Stoomververij. N.V.DE PHOENIX gemerkt, dat, zooals reeds in de vergadering van de Tweede Kamer op 18 Sept. jl. bij de behandeling van de interpellatie-Teenstra is medegedeeld het voornemen bestaat, de uit voering van de werken tot afsluiting en droog making van de Zuiderzee gedurende de eerste 4 jaren in een matig tempo te doen plaats vinden en niet meer te doen geschieden dan noodig is om te behouden, wat tot nu toe gedaan is, nl. de afdammng van het Amsteldiep en daarmede verba d houdende werken. In verband hiermede zal het bedrag der bijdrage, welke moet worden toegekend, kunnen worden teruggebracht tot één millioen gulden. Pensioenfonds voor gemeenteambtenaren. Ingevolge het bepaalde bij de eerste zinsnede van art. 54 der Pensioenwet voor de gemeente ambtenaren 1913 is een wetsontwerp ingediend tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor de gemeenteambt- tenaren voor het jaar 1922. De staat der geraamde ontvangsten wijst een totaal aan van 11.318.070, terwijl de uitgaven 'zonder den post van beleggingen, zijn geraamd op 4.237.544, zoodat een bedrag van/7.080.526 beschikbaar zal kunnen zijn voor aankoop voor fondsen. De bezittingen van het fonds bestonden op den lsten Juli 1921 uit 41/» pet. Staatsleening 1916 969.400 41/i pet. Staatsleening 1917/3.241.000 5 pct.Staats- ieening 1918 150.000 5 pet. Nederlandsch- Indië 1915 40.000 5 pet. Nederlandsch-Indië 1916 72.000 5 pet. Nederlandsch-Indië 1917 107.000 gemeenteleeningen 21.728.878.50, pandbrieven 448.000 hypothecaire leeningen 892.000. Weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Ter voldoening aan het bepaalde bij het eerste lid van art. 20 der Weduwenwet voor de ambte naren 1920 is ingediend een ontwerp van wet tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het Weduwen- en Weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1922, De staat der geraamde ontvangsten wijst een totaal aan van 12.225.271 terwijl de uitgaven, zonder den post van beleg gingen, zijn geraamd op 5.844.644,15, zoodat een bedrag van 6.380.626.85 beschikbaar zal kunnen zijn voor aankoop van fondsen. De bezittingen van het fonds bestonden op den lsten Juli 1921 uit 36.338.900 21/i pet. Nationale Schuld 16.330.300 3pct. Nationale schuld 300.000 3x/a pet. Nationale Schuld 349.300 4 pet. Staats leening 1916 1.169.300 41/2 pet. Staatsleening 1916; 3.898.600 4Y2 pet. Staatsleening 1917 4.288.000 5pct. Staatsleening 1918, alsmede uit andere geldswaardige papieren tot een nomi naal bedrag van 34.319.023, en uit hypotheken tot een bedrag van 2.586.400. Steim aan Zuiderzeevisschers. Via de visschersvereeniging worden opgaven verzameld van jeugdige visschers, die voor het aanleeren van een ander beroep vakscholen zouden wenschen te bezoeken buiten hunne woonplaatsen, omdat ze de begeerde opleiding (buiten de visscherij) ter plaatse niet kunnen verkrijgen. Personen die dit zouden wenschen kunnen in aanmerking gebracht worden voor vergoeding van reis- en lesgelden en desge- wenscht van betaling voor loonderving. Op de in October 1920 te Huizen gehouden conferen tie van de subsommissie B. van den Zuiderzee raad en het centraal comité zijn soortgelijke steunmaatregelen voor de zoons van exploitan ten der nevenbedrijven behandeld. Tot nu toe is van uitwerking niet veel gebleken. In ver band hiermede heeft zich een nieuwe bond van belanghebbenden gevormd die uitsluitend in bovengenoemden zinde steun voor een nieuw beroep zal werken. Als voorzitter van dit comité is opgetreden de burgemeester van Molkwerum. Studenten Propagandaelubs. De Unie der Roomsch-Katholieke Studenten heeft ten behoeve der propaganda-actie voor de R. K. Universiteit benoemd den heer F. van Kimmenade, Unie-afgevaardigde voor Utrecht en lid van het Hoofdcomité van Actie tot voor zitter, en de heeren B. ter Veer, voorzitter van Veritas, en J. Jurgens tot leden van een Perma