Witwasscherij. I N.V.DE PHOENIX Uitsluitend Importwijnen. I. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 ging en verhooging van hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting voor 1920 (verschillende on derwerpen). Dit wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Vervolgingskosten. Hierna is aan de orde het wetsontwerp kos ten van vervolging inzake directe belastingen De heer Van Sasse van Ysselt (R.K. wijst op den achterstand in de inning der be lastingen. Spr. vertrouwt dat spoedig maat regelen hiertegen zullen worden getroffen. De Minister van financiën de heer De Geer hoopt dezen achterstand te kunnen inhalen en deelt nog mede, dat aanhet Departement van Financiën een wetsontwerp in vergevorder den staat van voorbereiding verkeert, waarbij de rechten van de hypotheekhouders worden gewaarborgd. liet wetsontwerp wordt z.h.s. aangeno men. W ij z i g i n g Zegelwet. Aan de orde is het wetsontwerp tot aan vulling en wijziging der Zegelwet 1917. Verschillende sprekers verklaren zich tegen 't ontwerp, wijl zij meenen, dat deze belasting te zwaar zal drukken. De heer J. ter Laan (S. D.) komt op tegen de heffing van 50 gulden op het ver zoekschrift van een vereeniging om de Kon. goedkeuring op hare statuten te verkrijgen. Spr. merkt op, dat dit niet een heffing is op de statuten doch alleen maar op het verzoek schrift. De heer Oud (V. D.) juicht het in tegen stelling met den heer J. ter Laan toe, dat een dergelijke bepaling in de wet is opgenomen. Het aantal der vereenigingen, dat thans de goed keuring aanvraagt is buitengewoon groot. Er zijn tal van vereenigingen, die de Kon. goedkeu ring vragen, omdat het toch niets kost. Spr. vraagt evenwel een bepaling op te nemen, waarin wordt neergelegd, dat bij wei gering van de Kon. goedkeuring het betaalde zegelrecht wordt teruggegeven. De minister van financiën, de heer de G e e r, beantwoordt nog diverse punten, waarna dé vergadering wordt verdaagd tot heden, 1 uur. Binnenland. Na den Hanzedag. De Hanzedagen, welke in den loop der vorige week in twaalf districten van het Bisdom Haar lem werden gehouden zijn in totaal door ruim zesduizend personen bezocht. D-t resultaat beteekent b ij n a het dub bele van het bezoek dat het vorig jaar bij gelegenhe'd der Hanzedagen kon worden geno teerd. Bedenkt men, dat de Hanze ;n het B:sdom Haarlem ongeveer negen du>'zend leden telt, dan >s het bere'kte cijfer ongetwijfeld sch'tte- rend te noemen, zelfs wanneer men het totaal cijfer vermmdert met het aantal middenstands vrouwen, d'e de Hanzedagen bezochten en even eens in belangrijk grooter getale aanwezig waren dan bij vorige gelegenheden. Bij de waardeering van dit resultaat mag niet uit het oog verloren worden, dat zeer veel katholiek georganiseerde middenstanders van buiten moesten komen en veelal tamelijke rei zen moesten maken om den Hanzedag te bezoe ken en daarvoor een geheelen dag uit hunne zaken trokken. Het bezoek uit de omgeving was in de meeste districten naar evenredigheid zelfs hooger, dan dat uit de vergaderlaatsen zelf. De inspectie-vergaderingen stonderf als regel op gezond peil en in vele gevallen hadden de Bondsvertegenwoordigers dertig en meer vragen en opwerpingen te beantwoorden en te weerleg gen. Tegen het beleid van den Bond werd vrijwel geen enkele grief van beteekenis gehoord. Dit laatste vooral wijst uit, dat een der voor naamste doeleinden van de jaarlijksche Hanzeda gen, n.l. verinniging van het contact tusschen de massa der leden en de leiding, inderdaad is be reikt. De geest in de Haarlemsche Hanze is uitste kend te noemen en met vertrouwen mag het komende actie-seizoen na deze grooten inzet worden tegemoet gezien. De resultaten zijn ongetwijfeld voor een belang rijk gedeelte te danken aan de krachtige mede werkingvan de Katholieke Pers. van de commissie van wier rapport alleen de