DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Donderdag 10 November 1921. No. 13182. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 155. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse^ Nieuws, DUITSCHLAND. De Rijksdag zette gisteren de discussie over de be'astingwetten voort. Afg. dr. Becker-Hessen (D.Y.P.) acht het n'timatum onuitvoerbaar. Een bewijs daar voor was de nood'ottige da'ing der Mark. De Entente heeft er groot be'ang bij, dat wij in staat zijn om te werken. Men dwingt ons niettemin, sommige bedrijven te vernietigen. Een voor ons onmoge'ijken 'ast vormen o.a. de bezettingskosten. Afg. dr. Hertz (U.S.P.D.) wenscht maat regelen te zien genomen, die de daling dei- Mark onmiddellijk opheffen. Hij eischt daar toe o.a. spoedige inning van alle belastingen op het bezit, een belasting op de wissels, een verhooging der invoerrechten en de uittrekking der door Duitschland in het buitenland gedepo neerde wissels. De minister van financiën Hermes ver klaarde, dat alle aanwezige belastingbronnen tot het uiterste moeten worden gebruikt en dat bij een krachtige ondersteuning bij de ver vulling der verplichtingen des Rijks van de crediethulp der industrie, van den handel en den landbouw verwachtte. De voornaam ste taak dezer kringen zal zijn, zoo spoedig mogelijk met bepaalde voorstellen voor den dag te komen. Spr. had de mogelijkheid, om zelfs bij de uiterste inspanning van alle krachten de ver plichtingen tot de laatste letter te vervullen, reeds duidelijk ontkend. Het is echter geen ijdel woord, als wij verklaren, dat wij het uiter ste doen zullen. In zake de wissels verklaarde Hermes Meer dan de helft van het eerste milliard in goud is van 1 Mei tot 31 Aug. door den aankoop van wissels opgebracht. Hiervan is slechts voor 16 millioen bij binnenlandsche banken geleend. De op 15 Nov. vervallende termijn, welke vol gens de voorloopige uitvoercijfers van Mei, Juni en Juli 275 millioen gouden marken be draagt, is ingevolge de overeenkomst met de waarborgcommissie ómtrent het in natura ge leverde, reeds gedekt. De juiste som moet nog worden vastgesteld, na de definitieve vaststelling van den uitvoer. In zake de dekking van den op 15 Mei 1922 vervallenden termijn hebben de besprekingen met de waarborgcommissie nog geen resultaten opgeleverd. De beursomzetbelasting zal zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. Zij wordtbij cliënten zaken verhoogd met 1 bij handelsaarszaken met 1 per mille. Naar aanelding van de door den Rijksminister voor Economie, Schmidt, in den Rijksdag aan gekondigde wettelijke maatregelen tot beteuge ling der beursspeculatie en scherper toezicht op den devisenhandel, heeft de „Berliner Zeitung am Mittag" zich tot eenige groote banken ge wend om het oordeel der deskundigen over deze naatregelen te vernemen. Men was het er algemeen over eens, schrijft het blad, dat het huidige wijde zaken doen aan de beurs, slechts verdwijnen zal, wanneer het lukt een stijging van den markkoers te bewer ken. Alle overige maatregelen zullen ondoel treffend blijken. Men moet niet vergeten, dat de reusachtige cffectenaankoop eenvoudig een beschermings maatregel >s, welke het pubbek neemt, om z;ch te beve'bgen tegen de gevolgen van de dabng van de mark. De d;recteur van een der grootste Berlijnsche banken wees er voorts op, dat de goederenprij- zen nog sterker als d''e der beurspapieren specula tief worden bemvloed. Derhalve zou men dan 28 „Dat is meer dan je recht hebt van iemand te vergen, Daphne," zei de kolonel op ongewoon barschen toon. „Je moet bedenken kind dat je zelf je engagement met hem verbroken hebt. Je had volkomen het recht dit te doen er was geen andere uitweg mogelijk. Neen, werkelijk Daphne, 't is onredelijk van je hem nog aan je verbonden te achten." „Vader" een plotselinge gedachte schoot Daphne door het brein „u heeft toch dien brief wel op de post gedaan Uu heeft het toch niet vergeten „Vergeten Kolonel Devereux had dagelijksch deze vraag zien aankomen. Hij was er dus op voorbereid. Groote goedheid, neen, mijn beste Daphne. Ik weet nog heel goed dat ik- uitging en je brief op de bus deed op den hoek van de straat. Zeker, is hij op de post gekomen." De kolonel mishandelde danig zijn grijzen knevel onder het uiten van dezen leugen maar hij zag er vrij onschuldig uit. Toch kostte het hem moeite, Daphne, die hem