DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Maandag 21 November 1921. No. 13191. Bureau K O E M A R K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. B|| of kraeteng wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Arbeidsbeurs. In verband met art. 9 der Veroi-dening op de Arbeidsbeurs, hetwelk bepaalt, dat de leden van de Commissie van toezicht op die Beurs dooi den Gemeenteraad worden benoemd op aanbeve ling van patroons- en werkliedenorganisaties, wordt hiermede ter kennis gebracht van de or ganisaties, die van de bevoegdheid tot het doen van aanbevelingen gebruik willen maken, dat zij tot den 5den December a.s. in de gelegenheid zijn Voor de wegens periodieke aftreding op 1 Fe bruari 1922 ontstane vacatures, aanbevelingen aan Burgemeester en Wethouders in te zenden voor de benoeming van 1 lid-patroon (vacature B.G. Hoogendam) 1 lid-werkman (vacature P.J. v.d. Valk). Buiteniandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De Japanners schijnen voorshands niet erg veel te voelen Voor een vermindering van hun oorlogsvloot op de basis als in het voorstel van Hughes is aangegeven. Zij willen beslist meer dan 60 procent van hun tegenwoordige vlootsterkte hebben. De Japanners verklaarden voorts geenex-lei verklaringen te zullen afleggen. Hun meening over het Chineesche voorstel zullen zij te kennen geven als de tijd er voor gekomen is, misschien zelfs in een voltallige openbare vergadering der conferentie. De algemeene stemming is meer gedrukt dan de vorige dagen. In verband met het Engelsch-Japansche ver drag wordt medegedeeld, dat Engeland geheel bereid is zich aan te sluiten bij een drievoudig verbond, of wel over tegaan tot herziening dei- huidige Britsch-Japanscbe overeenkomst in een vorm die geheel zonder bezwaar is voor Amerika. Het wordt echter onwaarschijnlijk geacht dat de Senaat zoo'n drievoudig verbond zou goedkeu ren. Vooi-ts is Engeland gereed Voor een volledige bespreking van het Engelsch-Japansche ver bond in de commissie voor het Verre Oosten. De Engelsche arbeiderspartij heeft een mani fest openbaar gemaakt, waarin zij zegt, dat zij de alom verbreide vijandelijke gezindheid in de Ver. Staten tegen de voortzetting van het Engelsch Japansche verbond erkent, en meent, dat dit niet moet worden hernieuwt. Zij verwelkomt van ganscher harte de ontwapeningsvoorstellen van de Ver. Staten, en spreekt zich uit voor uit breiding van die voorstellen tot alle sooxten van bewapening. DUJTSCHLAND. De commissie van herstel is Zaterdag te Ber lijn door de Duitsche regeering ontvangen. In deze bijeenkomst is de kwestie der door Dui|schland te betalen gelden ter sprake ge bracht. De besprekingen met het rijksverbond der Duitsche industrie zou een nieuwentoestand het- ben geschapen, die in bevoegde kringen tamelijk optimistisch wordt beoordeeld. De commissie meent dat de credietsonderhan- delingen door de Duitsche regeering nog vóór 1 December tot een gunstig resultaat zullen voe ren. De commissieleden zijn er thans van over tuigd, dat Duitschland in Januari en Febiuaxi datgene zeI betalen wat het betalen moet. Of voor verdere betalingen faciliteiten aan Duitschland zullen worden verleend is intusschen nog erg twijfelachtig. De commissie zou Zondag uit Berlijn vertrek ken. IN DE OECRAINE. De „Ukrainska Tribuna" meldt: De berichten uit de Oekraine bevestigen, dat de bevolking van het geheele deel van de Oekraï ne aan de rechteroever van de Dnjepr in vol komen opstand tegen de bolsjewiki is. Een op- standelingenleger van eenige duizenden man schappen met artillerie en mitrailleurs heeft de 17de infanteriebrigade en de 14de artillerie-divi sie van het roode leger op de vlucht gejaagd. De steden Sjitomir, Zwinkei en Ki-ivin Norgo- rad zijn door de opstandelingen genomen. De groote gevechten hebben plaats bij Beiditsjef, Kosatin en Tartof. In