wijzigen voor hij den tweeden termijn aanvaardt. Dit amendement wordt aangenomen met 56 tegen 25 stemmen. Het ontwerp wordt verder aangenomen met. 46 tegen 36 stemmen. Supple t. W aterstaatsbegrooting Aangenomen wordt z. h. st. het wetsontwerp tot wijziging van het IXe hoofdstuk der Staats- begrooting voor 1921 (brandstofsubsidies tram wegondernemingen stortingen op aandeelen Limburgsche tramwegmaatschappijen). Supplet. Landbouwbegrooting. Dit wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1920, wordt ook z. h. st. aangenomen. Wijziging regeeringsbeleid Nederlandse h-I n d i Aan de orde is het ontwerp tot nadere wijzi ging van het Reglement op het beleid der Re geering van Nederlandsch-Indië. De algemeene beraadslagingen worden ge opend, maar er blijken geen sprekers te zijn ingeschreven. Geroep morgen. De vergadering wordt hierna tot heden ver daagd. Binnenland. Vice-president Itaad van Indië. Nu generaal Swart is afgetreden als vice- president van den Raad van Indië, duiken de geruchten weer op, dat dr. E. Moresco, secreta ris-generaal van het departement van koloniën, hem als zoodanig zal opvolgen. Wij meenen te weten, dat daarop thans wel veel kans is. (H.bl.) De nieuwe Britsche gezant. De „Times" verneemt dat Sir. C. M. Mar ling, Engelsch gezant te Kopenhagen, benoemd zal worden tot Bntsch gezant te 's-Gravenhage in de plaats van Sir Donald Graham, die naar men weet, tot Britsch ambassadeur te Rome is benoemd. Schriftelijke vragen. Van den heer Bomans aan den Minister van Arbeid 1. Ligt het in het voornemen van uwe Ex cellentie op de uitgaven voor de sociale ver zekering te bezuinigen door opheffing van Raden van Arbeid door vermindering van personeel bij de bestaande Raden of door vervanging van personeel uit hoogere sala risgroepen door dat van lagere groepen 2. Zoo ja, wordt bij de toepassing van deze maatregelen tevens de noodige aandacht ge schonken aan de belangen der betrokken amb tenaren 3. Acht Uwe Excellentie het niet noodza kelijk, dat andere organen der sociale ver zekering van Overheidswege (Rijksverzeke ringsbank en Verzekeringsraden) geen nieuw personeel aanstellen zonder daarvoor eerst in aanmerking te brengen het personeel, hetwelk door eventueele maatregelen, als sub. I. bedoeld nadeel ondervond of weldra zal ondervinden Dc Minister over het belang van naturaliseeren. In een nota naar aanleiding van het verslag omtrent het wetsontwerp tot naturalisatie van L. Aerts en 95 andere, merkt de minister o.m. op van meening te zijn dat de vele tot stand gekomen naturalisatiën niet in 's Lands belang kunnen worden geacht, moet worden weerspro ken. Naturalisatie van duurzaam hier te lande ge vestigde vreemdelingen is als regel overeenkom stig het algemeen belang te achten, zij het dat dit algemeen belang in sterker mate betrokken is bij het rechtens in de Nederlandsche Staats- gemeenschap opgaaf der nakomelingschap van de verzoekers dan van dezen zelf. Inderdaad geschiedt, dat verzoekers om naturalisatie de voor hen hierbij betrokken stoffelijke belangen sterk op den voorgrond plaatsen wat nog niet steeds reden behoeft te zijn te veronderstellen, dat de ideëele motieven bij hen minder wegen dan bij anderen, die in hunne verzoekschriften en bij hun verhoor door de betrokken autoritei ten den nadruk weten te leggen op onzelfzuchtige overwegingen. Het zou te ver gaan voor ieder bij zonder geval afdoende waarborgen te eischen, dat de betrokkene zich inderdaad Nederlander gevoelt. Do Rijnsleepvaart. De Vereeniging van Sleepbooteigenaren, ge vestigd te Dordrecht, heeft een adres aan den Minister van Arbeid gericht, waarin o.m. wordt gezegd, dat onze Nederlandsche Vlag op den Internationalen Rijn (van AntwerpenStraats burg) geheel dreigt te verdwijnen, dat deze toestand is geschapen uit den wereldtoestand, dat zij echter onhoudbaar en zelfs bestendigd wordt door den strijd tusschen Fransche, Duit- sche