DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Woensdag 26 October 1921. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. TWEEDE BLAD. Binnenland. Politie in de steden. „Plattelands-raadslid", een medewerker van de ,,De Nieuwe Eeuw" gaf onlangs de bevolkings cijfers van een 18-tal Nederlandsche gemeenten en daarnaast de getallen der in functie zijnde politie.Geheel vaststaande gevolgtrekkingen vie len daaruit niet te maken, omdat cijfers zonder meer niet alles kunnen zeggen. Maar toch is het Wel duidelijk, dat er in sommige gemeen ten een onverklaarbare weelde heerscht in het aanstellen van politie-agenten. Te Hilversum, waar een politieschool is gevestigd, acht men voor 350 inwoners 1 man noodig maar dat wordt nog overtroffen door Breda, waar elk 330- en door Tilburg waar elk 300-tal inwoners 1 politie man vereischt. In de overige steden gaan de betrekke lijke cijfers met een zigzaglijntje naar bo ven, totdat Almelo verschijnt met 1 man per 800 zielen en dan Hengelo met 1 man per 2800 zielen. In deze fabrieksstad met 25000 zielen handhaven 8 politiemannen met 1 nachtwacht de orde. Verder schijnt het ook te 's-Hertogenbosch nog al broeierig, daar er 1 man is op elke 410 inwoners, waarna komen Leiden met 430. Maas tricht met 480 inwoners en Helmond met 500. Uit deze getallen zou, als er werkelijk geen stre ven naar weeldevertoon in het spel is, kunnen worden afgeleid, hoe de geest der bevolking is, of misschien ook wel hoe het staat met den per soonlijken invloed der politiemannen. In elk ge val zijn de cijfers eenige studie waard. Vooral de uitersten Tilburg en Hengelo, twee fa brieksplaatsen, leveren stof tot nadenken. Spoorwegpersoneel. Aangaande de toelating tot het leerling- klerks-examen bij de Nederlandsche Spoorweg gen is bepaald, dat een ambtenaar of een beambte, die met goed gevolg het examen voornoemd heeft afgelegd en indien deze zulks wenscht bij vacature benoemd kon worden tot leerling-klerk op de aan deze betrekking ver bonden bezoldiging. Na een jaar als zoodanig werkzaam en zijn geweest, kon hij bij ge schiktheid te ijver benoemd worden tot klerk. Als eisch wordt echter gesteld, dat deze be vordering niet vroeger kan plaats hebben dan twee jaren na aanstelling in dienst der Spoor wegen. Gemengd Nieuws. Weereen leyle r-e rfenis-proces. Uit de dagvaarding van deze zaak voor de Haar- lemsche rechtbank blijkt, dat ten verzoeke van Abraham van Oorde te Djocjocarta, Willem Arent van Oorde te Kerkrade, mejuffrouw Anna Maria van Oorde te Driebergen gedagvaard zijn A. Teyler's Stichting, ook wel genaamd ge weest „De Pieuse gestigten opgerigt bij de heer Pieter Teyler van der Hulst" B. voor zooveel noodig de directeuren van Teyler's-Stichting. In den aanvang bij het Oud-Hollandsch recht aldus de dagvaardiging kwamen in de tweede helft der achttiende eeuw vóór allen tot de beuring eener nalatenschap, in aanmerking diegenen, die als intestaat-erfgenamen daartoe konden geroepen zijn. In 1762 en daaromtrent verschilden onder de heerschappij van het destijdsche recht codicil len en testamenten daadwerkelijk niet meer. Toen gold te Haarlem, op stuk van het intestaat-erf- recht het z.g. Nieuw-Aesdoms- of Noord-Hol- landsch versterfrecht, geregeld bij het placaat op de successie ab intestato van 18 December 1599. Voorts vervolgt de dagvaarding, dat op 8 April 1778 en zonder hem overleefd hebbende verwanten, te Haarlem is overleden Pieter Tey ler van der Hulst, weduwnaar van Helena Ver schaven, onder achterlating van testamentaire wilsbeschikkingen bij acte, den 17den Mei 1756 voor den notaris N. Callé