niet alleen biljetten van 60 van 1912 had na gemaakt. doch ook biljetten van den llden Juni 1918. De recherche constateerde voorts, dat deze twee soort biljetten niet bij Hesse zelf, doch bij een zijner kennissen werd ver vaardigd. Als medeplichtigen werden de litho graaf Hoelscher en een reiziger, zekere Ernst Schmahl gearresteerd. De valsche biljetten werden door een zekeren Kwibus, afkomstig uit Dusseldorp, naar Berlijn gebracht. De commissaris van politie Liebermann von Sonnenberg zet met de grootste energie den strijd tegen de valsche munters voort. Op het oogenblik leidt hij het onderzoek naar de ver vaardigers der valsche biljetten van 200 en en hij hoopt, hen binnenkort het handwerk te verleeren. Valutaconferentie. Wolff seint uit Kopenhagen v- Vertegenwoordigers van de staatsbanken der drie Noordelijke landen hebben dezer dagen te Stockholm een conferentie gehouden. Verschil lende kwesties van gemeenschappelijk belang werden besproken, waaronder ook de valuta verhoudingen. Binnen enkele dagen zal een offi cieel bericht betreffende hetgeen ter conferentie besproken werd gepubliceerd worden. Nader meldt men In het officieele verslag van de zoo juist te Stockholm gehouden conferentie van vertegen woordigers der nationale banken van Denemar ken, Noorwegen en Zweden wordt het volgende medegedeeld Wanneer Engeland den eersten stap zal hebben gedaan tot overwinning van de bestaande valuta moeilijkheden door wederinvoering van den gou den standaard, zullen andere landen ongetwijfeld niet lang aarzelen dit voorbeeld te volgen. Zoo lang Engeland de waarde van het pond sterling niet heeft gestabiliseerd in verhouding tot den dollar, is geen der Noordelijke landen in staat om uit eigen kracht de verhouding tusschen de kroon en den dollar te herstellen. Zoolang er geen vaste internationale waardebasis bestaat, moe ten de kleinere landen wel van een stabiliseering van hun valuta afzien, willen zij in de toekomst niet in het gedrang komen. De stabiliseering van de gewone prijsbasis ligt buiten het terrein der centrale banken en zefls indien een discontopoli- tiek der banken voldoende was om de prijzen te steunen, dan zouden de banken onder de be staande omstandigheden toch nog machteloos tegenover de taak-staan om het gewone prijsni veau te steunen. Wanneer de valuta's van een aantal landen gestabiliseerd zouden zijn door de wederinvoering van den gouden standaard en wanneer het vertrouwen tusschen de volken, dat noodzakelijk is voor een onbelemmerd internati onaal crediet, eder hersteld zou zijn, dan zou men eerst kunnen verwachten, dat de discontopoli- tiek weder haar normalen invloed zal uitoefenen. DeAmerikaanschehandelsvloot. Uit New York wordt aan de „Frankf. Ztg." geschreven De in Engeland en ook in tal van kringen op het Continent heerschende meening, dat de Amerikaansche handelsvloot zoo langzamerhand als factor in het wereldverkeer kan worden uit geschakeld, is moeilijk te bewijzen. In elk geval kan Amerka, zooals uit een thans gepubliceerde statistiek blijkt, ook bij de tegen-woordige de pressie zich op den Eceaan flink handhaven, voor al voor zoover de schepen in particulier bedrijf zijn. De door de Shipping Board onderhouden lijnen hebben inderdaad aan vracht verloren, deze ging zelfs, voor zoover het den uitvoer be treft, van 1.110.796 ton in Juli 1920 tot 673.963 ton in Juli 1921 terug, doch de exportvracht der particuliere lijnen steeg van 786.449 ton tot 1.113.361 ton, terwijl het vervoer van de