L l Ti» LI55A, Groote Markt 10 Spaarbank M ll YoMonfl, Afö. Scliieflai Aanbesteding. JEAHHR TROUWBORST. AlTerteert in ie Nieuwe Scli. Cl -dt Heiite. A dverteiktiën. Modevakschool. H oogwtr. 118. Tel.369. Kente op rente. wat, er van de prachtige verzameling gesne den steenen is gevonden, die op Kinnaerd Castle bewaard werden. De eigenaar was den dag van den brand afwezigbedienden hebben de kostbaarste zaken in veiligheid gebracht. Ontvlucht. De voormalige bediende E., van de Kon. Holl. Lloyd, die verdacht wordt van den diefstal van een aanzienlijk bedrag aan geldwaardige papieren ten nadeele van een Duitseher aan boord van de. „Limburgia", is gistermorgen uit het politiebureau Kattenburg te Amsterdam ontvlucht. De man had zich ziek gemeld en werd in verband daarmede niet in een cel opgesloten, doch mocht verblijf hou den in een wachtkamer. Gisterochtend in de vroegte heeft hij zijn kans schoon gezien en i3 gevlucht. Juweelen gestolen. De „Echo de Paris" meldt dat op het hoofdbureau van politie teVersailles zekere Mme de Recop kwam. Zij diende een aanklacht tegen haar huisknecht, Oswald Luger geheeten en Oostenrijksch on derdaan, dien zij ervan beschuldigde al haar juweelen ter waarde van 100.000 francs te hebben gestolen. Hij is thans voortvluchtig. Op 18 October verliet Mme Recop Versailles, om in gezelschap van haar dochter buiten te gaan logeeren. Zij kwam eerst weer terug op den 31sten der vorige maand. Voor haar ver trek sloot zal al haar juweelen in een kast. Met behulp van een valschen sleutel verschafte de huisknecht zich echter toegang tot de kast en maakte zich meester Van de juweelen Daar na verschafte hij zich een pas voor Oostenrijk en verdween. Behalve de juweelen nam hij ook drie biljetten van 100 franc mede. V erongelukt. Uit Kopenhagen meldt men, dat het Duitsche zeilschip „Mars" tijdens den laatsten storm schipbreuk heeft geleden. Eerst waren de kapitein en de stuurman over boord geslagen. De twee overgebleven ma trozen stuurden het schip op de kust De ma trozen werden door een Zweedsch schip gered. Het zeilschip is geheel vernield. Zeldzaam noodgeld. De beroemde oude stad Hameln aan de Wezer, heeft een nieu we serie noodgeld uitgegeven. Dit is nu op zich zelf niets buitengewoons.Maar wel bijzonder merk waardig is de voorstelling die op deze nieuwe soort noodgeldbiljetten is aangebracht. Er is namelijk een eigenaardig historisch feit op vereeuwigd. Met ziet er een zevental stijf ingepakte bakerkindjes op afgebeeld, omgeven door eeni- ge mannelijke en vrouwelijke figuren in knielen de houding. Een der mannelijke personen houdt een der kindekens biddend omhoog. Deze afbeelding is een reproductie van een gedenksteen op het huis van wijlen zekere Hanna Romer, Emmernstrasse no 4. te Hameln, die den 9den Januari van het jaar 1600 aan zeven kinderen het leven schonk. Op den ge denksteen vertoont zich op den achtergrond het beeld van den gekruisten Verlosser. Aan zijn voeten liggen zes kinderen, terwijl het zevende als ten opdracht aanGod omhoog gehouden wordt Om deze groep knielend biddend de familie leden in middeleeuwsche kleederdracht. Behalve het beeld van den gekruisten Chris tus, staat dit alles op het noodgeld weerge geven, evenals het opschrift van den gedenk steen, dat het historisch feit der geboorte ver meldt en verder zegt, dat het zevental kinder tjes bestond uit twee jongens en vijf meisjes, dat beft heugelijk feit den 9den Januari, 'snachts om 3 uur plaats had, dat de kindertjes het H. Doop sel ontvingen en den 20 sten Januari om 12 uur zalig zijn gestorven. De serie bestaat uit biljetten van 1 Mark, 75 pfennig, 50 pfennig en 25 pfennig. De huisbibliotheek der Hohen- z o 11 e r n s. De