Stoomververij. N.V.DE PHOENIX L BOSCH, BotersEraat 63, Tel 580 A. BOSCH. Boterstraat 63, Tel. 580 zou een nietonbelangrijke bezuiniging op de kos ten der geneeskundige behandeling der ongevals patiënten kunnen worden verkregen. Hofbericht. De Koninklijke Familie is voornemens den 26en November Haar zomerverblijf Het Loo te verlaten en naar de Residentie terug te keeren. Burgemeester van Wouw. Het Kamerlid W. J. F. Juten is benoemd tot burgemeester der gemeente Wouw. Opheffing krankzinnigengestichten. Men verneemt van volkomen betrouwbare zijde, dat de regeering van plan is van de drie Rijkskrankzinnigen gestichten (Eindhoven Gra ve, Medemhlik) er minstens een (Grave of Me demblik) zoo mogelijk twee op te heffen. Voorloopig zal het nieuwe Rijksgesticht bij Eindhoven alle Rijkspatiënten niet kunnen be vatten. Door sluiting der andere Rijksgestich ten zal een zeer aanzienlijke bezuiniging op de exploitatiekosten der verpleging dezer pa tiënten kunnen worden verkregen. Tuchts chool. De regeerng heeft aangekocht de tusschen Katwijk en Noordwijk liggende boerderij van Balkenende Het ligt in haar bedoeling daar een tuchtschool in te richten. De confectiefabrikanten en de mark. De Bond van Confectiefabrikanten heeft van daag aan den minister van financiën het volgen de telegram gezonden De Landelijke Bond van Confectiefabrikanten te Rotterdam veroorlooft zich, nu de mark tot een catastrophale laagte is gezakt en de con currentie een ruine dreigt te worden, met den grootsten nadruk bij Uwe Excellentie op maat regelen aan te dringen, die de confectie-industrie met hare duizenden arbeiders het voortbestaan mogelijk maken. Indien Uwe Excellentie bepalen wilde, dat voor de invoerrechten de waarde van de mark onveranderd op 10 ets. werd gesteld, zou althans het dan te vorderen invoerrecht het thans be staande groot.e loonsverschil voor de arbeiders opheffen en dus de concurentie mogelijk maken en het noodzakelijk sluiten van de fabrieken en werkloosheid op groote schaal voorkomen wor den. CITROEN - J EN E V ER A. BOSCH, Boterstraa! 63, Tel. 580 nen, waarmee hij te voren reeds zeker was de overwinning te behalen. De verdere meer gewichtige rollen werden vervuld door mej. M. Prins (als Maud, Parkers vrouw), mej. G. Lenglet (als Violet Denver, zuster van Maud), mej. Nelly van Buysen (als Miss Nightingale, huishoudster), de heer Ir. A. van Buijsen (als Wright, detectief), de heer Jo Hazeu (als Fred Roberts, assistent bij Par ker) en de heer Jan Vos (als Banks, professor). Zij allen, hebben weer eens getoond, te weten, wat spel is, al zijn ze maar dilettant. Vooral mej M. Prins en de heer Jan Vos gaven dik wijls schitterende bewijzen, Van hun kunnen. En ook mevr. N. van Buysen-Roelants en de heeren E. H. Ris, Jacques Hoek en G. W. van Bergen Walraven hebben hun resp. kleine rollen van dienstmeisje, huisknecht en politie met zorg vertolkt. 't Spreekt vanzelf, dat deze voorstelling maar niet zoo zonder meer voorbij kon gaan. Direct voor de pauze, na 't tweede bedrijf, trad reeds de heer burgemeester op het tooneel en overhandigde de vereeniging namens 't ge meentebestuur van Schiedam, een prachtigen gedenkpenning. Na 't laatste bedrijf sprak de heer Horn, in specteur van Onderwijs, oud-H. B. S.-directeur, eenige hartelijke woorden van gelukwensch en bood een groot bloemstuk aan. Verder werden nog een aantal bloemstukken op 't tooneel ge bracht, waaronder er een was van een oud speelster, Marietje Vos, thans verblijvend in Indië, dat namens haar de broer, de heer Jan Vos, 't gezelschap aanbood. Met hartelijke woorden dankte de voorzitter van ,,U. D.", de heer Mr. D. Visser, allen voor de geboden sympathiebewijzen en de getoonde belangstel ling. De talrijke bezoekers gaven na afloop van den avond onverdeelde blijken van groote voldaan heid. Een woord van hulde past ook nog aan den regisseur, den heer A. de Groot, 't keurig spe lend ,,U. D."