DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Ei® OMSTREKEN. De schoonste Parel. F E U i t L ET O N BEDRIEGERS BEDROGEN 44ste Jaargang. Woensdag 12 October 1921. No. 13160. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!» Nieuws. OPPER-SILE ZIE. De Opper-Silezische kwestie is in Duitschland nog altijd het onderwerp van den dag. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, heeft Sthamer de opdracht meegekregen, Lloyd George niet in het onzekere te laten over de po litieke gevolgen van een scheiding van het Opper- Silezische industriegebied van Duitschland. De diplomatieke vertegenwoordigers in de andere Ententelanden zouden dezelfde aanwijzingen hebben gekregen. De correspondent van het „Berliner Ta geblatt" te Genéve seint aan zijn blad dat men aldaar in bevoegde kringen meent te weten, dat in beginsel besloten is tot een verdeeling van Opper-Sdezië. Het blad is van oordeel dat, mocht dit bericht juist zijn, een aftreden van het kabinet Wirth zeker is. Theodor Wolff noemt in een artikel in hetzelfde blad een zoodanige be slissing zuivere willekeur. Hij vraagt in dit artikel of de Geallieerden niet inzien welk een wapen men aan de Duitsche minderheden en aan het Duitsche rijk in de toekomst in handen geeft. Wanneer men aan Polen gedeelten van Opper- Silezië toe zou wijzen, die voor Duitschland onontbeerlijk zijn, zou Duitschland vanzelf in de richting van nauwer economische samenwerking met Rusland worden gedreven. Van Duit sche zijde moet uitdrukkelijk worden verklaard dat men tot iedere economische overeenkomst met Polen bereid is, doch niet meer wanneer een voor Duitschland ongelukkige beslissing valt. In de ure der beslissing over Opper-Silezic aldus wordt draadloos uit Berlijn geseind, wijzen de bladen van alle partijen nogmaals op het ge vaar van een verdeeling of losscheuring van Opper-Silezië van het Rijk. De „Vorwarts", het blad der meerderheids socialisten, houdt de geruchten over een aan staanden val van het kabinet-Wirth voor over dreven, doch het ziet de toekomst donker in. De democratische „Vossische Zeitung" vreest voor het kunstmatig scheppen van verwarring in de positie van Opper-Silezië door een onduide lijke voorloopige regeling. De bevolking van dat gebied, aldus het blad, zal slechts tot rust komen, indien ze haar toekomst verzekerd zal zien. De parlementaire medewerker van de „Tagli- che Rundschau", die met de Volkspartij in nauwe relatie staat, wenscht de uitlatingen van rijkskanselier Wirth nog te verhoogen tot een wanhoopskreet van geheel Duitschland. De roof van Opper-Silezië zal het huidige regeerings- gebouw doen ineenstorten en daarmede de moge lijkheid verder aan de verplichtingen, uit het her* stel voortvloeiend, te voldoen. Ten slotte zal het voor Duitschland het ont staan van een volkomen chaos beteekenen. Het orgaan der communisten, de „Rote Fahne", schrijft, dat de arbeiders op alles voor bereid moeten zijn, daar de werkelijke beslissing niet langer kan uitgesteld worden. FINLAND EN DE ALANDSEILANDEN. Uit Helsingfors meldt men De president van de Finsche republiek heeft gister drie bij den Rijksdag ingediende wetsont werpen betreffende de Alansdeilanden ondertee kend. Het eerste bevat regelingen, welke de bevolking aangaan, het tweede het recht van voorkoop van grondbezit op de eilanden, het der de bepaalt, dat personen, die handelingen heb ben verricht, welke de afscheidingvan deAlands- eilanden van Finland ten doel hadden, en dienst plichtige inwoners der Aland seilanden die niet voor de keuring zijn opgekomen, niet in staat Hij trok haar dichter naar zich toe en keek haar aan met oneindig medelijden. „Wees niet bang en vertel je ouden vader alles," ging hij voort, zijn stem zoo zacht en teeder mogelijk makend. „Was het omdat ik je verteld had van Lori- mer en hoe hij mij vervolgd heeft omdat geld Ach, had ik maar mijn mond gehouden. Denk echter niet dat ik boos op je ben neen, neen Zeg mij de waarheid waarom heb je het ge daan Daphne richtte zich met een ruk op en staar de haar vader aan met woesten blik. Was het een nachtmerrie