i Uitsluitend Importwijnen. I. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 vrouwen te hebben gepleegd. Bij A. S. zijn 300 in beslag genomen. Brand in een schildersatelier. In het atelier van den Italiaanschen kunstschil der Malmesi in dien woning aan de Joh. v. 01- denbarneveldlaan te 's-Gravenhage ontstond gistermiddag tengevolge van het omvallen van een petroleumkachel een binnenbrand. Het vuur dat in het atelier snel om zich greep werd dooi de brandweer met twee stralen gebluscht. Het atelier en een paar aangrenzende vertrekjes branddeu uit.Eenige schilderijen en een aantal kunstvoorwerpen werden een prooi dervlammen. zoodat de schade nogal aanzienlijk is. Omtrent den brand in het atelier van den Italiaanschen kunstschilder Malmesi verneemt men nog, dat drie schilderijen zijn verbrand ter waarde van ongeveer 1000, overigens wandbor den en een portret. De brandschade wordt door verzekering gedekt. Het lot van de „Brandaris" In de Eierlandsche Gronden is een Duitsche Schoe ner met leem geladen gestramd. Met moeitevolle pogingen heeft de reddingboot, gestationneed te De Cocksdorp, de bemanning weten te redden. Op de strandingsplaats moet ook aanwezig zijn geweest de stoom-reddingboot „De Brandari van Terschelling. Deze reddingboot zou met de bemanning een prooi der golven zijn geworden. De storm. Men meldt uit Oude Tonge Tijdens de storm van Zaterdag op Zondag is voor deze gemeente gezonken het schip „Maria" groot 113 ton Schipper was H. v. Beusekom, van Waspik. Het schip was geladen met mais. Vermoedelijk zijn alle opvarenden: schipper vrouw, drie kinderen en een knecht verdronken. Gisteren ijn de lijken van den schipper, het ongeveer drie-jarig zoontje en den knecht te Oude Tonge aangebracht. Er worden nu nog de moeder en het oudste en jongste kind gemist, doch men vermoedt, dat ook deze zich niet ver van de noodlot tige plaats bevinden. Slapte. In verband met de groote slapte op deAlgemeene Landsdrukkerij is naar men ver neemt, aan de Rijksinstellingen opdracht ge geven geen drukwerk aan particuliere drukkerij en meer te geven, alvorens te hebben geinfor- meerd of het werkwellicht doo. de Landsdrukke rij kan worden uitgevoerd. J achtongeluk. Te Boxtel had de heer H. v. d. L., het ongeluk zich in het jachtveld door het afsluiten van het geweer, drie vingers te ver- brij zelen. 11 Vondelinge. Op de trappen van het Ursulincnklooster te Kerkrade werd een meisje 2 3 maanden oud, te vondeling gelegd het kindje is ter verpleging opgenomen in het hospitaal. Baldadig. Een 18-jarig jongmensch te Voorthuizen heeft uit louter baldadigheid met een buks niet minder dan '26 glasruiten der Ned. Herv. Kerk aldaar stukgeschoten. Valsch bankpapier. Een inspecteur van de recherche te Rotterdam heeft, in samen werking met de politie te Hamburg, daar ter plaatse een onderzoek ingesteld naar de vervaardi gers, eventueel uitgevers van in omloop zijnde valsche Nederlandsche bankbiljetten van 100. Dit is geschied, nadat bij de recherche te Rotterdam aangifte was gedaan, dat in den laatsten tijd bij banken in ons land, in geldzen dingen uit Hamburg en Bermen dergelijke valsch bankbiljetten gevonden waren. Het te Hamburg ingestelde onderzoek heeft geleid tot de aanhouding van de Duitschers C. H. L., koopman, A. R., machinist en G. A. H., commissionair, alle drie aldaar woonachtig. Eerst genoemde was in het bezit van 26 valsche Neder landsche bankbiljetten van 100. Vijf van die valsche bankbiljetten zijn nij bij banken te Hamburg in beslag genomen. Men had ze daar ingewisseld, zonder dat men wist, dat ze valsch waren. De aangehouden Duitschers zijn te Hamburg voorloopig in de gevangenis opgesloten. Al de in beslag genomen valsche bankbiljet ten zijn van de serie letters A.Q., het cijfer vangt steeds aan met 05, de volgende vier cijfers wis selen. Als datum vermelden zij Amsterdam 9 Januari 1917. Het net aan de achterzijde der valsche bil jetten is aan de