DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Zaterdag 15 October 1921. No. 13162. PP Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. mm Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per -v post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseb Nieuws. OPPER-SILEZIE. Reuter verneemt uit Londen dat men het niet waarschijnlijk acht, dat er een speciale bijeenkomst van den Oppersten Raad zal worden gehouden over het advies van den Volkenbondsraad. De regeling aan de hand gedaan door het advies is zeer billijk, zij ver deelt het gebied overeenkomstig den uit slag van de volksstemming. De houding van den Oppersten Raad zal in het minst niet hein- vloed worden door eenige poging van welke partij ook, om een wijziging in de beslissing te krij gen. Van alle kanten aldus bericht uit Ber lijn regent het protesten tegen het besluit van den Volkenbond, waarvan men niet den tekst kent, doch den inhoud ongeveer kan afleiden uit de verschillende berichten. Alle kringen zijn het er over eens, dat de toestand zoo geheel veranderd is, sedert het ultimatum van Mei jl. werd aanvaard, dat de ernstige vraag rijst of het voor DuiLsch- land mogelijk zal zijn aan zijn verplichtingen te voldoen, nu een zoo belangrijk deel des lands wordt afgescheiden. De financieele verplichtin gen van Du'tschland ten opzichte der Entente komen ernst'g ;n het gedrang, wanneer Du'tsch land z'ch verpbcht ziet groote bedragen voor grondstoffen zijner 'ndustrieele ondernemmgen en groote hoeveelheden kolen van over de gren zen u't te betalen. Iberdoor wordt natuurlijk de fmanc'eele draagkracht des rijks belangrijk geringer en daar door vermeerderen de toch reeds groote moeilijk heden, d;e Du'tschland heeft om z>ch van zijn verpbcht'ngen te kwijten. Toch gelooft men met, dat het in deze om standigheden zal komen tot een w'sseling van het kabinet, aangezien Wirth persoonlijk bij de Entente als degene beschouwd wordt, die de verplichtingen zoo goed mogelijk zal nakomen. Bovendien meent men in vele kringen, dat aftre den in deze omstandigheden niet alleen onge- wenscht doch ook onnoodig zou zijn. Immers een onvoorwaardelijke demissie zou, naar het kabi net te verstaan gegeven heeft, slechts dan vol gen, wanneer meer dan de overwegend Poolsche districten Pless en Rybnik aan Polen worden gegeven. Zoo lang men het juiste grensbeloop niet kent, is het onmogelijk tot een definitief besluit te komen. Van andere zijde wordt opge merkt, dat niet minder dan drie vijfde der kolen mijnen en alle zinkmijnen aan Duitschland wor den ontnomen, hetgeen een onoverkomelijke hinderpaal is voor de Duitsche industrie. POLEN. Michalski, de nieuwe minister van finan ciën, heeft een beschrijving gegeven van den financieëlen toestand in Polen. Het land moet ten onder gaan, zeide hij, of door de vereenigde krachten van de heele natie, gesteund door den Landdag, er weer bovenop komen. Tot nu toe heeft men de inlichtingen omtrent het budget al tijd te laat bij den Landdag ingediend, zoodat de ze geen juiste inlichtingen omtrent den fi- nancieelen toestand van het land bezit. Dit alles staat vast het tekort voor 1915 was 6.706 millioen, voor 1920 was het 52.800 millioen en voor 19218 maanden is het 103 milliard. Ten gevolge van de groote duurte, zal het tekort over het heele jaar 1921 wel ongeveer 180 milliard bedragen. Wat de schulden aan 't, bui tenland betreft, deze bedragen in September 213 milliard 30 millioen Fransche franken. De lage koers van de Poolsche mark maakt elke bereke ning onmogelijk en geeft aanVramingen|een fic tief