DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste11 Jaargang. Maandag 31 October 1921. JVo. 13175. Bureau K 0 E]M ARKT 4. Telefoon ^Intercommunaal 85. Postbus 39 Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel.jija Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. «5? Wegens dén feestdag van ALLER HEILIGEN zal de NIEUWE SCHIEDAM SCHE COURANT", dagblad voor Schiedam en omstreken, DINSDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Rultenlandsek Nieuws. RUSLAND. In een nota van de Russische Sovjetregeering aan de Britsche regeering d.d. 28 October wordt er aan herinnerd, dat de Brusselsche conferentie betreffende de steunverleening aan de Russische hongergebieden het Verleenen van credieten aan Rusland ter bestrijding van den h o n- g e r a f h a nk e 1 ij k maakte van de erkenning door de Sovjetregeering van de schulden dei- vroegere Russische regeeringen. Met het oog op den vreeselijken hongersnood, welke op het oo- genblik heerscht en de massa's bedreigt, heeft de Sovjetregeering besloten, om de tsaristische schulden van voor 1914 te erkennen, vooropge steld, dat de groote mogendheden, overeenkomen de Russische Sovjetregeering te erkennen, met elke daad van bedreiging der Russische Sov jet-republiek te eindigen, haar souvereine rech ten en territoriale integriteit te eerbiedigen, en een definitieven vrede met haar te sluiten, voor welk doel een internationale conferentie zou kunnen worden bijeengeroepen. HONGARIJE EN DE GROOTE ENTENTE. Zaterdagmorgen hebben de vertegenwoordi gers der groote geallieerde mogendheden aan den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Za ken Bauffy een nota overhandigd, waarin gezegd, wordt dat de Raad van Ambassadeurs met vol doening heeft kennis genomen van het succes der Hongaarsche regeering tegen de pogingen tot herstel van de monarchie. De Raad heeft het besluit genomen om de regeering te Boe dapest uit te noodigen, den ex-koning uit te leveren. De commandant van het Britsche eskader, dat zich op het oogenblik te Boedapest be vindt, heeft order gekregen, den ex-koning namens de geallieerden zoolang onder zijn hoede te nemen, totdat de geallieerden over de definitieve bestemming van hem hebben beslist. De Raad herinnert verder aan zijn jongste nota, waarin werd aangedrongen op de nood zakelijkheid, onverwijld Karl's vervallenver klaring van den troon te proclameeren. De vertegenwoordigers van Roemenië, Tsje- cho-Slowakije en Joego-Slavië hebben er even eens mondeling bij den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken op aangedrongen, dat de Hongaarsche regeering onverwijld de vervallenverklaring van het huis Habsburg van den Hongaarschen troon zal proclameeren. Zij verklaarden voorts, dat indien dit niet geschiedde, de meesternstige gevolgen voor Hongarije het resultaat zouden kunnen zijn. HONGARIJE EN DE KLEINE ENTENTE. Uit Belgrado wordt aan de „Tagespo'st" ge meld Daar Belgrado het centrum is geworden van de actie der Kleine Entente tegen Hongarije is de Servische regeering belast met het opstellen van een ultimatum, waarvan de tekst reeds aan de regeering tePraag enBoekarest is overhandigd, Uit Berlijn komt echtor al nader berichtHet schijnt dat het ultimatum van de kleine entente aan Hongarije niet zal worden overhandigd, daar het van Engelsche zijde overbodig is ver klaard. Naar verluidt is aan het Engelsche minis terie van buitenlandsche zaken van het ultima tum der kleine entente aan Hongarije heelemaal niets bekend. Uit Rome wordt gemeld, dat Italië scherp heeft geprotesteerd tegen de voorgenomen in diening van het ultimatum. EX-KONING KAKL GEÏNTERVIEWD. Een