DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Dinsdag 25 October 1921 No. 13170. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandse!! Nieuws. IN HONGARIJE. Een telegram uit Weenen dd. 23 Oct. meldde het volgende Te Boedapest heerscht een koortsige opwinding ding, al is daar op straat niet zooveel van te mer ken. In den loop van den nacht zijn de Donau- bruggen door de intusschen gemobiliseerde „Bra- chialgewalt" bezet. Zondagochtend vroeg zijn biljetten aangeplakt, waarin de afkondiging van den staat van beleg over Boedapest en de om liggende komitaten wordt afgekondigd. De meeste bladen onthouden zichvan commen taar en zijn bovendien met leege plekken, waar de censuur heeft geschrapt, verschenen. De ,,Szozat", die in contact staat met Horthy, Valt de Karlisten heftig aan en verklaart dat er een trapsgewijze oplossing van de konings kwestie in de maak was, die strookend met het beleg van het land en den geest van het volk, een burgeroorlog zou hebben verhoed. Als Ka- rel zich werkelijk Hongaar had gevoeld, zou hij zich van deze staatsgreeppoging hebben ont houden, want ten slotte is toch de koning er voor het land en niet omgekeerd. Ook graaf Bethlen kon zich thans overtuigen, dat er met de Karlisten geen praëtische politiek mogelijk is, omdat zij van een vergelijk niet wil len weten. De vertegenwoordigers van de geallieerde groo- te mogendheden hebben aan de Hongaarsche re geering een nota aangeboden, waarin, onder ver wijzing naar den stap, den 3en April van dit jaar gedaan, het besluit van den gezantenraad van 4 Februari 1920 in herinnering wordt ge bracht, volgens hetwelk het herstel van een Habsburger den vrede in gevaar brengt. Aan de Hongaarsche regeering wordt daarom opnieuw op gedragen onmiddellijk maatregelen tot verwijde ring van den ex-koning te nemen. Banffy, de minister van buitenlandsche zaken, heeft ter kennis van de vertegenwoordigers der geallieerde mogendheden gebracht, dat de Hon gaarsche regeering in de gehouden vergadering van den ministerraad opnieuw bevestigd vast te houden aan het standpunt volgens hetwelk ko ning Karei, in den zin van artikel I van de wet van 1920, de uitoefening van de heerschersrech- ten in Hongarije niet kan overnemen en daarom het grondgebied der natie onverwijld moet ver laten, De regeering heeft daartoe alle maatrege len getroffen. Aan de vertegenwoordiger van Roemenië, Zuid-Slavië en dsjecho-Slowakije, die minister Banffy opzochten, heeft deze dezelfde verklarin gen afgelegd. Uit Weenen en Boedapest werd gister nader gemeld, dat de gevechten tusschen de regeerings- troepen en de troepen van den ex-keizer Karei zijn geëindigd met een volkomen overwin ning der regeeringstroepen, welke door den regent Horthy persoonlijk werden aangevoerd. De troepen van Karei bevonden zich in een zeer ongunstige strategische positie, daar zij ook de bevolking van West-Hongarije tegen zich hadden. De regent en de regeering zijn dn toestand meester. Overgeloopen vluchte lingen verklaren, dat men ze had misleid. Men had hun verteld van het uitbreken van een com munistische onlusten en gezegd, dat de enten te beloofd had, dat Hongarije bij een troons bestijging van de ex-koning de verloren ge bieden terug zou krijgen. Volgens andere berichten zouden de ex-keizer en de keizerin gevangenzijn genomen. Men zal goed*doen eerst nadere bijzonderheden en bevestiging af te wachten. Naar Wolff uit Boedapest seint hebben de op dvertentiën: 1 5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 19 Giffard speelde zenuwachtig met het glas