de R.K. en Chr. metaalarbeiders en anderzijds met de combinatie der vijf metaalbewerkers bonden. De eventuecle gevolgen van deze on derhandelingen zullen echter slechts betrekking hebben op de R.K. werkgevers, die een bedui dend aantal niet-confessioneel georganiseerde ar beiders in dienst hebben. (Tijd.) Nederl. Drogistenbond. De hoofdbestuursvergadering van den Neder- landschen Drogisten Bond heeft besloten de algemeene wintervergadering te houden op Maandag 9 Januari a.s. te Amsterdam. Overgaande tot de bespreking inzake het ver schaffen van chloroform door den drogist A. J. Veder, (deze chloroform is gebruikt bij den dub belen moord te Houtdorp), welke chloroform niet gekocht werd met het doel te dienen voor tech nisch chemisch gebruik, doch verkocht werd on der voorwendsel dat die chloroform moest dienen voor een grapje, sprak de vergadering haar af keuring uit over de handelwijze van genoemden drogist, en besloot de algemeene vergadering voor te stellen, genoemden drogist te royeeren als lid van den Bond, als zijnde zijn handelwijze in strijd met de statuten en het belang van den Bond. De Premicbouw. De heer Weitkamp heeft den Minister van Arbeid er opgewezen, dat er velen zijn, wie premies zijn toegekend voor het bouwen van won ngen, en die terwijl zij alle formaliteiten hebben vervuld, en met den bouw zelf reeds ver gevorderd zijn, nog niet den hun toegezegden toeslag hebben ontvangen, maar niettemin door de leveranciers van de door hen benoodigde ma terialen om betaling van het geleverde wor den lastig gevallen. Zal de Minister bevorderen, dat de uitbetaling van premies worde bespoedigd Credietverleening aan Duitschland. Door het Eerste Kamerlid den heer Slingen- berg zijn aan de ministers van Financiën en van Landbouw, Nijverheid en Handel, in zake de credietverleening aan Duitschland, de volgende vragen gericht I. Is de regeering bereid mede te deelen, over welk bedrag van het crediet, groot 20.000.000 ten behoeve van Duitschland beschikt is II. Is de regeering niet van meening, dat met dit Nederlandsche crediet de Duitsche industrie indirect versterkt wordt in haar concurrentie strijd met de Nederlandsche industrie, in een tijd dat de bestaansmoeilijkheden voor de Nederland sche industrie steeds grooter worden III. Is de regeering niet van oordeel, dat het derhalve wenschelijk is, met deze credietverlee ning niet verder voort gaan De rcizigerstarieven op de spoorwegen. De reizigerstarieven, die tot dusverre tij delijk en percentsgewijs werden verhoogd, worden thans definitief herzien. De grond slag van 1911, die percentsgewijs reeds bijna was verdubbeld, wordt thans definitief op het dubbele gesteld, terwijl de prijs der abonne mentskaarten een daarbij passende Verhoo ging ondergaat en de werkmanskaarten ver vallen. Ter vervanging van deze laatste kaarten worden bijzondere trajectabonnementen met één maand geldigheid ingevoerd, die niet tot werklieden beperkt, doch voor ieder verkrijg baar zullen zijn. Minister van Karnebeek. Reuter seint ons uit New-York d.d. 4 dezer: Heden is de Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. van Karne beek alhier aangekomen. R. K. Universiteit. Van verschillende zijden werden aan het Se cretariaat van het Comité van Actie te Utrecht aanbiedingen gedaan van boekenverzamelingen voor de R.K. Universiteit. Drie aanzienlijke schek ingen werden tijdelijk ondergebracht in tiet Seminarie te Culemborg, voor andere werd, omdat de ruimte te Culcmburg beperkt is en de verzendingskosten hoog zijp, berging gezocht in de plaats, waar de schenkers wonen. Welk gewichtig onderdeel van de R.K. Uni versiteit de bibliotheek ook zij, toch is het ge- wenscht met verdere aanbiedingen nog eenigen tijd te wachten, Kan, nadat de uitslag van de geldinzameling bekend zal zijn, tot oprichting der Universiteit worden besloten en is de plaats van vestiging vastgesteld, dan