Allerzielen Hoe het kooit dat wollen goed krimpt LUX DAGBLADWOOR SGHBEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Woensdag 2 November 1921. No. 13170. Bureau K O E M ARKT 4. Telefoon |Intercommunaal 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Van nature hebben we een aversie van den dood. En de oplossing is te vinden op de eerste bladzijde der H. Schirft,: „Omdat ge dit gedaan hebt, zult ge sterven." Dus is de dood geen vriend maar 'n vijand, 'n vijand, die 't kostbaarst be zit belaagt, 't leven van ons zelf en onzer dier baren. En wanneer hij 'n tijdlang ons voorbijgaat en niemand der onzen neerslaat en wegrooft, dan nóg is hij voor ons hard, omdat hij wreed is, en zooveel scheiding brengt en zooveel afscheid doet nemen. In onherstelbare leegte en verlaten heid, en met niet te herwinnen verlies staat de weduwe en de wees, nóg sidderend en angstig, met roodgekreten oogen de toekomst in te zien, waaraan alle licht en iedere lach ontvallen is. En altoos dat plotselinge, dat onverwachte Onverwacht, zeker, omdat men altoos tot het laatst den dood z'n prooi ontrukken wil, maar meer nog omdat 't zijn aard is te komen als een dief in den nacht. Wanneer de toekomst 't meest lachende wenkt, en de vreugde-zon 't hoogst staat en de hemel bij na wolkeloos over ons henenbuigt, houdt de knekelhand dikwijls z'n prooi reeds omkneld. Als 't huis zal worden gebouwd en men zal gaan leven en gelukkig zijn, zit op den drempel reeds de rouw. Wat stoort de dood veel vrede en geluk, wat menigmaal drijft hij een wig tusschen toekomst droomen en idealen. De dood, de tegenvoeter van het leven, de belager van het leVen, Gods heerlijke gave, dat ons bindt en boeit dat zingen wil en uitsprankelcn, dat leven wil met de snak king naar het oneindige. De dood, de Verstoorder van die rust, de ver- breer van dat geluk, de roover van onze dier baarste panden. Allerzielen is de dag der verzoening, de dag die de klove overbrugt. Hoe gelaten en tevree en moedig'kunnen we dan over het kerkhof gaan. De grafzerken melden de verliezen, verbonden aan zooveel Iranen de leegten, die nimmer zijn aangevuld, de stukken van ons leven, die worden afgerukt, de idealen, die werden verwoest, maar overal het kruis En dat kruis wijst naar boven. Er i3 hope geen wanhoop, hope op Verrijzenis, op hervinding en hereeniging. Op die graven 't blijde teeken der hope. Want dat kruis is wat ons met die dooden verbindt. De spreuken op de graven spreken bet vandaag te luider toet is maar 'n tijdelijk vaarwel, eenmaal is er 'n eeuwig wederzien. En in dat rijk des doods, met z'n stilte en doodsche rust, komt de eeuwigheid met haar vreugde, tastLaar op ons af. Door al dat droef verleden spreekt de stem der hope, 'n hoop, die verzacht en verzoent, heelt en bemoedigt. En in dat hopend geloof knielen we neer en ons smeekgebed spreekt tevens van liefde en van be- rusting.Om moediger op te staan en uit dat doo denrijk terugtegaan tot het leven maar met in het hart de woorden van den grijzen dichter: 'k Blijf met mijn dooden In stil verkeer Een weinig tijds nog En 'k zie hen weer. Steeds sneller daal ik Het bergpad af En straks ontvalt me de pelgrimsstaf. Dan zeg 'k een laatst „Vaarwel" Daarna Het Hemelsch „Welkom" „Alleluja." M. J. J. KamImers. Pastoor. 