voormalige huisbibliotheek der Hogenzollerns in het paleis te Berlijn, is door een kundig antiquair getaxeerd.Volgens deze taxatie hebben de ongeveer 35.000 boekdeelen een ge zamenlijke waarde van 2.079.200 Mark. Onder de huisbibliotheek is niet begrepen de bibliotheek die aanwezig was in de par ticuliere vertrekken van den keizer en de kei zerin en vooral Duitsche en Engelsche boe ken over scheepsbouw en oorlog ter zee, reli gieus-wetenschappelijke en stichtelijke wer ken, en eenige lievelingsschrijvers als Chamber lain en Ganghofer bevatte. De huisbibliotheek bevat,aldus meldt de „Tel.", hoofdzakelijk de bibliotheken van de Prui- sche koningen tot en met Friedrich Wilhelm IV. De bibliotheek van Friedrich Wilhelm III is nuchter en dor. Deze koning was zonder eenige belangstelling voor letterkunde, en de anecdote bestaat dat hij, wanneer hij zijn vrouw met een boek aantrof, naast haar ging staan en den trommel sloeg. Theologische werken,preeken en liturgische boeken zijn talrijk in zijn bibliotheek. De bibliotheek van Fred. Wilhelm IV. be vat 19000 boekdeelen, en toont aan dat de koning haar geheel op de hoogte van den tijd hield. Deze vorst stichtte eveneens de Verza meling aquarellen, die nu 36000 exemplaren telt. Bij de schatting werden ten slotte 632 wer ken met 2200 deelen afzonderlijk getaxeerd, waarbij men tot een waarde van meer dan 3/4 millioen mark kwam. Het kostbaarst waren twee werken uit de afdeeling theologie een uit de hand geschreven getijdenboek uit de 15e eeuw met vele miniaturen, dat op 40.000 mark werd geschat, en een uitgave van Luther's werken in zeven boekdeelen uit de 16de eeuw, dat afkomstig is uit het bezit van Maarschalk Colbert, en op 48.000 mark geschat werd. De dreigende uitsterving van Quartier Latin te Par ij s. Het be roemde Parijsche Ouartier Latin dreigt uit te sterven. Er komen geen studenten meer. Het leven te Parijs wordt te duur voor middelmatige beurzen. In 1914 waren bij de Parijsche uni versiteit ruim 18000 studenten ingeschreven, Fransche en buitenlandsche in 1920 slechts 11.214! De professoren zien het gevaar. De Association génerale des etudiants, die de mate- rieele belangen van haar leden tracht te beharti gen, slaat alarm. De catastrophe, welke de Parijsche univer siteit bedreigt, beteekent een castrophe voor de Fransche cultuur, den moreelen en intel- lectueelen invloed van Frankrijk, waarschuwt het „Journal des Debats". Thans komen uit het buitenland nog slechts leergierigen uit landen met hoogen wisselkoers. De kleine landen, die vertrouwen stellen in Frankrijkde Balkanlan- den, welke aan te lokken en vast te houden, Frankrijks's belangen zijn, kunnen voor hun jeugd de kosten niet meer dragen voor een universitaire opleiding in de Fransche hoofdstad. Fami lies, steden noch staten kunnen zich meer de weelde permitteeren van het geven van beursen, welke vaak een fortuin vertegen woordigen. En zoo gaat het ook met menig Franschman, die zich door armoede gedwongen ziet van studie a f te zien. Immers, gezeten burger te zijn is niet meer voldoende om den zoon voor dokter of advocaat te laten studeeren daartoe is tegenwoordig fortuin noodig, en, indien er meer kinderen zijn, die in de termen vallen on te studeeren, een gróót fortuin. Aangezien de economische moeilijkheden jaren lang kunnen duren, moet gezocht worden naar een middel om uit de impasse te geraken. Den studenten moet onderdak en voeding worden verschaft tegen prijzen, welke het studeeren Voor ruimer kring mogelijk maakt. Vele plannen zijn reeds gemaakt, maar gedaan werd er tot dusver niets. Thans hebben professoren, studenten en enkele mannen, die de beteekenis van het vraagstuk doorzagen, de handen ineen gesla