en Belgische reeders-gesteund door valuta- verschil c.s., dat o.a. een der hoofdoorzaken is het verschil in prijs der voor de sleepbooten benoodigde steenkolen, dat voor 't sleepbedrijf bootenkolen de hoofduitgavcn zijn, dat het- enorme prijsverschil oorzaak is, dat Nederland sclie reederijen reeds met aanmerkelijk verlies werken, wanneer hij de buitenlandsche reede rijen nog van geen verlies sprake behoeft te zijn, dat het vaststellen der kolenprijzen voor Nederlandsche sleepbooten derhalve op eene andere wijze zal moeten geschieden, en wel meer in overeenstemming met de buiten landsche prijzen, dat, indien zulks niet moge lijk is, dit verschil in prijzen op andere wijze zal moeten verdwijnen, dat, indien zulks niet gebeurt, nog meerdere sleepbootreeders hun bedrijf zullen moeten staken, dat reeds het grootste gedeelte der Nederlandsche Rijn booten te Rotterdam en Dordrecht stil ligt dat het te voorzien is, dait dit aantal om bovenver melde reden nog zal toenemen. Daarom verzoekt adressant 2e. onmiddellijk een onderzoek naar boven omschreven feiten te willen doen instellen. 2e. Een voorstel in te dienen tot het ver- leenen van steun of het verstrekken eener toelage aan de leden van genoemden bond tot een zoodanig bedrag, dat het verschil in prijs van de kolen voor hen wordt opgeheven. Belasting op gouden en zilveren voorwerpen. Aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal is door de dagelijksche besturen van den Bond van Nederlandsche Fabrikanten van en Han delaren in gouden en zilveren werken, van de Vereeniging van Fabrikanten van gouden en zilveren werken in Nederland, van de Ver eeniging van Grossiers in gouden en zilve ren werken in Nederland en van de Winkeliers in gouden en zilveren werken gisteren te Amster dam in vergadering bijeen een adres gezonden in verband met het feit, dat op Donderdag 13 Oct. 1921 het wetsontwerp, strekkende tot verhooging der belasting op gouden en zilveren werken wederom in de Tweede Kamer in behan deling zal komen. O.M. luidt het adres: „Overwegende, dat reeds op de Algemeene Vergadering van voormelden Bond op Dins dag 21 Juni 1921 te 's-Gravenhage gehouden een motie is aangenomen, waarin erop wordt aangedrongen, dit wetsontwerp niet aan te nemen. Voorts kennis hebbende genomen van het adres door de Grossiers Vereeniging voor meld nog gisteren aan Uwe leden toegezonden. Brengt voormelde motie eerbiedig in Uwe herinnering en verzoekt met allen aandrang, voormeld wetsontwerp niet aan te nemen en sluit zich voor het overige aan bij gemeld adres. De „verdwenen'ambulance-treinen. Het Ned. Corr. bureau meldt Niet dan na rijp beraad heeft het departe ment van Oorlog in 1919 besloten, de ambu- lancetreinen niet langer aan te houden. In vredestijd toch kan van deze treinen weinig of geen nut worden getrokken. Het aanhouden zou zeer hooge kosten hebben ge vorderd, niet alleen voor het expresselijk bouwen van de noodige bergruimte, doch ook voor de jaarlijks terugkomende onder houdskosten van treinloods en materieel. Daar om werden de treinen niet langer behouden dan het legerbelang eischte en met de belangen van de schatkist was overeen te brengen. Behoud van de ambulance-treinen voor an dere dan legerdoeleinden bleek evenmin mo gelijk. Zoo had men zich gevleid de treinen bij onverhoopt voorkomende spoorwegrampen te gebruiken waar echter 't materieel locaal- materieel was, zou gebruik in treinen van grootesnelheid uitgesloten wezen. Het uitvoerend comité van het op 15 Decem ber 1.915 opgerichte Nationaal Comité tot aan bieding van ambulance-treinen aan Hr.. Ms. re geering is indertijd eveneens tot de overtuiging gekomen, dat het aanhouden van de treinen op overwegende bezwaren afstuitte. De voertuigen der ambulance-treinen zijn aan de spoorwegmaatschappij teruggegeven, terwijl de inventaris ter beschikking is ge steld van het uitvoerend comité voornoemd met het doel