te Haarlem verleden. Pieter Teyler van der Hulst had bij eerstge noemde acte o.m. bepaald, dat zijn nalaten schap zou „moeten blijven onder de admini stratie en directie, van vijf personen", die en eveneens hunne opvolgers tevens zouden zijn de executeuren-testamentair. Aangezien de erflater echter dadelijk had uit gezonderd zoodanige zijner na te laten goede ren, waarover hij in 't bijzonder nog anders zoude beschikken, en bij het vervolg der acte van 17 Mei 1756 verklaarde de macht en vrijheid aan zich te houden om zijn uiterste wilsbeschik kingen daarin vervat, in alle deelen te amplicee- ren, veranderen, of corrigeeren Aangezien derhalve Pieter Teyler van der Hulst in duidelijke bewoordingen op den 17den Mei. 1756 onder de clausule reservatoir,- niets hiervan uitgezonderd, onder zijn nalatenschap had beschikt en vervolgens die clausule toe passing ook heeft doen erlangen en bij de late re acte van 16 Januari 1762 voor den notaris Elout de daarin gedachte en bij zijn dood aan wezig bevonden effecten van zijn beschikking van 17 Maart 1756 uitgezonderd, buiten de daar bij aangewezen administratie en directie eeuwig en voor altoos gebracht en gesteld heeft onder een aftonderlijk bewind, tot eenige executeurs ei* administrateurs dier effecten tegelijk aan stellende vijf personen met bij vooroverlijden een plaatsvervanger voor ieder van hen allen in die acte genoemd Aangezien zoo vervolgt opnieuw de dag vaarding er inderdaad effecten bij overlijden van Pieter Teyler van der Hulst in zijne na latenschap en te zijnen name staande, bleken te zijn, te zamen uitmakende een bedragvan S48.000 of f 528.000, benevens 4000 pond sterling Oost- Indische actiën „Aangezien echter ingevolge en uit krachte, van de Oud-Hollandsche rechtregelen, hierover aangevoerd, bedoeld vermogensdeel, blijkens het vorenstaande door den erflater gebracht buiten de administratie en directie eeuwig en voor altoos van zijne overige nalatenschap (gedaagde Stichting), had te vererven en vererfde bij verstek. Daarop wordt geconcludeerd, dat de gedaagde Stichting, resp. de gedaagde directeuren, daar toe jegens die rechthebbenden en dienvolgens ook jegens de tegenwoordige cischcrs, ieder van dezen voor zooveel hem of haar aangaat, alsnog gehouden is, resp. zijn. Verder wordt in de dagvaarding het ge slachtsregister opgesomd van de eischers, loo- pende tot Isaac Brand den vollen neef in den eersten graad van Pieter Teyler van cle^H ulst. Eischers concludeeren dat het de Rechtbank moge behagen om bij haar in deze te wijzen vonnis, gedaagde stichting, resp. de directeuren gezamenlijk te veroordeelen om binnen veertien dagen na de uitspraak van het vonnis of ande ren daarbij te bepalen termijn ten overstaan van een bij het vonnis te benoemen Rechter commissaris aan de eischers te doen rekening en verantwoording van het vorengcstelde be- niaotA d V G r m Do 1 Q i 1r~5 ,regela L75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. heer, bestuur en directie van het vermogensdeel van wijlen Pieter Teyler van der Hulst, met bepaling dat, indien de gedaagden in gebreke zouden blijven te verschijnen of de gevorderde rekening op den door den heer Rechter-Com- missaris te bepalen dag te doen zij zullen kunnen worden genoodzaakt door inbeslagne ming en verkoop van hare, resp. zijne of hunne goederen, van een ieder tot een bedrag van twee millioen gulden of zoodanige andere som als de Rechtbank zal vermeenen te belmoren, en voor zooverre ieder van de gedaagde direc teuren, zoo noodig door middel van lijfsdwang voorts dat de Gedaagde Stichting en de direc teuren zullen worden veroordeeld tot afgifte en uitbetaling tegen kwijting aan de eischers, aan ieder van deze voor zich, van al hetgeen bij slot van rekening aan elk van hen zal blij ken toe te komen en (of) verschuldigd te zijn met de tegen vijf ten honderd 's jaars te bereke nen renten hiervan. 