voorzijde duidelijk zichtbaar het papier aan de voorzijde is minder wit dan bij echte biljetten. Het beeld van de Maagd is niet scherp, en het netwerk, waarin aan de voor zijde de getallen 100 staan, is eenigszins ge doezeld, in technischen zin niet open. Het te Bremen ingestelde onderzoek heeft voorloopig geen resultaat gehad. taal te Tokio, daarna tot hoogleeraar in de chirurgie aan de Keizerlijke Universiteit te Tokio en ten slotte tot chef van den Japanschen mi litairen geneeskundigen dienst. Hij stierf 26 Juli j.l. in den ouderdom van 77 jaar. Te zijner nagedachtenis zal te Tokio aan het hospitaal van Jutendo, waaraan hij vele jaren verbonden was, een insituut worden ver bonden, dat zijn naam zal dragen. Daarin zullen cursussen worden gehouden in alle onderdeden der geneeskundige wetenschap en in het labo ratorium zal gelegenheid zijn voor wetenschap pelijk onderzoek. Het instituut zal onder leiding staan van dr. Soesoemo Noekada. Het gebouw alleen zal 500.000 kosten. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 Telegrammen, Men seint ons De loods schoener 2, die tijdens den storm met tien opvarenden bij den mond der Eems kruiste, is nog niet teruggekeerd. iietiilzakeii. Spaansche griep. Te, Sommelsdijk deed zich een geval vam Spaansche griep voor bij een 17-jarig meisje, met doodelijken afloop. De reddingboot Brandaris. Om trent de motorreddingboot„Brandaris." die Zon dag van Terschelling, naar de Vliehaven is uitge varen om te trachten, de opvarenden van de „Liesbeth" te redden, is nog geen nader bericht ontvangen. De vrees, dat de boot een ongeluk heeft ge kregen, is nu nog veel grooter geworden. De „Brandaris" werd op Terschelling gestation neerd in November 1910. Ze is lang 17.50 M., breed 4.50 M., hol 2.30M.,heeft een diepgang van 1.40 M., vaart 8 zeemijlen en is voorzien van een dubbelcilinder Kromhout-motor 16 E.P.K. Zij werd gebouwd op de werf van den heer D. Goedkoop Jr. Van November 1910 tot Februari 1920 heeft zij, behalve de talrijke oefentochten, meer dan 85 tochten gedaan om schipbreukelin gen te redden. Op 17 van deze tochten slaagde zij er in, samen 227 man te behouden. In andere gevallen verleende zij belangrijke hulp. 't Baantje van scheidsrechter. Zondag, na afloop van den voetbalwed strijd Doetinchem—H.V.C., kwam het te Doe- tinchem tot een heftige manifestatie tegen den scheidsrechter, den heer M. van Gelder uit Rotterdam. Het publiek was verontwaardigd over de leiding van den wedstrijd, welke ver ontwaardiging haar hoogtepunt bereikte toen een strafschop tegen de thuisclub werd toe gekend ene en Doetinchem-speler uit het veld werd gezonden. Er wérd met steenen en vuil naar den scheidsrechter geworpen en de politie had de grootste moeite mishandeling van den scheidsrechter tegen te gaan. Tegen een der manifestanten werd wegens het gooien proces verbaal opgemaakt. Werkloozen. Op de gemeente-ontginningen te Eindhoven hebben 'n 30-tal aldaar te werk gestelde werkloo zen gestaakt, omdat zij geen genoegen namen met het verminderde loon van 13.50 per week. De gemeente zal in geen geval toegeven, daar het werk enkel onderhanden genomen is om werkloozen werk te verschaffen, doch overrigens vrij improductief is. De loonsvermindering is 't gevolg van intrekking van 30 pet. Rijkssteun. De inbraak te Heerenveen. T. de Vries, uit Oranjewoud, die in verband met de inbraak bij den heer Ruiter te Heerenveen was aangehouden is, naar het Hbld." meldt, spoedig weer op vrije voeten gesteld. Zijn on schuld is gebleken. De storm. Uit Kopenhagen seint het Wolff-bureau Een vrpéselijke orkaan heeft in Scandinavië groote schade aangericht. De veerverbinding tusschen- Gjedster en Warnemünde moest ge staakt worden, terwijl de telefonische verbindin gen met Duitschland gestoord waren. In Deensch havens zijn vele vaartuigen vergaan of beschadigd In Jutland woedde gistermiddag een hevige sneeuwstorm. De sneeuwval was zoo sterk, dat het