De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Dinsdag 11 Oe.ol.r 1921. No. ,3I59. BureauKMAR «9*9®'™OR SCHIEDAM EN OMSTREKEN fiMAKKl 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. n r n 6 6 n 1 6 n per 3 "tanden 2.—, per week 15 cent, franco per p0St per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent POLEN. De correspondent van het „Berliner Tage- a te Beuthen deelt mede dat men aldaar nieuwe Poolsche stukken heeft ontdekt, waaruit gevoegelijk kan geconcludeerd worden, dat een vierde Poolsche opstand op het punt staat uit te reken. Een aanzienlijke goed gewapende Pool sche troepenmacht zou gereed staan om op het eerste teeken in te grijpen. De aanval zou op Saterdag j.l. zijn begonnen, doch Volgens een verklaring van een der Poolsche aanvoerders zou de datum van den aanval zijn uitgesteld, omdat de plannen van het overtrekken der gren zen aan de Duitschers bekend zou zijn geworden. De intergeallieerde commissie heeft uit dit oog punt en wegens dit nieuwe dreigende Poolsche gevaar, de controle aan de grenzen verscherpt. OPPER-SILE ZIE. Een telegram uit Londen meldt Ten aanzien der berichten over de beslissing van de commissie van vier inzake Opper-Silezië past het uiterste voorbehoud. Die beslissing toch zal strikt geheim blijven tot de Opperste Raad haar zal openbaar maken. ^,e kugelsche regeering heeft er nog geen offi- cieele inlichtingen over ontvangen en ze heeft die ook niet gevraagd. De bewering dat zij getracht keelt invloed te oefenen op de beslissing der com missie zijn verzinsels. Engeland heeft, evenals de andere groote En- tente-mogendheden, beloofd de uitspraak van den volkenbondsraad te aanvaarden. Daaruit volgt dat de Ententetroepen in O.-S. gebezigd zul len worden, als het noodig mocht blijken die uitspraak door te zetten De „Temps" verneemt uit Genéve dat Woens dag het ontwerp zal worden aangeboden. Als de aa van den Volkenbond zich daarmee ver- eemgt za het advies nog denzelfden avond aan öriand, als president van den Oppersten Raad worden geseind. Het „Journal des Débats" verneemt dat een internationaal consortium voor het industrieele gebied zalworden gesticht en eenDuitsch-Poolsch economisch accoord zal worden aanbevolen. ENGELAND. De Arbeiderspartij en het Vakvereenigings- congres hebben Lloyd George's uitnoodiging om Dinsdagavond met hem het werkloosheids vraagstuk te bespreken, aangenomen. duitschland. De „Münchener Post" publiceert nieuwe ont hullingen over een geheime organisatie in het Oberland, waarvan de deelnemers verdeeld zijn over drie verschillende brigades, voorzien van rownings en gummistokken. Een bijzonder intendant beheert het artillerie-depot, en een professor staat aan het hoofd der batterijen. De fondsen worden verstrekt door een centraal bu reau te Breslau, dat gesteund wordt door groote industrieelen. De organisatie heeft het doel, ongewenschte politieke leiders te doen verdwij nen. Te München is gevangen genomen Heinrich Chicls een der acht leiders van de staatsgreep van Kapp. Advertentiën: 1 5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, specia e conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. die in 1925 of eerder gereed zullen zijn. De opperdrcadnought „Noetsoe," 38.800 tons, komt reeds in December 1921 in de vaart. JAPAN. Japan werkt met grooten ijver aan de ver sterking van de oorlogsvloot. Er zullen vier slagschepen en vier kruisers van ongeveer 40.000 tot 42.600 ton worden gebouwd, ALLERLEI. Naar men uit Tokio seint werden er ongeveer 40 schepen van meer dan 2000 ton tot een ge zamenlijke