dat voor hem stond. „Als dat het geval is," zei hij, „ben ik er ook blij om. Wij Devereux's dragen ons hart hoog niet modern natuurlijk, maar het is eenmaal zoo. Ik hoop dat ze het zich niet al te zeer aangetrok ken heeft „O, neen, dat geloof.ik niet," was het luchtig gegeven antwoord, „zoo iets bezorgt natuurlijk een paar beroerde dagen maar verandering van tooneel en gezelschap werkt dikwijls wonderen en daarom ben ik zoo blij dat je ons op het .kasteel Devereux hebt gevraagd, Giffard." „En dat brengt mij waar ik naar toe wilde," zei Giffard, zijn bord wegschuivend. „Mervyn, er is een idee bij mij opgekomen toen ik onlangs hoorde welk een mooi meisje je dochter is ge worden. De zaak is deze „Je herinnert je zeker mijn zoon Valentijn niet Hij was nog maar een kind toen wij beiden - scheidden. Hij is nu zes-en-twintig jaar oud en een verduiveld knappe jongen. Maar hij heeft zijn eigenaardigheden waarschijnlijk Van zijn moeder." Giffard Devereux was sedert twaalf jaar roerlingen zich teruggetrokken tot Tata. Zij zou den de helft van hun manschappen hebben ver loren. De boeren hebben op de spoorlijn Bioska Szekes Fejervar de rails opgebroken, om het uit wijken der oproerlingen naar het Zuiden te beletten. Stefan Rakovsky, graaf Jonas Andrassy en Gustav Gratz zijn te Tata gevangen genomen door het Hongaarsche nationale leger. De regee ring heeft maatregelen genomen tot arrestatie van de overige oproerlingen. De ex-koning Karei had het volgende ministe rie benoemd Rakowsky, minister-president en justitie, Andrassy, bu'tenlandsche zaken, Be- neckry, bmnenlandsche zaken, generaal Shhnet- zler oorlog en dr. Gratz, f;nanc;ën. Generaal Hegedüs was benoemd tot opper-bevelhebber. Zu'd-Slavë heeft de mob;l;sat;e van dr'e d:v s-es gelast, welke naar verlmdt, reeds naar Fünfkirchen zijn opgerukt. Van entente-zijde verneemt de Weensche cor respondent van de „Voss'sche Zeitung" nog, dat tusschen Italië en Hongarije een verdrag is geslo ten, waarbij beide staten zich bereid verklaren el kaar te ondersteunen in geval van conflict met Zuid-Slavië. De tekst van het verdrag zal spoe dig in een Entente-hoofdstad worden gepubli ceerd. Horthy is, volgens de berichten uit Weenen, uit Boedapest gevlucht. Onmiddellijk daarop heeft een Karlistische directorium de regeering overgenomen. Uit Praag wordt aan de „Rheinisch-Westfali- sche Zeitung" gemeld De Tsjechische regeering heeft bevel gegeven tot mobiliseering van alle valicde mannen tot 32 jaar. In Praagsche regee- ringkringen is men besloten alle middelen in het werk te stellen om de uitvoering van Karel's plannen te verhinderen. Het Correspondentie-bureau te Laibach deelt mede Uit Belgrado wordt gemeld, dat op het bericht van den terugkeer van koning Karei naar Hongarije, de ministerraad samenkwam en het besluit nam de krachtigste bevelen te geven ter waarborging van de nationale belangen. De ministerraad heeft een buitengewone bij eenkomst gehouden om den toestand te onder zoeken, die geschapen is door de staatsgreep- poging van Karei van Habsburg. De minister-president zette uiteen, dat Zater dag dadelijk met de noodige verdedigingsmaat regelen begonnen is. Men is het volkomen eens met de andere leden van de kleine entente. De regeering wil trachten er voor te zorgen, dat de Habsburg-kwestie eens en voor goed opge lost wordt en is vast besloten het vredesverdrag te doen uitvoeren in medewerking met de gealli eerden. Zij heeft aan alle geallieerde regeeringen haar standpunt medegedeeld. De dagelijksche besturen van Tsjechische en Duitsche