spoorwegverkeer op verscheidene plaatsen gestoord werd. In Kopenhagen was het hoogwa ter in de havenwijk. Ook in Zuid- en Midden-Zweden heeft een or kaan gewoed en uitgebreideverkeersstoringen veroorzaakt. In Gothenburg heeft een sneeuwstorm groote schade aangericht. Een draadloos bericht uit Londen meldt De storm van Zondag heeft ook aan de Éngel- sche kust groote schade aangericht. Treilers uit Grimsby en Huil redden schipbreukelingen van een zinkend stoomschip, die in zee waren ge sprongen. Op twee na werden allen opgenomen. Een vrouw el ij ke apache. Voor de rechtbank van de Seine staat op het oogenblik een zekere Henriette Miffone terecht, die in de wereld van de Parijsche misdaad als Yéyette een treurige vermaardheid heeft gekregen. Met twee bekende misdadigers, Telliet en Degouy, de laatste is de „vriend" van Yéyette, staat zij thans terecht wegens haar deelname aan de volgende misdaad. Ongeveer een jaar ge leden maakte de bende, waartoe zij behoorde, zich te Neuillymeester van een auto en op voor stel van Telliet reed man naar Suresnes, waar laatstgenoemde een juwelierswinkel wist, die hij goed kende, daar hij er zelf had gewerkt. De overval had plaats en de eigenares, werd, toen zij zich tegen de indringers te weer stelde, dood geschoten. De po litie kwam de bende op het spoor en na een gevecht, waarbij een politieman werd doodgeschoten, gelukte het hoar om Degouy en Yéyette te arresteeren. Yéyette werd met de revolver in de hand en levensgewaarlijk gewond, gevangen genomen. Het Apachemeisje blijkt de dochter te zijn van welgestelde ouders teAlfort- ville. Zij genoot een verzorgde opvoeding en haalde een diploma als onderwijzeres, waarna zij ook op een bank heeft gewerkt. Ze ontmoette toevalligerwijze Degouy, werd verliefd op den bandiet en nam deel aan een geheele reeks van inbraken, waarbij zelfs haar ouderlijke huis geplunderd werd Japanse h chirurg. De „Japan Me dical World" deelt het overlijden mede van dr. baron Soesoemo Sato, een bekend Japansch chirurg, wiens levensloop in meer dan een opzicht merkwaardig geweest is. Reeds op twaalfjarigen leeftijd begon hij zijn chirurgische studiën aan het Insituut van Juntendo. Weinig jaren later vertrok hij naar Europa als de eerste Ja- pansche student, die voor studie naar het bui tenland werd gezonden.A cht jaar bracht gij voor de voltooiing van zijn opleiding in Duitschland door en hielp in den bransch-Duitschen oorlog als vrijwilliger|chirurg in Duitschen dienst mede voor de verzorging der gewonden op het oorlogs veld. Na zijn promotie tot doctor in de genees kunde aan de universiteit te Berlijn (ook toen was hij de eerste Japansche student, die in het buitenland promoveerde) keerde hij in 1875 naa Japan terug. Na eenige jaren in de praktijk te zijn geweest, werd hij achtereenvolgens benoemd tot geneesheer-directeur van het militaire-hospi- De aanrijding op den Rotter" damschen dij k.— Voor de rechtbank te Rotterdamwerd gisteren behandeld de zaaktegen den 23-jarige broodbezorger A. A. G. uit Rotter dam beklaagd dat het op 25 Juni van dit jaar, te Schiedam, aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dat drie personen zoodanig letsel heb ben bekomen, waardoor tijdelijke ziekte of ver hindering in de uitoefening van beroepsbezig heden ontstaat. Als bestuurder van een motorwagen van lijn 8 der R.E.F.M. had bekl., op het oogenblik, dat het letsel veroorzaakt was, op den Rotter- damschen dijk te Schiedam gereden, komende uit de richting Rotterdam. Bekl. had gereden op ongeveer 50 M. afstand achter een anderen motorwagen met bijwagen en zou zijn wagen niet tijdig genoeg stopgezet heb ben, althans door te groote vaart niet in staat geweest zijn tijdig te stoppen, toen de vóór den zijnen rijdenden wagen plotseling stilhield. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de motorwagen, welken bekl. bestuurde, is opgere den tegen het achterbalcon van den bijwagen van den vóór hem rijdenden tramtrein, waardoor de zenuwen van den ijzerwerker P. Boer, uit Schie dam die zich op dat achterbalcon bevond, zoo danig geschokt zijn, djt Boer meerdere weken ziek is geweest en de tramconducteurs E. Lit en J. B. v.d. Poel onderscheidenlijk een pols en een arm hebben gekneusd, tengevolge waarvan de mannen* alle drie gedurende eenigen tijd hun gewone beroepsbezigheden niet hebben ;unnen verrichten. Bekl. verklaarde, dat er den avond, waarop het ongeluk gebeurd is, storing op lijn 8 was, door dat zich even tevoren een man voor een anderen wagen van die lijn had geworpen. Tengevolge daarvan had hij met motorwagen 106, dien hij bestuurde, betrekkelijk kort achter den motor wagen 103 gereden. De motorwagen 103 scheen defect, hetgeen bekl. opgemerkt had, doordat de bestuurder van dien wagen telkens stopte en de wagen, waarschijnlijk met een losgeraakte bout, klinkersteenen uit den weg losstootte. Op den Rotterdamschen dijk waren motorwagen 103 en zijn aanhangwagen zeer plotseling stopgezet bekl. had toen electrisch geremd en ook, door tegenstroom te geven, getracht zijn eigen wagen tot staan te brengen, doch vóór hij daarin was geslaagd, was de motorwagen 106 tegen den aanhangwagen van den motorwagen opgereden. Twee conducteurs, die naast bekl. stonden, waren gekwest een passagier van het achterbalcon van den aanhangwagen van motorwagen 103 had het op de zenuwen gekregen en aan de wagen was eenige schade toegebracht, doordat eenige ruiten waren gebroken enz. Bekl. had niet op den kortst mogelijken af stand durven stoppen, omdat, volgens zijn ver klaring, de rails op dat traject zoo slechts zijn, dat hij reden had gehad te vreezen, dat de wagen er uit zou loopen. De oorzaak van het ongeluk was, naar bekl.'s oordeel, geen andere, dan dat de electrische rem geweigerd had. Het was bekl. wel bekend, dat die rem 's avonds weder normaal gewerkt had en niet defect was gebleken, maar hij meende dat dit niet met zijn opvatting in strijd was. Elk wagenbestuurder zou, meende hij, kunnen ver klaren, dat een electrische rem dan eens wel pakt en dan eens niet. Bekl., die al eens meer als wagenbestuurder een ongeval gehad had, was naar aanleiding van het gebeurde ontslagen. Zijn ontslag was nog voor den raad van arbitrage gebracht doch deze had het bekrachtigd. De rechtbank hoorde naar de „N.Rct." meldt, verschillende getuigen. De wagenbestuurder C. de Wit verklaarde, dat hij den motorwagen 103 had bestuurd en vertraging gekregen had, doordat de dienst tengevolge van den gepleegden zelfmoord in de war was geraakt en buitendien ook, doordat zijn motorwagen defect was. Toen hij een herhaald tikken gehoord had en tegelijker tijd de hem begeleidende conducteur voor gevaar had gebeld, had getuige plotseling gestopt. Bijna op hetzelfde oogenblik was de tramtrein, die achter den zijnen aankwam met motorwagen 106 tegen den bijwagen van getuige's tramtrein opgereden. Er wasgetuigelatergebleken,dathij een motor- boutveer van zijn motorwagen verloren had. De ze had waarschijnlijk het tikken veroorzaakt en de steenen losgestooten. Vier tramconducteurs, w.o. twee verwonden, legden daarna hun verklaringen af. De gewezen tramconducteur A. van der Starre, die op den aanhangwagen van motorwagen 103 dienst had gedaan, had motorwagen 106, door bekl. be stuurd,wel achter zich zien aankomen,maar noch in de vaart, noch in de nabijheid van dien wagen gevaar gezien. Ook hij had het tikken waarge nomen en voor gevaar gebeld, welk sein de con- dncteur van den motorwagen A. H. H.Verpoort aau den bestuurder de Wit had doorgegeven. De tramconducteur E. Lit, die dienst had ge daan op den motorwagen 106, verklaarde o.m. dat deze wagen met gewone snelheid gereden had. Tengevolge van het kneuzen van een zijner polsen had getuige drie en een halve week lang geen dienst kunnen doen. De conducteur J. B. v.d. Poel, die op den aan hangwagen van 106 had dienst gedaan, had een der armen