22 „Voor het oogenblik, ja," antwoordde Rodney toonloos. „Op haar verzoek. Ze is behandeld maar het zal gelukkig niet lang meer duren of je zult dat allemaal moeten erkennen." „Wat bedoel je, Rodney „Ik bedoel dat het geheim van de paarl op het punt is opgehelderd te worden. Wij zijn de dief op het spoor." Rodney voelde de hand, die nog op de zijne rustte, trillen en zich snel wegtrekken. „Den dief op het spoor, Rodney?" vroeg ze landzaam. Ze had zich een weinig in de schaduw terug getrokken. Haar fijne, blanke vingertjes plukten zenuwachtig aan het kanten zakdoekje op haar schoot. „Neen, dat is misschien te veel gezegd," ver beterde Rodney snel. „Maar we hebben gegronde redenen tot verdenking. Het is om je dit te ver tellen, dat ik hier ben, Myra. Vader vraagt of je vanavond op Lancaster Gate kunt komen, da delijk na je diner. Misschien weten we dan meer." De zakdoek vielvan Myra's knieën op den grond. Buiteniaadssli Nieuws. ENGELAND. Voor een geheel bezet lagerhuis heeft de unio nist Gretton een motie van wantrouwen op de regeering ingediend. Bij de toelichting van de motie wees Gret ton op de besprekingen, welke tot de confe rentie geleid hadden. Gretton meende, dat 't van lersch standpun vo.komen juist was dat de Icrsche afge\aardigden waren gekomen met den eiscb om als vertegenwoordigers van de Iersche republiek als onafhankelijke naUe op gelijke voorwaarden met de rebeering, die aan die bende moordenaars, welke zij te vo ren fel bestreden had, had toegegeven, te onderhandelen. Gretton veiklaarde, dat hij wel een conferentie wenschte, maar een conferen tie met de ware vertegenwoordigers van Ier land. In zijn antwoord zeide Lloyd George, spre kende over de beweerde schendingen van den wapenstilstand, dat er zekere schendingen ge weest waren, waarop ook de aandacht der Sunn beiners gevestigd was. De regeering had waarborgen ontvangen, welke naar Lloyd Ge orge meende, door Sinn Fein eerlijk uitgevoerd werden. De regeering had de bewijzen, dat er voor bereidselen werden getroffen om wapenen in Ierland te doen landen en een gedeelte ven dat bewijsmateriaal moest aan de actie der Duitsche reg'eering toegeschreven worden. Het was goed, dat dit in het lagerhuis mede ge deeld werd. Toen dat bewijs geleverd was, ont ving de Engelsche regeering van Sinn Fein de duidelijke verklaring, dat .gedurende den wapenstilstand in Ierland geen wapenen zou den geland worden. Lloyd George verdedigde de regeeringspoli: tiek betredende de conferentie en zeide, dat het huis de onderhandelaars moest vertrou wen of hen vervangen. Indien de conferentie mislukt, zal het eerste werk der regeenng zijn bet huis te vragen de troepen der kroon aanzienlijk te Versterken. Lloyd George legde er den nadruk op dat aanzienlijke troepenmachten noodig zouden zijn om een guenlla-oorlog te voeren, zooals door Ierland gevoerd was. Maar indien het noodig was en het Engelsche volk was daarvan dan over tuigd, dan kon en zou het gebeuren. Tenzij het echter voorde eer en de veiligheid van Engeland absoluut noodzakelijk was, was het nu geen tijd om zulke zware additioneele lasten op de beb s- tingbetalers te leggen en van de jonge mannen te vragen nog eens hun leven te wagen. Voor dit gedaan wordt, moet 't Engelsche volk overtuigd zijn, dat e. geen ander alternatief bestaat. De onderhandelingen duren voort. Lloyd Ge orge wenschte, dat hij in de gelegenheid was mede te deelen, dat het eeuwenoude conflict geëindigd was. Hij wilde echter niet verber gen, dat bij binnenkort wellicht de betreu renswaardige verklaring zou moeten a'leggen dat men niet tot overeenstemming kon komen zonder de eer van het land in gevaar te bren gen. Dan zou hij den oproer tot het land moe ten richten om nog grooter offers te brengen. Indien dat gebeurde, zouden de Engelsche ge wetens eerst geheel vrij moeten zijn. Men zou overtuigd