-strijkje en de N. V. Electriciteits- Mij., v/h J. M. Kerkhoff Co., die de electri- sche hulpinstallatie belangeloos ter beschikking stelde. De loonsverlaging in de metaalindustrie. De Metaalbond is van plan in Delft de loons verlaging te doen ingaan in de maand Januari 1922. Het Comité uit de samenwerkende Bonden van kantoorbedienden, teekenaars en technici, werkzaam in de metaalindustrie, belegt op 15 November a.s. openbare vergaderingen in de voornaamste plaatsen van den thans door de metaalbewerkersbonden gevoerden loonstrijd, met name te Rotterdam, Dordrecht, Utrecht, Deventer en Hengelo. Verschillende sprekers der confessioneele en andere bonden zullen daar het woord voeren over den strijd in de metaal industrie en zijne beteekenis voor het admini stratief en technisch personeel. Bezuiniging bij Landbouw. Het bureau van het Kon. Ned. Landbouw Comité heeft aan de Tweede Kamer aangebo den een afschrift van een rapport opgesteld door een commissie, waaraan was opgedragen studie te maken van de Staatsbegrooting 1922 Hoofdstuk X (Depaitement van Landbouw) om na te gaan op welke wijze de noodige be zuiniging zou kunnen worden bereikt, zonder dat de belangen van den Landbouw ingrijpend zouden worden geschaad. Telef. No. 15. 1248 7 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Utile Dulei. „Utile Dulci", de zoo gunstig bekend staande tooneelvereeniging heeft gisteravond haar jubi- leum-feestvoorstelling gegeven, met een succes en belangstelling welke zij in alle opzichten ruim heeft verdiend. De groote zaal met tooneel van het R. K. Volksbond-gebouw, nog pas vernieuwd en van centrale verwarming voorzien, was Voor dit feestelijk gebeuren uitgekozen, keurig met groen nog verfraaid en voldeed daarom aan alle eischen, die men voor een dergelijke hoogstaande uit voering kan vergen. Over 't stuk zelf, dat werd gespeeld, en ge titeld isTimm Boots, kunnen we hier moeilijk verder uitwijden, de ingewikkelde inhoud zou te veel plaats vorderen, maar wel reserveeren we gaarne ruimte voor een bespreking van het sublieme spel van alle actrices en acteurs. Vooreerst dan de heer W. A. Hoek Jr., die als Timm Boots de hoofdrol voor zijn rekening had. 't Is geen overdrijving, als we zeggen, dat een beroepsspeler hem niet zou verbeteren volko men was hij zijn zware rol meester en beleefde ze in zich met een perfectheid, welke een waar kunstgenot gaf. Ongetwijfeld is aan hem voor een groot deel 't succes van den avond te danken. De heer mr. D. Visser, die ook als George Parker een advocaatrol op de planken speelde, moet om de talentvolle vertolking van zijn zware rol op de tweede plaats worden genoemd. Ver rukkelijk was het, hem te zien in zijn pleit-rede- De heer S. Houtman, alhier is bestemd voor den dienst in Ned. Indië, als ijker bij het ijkwezen. bat te worden betrokken, hetgeen dan ook uit sluitend de rede is dat ik mij van een pseudoniem bedien. Ik zou de vraag willen stellen waarom bedient G. zich van een schuilnaam, terwijl hij dit een ander verwijt Royaler en consequenter ware geweest, aanstonds voluit te ondertee kenen. Zoodra ik de eerste regelen van het stuk had gelezen dacht ik: Ha, eindelijk is er een uit, zijn tent gelokt, die de door mij te berde ge brachte argumenten eens duidelijk zal weerleg gen en met cijfers zal aantoonen dat de hooge broodprijzen der laatste maanden ten volle gerechtvaardigd zijn. Eilacie, welk een bitttere teleurstelling 1 In plaats van cijfers niets dan insinuaties, waardoor al aanstonds mij het bekende Fransche spreekwoord in de gedachten schoot,Qui se fache a tort.' Geen enkele mijner argumenten wordt weerlegd en daarom neem ik geen woord van het door mij geschrevene terug. Iedereen, die het stuk gelezen heeft, zal