De schoonste Parel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Ëlïï FEUILLETON. 44ste Jaargang. Donderdag 20 October 1921. No. 13160. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE INTERNATIONALE ONTWAPENING. De ,,Temps"-correspondent te Tokio heeft eenige leden der Japansche delegatie ter Was- hingtonsche conferentie vóór hun vertrek naar Amerika geinterviewd. Wat betreft de kwestie der ontwapening waren hun verklaringen optimistisch, ih het bijzonder waar .het geldt de strijdmacht ter zee, welke echter volgens hen nimmer kleiner mocht zijn, dan voor nationale en koloniale ver dediging vereischt is. Wat betreft de regeling des kwesties nopens het Verre Oosten, lieten zij zich op meer ge reserveerde wijze uit en zeiden, te Washington slechts de Amerikaansche gedachte te zullen leeren kennen. Japan hoopte, dat de conferentie goede re sultaten zou afwerpen en het zou bij de be sprekingen groote openhartigheid aan den dag leggen, doch gegeven liet gestelde doel en het delicate karakter van zekere vraagstukken, geloofden zij niet, dat één conferentie voldoen de zou zijn. Men moest de fout, die bij de con. ferentie van Versailles was begaan vermijden, n.l. te veel hooi op den vork te nemen. Japan hoopte, dat een formule zou worden gevonden tot een internationaal, economisch vergelijk in China. Ook waren de gedelegeer den de hoop toegedaan, dat alle mogendheden vervuld zouden zijn met den zelfden geest van onpartijdigheid en dat alle kwesties nopens den Pacific zouden worden onderzocht van het standpunt der gelijkheid van rechten voor al len. De algemeene opinie was ten slotte, dat het noodzakelijk was te vermijden, gebeurtenissen te bespreken, die in het verleden hebben plaats gegrepen. Bovendien zal de juiste toestand van Japan in het licht worden gesteld en zoo noo- dig zullen ook de kwesties zijner overbevol king en voeding worden uiteengezet. Reuter meldt uit Tokio: De Japansche dele gatie voor de conferentie teWashington is Dins dag vertrokken onder geestdriftige toejuichin gen van de bevolking. In antwoord op het telegram van koning Geor ge, spreekt president Harding zijn vertrouwen uit, dat de Britsche en Amerikaansche vertegen woordigers ter ontwapeningsconferentie samen zullen werken met de delegaties der andere lan den, „om den last der bewapeningen te ver minderen, door mogelijke oorzaken van een oorlog te verminderen". HËT VREDESVERDRAG MET DE CENTRALEN De Amerikaansche Senaat heeft het vredes verdrag met Duitschland, Oostenrijk en Honga rije geratificeerd. LLOYD GEORGE OVER DE ECONOMISCHE CRISIS. Lloyd George heeft gister in het Lagerhuis de regeeringsvoorstellen ingediend tot steun van handel en industrie en tot bestrijding der werke loosheid. De minister zeide Bij het eindigen van den grooten oorlog moesten wij werk vinden voor 5 6 millioen gedemobiliseerde mannen. Een groote herleving volgde, maar het aanbod van goederen overtrof spoedig de vraag en het resultaat was, dat de magazijnen en opslag plaatsen op het vasteland overvuld werden met Engelsche goederen. Na deze inleiding noemde dé minister de maatregelen op, welke de regeering reeds had genomen, ten einde de positie der En gelsche nijverheid te verbeteren en de werkeloos heid te bestrijden. Hij herinnerde er aan, dat in 1919 toen de handelsbeweging nog steeds in 14 Dadelijk na het ontbijt verscheen Rodney, zoo als Daphne verwacht had.Een bediende bracht haar zijn kaartje binnen. Ze keek haar vader over de tafel heen aan. „Vadertje," zei ze met bcht bevende stem, „ik vind het beter Rodney alleen te ontvangen Hij en ik kunnen dan alles rustig samen be spreken en ik weet wat mij te doen staat." Kolonel Devereux legde zijn krant neei^ „Heel goed, Daphne. Ik zal het aan jou over laten, mijn kind. Een vrouw kan zoo iets veel beter behandelen dan een man. Maar als ik je raden mag, Daphne, blijf er dan bij dat je de schande, om je te laten fouil- leeren gisterenavond, beneden je achtte en zeg, dat wij een verontschuldiging verwach ten." Hij stond op en kuste zijn dochter innig. „Ik wensch je goed succes, mijn kind zei hij, den arm om haar middel slaand. „Je bent altijd goed geweest voor je deugniet van 'n vader. Zijn stem beefde. „Ik wil je zoo graag gelukkig zien, Daphne. Wat er ook gebeurt, dat zul je altijd