gen en schijnt er kans te zijn op een oplossing: Het betreft een plan van den architect Henri Capron tot het bouwen midden in het Qartier Latin, van een groot hotel-restaurant, dat 1200 studenten kan herbergen. Men heeft reeds het oog op een geschikt terrein tusschen boulevard Raspail en rue Campagne-Premiere. Volgens de voorloopige berekening zouden daarin uniforme kamers te verkrijgen zijn tegen 250 frs.per maand voeding inbegrepen. De benedenverdieping van het hotel-restaurant zou als winkelruimte ver huurd moeten worden. Voor de exploitatie zou een vennootschap gevormd moeten worden. Verwacht wordt, dat het studenten-hotel restaurant met een jaar ter bewoning gereed zou zijn. Mits voldoende steun komt van allen die de bedreiging van het Fransche hooger onderwijs aanvoelen en begrijpen, wat dit voor Frankrijk beteekent. De handel op Rusland. Aan de B.B. Ztg. wordt geschrevenHet is een feit, dat de Russische handel langzamerhand weder her leeft. Deze herleving zal echter spoedig een na tuurlijke belemmering ondergaan, wanneer het niet gelukt de capaciteit der Russische havens te verhoogen. Hoe het daar thans mede gesteld is, blijkt uit de volgende cijfers betreffende de normale en de tegenwoordige capaciteit der havens per maand. Meermansk normaal 4.8 millioen poed tegen thans 1.3 millioen poed. Archangelsk 23 tegen 3.5 millioen poed, St. Petersburg 80 tegen 4 millioen poed. Noworos- sisk 16 tegen 3 millioen poéd, totaal 123.8 tegen 11.8 millioen poed. Hieraan zijn Reval en Riga elk met 2.5 millioen nog toe te voegen. Er kan dus van een werkelijke herleving van den Rus- sischen buitenlandschen handel bij de tegenwoor dige toestanden geen sprake zijn. St. Petersburg is thans reeds overbelast, aangezien over deze haven in Augustus 5.8 millioen poed werd inge voerd. Hierbij komt nog de sluiting van de ha ven in de wintermaanden. Men hoopt weliswaar door ijsbrekers de vaart eenigszins open te kunnen houden, doch, aangenomen dat dit moge lijk is, dan zal het toch nog een moeilijk probleem zijn, om de goederen van de haven naar het bin nenland te vervoeren, aangezien de transport middelen geheel onvoldoende zijn. Het vraag stuk van het Russische herstel is in hooge mate afhankelijk van de voorwaarde, dat het gelukt de verkeersmiddelen te verbeteren en de capa citeit van de havens en de spoorwegen aanzien lijk te vergrooten. Dat de Russische regeering in dit opzicht krachtige pogingen heeft gedaan en ook reeds een verbetering heeft tot stand ge bracht, is zeker. INGEZONDEN, Oproep aan R.K. Ouders en de Schoolvrije jeugd dezer stad. Maandagavond a s begint te half 8 voor de meisjes van de Patronaten dezer stad het tridium in de kerk van den H. Joannes den Dooper L. Haven (Maandag, Woensdag en Vrijdag) gevolg door een tridium voor de Jongens (Dinsdag Donderdag en Zaterdag) Zondag daarop volgend gezamenlijke te 6 uur sluiting met Pausel. Zegen en „Te Deum". 'tKan en 't moet een week van echte Roomsche be weging worden een echte propagandaweek Hiertoe komen wij langs dezen weg Uwe mede werking verzoeken. Wandelt gij langs de win kels dezer stad en aanschouwt gij de hel-verlichte eta'ages, dan lachen U van alle zijden de woor den tegen Reclame-week, witte week, koffie rijst met cadeau etc Wij, Roomschen, houden thans ook een reclame of propagandaweek,maar dan een week van geestelijk voordeel voor onze Schiedamsche jeugd, voor de zoogenaamde schoolvrije jeugd. Langs 's Heeren wegen ziet gij door platen en affiches de bioscopen voor stellingen aankondigen in grove lijnen en kleuren, thans wilden wij aan de jeugd vooral de echte bioscoop van het christelijk en deugdzaam leven laten aanschouwen. Of dit noodig is en het pa tronaat