nent Comité, dat gevestigd wordt te Utrecht. Se- retaris de heer J. Jurgens, Wittevrouwenstraat 1. Door dit Comité zullen uit de afgestudeerden en studenten van alle hoogescholen van het land, die zich hiervoor aanbieden, tweeërlei clubs worden samengesteld ter beschikking van de plaatselijke comités, om desverlangd zoo wel spreekavonden te organiseeren, als zich te belasten met het inzamelen der giften voor de R. K. Universiteit. Heeren afgestudeerden en studenten die aan de propaganda-actie wenschen deel te nemen, worden verzocht zich ten spoedigste te willen op geven respectievelijk aan de voorzitters der R. K. Studentenvereeniging te Amsterdam, Delft, Gro ningen, Leiden, Rotterdam, Utrecht of Wagenin- gen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de Openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag, 14 October 1921, n.m. 2 uur. 7bis. Voorstel van B. en W. om aan de Ver- eeniging „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" over het jaar 1920 alsnog een extra subsidie Van 3811,09 toe te kennen. (Een staat, Vermeldende de jaarwedden van het personeel op 1 Januari 1920, is hierbij over gelegd). De behandeling van punt 10 wordt uitgesteld omdat de betrokken Wethouder in deze verga dering niet tegenwoordig kan zijn. Grond aan de Maas en keien In verband met het inkomen van aanvragen tot het huren van een terrein aan de Schiehaven Zz. te Rotterdam hebben B. en W. van Rotter dam aan de firma D. Burger en Zn. aldaar mede gedeeld bereid te zijn een oppervlakte van het terrein ter grootte van pk min. 1600 vierk. M. in huur af te staan voor 2.per vierk. M. 's jaars, terwijl zij met betrekking tot de op het terrein aanwezige keibestrating, de keuze hebben gelaten tusschen aankoop tegen den prijs van dertien gulden per vierk. M. of gebruik tegen een vergoeding van 1.45 per vierk. M. 's jaars. De firma heeft zich bereid verklaard tot het huren van den grond en het huren van de be strating. Uit deze cijfers blijkt dus dat thans de kei bestrating aan een haven te Rotterdam een waar de vertegenwoordigt van dertien gulden per M2. Diezelfde gemeente Rotterdam wil thans voor den meest gunstig gelegen grond aan de rivier de Maas aan de gemeente Schiedam vijftien gulden per vierk. Meter betalen. De cijfers 13 gulden vo'or een vierk. Meter keibe strating en 15 gulden voor een vierk. M. grond zijn waard om onthouden te worden Sehoolregeling lagere scholen. De commissie voor onderwijszaken zegt in een schrijven aan B. en W. „Naar aanleiding van de in den Raad bij de behandeling van de verordening op de heffing en invordering van schoolgelden voor de lagere scholen gevoerde besprekingen, hebben wij deze verordeningen aan een herziening onderworpen. De gewijzigde verordeningen gaan hierbij. Een der voornaamste wijzigingen is het invoe ren van een kinderaftrek, die ons sympathiek is. Men verwarre dezen aftrek niet met de vermin dering van schoolgeld voor meer kinderen uit één gezin, die bij de Wet is voorgeschreven. Waar de geheele berekening van het inkomen is gebaseerd op de Wet op de Inkomstenbelas ting 1914, hebben wij gemeend, dat ook een kinderaftrek overeenkomstig deze wet de meest gewenschte oplossing zou zijn. Waar de Lager Onderwijswet eischt, dat de schoolgeldregeling zal worden gebaseerd op het inkomen, zonder daarvan nadere aanduiding te geven, meenen wij, dat het geenszins met haar in strijd is, dit inkomen op te vatten op dezelfde wijze als dit voor de belastingheffing bij de Wet op de Inkomstenbelasting is geschied. De desbetreffende wijziging is aangebracht in art. 4. In verband hiermede staat de wijziging van art. 6, waar het bedrag, beneden hetwelk geen schoolgeld is verschuldigd, is teruggebracht tot 1000. waarbij is uitgegaan van een gemiddel de gezinssterkte van ruim 4 personen. Dit had een omzetting van de schaal van art. 7 tengevol ge in art. 7 zijn de