Dolly liet haar handen op de tafel rusten en staarde Daphne aan. „Wat jij daarmee te maken hebt herhaalde ze. „Wel, alles, Daphne. Dens eens aan. De arme jongen is op den rand van den ondergang, alleen omdat hij zich niet verdedigen kan tegen de beschuldiging van een misdaad, die hij niet begaan heeft, Neen, laat mij uitspreken als 't je blieft, en omdat hij weigerde zijn daad te verklaren, heeft mijn vader hem het huis ver boden en zijn engagement met Lucy verbroken. Hij heeft er zich dapper onder gehouden, maar de praatjes bleven niet uit en men begon den armen jongen met den nek aan te zien. Zoo ging het van kwaad tot erger en men heeft Cyril gezegd dat, tenzij hij zich zuivert van de blaam, hij zijn betrekking moet opgeven. Zijn eigen familie dreigt niets meer met hem te maken te willen hebben. De arme jongen is wanhopig. Ik heb hem van morgen gezien,en Daphne,ik schrok er van zoo slecht als hij er uitzag." Dolly Martin had vlug en bijna onsamenhangen gesproken. Haar opwinding was pijnlijk om aan te zien. „Het spijt mij," zei Daphne kalm, „maar nog steeds begrijp ik niet, waarom je mij dit vertelt." „Mijn hemel 1 Begrijp je dat niet Je kunt Gyril redden, Daphne. Je zult toch zoo hardvoch tig niet zijn de onschuldigen te laten lijden voor Eindelijk ging er Daphne een licht op. „O, nu begrijp lk," viel ze haar in de rede," rnaar je vergist je, Dolly, als je denkt dat ik schuldig ben." „Jij of je vader." „En je wilt dat wij onze sehuld bekennen om. Cyril Musgrave voor de wereld schoon te wasschen. Je hebt medelijden met hem, omdat hij lijdt en valsch beschuldigd is. Haar handen trilden. „Maar veronderstel eens dat wij eveneens onschuldig zijn. Heb je dan met ons geen mede lijden, Dolly De stem begaf haar. Ze hief haar handen op en drukte ze tegen haar hart. Dolly keek haar verward aan. „Maar Daphne," stamelde zij, „je wilt toch niet herhalen dat je van niets weet, nu de eer van een onschuldigen jongen op het spel staat Ze vouwde haar handen smeekend ineen. „Ik ben ook onschuldig, Dolly." riep Daphne uit. De waarheid stond duidelijk op haar gezicht geschreven. Zelft Dolly Martin moest dit zien, hoe opgewonden ze ook was. „Maar je vader „Mijn vader ook, dat verzeker ik je op mijn woord van eer," zei Daphne. Er volgde een stilte. Dolly zat de ringen van haar vingers zenuwachtig heen en weer te schui- ren door uitspattende vonken van een kachel vlam vatten, gisteravond overleden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand No vember 1921. Brieven Binnenland: H. A. Colijn, Den Haag,Mevr.G.W.B.DoodsKersten,Schiedam; J. v.d. Eyk. Den Haag J. v.d. Hoeven, Seppe Mej. S. de Koning, Rotterdam,.; Adv. Bur. Ned. Kiosken Mij, Rotterdam R. Sonn, Rotterdam Bur. Schied. courant, Let. A.V., Schiedam. Briefkaarten binnenland: II. Kruining, Seppe C. Kramer, A. Poppelier v.d. Sluis, Rotterdam Schoores, Brieven buitenland: J. Prudon, Le Havre Briefkaarten buitenland: Gilbert en Garbe Go, Londen George Reid Go, Lon den Roten Billiard Co, Londen Munnik, New York ;Mnd. de Wolf,BrusselTomma Wiese Hamburg. Drie briefkaarten zonder adres. UIT DELFT. De heer J. de Booy, ingenieur, hoofd van de afdeeling Bouwtoezicht van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht, is benoemd tot di recteur der Gemeentewerken te Delft. Gemengd Nieuws. Noodtoestand teVaals. In de jong ste vergadering van den gemeenteraad van Vaals werd door een der leden (een werkman) gewezen op den treurigen toestand, waarin zich de bevol king te Vaals bevindt. Niet alleen de arbeiders stand, maar ook de middenstand is een ruine na bij, tenzij spoedig hulp komt. Nog nooit werd zoo'n armoede geleden in Vaals als thans. Er kan niet langer op de verbetering der Duitsche valuta worden gewacht. Tal van huisvaders werken in Duitschland en ontvangen daar hun loon