nanciën van 4 October 1921, no. 97, is de com missie van advies in zake de uitvoering der wet op de Oorlogswinstbelasting 1916, ingesteld bij resolutie van 3 Juli 1916 no. 60, ontbonden. Duitsche kolen. Men seint uit Frankfort a/d. M. Op de vraag betreffende de verplichte Duitsche leveranties van kolen aan Nederlandheeft het rijksministerie voor economische aangelegenhe den geantwoord, dat de bewering, volgens welke het rijk verplicht zou zijn gedurende zes maan den elke maand een groote hoeveelheid steen kolen tegen den marktprijs van Hederland te rug te nemen, die Nederland vroeger tegen den binnenlandschen prijs uit Duitschland heeft betrokken, niet juist is. De brandstoffenleve- ring van Duitschland aan Nederland bedroeg in het eerste halfjaar 1921 ongeveer 123 pet. van het in de credietovereenkomst voorgeschreven minimum van 53 pet. van het voorgeschreven maximum. In zooverre de leveringen het mini mum hebben overschreden, betrof dit alleen co kes, bij den uitvoer waarvan het Duitsche rijk in verband met den bekenden overvloed van cokes groot belang had. Scheepvaartvereeniging en Federatie. Met betrekking tot het door de Nederland- sche^ Federatie van Transportarbeiders aan de Scheepvaart-Vereenigingen Noord en Zuid gerichte en in de pers gepubliceerde schrij ven, meldt men van de zijde der Scheepvaart- Vereenigingen De Federatie houdt in haar schrijven lange beschouwingen, die met de zaak waar het thans om gaat, niets hebben uit te staan en Verdedigt zich bovendien tegen dingen, waar van niemand haar heeft beschuldigd. Waar het om gaat is, dat de vertegenwoor digers van de Federatie in den Loonraad, al thans een van hen, zich in de vergadering^ van dien Raad op 22 Juli j.I. heeft verbonden tot verdediging tegenover de arbeiders (zij het niet con amore) van de bekende voorstellen betreffende de havenreserve en dat diezelfde vertegenwoordiger zijn woord in de vergadering van de Federatie te Rotterdam van 27 Juli 1921 niet heeft gestand gedaan. Aangezien wij ten volle kennis dragen van het in de vergadering der Federatie gesprokene, bewijst de ontkenning harerzijds van bovenstaande feiten voor de zooveelste maal, dat de Federatie er slechts op uit is door de kleinste middelen te misleiden enverzet uit te lokken, waar reëele argumenten haar ontbreken. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op Dins dag a.s. te 8V2 uur. Bestudeering buitenlandsch gassy; teem. In eene gesloten zitting van den gemeente raad van Purmerend is besloten, dat de directeür der gemeentebedrijven en twee gemeente-ambte naren zich naar Frankfurt a/M zullen begeven, ten einde het gassysteem aldaar te bestudeeren Snellere verbinding niet Nederl. Indie. Men meldt ons uit Amsterdam De directie van de Stoomvaart Mij. „Neder land heeft een zeer belangrijken maatregel getroffen in het belang van de passagiers voor Indië. Op 15 Dec. a.s. zal een extra passagiersdienst tusschen Batavia en Genua worden ingesteld. De groote mailbooten, die thans circa 4 maan den voor de uit- en thuisreis noodig hebben, zullen de route binnen 52 kunnen doen. Het ligt in de bedoeling de „Jan Pietersz. Coen" en de „Koningin der Nederlanden" op de route BataviaGenua te laten varen. De directie van de „Nederland" zal met dè spoorwegen in onderhandeling treden, teneinde een speciale sneltreinverbinding Amsterdam— Genua, aansluiting gevende op de mailboot, tot stand te brengen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kiezerslijst Kamer van Koophandel. Op de Secretarie dezer gemeente lijgt voor belanghebbenden ter inzage de lijst bevattende de namen der kiezers voor de nieuwe Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas. Daar het van veel belang is, het aantal kiezers uit deze stad zoo hoog mogelijk op te voeren, overtuige men zich of men op die lijst voorkomt.' Dalilia-tentoonstelling. Ter aanvulling van de rede, gisteren door den heer burgemeester bij de opening der dahlia tentoonstelling uitgesproken, geven