dezen inventaris over liefdadige en nuttige instellingen te verdeelen. Marechaussee. Het ligt in het voornemen der regeering het wapen der koninklijke marechaussee in 1922 uit te breiden met een officier 52 onderofficie ren en marechaussee te paard, een hoefsmid en 23 onderofficieren en marechaussee te voet. Mutaties. Naar het Haagsche correspondentie-bu reau verneemt is er in de onderscheidene ran gen van het leger tegen November e.k. mutatie te verwachten. Het collectief contract in het boekdrukkersbedrijf. Het hoofdbestuur van de federatie van werk gevers-organisaties in het boekdrukkersbedrijf wil aansturen op een wettelijke regeling, waar bij de Minister van Arbeid de bevoegdheid ver krijgt, het collectief contract voor het geheele bedrijf, dus ook voor de ongeorganiseerden, bindend te verklaren. Te dien einde zal het hoofdbestuur de belanghebbende vereenigingen met collectieve contracten binnenkort tot een conferentie uitnoodigen, opdat een welomschre ven advies aan den Hoogen Raad van Arbeid kan worden uitgebracht. De spoordijk bij W eesp. De heer Wijnkoop heeft aan den Minister van W aterstaat de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat in het cri- tische artikel omtrent den spoordijk bij Weesp in het jongste October-nummer van het maand blad Bouwstoffen de schrijver, de heer Ooster beek, gedocumenteerd als zijn meening po neert, dat de hoofdoorzaken van het aldaar op 13 September 1918 gebeurde spoorwegongeluk door het herstel van het dijkprofiel in zijn ouden vorm niet alleen niet zijn weggenomen, maar dat zelfs het nieuwe deel in zeker op zicht in nog slechter conditie verkeert dan het oude W at is 's Ministers oofdeel over de vraag daar gesteld, of men niet tot andere middelen zou moeten overgaan om werkelijk de veiligheid te bereiken, die noodig is. Wat denkt de Minister te doen, niet alleen om het publiek de gerustheid ten deze weer te geven, maar bovenal om de veiligheid daar ter plaatse te verzekeren Kan de Minister ook mededeelen of derge lijke euvelen, als bij dezen spoordijk gebleken zijn, ook wellicht aan andere spoordijken in Nederland knagen en zoo dit het geval is, wat heeft de Minister dan gedaan, of wat denkt hij te doen, om ook op deze dijken de veilig heid van het spoorwegwezen in Nederland te verzekeren i Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. 2e Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 14 October 1921. Iter. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 2200.voor het maken van meergelegenheid in de Wilhelminahaven. Werkloozen. B. en W. schrijven aan den Raad „De Vakcentrales alhier richten zich tot Uwen Raad met een adres, betreffende de positie der z.g. uitgetrokken werkloozen. Waar het adres blijk geeft, de situatie in dezen niet voldoende te begrijpen, willen wij daaromtrent het volgende mededeelen. Het is bekend, dat de bij werkloozenkassen aangesloten werkloozen eerst trekken van deze kassen, die niet alleen een bijslag op de premies genieten van Rijk en Gemeente, doch aan welke de steunbedragen thans goeddeels door het Rijk Ministerie van Arbeid worden vergoed. Deze steun geldt echter slechts voor den regle- mentairen tijd. Door de regeering Ministerie van Binnen- landsche Zaken is evenwel voor deze z.g. uitgetrokkenen, zoover zij tot de aangewezen groepen waaronder de glasbewerkers be- hooren, wederom, zij het dan tot geringere be dragen, een steunregeling gemaakt, waarin Rijk en Gemeente gezamenlijk bijdragen. Ook voor dezen steun is weder een tijd ge steld. Hen, die ook daarna zijn uitgetrokken, de z.g. uitgetrokken-uitgetrokkenen of dubbel-uit- getrokkenen, heeft het adres op het oog. Ook van hen trekt het Rijk de handen nog niet af. Voor de glasbewerkers in deze Gemeente is de steunregeling tot verminderde bedragen gehandhaafd tot het einde van dit jaar. Wij meenen dus geenszins reden van klagen te hebben over de houding