Beschuldigde hij, haar vader, haar de paarl gestolen te hebben Een oogenblik was haar tong als verlamd. „Heb je het gedaan - voor mij, Daphne herhaalde de oude man. Daphne rukte haar handen los en drukte ze tegen de ooren. „O, zwijg, zwijg 1" riep ze zenuwachtig. „Dat u zoo iets tegen mij kunt zeggen u Vader, heb ik ooit in mijn leven gestolen „Ik dacht," stotterde hij, „een plotselinge ver leiding, het was zoo gemakkelijk van beschuldiging gesteld kunnen worden. De president begenadigde verder den hoofd leider van de beweging op de Alandseilanden den rechter Bjorkman en den dagblad-redac teur Sundelom, die door het Hoogste Gerechts hof wegens poging tot hoogverraad veroor deeld waren. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE WASHINGTON. De Belgische delegatie ter conferentie te Washington zal, naar de „Nation Beige" weet te melden, bestaan uit de Cartier de Marchienne, ambassadeur van België te Washington Franc- qui, van de Société Générale, en Félicien Gat- tier, van de Banque d'Outremer. Reuter verneemt, dat, niettegenstaande <je vele dringende kwesties, die Lloyd George thans bezighouden, de premier groote aandacht wijdt aan de conferentie te Washington en die waar schijnlijk zal bijwonen. DE RAMP TE OPPAU. Officieel wordt thans medegedeeld, dat het aantal gedoode en verdwenen personen bij de ramp te öppau meer dan 600 bedraagt, aangezien intusschen nog talrijke zwaargewonden zijn over leden. Het getal personen dat bij de ramp blind is geworden is niet zoo groot als eerst werd be weerd. De hulpactie ten gunste van de familie-' leden van de slachtoffers heeft reeds meer dan 60 millioen mark opgebracht. EGYPTE. Men verwacht dat de onderhandelingen welke gisteren te Londen tusschen Lord Curzon en den Egyptische premier Adli Pasja over den toe- komstigen status van Egypte zijn hervat, spoe dig zullen afloopen. In vroegere beprekingen tusschen bovengenoemde, zijn reeds vele inge wikkelde vraagstukken afgehandeld, en gezien de hartelijke betrekkingen tusschen hen beiden, zullen naar alle waarschijnlijkheid de resultaten ook van deze onderhandelingen voor beide par tijen zeer bevredigend zijn. Adli Pasja schijnt bij zijn onderhandelingen met Curzon de groote meerderheid der Egyptenaren achter zich te hebben. ALLERLEI. Tot Deensche gezant te Londen is benoemd graaf Lourvig, thans gezant te Warschau, Graaf Ahlefeldt Lourvig die tot een der oudste Deen sche familie's behoort, is vroeger geruimen tijd in consulairen dienst werkzaam geweest, waarna hij in de diplomatieke overging. Sir William Goode, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft, heeft, naar de Correspondenz Wilhelm heeft vernomen aldus een Wolff- bericht uit Weenengezegd, dat in afzienbaren tijd een regeling in den financieelen noodtoe stand kan worden verwacht, waardoor de fi- nancieele toestand stabieler zal worden. Naar draadloos wordt gemeld, heeft de jaarlijksche vergadering van de American Ban kers Association, die door Sir Drummond Fraser, den organisator van het bekende internationale credietplan werd bijgewoond, in haar slotbijeen komst de beginselen goedgekeurd van het onder den naam van plan-Ter Meulen bekende sche ma tot het verleenen van internationale credieten De commissie voor handels- en maritieme aan gelegenheden en de Association zet haar onder zoek voort nopens de wijze, waarop de Ameri- kaansche bankiers het best aan de uitvoering van het plan kunnen medewerken. „Ja, dat dacht ik ook 1" riep ze uit. „De plot selinge verleiding het dringende geldgebrek. Vader, om godswil zeg mij heeft u de paarl niet genomen Nu was de beurt aan kolonel Devereux om verbaasd, verstomd te zijn. „Ik zweer je dat ik het niet gedaan heb riep hij. „Groote God zeg mij Hij brak af en trok wild aan zijn snor. „Ik geloof dat wij beiden elkaar verdacht hebben „Ik was er van overtuigd dat u haar genomen hadt, vaderzei Daphne met tooniooze stem. „U zag er zoo verward, zoo ontsteld uit. Ik o, vergeef mij Zij rilde, „Ik dacht aan u weet wel waaraan ik dacht. U heeft dringend geldgebrek, erger geloof ik dan u doet