DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De schoonste Parel. FEUILLETON. m fei 44ste Jaargang. Maandag 17 October 1921. No. 13163. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt^2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. OPPER-SILEZIE. Met betrekking tot de Opper-Silezische kwes tie valt thans te melden, dat er eenige belang rijke beslissingen zijn genomen of op het punt staan te worden goedgekeurd. De Gezantenraad te Parijs heeft de door den Volkenbondsraad voorgestelde grenslijn in Opper-Silezië en de aanbevolen economische overeenkomst tusschen Duitschland en Polen goedgekeurd. De Gezantenraad zal heden (Maandag) bij eenkomen om de uitvoeringsbepalingen van de beslissing nopens O.-S. vast te stellen. Denzelfden dag zal daarvan kennis worden gegeven aan Duitschland en Polen, die zullen worden uitgenoodigd gevolmachtigden aan te wijzen om over de aanbevolen economische over eenkomst te onderhandelen. In een onderhoud met journalisten heeft Balfour heden gezegdDe geruchten dat de leden van den Volkenbondsraad die de beslissing nopens O.-S. hebben voorbereid trekpoppen van hun regeeringen zijn geweest, is ten eenemale on juist. Als Duitschland en Polen zich redelijk ge dragen zal de beslissing stellig voor beide landen voordeelig blijken. Balfour zou het een zelfmoord politiek vinden, als Duitschland tracht de rege ling te doen mislukken. Gedurende een tijdperk van vijftien jaar zullen omvangrijke voorzorgen worden getroffen om de onderscheidene belan gen te waarborgen. De sporen, mijnen, hoog ovens en fabrieken zullen onder de huidige eige naars blijven en het Duitsche geld zal gedurende vijftien jaar wettelijk betaalmiddel in het Pool- sche gebied blijven. Balfour uitte ten slotte de hoop, dat het Duit sche en het Poolsche volk de bepalingen van het ontworpen economisch verdrag stipt en trouw zullen nakomen. De bevolking van Opper-Silezië schijnt uiterst opgewonden. Indien men den correspondent van het „Acht Uhr Abendblatt" mag gelooven loopen de han delsreizigers van Duitsche handelsfirma's hun klanten af om geld voor geleverde waren te verlangen. Talrijke firma's hebben reeds aan hun Opper-Silezische klanten verklaard dat zij, gezien de groote onzekerheid, niet langer aan Opper-Silezië kunnen leveren. De meeste winkels zijn uitverkocht. Dit geldt voornamelijk voor de levensmiddelenzaken. Sinds Dinsdag heeft de bevolking opgekocht wat er te koopen viel. De prijzen stijgen dan ook voortdurend. Uit het industriegebied zijn opnieuw talrijke Duit- schers gevlucht. De treinen die in de richting van Duitschland vertrekken zijn overvol. De pas- bureaux worden letterlijk bestormd. Ditzelfde geldt voor de banken en spaarbanken. Poolsch geld wordt van huis tot huis aangeboden. Uit Beuthen wordt gemeld, dat de Poolsche nationale raad voor Opper-Silezië een oproep tot de Poolsche bevolking heeft gericht, waarin deze wordt uitgenoodigd de beslissing van den Volkenbondsraad met kalmte te aanvaarden, hoewel deze beslissing een groot deel der bevol king onder het Duitsche juk laat. De PooUche vakvereenigingen hebben vast gesteld, dat de Duitschers een algemeene pro teststaking voorbereiden. Men vreest, dat de Orgesch de bruggen in de lucht zal laten vlie gen. Te Breslau zijn twee reusachtige betoogingen ten gunste van Opper-Silezië gehouden. Volgens de bladen hebben honderdduizenden deelnemers plechtig tegen de aangekondigde verdeeling van 12 „Houd je mond klonk het gebiedend. „Laat mijne dochter als 't je blieft buiten de zaak. Het eenige dat vast staat is dat er geen geld