karakter. Daarom is 't ook onmogelijk om machines, grondstoffen of andere arti kelen uit 't buitenland in te voeren. Polen lijkt meer ei> meer op een economisch gebied, waar een epidemie heerscht en waaruit men alles kan exploiteeren, omdat de prijzen steeds dalen. Toch vraagt de oplevende industrie om steeds grooter credieten, terwijl de banken in de onmogelijk heid zijn aan de vele aanvragen te voldoen, wat op het oprichten van nieuwe fabrieken zeer belemmerend werkt. Op de laatste vergadering van den Pool- schen ministerraad heeft men het plan van den nieuwen minister besproken. Dit plan heeft ten doel nieuwe inkomsten te creëeren en zoo den financieelen toestand te verbeteren. Het plan heeft vier onderdeelen 1. Organisatie van de staatsuitgaven. 2. Vrijwillige verlenging van den werk dag in handel en industrie en financieele basis voor de agrarische hervorming. 3. Gift aan den Staat ineens door de daartoe aangewezen personen. 4. Instelling van een financieelen Raad. ZWEDEN. Branting's kabinet heeft het bewind aanvaard met een programverklaring, waarin o.a. wordt gezegd, dat de geallieerde regeeringen en de Rijksdag naar hun beste vermogens moeten trachten de ernstige toestanden, welke door den oorlog zijn veroorzaakt, te verzachten. De werk- ioozen moeten worden geholpen en het is nood zakelijk, dat de regeering een krachtige econo mische politiek volgt. De kiezers hebben de voorgestelde alge- ineene verhooging der douane-tarieven veroor deeld, terwijl de andere voorstellen, welke niet zoozeer een verbetering zullen brengen in den algemeenen hoogen levensstandaard zullen wor den onderworpen aan een nauwkeurig en on bevooroordeeld regeeringsonderzoek. De regeering hoopt dat de Volkenbond spoe dig in staat zal zijn, positieve stappen te doen in de richting eener radicale en international!.- vermindering der bewapeningen. Ook zal de regeering trachten, den socialen vooruitgang, boven alles den achturen-dag te handhaven, doch te zelfder tijd hoopt zij van har te in staat te zullen zijn, om na zorgvuldig onder zoek der financieele bronnen des lands, de stappen te doen, welke wenschelijk en moge lijk zijn, om de zweedsche sociale wetgeving op verschillende punten te verbeteren. ,,Svenska Dagbladet" verneemt, dat Bran- ting zijn intrek zal nemen in het departement van Buitenlandsche Zaken en dus de porte feuille van Buitenlandse!^! Zaken voor zich zal houden. ENGELAND. Reuter seint uit Londen Een groot aantal werkeloozen is eergisteren door de hoofdstraten van Londen getrokken en heeft een deputatie naar Lloyd George gezon den, welke echter door zijn secretaris ontvan gen werd. De politie, die in grooten getale aanwezig was, zag zich eenige malen genood zaakt van den gummistok gebruik te maken om pogingen, het cordon te verbréke te belet ten, waarbij eenige personen worden gewond. Over het geheel echter verliep de betooging zeer ordelijk. Omtrent het geïmproviseerde plan om werkeloosheidsverzekering in Engeland in te voeren verluiden nog de volgende bij zond erhe-i den Er zal een fonds worden geslicht, dat a 300.000 per week zal ontvangen. Daaraan zal gelijkelijk worden bijgedragen door den Staat, door de werkgevers en door de arbeiders, die werk hebben. Per arbeider zal door elk der drie partij efj twee stuiver per week worden betaald. Voor- loopig wordt dit plan beperkt tot die industrieën en bedrijven, die reeds onder de algemeene verze keringswet vallen. Een verdere maatregel tot het verleenen van oogenblikkelijke hulp is, dat wan neer de gemeenten overgaan tot werkverschaf fing