Uitstoomerij. N.V.DÜ PHOEJSI1X ^JjOSCMtote^ genomen dat de beste weilanden thans geen hoogere waarde hebben dan 3000 a 3200 per H.A., terwijl de beste akkergronden gemiddeld niet meer dan 2600 a 2800 kunnen opbrengen. In verhouding tot de cultuurwaarde hebben in de streken met lichteren grond de lande rijen een hoogere verkoopwaarde dan in de van nature meer vruchtbare gebieden, doch schat men thans over 't geheele land de gemid delde waarde van iedere H. A. bouwland, gras land en tuingrond op 2200, dan is men waar schijnlijk reeds eenigszins aan den hoogen kant. Voor 2.206.000 H.A. zou dan de ver koopwaarde beloopen 4853.2 millioen en bij een heffing van 2% zou daaruit dus in de schatkist komen nu nog de opbrengsten van woeste gronden, bosschen, erven, bouwterreinen enz., doch groote bedragen zullen daardoor niet ge leverd worden, zoodat het al heel mooi zal zijn als de grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen naar den voorgestelden vorm een bedrag van 12 millioen zal geven. Op het oogenblik bedraagt de totale belast bare opbrengst ongebouwd, waarvoor grondbe lasting geheven wordt, ongeveer 105 millioen, waarvan 6 geheven wordt, zoodat, zonder opcenten, in 't geheel pl.m. 6 */2 millioen wordt opgebracht. Een verschil dus van slechts 5 1/1 millioen, dat door meeropbrengst uit de ge bouwde eigendommen weliswaar wat wordt aan gedikt, doch niet in die mate, dat er ook maar in de verte sprake zal zijn van de meeropbrengst, die volgens de gemaakte berekeningen verwacht wordt. Wil daarom de minister meer in de richting van het door hem gewenschte bedrag komen, dan zal hij goed doen nader te bepalen dat voor de zwaardere gronden geen 2 doch 3 k 4 °/oo van de verkoopwaarde zal worden opgebracht. Thans vertegenwoordigen die gronden bij een belastbare opbrengst van 70 k 90 een ver koopwaarde van 2600 a 3000, zoodat ze nu aan hoofdsom opbrengen 4.20 a 5.40 per jaar en per H. A. en bij een heffing van 2°/oo zouden opbrengen f 5.20 a 6. De lichtere gronden daarentegen hebben bij een belastbare opbrengst van 25 k f 40 een verkoopwaarde van 2000 k f 2200. Daarvoor wordt thans dus opgebracht 1.50 k f 2.40 (zoor veel gronden in ontgin- ningsgebieden zijn deze bedragen nog minder), terwijl ze naar de 2 °/oo zouden opbrengen 4 4.40 In percenten uitgedrukt zal dus, houdt de minister vast aan 't voorgestelde bedrag van 2 °/oo voor alle soorten grond, de opbrengst der lichtere gronden veel sterker vooruitgaan dan die der zwaardere. Men kan nu zeggen, dat een heffing naar de waarde toch de eenige juiste is en dat de zwaar dere gronden dan evenredig meer moeten beta len in verhouding tot wat zij door mindere bemestingskosten en grootere opbrengst meer waard zijn. Doch dan vergeet men, dat het eenige wat wegen kan de verhooging is. Im mers de tegenwoordige belasting is reeds in de grondwaarde en in de pachten verdiscon teerd. De verhooging drukt de pachten en daarom behoort de verhooging op zandgronden niet on evenredig hooger te zijn dan die op kleigronden. Een hoogere heffing op zware gronden is dus en voordeelig en billijk. Hanzedagen in het bisdom Haarlem. De directeur van het Centraal Hanze-Bureau deelt het volgende mede De geheele volgende week zal staan in het teeken van krachtige propaganda en voorlichting van den R.K. Middenstand in het Diocees Haar lem. Van Maandag tot en met Vrijdag zullen ach tereenvolgens Gouda, Helder, Leiden, Alkmaar, 's-Gravenhage, Lisse, Rotterdam, Amsterdam, Beverwijk, Haarlem, Hoorn en Middelburg de districtscentra vormen, waar de katholieke han- deldrijvenden en industrieelen van deze plaatsen en de wijde omgeving daarvan zullen samen komen om een geheelen dag te wijden aan de belangen van den middenstand en de verster king van de organisatie zoowel als van den band tusschen de middenstanders onderling. Het