we thans nog 't volgende Spr. begon met te verklaren, dat hij met zekere voorliefde de uitnoodiging voor bovengenoemde taak had aanvaard, omdat 't hier 't groote doel gold bewondering te wekken voor den rijk dom der natuur. Door die bewondering komt men vanzelf tot meer kennis van bloemen en planten en hierdoor weer tot liefde ervoor, 't Verheugde spr. dan ook zeer, dat de wethouder \an onderwijs zich moeite had gegeven, om de leerlingen der hoogere klassen van de lagere scho len deze tentoonstelling te doen bezoeken. streven is niet onbeloond gebleven,want reeds n 17tal schoolhoofden, hebben om toegang voor hun kinderen gevraagd. Dan bracht spr. in her innering t verband tusschen bloemen en decora tiekunst welke ook hier in de Ambachtsschool wordt uitgeoefend. Verder prees hij nog den ar- tistieken aanleg van de gemeenteplantsoenen. Komende tot de inzendingen op de ten toonstelling, ging spr. in den breede na de ge schiedenis van de kweeking der MignonDahlia's In 1908 werden ze ter keuring opgezonden naai de Nederl. Maatij vanTuinbouw en plantkunde, met 't gunstige gevolg, dat ze in den handel konden gebracht worden. Aan Dr. Brants een van spr's voorgangers, hadden de dahlia's den naam van „de Roem van Schiedam" te danken. Spoedig verbreidde zich haar roem over ons geheele land, en ook buiten ons land. In 1912 kregen onze Dahlia's een eereplaats in het Bois de Boulogne te Parijs en uit dezen tijd dateert de naamMignonrDahlia's die een bekend bloem bollenhandelaar haar gaf- Ook de vorige week nog op de dahlia-tentoon stelling in den Haag, werden de Mignon's van den heer Dominicus te Schiedam, zeer ge prezen. Met dank aan allen, bijzonder aan 't bestuur der Ambachtsschoolvoor de beschikbaarstelling van het lokaal, sloot spr. hierop zijn openings rede. Óp het jaagpad aan den Over- schiescheweg is gister een motorfiets, waarvan de berijder voor een anderen motorrijder moest uitwijken, in botsing gekomen met den kruiwa gen van A. v. d. G. De kruiwagen van v. d. G. werd vernield. De motorrijder en v. d. G. die achter den krui wagen liep, kwamen met den schrik vrij. Gistermorgen heeft de timmer man A. J. in de timmerfabriek van den heer Ale- man alhier twist gekregen met den werkman N. v. d. T., eveneens aldaar werkzaam. Tijdens de twist heeft Jeen beitel naar het hoofd van T- gegooid, waardoor deze ernstig bij het lin keroog werd verwond. Tegen J. is procesverb.'al opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Onmiddellijk na het openbaar worden van het voorstel van B. en W. in zake de oeververbindin gen bleek bij de burgerij groote belangstelling daarvoor, maar tevens wijdscher verwachting en opvatting, zoodat velen zich niet met het in dit voorstel opgenomen plan van den dienst der Plaatselijke werken konden vereenigen. Daarom heeft toen de Vereeniging „Nieuw Rotterdam" het initiatief genomen tot vorming eener Oever verbindingscommissie, als gevolg op, en resul taat van een vergadering der vereeniging „Bouw kunst en Vriendschap", waarin de critiek op het officieele oeververbindingsplan in het openbaar tot uiting kwam, éérst in de voordracht van ir. J. B. Giljam, en vervolgens in de uitvoerige discussie daarover. In deze commissie, bestaande uit de heeren W. C. Hudig (voorzitter), D. G. van Beunin- gen, P. G. Buskens, A. J. M. Goudriaan, M J. Granpré Molière, A. J. Th. Kok, A. Otten, P. Schmidt, J. Schouten, Mr. P. C. Swart, C. B. v. d,. Tak, P. Verhagen, G. Vlug, L. C. v.d. Vlugt en S. C. Tinbergen (secretaris), zaten, behalve leden van de vereeniging „Nieuw Rotterdam", afgevaardigden van den B.N.A., van de vereeni- §'ng „Bouwkunst en Vriendschap" en van de vereeniging „Opbouw"; terwijl de heer van Beuningen in de commissie zitting nam in ver band met de critiek door de Kamer van Koop handel op het voorstel van B. en W. bij adres aan den Raad gepubliceerd. Aan de hand der beschikbare gegevens zijn door de co missie de bekende plannen uit de burgerij, zoowel als het Plan van