20 Daphne zag in dat haar vader in zekeren zin gelijk had. Deze verzoening met zijn broer zou hem voor de verleiding in 't spel en zijn slechte vrienden terughouden. Een nieuw leven zou zich voor hem openen. Ze stond op en trachtte te glimlachen. „Ik ben zoo blij, vadertje", zei ze. „Ik kan u niet zeggen hoe blij ik voor u ben. Ik zal mijn uiterste best doen vroolijk te zijn en niemand zal weten welk een verdriet ik heb. Ik zal dade lijk mijn koffers gaan pakken. Maar er is nog iets, dat ik graag eerst zou doen." Ze ging aan de tafel zitten, nam schrijfpapier en een pen en doopte die in den inkt. „Wat ga je doen, Daphne vroeg Devereux nieuwsgierig. „Aan wien schrijf je „Ik moet aan Rodney schrijven,' 'zei ze, „om hem te zeggen waar ik heenga ik heb mijn woord hem gegeven dit te zullen doen." Kolonel Devereux's gezicht betrok. Hij plukte zenuwachtig aan de bloem in zijn knoops gat. „Maar mijn lieve kind," protesteerde hij. „Ik heb begrepen ik weet zeker dat je gezegd hebt, dat je voor goed met Rodney gebroken gebro ken hebt." „Dat weet ik wel," zei ze wanhopig. „Het is waar, ik heb Rodney gezegd hem niet te kun nen trouwen, voor dat mijn onschuld bewezen is. Maar we hebben elkaar toch nog evenzeer lief, vader, en daarom liet hij mij beloven dat ik het hem zou laten weten als ik wegging, ik ben hem dit verschuldigd o ,ja," ze drukte de hand tegen haar hart „want ik voel dat ik hem ongelukkig heb gemaakt." Het was een teleurstelling voor den kolonel. Met een driftig gebaar trok hij aan zijn snor en mompelde allerlei onverstaanbare woorden toen hij Daphne's pen vlug over het papier zag glij den. Hij had berekend dat hij en zijn dochter op het kasteel Devereux volkomen buiten bereik zouden zijn van elk, die wenschte hun verblijf uit te vinden maar die zij liever niet wilden ontmoeten Rodney Marshall b.v. of Norton Lorrimer. En nu was Daphne op het punt het geheim te verraden en hij kon geen geldige reden aanvoeren, waarom ze dit niet zou doen. Daph ne hoefde niet lang te bedenken, wat ze Rodney zou schrijven.Na enkele minuten keerde ze zich om en gaf haar vader den brief. „Zie vaderlief," zei ze, „dit heb ik Rodney geschreven." Het was een kort, aandoenlijk briefje, waar in ze zei hem te schrijven, omdat ze dit beloofd had. Dit beteekende niet dat ze van idee ver anderd was, integendeel het was beter véél beter dat hij haar vergat. Hij had een mooie toekomst voor zich, die hij vernietigen zoy als Vogelcholera. Men schrijft aan de ,,N. R. Ct." Volendam bestaat grootendeels van visch- vangst en eendenhouderij. Dezen zomer is on der de eenden en kippen sterfte uitgebroken, die bij onderzoek door de Rijksseruminrich- ting te Rotterdam aan dé gevreesde vogel cholera bleek te wijten te zijn. Jammer ge noeg heeft men niet direct den ernst van deze ziekte begrepen, tengevolge waarvan de be smetting zich steeds uitbreidde, zoodat thans reeds duizenden kippen en eenden gestorven zijn en Volendam met een ernstige ramp be dreigd wordt, die voor vele inwoners een econo- mischen ondergang zou beteekenen. Bij som mige eigenaars stierven in korten tijd 100 die ren, een waarde van 5 tot 8 per stuk vertegen woordigende en vaak hun heele bezit uitmakende Er zijn thans nog ongeveer 80.000 vogels, die met ziekte en wat op hetzelfde neerkomt den dood