DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Dinsdag 18 October 1921. No. 13164. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsenj wordt^ 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale 'conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. B{g of krachtens wetten of verordeningen voo»- gesehreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van de R.K.ALGEMEENE SPORTVEREENIGING „SCHIEDAM" om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de mid- den-localiteit van haar clubgebouw aan de Dam- laan, kadastraal bekend als Gemeente Schiedam Sectie H. no. 336 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 18 October 1921, De Tuinlaan zal vanaf 20 October tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voer tuigen zijn afgesloten. Schiedam, 18 October 1921. Buitenlandsek Nieuws. IERLAND. De Iersche conferentie is gistermiddag hervat. De conferentie ging om half 6 uiteen. De secre taris deelde mede, dat er nog geen datum is vast gesteld voor de a.s. vergadering. DUITSCHLAND. Het Seniorenconvent heeft besloten, dat de Rijksdag op Donderdag a.s. bijeen zal komen. DE HANDEL MET RUSLAND. Sir Robert Horne heeft in een Woensdag te Glasgow gehouden rede gezegd, dat de En- gelsch-Russische handelsovereenkomst een vol komen mislukking is. Een oorzaak daarvan is de Russische hongersnood, maar meer nog het feit, dat de Russische communisten het beschikbare goud liever gebruiken voor propaganda, dan voor de betaling van goederen, welke zij noodig hebben. Goederen naar Rusland zenden be tee kent ze aan de Sovjet ten geschenke geven en wij verkeeren niet in een positie, om aan wie dan ook geschenken te geven. De „Times" trekt uit deze woorden de con clusie, dat de regeering door deze heeft willen meedeelen dat handeldrijven met de Bolsjewiki niet mogelijk is. DENEMARKEN. In een vergadering van de links-liberalen heeft de minister van handel Rothe gezegd, dat de regeering bij haar pogen om den toestand van de nijverheid van het land te verbeteren, niet zal overgaan tot een verlaging der douane rechten en belastingen of tot het instellen van be perkende invoerbepalingen. Ook zal men niet on middellijk optreden tegen den ongeregelden han del. Men zal echter trachten een verlaging der vrachten te verzekeren. BELGIE. De data der verkiezingen zouden opnieuw een week uitgesteld zijn. Het schijnt thans, dat de Kamer- en Senaatsverkiezing op 20 November, de provinciale verkiezing op 27 November zal plaats hebben. Naar men uit Brussel seint, heeft Devéze ontslag genomen als minister van oorlog, omdat 13 Hij kreunde luid in de bitterheid van zijn ver driet, toen, terwijl hij daar voorover lag, zijn hoofd in de handen voelde hij iets uit zijn borst zak steken. Hij richtte zich een weinig op en haalde het stapeltje brieven er uit, dat hij ont vangen had, toen hij het hotel was binnenge komen. Hij wierp ze op tafel neer en terwijl hij dat deed trok het schrift op een der enveloppes zijn aandacht. Hij staarde er naar met doffen blik, toen greep hij den brief met een zachten kreet en onderzocht nauwkeurig het adres, in zichzelf pyvelend „Het kan niet. Het is niet mogelijk Hij drukte zijn hand tegen het gloeiende hoogd „Kunnen er dan twee handschriften zoozeer op elkaar gelijken Met zenuwachtige vingers scheurde hij het couvert open en ontvouwde den brief. Toen barstte hij in lachen uit, want hij staarde op zijn broers onderteekening, dezelfde krachtige on- derteekening die hij nog sléchts eenige minuten geleden met succes had nagemaakt. „Waarde Mervyn" zoo schreef Giffard Devereux „we worden oud, jij en ik, en ik wil niet ten grave dalen met de gedachte dat minister Anseele de anti-militairistische betoo ging te La Louviére heeft bijgewoond. Over deze betooging meldt men aan de „Msb. Te La Louviére hebben de socialisten gisteren een manifestatie gehouden, die moest dienen als tegenhangster van de zoogenaamde nationalis tische manifestatie voor het incident Sassenbach van jongstleden Zondag. Een stoet van twintig duizend deelnemers trok door de stad. Er deden zich geen ernstige incidenten voor. In tegenwoordigheid van minister Anseele en van socialistische Kamerleden werd aan de so cialistische