DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Donderdag 6 October 1B21. No. 13155. Bureau: KOEMARKT 4. -Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus: 39. JfcJÉ&fca A d v e r t e n t i n 1-5 regels fl. 75; elke regel daarboven 35 cent 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per mm» plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. jS Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!} Nieuws. ENGELAND. Lloyd George is uit Schotland te Londen aan gekomen. Spoedig na zijn aankomst hield hij een conferentie met de arbeidersleiders over de maatregelen welke getroffen zulen worden ten einde de depressie in de nijverheid tegen te gaan. De eerste-minister gaf zijn voornemen te kennen om een klein aantal vertegenwoordigers der arbeiders uit te kiezen ten einde met hem en zijn collega's maatregelen te bespreken. Lloyd George is voornemens zeer spoedig bij het parlement voorstellen in te dienen welke den handel en de nijverheid zullen bevorderen en de werkeloosheid zullen trachten te vermin deren. Een der zes vertegenwoordigers uit de zaken wereld, Hitckens, die te Gairloch met Lloyd Geor ge over den toestand van handel en nijverheid hebben beraadslaagd, heeft in een vergadering te Londen het woord gevoerd. Evenals Lloyd George dit te Inverness heeft gedaan, wees Hitckens erop, dat geen werkelijke en blijvende verbetering in den handel mogelijk zal zijn, voordat de politieke toestand in Europa stabieler is geworden da•c hij nu is. Hoewel de Re geering veel kan doen om den handel te verleven digen en hem zooveel mogelijk tot een nor malen toestand terug te brengen, zal de v or- naamste taak rusten, zeide hij, op de werkgevers en de werknemers gezamenlijk, daar het succes in zaken afhangt van individueele ondernemings lust, energie en initiatief. HONGARIJE. Naar verluidt, zal de conferentie te Venetië betreffende West-Hongarije nog deze week plaats hebben. Van de zijde van Oostenrijk zal de Bondskanselier Schober aan de conferentie deel nemen. De geheele pers valt op heftige wijze de geallieerden aan, die zich vrijwillig of gedwon gen geleend hebben tot het onderteekenen van een verdrag, waardoor West-Hongarije op pa pier aan de commissie te Oedenburg wordt over gegeven. Indien deze commissie op de hoog te was van den werkelijken toestand in West- Hongarije,dan had zij de onderteekening van het document moeten weigeren. De bladen beschou wen de onderteekening als een comedie, daar West-Hongarije in handen is van de opstandige benden van Ostenburg, Proney en Hajas. Het zou juister geweest zijn, zeggen de bladen, wan neer de commissie de overgave van West-Honga rije door de leiders der opstandelingen had doen plaats vinden. Het standpunt van de Oostenrijksche re geering wordt opnieuw in officieuse mededeelin gen aldus gekenschetst, dat de onderteekening van het protocol van Oedenburg niets aan de fei ten verandert, dat het hier om denkbeeldige over- gave-formaliteiten ging, welke de verplichting der groote mogendheden om aan Oostenrijk het Burgenland de facto over te geven, en Verder het ongestoorde bezit te verzekeren, niet kan opheffen. Wolff seint uit Oberwarth: De bevolking van West-Hongarije heeft in de gebieden, welke volgens het vredesverdrag van Grand Trianon moeten worden ontruimd, op 4 October des middags te twaalf uur de onafhankelijkheid, zelfstandigheid en neutraliteit vn dit gebied en zijn bevolking geproclameerd. De bevolking heeft aan een commisie opge dragen een ontwerp-grondwet uit te werken. Tegelijkertijd heeft de bevolking der distric- „Vanavond zal ik je vader eens een wijntje schenken." merkte Mr. Marshall aan, toen hij met Daphne de breede trap afdaalde, „zooals hij niet spoedig een beter zal vinden. Het is een wijn dien ik voor gewichtige familiefeesten bewaar. Daarmee zullen we eens op je gezond heid drinken, op die van jou en mijn zoon Rodney." Hij keek het mooie meisje, dat op zijn arm leunde, stralend aan, voor den eersten keer trotsch op zijn zoons keuze, getroffen als hij was door de fijne distinctie van haar manieren en houding. „Hoe vriéndelijk van u!" sprak ze,haar schit terende grijze oogen oprichtend naar het gelaat van den ouden man. „Mrs. Marshall was ook zoo lief toen ze mij gisteren in het hotel kwam opzoeken. Ik was eerst erg verlegen, maar ze zette mij dadelijk op mijn gemak." „Wat