altijd op zijn woord geloofd had voor te liegen. Hij verachte er zich zelf om, maar hij troostte zich met ook daar wettelijk moeten ingrijpen. De meeste bankd'rect'es klaagden zeer, dat de speculate te Berlijn voor de hoofdschuldige aan de w'ssel- verkoopen wordt gehouden, waardoor geheel ten onrechte den Franschen nnddelen m de handen worden gegeven voor hun bewermg, dat de dalmg van de mark Du'tsch maakwerk >s. De werkelijke oorzaak van deze hausse m de devlsen bgt daarm, dat het bmtenland. geen marken meer wd bcz'tten >n verband met de onzekere toekomst van Dmtschland en derhalve zijn bez't op de markt goo't. De vraagstukken van het herstel en de be- sbssrng over Opper-S'lez'ë hebben d't vertrou wen doen verloren gaan. De opheffing van de dev-sencentrale te Berlijn 's een ernstige fout geweest, welke z;ch nu wreekt m den hoogen dollarkoers. Inzake den wisselhandel acht derhalve de Berlijnsche haute fmance een nadere wettelijke regebng zeer ge- wenscht. Naar Marcel Hutin in de „Echo de Paris" schrijft, houdt men zich in Fransche parlemen taire kringen bezig met den door de daling van den markkoers in het leven geroepen toe toestand. President Millerand, die te Parijs is teruggekeerd, had een belangrijke conferentie met de leden van het kabinet, die bij het vraag stuk van herstel in het bijzonder betrokken zijn. Er moeten maatregelen getroffen zijn, om de rechten van Frankrijk te beschermen: Te Glasgow heeft Asquith een rede gehouden, waarbij hij zeide, dat de lage markenkoers 'n aanduiding is van de fmancieele ineenstorting van Duitschland het geen een ramp voor de geheele wereld zal beteekenen. Hij pleitte voor een schrapping der bestaande oorlogsschulden opdat .men met een schoone lei kan beginnen. Naar men uit regeeringskringen verneemt, is het doel der heden te Berlijn aankomende commissie van herstel niet alleen, de Duit- sche betalingscapaciteit te onderzoeken maar ook na te gaan, in hoeverre voorbereidingen zijn getroffen voor de betaling van het volgende milliard gouden marken, die in Januari moet plaats hebben. De Duitsche regeering zal thans trachten, de commissie er van te overtui gen, dat zij niet in staat is de betalingen in bui- tenlandsche wissels te doen en uitstel vragen. DE INTERN. ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE WASHINGTON. Havas seint uit Washington De komst van Briand zal in de politieke ge schiedenis van de Ver. Staten een datum zijn. Terwijl de afwezigheid van Lloyd George de Amerikaansche publieke opinie te leur stelde, wordt het gebaar van de Franschen premier, die antwoordde op de dreigende roep van Har ding, in het bijzonder gewaardeerd door het Amerikaansche volk. Zijn boodschap, die door alle bladen werd overgenomen, heeft de meest gunstige uitwerking gehad. De leidende gedachte wordt aldu s samengevat Frankrijk heeft de handen vrij.De kwestie van de regeling der. intergeallieerde^ schulden moet op nieuw worden geregeld. Er zullen geen Fransch- Engelsch-Amerikaansche waarborgen worden ge geven. Frankrijk, dat Amerika hielp zijn onafhanke lijkheid te bevechten, en welks hulp wederkeerig voor Frankrijk zoo buitengewoon kostbaar zou blijken een eeuw later, komt te Washington om zijn onuitwischbare dankbaarheid te betuigen voor den dienst het in den oorlog bewezen en om de wereld te toonen, dat het voor geen en kele poging om de handhaving van den vrede te Verzekeren, onverschillig is. De Fransche Vertegenwoordigers grepen met graagte de gelegenheid aan om de partijen, welke met elkaar in geschil zijn, te helpen een oplossing en bevrediging te vinden in dat uitgebreide gebied van onderhandeling, dat gevormd wordt door het Verre Oosten, waar Frankrijk een vol komen gevestigde en onaantastbare positie inneemt. IERLAND. Naar eergister verluidde, is aan Ulster ge vraagd een plan te aanvaarden, waarbij£het een provincie wordt binnen het Iersche^do- minion, welk dominion zou staan onder een parlement voor geheel Ierland, dat een positie zou krijgen overeenkomend met die van de parlementen der Britsche overzeesche dominions Er is reden om te gelooven, dat het kabinet van Ulster zal weigeren toe te stemmen in eeniger- leid belangrijke wijziging van de Home Rule act van 1920. Een volkomen „impasse" schijnt dus onvermijdelijk. Craig heeft hedenavond een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat, ofschoon