DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Donderdag 1? November 1921. No. 13188. Bureau KOEMARKT Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bi] of kvactens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 14 November 1921 vergunning verleend aan J. C. VAN DER MEER tot oprichting van een herstelplaats van stoom- en andere werktuigen in het pand Raam 5, kadaster Sectie A. No. 1436, met een electro motor van 5 P.K., drijvende een boor-, zaag- en slijpmachine. Schiedam, 17 November 1921. Buitenlandse!» Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Uit Washington meldt men Woensdag zijn er geheime zittingen ge houden, waarover niets anders bekend is ge worden Naar echter verluidt, moet bij de Ja- pansche delegatie vrij groote opgewondenheid heerschen naar aanleiding van het jongste pro gramma van Hughes. Overigens doen verschil lende verhalen en geruchten de ronde. Een daar van komt hierop neer, dat men de mogelijkheid besproken zou hebben, dat in een oorlog tusschen Japan en Amerika Engeland zich niet aan de zij de van Japan zou scharen. Men zou daarbij op den steun van Frankrijk rekenen, dat als bemid delaar Engeland wellicht zou kunnen weerhou den actief aafl dien oorlog deel te nemen. Ook over de politiek der open deur in China werd druk gesproken, waarbij de verwachting wordt gekoes terd, dat zoo Japan zich uit Kiautsjau en Tsjing- tau zou terugtrekken, Engeland zijnerzijds zich uit Wei-hai-wai zou terugtrekken. Ook duiken er weder geruchten op omtrent een interna tionaal crediet aan China. Een internationaal con sortium, bestaande uit Amerikaansche, Engel sche, Fransche en Japansche banken, zou de noo- dige credieten verschaffen om de natuurlijke hulpbronnen van China tot ontwikkeling te brengen. De commissie voor de wapenbeperking besloot een commissie van admiraals te benoemen, ten einde een gedetailleerd rapport over Hughes voorstellen uit te brengen. Theodore Roosevelt zal optreden als voorzitter, de andere leden zijn Beatty (Engeland) Kato (Japan), Debon (Frank rijk), Acton (Italië). Een der merkwaardigste figuren te Was hington is, schrijft de „West. Gaz.", op dit oogenblik de 90-jarige mevrouw Kaji Yajima, die uit Japan is gekomen om aan de conferentie aan te bieden een adres, geteekend door 10.000 Japansche vrouwen, die pleiten „voor een betere verhouding tusschen de volken." Op 50-jarigcn leeftijd was deze vrouw nog nagenoeg zonder eenig onderwijs geweest, en zij nam zich toen voor zich zelve op te leiden, om anderen te kun nen leiden. Zij slaagdd en werd een der meest bekende in de vrouwenbeweging. Op 86-jarigen leeftijd had zij van haar leerlingen een som gelds gekregen om verder onbezorgd te kunne leven en zij had dat kapitaal nu willen besteden om naar Washington te gaan, doch haar volgelingen, die zulks te weten waren gekomen, brachten de noodige gelden voor haar reis en verblijf bijeen. ENGELAND EN RUSLAND. Reuter verneemt, dat de Engelsche regeering aan de Russische sovjetregeering een in krach tige termen Vervatte nota heeft overhandigd, waarbij zij de beweringen van Tsjitsjerin ten 33 „Wat zeg je'? Je wilt toch niet beweren, Daph ne, dat hij reeds gesproken heeft En je hebt mij daar niets van gezegd Daphne lachte. Haar vader had zich leelijk in de kaart laten zien. „Ik geloof, vadertje," zei ze, „dat Yalentijn al een liefdesgeschiedenis heeft. Tenm nste hij heeft me zoo iets te kennen gegeven." „O, dat," riep de kolonel minachtend.,, Be doel je die kinderachtigheid met Muriel Godwin Maar je weet toch zeker wel dat je oom, er niets van hooren wil en dat Valentijn dit gezegd heeft. Dit was slechts een voorbijgaande verliefd heid." „Ik geloof dat het meer was dan dat, vader," zei Daphne bedaard, „Valentijn is zijn liefde even getrouw als ik de mijne." Ze liet haar stem dalen. „We hebben het giste ren samen besproken en ik heb hem alis van Rodney verteld." Kolonel Devereux greep zich van wanhoop in het haar. „Ongelukkige," riep hij uit. „Je hebt het dak boven je hoofd afgebroken, op het oogeblik, dat alles zoo mooi scheen te loopen. Het is om te huilen Mijn hemel, je had een fortuin voor het g ijp n, Daphne, het stelligste ontkent, dat de Engelsche bewijzen van vijandige bolsjeistische propaganda zouden zijn gegrond op