uit dien hoek te krijgen is. Weet je er nog iets an ders op „Jawel," zei Lorrimer. „Je broer Giffard. Kolonel Devereux sprong op. „Dat is al even belachelijk," viel hij den ander in de rede. „Je weet heel goed dat mijn broer en ik gebrouilleerd zijn en dat hij mij nooit zou willen helpen, al kon hij het ook. Bovendien is hij in Northumber land en je zegt dat 't geld er morgen moet zijn." „Neen, dan zou het, zooals je zegt, niets geven. Maar mijn waarde Devereux, als ik mij niet vergis, heb je eens goed succes geld verkregen door je broers naam te vervalschen." Kolonel Devereux stoof op „Hoe durf je mij zulk een voorstel te doen Ik wil er geen woord meer over hooren. En nu. er uitriep hij. „Goed, goed suste de ander. „Je hoeft je niet zoo driftig te maken. Devereux. Doe zooals je wilt, ik zeg je alleen maar, wat je doen kunt om je voor de gevangenis te bewaren." De kolonel schonk zich een groot glas whisky in en dronk het in één teug leef. Het bloed stroom Opper-Silezië geprotesteerd. Loebe, de voorzit ter van den Rijksdag, zou het woord voeren. Hij was echter verhinderd en in zijn plaats sprak namens de sociaal-democraten het lid van den rijksdag Okansky uit Kattowitz. Voor de Duit sche volkspartij sprak de heer von Hintze, ge wezen staatssecretaris bij het departement van buitenlandsche zaken. Deze wees op de vree- selijke gevolgen, welke de verdeeling van het Opper-Silezische industriegebied voor Opper- Silezië zelf zou beteekenen. Verder voerden nog het woord ds. Möhring, namens de democraten, geheimraad Helfritz, van de Duitsch-nationalen en het lid van den rijksdag von Rheinbaden, van df> Duitsche volkspartij. Deze zeide, dat op 20 Maart nie mand voor de Verdeeling van Opper-Silezië heeft gestemd, maar \frel voor aansluiting bij Duitschland of voor aansluiting bij Polen. Eèn nieuwe volksstemming zou over het al of niét verdeden van het gebied moeten worden gehou den. Op de vraag „wilt ge Opper-Silezië verdeeld zien zou heel Opper-Silezië ontkennend ant woorden. Ten slotte sprak het lid van den Rijks dag dr. Herrschel van het centrum, die wees op de ongekende onrechtvaardigheid om aan de steden Kattowitz en Köningshütte, waar onderscheidenlijk 85 en 75 pet. van de bevolking voor Duitschland hebben gestemd, het recht op zelfbeschikking te ontnemen. Met algemeene stemmen werd eindelijk een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de beslissing van den Volkenbondsraad een onmogelijken toestand schept. Gister wgrd uit Berlijn gemeld In de laatste 24 uur is de positie van het kabi- net-Wirth veM zwakker geworden. Morgenmid dag zal een interfractioneele zitting plaats vin den, waar de kwestie van een uitbreiding der coalitie en het aftreden van het kabinet-Wirth zal worden besproken. De ontslagneming van het geheele kabinet is tegen Dinsdag te verwachten. Men acht het waarschijnlijk dat het aftreden geen formeel, doch een effectief karakter zal dragen. Het centrum en de democraten zullen mededeelen, dat op grond van de buitenlandsche politiek een verandering in de regeering noodzakelijk is en er zal op worden gewezen, dat het ka binet-Wirth reeds vroeger aan de vreemde re geeringen liet weten, dat ingeval de beslissing omtrent Opper-Silezië ongunstig voor Duitsch land mocht uitvallen, het kabinet zou aftreden, eenerzij ds als een demonstratie tegen het buiten land en anderzijds om ook een verandering te brengen in de buitenlandsche politiekvanDuitsch land, daar de belofte van onvoorwaardelijke nakoming van het Londensche ultimatum door het wegvallen van het Opper-Silezische indus trie-gebied thans niet meer door het kabinet- Wirth kan worden gehandhaafd. Door deze verklaring hebben deze beide burgerlijke partijen zich dus op het standpunt van de Duitsche volkspartij .gesteld. De sociaal-democratische partij staat nog steeds op het standpunt, dat het niet noodig is dat het kabinet-Wirth zijn ontslag neemt. 