uitspraak zal worden bekend gemaakt. De zaak-Wesseling. In een gisteravond gehouden, druk bezochte vergadering van de R.K. kiesvereeniging Rijks kieskring 's-Gravenhage, is de volgende motie van het bestuur aan de orde gekomen De vergadering, enz., gehoord de mededeelin- gen van-het bestuur, deelt de overtuiging van het bestuur, dat de heer C. D. Wesseling niet langer kan worden beschouwd als vertegenwoor diger van de Katholieken van 's-Gravenhage in de Provinciale Staten van Zuid-Holland en den Gemeenteraad van 's-Gravenhage, en stelt mits dien den eisch, dat de heer Wesseling zijn .nan-1 daat als lid van de Prov. Staten van Zuid-IIol- land envan den gemeenteraad van's-Gravenhage zal neerleggen. De vergadering heeft, na uitvoerig debat, be sloten een commissie te benoemen, welke de viaag zal onderzoeken of de heer Wesseling in derdaad nog langer kan worden beschouwd als vertegenvyoordiger der Katholieken van 's-Gra venhage in den gemeenteraad en de Orovinciale Staten. Als leden van deze commissie heeft de vergadering aangewezen de heeren W. Mooijman en H. Ch. Jansen, \oorts zullen twee leden wor den aangewezen door den heer Wesseling zelf en twee door het bestuur van de kiesvereeniging. Dit zestal zal een onpartijdigen voorzitter kiezen. De heer Wesseling verklaarde, zich onvoor waardelijk te zullen neerleggen bij de uitspraak Oetrooivvet. Het Octrooi- en Merkenblad heeft van be trouwbare zijde Vernomen, dat de wijziging der Octrooiwet op 1.» Nov. in werking zal treden. Van dien dag af zullen derhalve de verhoogde rechten geheven worden. Buitenlandsche paspoorten voor bezet gebied. De commissaris der Koningin in Overijssel deelt het volgende Schrijven van den Minister van Buitenlandsche zaken aan de Burgemeesters mede „Niettegenstaande herhaaldelijk vanwege mijn departement, laatstelijk op 20 September j.L, door middel van een mededeeling aan de dag bladen er de aandacht van belanghebbenden op is gevestigd dat Nederlanders, die zich naar het bezette Duitsche gebied wenschen te be geven, voorzien moeten zijn van een geldig Nederlandsch paspoort, dat geviseerd is voor de reis naar Duitschland door een Duitsch consulair ambtenaar hier te lande, komt het nog telkens voor, dat Nederlanders worden aangehouden en tot een boete of gevangenis straf veroordeeld in het bezette gebied wegens het niet voldoen aan de bovengemelde Duit sche pasvoorschriften." In verband daarmee wordt den burgemeesters verzocht, bij de uitreiking van paspoorten voor het bezette Duitsche gebied in het bijzonder de aandacht van belanghebbenden op deze pasvoorschriften te doen vestigen ter voorko ming dat zij wegens onkunde een boete of ge vangenisstraf beloopen. Middenstand en valutavraagstuk. De heeren J. -Schoonbrood en J. v. Noor den hebben als afgevaardigden van de R.K. Ver. „Maastrichtsche Middenstand" Maandag middag in Den Haag een onderhoud gehad met den minister-president Jhr. Ruys de Bee- renbrouck en namens den middenstand een request, vergezeld van honderden handtee- keningen en een uitvoerige memorie van toe lichting aangeboden, waarin zij zeggen, zich reeds meermalen langs organisatorischen weg tot den middenstandsraad en den minister van Financiën gewend te hebben ten einde maat regelen te willen nemen ter bescherming van den winkeldrijvenden middenstand in Limburg; dat thans nu tengevolge van de abnormalen lage valuta, de invoer van buitenlandsche pro ducten door particulieren enorm is toegeno men en een zoodanigen vorm heeft aangenomen, dat een algeheele stilstand in zaken van den win keldrijvenden middenstand ingetreden is en de toestand van dien aard is geworden, dat velen met ondergang bedreigd worden. Daarom ver zoeken zij dat regeeringsmaatregelen genomen zullen worden om aan een dergelijken onhoud- baren toestand een einde te maken. Arbeidsinspectie en bakkersbedrijf. De Algemeene