zei ze dan voeg Mr. Marshall zijn pas vertragend hij vond het een genot zooveel jeugd en schoonheid naar den feestdisch te geleiden en het speet hem nu dat hij zich ooit tegen de verloving had verzet. „Mrs. Marshall sprak mij over Rodney," Daphne bloosde dat het een genot was haar te aanschouwen. „O, ik was zoo blijk, zoo gelukkig. ten Neu Siemel, Lakompuk, Overpollendorf en Nomtujwar zich bij deze proclamatie der on afhankelijkheid aangesloten. SERVIERS EN ALBANEEZEN. Volgens berichten uit Belgrado is de toestand aan de Albaneesche grenzen zeer ernstig. In mili taire kringen meent men dat een gewapend con flict tusschenZuid-SlaviëenAlbaniënietzalkunnen worden vermeden. Het Albaneesche leger rukt steeds verder naar de Zuid-Slavische grenzen en 1 en Noorden van Dibra hebben reeds gevechten tusschen Albaneesche en Zuid-Slavische af- deelingen plaats gehad. In het bezit van een Albaneesche officier heeft men een dagorde gevonden van den Albaneeschen minister van oorlog, waarin alle Albaneesche stammen worden opgeroepen de grenzen te overschrijden en de Al- baneezen te gaan bevrijden, die onder het Zuid- Slavische juk zuchten. Te Belgrado heeft het kabinet gisteren een gedeeltelijke mobilisatie be volen, ten einde in staat te zijn de grenzen tegen Albanië en Hongarije te kunnen beschermen. CANADA. De „Times" verneemt uit Ottawa Het Canadeesche parlement is ontbonden. De nieuwe verkiezingen zullen in December wor den gehouden. De premier Meighen, noemt in zijn verkiezingsmanifest aan het Canadeesche volk als eerste punten van het regeeringsprogram de handhaving van de nauwste betrekkingen met Engeland en voortzetting van de historische politiek van protectionisme. JAPAN. Naar Reuter aan eenige bladen uit Tokio meldt, heeft de eerste-minister Hara in een politieke vergadering over de houding van Japan tot de a.s. conferentie te Washington gesproken. De Regeering is besloten, zeide Hara, om het ha re te doen opdat het werkelijk tot een beperking der bewapening zal komen. Ten einde alle mis verstand ten aanzien van Japan's politieke positie in het Verre Oosten weg te nemen voegde 1 Iara hieraan toe, dat de conferentie te Washing ton van het hoogste gewicht is voor Japan, doch dat het ongerijmd was te meenen, dat Ja pan als gevolg hiervan voor een nationale crisis1 komt te staan. ALLERLEI. Wolff seint uit Berlijn Na het einde der onderhandelingen over den wapenstilstand is te Londen een inter nationale commissie bijeengekomen, om tot een samenwerking te komen van allen, die er belang bij hebben dat de zeeën weer vrij van mijnen komen. De Engelsche regeering heeft in een note* 33n de deelnemende landen gewezen op het voortreffelijk werk ten deze van de Duit- sche gedelegeerden. De commissie zal bijeen blijven, totdat in alle zeeën de mijnen geheel opgeruimd zullen zijn. Het voornaamste werk, dat nog te doen valt, is de opruiming van mijnen in het Noorde lijk deel van de Oostzee door Duitschland en de andere Oeverstaten. De „Daily Express" verneemt, dat de Ver- eenigde Staten bij Engeland aandringen op terugbetaling van 972 millioen pond sterling, zijnde het bedrag van de oorlogsschulden. Take Jonescu, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken,heeft gistermiddageen langdurig onderhoud gehad mer lord Curson. Later sprak Jonescu een uur met Lloyd George Ik was bang dat ik niet welkom zou zijn. Ons engagement is zoo snel in zijn werk gegaan en ik ben u allen zoo vreemd." „Vanaf dezen avond niet meer." Mr. Marshall wendde zich tot het meisje. „Vanavond roepen we je hier het welkom toe, ook met ons hart." Daphne glimlachte stralend, eindelijk zeker van hhar geluk. Het scheepje scheen nu wer kelijk een veilige haven te zijn binnengeloo- pen. HOOFDSTUK II. De paarl van de Koningin. „Je bent stil, Myra. Wat scheelt er aan Rodney, die tusschen Daphne en zijn nichtje zat aan de tafel, schitterend van kristal en zilver keek Miss Cowper een beetje angstig in het gezicht. Het was niets voor haar om geduren de een lang diner zoo wemig te zeggen. „Ik heb hoofdpijn, maar spreek er niet over als t je blieft, ik kan het niet uitstaan als de menschen weten dat ik iets mankeer." Zenuwachtig lachend kruimelde.ze haar brood tusschen de vingers, toen Rodney haar zijn sym pathie betuigde. Toen veranderde ze plotseling van onderwerp. „Het komt mij zoo vreemd voor," zei zij