'Ij .^NOORWEGEN EN RUSLAND. |§De Noorsche regeering heeft de Russische handelsafvaardiging erkend, die door de sow- jet-regeering is benoemd. Het hoofd van de missie is Michaelof. De leden zijn reeds uit Mos kou Jjvertrokken. J - ;®|i|DUITSCHLAND. De „Vossische Ztg." hoort dat de Rijksdag vermoedelijk tegen a.s. Vrijdag zal worden bijeengeroepen. de langzaam uit zijn wangen weg. Een noodlot tige gedachte scheen hem te beheerschen. „O, wat moet ik doen riep hij uit in zijn stoel neer vallend. „Kunnen we niets anders bedenken, Lorrimer Dwing mij niet weer tot - een valsche handteekening Lorrimer richtte zich op en sprak op ernstig- overredenden toon „Ikheb over de zaak goed nagedacht,Devereux, en als we voorzichUg te werk gaan ;s er geen gevaar bij en :k ken ;emand, d;e den wissel wel wil d;sconteeren maak er een viermaandelijk- schen van, dan zullen we lang voor den tijd om is, in staat zijn dien af te betalen. „Hoe Waar krijgen wij het geld vandaan „Waar we het geld vandaan krijgen vroeg Lorrimer minachtend. „Hoe kun je mij zoo iets vragen Een man zoo bij de pinken als jij wel, met de wedrennen natuurlijk - met wedden." Lorrimer had zijn kaarten handig uitgespeeld. Het instict van den speler was ontwaakt. Alle gewetensbezwaren waren overwonnenalle eergevoel zonk in het niet. Het was toch zoo eenvoudig. Alleen meer aan papiertje te teeke nen en het dreigend gevaar zou afgoWènd zijn. Kr was geen andere uitweg. Lorrimer had gelijk. Zelfs Giffard zou hem begrijpen en ver geven, als het ooit mocht uitkomen. Zoo redeneerde kolonel Devereux bij zichzelf. Vier maanden dat was een oneindige lange tijd. Met onvaste hand schonk hij zijn glas nog eens vol. Lorrimer keek hem van terzijde aan. GRIEKENLAND. De „Daily Express" schrijftDe reden waarom de Grieksche missie haar reis naar Engeland heeft uitgesteld, is de ernstige toestand die in deGriek- sche binnenlandsche politiek heerscht en aan leiding heeft gegeven tot een beweging ten gun ste van afstand van koning Constantijn. Het pu bliek is n.l. zeer teleurgesteld over de mislukking van Constantijn's regime in den veldtocht tegen Turkije. Binnenland. H. M. de Koningin-Moeder. H.M. de Koningin-Moeder begaf zich heden van het Loo naar Amsterdam ter be zichtiging van de Internationale Hygiëne Ten toonstelling en vandaar per automobiel voor het winterseizoen naar de Residentie. Maandag 24 October zal de Koningin-Moeder nog voor enkele dagen naar Arolsen gaan voor de bruiloft van de eenige dochter van Haar Broeder den Vorst van Waldeck en Pyrmont met den Gewezen Erf- groothertog van Oldenburg. Hare Majesteit heeft het voornemen Zaterdag 29 October in de Residentie terug te keeren. Wet op de makelaardij. De Algemeene Vereeniging van Makelaars en Agenten in koffie te Amsterdam heeft een adres gezonden aan de TweedeKamer in verband met het ontwerpvanwet tot herziening derbepalingen betreffende de Makelaardij. Adr. kunnen zich in geenen deele, voor zoover het de makelaardij in koffie betreft, vereenigen met het voorstel de makelaardij tot een vrij beroep te maken, en evenmin met het denkbeeld, den eed, tot dusver bij den aanvang der bediening afgelegd, af te schaffen. Zij achten het integen deel in hooge matewenschelijk, dat de aanstelling