wel tot de conclusie gekomen zijn dat G. een bakker is, aangezien geen ander het voor dit Gilde zou hebben opgenomen. Wenscht de heer G. „een goeden toestand" in het leven tc roepen, want hierover heeft hij den mond vol, dan moet hij zich in de allereerste plaats onthouden van schelden, want uit drukkingen zooals „kwajongenswerk" en „lage taktiek" komen in een Dagblad allerminst te pas. Laat de inzender nu eens beginnen in het belang van het publiek waarin ook hij toch zeker wil werken, om met cijfers mijne argumen ten te bestrijden dan schieten we in de goede richting. Wenscht hij dit niet te doen ('t ismij volmaakt onverschillig) dan heeft hij alleen getoond dat hij de minste is en óók eens watheeft willen schrijven in een courant. 't Is mogelijk dat de groote afslag van brood niet het gevolg is geweest van dedoormij gevoerde actie, maar toch is 't verbazend op vallend dat kort na de plaatsing de prijzen van beteekenis werden Verlaagd Iedereen zal mij mij uiterst nieuwsgierig zijn te vernemen welke die „diepzittende oorzaak" is die het zoolang hooghouden der prijzen kon rechtvaardigen. De laatste regelen zal het publiek niet door de bakkers worden gebrandmerkt" klinken, althans in mijne ooren, zoo komisch dat ik daaromtrent gaarne eenige opheldering zou hebben. Het publiek door de bakkers gebrand merkt, of omgekeerd Met beleefden dank voor de herhaalde gast vrijheid Theo. gedurende uwe lessen blijven wij er dan in alle geval van verschoond. Wimpie. Maandag a.s zal de nieuwe open bare bewaarschool aan de Laan officieel in ge bruik worden genomen. Deze school is door de gemeente gebouwd volgens het systeem dr. Bonebakker. Het is een school van 8 lokalen, zeer modern ingericht, voorzien van electrisch licht en cen trale verwarming. Het meubilair bestaat in alle klassen uit mooie stoeltjes en tafeltjes, welke de banken hebben verdrongen, terwijl de leermiddelen ook zijn de producten van den nieuweren tijd. Was in het begin van 1920 de raming gesteld op f 200.000.door de daling der prijzen kan worden aangenomen dat het gebouw nietmeer dan 160.000.- zal kosten. Do school te Schiedam zal vermoedelijkwel de eerste zijn, welke zoo geheel naar de hand leiding van Dr. Bonebakker is gebouwd en ver dient als zoodanig de aandacht. Belangstellenden zal ongetwijfeld op een aanvrage aan helBureau voor Onderwijs de gelegenheid geboden worden de school te bezichtigen. Gistermiddag c. a1 uur reed de koetsier O met een wagen, bespannen met twee paarden, op de Lange Haven, toen plotseling een der dieren uit de strengen sprong, begon te slaan en het andere paard achtereenvolgens tegen 3 boomen en een pomp drukte. Door dit rukken brak de disselboom en viel O. door den schok op den grond, waarbij hij een hoofdwond opliep. In de politiepost Koemarkt is hij ver bonden. De caféhouder J. V. heeft gister aangifte gedaan van mishandeling door den Scheveningschen haringvisscher S. Proces-ver- baal wordt opgemaakt. Mijnheer de Redacteur. Met bijzonder genoegen nam ik kennis van het ingezonden stukje van G. in uw nummer van gisteravond, waaruit maar al te duidelijk blijkt, dat Hans clen spijker op z'n kop heeft geslagen. Het schijnt dan ook H.H. Bakkers rechte dwars te zitten, dat zij zooveel van hun woekerwinsten moeten missen. Nu beweert G. wel, dat de oor zaak van dien grooten afslag van brood dieper zit, maar van die diepte laat hij maar leukweg niets zien wel enkele onbekookte hatelijkheden aan het adres van Hans. G. wil zelfs meewerken om een gezonden toe stand te krijgen. Prachtig hoor Beste, brave G., daar moet het juist heen naar een gezonden toestand, dat ishet brood moet nog lager, dan schiet er nog winst genoeg over. Het is precies, wat Hans en de burgerij willen „een gezonden toestand". Men moet nu maar eens leeren begrijpen, dat die bar hooge