zal een afzonder lijke commissie worden gevormd voor het bibliotheekwerk. Hetzelfde geldt voor ethnologische en andere verzamelingen, die reeds werden aangeboden. Om tegemoet te komen aan aanvragers, die de adressen verloren, worden hier nog maals de namen medegedeeld van de diocecane secretarissen en penningmeesters. Aan de secretarissen worden opgegeven de leden van de parochiale comité's, waarvan de oprichting begin Augustus werd voorgeschreven door het Doorluchtig Episcopaat. Men verzuime niet de namen der bestuursleden te vermelden. De secretarissen verstrekken tevens inlichtin gen over de propaganda, over brochures, 3prekers enz. Secretarissen zijn Voor het Aartsbisdom Utrecht Afdeeling Gelderland, Utrecht, Holland Mr. C. Prinzen, Joubertweg 2, Oosterbeek Afdeeling Overijsel Dr. J. Sassen, Domi nicanenklooster, Zwolle Afdeeling Drente, Friesland, Groningen Mej. Chr. Reinhart, Wcstersingel 27, Groningen. Voor het Bisdom Haarlem Afdeeling Noord-Holland J. G. M. Erfte- meycr, Haarlemmerstraat 141, Amsterdam Afdeeling Zuid-Holland (A) Prof. J. P. Ver haar, Warmond Afdeeling Rotterdam, Z.II. en Zeeuwsche eilanden Mej. A. Meyer, van Brakelstraat 10 Rotterdam. Voor het Bisdom Breda A. G. A. Schrauwen, I.iesboschstraat 14, Prin ienhage. Voor het Bisdom 's-Hertogenbosch A. van Rijen, Trouwlaan 12, Tilburg. Voor het Bisdom Roe mond W. J H. Ruyten, R.K. Pr., Minderbroe dersingel 16, Roermond. De gelden worden opgezonden aan de diocesane penningmeesters. Van groot belang is, naast het afdragen der gelden voor het stichtingsfonds opgave te doen van de toegezegde jaarbijdragen voor het onderhoud. Niet het minst van de jaar bijdragen zal afhangen of tot stichting kan wor den overgegaan. Ook met het oog hierop is door het Doorluchtig Episcopaat zoo aangedrongen op persoonlijk bezoek van het universiteitscomi té aan de parochianen. Bij andere vormen van geldinzameling is moeilijk die jaarlijksche toe zegging te Verkrijgen. De adressen der peruiingmeeslers zijn Voor het Aartsbisdom Utrecht Afdeeling Gelderland, Utrecht, HollandTh J. Bianchi, Hooglanderweg 5, Amersfoort Afdeeling OverijsselMevr, A. Jorritsma Roes, Nieuwstraat, Zwolle Afdeeling Drente, Groningen, Friesland W. Fransen, Willemskade 44, Leeuwarden. Voor het Bisdom Haarlem Afdeeling Noord-Holland: Pastoor J. B Iluibers, van Rijnstraat 5, Amsterdi m Afdeeling Zuid-Holland (A)Mej. A. M Kleipool, Tuinlaan 66, Schiedam Afdeeling Rotterdam, Z.H. en Zeeuwsche eilanden: Mej. A. Meyer, van Brakelstraat 10, Rotterdam. Voor het Bisdom Breda P. C. Fick, Oosterhout (N.B.) Voor het Bisdom 's-HertogenboschH. J. A. M Stein, St. Josephstraat 10, 's-Hertogenbosch Voor het Bisdom Roermond W. J. H. Ruyten, R.K. Pr., Minderbroeder singel 16, Roermond. Men vergete niet, dat bij het slagen der actie, de comité's van blijvenden aard zullen zijn. In een uit te geven jaarboek zullen alle comité's moeten worden opgenomen met de namen van bestuur, van bijdragen tot de stichting, van de toegezegde jaarbijdragen enz. Aan den secretaris en den penningmeester van de parochiale comité's wordt daarom dringend verzocht voor nauwkeurige opgaven te willen zorg dragen. Nu de actie in vollen gang is, moge er voor sommige groote parochies, die nog niet me1 het werk begonnen, op gewezen worden, dat op richting van groote comité's het meest doel matig blijkt, zoodat de parochie in wijken kan worden verdeeld en ten slotte ieder der leden slechts een klein veld te bewerken heeft. On danks den zwaren belastingdruk en den on gunstigen finantieelen toestand kan en zal hel doel zeker bereikt worden, als allen willen meewerken, als ieder geeft, wat hij geven kan. En de eerste gift, waarmede de R.K. Universiteit begonnen is, die van de arme kinderen van „Larenstein", bewijst, dat niemand te aim is om iets bij te dragen. De pasvisa. Blijkens het voorloopig vers'ag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot wijziging der wet op de Kanselarijrechten en de wet tot nadere wijziging van de heffing en'bestemming der Kanselarij leges, verzekerde men in het al gemeen in te stemmen met het streven waarvan deze wetsontwerpen een uitvloeisel zijn, de hef fingen wegens het viseeren van paspoorte zoo veel mogelijk op den grondslag van interna tionale uniformiteit te doen plaats vinden. Verscheidene leden zouden intusschen gaarne gezien hebben dat door onze regeering krach tiger pogingen waren gedaan, dan tot nog toe is gebleken, om te bewerken, dat bij het verkeer tusschen de verschillende landen on derling de eisch van het viseeren van paspoor ten zooveel mogelijk zou worden opgeheven. De regeering zou daardoor aan handel en industrie zoowel als aan particulieren, die in de noodzakelijkheid verkeeren buitenland sche reizen te doen, een grooten dienst bewij zen en veel kosten en beslommeringen bespa ren, zonder dat de schatkist, in verband met de hooge administratiekosten aan -den pas- poortendienst verbonden,, daa van schade zou ondervinden. Hoewel erkennende dat -.eenige voorzichtigheid in deze geboden is, meend men toch dat Nederland, zoowel wegens ecónomische gesteldheid als wegens de roe ping die het op internationaal gebied te Ver vullen heeft, krachtig op den weg van herstel van het vrije internationale verkeer behoort voor te gaan. Voorts spraken sommige leden hun leedwe zen er over uit, dat geen aanleiding is gevon den het verlengen hier te lande van Neder landsche paspoorten kosteloos te doen ge schieden. Dat aan zoodanige verlenging, welke zuiver het karakter draagt van een formali teit, een niet onbeduidende heffing verbonden wordt, achtten zij kwalijk te verdedigen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De staking in de Metaalnijverheid. Op Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam heeft gisteren niemand meer ge werkt. Ook de in Oud-Delfshaven gelegen fa brieken van de firma's Van der Key en Van der Ree, Van Berkel's Patent, Staalindustrie Niehuis en Van den Berg liggen stil. Bij de Droogdok Mij. waren nog 119 arbei ders aan het werk en bij de American Petroleum Company 10. Gemeenteraad. In de gister gehouden Raadszitting werden de Voorstellen in zake het verleenen van credieten voor veranderingen in de Vischmarkt en het verbreeden van den Singel nabij het station H.IJ.S.M. aangehouden, teneinde deze eerst in de Comm. voor Gemeentewerken te kunnen bespre ken. De heer v. d. Bovenkump werd benoemd tot lid van de Comm. van Toezicht op het- Bewaar- schoolonderwijs. Het voorstel van B. en W. in zake werkver schaffing in W. Frankenland en Kortland werd goedgekeurd, zoodat het voorloopig crediet van 25.000 op 35.000 werd gebracht. De voorstellen van B. en W. met betrekking tot de bezwaarschriften tegen den aanslag in de inkomstenbelasting, wijzigingen van het pen- sioenbesluit, herziening besluit tot opheffing van het Fonds tot delging van crisislasten, regeling vervolgonderwijs, schoolgeldheffing en wijziging keuringsverordening werden alle goedgekeurd. Ook het praeadvies van B. en W. betreffende hot adres der vakcentrales tot reorganisatie der Raadscommissie voor werkloozenzorg werd, na een lang debat, aangenomen. De Raad besloot met 11 tegen 9 stommen om de interpellatie-Dinkelaar, in zake de duurte, in de volgende Raadszitting te behandelen. De heer Dinkelaar deelde tijdens het debat over het al dan niet in behandeling nemen der interpellatie mede, dat de Coöperatieve D.E.S. den broodprijs met 4 cent heeft verlaagd. De heer Schreuder deelde mede, dat ook de particuliere bakkers den prijs zulllen verlagen. De behandeling van punten 1113 van de agenda werd uitgesteld tot de volgende Raads zitting. Abonnements-Concerten. Aangezien aan de in het vorige seizoen door Impresario Felix Augustin te Schiedam georga niseerde drie abonnements-concerten