moeten zijn, dat alles gedaan was, om die noodzakelijkheid te voorkomen. Lloyd George besloot: Zoude veiligheid van Engeland in gevaar komen, zou Ierland zich, als een vreemde natie vestigen op den meest wondbaren flank van onze landspositie. vrij om met Engelands vijanden eventueel overeenkomsten te sluiten dan zal vertrouw „Maar ik begrijp nietWie verdenk je Wat mij betreftze lachte een beetje schril. „liet spijt mij het te moeten zeggen, maar ik twijfel er geen oogenblik aan wie de schuldige Rodney werd rood van drift. „Misschien zul je edelmoediger in je oordeel zijn, Myra, als je alles weet. We denken dat Cyril Musgrave de paarl Cyril Musgrave Myra stond op en balde de vuisten. „Maar dat is onzin. Ik zal nooit ge- looven dat Cyril zoo iets deed." „Toch schijnt het zoo te zijn" zei Rodney, „en de zaak zal onderzocht worden. „Wees, als je blieft, bedaard en ik zal je zeggen wat er ge beurd is Maar het meisje scheen niet aan zijn verzoek te kunnen voldoen. Ze liep met korte, driftige stappen op en neer en stiet met de mouw een porseleinen vaasje van een tafeltje. Het viel in scherven op den grond, maar ze lette er niet op. „Ik walg van de geheele geschiedenis,riep ze uit. „Wie heeft in hemelsnaam dat verhaal omtrent Cyril verzonnen „Frederik Baylis. Hij dacht dat het jou zou genoegen doen." „Die domme vlegel!" riep ze uit. Die suk kel Myra's toorn kwam Rodney zeer misplaatst voor. Cyril was weliswaar een neef van Myra, Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ik, Engeland de noodige offers brengen, om dat onheil af te wenden. De Britsche regeering wil ieder mogelijk voorstel in overweging nemen en iederen weg die naar een eervollen vrede leiden kan, ver kennen, maar indien men dwingt om conces sies, die het rijk zouden verzwakken, dan zal de regeering alles wagen om dat rijk i e verde digen. Kunnen we daarentegen door conces sies een eervollen vrede vereiken die het rijk in zijn kracht onaangetast laat, dan zullen we alles wagen voor de mogelijkheid, dien vrede te bereiken. Asquith en Henderson deelden mede, dat de onafhankelijke liberalen en de labourpartij voor de regeering stemden. De vertegenwoordiger der Ulstersche unio nisten in het Engelsche parlement, naam het. woord om namens zijn partij te verklaren, dat zij zich van stemming zou onthouden, onder voorwaarde dat de regeering beloofde, dat aan de regeering van Ulster en aan het parlement van Ulster de bevoegdheden zouden worden verleend, welke hen tot werkelijke bestuursor ganen maken. De motie van wantrouwen op de regeering werdten slotteverworpen met 439 tegen 43 stemmen. RUSLAND EN ENGELAND. Reuter verneemt, dat tot dusver door de Engelsche regeering geen officieele kennisgeving is geschied van de ontvangst dei nota van de Sovjet regeering, welke reeds werd ge publiceerd, doch zulk een diplomatieke manoeu vre is niet geheel onverwacht na de Brusselsche conferentie, welke zooals men zich herinnert— de erkenning der Russische staatsschulden van de Sovjetregeering eischte. Men vestigt, er de aandacht op, dade nota slechts spreekt van de staa'sleeningen, doch niet gewaagt van de groote particuliere vor deringen van Britsche onderdanen. Ie Londen wijst men er op, dat Rusland blijkbaar vóór alles erkenning zijner regeering wenscht. HONGARIJE. Volgens een bericht uit Weenen hebben de di plomatieke vertegenwoordigers van de groote Entente te Boedapest aan de regeering van Horthy een nota overhandigd, waarin namens de Raad van Ambassadeurs te Parijs de onmiddel lijke proclamatie van permanente onttroning van het