in marken, de Nederlandsche regeering verleent geen toeslag. Wij zijn niet waard, zoo verklaarde het raadslid, dat we hier in het raadhuis als volksvertegenwoordigers zitten, wanneer we niet alles op haren en snaren zetten om verbetering te verkrijgen voor de in nood en ellende verlceerende bevolking. Er moet verlangd worden dat de Nederlandsche Regeering in grijpt, opdat Vaals niet totaal financieel gerui- neerd worde. In naam zijner (katholieke) fractie vroeg spreker het zenden van een deputatie naar Den Haag. Een der wethouders meende, dat in heel Holland wel geen gemeente is, die met zulke treurige toestanden heeft te kampen als Vaals. Telegrafisch werd den Minister om eene audiëntie gevraagd. De commissie met den burgemeester aan het hoofd werd benoemd. Geen loodwit meer. Uit Geneve meldt men dat de arbeidersconferentie met 45 stemmen te gen 44 een voorstel der Fransche delegatie aan vaard heeft, waarbij het gebruik van loodwit in het schildersvak verboden wordt. II et 1 ij k van den onbekenden man, Dins dag op den Grebbeberg gevonden, is nog niet herkend. Op het lijk is gevonden een revolver terwijl een flesch met drank er naast lag. Het lijk is, na gekist te zijn, Woensdag op last der Justitie naar Arnhem gebracht. Lager pachten. Men meldt uit de Betu we, dat daar bij de 1.1. gehouden verpachtingen van bouw- en tuingronden door de pachters zul ke lage prijzen werden geboden, dat de grondei genaren hun te verpachten landerijen ophielden Zoo geschiedde in Lent bij Nijmegen en Eist. De n a-g r o e n t ij d. Naar men mededeelt heeft de justitie termen gevonden een onderzoek in te stellen naar de „Molestatiën" door de studen ten te Leiden in den z.g.n. „Nagroentijd" in de laatste weken bedreven. Brandstichting. In verband met den brand is een woonhuis te Middelburg van Maan dagnacht is te Nijmegen aangehouden een 17- jarig meisje S. M. A„ die na scherp verhoor be kende aan de brandstichting medeplichtig te zijn. Gisteravond bekende nu ook de 37-jarige B. J. E. bewoner van het verbrande perceel, die kennis had aan het meisje, den brand te hebben gesticht. Geen bod. De verkoop van het grafelijk kasteelHoensbroek is niet doorgegaan.De notaris deed een inzet van 100.000 gulden, doch er volgde geen bod. In de verkoopsvoorwaarden is bepaald, dat de grafelijke familie zich het recht reserveerde het kasteel te bezoeken, ter wijl niets van de gebouwen zou mogen worden afgebroken of vernietigd. Het leven in Engeland. Het En- gelsche ministerie van arbeid deelt mede, dat de kosten van het leven in October gedaald zijn van 110 op 103 pet. boven den standaard van voor den oorlog. Een jaar geleden bedroeg dit percentage 176. Vergaan. Het s.s. „Maria Louis" is bij de invaart van de haven van Manila op een bank geloopen en vergaan. Van de opvarenden worden er 50 vermist. Me vreest, dat zij verdronken zijn. De storm. Waarschijnlijk door de he vige stormen der laatste weken is zulk een groote hoeveelheid slib uit de Brekken en het Zandmeer in het Vliet vastgezet, dat de scheepvaart van Workum naar Sneek gestremd is. De booten moeten nu over Bolsward varen. Bergloon. Door een deurwaarder te Vlis- singen is aan den ketting gelegd het Noorsche schip „Ostfjeld", dat na den storm door de sleepboot „Friesland" onbemand en verlaten op zee was aangetroffen en naarr binnen gesleept. Het, betreft hier een kwestie over het „bergloon." Stuurt Duitschland op een bankroet a a n Er is reeds gemeld, dat volgens de in Fransche financieele kringën heerschende meening. Duitschland op een staats bankroet aanstuurt, ten einde op deze wijze zich aan zijne financieele verplichtingen in verband met de schadevergoeding te kunnen onttrekken. De Duitsche pers houdt zich met de desbetreffen de verklaringen en artikelen in de Fransche bla den druk bezig en