0 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 44ste Jaargang. Woensdag 16 November 1921. No. 13187. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. Bij of kractens wetten of veroidenlugen voor- Beschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de WINTER VAN SLAGMAAT, om onder intrekking van hun dd. 26 October 1921 afgekondigd verzoek, vergunning tot uit breiding van de stoomwasch- en strijkinrichting „Edelweiss" in het pand Westmolenstra. t nop. 16-18, kadastraal bekend in sectie C. onder no. 1265, door bijplaatsing van 2 eleetromotoren van resp. 10 en x/2 P.K., door bijplaatsing van een waschmachine en door bijplaatsing en ver plaatsing van een centrifuge 2o. M. VAN UITERT om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van stoom- en andere werktuigen en een smederij in het pand Schie. no. 16, kadastraal bekend in sectie A. onder no. 1231, met een electromotor Van 2 P.K. drijvende diverse werktuigen en een electromotor van 0.6 P.K., drijvende een ventilator en 3o. de N.V. W. A. HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOFFENFABRIEK om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek op het perceel Havenstraat no. 19, kadastraal bekend in sectie N. onder no. 309, met een ondergrondsche ben- zine-bewaarinachting Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 30 November a.s. des v oormid dags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die mondelin of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overcenskomstig art. 7 dier wet voor het Geeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichtigen. Schieda m, 16 November 1921. BuitftRlandsefe Nieuws, DE CONFERENCE TE WASIPNGTON. Gister (Dinsdag) is de conferentie weer bijeen geweest. De voornaamste gedelegeerden hebben ver klaard in beginsel met de plannen tot ontwapening te kunnen instemmen. Zoowel Engeland als Japan zullen tegenvoor stellen doen, zoodat men vooralsnog heeft af te wachten hoe zij zich voorstellen het ont wapeningsprobleem definitief op te lossen. Als Japan en Engeland het nu maar met Ame rika eens kunnen worden over de getalsverhou ding der verschillende typen van schepen, die niet meer gebouwd zullen mogen worden Archibald Ilurd, de bekende marine-des- kundige van de „Daily Telegraph," zegt: In het algemeen komen de Amerikaansche voor stellen neer op een plan, waarnaar de Britsche marine-overheid ai gehandeld heeft. Amerika neemt dit over en maakt het pasklaar voor den bijzonderen politieken, geografischen en econo- mischen toestand van Japan. De kapitale sche pen van de Engelsche vloot, die in stand mogen blijven, zijn die, welke thans Engeland's strijd bare vloot vormen. Voor" het overige beteekent het plan alleen het sloopen van oude schépen, die nu tot de reserve behooren en in elk geval eer lang bij het oudroest gevoegd zouden zijn. Enge- k nd heeft al een moedige besnoeiingspolitiek doorgezet, waaraan 2074 schepen ten offer zijn gevallen en voor de opening van de confe rentie bezat het nog maai' dertig kapitale sche pen. Voorgesteld wordt nu, dat acht van de oudste van die schepen opgeruimd worden, zoo dat Engeland er 22 zou houden. De Amerikaan sche regeering stelt voor, het Engelsche voorbeeld te volgen en 15 verouderde kapitale schepen op te ruimen, zoodat de Amerikaansche vloot er slechts 18 zal overhouden. Van Japan verlangt men, dat het genoegen neemt met tien. De critiek in de Engelsche pers over de Arneri-- kaansche voorstellen komt hierop neer Een zeemacht is niet slechts een kwestie van linie-schepen en kruisers, maar er zijn verscheide ne andere elementen in het geding bijv. verster kingen van de basis binnen een kwetsbaren aan- valsafstand. Bovendien wordt er nadruk op ge legd dat het