van de Regeering, die ook de buitengewoon moeilijke positie van Schiedam zeer goed blijkt te beseffen. Alleen is het de vraag, of de uitkeeringen, met het oog op het noodzakelijk levensonderhoud niet te gering zijn. Deze vraag is door ons aan de Regeering voorgelegd, Wij hopen in staat te zijn deze spoedig te kunnen beantwoorden. Uit het vorenstaande blijkt, dat in dezen gedaan is, wat gedaan kon worden en dat inder daad het resultaat niet onbevredigend kon wor den genoemd. Mede vindt het adres in het bovenstaande zijn beantwoording. Dat, waar het Rijk zich deze zaak heeft aan getrokken, de Gemeente zich daarnaar moet gedragen, spreekt o.i. vanzelf. Voor gemeentelijke regeling is hier dus geen plaats. Wat overigens de commissie, de wijze van uitkeering en al het andere betreft, gelijk gezegd, geldt daaromtrent de regeling door den Minister voor de uitgetrokkenen vastgesteld: o.a. ook, dat de steun via de vakorganisltie wordt uit gekeerd. Wij kunnen aan het vorenstaande nog toe voegen, dat een ernstig overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken plaats heeft over de opneming van de werklieden bij den scheeps bouw onder de regeling voor de uitgetrokkenen". Ten vervolge op ons schrijven van 12 October 1.1. kunnen wij Uwen Raad mededeelen, dat in- tusschen bericht van den Minister van Binnen landsche Zaken is ontvangen, dat de steunbe dragen voor de dubbel-uitgetrokkenen als volgt zijn verhoogd voor gehuwden en kostwinners van ƒ11.40, tot 13.50voor inwonende kinderen, van 1.20, tot 1.35voor kostgangers, van ƒ8.40, tot ƒ10.zulks met ingang van 17 October. UIT ROTTERDAM. De Hanzedag. Gisteren werd onder zeer groote deelneming en belangstelling de Hanzedag gehouden. De dag werd begonnen met een gezongen H. Mis in de St. Antoniuskerk opgedragen dooi den zeereerw. pater W. v. d. Bosch, O. F. M., geestelijk adviseur der Hanze. Te half elf had in de foyer der Doelen de inspectievergadering plaats, waarop voor ver schillende kwesties veel ambitie bleek te be staan. De verschillende sprekers werden beantwoord door den heer Perquin, directeur der Hanze- bank, door den heer F. Meijer namens het bondsbestuur en door den heer R. Pelle, propa gandist van het Centraal Hanzebureau. Punten, welke vooral ter sprake kwamen, warende Hanze maatschappij, adviesbureau, personeel der Hanzebank. De heer Perquin gaf zeer be vredigende uiteenzettingen over de positie der Hanzebank. In de groote zaal der Doelen werd hierna te half drie de groote propagandavergadering ge houden. Het Symphonie orkest van den Katholieken Kring leidde deze propagandavergadering in met de Lustspielouverture van Keler Bela. De voorzitter, de heer LI. E. v. d. Brule, opende met een hartelijk welkom aan de ver tegenwoordigers van het bondsbestuur, aan de beide sprekers, den rechtskundig adviseur, mr. E. v. d. Heijden, doch vooral aan den geestelijk adviseur, pater W. v. d. Bosch, die kort geleden zijn 25 jarig kloosterjubilé vierde. Spr. meende deze gelegenheid te moeten aangrijpen om pater v. d. Bosch hier te huldigen als een stuwkracht in de vereeniging. Dan trad de heer Rijsselberg op het tooneel en zong allereerst Siegesmund Liebeslied aus Die Walküre, van R. Wagner, daarna Des Heeren Huis, van Joh. Verhulst. De zanger vertolkte deze liederen op voor treffelijke wijze. Voorgesteld werd hierna, telegrammen te verzenden aan Z.D.H. den Bisschop van Haar lem en H. M. de Koningin, waarmede de ver gadering door applaus instemde. Dan verkreeg de heer G. Buma, redacteur van het „Centrum" het woord, die het onderwerp behandelde: de politiek in verband met de standen, waaruit de maatschappij is opgebouwd. Spr. bepleitte, dat in de politieke actie van de standen abstractie moet worden gemaakt. Vooral met het oog op de a.s. verkiezingen, is iedere wrijving zeer nadeelig eendrachtig als Katho lieken, niet als middenstanders arbeiders enz., met verschillende