voorkomen O, vader, wilt u mij zweren dat ik mij vergist heb Kolonel Devereux sloeg met gebalde buist in de palm van zijn hand. „Dat zweer ik," zei hij, „bij al de goden, bij mijn eer als ik nog een greintje eer in het lijf heb bij mijn liefde voor jou, Daphne, en dat is de sterkste eed van allen. Ik ben een oude deugniet, maar ik geloof niet, Daphne, dat ik je oot voorgelogen heb. En ook nu lieg ik niét. Ik heb de paarl niet gesto len." „Ik geloof u, vadertje". Het was waar, voor zoover zij wist had haar vader nooit tegen haar gelogen. Toen verborg ze het gezicht in de han den. „Het is een verschrikkelijke vergissing ge- Staten Generaal. EERSTE KAMER. Ziiling van 11 October. Opening te 81/Si uur 's avonds. Voorzitter J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Regeling van werkzaamheden De voorzitter stelt voor Woensdag te 11 uur in de afdeelingen eenige wetsontwerpen te on derzoeken. Voorts deelt hij mede dat de Minister van Arbeid hem verzocht een wetsontwerp, dat Woensdag in de Tweede Kamer waarschijnlijk zal worden behandeld en eventueel aangenomen, zoo spoedig mogelijk te behandelen. Spr. stelt voor dat ontwerp eventueel Donderdag in de afdeelingen te onderzoeken. Conform besloten. De vergadering wordt dan verdaagd tot Don derdag HD/j uur. Binnenland. Z. K. H. de Prins. Z. K. H. de Prins vertoefde gisteren korten tijd te 's-Gravenhage. Hij keerde tegen dén avond naar het Loo terug, om, na heden de vergadering van „Het Oranjekruis" te Zwolle te hebben bijgewoond, Donderdag naar zijn landgoed te Dobbin te vertrekken. Bestrijding der tuberculose. De Staatscommissie tot voorbereiding over wettelijke maatregelen tot bestrijding der tu berculose en over de beste wijze van bestrijdng d;er z;ekte heeft een ontwerp-rapport gereed dat thans bij de verschalende sub-comm:ss;es -n behandelmg ;s. Nadat de nood'ge gebleken wijz;g'ngen en aanvullingen zullen zijn aange bracht, zal het in de Algemeene Vergadering besproken en vastgesteld worden. Raden van Arbeid. Als voorzitter der vereeniging van raden van arbeid is in plaats van Mr. Werker be noemd de voorzitter van den raad van arbeid te 's-Gravenhage Jhr. Mr. Wittert van Hoog land. Het bureau der vereeniging van raden van arbeid blijft gevestigd te Amsterdam. beeld.De faillissementen in den handel vermeer deren terwijl groote concerns in financieele moeilijkheden verkeeren." Generaal Svvart. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, is de vice-president van den Raad van Ned.-Indië, generaal H. N. A. Swart, op zijn verzoek eervol ontslagen onder hernieuwde dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande bewezen. De economische toestand. In de New Yorksche bladen worden allerlei ongunstige economische berichten uit Holland gepubliceerd. De heer van der Laen, secretaris van den han delsattaché der Amerikaansche legatie te 's- Gravenhage verklaarde het volgende „De toestand van de industrie in Nederland wordt voortdurend slechter. Arbeidsgeschillen en werk stakingen nemen toe, terwijl de werkloosheid stijgt. De handel blijft uiterst lusteloos en de handelsbalans vertoont nog steeds een ongunstig In Duitschland geplaatste hypotheken. Op de vragen van den heer Engels betreffende het sluiten van een overeenkomst met het Duit sche Rijk, waardoor Nederlandsche onderdanen welke hypotheken in Duitschland geplaatst hebben, bij opzegging daarvan voor schade behoed worden heeft de Minister van Buïten- Iandsche Zaken hèt volgende geantwoord Het is den Minister bekend, dat Nederland sche onderdanen, die hypotheken in Duitsch land hebben geplaatst, thans bij opzegging dier hypotheken schade lijden, ten gevolge der in getreden koersverschillen. Er bestaat geen aanleiding, om voor wat betreft hypotheken, waarbij geen bepalingen zijn opgenomen omtrent de munt, waarin de terugbetaling van het geleende bedrag moet geschieden, stappen bij de Duitsche Regeering te doen. Ten aanzien van hypotheken, waarbij een zoodanige bepaling (z.g.n. goud-clausule) wel is opgenomen, heeft de Minister destijds het oordeel ingewonnen van den Minister