socialistische partijen in Tsjecho- Slowakije hebben het besluit genomen om in de zen tijd van gevaar met elkaar in voeling te blij ven. De bladen van de beide partijen bevatten proclamaties aan de arbeiders, waarin zij oproe pen tot den strijd tegen de reactie. Zondagochtend hielden de socialisten en de legioenairen te Praag een groote betooging tegen de Habsburgers. Uit Innsbruck wordt gemeld Hier ter stede is een republikeinsch comité gevormd. Alle officieele gebouwen zijn door de gemobiliseerde arbeiders met machinegeweren bezet. Ook de bur gerwachten zijn gemobiliseerd. De be;de le;ders van de monarchisten te Innsbruck, Ve'th en Pe>rer, zijn gearresteerd. IERLAND. Een telegram aan de „Sunday Evening Ex press" meldt dat Collins, het hoofd van het Iersch-republikeinsche leger en een der Iersche gedelegeerden tei Londensche conferentie, te Dublin zijn aangekomen met een boodschap van Lloyd George aan Sinn Fein, dat in wezen een ultimatum is, daar Lloyd George een duidelijke verklaring eischt of de Sinn-Feiners al dan niet zullen weigeren een verdrag te sluiten, dat trouw, aan de Britsche Kroon vervat houdt. Men verwacht dat Collins tijdig te Londen zal terugkeeren om De Valera's inzichten aan de Iersche gedelegeerden mede te deelen, voordat de conferentie in de middag-uren wordt hervat. In de Vrijdag gehouden conferentie deden de Iersche gedelegeerden geen poging De Valera te rechtvaardigen (in verband met zijn antwoord aan den Paus) doch toch verloochenden zij hem niet, terwijl er noch een officieele bevestiging noch een ontkenning bestaat van het vermelde ultimatum. Men beschouwt den toestand als ernstig. OPPER-SILEZIE. Belga seint uit Parijs, dat het Poolsche ge zantschap een telegram uit Beuthen van 22 dezer heeft ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Duitsche burgerwacht op het punt staat in het oostelijk gedeelte van het gebied van de volksstemming een inval te doen. De op den linkeroever van de Oder samenge trokken detachementen hebben reeds het vuur geopend op de Poolsche dorpen, welke op den anderen oever zijn gelegen. Ten gevolge van een aanval op de Poolsche bevolking van het dorp Mysliny, hebben Fran- sche detachementen den strijd aangebonden met de Duitsche troepen, waarvan een man were gedood en twee gevangen genomen. De Fran- schen maakten bij deze gelegenheid groote hoe veelheden munitie buit. DUITSCHLAND. President Ebert heeft in zake de kabinets crisis overleg gepleegd met Löbe, Spahn, Müller, Stresemann. Petersen en Waldschreit. De bespre kingen, die nog niet tot een beslissing hebben ge- ieid, worden heden voortgezet. PORTUGAL. Volgens een telegram uit Vigo aan de Madri- Ieensche „Imparcial" heeft een gewezen republi- keinsche minister, komende uit Lissabon ver klaard, dat de revolutionnaire beweging er een uitgesproken bolsjewistisch karakter heeft. Ge neraal Souza Rosa zou met zijn troepen uit Opor to naar Lissabon vertrokken zijn om de nieuwe regeering omver te werpen. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De correspondent te New-York van de „Dady Express" meldt dat de Amerikaansche regeering overweegt, Duitschland tot bijwoning van de ontwapeningsconferentie in Washington uit te noodigen, teneinde een bevredigende overeen komst te bereiken, die aan de geallieerden zal mogelijk maken hun troepen van den Rijn terug te roepen. Hoewel men te Washington niet voor nemens is, de zaak te forceeren, is men er toch besloten, de bespreking der bewapeningen te land even belangrijk te maken als die der bewa peningen ter zee.