is nu voor de derde maal, dat deze jaar- lijksche Hanzedagen gehouden worden, en, mo gen de beide voorgaande series met succes bekroond heeten nu met de ervaring van voor gaande jaren rekening kan worden gehouden voor het invoeren van verscheidene organisato rische en technische verbeteringen, worden dit maal nog betere resultaten verwacht. Bij het fundeeren van het instituut der Hanze dagen hebben de volgende bedoelingen voorge zeten lo. Het verinnigen van het contact tusschén de massa van de leden en de hoofdleiding van den Bond en het motiveeren van de door dit laatste college gevoerde en in de toekomst te voeren politiek. Het is daarom vooral, dat na de kerkelijke viering, waarmede iedere Hanzedag inzet, de z.g. „Inspectievergadering" wordt ge houden, waarop door een lid van het Hoofdbe stuur en een gedelegeerde van het Centraal Hanze-Bureau de gewenschte inlichtingen wor den gegeven naar het standpunt van den Bond tegenover maatschappelijke verschijnselen, wets- voorzieningen, plaatselijke en gewestelijke toe standen en niet het minst van de werkwijze der vele en nuttige Hanze-instellingen (Hanze- bank, Hanze-Borgmaatschappij, Fonds ,,Uit- keering bij Overlijden", Inkoopsvereenigingen, Hanze-Ziekte-, Brand- en Glasverzekering, Han ze Bureaux van Advies, Informatie- en Incasso- bureaux, Santos-fonds, Centraal Hanze-Bureau voor propaganda en voorlichting, enz.) Al worden op de Hanzedagen geen bindende besluiten genomen, zoo kan men ze toch vooyal voor wat betreft deze mspectievergadcringcn aanmerken als een poging om decentralisatie te brengen in het systeem den Centrale Raadsver gaderingen, en de voordeelen daarvan, die an ders hoofdzakelijk ten goede komen aan eenige honderden afgevaardigden, bereikbaar te maken voor het geheele leger van den katholieken mid denstand. Als volgende bedoelingen van de Hanzedag- organisatie mogen worden genoemd 2o. Gelijktijdig en daardoor krachtiger en in drukwekkender bijeenbrengen van zooveel mo gelijk allen, die als Katholieken belanghebbend zijn bij den bloei van den middenstand. Pogin gen tot uitbreiding van het ledental der organi satie sluiten zich daarbij vanzelfsprekend aan. 3o. Het geven van leiding en het garandeeren van eenheid voor belangrijke en actueele vraag stukken. Wat dit laatste betreft, op de groote propa ganda- en voorlichtingsvergadering, welke op de Inspectie-Vergaderingen volgt, zullen tweee sprekers eene inleiding houden over de volgende onderwerpen a. De Katholieke middenstand en de ver kiezingen van 1922. b. De beteekenis van de standsorganisatie voor de toekomst van den middenstand. Het eerste onderwerp spreekt voor zich en nu men op valsche gronden verdeeldheid tracht te brengen in de Katholieke middenstandsge lederen en talrijke stemmehspeculanten nu reeds ontroerende politieke balladen aan winkelend en produceerend Nederland vereeren, kan het slechts winst beteekenen, het middensta ds- recht tijdig en grondig te baseeren op den vóór alles geldenden beginselplicht. De tweede inleiding sluit vervolgens geheel aan bij de besprekingen van het nog zeer on langs gehouden R.K. Middenstandscongres te Roermond en mag na wat in den laatsten tijd over dat onderwerp werd geschreven en ge sproken, stellig even actueel en voor de midden standstoekomst belangrijk heeten als het eerste. Een groot aantal sprekers werd bereid ge vonden deze onderwerpen te bespreken, o.a. de weleerw. heeren J. Alink, W. Bosch, J. Hooy- man. J. G. Jansen, pastoor Van Kelckhoven, B. Kosters en de heeren mr. dr. Jan van Best, W. Boon Jz., G. Bruna, Von Freytag Drabbe Chris Jansen, mr. G. Kripman en de Kamer leden mr. Paul J. Reymer en Stulemeyer. De Hanzedag wordt ;n de meeste plaatsen besloten met een gezelhgen avond. Aan medewerkmg heeft het niet ontbro ken. Vele hebben kracht'g voor den midden stand