ontkent ten stelligste de juist heid van de Fransche zienswijze. In Frankrijk meent men, dat Duitschland de depreciatie van de Mark zelf doet voortduren om door zijn bankroet de schadevergoeding te saboreeren. Beseft men het aldus vraagt de „Fftr. Ztg." in een hoofdartikel waarop dit verwijt neerkomt Het zou beteekeöCn, dat een schuldenaar zelfmoord pleegt ten einde zijn crediteur te plagen. Welke regeering zou zoo krankzinnig zijn op een zoodanige wijze te handelen Indien de daling van de Mark Voortduurt, dan zal in Duitschland een nieuwe omwenteling op economisch gebied plaats moe ten vinden, met een nieuwe revolutie ten aan zien der prijzen, arbeidsloonen, effectenkoer- sen, met-een inzinking van de staatsfinanciën. Een zoodanige financieele politiek zou per slot van rekening tot een herstel van de oorlogs blokkade leiden, omdat Duitschland niet in staat zou zijn de buitenlandsche levensmiddelen en grondstoffen te betalen. Wie kan het veron derstellen, dat de regeering Wirth zulk een de bacle tracht te doen plaats hebben Dat de dekkingsaankoopen van Duitsche industrieelen en importeurs, de wilde specula tie, alsmede de kapitaalsvlucht tot de depre ciatie van de Mark bijgedragen hebben, wenscht het Duitsche blad niet te ontkennen, het wijst er echter op, dat soortgelijke verschijnselen niet slechts in Duitschland, doch ook in alle an dere landen waar te nemen vielen,waarvan de va luta's deprecieerden. Zeker dient men zulkw met alle middelen te bestrijden, doch Duitschland behoeft hierbij de medewerking van het buiten land. Werkelijke resultaten kunnen op dit gebied slechts door middel van internationale samen werking worden verkregen. Uit de thans in voor bereiding zijnde nieuwe regeeringsvoorstellen blijkt duidelijk, dat de Duitsche regeering ernsti ge pogingen aanwendt de stantsontvangsten uit de belastingen belangrijk te doen toenemen. Vervolgens spreekt het Duitsche blad de meening uit, dat de catastrophe van de Duit sche Mark in de eerste plaats met de enorme financieele verplichtingen voortvloeiende uit verstande, dat het niet minder dan 40 en niet meer dan 80 pCt. van die som bedraagt. De Minister zegt, dit amendement niet te kunnen aanvaarden. De heer Van Stapele trekt het amende ment onder protest in. De heer Van Stapele verdedigt nog,een amendement, dat bedoelt, het laatste dienstjaar als maatstaf te nemen bij de berekening van den pensioensgrondslag, in plaats van de laat ste drie jaar. De heer Ketelaar steunt dit amendement. De Minister verklaart zich er tegen, maar is bereid een overgangsmaatregel te tref fen voor hen, die vóór 1923 worden gepenaion- neerd en dus nadeel zouden ondervinden van de bepaling der drie jaar. De heer Van Stapele trekt na die toe zegging zijn amendement in. Artt. 50'55 worden goedgekeurd. Bij art. 56 verdedigt de heer Van Stape- 1 e een amendement, om verlof anders dan wegens ziekte ofm ilitairen dienst, te brengen op ten hoogste een jaar in plaats van een half jaar. De Minister vindt, dat dit te ver gaat. Hij zal een jaar toelaten, maar als het langer duurt dan een jaar, moet het ganscheverlof meetellen en niet, gelijk de heer Van Stapele wil, de tijd meer dan een jaar. De heer Van Stapele wijzigt zijn amen dement in dien geest. De M i n i s ter neemt het over. Artt. 56b3 worden goedgekeurd. Bij art. 64 verdedigt de heer Van Veen (C. H.) een amendement, om het maximum van den culminatie der pensioenen te regelen in verband met andere inkomsten van het Rijk. In verband met mededeelingen van den Minis ter, meent hij echter goed te doen, dit amende ment niet te handhaven. Artt. 64-67 worden goedgekeurd. Bij art. 68 verdedigt de heer Ter II a 11 e (V. B.) een amendement om vergoeding van verhuiskosten te geven aan hen, die gepension- neerd zijn op gelijken voet als bij overplaatsin