buiten- landsche lijnen van 2.583.399 ton op 2.665.929 ton kwam, nadat het in drie maanden in het na jaar van 1920 meer dan 3.000.000 ton had be- loopen. De invoervracht daalde bij alle lijnen bij de regeeringsschepen echter het meest, want deze daalde Van 56.707 ton tot 86.788 ton, bij de par ticuliere lijnen van 531.382 tot 300.358 ton en bij de buitenlandsche van 608.008 tot 442.558 ton. Het buitenland participeerd tegenwoordig met 60 pet. aan de uitvoer- en met 54 pet. aan de invoervracht. De nieuwe leider van de Shipping Board, de heer Lasker, tracht met groote energie de belangen van de Amerikaansche zeescheep vaart te behartigen en hij schrikt ook niet voor krachtige maatregelen terug, wanneer hij belooft zijn doel te kunnen bereiken. Zoo heeft hij, om aan Amerika het dit land toekomende aandee' in het Egyptische katoentransport te verzekeren, het tarief 10 shilling beneden dat der Engelsche lijnen gesteld. De storm. De storm van 7 Nov. j.l. heeft zich in ons land gekenmerkt door een buitenge wone hevigheid. Het zal vermoedelijk velen wel interesseeren een enkel woord te vernemen over dit verschijn sel van luchtbeweging. De luchtbeweging wordt hoofdzakelijk ver oorzaakt door drukverschil De lucht stroomt om gestoord evenwicht te herstellen van hoogen luchtdruk naar lagen luchtdruk. De eigenlijke oorzaak der luchtbeweging over de geheele aarde meer in temperatuursverschillen tusschen de polen en de evenaar gezocht worden. Op 30° N.B. ligt een maxium luchtdruk en bij de pool een minium (IJsland) dat zich als volgt verklaard. In het gebied der grootste verhitting in de tropen tusschen den Kreefstkeerkring en den Steenbokskeerkring stijgt de lucht op, door af koeling en samenpersing wordt zij zwaarder en daalt op -F 30° N.B. naar de aarde. De barometer (luchtdrukmeter) stijgt. De nu ontstanen Zuidenwind wordt door de wenteling der aarde om haar as en door haar bolvormige gedaante in een Zuid-Westen wind veranderd. Deze lucht stroomt over den warmen Atlanti- schen Oceaan, bevat veel waterdamp, die, hoe meer zij in koudere lagen komt, afkoelt en in water overgaat (regenval). Daardoor wordt de spanning minder en de lucht verwarmt zich door vrijgeworden gebonden warmte en ze tuit, dat ten gevolge heeft, dat de barometer daalt. In de windichting worden periodieke veran deringen geconstateerd. De hooge druk op het vaste land. in den winter en de lage druk in den zomer veroorzaken een zeker verband tus schen land en zeewind. Deze en nog andere oorzaken doen ons het verschijnsel waarnemen, dat de wind hier niet altijd uit den Westhoek waait. Windrichting wordt bepaald met behulp van een windvaan en door de bekende internationaal vastgestelde teekens uitgedrukt. Het bekend zijn met. overheerschende wind richting is uit gezondheidsoog punt van belang. Zoo hebben rookerige steden hun aangenaamste woonwijk in de heerschende windrichting. Ter wijl men ook bij woonhuizen maatregelen neemt om de gevels liggend in die windrichting tegen windsinvloeden te beschermen. De windsterkte en do windsnelheid worden in meters per seconde en de winddruk in K.G. per M2 uitgedrukt. De storm van 7 Sept. had op sommige oogenbli- ken een snelheid van meer dan 29 M per seconde dat een druk van meer dan 100 K.G. per Ma be- t eekent. Schruring langs het aardoppervlak, boomen en gebouwen en de warrel iingen dien ten gevolge ontnemen den wind veel kracht. De invloed van den wind op een dakvlak is nu bij gelijkmatig klimmende snelheid als volg;t Loopt de snelheid van 5 M. per sec.