gewerkt in de dagen van voorbereiding voor den Hanzedag. Mogen de Katholieke middenstanders zelf door dejjgrootst mogelijke opkomst op de ver gaderingen van de volgende week zich die be langstelling waardig toonen Het succes van deze derde serie Hanzedagen is dan verzekerd. Het congres voor sociale verzekering. Zooals is gemeld, is onder eere-voorzitter- schap van Z.Ex. prof. dr. P. J. M. Aalberse, Minister van Arbeid op 11 en 12 October a.s. in het gebouw van de Jaarbeurs te Utrecht een „Congres voor Sociale Verzekering" bij eengeroepen door de Vereeniging van Rade van Arbeid. In een voorwoord tot den bundel verzamel de referaten wordt de hoop uitgesproken, dat niettegenstaande het eenigszins late ver schijnen het bestudeeren dezer referaten niet al te zeer zal worden bemoeilijkt en de vreug de van het bestuur geuit overdegrootebelang- stelling voor het congres zoowel onder werk nemers als werkgevers. Niet minder dan 11 praeadviezen zullen worden uitgebracht door even zoovele autori teiten op sociaal terrein over 8 verschillen de onderwerpen op het gebied van sociale Verzekering, nl. Over het overheidsorgaan in de Sociale Verzekering spreekt het lid der Tweede Kamer, de heer J. E. W. Duys. Het recht van zelfdoen bij de uitvoering der Sociale Verzekering wordt ingeleid door de heeren Mr. L. G. Kortenhorst en Dr.F.E. Posthu- ma. Eenheid of verscheidenheid van organen bij de Sociale Verzekering, Mr. V. H. Rutgers. Verscheidenheid van organen van uitvoering der Sociale Verzekering, Mr. H. W. Groeneveld. Medische zorg en voorzorg, Dr. P. H. van Eden en E. Kupers. Moederschapszorg, mevr. C, Pothuis-Smit en Mej. Mr. Frida Katz. Rijkskindertoeslagfonds, Prof. J. D. J. Aege- nent. Bijzonderde Kinderzorg en Rijkskindertoe slagfonds, mevr. Boissevain-Pijnappel. De eerste drie praeadviseurs zetten zich ter beantwoording der vraag: Moet de overheids bemoeiing met de sociale verzekering de or ganen al dan niet omvattende de samen werking der belanghebbenden met de uit voering belast, scheppen of moet de wet slechts de waarborgen regelen, waaraan hebben te vol doen de door initiatief te scheppen samenwerking van belanghebbenden, die de uitvoering zullen ter hand nemen De nieuwe Duitsche gezant. De nieuw benoemde Duitsche gezant bij ons Hof, baron von Lucius, is in Den Haag aan gekomen en heeft de leiding van het gezantschap aanvaard. Gisterochtend legde hij een bezoek af op het Departement van Buitenlandsche Zaken. Werkloosheid typografen. Het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Typografenbond heeft een adres gezonden aan d^n minister van binnenlandsche zaken waarin te\ennen wordt gegeven, dat het werkloozen- cijfer onder de leden van den bond een ongekende hoogte heeft bereikt en nog geregeld stijgt. Bo vendien, zegt het bestuur, heeft de bond dit jaar ruim 600 leden afgevoerd, die, door werk- looshed gedwongen, thans in een andere vak hun brood trachten te verdienen. Daar de bond niet in staat is, zijn „uitgetrokken leden" op eenige wijze financieel te steunen, verzoekt het bestuur den minister, de van zijn departement uitgaande steunregeling voor uitgetrokken werk nemers ook voor de grafische en aanverwante bedrijven van kracht te doen zijn. Onthulling standbeeld stadhouder WillemlH Gelijk vroeger is medegedeeld had de Commis saris der Koningin in Noord-Brabant zich bereid verklaard de onthulling van het standbeeld te verrichten en daarbij een toespraak te hou den. Daar inmiddels de Minister van Binnen landsche Zaken, tijdelijk Voorzitter van den Ministerraad gelegenheid gevonden heeft om ook te Breda aanwezig te zijn heeft de Commis saris der Koningin zich, na overleg met het hoofdcomité, teruggetrokken, om de onthul ling te doen geschieden door den eersten ver tegenwoordiger der Regeering. De Commisaris der Koningin zal daarbij toch aanwezig zijn als lid van het hoofdcomité. M.O. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van het Middelbaar Onderwijs. Telef. No. 15. 1248 7 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 14 October 1921, des n.m. te 2 uren, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Aanbeveling van curatoren van het Gym nasium ter benoeming van een curator in ver band met de periodieke aftreding als zoodanig van den heer Mr. J. H. Welcker. Aanbevolen worden de heeren: 1. Mr. J. H. Welcker. 2. Mr. F. Bordewijk. 2. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in het vergunningsrecht. 3. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1921. 4. Voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over 1920. 5. Voorstel van de Commissie voor het onder zoeken der rekeningen tot goedkeuring der re kening van a. het St. Jacobs-Gasthuis b. het Fonds herkomstig van het voormalig Oude Manhuis c. de Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose en d. de Commissie voor den Diaconesse-arbeid der Ned. Herv. Gemeente. 6. Prae-advies van B.^en W. op het verzoek van het Schiedamsch Drankweer-Comité om te bepalen, dat geen Drankwetvergunningen mogen worden verleend voor liet gedeelte Van de ge meente gelegen tusschen den Singel en den Ma- thenesserdijk. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van f 4000.voor de uitbreiding van de teekenkamer in het bureau Gemeente werken en voor de verbouwing van het pand Westvest 106 tot Portierswoning. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening tot heffing en van een Veror dening op de invordering van schoolgelden voor de Lagere Scholen te Schiedam. 9. Voorstel van B. en W. tot verlaging van den gasprijs. 10. Voorstel van B. en W. a. tot wijziging van het Pensioenbesluit (Ge meenteblad no. 45 van 1913) in Verband met de herziening der stortingen in het Reservepen sioenfonds b. tot herziening van het besluit van 12 Maart 1920, waarbij werd opgeheven het Fonds tot del ging van crisislasten. Gevonden voorwerpen. Ie bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags: band van kinderwagen, damesceintuur, rozen krans, ring met sleutels, knipmes, hond, rozen krans, bril ïn étui, hanger met portretten, kin dersokjes, bril, R. K. Kerkboekje, nachtjapon. Bij vinders lovertje van eep collier, J. Kem per, Kortlandstr. 12 kinderring, J. Hoogstad, Hoofdstraat 105 damestasch, J. Matthijssen, Ouddorpschestraat 13 broche, E. H. Waarden burg, Brugmanstraat 21 armband, Industrie school damesmuts, J. 't Hart, Rotterdamsche- dijk 192 kindermuts, A. Baron, Rotterdam- schedijk 9/8 pet, C. Gerrits, Hoofdstraat 111 kinderwant, Verwaaijen, Hoogstraat 186 rozen krans, F. v. d. Meer, Grofbaan 25/2 ring met 2 sleutels, H. de Ronde, L. Singelstraat 23 sjaal, H. Scheffer, Tuinstraat 17 ;kleedje, J. v. d. Waal, Pr. F. Hendrikstraat 15a bok, C. Koppenhagen, Stationstraat 20/3 vingerhoed, P. v. Rijsinge, Bagijnhof 10. De gasprijs. B. en W. hebben bij den Raad een voorstel in gediend om den gasprijs te verlagen. Het muntgas zal van 19 op 17 cent en het ge wone gas van 18 op 16 cent worden gebracht De politie verzoekt inlichtin gen omtrent den 10-jat'. P. v. d. Water, wonende Nassaustraat 3, die gisterenmorgen vóór 9 uur de ouderlijke woning heeft verlaten en nog niet is teruggekeerd. Signalement tenger postuur, leeftijd 10 jaar, donker uiterlijk, gekleed in blauw cheviot matro zenpakje met blauwen kraag, zwarte rijgschoe nen en zwarte kousen, blootshoofd. RIJN- en MOEZEL WIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. Gemengd Nieuws. De moord te Buinerveen. Men meldt uit Stadskanaal de aanhouding van twee personen S. en L. in verband met de in braak bij den 85-jarigen Trip te Buinerveen. Men herinnert zich, dat een van de inbrekers Trip heeft doodgeschoten en de misdadigers er