gen. Veel geld zal dit niet kosten. De Minister kan dit amendement niet aanvaarden. De heer Ter H a 11 (V. B.) trekt het amende ment in. Artt. 68-87 worden goedgekeurd Bij art. 89 verdedigt de heer S n o e c k Henkemans opneming van de pleegkinde ren van vrouwelijke ambtenaren, gelijk die in 88 zijn opgenomen. De Minister voldoet aan dit verzoek. Artt. 88 en 89 worden goedgekeurd. [Wordt vervolgd). Stads- en Gewestelijk Nieuws. Begrooting 1922. De leden van den gemeenteraad zijn tot het houden van afdeelingsvergaderingen tot onder zoek van de Gemeentebegrooting dienst 1922 bijeengeroepen tegen Woensdag 23 November a. s. 's avonds te 71/g uur. Verkeer op lijn 8. De pogingen van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente om verbetering te verkrijgen in het tramverkeer met Rotterdam hebben tot resultaat geleid dat door de R.E.T.M. de toezeg ging is gedaan, van een in te leggen extra dienst van de Hooge Boomen naar den Goolsingel. Polyhymnia. In de groote zaal van den R.K. Volksbond, die door haar vernieuwing en verbetering ook voor concerten geschikt is geworden, hield gisteravond de Gem. Zangvereeniging „Polyhymnia" een best geslaagde feestuitvoering ten viering van haar 30 jarig jubileum. Als zangnummer was voor deze gelegenheid gekozen Das Lied von der Glocke, door Max Bruch, een breed gedacht en prachtig getoonzet werk, dat ongetwijfeld den ganschen avond de dichte rijen belangstellenden diep heeft geboeid. Hoe zou 't ook anders kunnen, daar toch én tekst, zeker Schiller's schoonste en rijpste ge dichten muziek in alle deelen zuiver harmonieer den. We achten 't hier verder niet noodig den inhoud van Schiller's wereldbekende „Glocke" in den breede te geven.In enkele woorden is 'took te noemen het Lied van het Leven, dat leven, met zijn vreugde, zorgen en rampen, dat ieder mensch doorleeft. Schoon en waar is de opvatting van Schiller van dat leven, waarover echter voor al de huidige wereld zullen verkeerde ideeën bezit, 't Deed daarom ook zoo goed, dit echte le venslied weer eens te hooren En dan te hooren op zoo uitmuntende wijze als Polyhymnia met de solisten en orkest het gisteren ten gehoore hebben gebracht. 't Koor zelf, onder de energieke leiding v den heer B. Jurgens verdient waarlijk allen lof, voor wat 't gepraesteerd. heeft. Er waren mis schien eenige kleine gebreken, als soms wat ongelijk intoneeren en wat sleependen gang, over 't algemeen echter is er goed en met liefde ge zongen. In 't bijzonder werden het mannenkoor Der Mann musz hinaus ins feindliche Leben, en 't vrouwenkoor Und drinnen waltet die züchtige Hausfrau met groot succes gezongen. Meerdere malen ook lokte hun zang een spontaan applaus uit. Wat betreft de solisten, hebben we groote bewondering voor mej. Sophie Haas, uit Rotter dam. Ze beschikt over een zeer welluidende en aangename sopraanstem, welke ze misschien in haar jeugdig enthousiasme in de hoogste ligging soms wat ruw gebruikt. Emma Gambri, mezzosopraan uit Den Haag, daarentegen schijnt reeds in haar leven te veel van haar stem gevergd te hebben,ze voldoet niet meer geheel. De beide heeren solisten, Jac. Garo, bas en Louis van Tulder, hebben weer op schit terende wijze hun reputatie gehandhaafd. 't Orkest was ook zeer goed .En niet het minst dient hier geroemd te worden de directeur B. Jurgens, die nu reeds 30 jaar lang deze functie met eere uitoefent. Hoe hoog men hem a,cht, bleek wel in de pauze, toen de heer Nauman uit naam der vereeniging en een bestuurslid van den Neder!Bond van Gem. Koren ieder hem een prachtigen krans aan boden. Ook menig woord van gelukwensch werd gericht tot de jubileeronde vereeniging zelf. Niet minder dan een zestal bloemenmanden werden als sympathie bewijzen door andere zangge zelschappen, w.o. Oprheus en Lorenzo-Perosi, waarvoor de