bedreigd worden. Op sommige erven ziet men 's morgens manden vol doode eenden en kippen verzamelen en begraven of over den dijk in zee werpen. Velen zijn door de ziekte zóó getroffen, dat de kosten voor den veearts niet betaald konden worden. Ten slotte hebben verleden week enkele afgevaardigden der eendenhouders zich tot het ministerie van landbouw gewend. Onmid dellijk werd daarna de hulp der Rijksserum- inrichting ingeroepen en werd dr. te Hennepe, bacterioloog aan deze inrichting, verzocht de bestrijding der ziekte op zich te nemen. Met de hulp van drie assistenten zal nu getracht worden zooveel mogelijk door serum-injecties de zieke dieren te genezen, zoodoende de ziekte tot staan te brengen en daarna alle 80.000 vogels door inspuiting van vaccine voor de ziekte te vrijwaren. Dr. te Hennepe heeft onmiddellijk, na overleg met het bestuur der pluimveehouders, alle belanghebbenden tezamen geroepen en op de hoogte gebracht van wat er gedaan moet wor den, vooral op hygiënisch gebied. Tevens wees hij er op, dat de toestand hem allergevaarlijkst leek en bestrijding zeer moeilijk. Wat toch is het geval De eenden bevinden zich alle in hokken, welke gedeeltelijk op het land staan, gedeeltelijk aan de slooten, om eenden gelegenheid te geven daar te spartelen en te drinken. De hokken zijn door planken en gaas te land en te water gescheiden, elk hok bevat ongeveer 50 stuks. In de slooten nu schuilt het groote gevaar. Wat hier in een dorp onder' den rook van Amsterdam op hy giënisch gebied vertoond wordt, grenst aan het ongelooflijke. De slooten worden gebruikt als verkeerswegen, maar tevens zijn de huizen er langs gebouwd en wordt het water voor allerlei huishoudelijke bezigheden gebruikt. Men stelle zich nu den toestand voor 4000 menschen 80.000 eenden in een kleine ruimte bijeen, en slooten zonder doorstrooming. Van water kan men niet meer spreken het vocht lijkt op choco lademelk of fosco. Hierdoor wordt dus de besmet ting in de hand gewerkt en wordt de strijd bijna hopeloos. De stank in het dorp is niet te beschrijven, vooral 's avonds als de lauw-warme brei be gint te dampen en het dorp met dezen damp vervuld wordt. Vraag hoe het er voor de mer- schen uitziet, die dit water gebruiken voor huis houding en wasch. Het is vreeselijk om aan te zien Dr. te Hennepe en zijne assisten zijn thans bezig te redden wat er te redden valt, maar onder zulke omstandigheden lijkt de strijd haast hopeloos. Er zal spoedig iets, wat op hygiënische maatregelen lijkt, genomen moe ten worde", anders ziet het er voor Volendam binnenkort met den econoimschen en gezond heidstoestand der bevolking treurig uit. Groote boschbrand. Uit Nizza is bericht ontvangen, dat de bosschen in de buurt van Grasse in brand staan en dat ook voor laatstgenoemde plaats reeds gevaar dreigt. Het vuur woedt over een geweldige uitge strektheid en neemt nog. steeds in omvang toe. Verschillende huizen zijn reeds verwoest en de troepen en de burgerij doen wanhopige pogingen om den brand te stuiten. Het vuur breidt zich vooral uit in de richting van Magagnoso en het dal van Saint Charles.De telegraaf- en telefoon verbindingen naar verschillende richtingen zijn verbroken. hij zich vsn zijn ouders vervreemdde. Hij zou iemand anders liefkrijgen zou haar vergeten. Ze verzocht hem niet te antwoorden omdat ze dan zou weten dat hij zijn vrijheid had aanvaard. Waarna ze, op echte vrouwenmanier, haar adres opgaf op het kasteel Devereux.Haar vurig ver langen naar een antwoord was tusschen eiken regel te lezen. „Dat wilde ik Rodney zeggen," zei ze tegen haar vader, toen hij het