gekneusd. Deze was het volkomen eens met bekl., dat een electrische rem zeer wisselvallig werkt en op eenzelfde wagen nu eens niet, dan weer wel en een oogenblik later opnieuw niet pakt. Andere getuigen beaamden dit meer of minder positief. De ijzerwerker P. Boer, verklaarde hoe hij het ongeluk had zien aankomen en verder, dat hij van den zenuwschok nog altijd niet genezen is. Een chef-wagenbestuurder der R.E.T.M. ver klaarde, dat het defect-zijn van den tramtrein met motorwagen 103 de eenige oorzaak van de vertraging van dien tramtrein is geweest. Ge tuige meende, dat bekl. niet zoo dicht achter dien tramtrein aan had behoeven te rijden. De depothouder S. A. Vervoort, die nast bekl. gestaan had, verklaarde, dat hij bekl. had zien remmen en hem degelijk had hooren uitroepen: ik kan hem niet houden. De heer H. A. Ravenek, districtsinspecteur der Ned. spoorwegen, als deskundige gehoord, verklaarde o.m. het onaanneemlijk te achten dat een electrische rem, die niet defect is, weigeren zou. Een afstand van niet meer dan 50 of nog minder meter noemde deskundige altijd ge vaarlijk, in het bijzonder op een buitenweg, waar gemeenlijk met snellere vaart gereden wordt. De heer H. Neumann, werktuigkundig hoofd ambtenaar der Haagsche Tramwegmaatschappij, decharge gedagvaard, meende dat een normale electrische rem wel weigeren kan, wanneer de verbinding tusschen motor- en aanhangwagen niet in orde is. Ten einde alsdan nog een thans niet-versche- nen deskundige en nog een getuige te hooren, schorste de rechtbank de behandeling daarna tot 22 November. Visscherij. SCHIEDAM, 26 October. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de logger S C H 51 Men tor, schipper C. de Graaf, voor de vierde reis. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van 26 Oct. v.m. 9.51, n.m. 10.26. 27 Oct. v.in. 11.09, n.m. 11.29. 28 Oct. v.m. n.m. 0.05. 29 Oct. v.m. 0.21, n.m. 0.54. 30 Oct. v.m. 1.09, n.m. 1.37. 31 Oct. v.m. 1.54, n.m. 2.18. SCHIEDAM, 26 October. Aangekomen s.s. Veerhaven, kapt. C. de Waard, ledig van Rotter dam om alhier te dokken in de Wilhelminahaver. Het voor de Holl. Am. Lijn op de werf Nieuwe Waterweg alhier gebouwde s.s. Leerdam heeft gisteren op de Noordzee een welgeslaagden proef tocht gehouden en is door de reederij overgeno men. Het schip is naar Rotterdam opgestoomd en ligt in de Rijnhaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 26 Oct. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 45. Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 26 Oct. Men noteert voor moutwijn 46 f 18. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Sehied, -^poelingvereeniging". Heden f 3.per ketel. ROTTERDAM, 25 October. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 218 paarden, 6 veulens, 3 ezels, 1843 magere runderen, 776 vette runderen 143 vette kalveren, 485 nuchtere kalveren, 932 graskalveren, 215 schapen of lammeren, 682 biggen, 9 bokken of geiten, 90 overloopers. Prijzen per 1/2 Kilo koeien van 40/50 c. tot 7085 c., ossen van 55c. tot 6580 c., stie ren van 50c. tot 5565 c., kalveren van 65c tot 92V2— 117Va—122V2 c. Prijzen per stuk van mager vee melkkoeien 350625, kalfkoeien 400600, stieren 300 650, pinken 150250, graskalveren 60160, vaarzen 190325, paarden 400—600, slacht- paarden 100—200, hitten 250400, biggen f 818, dito per week 2—3, overloopers 25 50, nuchtere fokkalveren f 2535, nuchtere slachtkalveren 1520. Op de vette markt was de aanvoer van koei en en ossen ruim. De handel was tamelijk en de prijzen bleven op dezelfde hoogte. Eieren: Veiling Delftsche straat. Kipeieren 15.6018.90, dito kleine 1315.10. Aanvoer 97.000 stuks. N.V. Rotterdamsche Cons.-Veiling,Weenaplein Aanvoer 70.000 stuks. Kipeieren 17—18.50, dito kleine 1516, eendeneieren 13.5014.50, ganzeneieren f 2530. B o t e r Op de botermarkt werd heden aan - gevoerd 42 stukken per k.g. Geen noteering

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3