oud-strijders-organisatie een rood vaandel aangeboden, waarop het embleem voor komt van een soldaat, die zijn geweer op de knie doorbreekt. ZWITSERLAND. Naar de Parijsche bladen uit Genéve verne men heeft een volksstemming in het kanton Genéve zich met 14166 tegen 6629 stemmen te gen het vrouwenkiesrecht uitgesproken. Hili GRIEKENLAND. Goenaris, de eerste minister heeft in de Natio nale Vergadering een groote redevoering uitge sproken. Na in herinnering te hebben gebracht de groote overwinning bij Eski Sjehir en de be zetting door het leger van de linie van Bagdad, zette de minister de voorwaarden uiteen, waar onder tot de opmarsch naar Angora was besloten, en den toestand, die geschapen werd door de overwinning, waaronder de strijd van twintig dagen bij de Sakaria was bekroond. De kwestie was dezestonden de bijkomstige voordeelen, die uit die expeditie moesten voor komen, in verhouding tot de opofferingen waar aan ons leger zou blootstaan. Het voorgestelde doel was nietzich meester te maken van Ango ra, maar alleen het te bedreigen. Inmiddels was het seizoen vergevorderd. De moeilijkheden met de verbindingen zouden het lijden der troepen hebben vermeerderd. Het opperbevel werd vrijgelaten, te oordeelen, wat het voor- of het na deel kon zijn van een oprukken naar Angora. Gounaris gaf aan, welke de voordeelen waren van een oprukken der Grieken, en zeide toen met nadrukHet is Turkije, dat zich niet onderwerpt aan de bepalingen van den met de geallieerden geteekenden wapenstilstand, de voorwaarden van het verdrag van Sèvres. De minister toont aan, dat, toen Griekenland op zich nam, alleen den strijd tegen Angora voort te zetten, handelde uit kracht van een mandaat der groot Entente-mogendheden. Een nauwere overeenkomst met die mogendheden is noodza kelijk om een grondslag te scheppen voor de oplossing van het Turksch vraagstuk. Wij heb ben mitsdien besloten, de minister van buiten- landsche zaken en ik, naar de hoofdsteden van de drie groote mogendheden te gaan, teneinde ons standpunt uiteen te zetten over de nadere ontwikkeling, en kennis te nemen van de mee ningen, die zij ons zullen mededeelen. Wij zijn overgegaan tot deze schrede voordat de nieuwere periode der krijgsverrichtingen begint. Goenaris zal onmiddellijk naar Parijs gaan, waar hij tusschen den 19den en den 22sten door Briand zal worden ontvangen, en van daar naar Rome enfLonden. De minister sprak de noodzakelijkheid uit van het vertrouwen van het parlement om dit natio nale werk tot een goed eind te brengen. Zijn rede voering werd zeer toegejuicht. Men riepLeve de Koning Leve het leger Naar uit Athene nader bericht wordt, heeft de nationale vergadering met 227 van de 240 er vijandschap tusschen ons bestaat. Ik schrijf je om je te zeggen dat ik het verleden vergeten heb. Laat ons het gebeurde laten rusten. Verder las de kolonel niet. Het papier viel hem uit de krachtige vingers, hij hief de armen om hoog met een kreet van wanhoop hij had dezen nobelen, broederlijken brief te laat ontvan gen HOOFDSTUK VI. Verschillende wegen. Ofschoon Daphne den volgenden morgen de grootste zorg aan haar toilet besteedde, stonden haar oogen zwaar en vermoeid. Pas tegen den ochtend was zij in een onrustigen slaap gevallen, door nachtmerries gekweld. Ze had zichzelf in de bank der beschuldigden zien staan, terwijl iader met den vinger naar haar wees en haar een dievegge noemde Met een gil was zij ontwaakt. Ze was blij dat het tijd was om op te staan en zich te kleeden. want ze had een zwaren dag voor zich en ze wist wat ze te doorstaan zou hebben. Rodney zou haar komen opzoeken en ze moest hem haar besluit meedeelen. En wat Rodney ook mocht aanvoeren, ze zouden moeten scheiden. En dan o, de leegte van de jaren, die voor haar lagen Ze keek haar vader angstig aan toen ze de ont- uitgebrachte stemmen een motie van vertrou wen in de regeering aangenomen201 afge vaardigden stemden onvoorwaardelijk Voor de motie, 26 stemden voor vertrouwen onder zeker voorbehoudde Venizelisten onthiel den zich van stemming, verklarende dat zij de reis van Gounaris wel een goed resultaat toewenschten, doch zich er van wenschen te onthouden hun meening uit te spreken over het voortzetten