woorden „bij een zuiver in komen van" omgezet in „bij een belastbaar be drag van." Hierdoor zullen alle verwarringen uit gesloten zijn en is de redactie duidelijker gewor den. Een tweede belangrijk punt is de wijze van invordering. Thans wordt voorgeschreven, dat de aansla gen zullen worden genomen van het laatst ver- loopen dienstjaar van de Rijksinkomstenbelas ting. Daardoor zal het mogelijk zijn de schoolgeld kohieren tijdig gereed te krijgen. Waar dus ook de aanslagbiljetten op tijd kun nen uitgaan en bovendien de bedragen voor de lagere klassen niet hoog zijn, kan o.i. tegen maan- delijksche betaling bij den Gemeente-Ontvanger geen bezwaar bestaan. Trouwens bleken tegen een wekelijksche inning door de hoofdenvan scho len of tegen de betaling in zegels overwegende be zwaren te bestaan. Waar nu o.i. aan alle opmerkingen uit den Raad is tegemoet gekomen, geven wij U in over weging, deze verorderingen opnieuw in de eerst volgende Raadsvergadering ter vaststelling aan te bieden. Burgemeester en Wethouders vereenigen zich met het advies der Commissie van Bijstand voor Onderwijszaken en stellen den Raad voor dien overeenkomstig te besluiten. R. K. Kiosverccniging „Recht, Plicht en Orde." Gisteravond hield de R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" een algemeene leden vergadering. Nadat door den voorzitter den heer Th. Mouwens, de vergadering met den christelijken groe^ geopend was en de notulen der vorige ver gadering waren voorgelezen, brachten de heeren Van Dorp en Abbevé verslag uit over de verga dering van den Rijkskieskring. Daarna werd door den voorzitter aan de orde gesteld: Bespreking van de plannen van Rot terdam in verband met Schiedam. Door den voorzitter werd aan de hand van een op een bord bevestigde gekleurde kaart van het Driehavenplan van Rotterdam een korte en dui delijke uiteenzetting gegeven van de aan de orde zijnde kwestie. Na deze toelichting werd uitvoerig door ver schillende leden over tal van punten, welke aan die plannen vastzitten, het woord gevoerd. Aan het einde der langdurige discussies werd ten slotte met algemeene stemmen door de verga dering besloten, om aan den minister van Water staat een adres te zenden, met het verzoek, om in de Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 19 Maart 1914, die advies moet uitbrengen over de verkeerstoestanden en daarmee samenhan gende spoorwegplannen in en nabij Rotterdam een of meer personen uit Schiedam benoemen. Van dit adres zal tevens een afschrift worden gezonden aan den Gemeenteraad van Schiedam en aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Bij de rondvraag werden aan het bestuur nog verschillende wenken gegeven met betrekking tot de propaganda en verkiezingen. Hierna werd de vergadering door den voor zitter met den C-hr. groet gesloten. R. K. Vrouwenbond. Morgen-(Donderdag)-avond om 8 uur zal de afd. Schiedam van den R. K. Vrouwenbond en ledenvergadering houden in het gebouw van den R. K. Volksbond. De weleerw. pater Scholten zal een Missie lezing houden, opgeluisterd door lichtbeelden. Bij het te 's-Gravenhage gehou- den examen door de Gemengde Commissie voor Bewaarschool-akte-examens zijn geslaagd voor akte B. (hoofdonderwijzeres eener bewaar school,) onze stadgenooten de dames J. M. L. de Gooijer en J. Koudijs. P. V. een baas van de Glasfabriek „de Schie" heeft aangifte gedaan, dat de werk man J. W. hem mishandelde, door hem met een bos sleutels op 't oog te slaan. Proces verbaal werd opgemaakt. Telef. No. 15. 1248 7 Gemengd Nieuws. Groote brand. Te Nederhorst den Berg heeft gisteravond een zware brand gewoed, wel ke, dank zij 't krachtige optreden der brandweer lui, tot een boerderij en wat hooischelven bleef beperkt. 