DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 44ste Jaargang. Woensdag la October 1921. No. 13165. KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per plaatsen*. wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertceren. Tarieven worden op aanvraag Bureau toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buiteniandseb Nieuws, OPPER-SILE ZIE. Reuter verneemt, dat de geallieerde regeerin gen zijn overeengekomen, zonder eenig voorbe houd de aanbevelingen van den Volkenbond no pens Opper-Silezië te aanvaarden, en het van het hoogste belang beschouwen, dat Duitschland en Polen zich daar strikt aan zullen houden. De eenige kwesties, die thans besproken worden, be treffen de handelwijze, voornamelijk wat be treft het benoemen van een gemengde commissie om toe te zien op de uitvoering van de economi sche aanbevelingen van den Bond. Men acht het van belang, dat hieromtrent zal zijn beslist,vóór dat de nieuwe grenslijn wordt bekend gemaakt aan de Duitsche regeering. Naar het „Prager Tagblatt" van welingelich te zijde hoort zijn de berichten dat economische deskundigen te Genéve hebben meegewerkt aan de grensregeling in Opper-Silezië, onjuist. De raad van vier heeft dezen deskundigen geen ad vies gevraagd over de territoriale verdeeling, doch uitsluitend over een voor de O.-S. bevolking zoo voordeelig mogelijke regeling van de econo mische betrekkingen tusschen de aan Duitsch land en Polen toegewezen deelen. Uit Parijs meldt men De spanning omtrent de oplossing der Opper- Silezische kwestie duurt voort. In diplomatieke kringen ziet men het verschil tusschen het En- gelsche en het Fransche standpunt als een vorm kwestie. Best mogelijk, maar deze oneenig- heid over een formule komt uit dieper oneenig- heid voort. De Fransche opvatting blijftslechts de nieuwe grens kan aan de betrokkenen opge legd worden, over de economische bepalingen moeten zij het onderling eens worden. Nu wordt daartegen aangevoerd dat die splitsing inbreuk zou maken op de uitspraak van Genéve. De Vol kenbond toch heeft de economische regeling als aanvulling en correctief omtrent de nieuwe grens voorgesteld. De „Éclair" beschuldigt de Duitschgezinde leden van de betrokken commissie het economi sche voorstel te hebben doorgedreven als tegen wicht, omdat een deel van het nijverheidsgebied aan Polen toegewezen werd. Men vreest verwik kelingen, nu Drummond, de secretaris van den Volkenbond, hier de bedoeling van het advies komt uitleggen en wijst op de economische voor deden van Duitschland in het betwiste gebied, vooral wegens het verschil met den Poolschen wisselkoers. DUITSCHLAND. Op zijn landgoed te Sarvar (Hongarije) is Lodewijk III van Beieren gister overleden. De ex-koning van Beieren bereikte den leeftijd van 76 jaren. ENGELAND. De algemeene uiteenzetting van Lloyd George over de werkloosheid is uitgesteld tot heden, maar Chamberlain deelde mede, dat de regeering vier wetten zal indienen om den nood te vermin deren en aan de economische moeilijkheden tege moet te komen. PORTUGAL. Berichten uit Lissabon melden, dat na afloop van een feestmaal, dat de burgemeester der re geering had aangericht, een bom is geworpen naar de ministers toen deze de zaal verlieten. Verscheidene ministers zijn licht gewond. De politie nam in een naburig koffiehuis verschei dene revolutionairen in hechtenis. BULGARIJE. Naar uit Sofia wordt bericht, is daar den 15en October aangekomen generaal Jekof, die tijdens den wereldoorlog opperbevelhebber van het Bulgaarsche leger was. Hij leefde sindsdien in uiterst armoedige omstandigheden in Duitsch land. Hij werd te Sofia onmiddellijk gevangen genomen, en zal den 17en October als oorlogs misdadiger voor het Hof terechtstaan. De generaal verklaart, dat hij slechts de orders van zijn superieuren heeft uitgevoerd, terwijl hij aan koning Ferdinand de