grootte van 250.000 in verschillende Japansche havens opgelegd. Al deze vracht schepen blijven beneden de 10.000 ton. Sir Joseph Cook is benoemd tot ITooge Commissaris gezant van Australië te Londen. Hij is, na als emigrant uit Engeland naar Australië te zijn verhuisd, als mijnwerker begonnen. Spoedig werd hij in het parlement ge kozen en op 34-jarigen leeftijd tot minister van de posterijen van Australië benoemd. Volgens te Santiago ontvangen berich ten is er een omwenteling uitgebroken in de districten Tunibes en Plure in Peru. Naar Reuter verneemt, is het bericht on juist dat de Geallieerden, alvorens hulp te verleenen, de onmiddellijke betaling der Rus sische schulden zouden eischen. Wel staan zij er op, dat het beginsel van het voortduren der ver plichtingen, wat betreft de Russische buitenland- sche schuld, door de Russische regeering zal worden erkend, zooals dat door ieder geciviliseerd land gedaan wordt. Binnenland. De Grondwetsherziening. Nota's van wijzigingen zijn ingediend op de wetsontwerpen inzake de voorstellen van ver andering in de Grondwet. Inzake het stelsel voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer heeft de regeering de voorschriften voorgedragen, welke, komt de technische herziening van deKieswet tot stand, ook de verkiezing van de Tweede Kamer zullen beheerschen. De tegenstanders hebben bijna allen een meer derheid van 2/3 behaald. De gewezen Duitsche kroonprins. Iemand schrijft aan „De Tijd" over een be zoek dat hij aan Wieringen heeft gebracht. De gewezen Duitsche kroonprins vertelde hem o.a. Uitsluitend uit pbcunaire gronden denk ik tot nader order op Wieringen te blijven. Natuurlijk zou ik het prettiger vinden, op het platteland te verblijven, maar de stand der Duitsche valuta en ook de woningnood houden mij daarvan terug. Om precies dezelfde redenen komen mijn vrouw en de jongens mij eenmaal per jaar bezoeken. Wij correspondeeren geregeld met elkaar. Tweemaal per maand schrijven wij elkaar uitvoerig en de jongens krijgen allen één epistel per maand. Mijn vrouw bestuurt de huishouding en zij doet dat met groote toewijding. Overigens wordt zij door de opvoeging van de kinderen geheel in beslag genomen, want de omstandigheden eischen dat allen later zelf hun brood verdienen kunnen. Mijn oudste zoon heeft mij al een paar maal geschreven, dat het hoog tijd begint te worden voor mij, zelf de leiding thuis op te nemen. Ik zal echter zoolang in Nederland blijven, totdat ik de vaste overtuiging heb gekregen, dat mijn te rugkeer geen nadeelige gevolgen in Duitschland kan hebben. Tot heden heb ik nog met niemand gesproken, die mij wist te zeggen, wanneer ik als burger in mijn vaderland zal kunnen leven, om mij aan de opvoeding van mijn kinderen te wijden. Kieswet, provinciale wet en Gemeentewet. Drie wetsontwerpen zijn ingediend, houdende voorziening omtrent het tijdstip van in werking treding van de gewijzigde bepalingen van de Kieswet, de provinciale wet en de Gemeentewet. Voorgesteld wordt, de wijzigingen van kracht te doen worden met ingang van den dag na dien van haar afkondiging, met dien verstande, dat de bepalingen, die wijziging inhouden van de art.. 57, 58, 127—129, 136, 140 en 141 eerst toepassing krijgen bij verkiezingen, welke na dien dag plaats hebben. Uitvoer van boter en kaas. Ingediend is een wetsontwerp, houdende voor schriften tot regeling van den uitvoer van boter en kaas. Naarden en Bussum. Men meldt uit Naarden dd. 8 Oct. Heden heeft de verkiezing door de com missie van advies inzake de samenvoeging van Naarden en Bussum plaats