bedenken, nietwaar Ik mag stijgende lijn zich bewoog en de werkeloosheid slechts2 pCt. bedroeg, stappen waren gedaan, ten einde Centraal-Europa economisch te herstel len. Toen werd vastgesteld, dat wanneer Cen traal-Europa weder koopkrachtig werd, dit de algemeene economische positie der wereld zóu verbeteren. Een belangrijk bedrag werd door het Engelsche parlement toegestaan voor dit doel en met goed gevolg. In Augustus 1920 werd een crediet.verleeningsplan aangenomen tot het ver- leenen van credieten van 26 millioen pd.st. Terzelfdertijd nam het parlement een plan aan tot verzekering tegen de werkeloosheid, welke tot op den huid;gen dag reeds een bedrag van 48 milboen pd.st. heeft geë-scht. Onder de andere getroffen maatregelen was ook het plan tot u;t- gifte van land aan gedemobiliseerde soldaten in de overzeesche dominions. Reeds 60.000 man zijn volgens dit plan in verschillende gedeel ten van het Britsche rijk landbezitter geworden. Deze politiek, zeide Lloyd George, was zeer weldoend gebleken en naar zijn meening was er geen beter middel om het Britsche rijk samen te binden dan deze landverhuizing. Zijn rede vervolgende merkte de minister op dat er ongetwijfeld in de belangrijkste tak ken van industrie herleving was te bespeuren, maar aan den anderen kant waren er nog belang rijke takken van nijverheid, waarin een groote slapte heerschte: Wij moeten niet streven, aldus de minister, naar een koortsachtige opleving, waarop ongetwijfeld een reactie moet volgen, maar naar een langzame en gestage verbetering. Er moeten echter maatregelen worden getrof fen om de tegenwoordige industrieele malaise te overwinnen. Een der regeeringsvoorstellen, welke Lloyd George bij het parlement indiende beoogt de aanvulling van het geldende credietschema. De regeering stelt voor om aan handelaars en m- dustrieelen credieten te verleenen van 85 tot 100 pCt. Hét maximum, dat aan iedere firma zal worden toegestaan, zal door de commissie van advies worden bepaald. Volgens den oorspronke- lijken opzet van het uitvoercredietschema, zouden credieten alleen worden toegestaan aan landen, wier economische toestand door den oorlog feitelijk was in de war gebracht. Bij deze aanvulling van het plan, welke nu door de re geering wordt voorgesteld, wordt dit schema uit gebreid tot alle landen, waarin begrepen de over zeesche gewesten van het rijk Veel moest worden gedaan zoowel binnens lands als in de vreemde, om het geheele industri eele raderwerk weer op gang te brengen. De groo te moeilijkheid was het vinden van kapitaal voor sommige ondernemingen en de grootste moeilijk heid was kapitaal te kunnen vinden tegen een rente, welke de onderneming niet te zwaar zou belasten. Hierin nu zou de regeering haar hulp bieden. Eveneens zou een wetsontwerp, zeide de minister, worden ingediend, om gedurende een tijdvak van 6 maanden hulp te verleenen aan de vrouweh en verwanten van werkloozen arbeiders, die reeds hulp uit het werkloosheidsfonds ont vingen. BELGIE. De drie socialistische ministers hebben zich solidair verklaard met minister Anseele, en alle vier hun ontslag bij den eersten minister ingediend. De ministrieele crisis is dus begonnen daar Devéze verklaard heeft, dat hij geen deel van het kabinet kon blijven uitmaken en te zamen met misister Anseele, gaat deze heen, ge volgd door zijn drie collega's slecht zijn, maar ik ben niet ondankbaar." Hij raapte zijn krant op en ging de kamer uit- Een oogenblik later werd Rodney binnengela ten. Zoodra de deur zich achter hem gesloten had, liep hij op Daphne toe, greep haar bij beide handen, en kuste haar. Maar zij keerde zich een weinig van hem af, ofschoon ze haar handen in de zijne liet. Rodney zag er vermoeid uit, alsof ook hij geen rust had kunnen vinden. Aan zijn somberen blik zag Daphne dadelijk dat het geheim nog niet was opgelost. Toch vroeg ze hem „Is de paarl gevonden, Rodneu. Hij schudde het hoofd. „Neen, Daphne, het spijt mij te moeten zeggen, dat ofschoon er nog overal naar gezocht is, nadat jij weg waart, er niets gevonden is." „Maar de politie dan stamelde ze. „Je vader zei dat hij een detectieve van Scotland Yard wilde laten komen." „Dat zou niets gegeven hebben" zei Rodney zeer ernstig. „Nadat men jou en je vader had laten gaan, was het niet billijk tegenover do anderen, zie