vervolgens met een bedrag van 200 van door zijn gegaaiij Een van de aangehoudenen had daags te voren aan T. 200 huur betaald. Op beider kleeren is verf aangetroffen, die afkom stig zou zijn uit een verfpot, welke gedurende de aanwezigheid der inbrekers ten huize van Trip is omgevallen. De „Asser.Crt." schrijft, dat er van de da ders nog geen spoor gevonden is. „Wel zijn twee personen aangehouden, doch deze zijn weer op vrije voeten gesteld." Ledige kist. Te Wognum is Donderdag bij het opgraven van lijken op het kerkhof een ledige kist naar boven gehaald. Vernield. Het hardsteenen grafmonu ment der familie L„ te Oirsbeek, is met een bijl gedeeltelijk vernield. De grafschenders, die tijdens den nacht hun misdaad pleegden, zijn onbekend. M o n d z i e k t e. In Westerwolde (Gron.) heerscht bij kinderen in erge mate besmettelijke mondziekte. De speelgoedindustrie. Naar men uit Neurenberg mededeelt, wordt zoowel door fabrikanten als door exporteurs veel geklaagd. De meeste fabrieken hebben slechts weinig te doen, daar de douanemaatregelen der verschil lende landen belemmerend op den export wer ken. De export naar Engeland schijnt weer op te leven, de koopkracht der Engelsche bevolking is evenwel door den oorlog sterk verminderd. De industrie van speelgoed van blik heeft evenwel niet te klagen, de fabrieken zijn tot hun maximum van pruductie met orders voorzien. Te veel sociaal werk. De gemeente raad van Pozsony had besloten de kwestie der werkeloosheid en die van den woningnood te zamen op te lossen door het onmiddellijk ten uitvoer brengen van een grootsch bouwplan. Alles ging goed, tot men voor het bankroet der gemeente stond. Aan de half afgebouwde huizen kon nu niet verder gewerkt worden daar de stad geen geld meer heeft en reeds diep in de schuld zit. De regeering heeft den gemeenteraad ont bonden en een raad van beheer ingesteld. Ongelukken. De electricien Chr. v. d. Lee te Uden had het ongeluk uit een hoogen paal te vallen. Zwaar gewond werd hij opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Spoorwegongeluk te Par ij s. Het aantal dooden ten gevolge van treinbot sing in den tunnel van Batignolles bedraagt nu 26, waarvan 13 herkend zijn. Het aantal ge wonden bedraagt tegen de 100. De meeste lijken zijn afschuwelijk verkoold, enkele geheel on- herkenbar. Nog steeds worden menschelijke res ten gevonden. Erbarmelijke tooneelen moeten zich hebben afgespeeld, toen de wagens in brand vlogen en ouders, zelf gewond, moesten aanzien, hoe hun kind verbrandde. Men gelooft nu, dat een wisselwachter schuldig is, die in de meening, dat de aangereden trein normaal doorreed, het sein weer veilig zette. Hij had dit niet mogen doen zoolang als de trein nog in den tunnel stond, vooral omdat die trein in 4 minuten door een anderen zou gevolgd worden. De woningnood in New York. Tijdens de eerste dagen van October, die ge woonlijk de verhuisdagen in NewYork zijn,waren er op straat allerlei tafereelen te zien van men- schen, die uit hun woning waren gezet en die nu met hun inboedel geen onderdak hadden. Alle hotels en pensioens waren bezet. Naar men be rekent, komen er in New York circa 60.000 wo ningen te kort en natuurlijk worden de huurprij zen ongelooflijk opgedreven. Nieuwe Duitsche postzegels. De rijksdrukkerij begint deze dagen, naar het rijkspostdepartement mededeelt, met de uit gifte van de eerste postzegels met de afbeeldin gen van een smid, een mijnwerker en een land bouwer. Fruit uit F r a n k r ij k. Richborough, gedurende den oorlog de nieuwste en „geheim zinnige oorlogshaven" aan het Kanaal,wordt nu dienstbaar gemaakt aan den handel. Deze week komen daar de eerste ladingen fruit en groenten uit Frankrijk aan. Zij worden dan dadelijk door gezonden naar het Londensche goederenstation

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2