Britsche rijk een confederatie van staten is, die wijd verspreid zijn elk dominion heeft een uitgestrekte kustlijn, die afzonderlijke flotilles eischt. Hiermee dient rekening gehouden te worden. Ook wordt er op gewezen, dat voor zieningen getroffen moeten Worden tegen de mo gelijkheid van beperking van vliegtuigschepen, welke Amerika eenig voordeel geeft, daar Brit tannië er een aantal heeft, dat verouderd zal zijn, terwijl Amerika nieuwe zal bouwen van superi eur karakter. Voorts Verluidt dat Balfour de afschaffing van drikbooten zal voorstellen, al thans beperking van^de^groottc en wapening dier booten. Naar aanleiding van den wensch der Britsche regeering tot afschaffing van de di ikbooten schrijft de „Manchester Guardian": Dit is wel licht een van de onderwerpen, waaromtrent de openbare meening der volken geraadpleegd zou moeten worden, want het behoeft geen betoog, dat contróle op het aanbouwen van duikbooten zeer moeilijk is. Dit is moordtuig, dat in het ge heim kan worden vervaardigd. Om hiermede af te rekenen moet de publieke opinie van elk volk erin worden gekend. Telegrammen uia Washington melden over het verhandelde in de gister gehouden zitting der conferentie het volgende Eerst heeft Balfour een rede gehouden. Na gewezen te hebben op het groote verschil in positie van Amerika en Engeland ten opzichte der verdediging ter zee,speciaal op de noodzake lijkheid voor Engeland om zijn koloniaal bezit te verdedigen, zeide hij, dat zijn regeering noch tans in beginsel het Amerikaansch ontwapenings plan aanvaardt. De voorstellen van Hughes zijn de verst strekkende, welke ooit zijn ge daan. Doch zij zullen niet een einde maken aan alle kwalen, waaraan de wereld lijdt. Over de bewapening te land wordt er nl. niet in gerept en dit onderwerp is vooral voor Europa van zeer groot belang. Komende tot een bespreking der onder deden meende hij, dat de aangenomen ver houdingen tusschen de verschillende landen wat betreft de hoofdschepen, alsmede de voorgestelde beperking, aannemelijk is. De tonnenmaat, welke voor den aanbouw van duikbooten is toegestaan, is echter te groot en de aanbouw van groote onderzeebooten moet worden verboden. Het eenige voorbe houd, dat Balfour verder maakte, had be trekking op de vervanging van het aantal schepen, waartoe Groot-Brittannië bereid is, maar hij trad niet hierover in nadere bijzon derheden. Hij stelde voor, de kwestie van de vervanging en die van de kruisers, als niet direct behoorend tot den hoofdinhoud der Amerikaansche voor stellen aar een comrnisie van technische des-1 kundigen te verwijzen. Ten slotte las hij een telegram voor van Lloyd George, waarin deze zegt, dat de En gelsche regeering met groote waardeering heeft kennisgenomen van het verloop der eerste zitting en met het beginsel, zooals dat in Hardings en Hughes' redevoeringen is ontwikkeld, van gan- scher harte instemt. Uit naam van de Japansche regeering ver klaarde Kat.o, dat Japan in beginsel met het voorstel meegaat. Japan was bereid zeer verre gaande beperkingen ten aanzien van de marine te maken, en uit zijn voorstellen zou blijken, dat het aan geen voorbereidingen van een aanvallen den oorlog ooit gedacht had, maar het zou ver schillende wijzigingen willen voorstellen ten aanzien van de vervanging, welke elk land voor zichzelf zou dienen te regelen. Voor Italië verklaarde vervolgens Schanzer, en voor Frankrijk Briand in beginsel Hughes'voor stellen te aanvaarden. Daarna nam Hughes het woord, m de pro blemen van het Verre Oosten te behandelen. Hij verdedigde met nadruk de politiek van de open deur, vooral in verband met China, waar voor hij de onschendbaarheid zoowel op econo misch als op territoriaal gebied eischt. In de politiek in het