(matige wind) op tot een snelheid van 30 M. per sec. storm van 7 K.M. dan buigt de kap door. Het arbeidsvermogen van den wind wordt gedeeltelijk omgezet in arbeidsvermogen van plaats en overigens in levende kracht. Er ontstaat een heen- en weergaande beweging De laatste kracht wordt niet geheel aan de kap medegedeeld, maar grootendeels in warmte tengevolge van de wrijving der onderdeden, om gezet. Deze veroorzaakte belasting moet een kap kunnen doorstaan. Anders wordt het geval bij windstooten, wanneer deze elkaar snel opvolgen en wel zoo snel, dat de volgende stoot reeds valt, wanneer de kap door den eersten stoot nog in zwieping is. Er ontstaat dan opeenhooping van arbeids ver mogen van beweging. Nu kan het gebeuren, dat de kap blijvend beschadigd of vernield wordt. Van velen door den laatsten storm vernielde kappen was echter het volgende de oorzaak De wind blies nu onder de kap en wanneer een op zulke wijze door wind belaste kap bij gering eigengewicht niet goed in de muren veranderd is gaat zij er onherroepelijk af en vernielt in haar val het metselwerk. Vensters, liggend op de windrichting, werden ingedrukt, of vernield door met den wind mede gevoerde steentjes, Welke afkomstig kunnen zijn van in de nabijheid met grint afgedekte platte daken. Betreffende het groot aantal gesneuvelde boomen valt het volgende op te merken. Naast den wind als hoofdoorzaak heeft men nog grootere trefkans in open trerrein, het welk kan zijn (door regens) van den grond, in blad staan, ouderdom en gebreken. Naaldboomen berijken na -f- 120 jaar hun vol len wasdom en sterven dan spoedig, loofboomen blijven na hun vollen wasdom nog lang leven, doch toonen veel eerder gebreken, als kernrot heid enz. Dit laatste doet hun levenskansen bij stormweer sterk minderen. De economische toestand, in Ned I n d i is nog altijd zeer gedrukt. Gister had te Soerabaja een run plaats op do Ned.-Indische Handelsbank. Te Samarang vroegen de Ghineezen hun de posito's bij de banken op. an Batavia uit moest steun aan de banken worden verleend. Gister was er een ontzettend aanbod aandee- lenN.I.Handelsbank op de Amsterdamsche beurs voor Indische rekening. Indië is voortdurend met groote posten fond sen aan de markt. Er is in de laatste dagen alleen in aandeelen N.l. Handelsbank voor millioenen omgezet tegen sterk terugloopende prijzen. Binnenland. De bioscoopwet. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen omtrent het wetsontwerp tot bestrij ding van de zedelijke en maatschappelijkegeva- ren van den bioscoop. Eenige leden verklaarden zich met het ont werp te kunnen vereenigen. Deze leden wilden niet ontkennen, dat het bioscoopbezoek voor sommige categoriën van personen eenig gevaar brengt. Zij achten evenwel een inmenging der overheid, op een wijze als in het ontwerp wordt voorgesteld, allerminst gewenscht. Een zoo danige inmenging zou naar hun meening on juist en overbodig zijn. Onjuist achten zij haar, omdat door de keuring van alle films door de in het ontwerp genoemde centrale commissie inbreuk wordt gedaan op de geestelijke vrijheid der burgers En overbodig oordeelden de leden, hier aan het woord, de voorgestelde regeling, omdat in de eerste plaats art 188 der gemeentewet den burgemeester de volledige bevoegdheid geeft om bioscoopvertooningen welke in strijd zijn met de openbare orde of zedelijkheid, te verbieden, terwijl voorts films, welke door de meerderheid van het publiek en deze be staat toch wel uit