vervalschte bescheiden van Duitsche en andere herkomst. De nota wijst erop, dat het antwoord van de sovjets op de vroegere nota van Curzon, behalve uit valsche betichtingen voornamelijk bestaat uit kletspraatjes, zooals hierover: welke officieele personen speciale ambten op een ge geven tijd hebben vervuld en dat er niet de minste poging is gedaan om de zeer ernstige beschuldigingen te weerleggen van vijandige propaganda in Perzië, Afghanistan en Midden- Azië. DUITSCHLAND. Naar het „Berl. Tagebl." uit welingelichte bron verneemt, zijn de leden van de thans in Berlijn vertoevende commissie van herstel niet voornemens, in Berlijn met particuliere personen, parlementsleden, mdustrieelen, enz., in verbinding te treden. Er zijn tot nu toe, behal ve de eerste officieele ontvangst bij den rijks kanselier verleden Donderdag, slechts niet-offici- eele besprekingen met verschillende autoriteiten gehouden. Eenige beslissende wending mag ech ter als resultaat van deze besprekingen niet wor den verwacht, daar de commissie van herstel re kening meent te moeten houden met het feit, dat het ultimatum van Londen niet door haar op eigen gezag, maar gemeenschappelijk en in volkomen overeenstemming van de Enténte-re- geeringen tot Duitschland is gericht, en dat daar om ook het nemen van verdere besluiten thans een overeenstemming met deze regeeringen af hankelijk moet worden gesteld. Naar het „Berl. Tagebl." van zeer betrouwba re zijde verneemt, zal de commissie van herstel zich waarschijf,lijk onbevoegd achten, de princi- pieele vraag op te werpen, of de schadevergoe ding-overeenkomst aan een herziening kan wor den onderworpen. Haar aandacht concentreert zich voornamelijk op de vraag, hoe de op 15 Ja nuari vervallende eerstkomende betaling van Duitschland, ter hoogte van 500 millioen gouden marken, gedekt kan worden. Het „Berl. Tagebl." bevestigt biermede de voor eenige dagen gedane mededeeling, dat de kans op het yerleenen van een moratorium aan Duitschland zeer gering is en dat het tijd stip voor een principieelc herziening van het ge- heele schadeloosstellings-probleem nog niet ge komen schijnt te zijn. Bij den Rijksraad is ingediend volgens de Allg. Ztg." de begrooting voor 1921. De uit gaven bedragen 151.763 millioen mark,de inkom sten 71.728 millioen. Een tekort dus van 110.035 millioen, dat door een leening gedekt zal moeten worden. RUSLAND. Het Oekrajiensch Persbureau meldt uit War schau, dd. 13 dezer Nadat de bolsjewisten onder den druk der opstandelingen Kiëf ontruimd hadden, zijn de Oekrajiensche oproerlingen 's avonds om zeven uur de stad binnengerukt. RUSLAND EN FRANKRIJK. Volgens bericht uit Riga, zou Krassin instruc tie gekregen hebben te onderzoeken of de Fran sche regeering in bespreking zou willen treden naar aanleiding van het Russische voorstel tot erkenning der schulden. EGYPTE. Verscheidene Engelsche bladen melden, dat een crisis in de onderhandelingen tusschen wonderbaarste geluk, dat men zich denken kan en nu moest je het bederven met j beiden om die dwaze verliefdhe en Bah Noemt u e.de lechts e n voorbijgaande gril, vader vroeg Daphne zacht ,.Jn deze omstandigheden ja." antwo dde hij driftig. „Je kunt Rodney immers niet trou wen, dat weet je. Wil je dan je geheele leven ongetrouwd blijven Kolonel Devereux was noo t echt boos op zijn doch er, maar bij deze gelegenheid had het er v. el van. Daphne wilde niet met hem re 'eneeren en z oa's gewoonlijk was zijn stemmin spoedig w er bedaard. „Je bent een koppig en romantisch meisje, Daphne," bromde hij „maar ik geef het nog niet op. Je hebt een veel te verstandig hoofdje en ik geloof ook niet dat Va'entijn zulk een dwaas kan zijn. Zijn vader zal hem eens onder handen nemen en zoo hoop ik dat we samen jullie weer tot rede zullen breng n." Kolonel Devereux kwam niet weer op het on derwerp terug. Hij troostte zich met de gedachte, dat er binnen enkele maanden wel een veran dering zou komen in de gevoelens van de twee jongelui jegens elkaar. eerstvolgende dagen zag Daphne haar vade betrekkelijk weinig. Hij was het grootste gedeeite van den tijd voor zaken uit en hij vertrouwde haar niet toe van welken aard deze zaken waren. Evenwel liet hij haar des avonds nooit alleen, maar kwam altijd voor het mid- de Egyptische