Nederl. Bond van Arbeiders .sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Sui- kerbewerkingsbedrijf heeft bij de Tweede Ka mer een bezwaarschirft ingediend, op art. 13 hoofdstuk II van de begrooting van Arbeid voor het dienstjaar 1922. Adressant heeft met instemming nota ge nomen van de toelichting op art. 13 nopens uitbreiding van het aantal districten der Ar- beids-inspectie van 10 op 11, doch is van meening, dat daarmede slechts ten deele scher per toezicht op de naleving der arbeidswet be reikt zal worden, omdat het corps ambtenaren en inzonderheid het aantal controleurs voor heel het land, nog te klein zal zijn om de vele over tredingen van de Arbeidswet en van de Veilig heidswet te achterhalen. Hij is bovendien van oordeel, dat voor het bakkersbedrijf de controle dient te geschieden door personen, die ook tech nisch volkomen met het bedrijf bekend zijn reden, waarom in dringende overweging wordt gegeven, de post, bedoeld bij art. 13, 2e afdeeling, zoodanig te verhoogen, dat het mogelijk, worde, in elk district een vakkundig controleur voor het bakkersbedrijf aan te stel len. Vereeniging gemeenten. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben aan de gemeenten Meeuwen, Genderen en Dron- telen een ontwerp-wet tot vereemgmg dezer gemeenten toegezonden. De gemeente zal den naam dragen van Eetten. De vereemgmg gaat ■n 1 Jannari 1923. Telef. No. 15. 1248 7 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Klecrenmagazijn van den R.K. Vrouwenbond. Men verzoekt ons plaatsmg van het volgende „Bij voorbaat dank aan allen ze'den we m onze opwekkmg om het wagentje te gedenken, als het rondgang houden zou. Maar daar mogen we 't met bij laten men heeft zoodamg van belangstell-'ng doen blijken aller- wege, dat een apart woord van dank wél op zijn plaats ;s Met eere zij voorop genoemd de weled. heer F. Heggelman, d;e geheel belangloos, „voor de goede zaak" zijn auto, zijn persoon en zijn tijd d'spombel stelde. Wij hopen van harte dat deze tocht door de stad tevens geweest mogen zijn een reclame tocht voor hem zeiven en dat velen z-ch zijner zullen herinneren als te eemgen tijd zij een auto nood'g hebben. Zonder de goede zorg der dames-helpsters zou het bestuur natuurlijk mets hebben uitgericht ook haar dus onzen besten dank. Gaarne wen schen we haar m e;gcn kring op aller geb'ed een zelfde succes als ons heden te beurt v;el. En emdelijk onze zelatricen D-'e zijn bez:g z'ch zoo verd'enstelijk te maken, dat ze boven onzen lof gaan u;tgroe;en een keurigen plmm hebben ze loer op haar hoed verd'end. Blijft allen d:er goede z'elen taak verbchten door medewerk;ng dan bereiken ze haar grootste succes: een sterke eensgezmde afdeelmg van den Vrouwenbond. Na al deze werksters of helpsters een slot woord van dank aan allen d'e onze handen en bus heb ben volgestopt. D't 's toch het moeste succes, dat we overal vonden waardeering. We beloven u de beste verwerkmg van al het ontvangene en zeggen van heeler harte, bij zooveel sympath'e „Tot weerziens." K. S. A. Gisterenavond werd in een vergadering, waar toe de volledige besturen derstandsorganisaties en de aangesloten vereenigingen waren uitgenoo- digd de verplichte reorganisatie van dit Plaat selijk Comité voltrokken. Met de besturen der vakvereenigingen zal voeling worden gezocht om ook hun vertegen woordiging te bewerken. Het bestuur'werd uitgebreid en is thans als volgt samengesteld W. v.d. Weijden, voorz. J. v. Noort, penn, J. Beukers, Th. J. H. Mouwens, comm. H. J. Steens, seer. Nieuwe zaak. De heer C. C. Steens R.Zn. voorheen wonende Broersveld 13, heeft thans zijn schoenmagazijn en werkplaats gevestigd in pand Hoogstraat 35. Met groot succes hebben de heeren J.Wuisman en N. D. Scholten, respect, als aannemer en schilder de verbouwing en inrichting tot stand gebrachtde zaak mag er thans zijn en is zeker een der