Plaatselijke Werken nader bestudeerd, evenals de onlangs verschenen brochure van den directeur van laatstgenoe den dienst, zonder dat daardoor werden weggenomen de ernstige bezwaren, die er volgens het inzicht der Co missie bestaan tegen het voorstel van B. en W. Daarom heeft zij aan den Raad van Rotterdam de volgende nader toegelichte conclusies, als resultaat harer overwegingen naast die van B. en W. en den dienst van Plaatselijke Werken aangeboden 1Het plan voor de nieuwe oeverver binding moet geheel los van dat eener tijde lijke verbetering van den bestaanden toestand worden beschouwd en opgezet. 2. De hoofdverbinding tusschen de beide rivieroevers moet worden gezocht zoo ver Westelijk als met het oog op de scheepvaart mogelijk is. 3. De bruggen dienen eenvoudig en klaar in het stadsplan te liggen. 4. De op- en afritten behooren zoo min mogelijk schade te doen aan de cultureel en aestetisch belangrijke stadskren. 5. Aangewezen acht ook de co missie den Parallelweg als verbindingspunt op den linkeroever op den rechteroever acht zij het Willemsplein, met den hoofdafrit naar den Schiedamschesingel, het daarvoor aangewezen punt. Als aangewezen hoofdvaarweg voor de Rijnvaart blijve de Koningshaven behou den. Later kan ook de rivier langs het Noor dereiland als vaarweg voor de hoogere schepen dienst doen. 7. Wat de Koninginnebrug betreft wijst de co missie ten slotte op de mogelijkheid, om deze te vervangen door een hooge brug aan de Oostelijke uitmonding, die, later voort gezet naar het emplacement van het bestaan de Maasstatio de tweede groote brugver- binding zou kunnen vormen. 8. Waar het in het voorstel van B. en W. opgenomen plan aan geen der eischen, in de bovenstaande conclusies gesteld, volko men voldoet, meent de commissie dat Uw Col lege het onvoorwaardelijk zal moeten verwer pen. Gemengd Nieuws. Waterleidingsbuis gesprongen Op den Hertogsingel te Maastricht is hedenmor gen de hoofdbuis van de waterleiding gespron gen. Het woonhuis van den heer Daniëls, aan den Hertogsingel no. 70 werd geheel door het water ondermijnd en is reeds gedeeltelijk ingestort. De bewoners hebben het pand ontruimd, daar het niet meer bewoond kan worden. Het bavenconflict te Amster dam De Scheepvaartvereeniging Noord deelt mede Als gevolg van de houding der stakende ha venarbeiders worden verschillende booten naar andere havens gedirigeerd. Indien Vrijdag het werk niet hervat is, ligt het in het voornemen om Maandag de bedrij ven en dé haven te sluiten en gebruik te ma ken van het overgroot aantal werkkrachten buiten de stad,waartoe bereids alle maatregelen worden getroffen. Naar wij vernemen is uit voorzorg de bezetting van de marechaussees-kazernes te Oud-Water- graafsmeer en Oud-Sloten versterkt. Een aantal manschappen is hier gisterenmiddag gearriveerd. Hun hulp zal echter in het uiterste geval worden ingeroepen. Men seint ons uit Amsterdam Hedenmorgen bedroeg het aantal stakers cir ca 3000. De Scheepvaartvereeniging „Noord" en de Federatieve bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht", die de staking leidt, hadden hedenoch tend een conferentie met elkaar. Spoorwegongeluk bij Breda. Om trent het spoorwegongeluk bij Breda bericht de „Msb." nog: De goederentrein 4653 uit Rotterdam stond om circa half een 's nachts voor het signaal nabij de asphaltfabriek Haagh, waar de vier lijnen uit het Westen en de richting Lage Zwaluwen samenkomen. Extra-goederentrein No. 50 uit Roosen daal kwam met flinke vaart aangestoomd en door den zwaren mist bemerkte de ma chinist niet, dat de trein uit Rotterdam op den wissel stond.Met groote kracht reed trein No. 50 op onveilig signaal den stilstaanden trein in de flank, zoodat acht wagons kantelden, en er een groote chaos ontstond. Van het station Breda, was ook inmiddels goederentrein 466 over het derde spoor vertrok ken en ook de machine hiervan geraakte in den chaos van omgekantelde wagons. Het gevolg was, dat alle lijnen versperd werden. Ondanks de