gehad. Ruim 50 pet. van de kiezers waren opge komen. Vooral de vrouwen hebben druk ge stemd. ||Door de voor- en tegenstanders van samen voeging waren elk zeven kandidaten gesteld. Gekozen zijn de heeren F. W. Drijven G. Ronselaar, W. A. Jagers, H. N. L. Marquenie II. Alpherts en J. v. Eeven, allen tegenstanders der samenvoeging. Van de 2302 kiezers, hebben er 1563 aan de stemming deelgenomen. Daphne antwoordde niet, maar ze wierp een blik op het meisje, die een hart van steen ver murwd zou hebben, toen ging ze met vermoeiden tred naar de deur. Het witte kleedje met den zilveren zoom sleepte over den vloer een arm prinsesje dat plotseling van den troon gestooten en in ballingschap wordt gezonden. De kolonel volgde het met militairen tred, de lijnen van zijn mond waren strak en gespan- nen en zijn oogen naar den grond gericht. „Dus moet ik de deur voor u openen vroee Rom Marshall. „Welnu als Myra het wenscht is het mij goed. We zullen in elk geval de waarheid spoedig vernemen." „Dat zult u zeker en als u die vernomen heeft mijnheer," riep de kolonel verbitterd uit, „ver wacht ik dat u mij behoorlijk uwe verontschul digingen zult aanbieden." De gastheer opende de deur en het scheen alsof de kolonel vrijer ademhaalde. Op dit momunt sprong Rodneynaarvoren.Juist toen Daphne op 't punt stond de kamer te ver laten, greep hij haar kouden blanken arm. „Mijn lieveling," riep hij uit," ga als 't je blieft' met heen. Daphne, ik bid je ik smeek je blijf hier en zie allea onder de oogen Ze antwoordde niet, maar een kreunende zucht ontsnapte aan haar lippen, een zucht, die sprak van inwendigen strijd en hevig lijden toen ging ze de drempel over, dien je slechts twee korte uren geleden zoo zegevierend had betreden. Rodney ijlde haar na in de vestibule. De kolonel was reeds bij de voordeur, verlangend om buiten te komen maar Daphne's tred was zóó onzeker, dat het hem niet moeilijk viel haar in te halen. „Daphne mijn lieveling, geef mij één woord van troost één woord van hoop sprak Rodney hartstochtelijk, want zelfs nog in dit oogenblik van twijfel en ontsteltenis had hij haar lief al wendde de geheele wereld z;ch ook van haar af, zou hij haar beschermen, ook als haar schuld was bewezen. „O, Rodney, wat moet :k zeggen Ik weet wat je faimb'e van mij veronderstelt <*k weet wat ge denkt en ;k zal natuurlijk vanavond voor goed mt je leven verdwijnen ik heb n:ets meer te hopen maar bij al wat mij hedig is ik heb Myra's paarl niet genomen ik zou dit kunnen zweren op mijn sterfbed." Ze sprak de laatste woorden met hartstocht, met den grootsten nadruk uitmaar eer Rodney kon antwoorden had zij zich bij haar vader ge voegd bij de voordeur en een seconde later viel die achter hen dicht -met een zwaren slag. HOOFDSTUK IV. Een treurige geschiedenis. Een oogenblik bleef Daphne op de stoep staan Een Ncderlandseh oordeel over Duitschland's financieelen toestand. De tijdelijke Nederlandsche zaakgelastigde ridder van Rappard te Berlijn, deelt in „Handels berichten" mede Het is wel een zeer slecht teeken, dat de groote daling, die de mark dicht bij het laag ste niveau bracht, dat zij ooit bereikt heeft, nl. einde Januari 1920, is ingetreden op een oogen blik, dat er een aantal redenen aanwezig schenen te zijn om een stijgingvan den koers temotiveeren De betalingen van het eerste, krachtens het aan genomen ultimatum verschuldigde goudmilliard, had plaats gehad, met Amerika was vrede, en met Italië een handelsverdrag gesloten,waardoor ce Duitsche handel betere vooruitzichten scheen te zullen krijgen dan tot nog toe na