grootste schoenwinkels van Schiedam. In deze zeer ruime winkel, met rood-zwart getinte hout-graniet-vloer verrijkt met artistie ke bronzen lichtkronen (levering van K.G. Brug- gcr)biedt de heer Steens zijn cliënten een enorme sorteering Hollandsch en Engelsch schoenwerk, van best fabricaat en tegen zeer matige prijzen. Een bekend artikel, waarvan dit schoenmagazijn den alleenverkoop alhier heeft, is o.m. de Sel- borne Shoe, 'n product van prima Engelsch fa brikaat. Achter den winkel ligt het prettig ingericht kantoor en de modern geïnstalleerde reparatie inrichting. Dezen avond is de zaak voor 't publiek ge opend, dat ongetwijfeld geen spijt van z'n in- koopen daar zal hebben. UIT ROTTERDAM. In een gisteravond in het Algemeen Verkoop lokaal gehouden huishoudelijke vergadering van de afdeeling Rotterdam van den Algem. Ned. Metaalbewerkersbond is met algemeene stemmen besloten, de loonsverlaging niet te aanvaarden. Allen, die deze zeer druk bezochte vergadering bijwoonden, hebben zich bereid verklaard, met de andere organisaties van metaalbeewerkers, over de geheele linie in deze stad den strijd tegen de metaalindustrieelen te voeren. Bij den strijd zullen alle groote werkgevers in de metaalindustrie en, zooals van de bestuurs tafel in deze vergadering gezegd werd, onge veer 15.000 arbeiders hier en te Schiedam be trokken zijn. Van dit aantal werknemers zou ongeveer een derde deel georganiseerd zijn. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Te{. 580 Gemengd Nieuws. Dubbele moord. Gisternacht fs nabij Garderen, doch onder de gemeente Ermelo inge broken bij de 80-jarige L. Pater, die samenwoont met haar 40-jarige nicht R. Pater. Beide vrouwen zijn vermoord. Alle kasten zijn opengebroken. Inverband met den moord te Houtdorp meldt men nog de volgende bijzonderheden Beide vrouwen woonden alleen in een woning aan den weg Garderen—Speuld. Een knecht, die om vijf uur in dienst moest zijn bij zijn beide ongehuwde meesteressen, vond de staldeur geopend. Na licht gemaakt te hebben, zag hij eerst de oude vrouw aan han den en voeten gebonden levenloos op den vloer liggen en in het aangrenzend vertrek ging de nicht eveneens gebonden half uit een bedstede. Beide vrouwen hadden teekenen van wor ging. Een drietal kasten was opengebroken en de inhoud lag verspreid over den vloer. Op de naastbijgelegen boerderij, een afstand van on geveer 2 minuten, heeft men niets bemerkt. Een omgevallen wekker was op halfeen blij ven staan, vermoedelijk het tijdstip van den roofmoord. In de zeer vreedzame omgeving maakt 't geval een diepen indruk en allerlei verhalen komen voor den dag. Zoo vertelde een buurvrouw, dat de vorige week twee motorrijders, bij de vermoorde vrouwen waren gekomen, hoewel haar woning vrij ver van den weg ligt, om een kniptang te leenen. In het vertrek van den moord werd een afgescheurd stuk van een sportblad gevon den, met een situatieteekening van de omge ving, benevens een grijze handschoen. De oude vrouw stond bekend als vrij bemiddeld, als een van die oud-Veluwsche typen, die al maar potten en angstvallig al hun geld thuis bewaren. Dr. Gerhards uit Elspeet verrichtte de doods- schouw. De Justitie uit Zolle is naar de plaats van het misdrijf vertrokken. Belastn g publ'eke vermake lijkheden te H'lversum. U>t H'lver- sum meldt men Gedurende vijf weken >s alh-er geen enkele voorstellmg, hetzij >n b'oscoop of schouwburg, hetzij op het Sportpark gegeven als gevolg van de act'e, d'e door de belanghebbenden wordt gevoerd tegen de verhoogmg der belast'ng op de publ'eke vermakelijkheden tot 40 Het scheen alsof op het emd van de vorige week een kentering in den strijd was gekomen. Er had nl. Zaterdag een onderhoud plaats tus schen den wethouder van Financiën, den heer Dam en een viertal leden van het Comité van Actie. Naar omtrent dit onderhoud wordt medege deeld, hebben