niet op sensatie en perver siteiten belusten worden afgekeurd door de ondernemers van bioscoopvoorstellingen toch niet zullen worden vertoond, omdat hiermede geen financieel voordeel zal zijn te bereiken. De leden die deze beschouwingen hielden, waren van oordeel, dat, wil de overheid er toe medewerken het bioscoopwezen in betere .be nen te leiden zij dit beter dan door het voor stellen van wettelijke bepalingen als die, welke thans aan het oordeel der Staten-Generaal zijn onderworpen zal kunnen doen door het ver- leenen van subsidies ten behoeve van vertoo ningen van veredelende en opvoedende films, welke de zedelijke verheffing van het volk kunnen bevorderen. Eenige andere leden meenden de aanneming van het wetsontwerp te moeten ontraden, met het oog op de uitgaven aan de uitvoering der voorgestelde bepalingen verbonden. Zeer velen leden daarentegen juichten de in diening van het wetsontwerp toe. De van andere zijde geuite bewering, dat de meerderheid van het publiek niet op sen satie belust is, verklaarden deze leden althans voorzoover het bioscoop-bezoekende publiek betreft, onjuist te achten. En ook de opvat ting, dat de uitvoering der in het wetsontwerp vervatte regeling groote uitgaven met zich zou brengen, meenden zij, gezien ook het feit dat zij, die films ter keuring aanbieden, daar voor een nader door de Kroon vast te stellen bedrag zullen hebben te betalen, als geheel bezijden de werkelijkheid te moeten aanmerken Verschillende opmerkingen werden gemaakt over de voorgestelde Centrale keuringscommissie. Loop der bevolking in Nederland over 1920. Aan de Statistiek van den loop "der bevol king in Nederland over 1920, die het Centraal Bureau voor de Statistiek in het 328e nummer zijner Bijdragen heeft uitgegeven wordt het vol gende ontleend Op het einde van 1920 telde ons land volgens de bevolkingsregisters 6.926.314 inwoners (49.80 mannen en 50.20 vrouwen), volgens de voorloopige uitkomsten der Volkstelling, welke uitkomsten gepubliceerd zijn in de Ned. Staats courant van 18 April 1921, No. 74, 6.841.155 (49.66 mannen en 50.34 vrouwen), een ver schil alzoo van ruim 85.000 personen. Het aandeel der vrouwen wordt voortdurend minderop 1000 mannen waren in 1830 1045 vrouwen, thans slechts 1008. De toeneming der bevolking sedert 1909 be draagt gemiddeld 1.42 (door geboorte-over schotten 1.26 door meer vestiging dan ver trek 0.16 Het aantal levend aangegevenen, was in ver gelijking met vorige jaren in 1920 hoog, 192.987 (1000 meisjes tegen 1063 jongens), en bedroeg 28.4 per 1000 inwoners. De demobilisatie en het groote aantal huwelijken in 1919 heeft echter de afgenomen huwelijksvruchtbaarheid niet we der op peil gebracht van de jaren 1910/14. Het geboortecijfer was in 1840 pl.m. 33, steeg met schommelingen tot 37 in 1876 en daalde zoo goed als geregeld tot het lage cijfer van 24 in 1919 in de laatste jaren ook beinvloed door den oor log. Op het platteland is de geboorte grooter dan in de steden. Met betrekking tot de levenloos aangegeve nen (in 1920 7506) verdient opmerking, dat zoo bij wettig als bij onwettig geborenen het rela tieve aantal sedert de periode van 1870/9 da- ende is. Op 100 (geborenen op het platteland meer dan in de steden) was dit aantal in 1840/49 4,79 het steeg tot 5,19 in 1870/9 en daalde gelei delijk tot 3,47 in 1919, om in 1920 weer iets te stijgen (3.74). Het aantal onwettig geborenen (in de groote gemeenten belangrijk grooter dan in de kleine) bedroeg in 1840/9 per 100 geborenen 