en tot het entameeren van werken, waarvan ook in de toekomst geenerlei directe inkomsten te verwachten zijn, de staat tot een beloop van 65 (in plaats van, zooals oorspronkelijk was voorgesteld vijftig) pCt. van de interest en amortisatie der benoodigde gelden op zijn rekening zal nemen. De loonen, die voor derge lijke werken betaald worden, mogen, wanneer een en ander in gemeenteregie plaats heeft, niet méér bedragen dan 75 pCt. van de normale" loonen, die zulk een gemeente aan ongeschoolde arbeiders pleegt te betalen. DE DUITSCHE SCHADELOOSSTELLING. Naar de Duitsche bladen uit kringen der Duitsche rijksbank vernemen, is de betaling der eerstvolgende schadevergoedings-som vervaldag 15 November en groot 800 millioen goudmark door den aankoop van deviezen en credieten verzekerd. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE WASHINGTON. De „Daily Chronicle" zegt dat het nu zeker is dat Lloyd George naar Washington zal gaan, tenzij onvoorziene omstandigheden zich voor mochten doen. De „Daily Express' voegt eraan toe dat reeds een hut op een stoomschip vrij is gehouden. Beatty vertrekt heden in zijn hoedanigheid van deskundige. Het kabinet heeft reeds beraadslaagd over de. rol, die Engeland op de conferentie zal spelen Men verzekert al te Tokio, dat Japan voor nemens is op de conferentie van Washington een ontwapeningsplan te ontvouwen, voorstel lende, dat de groote zeemogendheden, de Ver eenigde Staten, Engeland en Japan zullen over- eenkonwn geen groote oorlogsschepen meer te bouwen. Japan zal voorstellen alleen kleine schepen te doen bouwen, uitsluitend geschikt voor de verdediging van de kusten en havens. OOSTENRIJK EN HONGARIJE. Het protocol van bemiddeling van Italië in het vraagstuk van liet Burgerland is gisteren door de Oostenrijksche en Hongaarsche gevol machtigden te Venetië geteekend. Het "bevat twee deelen, het eerste neemt bepaalde maat regelen om de orde in het Burgenland te her stellen, het tweede regelt de wijze van over dracht der komitaten. De Hongaren verbinden zich het Burgenland te doen ontruimen door de benden. Oostenrijk van zijn kant stemt er in toe, dat er na die ontruiming een volksstemming zal worden ge houden, die de definitieve bestemming van de stad Oedenburg en omstreken zal vaststellen. ZUID-AFRIKA. Reuter seint uit Kaapstad Tengevolge van de financieele depressie met de daaruit voortspruitende daling van de prijzen der landbouwproducten in Zuid-Afrika worden tal van landbouwers financieel ernstig getroffen, zoodat verschillende verplicht zullen zijn hun bedrijf op te geven. De regeering stelt voor stappen te doen ten einde de crediteuren te bewegen om aan de landbouwers voldoenden tijd te verleenen tot nakomingen van hun ver plichtingen. ALLERLEI. Het „8 Uhr Abendblatt" schrijft, dat, inge val de geruchten over de verdeeling van Opper- Silezië bevestigd worden, het verlies, dat Duitsch land ondergaat, noodlottige gevolgen voor de productie van het land zal hebben. Duitsch land zal dan 86 pet. van de Opper-Silizische en 42 pCt. van de geheele tot 1500 meter diep gaan de voorraden Verliezen. Bovendien gaat 64 pet. van de kolenproductie van Duitschland verloren wat een Verlies van 28 millioen ton per jaar be- teekent. De Opper-Silezische zinkindustrie zal in haar geheel voor Duitschland verloren zijn. De productie bedroeg tot dusver 17.1 pet. van de geheele wereldproductie. Verder zou Duitsch land 74.4 pet van de Opper-Silezische en 27 pet. van de totale Duitsche loodproduetie kwijt raken. Juiste gegevens over het verlies in ijzer zijn nog niet