Verre Oosten moeten alle naties gelijke rechten hebben, en er mag geen sprake zijn van geheime of bijzondere overeenkomsten. Dientengevolge moet Japan zijn controle op Sjantoeng en op de Mongoolsche spoorwe gen opgeven en dient er een einde.te komen aan de occupatie aldaar, terwijl de bezet tingstroepen uit Siberië dienen te worden terug genomen. Ten slotte deed hij het voorstel om de eilanden in den Stillen Oceaan, waarover mandaten zijn uitgegeven, een wijden kring te trekken, waar^ binnen de zee vrij zal zijn. OPPER-SILEZIE. Uit Parijs meldt men De commissie belast met, de afbakering der grenzen van Opper-Silezië heeft haar werkzaam heden begonnen. IN DE OEKRAÏNE. „Berlinske Tidende" verneemt uit Helsingfors dat de Poolsche en de Roemeensche regeering maatregelen hebben genomen voor de bescher ming van de bondgenooteh. Er zijn sterke Roe meensche troepenafdeelingen samengetrokken aan de linie van de Dnjestr. Tusschen de Oekrain- sche en de bolsjewistische troepen wordt voort durend hevig gevochten inden sector van Kame- netz Podolsk. RUSLAND EN DE KEMALISTEN. Volgens Havas heeft de Sowjet-regeering te Angora opheldering gevraagd over het Turksch Perzische en over het Fransche-Turksch verdrag IERLAND. Het antwoord van de Britsche regeering aan Ulster was eergisteravond nog nier verzonden. De commissie voor Ierland uit het Britsche ka binet heeft vier zittingen gehouden, om dit antwoord op te stellen, hetwelk Ulster er toe zal moeten overhalen, om het principe van Dominion Homerule voor geheel Ierland met autonomie voor Ulster en waarborgen betreffen de de nationale verdediging aan te nemen. ALBANIË. De raad van den Volkenbond is voor een bui tengewone zitting te Parijs opgeroepen, om den toesl and in Albanië te bespreken. Hij zal heden zijn eerste vergadering houden. ALLERLEI. Het bei'icht, dat er bij Lloyds tegen een betrekkelijk hooge premie verzekeringen werden afgesloten tegen het risico, dat Groot-Brittannië de West Indische eilanden aan de Vereenigde Staten zou overdoen ter betaling van de in Amerika opgenomen leeningen, heeft speciaal op Jamaica groote ongerustheid verwekt. Leden van de volksvertegenwoordiging hebben ver gaderd ten einde tijdens het aanstaand be zoek van Wood, den ondersecretaris voor ko loniën, die 12 December in Kingston verwacht wordt, te protesteeren tegen zulk een plan en er integendeel op aan te dringen, dat er een nauwere band wordt gelegd tusschen Canada en de West-Indische eilanden. Uit Christinania wordt gemeld, dat de werkloosheid in Noorwegen voortdurend toe neemt. Op het oogenblik zijn dertigduizend per sonen werkloos, en men verwacht, dat dit getal in den loop van den winter verdubbelen zal. In Denemarken zullen de spoorwegtarieven voor passagiers en goederen aanzienlijk verlaagd worden. In verscheidene fabrieken der Berlijner metaalnijverheid eischen de arbeiders en be ambten een zoo buitengewone duurtebijslag, dat reeds verschillende groote fabrieken zijn ge sloten moeten worden. Uit Hamburg wordt gemeld, dat bij het Spaansche Consulaat-Generaal is ingebroken. Meer dan een half millioen mark en verschillende waarde-papieren zijn gestolen. Naar uit Riga wordt gemeld is de Sovjet regeering begonnen met het vaststellen van het bedrag der Russische schulden van vóór den oorlog, alsmede met het opstellen van lijsten der nationale takken van nijverheid en der handelsondernemingen, die vroeger aan buiten landers toebehoorden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Ziiling van Dinsdag 15 Nov. Grondwetsherziening. Voortgegaan wordt met de behandeling van de voorstellen tot herziening der Grondwet, art. 59, luidende „De Koning sluit 111e verdragen met vreemde mogendheden. Verdragen en nadere overeen