weder zulk een welwillende ontvangst te beurt nocht vallen, heeft genoemd bureau besloten, deze serie ook dit seizoen voort te zetten, vertrouwende, dat deze concerten zich in eene nog stijgende belang stelling zullen mogen verheugen. Ook thans we der zijn slechts kunstenaars van den allereer- sten rang geëngageerd.De concerten zijn als volgt vastgesteld: I. Vrijdag 18 November: het ge vierde Hollandsche strijkkwartet (Leydensdorff, Mendes, Kint, Canivez) II Dinsdag 10 Januari de beroemde Zweedsche bard Sven Scholander, die zich zelf op zulk een onnavolgbare wijze op zijn prachtige oude luit begeleidt III Vrijdag 17 Maart: de beroemde Engelsche pianist Evlyn Howard-Jones. Het Hollandsch Strijkkwartet herdenkt dezen winter zijn tienjarig bestaan, een belangrijke gebeurtenis in het muzikale leven van ons land. Wij zijn dan ook overtuigd, dat velen weder van hun groote bewondering zullen willen getuigen voor de schitterende wijze, waarop dit ensemble de schoonheden der klassieke en moderne kwar tetlitteratuur nader tot ons heeft gebracht. De avond van Sven Scholander krijgt een bijzondere beteekenis, aangezien de beminde kunstenaar, zoo juist van een succesvolle tourneé in Nederl. Indië teruggekeerd, in verband met het huwelijk van zijne dochter Lisa, die gewoonlijk met hem tezamen optrad, dit seizoen zijn afscheidstournée maakt. Pandora. Als bijzondere attractie heeft Pandora deze week twee zeer interresante nummers de Furness-werken te A'dam, R'dam en Schiedam, geweldig in omgang en praestatie,en de voetbal wedstrijd Sparta—S.V.V. Van wege dit laatste nummer waren gisteren tal van S.V.V.-ers met hun dames naar Pandora gekomen, om nog eens van dezen interresanten match te genieten. Voor dat de voorstelling begon, dankte de S.V.V.-voorzitter, de heer Post, den heer Dett- meyer voor zijn gedane moeite en bood hem een bloemstuk aan. De heer Dettmeyer toonde zich zeer vereerd en wenschte de club een snel stijgend succes. Bij het afdraaien der film werd door de spelers kostelijk genoten. Spaarbank R.K. Volksbond. Op 31 Juli 1.1. bedroeg het inge legd kapitaal284.125.11 Van 1 Aug. tot 31 Oct. ontvangen - 56.055.58 340.180.69 en terugbetaald - 35.100.89 Op 31 October aan inleggers ver schuldigd 305.079.80 Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur cinderhandschoen, zakdoek, trekhond, bordje, manchetknoop, ringetje, damestaschje. Bij vindersbroche met roodenstcen, A. Kort land, Maasstraat 9 huissleutel, P. van Deursen, Mariastraat 11 idem, A. Timmermans, Brug manstraat 2 R.K. gebedenboekje en rozenkrans Li. Groeneweg, Dam 25a ledige damesportemon- naie, Mej. Poppezijn, Ploegstraat 10R.K. Kerkboekje, W. Hoenderkamp, Leliestraat 29 broche met steen, Pons, Hooikade 2papieren geld, C. Noordijk, Warande 30a rozenkrans in étui, L. v.d. Kraan,Proveniershuis 29 portemon- naie met inh. J. Iiulstein, Pr. Mauritsstraat 28b strik, V. Volk, Spinhuispad 14 broche, J. Mo lenaar, Ant. Muysstraat 45rozenkrans, Node, Nieuwe Maasstraat 24 sleutel, J. M. Bongers, Singel 226abonnement, Wed. Elgers, Ged. Broersvest 48 melkbus, G. Butter, Mariastraat 52 damestaschje met inh., C. v.d. Water, KI. Baan 37 rozenkrans, A. J. v.d. Linden, Oud- dorpschestraat 4portemonnaie met inh. D. v. Bochoven, Goereeschestraat 22b broche, A. Kortland, Maasstraat 9. UIT KETHEL EN SPALAND. Burgem. en Weth. van Delft stellen den Raad voor aan de firma F. A. Knebel te Rotterdam onderhands op te dragen het leggen der electri- sche kabelleiding van Delft naar de gemeenten Ivethel en Spuland. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemengd Nieuws. Over de grenzen. In „Het Handels blad" vertelt G. Nijpels een en ander over het grensverkeer in Zuid-Limburg. Dat gaat nog altijd zijn gang. Ondanks het verbod der Duit sche regeering wordt te Aken nog alles aan vreemdelingen verkocht en als de Akensche trein des avonds te Maastricht aankomst, worden de honderden reizigers, die met pakken beladen zijn, door joelende middenstanders bedemonstreerd. Over het algemeen loopt het met een pretje af. Maar intusschen kunnen al die passagiers toch niet zooveel meedragen als in twee spoorwagons kan worden geladen. En wat er zoo dagelijks in treinen en schepen wel over onze grenzen komt, daar wordt niet op gelet. Men ziet het niet en wat men niet ziet dat deert niet. Het wegbrengen van schepen. Te IJmuiden heeft de recherche aangehouden H.V. en A.W., beiden te Egmond aan Zee, en J.S. te Velseroord, resp. schipper, stuur man en machinist van den sleepboottrawler Jan Pieterszoon Coen IJ.M. 411, reeder H. G. Lammers te Katwijk aan Zee, welk schip op 15 Augustus 1919 nabij Texel is gezonken. De bemanning is te IJmuiden aangebracht door den Duitschen mijnenveger no. 50. Per f i e t s. Op het Amsterdamsche post kantoor is een belangrijke bezuinigingsmaatregel ingevoerd. Voor de postbestelling is een speciale rijwicldienst ingesteld, waardoor tal van hulp- bestellers overbodig zijn geworden en ontslag hebben gekregen. Nieuw Duitsch bankpapie r.Bin nen eenige maanden zal de Duitsche Rijksbank overgaan tot uitgifte van biljetten, groot Mk. 500. Zulks geschiedt in verband met het feit, dat ten gevolge van de gewijzigde waarde ver houdingen, een groot gemis gevoeld wordt aan banknoten, welker waarde tusschen Mk 100 en Mk. 1000 bedraagt. Bovendien wordt over wogen biljetten van hoogere waarde uit te geven, nl. van boven deMk. 1000 doch hieromtrent zijn de besprekingen nog niet afgeloopen. Sneeuwstorm. Een zware sneeuwstorm heeft in geheel Zweden groote schade aangericht. Brand te New York. Eergisteren brak op verscheidene aanlegplaatsen te New-York brand uit. Een aantal beladen schuiten en wa gons van de Erie Railways, alsmede een meel- pakhuis werd'door het vuur verwoest. De aan legplaats van de Standard Oil-Company waar tal van volle petroleumvaten lagen, werd ge heel vernield Het vuur is thans bedwongen. De schade beloopt verscheidene millioenen. Hoe ver de ontploffing te Oppau is gehoord. Het Beiersche meteorologisch bureau heeft de uitkomsten van zijn onderzoek naar de vraag, hoe ver de ontzettende ontplof fing te Oppau is gehoord, gepubliceerd. Het ver slag bevestigt weer het bestaan van een stilte gordel, tijdens den oorlog ook waargenomen, welke ligt tusschen de 't dichtst om de plek van de ramp gelegen streek en een veel verder ver wijderde gordel. In dien tweeden gordel van hoorbaarheid lagen plaatsen, die 230 kilometer van de plek des onheils waren verwijderd. Radium-diefstal. Te Schwabing bij München hebben twee nog onbekende dieven twee buisjes, met radium, ter waarde van een half inillioen mark, gestolen. Het eene preparaat zit in een zilver buisje, genummerd ptr. 1262 met het jaartal 1919, het andere in een glazen buisje, dat het nummer ptr. 1553 en het jaartal 1921 draagt. Het eerste bevat 25.28 milligram radium. Men vermoedt dat de dieven hun buit naar Berlijn of Frankfort hebben gebracht. Auto-ongeluk. Men meldt uit Weenen, dat tusschen Edlita en Kirchschlag een auto ongeluk heeft plaats gehad, hetwelk nog veel ernstiger is dan het ongeluk, dat enkele dagen geleden te Friedberg plaats vond. Een vrachtauto vervoerde rijksweersoldaten, die van verlof terugkeerden, naar Kirchschlag. Onderweg stort te dejauto van een helling neer. De soldaten kwa men onder het voertuig terecht. Tot dusver zijn 13 dooden te voorschijn gebracht, waaronder een arts van den generalen staf, wiens naam nog niet bekend is. Op dezelfde plaats verongelukte eenige maan den geleden een postauto. Zonderling. Uit New York meldt men aan de „Daily Mail" ,dat j.l. Zaterdag te Brook lyn zekere Mrs. Margaret Easton, een vrouw van omstreeks 80 jaar oud, hoewel zij 75.000 pond bezatl van honger i3 omgekomen in haar wo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2