groote ruine liep het nog betrekkelijk goed af. Alleen de leerling-machinist T. werd ernstig aan het been gewond, terwijl de hoofdgeleider O. vun een der treinen zoodanige verwondingen aan het hoofd bekwam, dat hij per ziekenwagen naar het ziekenhuis te Breda moest worden overgebracht. Terstondmoest met hetopruimingswerkgeworden gonnen en getracht ten minste een der lijnen vrij te krijgen. Het ongeval veroorzaakte veel stagnatie m den dienst, doch om half 12 was men zoo ver met het opruimingswerk gereed, dat de opgaande lijn naar Rotterdam wederom vrij was. Ie half drie 's middags was alles op de ijnen Breda—Roosendaal en BredaLage zwa luwen weer normaal. Het „Dgbl. v. N.-Br." meldt, dat de machinist 1 van den goederentrein no. §0 uit Roosendaal, die door het onveilig sein is gereden, door de marechaussee is gehoord. Volgens het blad hing er een vrij dikke mist. Aanvankelijk was gister ochtend het verkeer met het Westen geheel ge- s re d. Om half 12 was de opgaande lijn naar Rotterdam weer vrij. De beide gewonden zullen waarschijnlijk spoe dig het ziekenhuis kunnen verlaten. Te licht bevonden. Te Üude-Üekela (Gron.) heeft de politie in één dag 26 precessen- verbaal opgemaakt wegens te licht brood ver- koopen Branden. Te Klazinaveen is de winkel behuizing van H. Kroeze, waarin manufacturen en kruidenierswaren verkocht werden, tot den grond toe afgebrand. Niets werd gered. Ie Barger Oosterveen is de winkelbehui zing van JAarden door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. erdronken. Twee personen D. H. en S. wonende in Rotterdam zijn gisterenavond uit een café aan de Badhuiskade te Scheveningen het water van de Haringkade ingeloopen. D.H. kon door G. Nijhoff wonende Vijzelstraat 170 en J. Oostdam wonende Badhuiskade 59, die juist passeerden, met zeer veel moeite worden ge red; S., werd na H/j uur dreggen op het droge gehaald. Een geneesheer van den geneeskundigen dienst constateerde den dood. Zinkend woonschip. Wederom is er te A dam een ongeluk gebeurd met een woon schip, dat in de Nassaukade ligplaats heeft. Het schip was bewoond door het gezin Voorthuizen, bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen. Ongeveer 4 uur gisternacht werd de familie opgeschrikt door een vrij hevige schok, en toen men zich naar boord begaf om te zien wat er gebeurd was, stroomde het water reeds naar binnen. Vermoedelijk heeft een der passeerende booten de woonschuit aangevaren, waardoor ze is lek geraakt. De familie kon bij tijds den wal bereiken, doch het meubilair ging nagenoeg geheel in het water verloren. Door het inslaan van een der ruiten wist men den hond nog te redden. De woonschuit bevindt zich in zinkenden toestand. De bewoners die tegen schade verzekere was, heeft zich beklaagd over de ligplaats op de drukke Nassaukade, waar 's nachts talrij ke booten naar de groentenmarkt varen. In de Leidschekade en in de Da Gostakade, waar nagenoeg geen vaart is, mocht zijn schip niet blijven liggen. Onderzeeboot gezonken. Naar men verneemt is HM. onderzeeboot 0.8,liggende in 't spoorwegbassin te den Helder gistermorgen tijdens de werkzaamheden voor het weder ge reedmaken van de boot, gezonken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak van het zinken van de O. 8 moet toegeschreven worden aan het openblijven van den onderwaterklep, waardoor twee comparti menten vol liepen. Een bergingsvaartuig was onmiddellijk ter plaatse.Er wordt den geheelen nacht doorgewerkt om de gezonken boot te lich ten. De toren en het voorgedeelte van den on derzeeër steken boven water uit. Met het oog voornamelijk op de sterke daling van den petroleumprijs, waardoor de concurrentie tegen dit verwarmingsmiddel voor het gasbe- drijf verzwaard wordt, heeft de directeur van dat bedrijf voorgesteld om den gasprijs ,die laatstelijk tot 141/, cents per M3. (15 cents per M3. bij levering over den muntmeter) is vermin derd, opnieuw met l1/* cents per M3 te verlagen. Moord. De Asser