't Schijnt dat door onvoorzichtigheid van spelende kinderen, eerst twee hooischelven van de boerderij van J.J. van Emmerik in brand zijn geraakt, waarvan echter 't vuur spoedig over sloeg op de boerderij. Binnen korten tijd was de plaatselijke brandweer present, maar ziende dat men 't vuur alleen niet meester zou kunnen worden, werd de brandweer van Weesp en Hilversum gealarmeerd, welke met twee brandspuiten en een slangenwagen kwam opdagen. Uit Weesp had de fa. Geesink in brand- weermaterieel, ook nog een Magirusspuit met een capaciteit van 500 liter per minuut, gezonden Al dit materiaal werd te zamen met de plaatselij ke spuiten in werking gesteld en tenslotte slaagde men er hiermee in, verdere uitbreiding te voor komen. Op een moment vlamde wel 't dak van de R.K. School, gelegen bij een Klooster, maar de Magirusspuit had weinig moeite dit vuur te dooven. De geheele bevolking van het dorp volgde in grooten angst den loop van den brand. De boerderij en 't hooi, waarvan totaal niets is overgebleven, waren verzekerd. Een zonderlinge dief. Zondag middag stond een jongedame aan het strand te Zandvoort, toen plotseling een jonkman op haar toéstrad, haar een arm om den hals sloeg en op barschen toon sprak „Genade zult ge me vra gen Het jonge meisje schrok geweldig, doch die schrik ging over, toen de jongeman ver klaarde maar een grapje te hebben bedoeld en zijns weegs ging. Evenwel keerde de schrik terug toen de jongedame even later een kost bare broche vermiste.Zij deed aangifte bij de politie maar deze kon haar weinig troost geven, daar de „grapjesmaker" in geen velden of wegen meer te zien was. (N.v.d.D. Bloedvergiftiging. De kantoorbe diende J.van L. te Delft trok Zaterdag eenige haartjes uit den neus, Het gevolg was bloedver giftiging. waaraan hij gisteren onder hevige pij nen is bezweken. Machine gesprongen. Maandag morgen is te Enschede, de stoommachine, waar door de zoogenaamde oude fabriek der firma Nico ter Kuile en Zonen wordt gedreven, bij het aanzetten uit elkaar gevlogen. De machinekamer werd in een ruine herschapen. Alleen de machinist bekwam lichte verwondingen. De materieele schade is aanzienlijk. Het bericht dat een ketel ontploft zou zijn is onjuist. Maanverduistering. In den nacht van 16 op 17 October a.s. zal een partieele maansverduistering waarneembaar in Azië, den Indischen Oceaan, Europa, Afrika, den At- Iantischen Oceaan, de Oostlijke helft van Noord- Amerika en Zuid-Amerika, plaats hebben. Ten onzent zal het verloop van het natuur verschijnsel, bij gunstig weer, duidelijk te volgen zijn. De Verschillende fazen van de eclips zijn hier onder in Greenwich-tijd aangegeven Begin der eclips: 9.14 namiddags maximum 10.54 namiddageinde 12.34 voormiddag. Koopen in Duitschland. Men schrijft uit Limburg aan „De Tijd" 't Was Zaterdag, dus een vrije middag; dan is het vooral de dag van de „Guldenman- ner" in Aken. Op den langen weg Heerlen-Kerk- rade een karavaan van menschen, allerlei pakjes sjouwende, gebukt onden den zwaren last. De talrijke in woeste vaart rijdende auto's zaten vol passagiers, die de in Aken gekochte zaken op hun knieën koesterden fietsers liepen naast de zwaar beladen rijwielen. Lastauto's en vracht wagens kraken onder den lasL der Duitsche ar tikelen. Niet alleen van uit, Zuid-Limburg komen de menschen via Kerkrade naar Aken om hun inkoopen te doen, neen, zij kwamen zelfs van boven den Moerdijk. Een gulden 40 marker. Noch nie dagewesen. 't Is momenteel een groote invasie van Neder landers naar Aken en verder Duitschland in de Duitsche kooplui zien de „Gulden-manner" gaarne komen.De prijzen van de waren regelen zich met den markenkoers. Men zegt zelfs, dat voor Nederlanders speciale prijzen worden ge noteerd, natuurlijk in stijgende lijn. In Aken zijn werkelijk koopjes te halen nu de electrische tram nog steeds niet rijdt de staking duurt reeds verscheidene weken maken velen gebruik van den trein naar Herzo- genrath of van de autobussen, die ondernemende menschen laten rijden van de Holz naar Aken h raison