van Fi nanciën, die, na gepleegd overleg met ver schillende houders van soortgelijke vorderin gen in Duitschland, hem als zijn meening te kennen gaf, dat het initiatief, dat eventueel zou kunnen leiden tot het heffen van een over eenkomst met de Duitsche Regcering, in den geest van de overeenkomst, gesloten tusshen het Duitsche Rijk en Zweitserland op 9 Dec. 1920 van de belanghebbenden zelf zou moeten uitgaan. Van de zijde van belanghebbenden zijn eerst na de indiening van deze vragen verzoeken tot den Minister gekomen om te trachten tot het afsluiten van een overeenkomst als boven bedoeld te geraken. Waar den Minister vooralsnog niet is geble ken, dat een overeenkomst, als tusschen Duitsch land en Zwitserland gesloten, hier te lande algemeene bevrediging zou kunen geven, heeft hij zich thans voor nader overleg opnieuw tot zijn ambtgenoot van Financiën gewend. De Zuiderzee. Ingediend is een wetsontwerp totwijziging van de wet tot afsluiting en droogmaken van de Zuiderzee, hetwelk strekt om in art. 4, 2d.e alinia van laatstgenoemde Wet voor „twee millioen gulden" te lezen „een millioen gulden." In de Memorie van Toelichting wordt op- Winkeliers, die U andere zeepsoorten IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNUGHT- =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET. U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNUGHT. DE EENIGE BESTE;£EEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. 30 weest. Maar bij den hemelwat hebben we gedaan Eenige ©ogenblikken zaten ze zwijgend naast elkaar. De ironie van den toestand was angst wekkend. Kolonel Devereux brak het eerst de stilte. „Het is een verschrkkelijk zuchtte hij „Als ik maar geweten, maar gegist had, waarom je zulk een haast had om weg te komen Ik nam je partij op, dat spreekt van zelf Hij lachte, een schorren lach. „Ach, dat is weer mijn geluk het geluk van Mervyn Devereux, eindigde hij bitter. Eens, jaren geleden was het geluk van Mervyn Devereux bijna spreek woordelijk geweest. Bij vrouwen, met kaarten en op het groote levenstooneel, had hij altijd alles gewonnen, totdat het keerpunt in zijn loop baan was gekomen en daarmee het einde van Fortuna's gunsten. Kolonel Devereux's levensgeschiedenis was er een, zooals er, helaas zoovele in de groote wereld voorkomen. Hij was de tweede zoon van een rijken landedelman. Flet kasteel Devereux was gelegen op de grens van Northumberland en de Devereux's waren altijd heer van het dorp ge weest, sedert reeksen van geslachten. Mervyn's broer, Giffard, had het karakter van zijn vader was flink, standvastig en bemind door zijn ondergeschikten een man voor wien familie-eer en familietrots de meest gepronon ceerde deugden waren. Mervyn daarentegen had 'n uiterstzwak karak ter, met daaraan gepaard een groote zorgeloos heid omtrent geld en zijn eigen zelfbehoud. Daar Giffard het vaderlijk goed zou erven, werd Mervyn in het leger geplaatst en ingelijfd bij een der beste regimenten, waar hij snel promotie maakte. Hij onderscheidde zich in den oorlog, werd eervol in telegrammen vermeld en eas een tijdlang de held van den dag, maar deze popu lariteit zou hem weldra ten val brengen. Flij genoot te veel van 't leven; de speelblank had een onweerstaanbare aantrekkingskracht voor hem en.de hartstocht voor het spel zat hem in het bloed. Menig heftig tooncel had er plaats tusschen zijn vader en hem, tooneelen, die Mervyn niet de minste zorg baarden en die hij spoedig vergat, maar die weldra zijn onterving ten ge volge hadden. Toen was het Giffard, de oudste zoon, die aanvankelijk zijns broeders onophoudelijke schul den betaalde, zonder morren of klagen. Een jaar later trouwde Mervyn de mooie, maar dood arme Lady Mary Clayton, dochter van zijn veel ouderen vriend en makker. Een schandaal bij de wedrennen, waarbij zooals men fluisterde ook Devereux was betrok ken, en de daarop gevolgde zelfmoord van Lady Mary's vader, deden kapitein Devereux ontslag nemen uit den dienst, waarbij hij met den rang van kolonel gepensioneerd werd. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1