Crt. meldt Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden werd ingebroken bij het bejaarde echtpaar Trip, te Buinerveen. De man is ruim 80 jaar, een kleine boer. Een bedrag van f 1000 werd gestolen.De aders ontkwamen en bleven tot nu toe onbekend Lr is nu opnieuw ingebroken in hetzelf de huis. De misdadigers sloegen 's nachts de ruiten in en drongen naar binnen. Men ge looft dat het een viertal personen was. Trip en zijn vrouw bemerkten de inbraak enkwamentus- sc lenbeiden. Er ontstond een worsteling. Op dit oogenblik kunnen wij nog niet met juistheid mededeelen wat vervolgens het verloop is ge weest. Vast schijnt te staan, dat de oude man zich tegen de indringers verzette en niet aan hun eischen wilde voldoen. Zij schoten hem daarop erstond door het hoofd.Trip stierf zeer spoedig na de verkregen ernstige wonden. De misdadigers bonden de vrouw vast, zoo dat zij zich niet kon bewegen. Zij werd in beklagenswaardigen toestand gevonden door nabij wonenden, toen het dag werd. Gistermorgen wist men nog niet te zeggen of er en wat er gestolen is. De daders zijn aan vankelijk ontkomen. Er wordt echter een on derzoek ingesteld. Het, parket van de Rechtbank te Assen begaf zich naar de plaats van de misdaad. Nader verneemt het blad nog: De juiste naam van den vermoorde was Harm Trip, Hij was 85 jaar oud en zijn vrouw pl.m. 90 jaar. De misdaad werd gepleegd gis ternacht tusschen 2 en 3 uur. Het raam werd geforceerd. Drie personen zijn onduidelijk ge zien en hebben den ouden man doodgeschoten. De vrouw had het geld, dat in huis was, bij zich. Met geweld heeft men haar ƒ200 afgenomen.Daar na is zij gebonden, waarop de daders vluchtten. Een staking vanfiguranten. De figuranten, die thans in Carré te Amsterdam bij de opvoering van Perzik en Pruim optreden hebben aan de directie verhooging van h n ho norarium gevraagd. De verhooging werd toege staan, doch ter compensatie van de dientenge volge vermeerdere uitgaven, verminderde de directie het aantal figuranten, waarmede deze eveneens geen genoegen namen eneen staking proclameerden. De directie heeft inmiddels nieuwe figu ranten, die er blijkbaar bij duizendtallen in de stad beschikbaar zijn, geëngageerd. Beroofd. In een perceel aan den Stations weg in Den Haag heeft een berooving plaats ge had voor een bedrag van 5200 ten nadeele van een man. In verband hiermede zijn aangebracht de kooplieden Chr. Th. S., oud 29 jaar, wonende in het perheel Spinozastraat no. 8 en de 30-arige M.A.E., alsmede M.A.R., oud 26-jaar en de 19- jarige Th. de B., volgens opgave van beroep naaisters. Baldadigheden. Onbekende baldadi- gen hebben gisterennacht voor duizenden gul den vernield aan de betonwerken van het in aanbouw zijnde kantoorgebouw van den Raad van Arbeid te Winschoten. E n-m an-wagens. De N. Z. H. T. M. (Noord Zuid-Hollandsche Tramweg Mij.) gaat op de tramlijn HaarlemOverveen één-man wagens invoeren. Ontploffing in een springstof fenfabriek. Gisteren is in de fabriek van de Schlebusch-Manford Maatschappij door nog on bekende oorzaak een smeltkroes, die bij de bewerking van nitriet-producten gebruikt werd, uit elkaar geprongen. Een man werd door glasscherven gewond. Materieele schade werd alleen in de onmiddellijke omgeving aangericht. Uit nadere berichten blijkt, dat de ontploffing plaats vond in een lokaal waar trinitro-toluol voor het gebruik bij mijnexploitatie geschikt ge maakt werd. De warme Octobermaand. Gister was het te Londen de warmste dag in October. De thermometer wees 83.8 gr. aan. De hoogste temperatuur in dezen zomer is 94 gr. geweest. Sinds de temperatuur dagelijks geregistreerd is geworden, heeft de thermometer te Londen in de maand October nog nimmer zulk 'n hoogen stand bereikt. Op 4 October 1859 wees de thermometer 80.9 aan. Dit is tot gister de hoogste stand geweest. Meehlzakeif. De leylerzaa k.Verscheidene belang hebbenden, onder wie zelfs uit Duitschland, waren gisterochtend naar Haarlem gekomen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2