voortzet ting van den oorlog wijt. Hij is thans uit eigen beweging naar Bul garije teruggekeerd, doch men acht het zeker, dat hij tot verscheidene jaren gevangenisstraf veroordeeld zal worden. Generaal Jekof was tijdens den eersten Bal kanoorlog hoofd van den generalen staf, en nam toen Adrianopel in. Later vertegenwoor digde hij Bulgarije bij de onderhandelingen met de Porte over de Dedeagats-spoorlijn. Den 15en Augustus 1915 werd hij tot generaal bevorderd, en drie dagen later volgde hij ge neraal Fitsjef als minister van Oorlog op. Koning Ferdinand benoemde hem op 8 Oc tober 1915 tot opperbevelhebber, hetgeen hij 3 jaar bleef. DE MOORD OP ERZBERGER. Uit München wordt gemeld, dat de „Münche- ner-Augsburger Abendzeitung" een telegram uit Offenburg publiceert* volgens hetwelk zich in het onderzoek naar de moordenaars van Erzberger een nieuw incident heeft voorgedaan. De twee po litiebeambten nl. die hadden beweerd een papier te hebben gevonden, waarop de moordenaars eigenhandig hun naam en adres zouden heb ben geschreven, zijn thans uit den dienst ge schorst en zullen worden vervolgd wegens bedrog De vervolging is ingesteld door het bestuur van de stad Offenburg. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE WASHINGTON. Tenzij Lloyd George op het laatste oogenblik om gewichtige zaken van staat verhinderd mocht zijn te gaan, zal, volgens de „Times," de Britsche delegatie naar Washington als volgt zijn sa mengesteld Groot-Britannië Lloyd George, Bal four en Lord Lee of Fareham'; Indië Arinivasa Sastri Canada Sir Robert Borden Australië senator Pearce Nieuw-Zeeland Sir John Sal- mond. Bovendien zal Sir Auckland Geddes, de Britsche gezant te Washington, af en toe aanwe zig zijn. EGYPTE. De Times "-correspondent te Assint meldt de volgende bijzonderheden omtrent de rellet jes, die daar plaats hadden toen Zaghloel Pasja op zijn tocht langs den Nijl aldaar landde. De correspondent is van meening, dat de gebeurte nissen de eerste ernstige mederlaag voor de politiek van Zaghloel beteekenen en schrijft; „Toen ik hier voor Zaghloel aankwam, kon ik geen uiterlijke teekenen van vijandigheid tegenover hem waarnemen, hoewel er opvallend weinig versieringen waren aangebracht. De tegenwoordigheid van een groote politie macht duidde er op, dat de autoriteiten op on lusten voorbereid waren, daar de aanhangers van Adly Pasja duidelijk hadden doen blijken, dat het bezoek van Zaghloel hun onwelkom was en hevig verzet zou uitlokken. Toen de stoomboot met Zaghloel aan boord de aanlegplaats naderde, kwam een troep van ongeveer 200 aanhan gers van Adly Pasja aanstormen. Zij gooiden een eereboog omver en beschadigden het rijtuig van Zaghloel. Er volgde een verwarring, waarbij een partijganger van Zaghloel een revolver af schoot en vier aanhangers van Adly verwondde*, waarvan twee ernstig. Een en twintig personen werden bij het hier op volgend gevecht gewond door stokslagen en steenen. Ten einde ernstiger gebeurtenissen te voor komen bevalen de autoriteiten Zaghloel aan boord te blijven. Aan zijn aanhangers werd echter toegestaan de op touw gezette meeting te houden, waarin de regeering voor de voor vallen verantwoordelijk werd gesteld. In de stad heerschte groote opwindingmen vreesde voor een herhaling der verschrikkelijke toonee- len van Maart 1919. De orde werd echter niet meer verstoord. De autoriteiten overwegen de wenschelijk- heid om Zaghloel van de voortzetting van zijn reis te doen afzien, aangezien in andere distric ten was gedreigd met een vijandige ontvangst. Het was niet te loochenen, zegt de correspon dent, dat terwijl Zaghloel een ontzaglijken aanhang heeft in Beneden-Egypte, men in Bo- ven-Egypte tegen hem gekant is, ofschoon dit voor een groot deel moet worden toegeschre ven aan de persoonlijke vijandigheid der hoof den, die meest voor Adly Pasja zijn. Volgens