bekend. Dit verlies zal echter zeker meer dan 63 pet. van de Duitsche productie be dragen, indien de grenslijn zoo wordt getrokken als de berichten uit Genéve doen vreezen. Havas seint De Engelsche regeering heeft in den minister raad de beslissing van den volkenbond inzake Opper-Silezië aangenomen, nadat'zij Balfour had gehoord. De gedachtenwisseling tusschen Parijs en Londen, teneinde een definitieve proceduur te bereiken, betreffende de uitvoering der beslis sing duurt nog voort. Binnenland. Verandering Rijksverzekeringsbank. Naar de „Stand" verneemt, hebben de beide Verzekeringsraden aan de voorzitters der Ra den van Arbeid een schrijven gericht, waarin o.m. te kennen wordt gegeven, dat het in het voornemen van den Minister van Arbeid zou liggen te bevorderen, dat korten tijd na in voering op 1 Oct. van de herziene Ongevallen wet verschillende werkzaamheden,op de uitvoe ring dier wet betrekking hebbende, van de R. V. B. naar de R.v.A. worden overgebracht. Dit plan zou niet alleen omvatten de overbren ging van werkzaamheden, waarmede tot dus ver de agenten der R.V.B. belast waren, doch ook de toekenning aan de R.v.A. van het recht om ter zake van bepaalde punten rechtsgeldige beslissingen te nemen. In afwachting, dat deze decentraliatie haar beslag krijgt, zullen de uit voering van de herziene Ongevallenwet en de voorbereiding van die uitvoering der R.V.B. plaats vinden. De beide verzekeringsraden verzoeken thans in bovengenoemd schrijven, dat de R.v.A. zoo wel ter besparing van hooge kosten, welke de aanstelling van en groot aantal ambtenaren bij de R.V.B. zou medebrengen, als ter voorbe reiding van de R.v.A. op de taak, die hun wacht, in die periode hun medewerking ver leenen bij de uitvoering der Ongevallenwet. De bedoeling is, dat de agenten der R.V.A. zich in verbinding stellen met eiken Raad in hun ambtsgebied, teneinde te overleggen hoe de meest vruchtbare samenwerking kan worden verkregen, waarbij Raad en agent alkaar we- derkeerig de inlichtingen en den bijstand ver schaffen, welke leiden kunnen tot een wem:g kostbare cn vlotte uitvoering der Ongevallen wet in den tijd, dat de decentratisatie nog haren wettelijken grondslag mist. Belangengemeenschap Nederlandsch-Duitsclie scheepvaart. Uit Dusseldorp wordt aan de „Tel." bericht: Tusschen de Deutsch-Australische Dampf- schii'fs-Gesellschaft te Hamburs', met, de met deze in b Jangen-gemeenschap staande Deut sche Dampfschiffahrt Gesellschaft „Kos mos" eenerzijds en de Hollandsche Stoom vaart Mij „Oceaan" anderzijds is een over eenkomst getroffen, die in tweeërlei opzicht van vérgaande beteekenis voor het herstel van de Duitsche handelsscheepvaart en de daarmee in verband staande Rijnsch-Westfaal- sche grootindustrie is. Tot de genoemde belangengemeenschap zijn, behalve de Maatschappij „Oceaan" ook nog de Rotterdainsche Lloyd en de Maatschappij „Ne derland" toegetreden, zoodat het hier een vér gaande bedrijfs-gemeenschap in de Duitsch- Nederlandsche scheepvaart betreft. Het blad teekent hierbij aan dat de dienst zoo uitgebreid zal worden, dat elke 10 da gen een stoomboot tusschen het continent en Ned.-Indië zal varen. Voor den Duitschen bui- tenlandschen handel beteekent deze uitbreiding tusschen de beide genoemde landen een ver ruiming van verschepings-gelegenheid, hetgeen des te gewichtiger is, daar de buitenlandsche handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Ned.-Indië in de laatste maanden een belang rijke vlucht genomen hebben. Voortaan zullen dus de Duitsche verschepers in staat zijn met eigen Duitsche schepen hun waren naar en van Ned.