hetVersailler Verdrag het geval was. Algemeen wordt aange nomen,dat de kansen op eenvoorDuitschlandniet te nadeelige beslissing, wat Opper-Silezië aan gaat, gunstig zijn. En toch verminerde dage lijks de waarde der mark. De hoofdoorzaak voor dit verschijnsel schijnt wel te zijn de erkentenis, waartoe men langza merhand in het buitenland zoowel als in Duitsch land zelf komt, dat de voorwaarden van het ul timatum niet te vervullen zijn. Maar tot deze erkentenis, die, ware zij al gemeen, een goede factor zoude geacht kunnen worden, omdat daaruit de conclusie te trekken waren, dat deze voorwaarden zouden moeten worden verzacht, zijn de politici nog niet ge komen,die in het buitenland inhet geheel niet en die in Duitschland voor een groot deel niet.En dientengevolge wenscht men in binnen- en bui tenland zichvan zijnmarkenbezitteontdoen.Daar bij komt dan nog, dat angst voor den politie leen binnenlandschen toestand en het mislukken van de onderhandelingen, waarvan het doel was zich in Engeland en Amerika credieten te ver schaffen, nog verderen druk op den koers van de mark uitoefenen. ze moest zich aan de leuning vasthouden om zich te steunen de lange rijen boomen in het park schenen te strillen en te dansen voor haar oogen, als zich bewegende schimmen. De deur was gesloten tusschen haar en den man, dien zij lief had en ze had een gevoel dat geen macht ter wereld die weer zou kunnen openen. Kolonel Devereux sloeg zijn arm om haar heen en geleidde haar de stoep van het Lancaster Cate House af. Al dien tijd liep hij in zichzelf te mompelen en wat hij zei was niet vleiend voor de familie Marshall. De kolonel was een driftig man en m vroegere dagen zou men den „knappen Mervyn Devereux" zooals hij genoemd werd niet ongestraft beleedigd hebben. Maar dat was in de dagen toen hij met obvevlekten naam en hoog opgericht hoofd de wereld in het gelaat zag. Er viel een zachte regen en Daphne's hoofd was onbedekt. De kolonel wikkelde haar zorg vuldig in haar fichu. „Dat ellendige dunne ding." bromde hij. „Je had iets warmers moeten omdoen, Daphne. Maar wie had kunnen denken dat we terug zouden loopen, al is het ook maar naar de standplaats van auto's... Het jonge meisje snikte zachtze lette niet op den regen, ofschoon haar goudblond haar langzaam doorweekt werd. De straat was nat en glibberig en haar witte schoentjes werden vuil. Gelukkig was er een auto te krijgen. Kolonel Wel is waar treedt voor het oogenblik de Reichsbank niet als kooper van vreemde wissels op, maar zij is maar tijdelijk uitgeschakeld de aanmaning aan het publiek om vrijwillig wis sels te harer beschikking te stellen, wijst daarop reeds._ Het opleven der industrie, al is het ook hierbij lang niet alles goud wat er blinkt, maakt dat er meer grondstoffen uit het buitenland, o.a. katoen, moeten worden aangevoerd en daartoe is ook weer vreemde valuta noodig. Naar het oordeel der deskundigen is wel is waar het eerste goudmilliard betaald, maar om hiertoe te komen zijn bedenkelijke hulp middeltjes aangewend. Vooreerst de buitenland- sche credieten op korten termijn. Naar men zegt is men momenteel reeds druk bezig met pogingen deze te verlengen.Dan heeft de Rijksbank jaarreserves moeten aanspreken de helft van haren zilvervoorraad heeft zij moe ten verkoopen en 68 milliard goudmark is naar Amerika afgegeven.Dit wil dus zeggen, dat men eigenlijk maar de helft van het verschuldigde milliard, werkelijk heeft weten op te brengen de andere helft is er gekomen door de genoemde credieten op korten termijn en door te ontnemen aan den toch al gering