de vertegenwoordigers van het Comité van Actie hun verzoek aan den Raad, om het belastingpercentage van 40 weer op 20 terug te brengen, toegelicht. Het bezoek aan de schouwburgen, concerten en bioscopen zou zoo werd van deze zijde verzekerd aanmerkelijk afnemen, hetgeen tengevolge zou hebben, dat al deze zaken ten gronde zouden worden gericht, terwijl tevens de gemeente met de verhoogde belasting de be oogde hoogere opbrengst niet zou ontvangen. De sportvereenigingen werkten reeds onder de belasting van 20% met groote verliezen, die herhaaldelijk door buitenstaande sportliefheb bers moesten worden gedekt. Met voorbeelden uit andere steden werd aan getoond, dat 40 belasting ondragelijk en 20 juist de grens was. Het standpunt van B. en W. bleek volgens de mededeeling van den wethouder van Finan ciën in deze conferentie aldus te zijn „Eerst de zaken openen en dan overwegen of aan de ingebrachte bezwaren eventueel tege moet kon worden gekomen." Dit antwoord verwekte bij de vertegenwoor digers van het comité groote teleurstelling. Deze gaven te kennen, dat de opening hunner zaken onder de nieuwe belastingverordening van 40 hun ondergang zou beteekenen. De onderhandelingen zijn thans afgebroken en de algemeen verwachte ontspanning is dus niet gekomen. De strijd zal worden voortgezet. De kronenkoers. Een Oostenrijker, die lange jaren in een Limburgsche mijn had ge werkt, kreeg een ongeluk en ontving een uitkee- ring van 2.40 per dag van de Rijksverzekerings bank. De man is echter sinds langen tijd naar Oostenrijk vertrokken. Hij krijgt nu per maand door tusschenkomst van een vriend, het geld in kronen gestuurd. In 1 jaar tijds is de mijnwer ker millionair. Een Oostenrijksch mijnwerker te Schaes- berg wonende, had aldaar een huisje bespaard. Onlangs verkocht hij het huiske met meubelen de „Bergmanskoe" en wat andere spullen. Voor de 5500 h 6000 gulden kocht hij kronen en in Oostenrijk kocht hij een kasteel. De kasteelheer- millionair bebouwt nu den grond en verdient goed zijn brood. De één-manswagen. De één-mans wagen rijdt nu reeds veertien dagen in Haarlem. En over de resultaten kan men tot nog toe te vreden zijn. Des Zondags gebeurde het wel dat er veertig vijfenveertig menschen tegelijk van den wagen gebruik maakten, zonder dat er noe menswaardige storingen plaats hadden. (O. H. Ct.) Belasting. Naar de „Avondp." verneemt is de administratie van de rijksinkomstenbelas ting thans begonnen, ook dienstboden in de be lasting aan te slaan. De loonen zijn, ook voor dienstboden, dermate gestegen, dat het loon van velen dienstboden, tezamen met een bedrag voor kost en inwoning, door de belastingad ministratie voor elk geval op zich zelf berekend, de f 800 bereikt of overschijdt. Auto-ongeluk. Naar het „Haarl. Dgbl." meldt, is de heer P. Kuyper, vroeger architect te Heemstede, die Maandagavond met zijn auto van Haarlem n. Blauwcapelle ging, nabij Utrecht met zijn auto tegen een boom gereden. De heer Kuyper viel uit de auto, geraakte in een sloot en is in de modder gestikt. Slapte. Naar men meldt, zijn wegens slapte in het bedrijf bij de Ned. Fabriek Werkspoor te Zuilen, van de ongeveer 800 man personeel ruim 200 arbeiders ontslagen, meerendeels losse werklieden. Bovendien is personeel van de af deelingen smederij en machinale houtbereiding op wachtgeld gesteld. Nederlandsche schoener gezon ken. Men meldt uit New-York d.d. 17 October In de haven van Williamstown (C.) is de bemanning aangebracht van den Nederland- schen schoener „Prinses Juliana" welk vaartuig is gezonken. De bemanning kon zich in de scheepsloep redden. Bank van leening opgeheven. Te Zwolle zal de bank van leening, een gemeente lijke instelling, waarvan steeds minder gebruik wordt gemaakt, worden opgeheven. Ter plaatse zal een nieuw politiebureau worden gebouwd. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2