Amerikaansch journalist, aan wien het gelukt is binnen te dringen in het slot van graaf Esterhazy bij Tata, waar zich ex-koning Karl en diens gemalin bevinden, schrijft Tegen alle verwachting in toonen zoowel de ex koning als de ex koningin van allen, die in het slot aanwezig zijn, de meeste zelfbeheer sching. Ex-koning Karl, gekleed in den uni form van Hongaarsch generaal, zeide tot mij „Men houdt mij natuurlijk voor den burger oorlog verantwoordelijk. In den tegenstand van mijn volk was iets, waarop ik niet was voor bereid. Thans zal de wereld weten dat ik geen poging deed om met geweld binnen te dringen, dat ik in tegendeel mijne strijdkrachten bevo len had, niet te scheten. Toen Osztenburg seinde, dat het noodzakelijk was te Vechten, om verder door te dringen, heb ik bevel ge geven terug te trekken. Wat ik betreur zijn de menschenlevens welke verloren zijn gegaan en de menschen die werden gewond." Toen de koning en de koningin zich terug trokken, ontstond er een levendig gesprek over het verloop van den Putsch. Ex-minister dr. Gratz deed den Amerikaan- schen-journalist het volgende verhaal: „Woensdag ontvingen wij te Boedapest de mededeeling, dat de koning onderweg was. Donderdag begaf ik mij naai' West-Hongarije. Geen van ons wist, welk verloop dit zou nemen, doch wij gehoorzaamden aan den roep van onzen koning. Donderdagavond kwamen de koning en de koningin te Denesfalva aan, waar Graaf Andrassy den doop van zijn klein kind bijwoonde. Rakovsky en ik begaven ons 's nachts met het koningspaar naar Oeden- burg, doch konden daar geen slaapgelegenheid voor het koningspaar vinden. De koning en ko ningin hebben den geheelen nacht op blokken hout gezeten. Zaterdagmorgen 4 uur ving de reis naar Boedapest aan. Ik moest den koning mijn nachthemd leenen. In den namiddag bereikten wij zonder moeilijkheden Raab. Hier ontvingen wij het eerste telegram van Horthy, die ons den raad gaf de reis niet verder voort te zet ten. De koning stond er echter op den marsch voort te zetten, daar geen van ons kon geloo- ven, dat het telegram de aankondiging van een militaire tegenactie beteekende. In den nacht van Zondag op Maandag trokken wij verder. Te Torbagy werden wij verrast door liet dreu nen van kanonnen. Het koningspaar was ver bluft. Te Boedaörs, 10 K.M. van Boedapest werden de koninklijke troepen met machine- geweervuur ontvangen. Zij trokken zicb daarop 2 K.M. terug. Even daarna verscheen Gene raal Hegedüs bij den koning en stelde hem een wapenstilstand voor. De koning nam dit voor stel aan met de woorden „Ik ben niet hier om tegen mijn eigen volk te vechten." Ondanks den gesloten wapenstilstand gin gen de anti-Karlistische troepen voort met vu ren en Osztenburg stelde aan den Koning de vraag„Zullen wij vechten Koning Karl ant woordde: „Neen." Toen begon de terugtocht en de vervolging door de Horthy-troepen. De koning werd niet, zooals bericht is door zijn officieren verlaten. De koning beval zijne officieren zich in Veiligheid te brengen, daar hij veronderstelde, dat niemand den koning zou gevangen nemen. De terugtocht was bij Tata ten einde, waar bleek dat de spoorweg versperd was. Wij waren gedwongen hier te blijven en vonden een onderkomen in het slot van graaf Esterhazy, waar wij later gevangen genomen werden." DENEMARKEN. Als protest tegen de door den minister van bjnnenlandsche zaken ingediende nieuwe Wet, betreffende de ondersteuning aan werkloozen, hielden te Kopenhagen dewerkloozen een demon stratie waaraan door ca. 20.000 personen werd deelgenomen. In verband hiermede werd tevens op de groote scheepswerven en fabrieken gestaakt. Met vaandels waarop ,',geef ons werk, wij verlangen geen aalmoezen," „Onze kinderen lijden nood" en dergelijke geschriften werd in op tocht door de stad gemarcheerd met als doel Kristiansborgslot waar het Folketing juist de nieuwe wet in behandeling genomen had. Een deputatie werd door den premier-minister ont vangen, die beloofde de beide Tings van het overgelegde protest in kennis te stellen. Tijdens de behandeling van de wet in het Rijksdaggebouw werd de rust door eenige communisten verstoord, waarop de zaal werd ontruimd'"en de zitting voor een half uur ge schorst. Bij het Verlaten der zaal werden van af de tribune roode strooibiljetten geworpen, welke een protest tegen de nieuwe wet in hielden. Of de wet al dan niet zal worden aan genomen is nog niet te zeggen, maar van de zijde der sociaal-democraten, linksradicalen en centrum wordt zij hevig bestreden. FRANKRIJK EN TURKIJE. De regeering heeft aan de voorzitters van de Kamercommissies voor buitenlandsche aangele genheden en financiën den tekst doen toekomen van de op 20 October tusschen de Fransche re geering en de Kemalisten te Angora gesloten o- Vereenkomst. Deze overeenkomst bevat de voorwaarden voor het herstel van den vrede tusschen Frank rijk en Turkije door de bepaling van de grens tusschen Syrië en Cicilië en de bestuursregeling in het grensgebied. Wat betreft de spoorwegen regelt de overeenkomst de overdracht van de concessie van den Bagdadspoorweg van Bozanti tot Vissibil aan een Fransche maatschappij, het verbod van differentieele tarieven op deze sectie, en het vrije Vervoer van Turksche of Syrische militaire transporten. In het accoord wordt ver der de bescherming van de minderheden ge waarborgd en een regeling getroffen voor de militaire ontruiming binnen twee maanden na de ratificatie van de overeenkomst door de Fransche regeering. JjlTALIE. Zaterdagmorgen heeft te Aquila in de kathe draal de plechtigheid plaats gehad der aanwijzing van den onbekenden soldaat. Hij zal naar Rome worden vervoerd en onder het altaar des vader lands worden begraven. Bij deze plechtigheid waren de hertog van Aoste en verschillende autoriteiten aanwezig. AMERIKA. H. N. verneemt uit Berlijn, dat de Ame- rikaansche financier Vanderlip in een inter- vieuw met de Internationale News Service een plan ontwikkeld heeft tot stichting van een nieuwen bondde Vereenigde Staten „van Europa. Deze nieuwe bond zou op een goud basis moeten worden gevestigd en voor alles op economische samenwerking moeten zijn ge richt. Er zou een kapitaal van een milliard dol lars bijeen moeten worden gebracht, hoofdzake lijk in Amerika te vinden, ten einde de landen, wier valuta beneden peil staat, te ondersteunen en de gevolgen van het gebrek aan stabiliteit van hun betaalmiddelen te vermijden. Vanderlip hoopt, dat het op die manier mogelijk zal zijn, de buitenlandsche handelsbetrekkingen weder in de goede banen te leiden. SPANJE EN MAROKKO. De Minister van Oorlog verklaarde in de Kamer dat de Spaansche troepen thans in gevechten zijn gewikkeld met de opstandelingen, die voor zien zijn van machinegeweren en kanonnen, wel ke zij op de Spanjaarden hebben veroverd. De gevechten hebben plaats in de omgeving van Gomarai Voor verscheidene Spaansche stellin gen zijn sterke vijandelijke troepenafdeelingen samengetrokken, Een stelling te Helios werd zelfs belegerd, doch de vijandelijke linie is reeds doorbroken onze troepen drongen in de bele gerde stelling door. BRITSCH-INDIE. Uit Simla wordt aan de „Times" gemeld dat een sterke bende Moplahs zich ten Westen van Malapoeram had verzameld, teneinde van daar uit een nieuwe actie te beginnen. Toen de autoriteiten