hij weet dat zijn gedragslijn eenparig zal worden goedgekeurd, door de loyalisten van Ierland, de toestand zoo ernstig is, dat hij meent, dat de verantwoordelijkheid moet wor den gedeeld door het geheele kabinet van Ulster. Naar men meldt, is de rijkskanselier voornemens, a.s. Donderdag de vertegenwoor digers van het Rijksverbond der Duitsche in dustrie bij zich te ontvangen, om van hen een verklaring omtrent, het besluit inzake de crediet hulp in ontvangst te nemen. Bindende beslui ten zullen eerst genomen kunnen worden na de conferentie te Washington, zoodat er nog geruime tijd zal verloopen, vóór de plannen verwezenlijkt kunnen worden. TSJECH O-SLOW AKI JE. De president der republiek heeft een de creet uitgevaardigd, waarbij de demobili- bilisatie heden een aanvang zou nemen en in gedeelten geschieden. De president heeft eve- eens een legerorder uitgevaardigd, waarbij hij officieren en manschappen zijn dank brengt voor de schitterende wijze, waarop zij gehoor hadden gegeven aan den oproep, om onder de wapenen te komen. Dit is een bewijs, dat de- republiek ten allen tijde op de toewijding van haar democratisch leger zal kunnen rekenen, aldus de dagorder. Het ministerie van nationale verdediging heeft de onmiddellijke naar huiszending be volen van de lichtingen 1895 en 1896. IN DE OEKRAÏNE. De „Iswestia" van Moskou meldt, dat de opstandige Oekrainers onder bevel Van generaal Titioenik een reeks van steden hebben bezet. Zij zouden bij de verovering van Sjitomir drie duizend communisten om hals hebben gebracht. Te Odessa is de mobilisatie afgekondigd. de gedachte„Het is voor Daphne 't beste." „Treur niet langer, Daphne, lieveling", zei hij. „Rodney was een beste jongen, maar jou niet waard. Dat moet je nu zelf inzien. Vergeet het, kindje, en zeg tot je zelf dat er een nieuw hoofdstuk in je levensboek is begonnen, sinds je op het familieslot bent aangekomen." Daphne haalde diep adem, en verkropte haar verdriet. Dien avond toen ze naar bed was gegaan, vond Mrs. Pointer haar op haar kamer in tranen. De goede, moederlijke ziel was binnengekomen om te zien of Daphne ook iets noodig had. Haar liefde voor Valentijn was buitengewoon. Ze had hem aangebeden sedert hij een kind was. Bovendien was ze trotsch op de familietradities en vond een mogelijke mésalliance een even groote zonde als Giffard Devereux zelf. In Daphne zag ze Valentijn's reddende engel. Het meisje, zelve een Devereux, was al wat er te wenschen was. „Wat zie ik? Tranen, liefje?" vroeg ze be zorgd. „Wat scheelt er aan, Miss Daphne Ze zag er zoo lief en zacht uit, toen ze deze vraag deed dat Daphne, die vurig behoefte had aan sympathie, haar hoofd op den schouder van de oude dame liet vallen en snikkend be kende dat ze zich zoo ongelukkig gevoelde zoo héél. héél ongelukkig. FRANKRIJK. De legercommissie uit de Kamer heeft de besprekingen over de legerreorganisatie ge ëindigd. Het ontwerp beoogt o.m. de instelling van een ministerie van nationale verdediging Het voorziet voorts in de vorming van sterke dekkingsdivisies sterk genoeg om iedere Duit sche aanval voorloopig af te slaan en een volledige militaire economische en industrieele mobilisatie mogelijk te maken. PORTUGAL. De Kamers zijn ontbonden en de nieuwe vei- kiezingen op 11 December bepaald. GRIEKENLAND. Volgens een bericht van de „Daily News" heeft de Grieksche regeering besloten de be middeling der geallieerden te aanvaarden Men verwacht weldra staking der vijandelijkheden met Turkije. JAPAN. Uit een officieel verslag van den moord op Minister-president Hara blijkt dat de moor denaar Koichi-Nakaoka die als wisselwach ter dienst deed op het station van Ibsockareeds vroeger, tot tweemaal toe op 9 en 20 October, het plan heeft gehad om Hara te dooden, een keer toen hij terugkwam van een reis naar Kofoe een keer van een reis naar Gifoe, maar zijn plan niet kon uitvoeren dank zij de strenge bewaking van Hara. ALLERLEI. De Raad van den Volkenbond zal Vrijdag 18 November te Parijs bijeen komen om den toestand na te gaan, welke het Servisch- Albaneesche geschil heeft geschapen. Voor de Duitsche Woekerrechtbanken zijn in het jaar 1920 27.524 personen gedaagd. 22.588 personen hadden zich wegens ketting- handel te verantwoorden. 4587 hadden de ma ximumprijzen overschreden. 23.492 zijn er ver oordeeld. 