gedelegeerden en de Engel sche regcering is ingetreden en dat het af breken der onderhandelingen verwacht kan worden. De „Times" meldt, dat voor a.s. Zater dag een bijeenkomst is vastgesteld tusschen lord Curzon en Adly pasja. De „Morning post", die over de Egyptische on derhandelingen schrijft, meldt dat de Egyptische delegatie de Britsche voorwaarden volslagen onaannemelijk acht. De mogelijkheid van een compromis wordt twijfelachtig geacht. De „Daily Herald" zegt, dat de voorstel len een verlenging van de militaire be zetting omvatten totdat tot opheffing weder zijds wordt overeengekomen, voorts handha ving van de Britsche adviseurs bij de depar tementen van Justitie en Financiën en van aparta status voor de Britsche vertegenwoordi gers in Egypte. Het blad zegt, dat Adly Engeland terstond verlaat. JAPAN. Burggraaf Kano, die op het oogenblik in Engeland vertoeft, waar hij studie maakt van economische aangelegenheden, heeft in een intervieuw o.m. gezegd. Eigenlijk hadden we al- geheele ontwapening noodig, doch daar dit niet gaat is een vlootvacantie al een zeer gezond plan. Flet zal de macht der Japansche militai- risten verlammen, wat een goed ding zou zijn. Het staken van den vlootaanbouw voor 10 jaar zal het vraagstuk nopens een toekom- stigen oorlog niet oplossen, wanneer die termijn is verstreken, want vele doodelijke wetenschap pelijke wapenen kunnen tegen dien tijd zijn uit gevonden, waardoor het gebruik van groote schepen overbodig zou zijn geworden. Maar het spaart thans geld uit en daarom zal het bij alle verstandige Japanners in goede aarde vallen. Het zou inderdaad Japan van een bankroet redden Op het oogenblik zitten we financieel aan lager wal door deze ondragelijke oorlogslasten. De burggraaf moest dus den titel behouden. Burggraaf Kano, teekent de „Manchester Guardian" aan, heeft een paar jaar geleden nog al sensatie gewekt in Japan. Toen zijn vader gestorven was, een bekend jurist, vroeg hij verlof om afstand te doen van zijn adellijken ti tel. Een man, meende hij, moest in het invloed rijke Japansche Hoogerhuis geen stem krijgen, omdat hij van adel is. De kanselier van het Kei zerlijk Huis antwoordde daarop, dat geen wet in Japan toestaat, dat iemand zijn titel prijs geeft. ALLERLEI. Gemeld wordt, dat kroonprins Hiro Hito bin nenkort tot regent van Japan zal worden be noemd in verband met de ziekte van den keizer. De Japansche staatslieden hebben deze kwestie gedurende de laatste dagen besproken. Volgens geruchten uit Noorwegen zou de Nobelprijs voor den vrede (die zooals men weet door de Noorsche Storting wordt toegekend) dit jaar worden toegewezen aan Branting en Christian Lange. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zilling van Woensdag, 16 November 1 uur. Voorzitter: mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor Donderdag avond voort te gaan met de Pensioenwetten. dagmaal terug, waarna ze meestal naar den schouwburg gingen. Daphne verveelde zich niet, want ze maakte van de gelegenheid gebruik de familie van haar moeder Lanyons, op te z eken, bij wie ze haar k nderjaren had d orgebracht. Haar tante was verrukt haar te zien, schudde als vroeger bedenkelijk het hoofd over haar vader, maar het deed haar genoegen te hooren dat hij en zijn broer zich met e kaar verzoend hadden en dat Daphne nu op het kasteel Devereux ge logeerd was. Violet Lanyon, de dochter des huizes,die intus- schen volwassen was geworden, was altijd ge reed met haar uit te gaan, terwijl George de oudste zoon, advocaat evenals Rodney Marshall, zich vanaf hun eerste ontmoeting tot haar slaaf verklaard had. Op zekeren zag ging Daphne naar de City om een boodschap te bezorgen voor Valentijn. Hij had har gevraagd een brief te brengen naar een zekeren antiquair in Wardour Street. „Hij zal je een pakje mee teruggeven," had hij haar gezegd, „dat ik je verzoek voor mij te willen bewaren, Daphne, en mee te brengen als ik terugkomt. Je weet hoeveel ik met mooie dingen op heb en welk een verzameling ik er op nahoud. Het pakje zal een zeer kostbaar voorwerp bevatten, ik hoef je dus zeker niet op het hart te drukken er voorzichtig mee te Daph e was een beetje bang geweest deze taak Aldus besloten. De voorzitter stelt voor de volgende week Vrijdag in de afdeelingen een serie