hiervan kennis kregen werden er troepenafdeelingen met artillerie en ge pantserde auto's heen gezonden, die de Moplahs bevalen zich over te geven. Dezen weigerde zulks en bij 't gevecht, dat daarop volgde boden zij verwoeden tegenstand. Ten slotte moesten de Moplahs terugtrekken, met achterlating van ruim 200 dooden en gewonden. CHINA EN JAPAN. Lord Northcliffe seint uit Hongkong aan de „Times": In tegenwoordigheid van president Sun Jat Sen, het hoofd der republikeinsche re geering van Zuid China intervieuwde ik de an dere leden van deze regeering, die in Kanton haar zetel heeft. Deze regeering beweert, ruim 130 millioen Ghineezen te vertegenwoordigen uit de zuidelijke provinciën, en niet door Japansche po litiek te worden beinvloed. In afwachting van haar erkenning door de mogendheden, weigerde zij in te gaan op het aanbod van Peking om gedelegeerden naar Washington te zenden. De Zuidelijke regeering verklaarde, dat de Chineesche delegatie voor Washington aan handen en voeten is gebonden en uit vertegen woordigers bestaat van de pro-Japansche kliek, die de regeering te Peking uitmaakt. Daarom verklaarde de president Sun Jat Sen, dat de Pekingsche delegatie slechts zal kunnen hande len volgens instructies van Tokio. Bevoegde buitenlandsche autoriteiten, aldus meldt Lord Northcliffe, erkenden dat er eenige grond bestaat voor die bewering. Wat er ook moge worden gezegd nopens den omvang van het gezag van deze zuidelijke regeering, ver volgt Lord Northcliffe, ik acht het Van vitaal belang bekend te maken, dat de invloed van Japan als machtig genoeg wordt beschouwd, om China als natie te weerhoudenvan een oprech te poging om haar zaak te Washington te beple- ten. Naar aanleiding van dit bericht wordt uit Londen 't volgende gemeld Baron Hajasji, de Japansche gezant alhier, was heden de gast op een door de „Foreign Press Association" aangeboden lunch. In een door hem gehouden toespraak bracht hij het te legram van Lord Northcliffe uit Hongkong in herinnering. Hij gaf uiting aan de hoop, dat nie mand geloof zal hechten aan de belachelijke be wering, dat de gedelegeerde der regeering te Pe king, naar de Washingtonsche conferentie onder Japanschen invloed zou staan. De gezant ontkende, dat Japan eenig voor nemen had, om den wereldvrede te verstoren. Integendeel, het verlangt, evenals ieder ander volk, vrede en het heeft dien noodig. Hij waar schuwde tegen verdachtmakingen tegen Japan en sprak de hoop uit, dat de Washingtonsche conferentie succes zal hebben. Hij was van meening, dat de Japansch-Amerikaansche vriend schap innig zal worden als die tusschen Japan en Engeland. Sprekende over China ontkende de ambas sadeur met klem, dat Japan voornemens is, China te overheerschendit land heeft be hoefte aan binnenlandsche vrede de geheele wereld heeft daar al is het alleen maar om economische redenen belang bij. ALLERLEI. Reeds gemeld is, daterin Engeland plannen be staan tot electrificatie van de South Eastern Railways wordt thans bekend gemaakt, dat er Voor de Great Eastern, Londen Brighton and South Coast spoorwegen eveneens dergelijke plannen bestaan, welke van grooten invloed zullen zijn op de toestanden op de arbeidsmarkt Naar verluidt, zal er ongeveer tien millioen pond worden uitgetrokken voor de plannen v. de Great Eastern en ongeveer vier millioen voor die van de London Brighton and South Coast. De uitvoe ring van deze groote plannen tot electrificatie van de voornaamste Britsche spoorwegen is mogelijk geworden door de waarborgen, welke de regeering voornemens is te verstrekken wat betreft het kapitaal voor werken, welke zullen strekken tot vermindering van