geheele Habsburgsche Huis wordt ver langd. De onmiddellijke troonsafstand van Karl zal voorloopig als voldoende nakoming van de eischen van den Raad van Ambassa deurs worden beschouwd, in afwachting van de aanneming door het parlement van de ont- troningswet tegen de Habsburgers. Dc Hongaarsche ministerraad kwam onmid- dellijk bijeen om over de eischen te beraadsla gen. Hij hoorde ook het advies van militaire deskundigen. Laat in den nacht kwam de ministerraad tot het eenstemming besluit om, naar aanleiding van de toebereidselen en de oorlogsplannen van de naburige landen, den 3 THANS KUNT U LEEREN HOE DIT VOOR ALTIJD TE VERMIJDEN Wol verschilt geheel van alle andere weefsels. In de keuze van Uw zeeppre- paraat en in Uw behandeling van het goed ligt het geheim van het welslagen van het wasschen Uwer wollen stoffen- De gevoeligheid van wollen weefsels voor alkali, en voor temperatuursver» anderingen, alsook boenen, zijn de oai> zaken van het krimpen. i DE LEVER'S ZEEPMAATSCHAPPIJ> Vlaardingen. Ziltfliuia van Sunlight Zena Doet wol volstrekt niet krimpen 7442 90 van wien ze zeer veel hield, maar was het niet onbillijk tegenover Dapbne zoo haastig een con clusie te trekken Myra ging naar het raam, en bleef een oogenblik naar de straat staan turen. Toen ze zich omkeerde was ze wat kalmer geworden. „Vertel er mij alles van, Rodney," zei ze. Hij vertelde haar wat hij wist en zij luisterde, ofschoon ze hem nu en dan in de rede viel, door uit te roepen dat het allemaal onzin was. „Cyril zal zich zuiveren van alle blaam, daar van ben ik overtuigd." zeide ze. „Ja, Rodney, je kunt je vader zeggen dat ik vóór tienen in Lan caster Gate zal zijn. Ik kan gemakkelijker wat vroeger weggaan van de Elliotts waar ik ga di- neeren. O, er is niets van de geheele geschiedenis waar. Je zult zien dat er niets van aan is. En ga nu heen, Rodney, want ik moet mij nog kleeden voor het diner,eindigde ze. „We zien elkaar vanavond weer." Ze strekte haar hand naar den jongen man uit en scheen geen haast te hebben die weer uit de zijne los te maken. Haar oogen hadden een zach tere uitdrukking gekregen, „O, Rodney, Rodney," mompelde ze. „Wat een verschrikkelijke verwikkeling is dit. O, ik wou voor jou, voor ons allemaal dat ik Daphne Devereux nooit gezien had." De woorden werden woest gesproken en toch keek Myra den jongen man aan met oogen, waar in zeker geen vijandige gezindheid stond te lezen. En haar hand hield de zijne nog steeds vast Rodney begreep haar houding niet. Ze herinner de hem aan een jaloersche vrouw. Hij was op het puntDaphne te verdedigen maar hij bedwong zich. Hij zag dat Myra te opgewonden was om naar rede te luisteren. Zacht maakte hij zijn hand los en nam afscheid. Myra bleef nog eenigen tijd in het salon, nadat haar bezoeker was heengegaan. Ze wierp zich op de sofa neer en bleef stil liggen. Haar trekken waren hard en haar lippen vast opeengeklemd Eindelijk stond ze op en hing naar haar slaap kamer. Een kwartier later rukte ze hevig aan de bel en beval de kamenier miss Lister te roe pen. Deze, die onmiddellijk verscheen, vond haar nichtje met ontblooten hals en schouders voor haar troilet tafel staan. Alle kleur was uit haar wangen geweken en ze zag er geheel ontdaan uit. „Tante Anna," zei ze met een stem, die de andere dame bijna niet herkende „ik ben weer bestolen. Iemand is hier geweest hier in m'n kamer en heeft mijn juweelenkistje geplunderd. Al de kostbaarste juweelen zijn verdwenen Miss Lister uitte een kreet vah verbazing en schrik. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1