van 20 marken. Menschen, die het weten konden, vertel den me, dat b.v. Tietz te Aken voorname lijk des Zaterdagsmiddags van de Nederlanders bestaat. Dat de' middenstand vooral van Lim burg geweldig in de klem komt, spreekt wel van zelf. En dat hij met leede oogen den steeds dalen den markenkoers aanziet, is te begrijpen. Voor de groote winkelpaleizen te Heerlen is de lage Duitsche valuta een kolossale strop. In Aken wemelt het van Nederlanders. Mooie manieren. Nadat het R. K. raadslid te Apeldoorn, de heer H. G. Rodijk, die in den gemeenteraad opmeerpolitie-toezicht en betere verlichting van het Stationsplein had aangedrongen reeds meer malen op „beleefd"-sarrende wijze was be- leedigd, geschiedde dit 1.1. Vrijdagavond weder toen hij met zijn raadslid-collega W. Volgers in de nabijheid van dat plein wandelde. Een zekere Van Beek stelde den heer Rodijk aan zijn kornuiten voor met de woorden „Mag ik U ons raadslid, de man voor politie-toezicht en licht voorstellen De heer Rodijk, er thans op reageerend, noemde zijn adres, waar hij te spreken was, waarop van Beek naar hem toesnelde, hem met een hard voorwerp een bloedende wond aan het hoofd toebracht en daarna beleefd den hoed afnam, met de woorden „Mijn naam is Van Beek ik heb er twee jaar voor over Het zou niet ongewenscht zijn, als de Officier van Justitie aan het verzoek van dit individu gevolg gaf. („Msb."). Lady Bent;nck over den k e z e r Nu er >n Lady Norah Bentmck's boek over ke'zer Wdhelm een Du'tsche vertah'ng >s ver schenen, heeft G graaf Bentmck te Amerongen een verklaring afgegeven die in Duitsche bladen te vmden 's en waaUn hij uitvoeriger het protest weergeeft, dat hij al vroeger tegen dat boek heeft laten hooren. Hij verklaart dan, ook m't naam van zijn farmheleden te Amermgen, dat het boek zonder hun voorkennis en tegen hun uitgesproken ver langen is geschreven. „Gezegde Lady Norah Bentmck is een aangehuwde Engelsche ver wante zoo gaat het verder die als mcht en om haar schijnbaar groote Dm'tschgezindheid de gelegenhe'd kreeg, eemge dagen op Amerongen door te brengen, nadat de Keizer het kas teel had verlaten. Op haar dringend verzoek werd ze op de bruiloft van de dochter des huizes genoodigd, waardoor zij een paar uren met den keizer samenkwam, zonder dat deze een enkel woord met haar heeft gesproken. „Groote ijdelheid, alsmede de aanzien lijke sommen gelds die de Engelsche pers haar had aangeboden, waren de beweegredenen tot het schrijven van dit boek, dat uit fantasie, matelooze overdrijving en hatelijke onwaarheden over de beschreven gebeurtenissen en persoon lijkheden is samengesteld." Wegens deze unfaire handelwijze, dit schro melijk gebrek aan verwantschapsgevoel en deze grove schennis der genoten gastvrijheid, hebben alle Bentincks van Amerongen voor goed met „deze dame" gebroken. Bedreigd natuurschoon. Na af wijzing van het voorstel tot aankoop van het Paviljoen-complex in den raad van Blaricum 275.000) bleven de op Huizerterrein liggende gronden in handen eener bouwcombinatie. Op dit gedeelte zullen nu een 30-tal huizen (kleine buitenverblijven) gebouwd worden, het bouw terrein loopt aan de N. afhelling van Huizer- Iloogt in de richting Tafelberg, 't diluviale toppunt van het Gooi te midden van een onge rept brok landelijke natuur. Het is vrij zeker, dat 't mooie Koepelbosch indien hier tot gronduit- gifte wordt overgegaan, niet in den staat van thans zal blijven. Het Gooische natuurschoon wordt wel bedreigd. Valsche bankbiljetten van/100 De Commissaris van Politie in de le Sectie te Amsterdam, vestigt er de aandacht op, dat in den laatsten tijd in geldzendingen van Duit sche bankinstellingen valsche bankbiljetten van 100 zijn aangetroffen. Ze dragen alle de serie- letters AQ, doch verschillende nummers meest boven 50000 en waren gedateerd 9 Januari 1917. erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2