winsten, waarvan de burgerij gedurende den oorlog de dupe was, en nog is, weer tot een redelijk peil moeten worden terug gebracht al zullen vele winkeliers ten deze wel wat hardleers zijn geworden. In zijn naiviteit vermeent G. dat het publiek door de bakkers gebrandmerkt is. Och, kom goeie G. bedoelt gij niet, dat de bakkers gebrandmerkt zijn door het publiek Volkomen beaam ik wat Hans in zijn stukje aanvoert„laat deze les ook gelden voor andere winkeliers en handelaars in noodzakelijke le vensbehoeften," Waar blijven de slagers met de verlaging hunner vleeschprijzen Met beleefde dankzegging M. de R voor uwe verleende gastvrijheid, Senior. Alle soorten GKD1SIULEERD ie prima kwaliteiten. Gemengd Nieuws. Mej. M. M. C. Reygersberg alhier is te Leiden geslaagd bij het aldaar gehouden examen apothekersassistente. RIJN- en MOEZELWIJNEN. B. Rosenstcin, Wiesbaden. INGEZONDEN. De broodprijs. Geachte heer redacteur. Vergun mij nog eenige plaatsruimte in uw geacht blad ter beantwoording van het inge zonden stuk onderteekend G. voorkomende in de editie van Vrijdag j.l. In de eerste plaats zou ik den inzender de vraag willen stellen waarom de waarde van mijn ingezonden stukken vermindert omdat die met een schuilnaam onderteekend zijn. Veran dert de toestand wanner ik voluit mijn naam noem Het wil mij voorkomen van nietOf is het louter nieuwsgierigheid die G. naar mijn naam doet visschen Laat ik u zeggen dat mijne relatiën niet toestaan om persoonlijk in het de- Open brief aan den heer G. Mijnheer, Ofschoon nog een jong kereltje, lees ik toch altijd 's avonds „de Nieuwe Schiedamsche Cou rant" en las zoodoende natuurlijk ook de inge zonden stukken van „Theo" en „Hans" aan het adres des Schiedamsche Bakkerij. Ofschoon mijn hersentjes nog niet zoo zeer ontwikkeld zijn, begreep ik natuurlijk zeer goed, dat de aangevallen partij iets zou moeten doen om zich te rechtvaardigen, en daar bet geval mij buitengewoon interesseerde, zag ik met span ning naar het antwoord uit. Het is gekomen, door u geteekend. Het heeft mij Verwonderd, Verbaasd, verbluft doen staan, nooit nog werd zoo'n ingezonden stuk gelezen, 't Is kolossaal Wanneer „Hans" en „Theo" gelijk hebben (wat ik stellig geloof, want vader zegt het ook) wou ik u eens verzoeken om den heeren, die u tot woordvoerder hebben gekozen eens voor te stellen, n voor hun rekening eens een flinken cursus in de Nederlandsche taal mede te laten maken, iets, wat zij, rekenend naar de groote winsten door hen op het brood gemaakt, ge makkelijk kunnen doen, opdat de lezers der Schiedamsche dagbladen, niet meer op dergelij ke stijlbloempjes als voorkomend in uw inge zonden stuk (zie vooral de laatste zinsnede) na een dag van ingespannen werken, wordenont- haald. U hebt het. werkelijk hard noodig, en De ontploffing aan boord van de onderzeëer K. IV. Blijkens nader telegram van den commandant van Hr. Ms. on derzeeboot K. IV is ook korporaal-kok J. M. Blom, die als zwaar gewond was opgegeven, aan zijn wonden overleden, en is de toestand van kwartiermeester Melieste, wiens beide voeten moesten worden afgezet, ernstig. KwartiermeesterL. R. J. Huysman, die bij de ontploffing is gedood, maakte de reis mee als plaatsvervanger van bootsman Daane, die bij liet vertrek van de onderzeeboot uit Vlissingen werd gewond. De ramp van de Deventer I. De gezagvoerder Timmer, van de Daventria, van de reederij Stoombootdienst Amsterdam- Deventer-Zutphen, van de firma Van Egmond Co., rapporteert, dat hij gisternacht een uur stoomens van Marken op den weg naar Urk in het vaarwater het wrak van de vrachtboot,De venter I" heeft. waargenomenBij het lage water van gisternacht staken enkele scheepsdeelen boven water uit. Reeds is een bergingsvaartuig van de maat schappij Van der Tak uit Rotterdam onderweg om te trachten, de „Deventer 1" te