de provincie Cherson hebben de opstandelingen, onder bevel van gene raal Iwanof, de steden Balta en Ananief bij Odes- sa genomen. Sterke afdeelingen opstandelingen zijn verschenen op de linie Tsjerkassy, Alexan- drië en Elisabethgrad. Een sterke afdeeling onder bevel van kolonel Matorinko heeft Katerinoslof omsingeld. De roode regimenten, die uit Oekrai- ners en Galiciërs bestaan hebben zich met de opstandelingen vereenigd. ZWITSERLAND. Bij het vaststellen van de staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar meent de Zwit- sersche Bondsraad reden te hebben tot bitter beklag over het fe>t, dat de economische oorlog ook na het slu'ten van den vrede met onvermin derde kracht voortduurt, waarvan de Zwitser- sche handel, en speciaal de uitvoer, de ernstige gevolgen ondervindt. EGYPTE. De onderhandelingen van de Engelsche regee ring met een delegat-'e der Egyptische regeering over den toekomstigen status van Egypte, zijn afgebroken. De delegatie weigert het ver drag te teekenen, dat haar door Lord Curzon is ter hand gesteldZij keerde Zaterdag van Lon den naar Egypte terug. BRITSCII-INDIE. De prins van Wales heeft niet veel pleizier van zijn reis naar Britsch-Indië. Vooral in Bombay schijnt het volk nogal ru moerig te zijn. Naar een telegram uit Calcutta meldt is daar ook al een staking uitgebroken ter gelegenheid van de landing van den prins te Bombay. Voor af was er een heftige propaganda gevoerd door middel van vliegende blaadjes en vergaderingen, en in sommige gevallen wai'en de winkeliers bedreigd met plundering van huix zaken, als zij die openden. Ten gevolge hiervan had de stad een ongewoon stil aanzien. Er reden weinig voertuigen door de straten, maar de voetgangers waren talrijk. ALLERLEI. Ex-keizer Karei en ex-keizerin Zita zijn te Funchal aan land gekomen en hebben zich on middellijk naar de hun aangewezen verblijfplaats begeven. De menigte groette de bannelingen met ontblooten hoofde. Uit Rome meldt men De slachtoffers van de fascistenrelletjes zijn Vrijdag begraven. De teraardebestelling gaf aanleiding tot een demonstratie, zooals te Rome nog nooit gezien was. Wel 100.000 personen na men deel aan den lijkstoet en niettegenstaande deze geweldige massa die er op de been was, had er niet het geringste incident plaats. Hugo Stinnes is te Londen aangekomen. Hij zal onderhandelingen met de vertegenwoor digers van den haxxdel en industrie voeren en naar verluidt zou hij ook een onderhoud met Lloyd George hebben, ten einde een eventucele credietactie ter sprake te brengen. Stinnes zal waarschijnlijk een week te Londen vertoeven. Blijkens een bericht in „The Hongkong Telegraph" is door de China Mail Steamship Company Ltd. onder Britsche vlag een nieuwe stoomvaartverbinding tussehen Hongkong en Nederlandsch-Indië tot stand gebracht. In verband met de daling van de markkoer- sen publiceert de Duitsche regeering de volgende mededeeling „Gedurende den laatsten tijd zijn zoowel in de binnen- als de buiten land sche pers geruchten en zelfs beweringen opgenomen, als zou de daling van den markkoers door de Rijksbank in de hand worden gewerkt, om daarmede de onmogelijk heid tot verdere betaling der verplichtingen aan het buitenland aan te toonen. Tegenover deze in hooge mate onverantwoor delijke mededeelingen in de pers vestigt de Rijks bank er den nadruk ©p, dat zij, in het belang van het economisch leven, de grootste waarde hecht aan een verbetering, of althans meer vast heid van den koers en ook slechts in deze richting haar maatregelen heeft getroffen. Eveneens wordt het verwijt, als zou de Rijks bank door aankoopen ter beurze de koersen doen stijgen, van de hand gewezen. Veeleer is het te genovergestelde het geval hetgeen bewezen wordt door haar afgifte van buitenlandsche wissels waartoe zij door de vele aakoopen harer filialen dagelijks groote