tot makelaar in koffie en de eed bij den aanvang der bediening af te leggen niet alleen blijven ge handhaafd, maar ook dat voldoende waarborgen van vakkenm's en betrouwbaarheid worden ge geven, en wel omdat bij het onderhavige wets ontwerp geen rekening is gehouden metjhet eigen karakter der makelaardij in koffie. Werkloosheid in de venen. Door den Alg. Bond van Land-, Tuin-, Veen- en aanverwante Vakarbeiders (Neutrale Bond) is aan den minister van Binnenlandsche Zaken verzocht de steunregeling voor de werklooze veen arbeiders ook na den len Nov. te doen voortzet ten en deze regeling ook te doen gelden voor de volwassen gezinsleden, welige thans zijn uitgeslo ten omdat het hoofd van het gezin reeds steun geniet. Voorzitter Ilooge Raad van Arbeid. Bij Kon. besluit zijn met wijziging van het bepaalde onder III van het K. B. van 26 Nov. 1919, aangewezen onderscheidenlijk als eer sten, tweeden en derden plaatsvervangenden voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid de leden van dien Raad, dr. W. H. Nolens, mr. dr.A.L. Scholtens en mr. P. A. Diepenhorst. Wettelijke regeling landbouwarbeid. In het no. van 1 Augustus j.l. van de Oosten- rijksche Amtliche Nachrichten komt de tekst voor van een wet op de Arbeidsovereenkomst voor landbouwersarbeiders. Deze wet is 17 Juni van dit jaar tot stand gekomen en geeft een regeling van de arbeids^ overeenkomst voor landbouwarbeiders in Ne- der-Oostenrijk. Het Maandschrift voor het „Pas op, ouwe baas, drink niette veel," zeide hij, „of je kunt de pen niet meer besturen," Hij sprak alsof de zaak reeds beklonken was. „Kijk eens hier." Hij stak de hand in zijn zak en haalde er een enveloppe uit met een velletje blauwachtig papier. „Ik was er zoo overtuigd van dat ik je tot rede zou brengen, dat ik den wissel reeds heb mee gebracht. Al wat je te doen hebt is dien te tee kenen op je lfroers naam. „Goed mompelde de kolonel schor. „Ik zal het doen. Geef me pen en inkt." Hij viel zwaar neer en liet het hoofd in de handen rusten. Toen nam hij het papier en begon er iets op te krabbelen. Lorrimer boog zich er over geen en knikte goedkeurend. Het duurde eenige oogenblikken voor de ko lonel over zijn pogingen tevreden was. Hij ver wisselde een paar maal van pen. Zijn broeder Giffard Devereux schreef een krachtige hand met een pen met dikke breede punten geen moei lijke hand om na te maken. Nu was hij er mee klaar en kolonel Devereux keek met zekere bewondering naar zijn werk. Niemand zou denken, dat dit niet Gifferd's eigen schrift was, dacht hij. Lorrimer greep het papier en stak het bedaard in zijn zak. „Dat heb je kranig gedaan, Devereux zei hij, nauwelijks de moeite nemend de minachting Centraal Bureau voor de Statistiek geeft den inhoud dezer wet weer. De wet vangt aan met eenige algemeene bepalingen en behandelt dan de volgende onderwerpen de arbeidsovereenkomst, en de duur van den opzeggingstermijn, de wijze van uitbetaling van premiën in verband met landurigen diensttijd, voorts vergoedingen in natura en vrij wonen. Wat de voorschriften omtrent den arbeids duur betreffen, deze wordt vastgesteld op gemiddeld 10 uur per dag. Het loon bij over werk wordt door partijen in onderling over leg geregeld. Is de arbeider door ziekte of ongeval ver hinderd zijn werkzaamheden te verrichten, dan heeft hij gedurende 6 weken recht op zijn loon, benevens op gratis geneeskundige behandeling, verpleging en geneesmiddelen. Duurt de ziekte langer dan 6 weken, dan is' de werkgever verplicht gedurende de daarop volgende weken kosteloos onderkomen, ver pleging en geneeskundige