geworden voorraad aan goud en zilver nog in de bank aanwezig. En toch is dit nog maar een derde ongeveer van t bedrag dat jaarlijks Duitschland moet opbrengen. Ingevolge de Wiesbadener onderhan delingen tusschen Loucheur en Rathenau zal voortaan wel is waar van 3.2. milliard één in leveranties in natura worden opgebracht, maar deze leveranties moeten dan toch weder in Duitschland zelf in papiermark betaald worden, wat noodzakelijkerwijze verdere inflatie tenge volge zal hebben. Bovendien is maandelijks een 40millioen goudmark in het clearingsverkeer noo dig en eindelijk nog de enorme kosten, welke de bezettingen door de Ententetroepen met zich brengen. De tegenwoordige ontwikkeling der zaken schijnt er op te wijzen, dat Keynes'voorspelling dat Duitschland in den loop van 1922 onder den druk der op het land rustende financieele lasten, te gronde zal moeten gaan, kans heeft te zullen uitkomen. De Nederlandsche Industrie en overheidsbestellingen. De Vereeniging van Fabrikanten op Electro- technisch gebied in Nederland heeft een adres tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gericht in verband met de oneenigheid, die bestaat tusschen den gemeenteraad van Gendringen en Ged. Staten ter zake van den aanleg eener electrische centrale. De gemeen teraad van Gendringen besloot de levering daarvan op te dragen aan een Duitsche maat schappij, die de kosten op ongeveer 130.000 heeft begroot. Ged. Staten hebben bezwaren tegen dit besluit omdat op aansluiting bij de provinciale Geld.ersche Electriciteits Mij. werd gerekend, welke aansluiting, naar het heet, echter het dubbele van 130.000 zal kosten. De adressante wijst met nadruk op de prin- cipieele onwenschelijkheid van den toestand, dat gemeenschapsbedrijven alleen op grond van lageren aanschaffingsprijs groote bestellingen in het buitenland doen. Hierin ligt steeds de aanleiding, dat gelden voor werkloosheids-uit- keeringen moeten worden beschikbaar gesteld, welke gelden zeker als subsidie van productief werk, dat anders in het binnenland duur zou worden, konden worden gebezigd. De adressante wijst er tevens op, dat het haar er uitsluitend om te doen is, de Nederland- Devereux nam de eerste de beste. Het scheen Daphne een eeuwigheid toe voor de chauffeur gereed was en zijn rijtuig bracht naar het trot toir, waar vader en dochter stonden. „Park Hotel, Down Street," riep de kolonel. Hij had het portier reeds voor Daphne geopend, maar ze bleef staan, wezenloos, geheel versuft, tot hij eindelijk genoodzaakt was er haar in te tillen. Toen het meisje naast haar vader zat, leunde ze met haar hoofd tegen zijn schouder en liet haar tranen den vrijen loop. Dit deed haar goed en bracht eenige orde in haar verward brein. De kolonel liet haar stil uitschreien en zweeg. Daphne verbrak het eerst de stilte. „Vader o, vader fluisterde ze, „ik heb hem verloren mijn Rodney juist toen we zoo gelukkig samen waren toen de toekomst zoo helder en rooskleurig scheen en o, ik heb hem zoo lief zoo onuitsprekelijk lief De kolonel nam haar beide handen in de zijne, zij was het eenige wezen op de wereld waarvan hij hield, voor zoover dit met zijn zwak karakter overeenkwam. „Mijn lief kind," stamelde hij, „het is verschrik kelijk dat dit gebeurd is. Ik tast geheel in het duister rond. Natuurlijk toen ik je zag verbleeken en je weigerde je te laten fouilleeren, volgde ik je voorbeeld. Ik moest mij tegen het verduiveld tactlooze plan verzetten en zoo gouw mogelijk met je heengaan. Daphne lieveling (Wordt v.rvolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1