5,01, daal de voortdurend tot 2,10 in 1919, met een ge ringe toeneming in 1920 (2.20). Het aantal huwelijken, dat van 1840/9 tot 1870/9 steeg van 7,39 tot 8,10 per 1000 inwoners, daalde met schommelingen tot 7,34 in 1918 (in 1915 was het onder den oorlogsinvloed het laagst, 6.67), en steeg in 1919 en 1920 resp. tot 8,56 en 9,62. Door echtscheidingen werden in 1920 1962 huwelijken ontbonden of l1/, per 1000 echtpa ren, terwijl 288 scheidingen van tafel en bed of 0,26 per 1000 echtparen plaats vinden. In 1850/59 bedroegen deze cijfers resp. 0,15 en 0,4. De sterfte (bij de vrouwen lager dan bij de mannen, doch van lieverlede gelijk wordend) is sedert 1840/9, (26,56 per 1000 der bevolking), zoo goed als geregeld gedaald tot 1913 12,30. In de oorlogsjaren (1914.1917) is zij gestegen jtot 13.12 en in 1918 tot 17.10 (griep-epidemie), In 1919 was het sterftecijfer 13.17 per 1000 in woners, terwijl voor 1920 het laagste cijfer is bereikt dat ooit is voorgekomen (11,99). Emigratie naar Zuid-Afrika. Van officieele zijde ontvangt de Nederl. Vereeniging ,>Lnndverhuizing" Bezuidenhout 30 te s-Gravenhage de navolgende waar schuwing, met verzoek deze bekend te maken in Nederland: Vele mijnwerkers van over- zeesche landen komen thans in Zuid-Afrika met het doel te werken in de goudmijnen aan de ,,Witwatersrand" (in Transvaal) menigeen ziet zich echter dan afgewezen door het Miners Phtisis Medical Bureau (Medisch bureau voor onderzoek op het t.b.c.) als lichamelijk onge- schik voor ondergrondsch werk overeenkomstig de desbetreffende wetsvoorschriften der Zuid- Afrikaansche Unie. Het gevolg is dan dat zij er het aantal werkloozen vermeerderen, en al de el lende, daarvan ondergaan. Zij, die over vertrek naar Zuid-Afrika denken met het doel aldaar in de mijnen te gaan werken, dienen er daarom ernstig rekening mede te houden, dat zij ver plicht zijn zich in Zuid-Afrika te onderwerpen aan een medisch onderzoek door bovenvermeld bureau. Verontreiniging openbare wateren. Door den Minister van Arbeid is aan Ged. Staten der onderscheidene provincies een cir culaire gericht van den volgenden inhoud Het steeds toenemen van de verontreiniging van openbare wateren door afvalwater van fabrieken leidt tot ernstige misstanden, die o.a. gevaar voor de gezondheid en nadeel voor den vischstand opleveren. Zooals U bekend is, zijn de inspecteurs van de Volksgezondheid, in het bijzonder belast met de zakën, rakende he hygiëne van bodem, lucht en water, de aangewezen ambtenaren om voorlichting te verstrekken bij het nemen van maatregelen, welke ten doel hebben te Voorkomen, dat door de loozing van bedoeld afvalwater de volksgezondheid wordt geschaad. Meer in het bijzonder het nadeel ,dat de vis- scherij van de verontreiniging van openbare wateren ondervindt, bracht den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel er toe, in samenwerking met den Minister van Arbeid de totstandkoming te bevorderen van een instituut dat tot taak zou hebben de oorzaken dier verontreiniging op te sporen en de middelen aan te wijzen, waardoor verontreiniging in 't vervolg zal kunnen worden voorkomen. Dientengevolge werd bij Kon. besluit van 30 Juli 1920 no. 53 het Rijksinstituut voor zuivering van Afvalwater in het leven geroe pen. Vertrouwd mag worden, dat met de voor lichting van den instituut krachtiger dan tot dusverre de verontreiniging van openbare wa teren zal kunnen worden tegengegaan. Om daartoe te geraken is het vooral van belang, dat het instituut in