behandeling te ver strekken. Na verloop van deze 10 weken ko men de kosten en laste van de gemeente, waaruit de werkgever geboortig is, tenzij de ziekte ge deeltelijk aan de schuld van den werkgever te wijten is. Tenslotte zijn eenige bepalingen op genomen betreffende bescherming van vrouwen, oplossing van geschillen en uitreiking van ge tuigschriften. De conferentie te Washington. Het Ned. Corr. bureau meldt De Nederlandsche regeering heeft den Ameri- kaanschen gezant te 's-Gravenhage verzocht aan de regeering te Washington mede te deelen, dat de Nederlandsche regeering, hoogeiijk waardee- rende de uitnoodiging van den President der Vereenigde Staten tot deelneming aan de be sprekingen van de vraagstukken betreffende den Stillen Oceaan en het Verre Oosten, deze uitnoodiging. volgaarne aanneemt. Tweede Kamerverkiezing. Bij Kon. besl. is op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan C. Flaes, als lid van het hoofd stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der ütaten-Generaal in den kieskring X met dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten is benoemd tot lid bij voormeld hoofdstembureau J. Baert te Helder. De meening der werkgevers over de herziening der arbeidswet. Nu de behandeling in den Hoogen Raad van Arbeid afgeloopen is, stelt het Bestuur der Ver eeniging van Nederlandsche Werkgevers er prijs op, de meening van deze Vereeniging ken baar te maken ten opzichte Van het Voorontwerp van Wet tot wijziging der Arbeidswet 1919. De Vereeniging van Ned. Werkgevers dan is van oordeel, dat de voorgestelde veranderingen in de Arbeidswet van geenerlei waarde voor de Nederlandsche industrie zullen zijn, zoolang niet voor alles eene 48-urige werkweek als nor maal wordt ingevoerd. Het gaat naar haar oordeel niet aan, dat Ne derland den normalen arbeidstijd van 45 uren handhaaft, terwijl in alle landen met welke de v Nederlandsche industrie moet concurreeren, een arbeidstijd van 48 uur of meer geldt en bij de conventie van Washington ook 48 uur als norm is aangenomen. In de tweede plaats is zij van oordeel, dat aan continu-bedrijven, die op Zondag moeten doorwerken, bij de Wet eene gemiddelde 56 in zijn stem te verbergen, „en het is verstandig van je om jezelf en mij uit de moeilijkheid te redden. Ik ga nu heen, want ik twijfel niet of ik zal den man, die den wissel van mij zal overnemen, vanavond op de club ontmoeten. Ik zie je morgen wel weer, nadat ik Morris het geld betaald heb." Hij stak de hand uit. „Bonsoir. Tot ziens." Devereux stond niet op, maar hij draaide zich half om op den stoel en terwijl hij dat deed viel er een photografielijstje op den grond. Het glas was verbrijzeld. Hij zei niet meer maar bleef er naar staren. Toen bukte hij zich en raapte de photo op. Het was een portret van Daphne. Hij legde het voor zich neer en keek er eenige oogenblikken naar met strakken blik. Had hij Daphne nog een uur ge leden beloofd voorzichtig ts zullen zijn Hij legde zijn armen op de tafel en het oude grijze hoofd zonk er op neer. Zijn breede schouders schokten. 1 „O Daphne, mijn kleine Daphne," kreunde hij „waaraan heb je den vloek van zulk een vader te danken Ik heb mijn belofte aan jou ver broken; ik heb een schandelijke, een gemeene daad verricht. Ik heb te veel gedronken en ik ga ook nog wedden om mijn eer te herstellen Ik ben een verkwister er doe den naam, dien ik draag, oneer aan. Het zou beter zijn voor jou en voor mij, Daphne, als ik dood was." (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COUR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1