lichten. Ook de Zwolsche nachtboot van de firmaKoppe te Amsterdam is vlak bij het wrak geweest, en kon vaststellen, dat dit werkelijk van de Deventer I" was. Het wrak zal 's nachts met een witte lantaarn worden verlicht. Ongeluk k e n. Door de g adheid vanden weg is gisteren te Roordahuizum de60-jarigeJ.I). ui Akkrum van een paard gevallen en dood opgenomen. Te Amsterdam is gistermorgen aan boord van het Engelsch stoomschip „Cardina", liggen de nabij de Dordtsche Petroleum Maatschappij, een treurig ongeluk gebeurd. De 22-jarige machinist, die in de stookplaats vertoefde, werd door een vlam uit de stookhaard gegrepen en overdekt met brandwonden. In hopeloozen toestand is de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd. Misdaad? Men meldt uit Zwolle aan de Tel." Maandagavond ^ruiin 8 uur heeft de 57- jarige juffrouw Marie Nootcr haar woning verlaten, en is daar niet teruggekeerd. Ongeveer half twaalf vond men haar lijk drijvende in het water in de nabijheid Omwonenden aldaar hadden dien avond een plons in het water ge hoord en een man hard zien wegloopen, uit de richting van de plaats waar later het lijk gevon den werd. De politie heeft gisteravond het lijk in beslag genomen, dat hedenmorgen gerechte lijk geschouwd is. De Commissaris van Politie heeft, in de plaatselijke bladen een oproeping ge daan, dat ieder die eenige inlichtingen over deze vermoedelijke misdaad kan geven zich ten spoe digste moet aanmelden aan het bureau. Brand. Te Middelburg is gisternacht een dubbel buis in de Pijpstraat waarin verschillende personen werk- en bergruimte hadden uitgebrand Verloren gingen een vrachtauto, tabak,machines en ook eenig huisraad. De oorzak van den brand is onbekend. Het pand was verzekerd. 100 jaren. De oudeste inwoner van De venter, T. Hekkert, heeft gisteren zijn lOOsten verjaardag gevierd. In het Groote en Voorster Gasthuis, waarin hij sedert 28 jaren verblijft, is dit feest mei groote opgewektheid gevierd.Hek kert werd tusschen het groen gezet. Deoudeman is nog kras en leest nog zonder bril. -Honderd auto's als oud roest. In de garages op de Paardenmarkt tc Delft staan sinds jaar en dag ongeveer 100 automo bielen, welke in oorlogstijd zijn aangekocht en waarvoor nog geen bestemming is gegeven. Er zijn personen- en vrachtauto's, goede, middel matige en slechte, heele en kapotte, maar één ding hebben ze alle gemeen ze zijn alle ver waarloosd. Het is een kapitaal, dat eiken dag kleiner wordt, door de toenemende verwaarloo- zing. Het Ministerie an Oorlog heeft t* beslis sen wat er met al die wagens moet geschieden maar het beslist niet. Er is al eenige malen ge vraagd of de auto'sjiiet verkocht, kunnén woreen, doch alles blijft zooals het is. Tot schade voor de schatkist, d.m.z. voorde belas Lingbetalers. (D.Ct.) Visschen omgekomen. Onder de schadelijke gevolgen van den jongsten storm voor Kampen en omgeving is er een van zeer bijzonde ren aard, hetwelk zich thans eerst heeft geopen baard. In het Noorddiep, een zeer vischrijk water op het Kampereiland (een oude rivierarm, die door een sluis met de zee in verbinding staat) blijkt het grootste deel der visschen te zijn om gekomen. Bij honderden ziet men baarzen,snoe ken, vorens en zeelten ronddrijven en tegen den oever aanspoelen. De reden is, dat door de ge weldige kracht van den storm het zeewater over den dijk naar binnen is gedrongen. Reefatz&ken. Wegbrengen van schepen. De 4de Kamer der A'damsche Rechtbank heeft vrijgesproken de twee Ainsterdamsche winke liers, beschuldigd van het doen wegbrengen van de sleepboottrawler „Express". Het O. M. had twee jaar gevangenisstraf voor ieder geëischt. iBnitAti vf-rtintwiorileUjkhei i er H-niaotie) Vu in«?r-ïnrai<U) «»ukke» ook ai worden t geplaatstwordt de kopy niet ter g-gegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2