van de militaire operaties. Goenaris en Balthazzi zijn gister naar Parijs vertrokken. DE SJANTOENG-KWESTIE. Volgens een Exchange-telegram uit Washing ton heeft de Japansche gezant aldaar, baron Sjidehara, den Amerikaanschen staatssecreta ris van buitenlandsche zaken Charles E. Hughes, officieus verzocht, bemiddelend op te treden in het conflict tusschen China en Japan betreffende Sjantoeng. Sjantoeng is de Chineesche provincie, waar in de haven Kiautsjau ligt, die in 1914 door de Japanners op Duitschland veroverd werd. Ja pan bood aan, de provincie terug te geven onder voorbehoud van zekere privilegiën, waaronder gezamenlijk beheer van de spoorwegen. China sloeg dit aanbod af en wenschte de provincie zonder meer terug. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE WASHINGTON. In verband met het besluit van Lloyd George om toch naar Washington te gaan, overweegt Japan, volgens een telegram aan de „Times" uit Tokio, een gewijzigde samenstelling van zijn de legatie. De „Daily Express" zegt, dat er pogingen in het werk gesteld worden, de „Aquitania" op 3 in plaats van 5 November te laten vertrekken, teneinde Lloyd George en zijn echtgenoote gele genheid te geven op tijd aan te komen. Het blad meldt verder, dat de regeeringen der Britsche dominions overeen zijn gekomen, om, indien te Washington geen overeenstemming be reikt wordt over de problemen van de Stille Zee, een nieuwe sterke Britsche vloot in het Verre Oosten te bouwen die hare basis te Singapore zou hebben. Seibold gaat in zijn jongste artikel in de „New York Herald" over Japan na waarom de Japan ners toch zoo gekant zijn tegen de voorgenomen conferentie in Washington. De reden is eenvou dig deze, dat Japan de Vereenigde Staten niet vertrouwt. Japan verdenkt er de Ver. Staten van, met het samenroepen van de ontwapeningsconferentie te Washington baatzuchtige bijoogmerken te koes teren. Bovendien neemt Japan het kwalijk, dat de Ver. Staten zijn gaan tornen aan de speciale voorrechten", die Japan oordeelt, dat het in het Verre Oosten en in den Stillen Oceaan bezit. De enquête van Seibold, in Japan gehouden, heeft dezen geleerd, dat (alweer een treffende overeenkomst met de enquête en de conclusies van Blatchford in de „Daily Mail," ettelijke maanden voor het uitbreken van den oorlog in 1914, toen Blatchford zijn landgenooten tegen „het Duitsche gevaar" in het geweer bracht) Japan ten spijt van zijn beweerde vredelievend heid, zich in het geheim toerust tot e<m defensie ven oorlog in 1924, ter verdediging van zijn rech ten in het Verre Oosten. De fundamenteele reden, dat de Japansche leiders niet bij machte zijn zich teverzoenen met hetgeen mogelijkerwijze ter con ferentie te Washington zal voorvallen, is hun hardnekkige weigering, zich ervan te laten over tuigen dat er achter het Amerikaansche voorstel bijtkamer binnenkwam, want ofschoon hij pro beerde te glimlachen,, zag ze dat ook hij een onrustigen nacht had gehad Had hij over haar getobd, of was er iets voorgevallen in zijn onder houd met Mr. Lorrimer dat hem hinderde Of had hij misschien zijn belofte aan haar ge broken „Heeft u niet goed geslapen, vadertje vroeg ze, haar hand zacht op zijn arm leggend en hem naar de tafel geleidend. Hij schudde glimlachend het hoofd. „Zeker, zeker wel, kind," was het antwoord. „Ik "was gisteren zeer vermoeid, maar ik heb niets om over te tobben, behalve over jou, want het zal je genoegen doen te hooren, dat ik de zaak met Lorrimer gisteravond in der minne geschikt heb dus daarover behoef je, je niet langer on gerust te maken." „O, wat ben ik daar blij om zei ze. „Ik vrees de dat u weet dat ik Mr. Lorrimer volstrekt niet mag en bang voor hem ben." „En dan is er nog iets," ging de kolonel voort „iets dat mij zeer veel pleizier deed. Je oom Giffard heeft mij geschreven, dat hij zich met mij verzoenen wil. Je weet dat ik hem in jaren nooit gezien heb, Daphne. En ik had niet gedacht dat we elkaar ooit weer zouden ontmoeten. Maar 't schijnt dat hij inLonden is en ons weer wil zien Hij wil ons vanmorgen een bezoek komen bren gen." Kolonel Devereux was gaan zitten en Daphne schonk hem een kopje koffie in. geen andere en zelfzuchtige motieven steken. De Japanners