briefje weer aan haar teruggaf. „Ik voelde dit in mijn hart." Ze sloot het in een couvert en schreef er het adres op. Toen strekte ze de hand uit naar de electrische schel, maar haar Vader hield haar hand terug en zei „Laat maar kind, ik ga toch naar beneden en zal den brief op de bus doen. Ga jij intusschen je koffer pakken. Daphne gaf hem den brief. „Als Rodney mij niet schrijft," sprak ze tot zichzelf, „zal dit voor mij het bewijs zijn dat hij een van ons beiden voor schuldig houdt." Toen ging ze heen en liet den kolonel al leen. Zoodra de deur zich achter haar gesloten had, ging de oude man zonder zich een oogenblik te bedenken naar den haard, stak een lucifer aan, hield die bij de enveloppe en verbrandde den brief tot het laatste snippertje. „Het is voor haar eigen best," mompelde hij. „Voor het geluk vaA mijn klein meisje," De Duitsche arbeidsmarkt. In tegenstelling met bijna alle landen ter wereld begint men in Duitschland langzamerhand een tekort te krijgen aan arbeidskrachten, zoo meldt onze Berlijnsche correspondent. Speciaal aan geoefende werklieden heerscht in een deel van Duitschland dringende behoefte. Het onafhan- kelijk-socialistische blad „Freiheit" bevatte Za terdagmorgen een bericht, volgens hetwelk de toestand in Saksen langzaamerhand een crisis nadert. Saksen is te allen tijde het centrum geweest van de Duitsche exportindustrie, die op het oogenblik weer tot grooten bloei is ge komen. Het officieele arbeidsbureau van Saksen maakt bekend, dat het aantal vrije arbeidskrach ten sterk is achteruit gegaan, terwijl het cijfer der vacatures geregeld stijgt. Vooral het gebrek aan woningen in Sak sen zou het bij een crisis zéér moeilijk kunnen maken de industrie van voldoende werkkrachte uit andere deelen van Duitschland te voorzien, ten minste het officieele arbeidsbureau onder vindt thans reeds door den woningnood veel hinder bij zijn bemiddeling tusschen industrie en personeel. Zelfs indien men onmiddellijk be gint met het op groote schaal bouwen van ar beiderswoningen, waarmede natuurlijk maanden en maanden gemoeid zijn, zal toch de Saksi sche exportindustrie in den naasten tijd zeer sterke nadeelen ten gevolge van het gebrek aan arbeidskrachten, vooral aan geschoold personeel ondervinden. In ieder geval wordt het herstel van het even wicht op de arbeidsmarkt in geheel Duitschland als een zeer gunstig teeken beschouwd. HOOFDSTUK IX. Een nieuw spoor. Tom Marshall zat aan zijn groot Amerikaansch schrijfbureau, in zijn particulier kantoor. Hij was uit zijn humeur over een kleinigheid, iets wat hem dikwijls overkwam sedert 't voor val met den verloren paarl. Vandaag was het Rodney, die het moest lijden. Vader en zoon hadden elkaar sedert het bewuste familiediner weinig gezien en dat was nu drie dagen geleden. Rodney woonde niet bij zijn oudersin,maar op kamers. Hij was heden door zijn vader dringend op diens kantoor ontboden. Op barschen toon had Mr. Marshall zijn zoon gevraagd, waarom hij, den dag na den diefstal van de paarl, een bezoek aan Parkhotel had gebracht. „Het was onverstandig, het was stom van je," tierde hij. „Al wat je haar te zeggen hadt, hadt je schriftelijk kunnen afdoen. Ik hoop niet dat je er heenging met het idee je met haar te ver zoenen „Ik heb Daphne lief, vader," had Rodney ge antwoord, „en ik heb geen oogenblik aan haar schuld geloofd en zelfs als die bewezen was, zou het voor mij geen verschil gemaakt hebben. Ik zou haar toch nog liefhebben." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT T 4 TelaTnnn 1 nr tv ,A*V.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5