een nader bericht heeft Zaghloel Pasja besloten zijn reis af te breken om ver der bloedvergieten te voorkomen. onmiddellijk naar Londen doorreizen, daar hij Lloyd George wenscht te spreken vóór diens ver trek naar Washington. - De „Times" verneemt uit Kopenhagen „Berlinske Tidende" verneemt uit Helsing- fors, dat de Britsche handelsdelegatie, die krachtens de Engelsch-Russische handelsover eenkomst in Juli naar Moskou vertrok, voor nemens is, binnen enkele dagen naar Engeland terug te keeren, daar haar is gebleken, dat bij den ontredderden economischen toestand van Rus land voor langen tijd elk geregeld handelsver keer met dat land onmogelijk zal zijn. Uit Halle wordt gemeld, dat daar een staking van spoorwegarbeiders dreigt uit te breken. Bij een stemming in de voornaamste werkplaatsen hebben meer dan duizend arbei ders voor en slechts 200 tegen een staking ge stemd. Staten-Generaal. CHINA. Volgens een nog niet bevestigd, bericht, aan de „Chicago Tribune" zou de moeder van Tsoeant- sing, den ex-keizer van China, zich van het leven hebben beroofd na een woordenwisseling met de Keizerin-weduwe Tsjoen, die er op had aange drongen, dat de ex-Keizer in den echt zou tre den met een dochter van Sjoetsjitsjang, den hui- digen president van de Chineesche republiek. ALLERLEI. Het aantal werkloozen in Denemarken be droeg de vorige week 54,704 tegen 53,083 in de daaraan voorafgaande week. De toenneming ia hoofdzakelijk te wijten aan werkloosheid in het tabaksbedrijf. Uit Wladiwostok meldt Reuter Tsectlin de vertegenwoordiger van de s'owjet- regeering is door onbekend gebleven personen vermoord, terwijl hij zich in het geheim te Wladi wostok ophield in verband met het plan van een communistische staatsgreep. In den Amerikaanschen Senaat heeft Mac Kinley verklaard, dat de Vereenigde Staten moe ten Voortgaan een deel van het Rijngebied bezet te houden, daar dit geëischt wordt voor het be lang dat de Vereenigde Staten hebben bij de Eu- ropeesche zaken. De „Times" verneemt uit RomeDeGriek- sche premier Goenaris en de Grieksche minister van buitenlandsche zaken werden gisteravond aan boord van een oorlogsschip te Brindisi ver wacht. De minister van buitenlandsche zaken zal TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 18 October. Openmg 1.10 uur. Voorzitter Mr. D. A. P. N. KOOLEN. Ontslagaanvrage Treub. De Voorzitter deelt mede, dat is in gekomen een schrijven van den heer Treub, waarin deze mededeelt dat hij ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer. Invaliditeit s- en Ouderdomswet. Aan de orde is voortzetting van de behan deling van de wetsontwerpen tot wijziging der Invaliditeitswet en der Ouderdomswet 1919. De heer We it kamp (C. II.) krijgt het woord voor een persoonlijk feit. Spr. erkent dat hij in de vergadering van Vrijdag j.l. uit drukkingen heeft gebruikt, die bij nader in zien onjuist bleken te zijn. Hij biedt hiervoor dan ook zijn verontschuldiging aan. De heer Weitkamp wenscht evenwel ook te verklaren, hoe hij aan deze onjuiste meening is geko men en citeert hiervoor de „Residentiebode" en „Het Vaderland." De heer Duys (S.D.A.P.) waardeert de ruiterlijke wijze, waarop de heer Weitkamp zijn vergissing erkent. Spr. wenscht echter te protesteeren tegen de meening, zooals uit de citaten blijkt, alsof het niet in de lijn van de sociaal-democraten zou liggen, een tegen stander i.e. den minister van arbeid te loven. De Minister van Arbeid, de heer A a 1 b e r s e, deelt nog mede, Vrijdag 1.1. ten onrechte de kosten voor de uitvoering van de motie-Duys te hebben bepaald op 14 millioen, dit moest zijn 9 millioen. Aan de orde is hierna de behandeling van de artikelen. Bij art. 1 (Verhooging van de loongrens van 2000 op 3000) debatteeren de heeren |D r io n V.B.) en Duys (S. D.) over de al of niet nood zakelijkheid dezer verhooging. De