zacht, „mij jou als geëngageerd voor te Steller! het is zoo plotseling opgekomen, nietwaar Nau welijks zes weken heb je Engeland verlaten nog vrank en vrij en nu ben je verloofd, terwijl je waarna de staatsman, die gisteravond pas was aangekomen, weer naar Boekarest vertrok. In een intervieuw met Reuter deelde Jonescu mee, dat hij tal van politieke aangelegenheden had besproken, waarin Roemenië is betrokken. Lloyd George had zijn voldoening uitgesproken over de stichting van de kleine entente, waarin hij een waarborg ziet voor den vrede door het handhaven der verdragen. Hij voegde er aan toe „Het staat vast, dat wij niet zullen toestaan, dat Trianon niet wordt in acht genomen."* Ten aanzien van de bolsjewisten besprak men® het programma van de aanstaande conferentie nopens alle geschillen tusschende bolsje wisten en Roemenië. Naar de „Berl. Lokal Anzeiger" uit Pless verneemt, is gisteren een aanslag gepleegd op het Kriegerdenkmal aldaar. Men bracht n.l. eenhoeveelheid explosieve stoffen tot ontploffing met het gevolg dat het standbeeld omlaag stortte De aanslag is waarschijnlijk gepleegd door Pool- sche inwoners. In den loop van deze week zullen tusschen het I'sjecho-Slowaaksche ministerie van finan ciën en vertegenwoordigers van Joego-Slavië besprekingen worden geopend over de regeling van de schulden van vóór den oorlog en het in wisselen van gestempelde Joego-Slavische bank noten,die in Tsjecho-Slowakije in omloop waren, voor de republiek haar eigen geld had. Binnenland. De visitatie aan de Belgische grens. Op voorstel van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken heeft het Departement vanFinanciën besloten dat het nazien der bagage van reizigers, die van België naar Nederland of omgekeerd, gaan, aan de Belgische grens te Essen voortaan in den trein zal kunnen geschie den. Deze maatregel zal in werking treden, zoo dra de Belgische minister van Justitie erin zal hebben toegestemd, dat ook de passen in den trein zullen kunnen worden nagezien, Zooals men weet geschiedt het controleeren der pas sen en bagage te Roosendaal door Nederland reeds geruimen tijd in de coupes, echter alleen voor reizigers Nederland naar België, doch niet in omgekeerde richting. De arbeidseonferentie te Genëve. Naar het „Corr. Bur." verneemt, is de offici- eele publicatie van de namen der gedelegeerden der Nederlandsche Regeering naar de Arbeids eonferentie te Genève binnen enkele dagen te verwachten. De betrokken personen zijn reeds geruimen tijd geleden van hun voorgenomen benoeming in kennis gesteld. Ontbinding Staatscommissie. De Minister van Financiën heeft de commissie van advies inzake de herziening van de Wet op den waarborg en de belastingen der gouden en zilveren werken, onder dankbetuiging aan den voorzitter en aan de leden voor den door haarver- richtten arbeid,met ingangvan heden ontbonden. Het middel tegen mond- en klauwzeer. Naar wij vernemen is op initiatief van de af- deeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, een commissie geconstitueerd, welke een onderzoek zal instellen, in hoeverre het door den heer J. v.d. Berg Hzn. aangeboden middel tot bestrijding huwelijk reeds is bepaald op het begin van Oc tober." Rodney glimlachte gelukkig. Hij kon vrij met Myra spreken, want zijn vader nam Daphne geheel in beslag. Het deed hem genoegen, dat hem de gelegenheid voor een gesprek met haar geboden werd ze waren altijd goede vrienden geweest. Als kinderen hadden ze samen gespeeld en eikaars geheimen gedeeld. „Goede dingen gebeuren gewoonlijk onver wacht, komen zoo uit de lucht vallen. O, Myra, ik verdien mijn geluk niet half. Is ze geen schat Myra knikte met het mooi gekapte hoofd en de diamanten schitterden en flonkerden om haar hals, maar haar stem was onnatuurlijk kalm en koel toen ze zacht fluisterde Waarom woont kolonel Devereux in het bui tenland, Rodney Zijn broer heeft een mo oi oud kasteel in Northumberland geloof ik maar Daphne heeft daar nooit gelogeerd." „Kolonel Devereux vindt het veel goedkooper leven in het buitenland dan hier,"antwoordde Rodney langzaam. „Hij is arm kort na zijn hu welijk heeft hij al zijn geld er doorgemaakt met wedden en spelen. Llij heeft mij dit zelf verteld, openhartig als hij is. „Zóó zei Myra peinzend.