11.920 tot geldboeten en de overigen tot gevangenisstraf. De „Rheinische Westfaelische Zeitung" en de „Allgemeine Zeitung" zijn voor drie maanden in het bezette Rijnland verboden. De Spaansche regeering heeft te Berlijn een verzoek ingediend tot uitlevering van de moordenaars van Dato. 11 i it t> a I a u d, De Nederlandsch-Belgische betrekkingen. Uit Brussel seint men aan de „Msb." d.d. 8 dezer: Sprekende op een katholieke meeting *~e Li ik, zeide de minister van Buitenlandsche Zeken, Jaspar, in verbind met de Nederlandsch Bel gische betrekkingen, ondei meer het volgende „Wij zullen met Nederland de betrekkingen moeten hervatten, d;e 18 maanden geleden onder broken werden. Die onderbreking mag niet b'ij- \en duren. De Belgische en Nederlandsche na ties hebben gemeenschappelijke belangen hun economische voorwaarden villen elkaar op ge lukkige wijze aan. Het is noodig dat, zooals onlangs nog door den eersten minister werd verklaard, wij formules vinden, welke op defini tieve wijze onze betrekkingen zullen regelen en welke onze wettige gevoelens voor veiligheid bevredigen onze groote industrieele en coramer- cieele belangen zullen toelaten zich volledig uit te groeien. Mrs Pointer troostte en beknorde haar ter zelfder tijd en toen was het niet meer dan natuur lijk dat het meisje haar hartvoor haar uitstortte. Ze gingen op de sofa zitten en Mrs. Pointer luisterde aandachtig. „Wel, welEn heeft bij nooit uw brief be antwoord En heeft u hem nog wel uw adres opgegeven en alle dagen naar een brief uitgezien O, miss Daphne, dan zou ik ook niet langer om hem zuchten en treurenik zou blij zijn van zulk een koelen minnaar af te zijn. Ik zou het mij zelf zoo lang voorhouden tot ik het ten laatste geloofde en geen scherpe, snijdende pijn meer in het hart gevoelde. Vergeet hem, liefje, ver geet hem Dit is de raad van een oude vrouw, die de wereld kent. Droog je mome oogen, kindlief," vervolgde ze. „We hebben allemaal onze liefdesaffaires, als we twintig zijn ik heb ze zelf ook in overvloed gehad." Ze slaakte een zucht en streek de plooien van haar zijden japon glad. „We schreien er om, als het verkeerd gaat, maar het blijkt haast altijd dat we den rechten Jozef nog niet gevonden hebben Later maakt een ander ons het hof en het verleden wordt vergeten, door het genot van heden. Zoo zal het met u ook gaan, miss Daphne." „O, neen, o neen Daphne' verborg het ge- I z'chtje m haar handen. I „Hij raag mij vergeten, maar :k hem met Leger-kampen. Naar het „Dgbl. van N.-Brab." meldt, wordt druk gewerkt aan de ontwerpen en samenstel ling der legerkampen, ingevolge de gewijzigde Militie-wet-Van Dijk. Het ligt in de bedoeling vier legerkampen op te richten waarvan éen komt in de nabijheid van Breda. Elk legerkamp zal o.a. bevatten gebouwen voor godsdienstoefeningen, kampgebouwen voor 4000 man, militaire tehuizen enz. Deze gebouwen zijn berekend voor den tijd van dertig jaar en kosten voor de vier kampen te zamen nauwelijks meer dan de nieuwbouw van een flinke moderne kazerne zou bedragen. Het betreffende ontwerp kan binnenkort worden tegemoet gezien. Uitvoer Nederlandsch vee. Volgens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Buenós-Ayres heeft de Regeering van Uruguay hem met." Mrs. Pointer knikte verstandig met het hoofd. „Wees daarvan zoo zeker n;et,m;ssDaphne", ze; ze. „Ik geloof dat de rechte Jozef onderweg is en dat hij heel gauw aan de poort van uw hartje zal kloppen. Hij :s een trotsche, knappe ridder, de knapste van het land en u moogt u gelukkig achten zijn hefde te hebben verwor ven." Daphne loef het hoofd op en staarde de oude dame verbaasd en verschrikt aan. „Ik zeg niets wat ik niet het recht heb te zeg gen," vervolgde deze, en misschien ben ik een oude babbelaarster, maar de oogen der liefde zien scherp, kind. Hij is mij dierbaarder dan mijn eigen zoon en u,miss Daphne,heeft ook een plaats je in mijn hart veroverd. O, het zal een trotsche dag zijn voor het kasteel Dev r ux, als d hu- welijksklokken luiden." Mrs. Pointer knikte glimlachend, ten volle overtuigd dat ze woorden had gesproken van onuitsprekelijken troostmaar Daphne keek stil voor zich uit en barstte in een zenuwlach uit. Ze had begrepen. „U bedoelt dat Valentijn mij liefheeft riep ze uit. „O neen, dat is onmogelijk „Je kunt de oogen van een oude vrouw ver trouwen, liefje," was hét kalme antwoord. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1