heer Drion verklaart zich er tegen, maar de heer Duys noemt die redeneering één bonk reactie. De heer Smeenk (A. R.) merkt op, dat door deze wijziging niet meer arbeiders on der de Verzekering worden gebracht dan in dien de wet-Talma ware ingevoerd. De kring der verzekerden wordt dus niet uitgebreid. Het artikel wordt hierna aangenomen met 63 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de Vrijheidsbonders en de heeren Braat, Weitkamp, van Veen en Ger- retson. Artikel 2 wordt z. h. st. aangenomen. Aan de orde zijn hierna 2 amendementen, é£n van de commissie van Rapporteurs, om een nieuw artikel 2a in te voegen, strekkende om in het eerste lid van art. 353 de woorden„twee jaar" te vervangen door 30 maanden en een tweede van den heer Sannes, om in art. 354 te lezen: tot 1 Juli 1922. Na toelichting door de heeren Beniner (A. R.) en S a n n e s (S. D,) neemt de minister beide amendementen over. De heer Snoeck H enkemans (C. H.) licht een amendement toe, om in te voegen een art. 6a waarvan de bedoeling is te voor komen, dat personen, die in de invaliditeits verzekering zullen worden opgenomen krach tens deze wet, en die den leeftijd van 65 jaar naderen, de rente zouden derven, omdat zij niet meer in staat zijn gedurende 39 weken pre mie te betalen. De Minister neemt het amendement over Beide wetsontwerpen worden z.h.s. aangeno men. Wijziging der steenhouwerswet Aan de orde is hierna het wetsontwerp tot wijziging van de Steenhouwerswet. Bij art. 1 licht de heer De Groot (V. B.) een amendement toe, om de wet nog iets meer te verruimen. Spr. wil het passend maken van marmeren onderdeden in het algemeen en niet slechts in meubelmakerijen uitschakelen van de bepalingen der Steenhouwerswet en evenzoo het bewerken van schakel- en verdeelborden, niet slechts in electro-technische werkplaatsen, maar ook elders. Na wijziging van het laatste lid, waarvoor in de plaats wordt gelezen „in bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen inrich tingen, neemt de minister dit amendement over. Verder wordt het wetsontwerp z.h.s. aange nomen. Suppletoire onderwijs- begrooting. Aan de orde is het wetsontwerp tot verhoo ging en wijziging van hoofdstuk V der Staats- begrooting voor 1920. (Verschillende onder werpen) Hierbij wordt eenige discussie gevoerd door den heer O 11 o (V. B.) over de groote bedragen, waarmee sommige posten zijn overschreden(5 en 7 millioen) en wijst de heer Schaper (S. D.) op de faillissementsaanvrage der gemeente Emmen (die intusschen 14 dagen is opgeschort). De minister van Onderwijs, de heer de Vis ser, verklaart dat die hoogere uitgaven nood zakelijk bleken voor de concentratie van het schooltoezicht. Over de kwestie Emmen zal de minister nog overleg plegen met zijn ambtge- nooten van Binnenlandsche Zaken en Financiën. ..Het wetsontwerp wordt dan z.h.s. aange- n o m e n. a..^'N ij verheid s-onderw ij swet. Aan de orde is hierna het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Nijverheidson derwijswet. Sprekers van verschillende richting juichen dit ontwerp toe, wat dan ook na eenige ophelde ring van sommige punten door den minister, z.h.s. wordt aangenomen. Suppletoire begrooting Bouwfonds departementen. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver hooging en wijziging van de begrooting van het Bouwfonds voor de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen (verschillende onder werpen) Na eenige toelichting wordt 't ontwerp z.h.s. aangenomen. Suppletoire begrooting financiën. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi- VANAllE FIJN GOED is geen zeeppoeder - geen geraspte zeep geen tablet - doch zuivere zeep in vlokken ll DOET WOL NIET KRIMPEN! MAAKT ZIJDE NIET GEEL! 64 DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDINCEN. vta Siuliait NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1