- De Amerikaansche bewering overweegt nu, welke sancties mogelijk zijn, ten einde te waar borgen dat Duitschland het verdrag van Ver sailles zal opvolgen voor het geval dat de gealli eerden het bezette gebied mochten ontruimen. weduwnaar.Mervyn herinnerde zich zijn schoon zuster nog heel goed ze was een bleeke, zwakke vrouw van zuidelijke afkomst. Haar zonderling karakter was hem steeds een raa-dsel geweest. „Valentijn is, wat men noemt een liefhebber van mooie vrouwen," ging Giffard voort. „Hij is een dilletant in de kunst, schildert een weinig, schrijft een weinig boetseert een weinighet is altijd een weinig, omdat hij nooit zijn eigen standaard van volmaaktheid kan bereiken. Hij interesseert zich niets voor sport of het buiten leven en het denkbeeld eens een groot landgoed te moeten beheeren, maakt hem wanhopig." Giffard keek zijn broer aan, alsof hij op een opmerking wachtte, maar de kolonel zweeg. Hij was benieuwd waar deze confidentie hem heen zou leiden. „Welnu, Valentijn is verliefd." De woorden werden met een ruk er uitgewor pen. „En evenals met jouw dochter het geval is, Mervyn, verliefd op iemand beneden zijn stand. Ook heeft ze een slechte opvoeding ge noten Haar vader is dood, maar de moeder leeft nog en is wat men noemt een ordinaire vrouw. „Het meisje is zeker mooi „Ja, natuurlijk en dat is juist het moeilijke van het geval. Muriel Godwin is buitengewoon mooi. (Volgens Valentijn is er geen mooier meisje in de wereld. Ik weet niet of hij werkelijk zooveel van haar houdt, dan of het een voorbij gaande gril is. Je begrijpt hoe ontzet ik was toen hij er over begon haar te willen huwen. Ik sprak met hem, maar tevergeefs. Toen sprak ik met de moeder en wist er haar toe te brengen met Muriel buitenslands te gaan, om te zien of een paar maanden afwezigheid ook verandering zou brengen in hun gevoelens. Maar als ze terug komen ben ik bang dat, tenzij Valentijn intus schen iemand anders ontmoet, die hem bijzonder boeit, hij zich aan Muriel zal verslingeren." Kolonel Devereux begon de zaak te begrij pen en zijn hart klopte snel. Giffard dacht aan niets anders dan aan een huwelijk tusschen Valentijn en Daphne. En dat zou beteekenen dat Daphne later meesteres werd van 't kasteel Devereux! ,,Dus je wenscht dat Valentijn en Daphne elkaar zullen ontmoeten Giffard knikte langzaam met het hoofd. Juistals Daphne zoo mooi is als je zegt als ook zij haar liefdesgeschiedenis kan vergeten wel, Mervyn, dan is er geen reden waarom die jongelui niet zouden huwen. Wat zeg je van mijn plan. Kolonel Devereux kon ternauwernood woorden vinden om zijn gedachten voldoende te drukken. Hij wilde niet over-gretig zijn, maar daarentegen ook niet schijnen te aarzelen. „Wat mij aangaat, zou ik het uitstekend vinden," zei hij. ,,Maar verondersteld dat zij zich niet tot el kaar aangetrokken gevoelen ALLERLEI. Naar men verneemt is in de haven van Hamburg een loongeschil uitgebroken, dat een zeer ernstig karakter'draagt. Op twee werven hebben de arbeiders reeds het werk neergelegd. Behalve een ander loontarief, eischen de arbeiders een duurtebijslag in eens van 1000 mark voor de ongehuwde arbeiders en bij zondere bijlage voor de gehuwden. In aan merking nemende, dat de werven te Ham burg voor maanden met werk overstelpt zijn, zal het eventueel uitbreken van een algemeene staking der werfarbeiders voor het economische leven van Duitschland zeer ernstige gevolgen hebben. Voorloopig hebben de directies geen plan een uitsluiting te proclameeren, doch zullen zij nieuwe onderhandelingen inleiden. Men meldt