komsten met vreemde mogendheden zijn, zoo zij niet krachtens de wet door den Koning zijn geslo ten, niet bindend dan na bekrachtiging door den Koning krachtens de wet of goedkeuring door de wet. Opzegging geschiedt alleen krachtens de Wet." De heer Visser van IJ zendoorn (V. B.) verdedigt een amendement om dit artikel aldus te doen luiden „De Koning sluit en bekrachtigt alle verdra gen met vieemde mogendheden. Tenzij de Koning zich de bevoegdheid tot het sluiten van Jiet verdrag of de wet heeft voor behouden, wordt een verdrag niet bekrachtigd dan nadat het door de Staten-Generaal is goed gekeurd. Toetreding tod en opzegging van verdragen geschiedt alleen krachtens de wet. Andere overeenkomsten met Vreemde mo gendheden worden zoo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal medegedeeld." De bedoeling is hiervan dat er meer scheiding tusschen verdragen en overeenkomsten komt. Voor overeenkomsten wenscht dit amendement geen bekrachtiging, voor alle verdragen echter wel. De heer Van Ra veste ij n (C. Fr.) wenscht het artikel aldus te doen luiden „Verdragen en andere overeenkomsten met vreemde mogendheden zijn, zoo zij niet krachtens de wet door den Koning zijn gesloten, niet bin dend dan Aa bekrachtiging door den Koning krachtens de wet of goedkeuring door de wet. Opzegging geschiedt alleen bij de wet." De bedoeling is alle verdragen slechts bij de wet te doen goedkeuren. Deze bedoeling te doen uitkomen is de strekking van dit amende ment. De heer Troelstra (S. D.) betoogt dat er feitelijk geen verschil bestaat tusschen het Regeeringsvoorstel en het amendement-van Ra- vesteijn, dat alleen de redactie wat scherper stelt. De heer Van Rijckevorsel (R. K.) ziet het criterium tusschen verdragen en over eenkomsten niet en acht het gevaarlijk dit aan de practijk over te laten. Stemmingen. Aan de orde is de stemming over de amende menten ingediend op art. 58 (van de macht des Konings). Het amendement-van Ravesteijn (alleen oor logsverklaring na voorafgaande volksstemming) wordt verworpen met 81 tegen 3 stemmen. Het amendcment-Marchant (geenerlei mili taire maatregelen zonder goedkeuring der Sta ten-Generaal) wordt verworpen met 74 tegen 9 stemmen. Het amendement-Schaper (de Koning tracht geschillen door middel van rechtspraak of met ander vreedzaam middel op te lossen enz.) wordt aangenomen met 67 tegen 18 stemmen. Tegen de anti-revolutionairen en vrijzinnig-democraten en Kolthek, Kruyt en van Ravesteijn. Grondwetsherziening. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, acht het amendement-Van Ravesteijn voldoende bestre den. Tegen het amendement van den heer Visser van IJzendoorn heeft de min. op zich zelf geen bezwaar, maar wel tegen de redactie er van. De heer Troelstra (S. D.) acht het amendement-Visser van IJzendoorn een belang rijke verslechtering. Het amendement-Rink wordt in stemming gebracht. Bij den uitslag schijnt verschil van meening te bestaan over de stemmencijfers. Volgens den Voorzilter is het aangenomen met 38 tegen 37 stemmen. Aangezien echter tegen deze uit slag. verzet wordt aangeteekend wordt het na der onderzocht. Par. 23 (Zelfbestuur der koloniën). De heer Marchant (V. D.) wenscht het woord „koloniën" te vervangen door Nederl.- Indië, Suriname en Curacao en verder te spre ken van deze „gebieden." De heer Van Ravesteijn (C. Fr.) wenscht hier den naam Indonesië in te voe ren. De heer Van Rijckevorsel (R. K.) wil de gebiedsdeelen bij name noemen, om de verdere omschrijving te ontgaan. ONOVERTROFFEN voor Corduroy en andere Kindermanteltjes 56 NIEUWE S DAMSCHE COURA DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIj, VLAARD1NCEN. Fabrikante van Sunlight Zeep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1