruso zijn te Florence aangekomen in verband met het opmaken van een nauwkeurigen inven taris van des zangers bezittingen. Aan villa's hofsteden, landerijen en bankdeposito's bedraagt de nalatenschap 25 of 30 millioen lires. De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2