je. Daarenboven verzocht Myra mijn vader er geen verdere drukte over te maken. „Ik ben blij dat je gekomen bent, Rodney," zei Daphne langzaam. „Maar ik wist dat je dit zou doen." Ze maakte haar handen zacht los, ging een eindje van hem af staan en leunde tegen den FRANKRIJK. Van veel meer belang dan de eindelooze interpellaties over internationale politiek, waar mee de nieuwe zitting der Kamer weer begonnen is en waarbij altijd weer dezelfde argumenten pro en contra het Verdrag van Versailles en Briand's houding tegen Duitschland worden herkouwd, terwijl ieder toch weet, dat Briand wien de omstandigheden uiterst gunstig geweest zijn, geen oogenblik gevaar loopt, is de financiee- le quaestie. Het conflict tusschen de begroo- tingscommissie, Kamer en de regeering is thans ernstiger dan ooit geworden en heeft geleid tot een brief van de commissie, waar in zij, zich beroepend op een precedent in 1887, kennis geeft de begrooting en bloc aan de regee ring te willen terugzenden, omdat niet voldaan is aan de uitgesproken wensch de uitgaven veel aanzienlijker in te krimpen. De commissie stelt dezen uitersten maatregel echter nog uit tot Vrijdag in afwachting, dat de regeering voor dien tijd nieuwe bezuiniging zal voorstellen, die het evenwicht in inkomsten en uitgaven zullen veroorzaken. Aangezien men voorzien kan dat d't de regeering volstrekt onmogelijk is, is een ernstig conflict in de kamer zelf over de financieele kwestie te wachten. GRIEKNELAND. Naar de „Manchester Guardian" vertelt, heeft Venizelos, die zich met zijn jonge vrouw aan boord van de „Aquitania" bevindt, welk schip Zondag Cherbourg heeft aangedaan op weg naar New-York, aan een vriend meegedeeld, die hem daar even aan boord kwam opzoeken, dat hij zich voortaan niet meer met de politiek zal in laten. POLEN. Volgens een bericht uit Warschau zouden Fransche en Belgische bankiers bereid zijn een milliard francs aan Polen te leenen. ALLERLEI. Naar de „Matin" meldt, zal maarschalk Foch den llden November de militaire medaille van het oorlogskruis met de palmen neerleggen op de tombe van het nationale kerkhof te Ar lington nabij Washington. Naar de „Chicago Tribune" verneemt zal president Harding onmiddellijk na de ratifica tie van het vredesverdrag met Duitschland, ko lonel William Boyce Tompson tot Amerikaansch gezant te Berlijn benoemen. Kolonel Tompson is een der meest beken de Amerikaansche bankiers en millionairs. Hij was directeur van de New York Aederal Re serve Bank sedert de reorganisatie van die in stelling, en maakte ook deel uit van de direc tie der Metropolitan Life Insurance and Cy. In 1917 was hij gedurende vier maanden voorzit ter van de Amerikaansche Roode Kruis-missie in Rusland, totdat de regeering van Kerenski door de bolsjewiki ten val werd gebracht. Dinsdagmiddag en op twee dagen der vorige week heeft de heer De Rijck van der Gracht namens het bestuur van de vereeniging France Hollande te Bandoeng aan de drie maarschal ken van Frankrijk, Joffre, Foch en Pétain, ieder een Indische kris met gouden handvat aangebo den. Daarbij werden toespraken gehouden, in welke van de waardeering en sympathie der vereeniging met de maarschalken werd gespro ken. Door de maarschalken werden deze geschen ken dankbaar geaccepteerd. De beide rechtsche bladen, het „Hamburger Fremdenblatt" en de „Hamburger Warte" zijn door de politie voor 14 dagen verboden wegens een artikel van den bekenden schrijver Otto Ernst„De republiek moet leven." Binnenland. schoorsteenmantel. Ze wist niet of ze luisterde naar het tikken van de klok of naar het bonzen van haar hart. Want ze had de crisis van haar leven bereikt.Ze had lief en moest haar liefde ten offer brengen." „Natuurlijk ben ik gekomen riep hij on stuimig. „Ik had geen minuut langer weg kunnen blijven. Ik werd den geheelen nacht gekweld door de gedachte, dat je mij onvriendelijk moest heb ben gevonden. Maar Daphne, je weet dat ik je liefheb en niets terwereld mijn gevoelens kan veranderen." „Dat weet ik. Je bent heel goed, Rodney. Niemand kon trouwer of loyaler zijn," sprak Daphne uit den grond van haar hart. Ze wist dat zijn armen, hetzij ze schuldig was of niet, geopend zouden zijn om haar te ontvangen Toch moest ze flink zijn terwille van hem, „Maar zeg eens," vervolgde ze „gelooven ze je vader