zijn nut heeft 't Is niet waar, dat het leven van den modernen mensch niet meer worcft doorgebracht in den dienst van God, maar in slavendienst van wat de wereld als goed en gelukkig aanprijst. En wanneer wij heden zoovele wanverhoudingen willen verbeteren, dan zal men op de allereerste plaats moeten trachten de menschen weer te brengen tot den godsdienst. Geldt dit voor alle standen der maatschappij, zeker nu voor de schoolvrije jeugd. Waarop is het streven en leven van onze jongens en meisjes gericht, waarop an ders dan op sport en spel, bioscoop, uitgaan en pretmaken Gaat met dat opgaan in ver maken de godsdienst niet ten gronde Het spel is hoofdzaak, godsdienst bijzaak. (Patronaat. Juli 1921). Zoo waar is het woord van Paus Leo XIII in Zijn Encycliek „Militantis Ecclesiae" van 1 Aug. 1897 „Kan geen enkele leeftijd den godsdienst ontberen, zoo mag ze zeker niet ont houden worden aan dien leeftijd, die nog geen ondervinding heeft, die gloeit van hartstochten, die bloot gesteld is aan zoovele verderfelijke verleidingenWordt God op zijde gescho ven, wat kan dan nog de jongelingen vasthou den aan hun plicht of degenen die reeds het pad der deugd zijn afgedwaald en in den afgrond der zonde zijn gestort,tot inkeer brengen?Roomsche ouders, zegt dit woord van dezen socialen en roemrijken Paus U niet genoeg Zult gij niet voor uw kinderen behoeven te vreezen Komt het patronaat u niet te hulp in de opvoeding uwer kinderen en verlicht voor U de zware verant woordelijkheid voor zielen Gods, aan u toever trouwd Daarom zendt uw schoolvrij kind naar de oefeningen, ook al is het nog geen lid van het patronaat. Het zal dan leeren, dat het thans een tijd is van vereenigen en strijden tegen het maat schappelijk kwaad en het zal steun vinden in den komenden strijd. Het zal het patronaat lecren waardeeren en een trouw lid worden. Gaat zelf eens luisteren en toont uwe belang stelling, opdat gij weer overtuigd zult worden van het groot nut van het Patronaatswerk en de noodzakelijkheid van de godsdienstige en maatschappelijke vorming der schoolvrije jeugd. Daarom op naar de Propaganda-Jeugdweek, waar uw kind de reinheid zal leeren bewaren, waarin het dur en moed zal ontvangen in den strijd om het leven naar ziel en lichaam waarop het behouden zal blijven voor de toe komst. En het cadeau De belooning voor uw moeite en zorgen Een bon op het hemelrijk hiernamaals voor u zelf en voor uw kinderen. Namens den Districtsbond-Patronaten, P. Th. v. d. Burg. O.P. Rechtzaken. Melkvervalschin g.De Amster- damsche Rechtbank behandelde twee gevallen van melkvervalsching. Eerst stond terecht een 65-jarig veehouder, uit Haarlemmermeer, in wiens morgenmelk, te Amsterdam afgeleverd 9 water werd aangetroffen ,en vervolgens had zich te verantoorden een 67-jarig veehouder uit Muiden, die 6 water aan zijn melk had toege voegd. Het O.M. mr. Reylink vond de feiten bui tengewoon ergerlijk, vooral omdat de melk te genwoordig zoo duur is. Hij eischte veroordee ling resp. tot zes weken en tot drie weken ge vangenisstraf. Econ. en Fin. Mededeelingen. Rusland's economische politiek en de erkenning van schulden. In het jongste nummer van In- en Uitvoer treffen wij een artikel aan Rusland's econo mische politiek en de erkenning der schul den, van dr. M. Vajda, Na eerst te hebben aangetoond waarom Sovjet-Rusland niet in staat is te exporteeren, zet de schr. zijn exposé o.a. als volgt voort Men kan daaruit tegelijk ook de niet be vredigenden ontwikkeling van den Rusischen invoer verklaren. De herleving van den invoer in Rusland is, afgezien van het transport- vraagstuk voornamelijk een kwestie van ri- nanciering. Wij hebben geconstateerd, dat Rus land thans niet in