heer v.d. Toorn het woord voerde, geschonken. Ook wij wenschen, dat Polyhymnia nog dikwijls dergelijke kunstavonden aanbiedt. We meenen hier ten slotte een gegronde klacht te mogen uiten, n.l. dat de regeling in de Garde robe van den R.K. Volksbond, veel te wenschen overlaat. De toegang tot de Gemeente lijke Leeszaal en Bibliotheek is wegens het heer- schen van mazelen, tot nadere aankondiging aan alle kinderen verboden. Kinderboeken wor den niet afgegeven. Zaterdagmiddag komt St. Nico- laas weer bij de Lunchroom „De Bijenkorf". Afgehaald aan het station, door een auto van de firma Van Leeuwen zal hij een tocht dooi de stad maken. Voor de jeugd weer een pretje „Pandora" zal van St. Nicolaas' bezoek aan Schiedam een film maken. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van heden. Door de politie is alhier aan- g e h ouden de 33 jarige H. v. G. die was gesig naleerd in het Algemeen Politieblad, omdat hij nog 7 dagen gevangenisstraf moest ondergaan ter zake van heling. Hij is overgebracht naar het Parket van den Officier van Justitie te Rotterdam. Tijdens afwezigheid van de moe der stak gistermorgen omstreeks 8 3/4 uur een 4-jarig kind in een woning aan denSingel het be hang in brand, waardoor een begin van brand ontstond. Door een agent van politie en een brandmeester is het vuur met eenige emmers water gebluscht. Aan behang en meubilair werd eenige schade toegebracht. De 2 in de woning aanwezige kinderen werden door de buren in veiligheid gebracht. Naar we vernemen is de 14-jari- ge M.P., die Woensdag j.l. te Rotterdam ern stige brandwonden opliep, door dat haar klee- ven en zich op de lippen te bijten. Ze zag er uit als iemand, die gefolterd wordt. Eindelijk stond ze op en zei „Dus Daphne, je wilt niets doen om dien armen jongen te redden niets „Als je bedoelt dat wij, die onschuldig zijn, ons schuldig moeten verklaren om hem te redden, zeg ik zeker neen," zei Daphne beslist. Dolly wierp haar een blik toe vol teleurstel ling en weerzin. Toen ging ze naar de deur, maar vóór ze die opende keerde ze zich om. „Ik verwensch den dag, die mij jou heeft leeren kennen, Daphne Devereux, "riep ze drif tig. „Je bent de vloek van onze familie geweest. Rodney heeft door jou geleden en Lucy en nu," ze drukte haar handen tegen haar kloppenden boezem „je weet niet en zult misschien nooit weten welk verschrikkelijk kwaad je mij hebt gedaan." Haar hand rustte op den knop Van de deur, alsof ze nauwelijks de kracht had zich staande te houden. „De hemel zij dank dat jij tenminste ook geleden hebt," Vervolgde ze. „En als er nog een greintje liefde voor mijn broer in je hart is overgebleven, zul je nog meer lijden. „Ze lachte luid en zenuwachtig en voegde er aan toe „Mis schien wist je niet, Daphne, dat Rodney met Myra Gowper zal trouwen?" Toen trok ze de deur open en ging. HOOFDSTUK XIV. Frees voor Cyril. Roy Martin was een zwaar gebouwde, goed hartige man. Hij had voor Cyril gedaan wat hij 4üon. Hij had getracht zijn firma ervan te weerhouden den jongen man zijn ontslag te geVen, zoolang hij zich niet voor het oog der we reld had gerehabiliteerd, doch zijn pogingen waren vruchteloos geweest en dat speet hem. Maar hij begreep niet waarom Dolly zich deze zaak zoo verschrikkelijk aantrok. Hij aanbad zijn vrouw en gaf haar in den regel alles toe. Toch kon hij, als het noodig was, zeer gestreng zijn en in haar hart was Dolly soms een beetje bang voor hem. „Waarom kan de jongen niet naar Baylis of een van de anderen gaan, die hem belasterd heb ben had Roy dien morgen gevraagd. „Wer kelijk Dolly, bij heeft een belachelijke houding aangenomen. Het is allemaal goed en wel om over de eer van een vrouw te spreken, maar dit is hoogst overdreven, wanneer zijn eigen eer op het spel staat." Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2