wets ontwerpen te behandelen, w.o. de Levensver zekeringswet, de M.O. wet, de wetjes tot af schaffing van den Zomertijd enz. Aldus besloten. De heer Van de Tempel (S. D.) vraagt of de Voorzitter reeds Weet wanneer hij de Werkeloosheidsinterpellatie denkt te behandelen. De Voorzitter zegt dat de Minister nog niet gereed is met zijn plannen en dat daarop gewacht dient te worden. De heer Van de Tempel (S. D.) hoopt spoedig weer eens te informeeren. Grondwetsli erziening. Voortgegaan wordt met de behandeling van de voorstellen tot herziening der Grondwet. In stemming komt het amendement-Rink, waarover gisterende stemmen staakten.Het wordt aangenomen met 52 tegen 34 stemmen. Het amendement-van Ravesteyn wordt ver worpen met 60 tegen 26 stemmen. Voortgegaan wordt met art. 62 met de daar op ingediende amendementen. Alsnog verdedigt de heer Marchant (V. D.) een tweede amendement om uitdrukkelijker te doen uitkomen, dat het advies van den Volks raad moet worden gevraagd vóór de beraad slaging bij de Staten-Generaal aanvangt en dat dit aan de Kamer wordt uitgebracht. De heer Van Rijckevorsel (R. K.) verdedigt een amendement, dat, een andere re dactie brengt en wat uitvoeriger de verhouding tusschen Kolonie en Moederland omschrijft. De heer Dresselhuys (Vrijh. Bond) verdedigt eerst een sub-amendement op het amendement-Marchant, om spoedeischende ge vallen uit te zonderen bij het vragen van ad vies aan de koloniale lichamen. Door een wij ziging die de heer Marchant heeft aangebracht, is deze aanvulling overbodig geworden. Met het voorstel-van Rijckevorsel gaat spr. mede. Hij acht de daarin vervatte redactie beter dan die van de Regeering, die bijzonder onduidelijk is. De heer S c h r e u d e r (A. R.) meent dat het regeeringsvoorstel ruimte geeft Voor normale ontwikkeling. Het voorstel-Marchant keurt spr. af. Het gaat hem te ver De heer Gerrefson (C. H.) zet uiteen dat hij met het regeeringsvoorstel wil meegaan maar dat hij het niet wenschelijk acht verder te gaan. Hij wijst dus de amendementen af. De heer Troelstra (S.D.) betoogt dat allen omschrijvingen in de Grondwet helaas niets veranderen aan de wettelijke verhouding tusschen Moederland en Koloniën. Het regeeringsvoorstel omschrijft het opper bestuur en laat verder vrijheid van regeling der verhouding zonder staatsrechterlijke problemen op te werpen. Het amendement-Marchant werpt dergelijke problemen op en spr. acht dit in de Grondwet niet gewenscht. Hij schaart zich dus eerder aan de zijde van den heer Dresselhuys. De heer Marchant (V-D.) verdedigt nog nader zijn amendement. De heer Rutgers (A. R.) meent dat de oplossing in dien geest gezocht moet worden dat bij het vragen van advies wordt toegepast, „volgens.regelen bij de wet vast te stellen." De heer Van Rijckevorsel (R.K.) ver dedigt ook nader zijn amendement. De heer Van Ravesteyn (C. Fr.) wijzigt den naam Indonesië weer in Ned.-Indië. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck is aan het woord. op zich te nemen, maar hij had haar uitgelachen en gezegd haar beter té kunnen vertrouwen dan de post of zijn knecht. Zoo had Daphne.dus gewacht tot het einde van haar verblijf in Londen, vóór ze met haar brief naar Wardour Street ging. Ze nam George Lanyon mee als geleider. Het was een klein, onaanzienlijk winkeltje, met oude meubelen, vuil zilver, vreemde Oostersche juweelen en allerlei stoffige curioisiteiten. Ze gaf haar brief aan een oud mannetje, dat met zijn kaal jasje achter de toonbank stond. Een oogenblik keek haar onderzoekend aan, nadat hij den brief met behulp van een ouder wet schen bril had gelezen. „Ja, ik heb van Mr. Drv reux gehoord, dat u komen zoudt," zei hij. „En ik heb het pakje al voor u klaargemaakt. Maar ik weet niet of het wel verstandig is ik weet het niet ik weet nietzei hij meer tot zichzelf dan tot haar Hij verdween echter in een klein zijkamertje en kwam weldra terug met een verzegeld pakje, dat hij Daphne overhandighe met een gebaar als van iemand, die ongaarne afstand van iets doet. „Zult u er voorzichtig mee zijn, jonge dame fluisterde hij. „Het niet uit uw handen laten gaan en het aan Mr. Devereux zelf en aan nie mand anders overhandigen Het zegel mag niet verbioken worden." (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1