„Het doet mij ge noegen dit te hooren. Toen ik je engagement ver nam, was ik eerst bang dat kolonel Devereux de gene was, die eenige jaren geleden met een vlek op zijn naam Engeland verliet. Ik had zoo iets hooren vertellen. Men sprak van een valschen wissel, maar het werd gesust." van mond- en klauwzeer, inderdaad doeltreffend mag genoemd worden. Uitbreiding der gemeente Middelburg. Bij den gemeenteraad van Middelburg is een verzoek ingekomen van Ged. Staten van Zeeland om vóór 1 December het advies van den raad en van eene commissie van 13 personen uit de inge zetenen te vernemen over een wetsontwerp tot toevoegen van enkele deelen van de gemeente Koudekerke aan Middelburg. Volgens het bij gevoegde wetsontwerp zal het grondgebied, dat wordt toegevoegd op 1 Januari 1921 aan Mid delburg overgaan. Door de uitbreiding zal Middelburg in af wijking met de bepalingen van de gemeente wet kunnen krijgen 19 in plaats van 17 raads leden en 3 in plaats van 2 wethouders. Brandspiritus. De Minister van Financiën heeft bepaald dat met ingang van 1 November 1921 de vermenging van gedistilleerd tot brandspiritus zal plaats heb ben door daaraan voor iederen hectoliter zuiveren alcohol, dien het gedistilleerd bij 15 gr. Celsius bevat, toe te voegen 5 liter houtgeest, een halven liter petroleumdistillaat, benevens 5 centiliter eener kleurstofoplossing en den prijs van vorenbedoeld mengmiddel gesteld op f 7.70 voor de hoeveelheid, benoodigd voor de ver menging van 1 hectoliter gedistilleerd ad. 100 pCt. Hulp aan Rusland. Als vertegenwoordiger van de Nederland sche regeering op de conferentie te Brussel inzake de hulpverleening aan Rusland, heeft zich naar de Belgische hoofdstad begeven jhr. H. Loudon, eerste ondervoorzitter van de Ver- eeniging het Nederlandsche Roode Kruis. Invoer Deensche boter. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belanghebben den, dat boter, afkomstig uit Denemarken, welke voorzien is van het Deensche Rijks- merk en vergezeld is van het vereischte be wijs van herkomst, vrij mag worden ingevoerd. Gedenkpenning I April 1922. Ter gelegenheid van de herdenking van de in neming van den Briel door de Watergeuzen zal bij de Koninkl. Begeer te Utrecht een gedenk penning geslagen worden, waarvan het ontwerp is opgedragen aan Chris van der Hoef. Volgen het aanvankelijke plan zal aan de eene zijde komen de Brielsche toren met de daarop den len April 1572 geheschen vlag, en aan de andere zijde het mooie, soepele, oude Brielsche wapen, dat helaas door een vergissing of verschrijving in de opgave in 't jaar 1816 veranderd is in het stijve harkerige van thans. Herhalingsoefeningen in 1922. Het ligt, in het voornemen van den minister van oorlog, in 1922 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te doen komen bij de infanterie, de onbereden-artillerie en de genie de lichtingen 1917 en 1919 resp.voor den tijd van 6 en 13 dagen, bij de cavalerie de lichtingen 1918 en 1919 beide voor 13 dagen bij de bereden-artillerie alleen de lichting 1917 voor 13 dagen. Uitvoering wet op de oorlogswinst- belasting. Bij beschikking van den Minister van Fi- Ze brak eensklaps af, verschrikt door den toornigen blik in Rodney's oogen. „Pas op wat je zegt, Myra, de man, dien je zoo schandelijk belastert, zal binnen eenige we ken mijn schoonvader zijn en ik beschouw zijn eer als de mijne. Is hij niet Daphne's va der „Heusch Rodney, je hoeft niet boos tworden Ik-zei a leen dat er leelijke praatjes in omloop waren aangaande een zekeren kolonel Devereux. Maar er zijn stellig meer kolonels van dien naam. Ik wilde volstrekt niet persoonlijk zijn." Ze speelde met de groote, peervormige paarl aan haar hals, boog zich voorover en keek haar neef vriendelijk glimlachend aan. „Zie Rodney, ik heb al mijn juweelen aange daan, zelfs de paarl van Marie Antoinette, ter eere van je toekomstige vrouw en nu ben je boos op mij. Dat maakt mij zoo bedroefd." Haar oogen vulden zich met tranen ze zag er mooi, ja verleidelijk mooi uit op dit oogeüblik. „Welnu Myra laat ons'hét onderwerp dan laten rusten. Hoe gaat het met de hoofdpijn Hij trachtte een vriendelijken toon aan te slaan, maar hij was nog boos, heel erg boos op haar. „Slecht.' Ze drukte haar hand tegen het voor hoofd en keek de lange tafel af. Er zaten achttien menschen aan, allen bloedverwanten, het was een echt familiefeest en de eenige vreemdelingen waren Dpahne en haar vader. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1