bedragen ter beschikking heeft." Binnenland. Arbeidsinspectie. Het Verbond van Ned. Fabrikanten-Vereeni- gingen heeft den Minister van Arbeid verzocht van de ontwerp:begrooting te willen terugne men, de gelden, aangevraagd voor het inrich ten van een elfde Arbeidsinspectie, te Leiden. Adv ertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Nederland en de conferentie te Washington. Jhr van Karnebeek heeft in een besloten zit ting van de Commissie voor het Naaste Oosten verklaard, dat China kan rekenen op Nederlands goeden wil en bereidheid tot vei'wezenlijking zijner gewettigde aanspraken. De R.K. Universiteit. Het comité van samenwerking tussehen de R.K Onderwijzersvereenigingcn stelt voor, naar de Res. Bode meldt, dat de R.K. onderwijzers van Nederland een gift schenken van 25.000 tot stichting van een R.K. Universiteit. Politie te Amsterdam. Naar Het Volk verneemt, heeft de hoofdcom missie van politie te Amsterdam aan de besturen der verschillende organisaties van politieperso neel dezer dagen medegedeeld, dat, zonder uit breiding van het korps, van de invoering der 45-urige werkweek geen sprake kan zijn.Daarbij werd tevens de mededeeling gedaan,d at, gezien de omstandigheden, aan uitbreiding voorloopig niet kan worden gedacht. De Tubantia-enquête. Prof. mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State, is uitgenoodigd en bereid ge vonden als bijzonder agent bij de Tubantia en- quete-commissie de belangen van de Nederland- sche regeering te behartigen in de plaats van mr. B. C. J. Loder, die in verband met zijn ver kiezing tot lid van het Permanente Hof van In ternationale Justitie ontheffing van die func tie heeft verzocht. Rijksdiensten. Het administratie-gebouw der H.IJ.S.M. aan het Droogbak te Amsterdam is aangekocht door het Rijk ,tén behoeve van het ministerie van financiën. De bedoeling is, aldus heeft het „Hbbl." ver nomen, het pand in te richten tot een Centraal gebouw voor verschillende rijksdiensten, welke thans over de stad zijn verdeeld. Men hoopt op deze wijze een bezuiniging te krijgen. Aan het Droogbak zullen dan worden onderge bracht de administratie der rijksbelastingen en de diensten van de ministeries van financiën, van waterstaat, van landbouw en van arbeid. De Raad van Arbeid zal eveneens in het gebouw worden gevestigd. De brands toffendistributie. De heeren Mr. S. J. L. van Aalten, wethouder van Rotterdam, A. G. A. van Vuuren, wethou der van 's-Gravenhage en F. M. Wibaut, Wet houder van Amsterdam, hebben te zamen met de heeren H. Blomjous, Tilburg, J. Gelder man, Oldenzaal, en Fr. Smit, Kinderdijk, als vertegenwoordigende de industrie, een comité gevormd tot behartiging van de belangen der deelgerechtigden van het Centraal Verrekenkan- toor voor Brandstoffen. Het comité, waarvan de heer Van Vuuren voorzitter is, heeft zich tot alle belangheb benden gericht ten einde te geraken tot een gezamenlijk proces tegen het C.V.B. ter zake van dat deel van het Restitutiefonds, tegen welks uitkeering de Regeering zich blijft ver zetten. Secretaris van het comité is de heer Mr. Dr. J. H. Labberton, hoofd der afdeeling Gemeentebedrijven ter secretarie van 's Graven- hage. (Tel.) Het conflict in de Metaal-Industrie. Het bestuur van het N.A.S. deelt het volgende mede Vrijdag 18 November vergaderde te Amster dam het bestuur van het Nationaal Arbeids secretariaat (N.A.S.) met de besturen Van de aangesloten bonden en federaties, benevens met die van de Plaatselijke Vakcenti-alen, ter bespreking van den stand van het conflict in het Metaalbedrijf, terwijl door het bestuur me dedeeling werd gedaan van het met de overige Vnkcentralen gevoerde overleg, met betrekking tot de door het N.A.S. voorgestelde maatre gelen tot ondersteuning van de in staking zijnde metaalbewerkers. Op voorstel van het bestuur besloot de ver gadering, dat door het