staat is zijn import door middel van goederenuitvoer te financieren. De financiering door gouduitvoer is hoe langer hoe moeilijker geworden volgens verschillen de Zweed sche economisten zijn de Russische goudvoorraden reeds geheel uitgeput. Er blijft dus slechts een weg over de financie ring door middel van credieten. Doch juist hierin waren de voornaamste moeilijkheden gele gen. De productie-, handels- geld, en crediet- politiek der Russische Sovjet-regeering heeft het vertrouwen in deze regeering en in deco- nomische vooruitzichten van Sovjet-Rusland onder communistisch beheer in het buitenland vernietigd. Om dezen hinderpaal uit den weg te ruimen was het voeren van een economi sche en financieele politiek noodzakelijk, die geschikt zou kunnen zijn het ontbrekende ver trouwen te doen herleven. De Sovjet-regeering trachtte dus in de eerste plaats met de boeren tot een modus videndi te geraken, vandaar de verschillende hervormingen ten aanzien van de landbouw-politiek. De tweede stap was de uitvaardiging van decreten met betrekking tot het gedeeltelijke herstel van particuliere eigendomsrechten en kapitalistische productie in de industrie, alsmede van den vrijen handel. Doch het moderne economische leven is ge baseerd op geld en crediet en als gevolg hier van was de Sovjet-regeering genoodzaakt ook hare financieele en credietpolitiek te herzien. Vandaar de pogingen tot het herstel van een soort „Geldwirtschaft" en het onlangs aan gekondigde plan van de oprichting van een staatsbank. De erkenning van een deel der vroegere Russische staatsschulden was het laatste, consequente uitvloeisel van het streven om den Russischen buitenlandschen handel op de eenig mogelijke wijze, nl. op basis van credieten te doen herleven. De voornaamste fout van deze concessie schijnt niet gelegen te zijn in haren onvolledi- gen en vo o r waa rd e 1 ij ken vorm, doch in de omstandigheid, dat zij eenigszins te laat is ge komen. Het vertrouwen in de Sovjet-regeering die thans onder den druk van een acute eco nomische crisis tot deze concessie overging, is te sterk geschokt, om daardoor hersteld te kunnen worden. Ten slotte besluit de schr. als volgt Niettemin is de erkenning der schulden een belangrijk feit op het gebied van de binnen- landsche en economische politiek van Sovjet- Rusland, in het bijzonder als een teeken van het toenemende inzicht, dat de isoleering van Rusland niet zal kunnen ophouden, voordat het economische leven daar te lande op gelijke be ginselen gebaseerd wordt als in het buitenland De Regenten van het R. K. Weeshuis vragen prijsopgaaf van Ml.Ij. prima Winter aardappelen te leveren in twee partijen (No vemberFebruari.) Offerten worden ingewacht vóór 15 dezer aan het R. K. Weeshuis alhier. 7629—14 Cursus en privaatlessen in 't MANTEL-COSTUUM en LINGERIE VAK. Opleiding zoowel voor huishoudelijk ge bruik als tot Costumière, Cou peuse en Leerares. Aanmelding van leerlingen dagelijks. 7613 13 Leerares APOTHEEK. Boorzalf, Zinkzalf, Lanoline, Goulardwater, Talkpoeder, Aluin. Met ingang van 11 NOVEMBER 1921 zijn de kantoren van de VERP LAATST van Groote Markt 7, naar Degenen, die belang stellen in onze instelling, worden beleefd uitgenoodigd het nieuwe gebouw, waarin o.a. een kluisinrichting is aangebracht, te komen bezichtigen. Hiertoe bestaat nog gelegenheid op 12, 14 en 15 November a.s. van 10—3 uur. 7553 60 Hoogachtend, HANZEBANK, SCHIEDAM, Tel. 543. Zitting iederen werkdag van 3 tot 5 uur, 1491 lu het Bondsgebouw L. Haven. (Buiten verantwocrdelnkheii) er Redactie) Wk V&rt ingezonden stukken ook a! worden ze ui t geolaatst Tfurdt -ie kopv niet teru£g*?*veit EB Hanzebank

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6