-Indië te brengen. Als de eerste stoomboot is de 9500 ton groote turbine-stoomboot van de Duitsch-Australische Stoomvaart-Mij. naar Colombo en Ned.-Indië geëxpedieerd. Een verdere, niet te onderschat ten beteekenis verkrijgt deze Duitsch-Neder- landsche scheepvaart-gemeenschap daardoor dat de stoomschepen op hun vaart naar Ned.-Indië ook wederom Antwerpen zullen aandoen, zoowel de Duitsche als de Hollandsche schepen, waar mede de Duitsche scheepvaart ook weer haar betrekkingen met België heeft hervat. De Rijnsch-Westfaalsche industrie zal de aanknoo ping van vriendschappelijke betrekkmgen tus schen de Hanzeatische en Nederlandsche scheepvaart zonder twijfel op alle mogelijke wijze bevorderen, te meer waar de havens Am sterdam en Rotterdam ook voor de Westelijke groot-industrie een gewichtige rol spelen. Staatsmijnen. Op de vragen van den heer De Kanter be treffende de financieele uitkomsten van het Staatsmijnbedrijf sedert 1 Januari 192lantwoord- de de heerv. IJsselsteyn, Minister van Landbouw N.en H. 1. De geldelijke uitkomsten van 't Staats mijnbedrijf over de maanden Januari tot en met Augustus 1921 zijn als volgt Opbrengst der productie 28.170.423,54 Productiekosten -27.321.982,42 Bruto-overschot Geraamde afschrijvingen 848.441,12 2.296.000,— Verlies 1.447.558,88 Berekend per ton netto-productie zijn de uitkomsten als volgt Opbrengst 24,09 Productiekosten - 23,35 Bruto-overschot Geraamde afschrijvingen 0,73 - 1.96 Verlies 1.23 Ter vergelijking volgen hieronder de over eenkomstige cijfers over 1920, ontleend aan het Verslag der Staatsmijnen over dat jaar Opbrengst 33,45 Productiekosten - 26,21 Bruto-overschot Afschrijvingen en reserves f 7,24 - 5.04 Winst 2,20 2. Uit bovenstaande gegevens blijkt, dat de oorzaak van het verlies ligt in de daling der kolenprijzen, welke slechts voor een gedeelte goedgemaakt kunnen worden door goedkoopere materialen en lagere loonen. Daar de productiekosten voor ruim 3/5 bestaan uit loonen en sociale verzekering, was het onmogelijk de daling van den kostprijs gelijken tred te doen houden met de vermindering der opbrengst. Maatregelen zijn genomen om door een zoo zuinig mogelijk beheer de zelfkosten nog tot een lager peil terug te brengen. Getracht zal worden op deze wijze het geleden verlies in te halen en verdere tekorten te voorkomen. Hierbij moet echter in het oog worden gehouden, dat de resultaten van een mijnonderneming in hooge mate behcrscht worden door den toestand der kolenmarkt, welke op het oogenblik bui tengewoon onzeker is. öud-spoorwegmannen. Onder leiding van de heeren J. G. Tempelaars. M. Minnaard en D.Verdoes, allen te Amsterdam is een comité gevormd van oud-spoorwegmannen in 190.3 ontslagen, dat zich ten doel stelt te trachten de s oorwegmaatschappijen en de re geering tot de erkenning te brengen, at zij krachtens uitspraak van de Tweede Kamer, op het pensioen over hun aantal dienstjaren aan spraak kunnen maken. Naar het vaderland terug. In verschillende plaatsen van ons land, o.a. Deventer, Soesterberg en Geldermalsen, is men thans bezig met het opgraven en naar Frankrijk overbrengen van het stoffelijk over schot der in het najaar van 1918 tijdens hun ver blijf alhier overleden Fransche vluchtelingen. De It. K. Arbeidersbeweging en het Katholiek Staats program. In de vergadering van het R. K. Vakbureau van 10 October werd n de punten vastge steld die namens de Federatie en het Vak- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ii—ihmhimh

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1