gelooven nu eenmaal niet, dat het de Unie te doen is om een onpartijdig over zicht en een onzelfzuchtige regeling van de we reldaangelegenheden met het doel te komen tot een blijvenden vrede. Wat tenslotte de eindbeslissing van Japan zal wezen hangt in het wezen van de zaak af van tien mannen de Keizer, den Kroonprins, prins Foesjima, prins Jamagata, markies Sajonji, baron Manito, markies Matsoekata, burggraaf Tsjinda, minister-president Tiara en admi raal Kata, den minister van marine. Al deze lie den, met uitzondering van den kroonprins en van burggraaf Tsjinda, vertegenwoordigen de meest reactionaire elementen in Japan. De Pan-Amerikaansche arbeidersbond, welks voorzitter Gompers is, heeft een opiMep gericht tot de vakbonden in Midden- en Zuid-Amerika om het streven naar beperking van wapening door middel van de conferentie te Washington te steunen door 't houden van betoogingen op wa penstilstandsdag. ALLERLEI. Generaal Pershing heeft gister de Amerikaan sche congres-medaille neergelegd op het graf van den Engelschen onbekenden soldaat. Er was groote belangstelling. De Britsche minister van verkeerswezen, sir Eric Geddes, is afgetreden. De ex-koning van Beieren is ernstig onge steld. De garantie-commissie heeft aan de Duit sche regeering medègedeeld, dat de op 15 Novem ber a.s. te verrichten betaling groot 600 mil- lioen goudmark geheel gedekt is. De volgende betaling -groot 300 millioen goudmark zal op 15 Januari 1922 geschie den. Naar Wolff uit Berlijn seint waren er volgens den voorloopigen uitslag der verkie zing in Groot-Berlijn gisteren om 1 uur 's mid dags 835.000 burgerlijke en 815.000 socialistische stemmen uitgebracht. In 't geheel hebben zoowat 70 pCt. der stemgerechtigden deelgenomen aan de Verkiezing. De gemeenteraad van Groot-Berlijn telt 225 leden na de vorige verkiezingen had de coalitie van -meerderheidssocinüsten, onafhanke- lijken en communisten een meerderheid van 25 stemmen.Thans verwacht men, dat die drie par tijen nog slechts zoowat 105zetels zullen hebben. Algemeen houdt men het ervoor,dat er een coa litie van de middenpartijen zal tot stand komen, zooals Velen die ook in het rijk en in Pruisen willenvan Scheidemann tot Stresemann. Binnenland. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 11 dezer is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Mgr.dr. A. C. MSchaepman, president van het aartsbisschoppelijk seminarie te Rijsenburg. Drooglegging Zuiderzee. De „Visscherij Crt." schrijft o.m. Het vorige jaar einde Juni 1920 is men begonnen met de beteugeling van het Amsteldiep. Dit werk is onder buitengewoon gunstige omstandigheden verricht, slechts één dag kon niet worden gewerkt. Nog gunstiger waren de omstandigheden na 't gereedkomen van het werk. Een rustiger temperatuurs- gesteldheid dan 1921 kent de geschiedenis niet. Ondanks de allergunstigste omstandigheid is het gelegde damlichaam op tal van plaat- Op 'n anderen tijd zou Daphne verrukt zijn geweest wetend hoezeer haar vader zich de ver vreemding van zijn bloedverwant had aange trokken. Maar het trof ongelukkig dat Giffard Devereux juist dezen morgen voor de verzoening had uit gekozen. Hij zou noch zijn broer, noch zijn nicht je in een bij deze gelegenheid passende stemming vinden. „We hoeven natuurlijk niet te spreken over het gebeurde van gisteravond, Daphne," zei haar vader. „Hoe minder dat onderwerp wordt aangeroerd hoe beter. Als Rodney bij ons komt, om ons zijn verontschuldigingen aan te bieden, zooals ik hoop dat hij doen zal, terwille van jou zal de geheele quaestie geëindigd zij zoo niet dan vrees ik de familie Marshall van onze lijst van kennissen te moeten schrappen." Hij richtte zich op. „We moeten toch per slot van rekening, niet vergeten dat ze tot een anderen kring behooren dan wij, wat zeer duidelijk merkbaar was door hun gedrag gisterenavond. Ik ben bang dat Giffard op jouw huwelijk in zulk een familie niet gesteld zal zijn, lieve. Ik verzoek je dus, Daphne, de voorzichtigheid te betrachten." Kolonel Devereux sprak op beslister toon dan hij gewoonlijk jegens zijn dochter aannam en Daphne probeerde zich niet tegen zijn wil te verzetten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1