de werkloosheid. De packetboot Lafayette is Zaterdag met Briand en de overige leden der Fransche delega tie naar de conferentie te Washington aan boord om 7 uur 20 onder stoom gegaan. (B.T.A.). Nansen heeft Noulens telegrafisch geluk- gewenscht met de aanneming van de credieten tot steunverleening aan Rusland door de Fran sche Kamer. Naar de „PetitParisien" meldt, zou de ge- zantenraad besloten hebben het protest der Duitsche regeering tegen de beslissing in zake Opper-Silezië als niet ontvankelijk te beschouwen en het derhalve niet in behandeling nemen. De „Journal Officiel" zal Maandag een decreet publiceeren, waarbij minister Bonnevay ad inter- rim belast wordt met het departement van buitenlandsche zaken en het voorzitterschap van den raad tijdens Briand's afwezigheid. Het rijksgerechtshof heeft het vrijgeleide voor de buiten Duitschland vertoevende leiders van den Kapp-putsch ingetrokken omdat de vier aangeklaagden zich nog niet ter beschikking der Duitsche justitie hebben gesteld. De koning van Servië heeft Zaterdag Parijs verlaten om naar Belgrado terug te keeren. Binnenland. Ncderlandsche spoorwegen. Omtrent de aangekondigde besprekingen tus schen de direct, der Spoorwegen en de vertegen woordigers der organisaties van spoorwegperso neel, meldt de „Crt.", dat in het verslag der jongste conferentie tusschen de directie en de vertegenwoordigers der organisaties, de heer P. Moltmaker, voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, o.a. het volgende mededeelt „Bij de rondvraag bracht de heer Kalff den slechten toestand van het bedrijf ter sprake Het eerste halfjaar heeft een tekort van 15 millioen gulden opgeleverd. Hoe groot dit tekort zal zijn aan het eind van het jaar, valt nog niet op te geven maai' zal in elk geval belang rijk hooger zijn. De taak van de directie is, mede in opdracht van de regeering, dit tekort te dek ken en deze dekking zal gevonden moeten worden in beperking van de uitgaven. Hiervoor zijn twee middelen te bedenken Verlaging van de loonen of verlenging van den arbeidsduur Het is de wensch van de directie over deze zaken ernstig met de organisaties te spreken. De directie vraagt hieruit niet te willen concludeeren de voor de hand liggende leuze, dat dit harerzijds zou zijn bedoeld alsReactieZij vraagt slechts dat de organisaties overwegen tot welke conclusie zal moeten worden gekomenLoonsverlaging of verlenging van den arbeidsduur. De directie stelt er prijs op te verklaren, dat zij den 8-urigen arbeidsdag als zoodanig niet erg zou vinden, indien ook een ieder van het personeel 8 uur werk per dag verrichtte. De directie zou loon- en arbeidstijd onaange tast willen laten, indien de financieele toe stand haar er niet toe dwongen. Zij vraagt of de hoofdbesturen deze zaken rustig willen over wegen en verzoekt op 16 November hiervoor een conferentie te houden. De heer Moltmaker zegt voorts nogAan gezien de discussies over deze belangrijke kwes tie werden uitgesteld tot dien datum, wordt dus volstaan de mededeelingen van den heer Kalf weer te geven. Het spreekt vanzelf, dat het hoofdbestuur zeer snel deze mededeelingen zal behandelen en nader overleggen zal wat te doen staat. De slachtoffers van de redding vaartuigen. De heer van de Bilt heeft aan den Minister van Landbouw de volgende vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat door het vergaan van de „Brandaris" en de reddingsloep uit Maassluis, in den jongsten storm, een aan tal weduwen en weezen der omgekomen man schap dier reddingsvaartuigen onverzorgd ach terblijven, althans zijn aangewezen op on- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1