samenwerking met de inspecteurs van de Volksgezondheid belast met de hygiëne van bodem, water en lucht, in staat wordt gesteld bij de oprich ting van fabrieken we'ker afvalwater veront reinigen van openbare wateren kan veroor zaken, de noodige voorlichting te verschaffen Ik moge Uw college daarom verzoeken de gemeentebesturen in Uw gewest uit te noodi- gen om, alvorens vergunning ingevolge de Hinderwet te verleenen tot het oprichten van bedoelde fabrieken, over de vraag, welke maatregelen tot het tegengaan van de veront reiniging van openbare wateren genomen be lmoren te worden, de voorlichting te vragen van den inspecteur van de Volksgezondheid, belast met dej^hygiëne van bodem, water en lucht, die de toegezonden stukken na daarop voor zooveel noodig met 't oog op de volksgezond heid advies te hebben uitgebracht ter verdere behandeling zal doorzenden aan den directeur van het Rijksinstituut voor Zuivering van Af valwater. Het inwinnen van advies, als hier be doeld, verdient met name aanbeveling te aanzien van de navolgende inrichtingenmouterijen, brouwerijen, branderijen, spiritusfabrieken, sui kerfabrieken, en -raffinaderijen, zuivelfabrieken, aardappelmeel-, glucose- en jamfabrieken, stroo- carton en andere papierfabrieken, stijfselfabrie ken, exportslachterijen, abattoirs, en vleesch- warenfabrieken, leerlooierijen, huidenzouterijen bloeddrogerijen, vetwerwerkingsinrichtingen, margarinefabrieken, textielfabrieken, ververijen katoenbleekerijen, wolwasscherijen, wollenstoffen fabrieken, chemische fabrieken en gasfabrieken. Gelijke voorlichting ware te vragen, indien een gemeentebestuur op grond van verontrei niging van openbare wateren door het afval water der bovengenoemde inrichtingen voor nemens mocht zijn, toepassing aan artikel 17 der Hinderwet te geven. Beohlzaken. Diefstal. Op 31 Augustus j.l. werd op het stadhuis te R'dam gearresteerd een bruids paar, dat even te voren in de echt getreden was, omdat het bruidje een gestolen japon aan had. De japon was ten nadeele van de N. V. Cohn Don- nay en Co., met nog een ander costuum, ont vreemd. Het bleek, dat de bruid zelf de japon ge stolen had. De andere was door haar zuster ge stolen. Beide vrouwen zijn beruchte winkeldie ven herhaaldelijk zijn zij reeds voor dergelijke misdrijven, een keer ook voor een berooving ver oordeeld. Zij ontkenden. De officier van justitie der R'damsche Recht bank, mr. de Visser, eischte tegen haar, de 32- jarige M. C. v. d. V., huisvrouw van T. v. Z., en A. M. v. d. V., 43 jaar, gescheiden vrouw van C. H., beiden zonder beroep, recidiviste en gedeti neerd, ieder een jaar en zes maanden gevange nisstraf. Mr. W. C. H. van Dillen pleitte vrijspraak. Uitspraak 24 dezer. Moord. Voor de rechtbank te Roermond had zich te verantwoorden H. J., 25 jaar, opper man, wonende te Blerick, gedetineerd, aange klaagd, dat hij op 4 Sept. j.l. te Blerick met voor bedachten rade Dina van den Bosch van het leven heeft beroofd door twee schoten uit een re volver op haar te lossen, waardoor zij zoodanig in wendig werd verwond, dat de dood weinige oo- genblikken later intrad. De beklaagde bekende het hem ten laste ge legde en verklaarde reeds geruimen tijd te voren het plan te hebben opgevat Dina van den Bosch, zijn vroeger meisje, van het leven te berooven, omdat deze de verkeering met hem had afgebro ken en hem voortdurend bleef plagen. Het O. M. eischte tegen bekl. eene gevangenis straf van twintig jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2