uit Berlijn Naar wij vernemen is een regeeringsont- werp m den maak, met een meuwe regelmg van de m'tvoerbelastmg tot uiterlijk 1 April 1922. Deze voorloopige regeling zal onmiddellijk in werking treden en het tarief zal met 4 pCt. wor den verhoogd. Buitenlandsche waren (buitenlandsche grond stoffen, halffabrikaten en geheel afgewerkte artikelen), die hetzij hoegenaamd geen of slechts in geringe mate een bewerking in Duitschland hebben te ondergaan, zullen hetzij aan geen, het zij hoogstens aan een belasting van 3 pCt. worden onderworpen. Te Berlijn dreigt een groote verkeers- staking. De taxi-maatschappij eischt een tarief dat tienmaal zoo hoog is als voor den oorlog en zal .van heden af geen taxi's laten rijden, tenzij het gemeentebestuur dien eisch inwilligt. Ook het personeel van den iunnelspoor heeft looneischen gesteld, waarover nog wordt onder handeld. Mislukken deze besprekingen dan dreigt een volledige stopzetting van het bedrijf. Het Italiaansche stoomschip „Adria" is in den Bosporus in aanvaring gekomen met het jacht „Lucullus dat tot verblijf van generaal Wrangel dient. Wrangel was met zijn staf aan wal. Alle documenten en het persoonlijke vermo gen van Wrangel zijn vernietigd. Binnenland. De conferentie te Washington. Behalve de reeds vroeger genoemde ambtena ren, zullen ook nog toegevoegd worden aan de Nederlandsche delegatie naar de conferentie te Washington de heeren A. D. A. de Kat Angeli- no, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, jhr. C. van Breugel Douglas, gezantschapsattaché, M. Blaauw en mej. P. Moor, van het departement van buitenlandsche zaken. Het leger. Naar het Corr. Bureau verneemt heeft, behalve generaal-majoor J. H. van der Hegge Zijnen, de generaal-majoor G. C. de Block, thans belast met de functie van commandant van het veldleger, eveneens het voornemen eerlang den militairen.dienst te verlaten. Mgr. Viccntini bij H.M. de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder heeft Vrijdag den nieuw benoemden Pauselijken Internuntius Mgr. R. Vicentini, ontvangen. H. M. de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder is gistermorgen met den trein van 6 u. 14 min. naar Arolsen vertrok ken ter bijwoning van de bruiloft van de eenige „Dan kunnen we er natuurlijk niets aan doen," antwoordde Giffard. „We kunnen ze niet tot een huwelijk dwingen. Het is niet meer dan een plan, maar we moeten er hen na tuurlijk geen woord over zeggen, en ze samen brengen zooveel we kunnen. Dan zullen we verder zien." Aldus werd besloten. Den volgenden mor gen voor twaalven zouden ze alle drie naar het kasteel Devereux vertrekken en toen de kolonel opstond, om zijn dochter zoo spoedig mogelijk hun plan mee te deelen,scheidden de beidebroers als de beste vrienden. Per auto reeds de kolonel regelrecht naar Park-Hotel, waar hij Daphne op de sofa vond in de zitkamer, met een boek op haar schoot Ze zag er nog slecht uit, ofschoon er weer een weinig kleur óp haar wangen was verschenen. Hij zette zich naast haar neer en vertelde wat hij met zijn broer had afgesproken. „Maak je dus gereed om morgenochtend naar Northum berland te vertrekken. Je oom is erg Verlangend om je te zien en ik hoop dat je zult zorgen er zoo opgewekt en goed mogelijk uit te zien, zul je? Gelukkig dat je zooveel aardige japonnetjes en hoedjes hebt. Het is van groot belang voor ons, kind, welk een indruk we maken en het kan een groot verschil in ons leven teweegbrengen. Zul je dus niet te veel het hoofdje lal en han gen (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1