en moeder en al de anderen gelooven ze dat ik de paarl genomen gestolen heb Wees niet bang met de waarheid te zeggen, Rodney. Ik kan het verdragen De jonge man bloosde. „Ze zeiden allerlei onzin verklaarde hij. „Iedereen sprak tegelijk en allen gaven hun opinie. Het maakte mij dol en buiten mij zelf van drift. Ik heb mijn best gedaan, Daphne, je te verdedigen." Hij liet het hoofd hangen. „Maar o, liefste, het is een ellendig gevaiWaarom gingen jij en je vader toch weg Daardoor is Landbouwers en vlcesehkeuringswel. Door den heer Deckers zijn aan den Minister van Arbeid de volgende vragen gesteld 1. In landbouwkringen komt tot uiting een zekere onrust alsof met de invoering van de Vleeschkeuringswet toestanden als ten tijde van de vleeschdistributie bestonden, zouden herle ven en tallooze strafvervolgingen zouden moeten volgen. Wil de Minister in verband hiermede zijn voornemen inzake de invoering en de wijze van toepassen van die wet mededeelen Is hij biet van oordeel, dat voor bedoelde onrust aan leiding bestaat 2. Is de Minister niet van oordeel dat gegron de bezwaren geopperd kunnen worden tegen ge noemde wet in verband met de huisslachtingen? Zoo ja, is de Minister bereid aan die bezwaren tegemoet te komen, desnoods door wijziging van de wet Universiteit van Amsterdam. Naar men weet, is het oorspronkelijk de be doeling geweest, de handelsfaculteit aan de uni versiteit van Amsterdam eind September of be gin October te openen. Om verschillende rede nen is daarvan niets gekomen. De voordrachten tot benoeming v. hoogleeraren zijn nog in over weging bij curatoren, terwijl de juridische facul teit, die sterk verbonden zal zijn met de econo mische, eveneens over personen-quaesties be raadslaagt. Ten slotte moet de Kroon tegen enke le ondergeschikte punten (omtrent vrijstelling v. examens) van de verordening bezwaar hebben gemaakt. Men hoopt over enkele maanden, dus gedurende den loopenden cursus, de faculteit nog te kunnen openen. (Hbl.) Consulaten. De heer mr. J. D. van Ketwich Verschuur, benoemd diplomatiek agent en consul-gene raal der Nederlanden te Tanger is op zijn post aangekomen. Liquidatie Zuivelkantoor. De Minister van Landbouw enz. heeft met ingang van gisteren opgeheven de Commissie belast met de liquidatie van het voormalig Zuivelkantoor en eervol ontslag verleend on der dankzegging aan de leden dier commissie te weten de heeren K. Huysinga, O. Reitsma en Dr. A. J. Swaving, allen te 's-Gravenhage. Levensverzekeringsbedrijf. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer, waarin hij mededeelt, dat het bij het K. B. van 27 Juli 1912 bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig gemaakte wets ontwerp tot regeling van het levensverzekerings bedrijf, wordt ingetrokken. Grondwetsherziening. Het ligt in het plan dat de Tweede Kamer Dinsdag 25 dezer een aanvang maakt met de openbare beraadslaging over de ontwerpen tot herziening van enkele hoofdstukken en de additioneele artikelen der Grondwet. Mgr. Nolens. Wegens verblijf van het buitenland is Mgr. Dr. W. H. Nolens voorloopig verhinderd de vergaderingen van de Tweede Kamer bij te wonen. Nieuwe gezanten. De Koningin heeft gisternamiddag ten Pa- leize Het Loo ontvangen den nieuwbenoemden al het kwaad ontstaan." „Ja," zei Daphne, bijna koel in haar poging tot zelfbedwang. „En nu wat je zelf betreft, Rodney zeg mij, geloof jij dat ik schuldig ben, dat ik de paarl van je nichtje stal „Neen," verklaarde hij vol vuur. „Natuurlijk niet. Je hebt mij immers verzekerd, dat je on schuldig was. Daphne, Waarom zou ik je niet gelooven Hij was naast haar komen staan en greep den rand van den schoorsteenmantel met beide handen. „Ik heb je lief, Daphne zei hij hartstoch telijk, „en liefde kan niet bestaan zonder ver trouwen." „Dank je," zei ze. „Ik wist dat je dat zou zeggen. „Zelfs als ik gemeend had dat je schuldig waart, zou het geen verschil maken. Als een man als ik eenmaal lief heeft, heeft hij voor altijd lief. Ik zou je niet willen opgeven, al zou de heele wereld je ook veroordeelen." „Dat weet ik. Ik heb jou ook lief, Rodney zoo lief dat ik je alle verdriet wil besparen." Daphne dwong zich deze woorden te zeggen. Ze durfde hem niet aanzien, uit vrees dat ze zwak zou worden. {Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1