belangen, moeten wij dezen strijd aanpakken, 't Zou onverantwoordelijk zijn voor een vermeend eigen belangetje de Ka tholieke staatspartij te verzwakken. De voorzitter deed hierop mededeeling, dat de raadsleden Hendriks en Hazelzet bericht van verhindering hadden gezonden. De burgemeester had telefonisch bericht, dat hij tot zijn spijt door uitstedigheid niet aanwezig kon zijn, doch, zoo nog terugkomende, nog op de vergadering zou komen. Wethouder Nivard verscheen hierna ter vergadering en werd Verwelkomd. Het raadslid Hoeben eveneens. De heer Rijsselberg zong nog een extra-num mer, het lied van Wolf: „Uber Nacht". Nadat „Polyphonia" het vroolijke opgewekte „Si j'étais Roi" van A. Adam had ten gehoore gebracht, verkreeg het woord Rector J. G. Jansen, de bondsadviseur. Spr. constateerde met vreugde een grooten bloei van den middenstand in Rotterdam. Reeds zoo dikwijls heeft men, evenals de priesters, ook den middenstand weg willen hebben, maar verzekert spr., een middenstand, die werkt en eerlijk rekening houdt met wat er leeft in de maatschappij, verdwijnt niet. De middenstan ders moeten daarom inzien, dat ze zich, juist als de arbeiders, moeten ontwikkelen, en hier aan ontbreekt nog wel wat. Ze moeten de pu blieke opinie op hun hand zien te krijgen en hierom de organisatie versterken. Ook de lei ding der jeugd op goede paden is hard noodig, maar ook op dit punt wordt door de ouders nog niet voldoende gelet. En behalve plichten tegenover onszelf en 't huisgezin, hebben we er ook tegenover de maatschappij, die door rechtvaardigheid en liefde moet worden be- heerscht. Onder de rede was burgemeester Zimmermann verschenen, die hartelijk werd ontvangen. De heer Rijsselberg zong nog als extra nummer een lied van Hildach, „Lenz Spring", wat met groote aandacht werd gevolgd. Nadat van de vergadering een foto was ge maakt, dankte de voorzitter den burgemeester en wethouder Nivard, zoomede de heeren Rijssel berg en Henk Willemsen, voor hun zang en piano. De vergadering ging hierna uiteen. Met een gezelligen feestavond in de Doele- zaal, waaronder een opgewekkende toespraak door den heer Chr. Jansen werd gekouden, werd de bestgeslaagde Hanzedag besloten. Gemengd Nieuws. Een mooie opdracht. Aan de N.V- Hollandsche Constructiewerkplaatsen te Leiden heeft de regeering van Letland opgedragen, de herstelling van de spoonveg-oever-verbinding over de Aa bij Bilderbingshof op circa 15 K.M. van Riga. Aan de herstelling van den onderbouw is reeds begonnen. De bovenbouw bestaat uit 6 vaste bruggen van circa 45 M. spannning elk en een electrische draaibrugvan 26 M. Van her stel van de tijdens den oorlog opgeblazen brug gen is afgezien. Branden. Te Glimmen (Gron.) is gister middag de woning van den veekoopman R. Elema, toebehoorende aan den heer L. Bolhuis te Harendermolen, afgebrand. Het grootste deel van den inboedel werd gered. Alles was ver zekerd. Te Dalen is de landbouwschuur van Joh. Assen, bevattende hooi, stroo en turf tot den grond toe afgebrand. Te Dalerveld is de woning bewoond door E. Slot door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Reddingboot. Te Burghsluis, aan de kust van Schouwen, is een nieuw gebouwde reddingboot door de Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij „Prinses Juliana" met motor kracht geplaatst ter vervanging van de redding boot „Prinses Wilhelmina" het vorige jaar ver brand. Oplichting. De firma Weinthal aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam heeft aangifte gedaan van de verduistering van een partij si garen en cigaretten tot een waarde van 400 tijdens een vervoer uit Scheveningen naar Rot terdam. Giftige dampen. Aan een der beet wortelsuikerfabrieken in het Noorden des lands hebben, volgens het „Nederlandsch Tijd schrift voor Geneeskunde" eenige werklieden bij de beetwortelwasscherij ernstigen hinder ge-.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2