N.A.S. opnieuw bij de Vqkcentralen aan de orde zal worden gesteld, over te gaan tot uitbreiding der staking van metaalarbeiders, benevens tot het proclamee- ren van de staking voor de arbeiders der spoor wegen, in het transpoit- en mijn bedrijf, ten einde den aanval van de werkgevers op de levensvoorwaarden der arbeiders af te slaan, mede om de steeds sterker opdringende reac tie tot staan te brengen en bovendien fter voor koming van afmatting der geheele arbeiders beweging. Voor het geval deze poging van het N.A.S. om de Vakcentralen tot dit gemeenschappe lijk en daadwerkelijk optreden te bewegen tot geen bevredigend resultaat mocht leiden, sprak de vergadering zioh uit, zich verder alle vrijheid van handelen voor te behouden. De winkelsluitingswet. Het bestuur van den Middenstandsbond heeft 15 November een adres inzake de Winkelslui tingswet aan den Hoogen Raad van Arbeid ge richt. In het adres wordt o.m. meegedeeld, dat 45 organisaties hot voorontwerp der wet hebben onderzocht. Op grond van dit onderzoek dient adressant zijn bezwaren in. Inzake art- 1 wordt de regeling der Zondag sluiting algemeen beslist afgekeurd, omdat deze groote schade zou berokkenen, vooral aan win keliers van aan spoedig bederf onderhevige waar, daai'gelaten het groote ongerief voor het pubbek. Banketbakkers bv. verkoopen op Zón dag 40 tot, 45 percent van hun heele deb:et. Ook voor sigarenwinkels en voor winkels op bad plaatsen, winkels in de provinciale hoofdplaat sen met Zondagspubliek van het platteland is de regel funest. Het toenemend auto- en mo- torverkeer kan evenmin zonder winkels op Zondag. Verplichte algeheele sluiting is niet door te voeren en deze moet uit het ontwerp verdwijnen. Mocht Z.E. daartoe niet te vin den zijn, dan vraagt adressant een referendum aan. De avondsluiting om 8 uur heeft, vervolgt adressant, minder bezwaar gevonden, hoewel ook meerderen zich daartegen verzetten om de zelfde redenen als boven tegen de Zondagsslui ting aangevoerd. Men zou ook hier een refe rendum gaarne zien. Eindelijk wenscht men in art. 1 no een nadere aanduiding, hoe lang voor het sluitingsuur aanwezige klanten be diend mogen worden. t Na een enkele opmerking over art. 2 geeft adressant weer een stroom van bezwaren tegen art. 3. Men wil de wet niet toegepast zien op inrichtingen, waar spijzen en dranken voor ge bruik ter plaatse worden bereid. Adressant meent, dat aan bedoelde inrichtingen de ver koop van artikelen, welke in winkels plegen verkocht te worden, geheel moet worden ver boden tijdens de uren van winkelsluiting. De uitzondeling voor apotheken moet worden uit gebreid tot drogisterijen en instrumentwinkels. Inzake art. 4. wenscht adressant uitbreiding der uitzonderingsbepalingen. Men wil deze uit strekken tot acht werkdagen voorafgaande aan Paschen, Pinksteren en Kerstmis, Voorts pleit adressant er voor, dat Israëlitische winkeliers, als de Zondagsluiting doorgaat, geopend zullen mogen zijn Zaterdag na 6 uur en Zondag tot 12 uur 's middags. Ook wil hij in elk geval aan Gemeenteraden in bad- en seizoenplaatsen be voegdheid geven het sluitingsuur in Juni, Juli en Augustus op 10 uur 's avonds te stellen. Ook voor den Jaarbeurstijd moet een later sluitings uur komen. De bevoorrechting der venters wordt scherp gegispt en op schrapping van het tweede lid van art. 7 aangedrongen. Inzake art. 8 wenscht men, dat de kooper met dezelfde overtredingsstraf zal worden be dreigd als de verkooper. Omtrent art. 14 wordt gevraagd, dat de con- troleerende ambtenaar slechts in de uren waar in niet verkocht wordt, toegang tot den winkel zal hebben. Eindelijk vraagt adressant, dat de wet, rege lende de Winkelsluiting, niet eerder dan, doch wel gelijktijdig met het Wektijdenbesluit voor winkels, ingevolge art. 47 van de Arbeidswet 1919, wordt ingevoerd. Hulp aan Rusland. Op de 11 en 18 Nov. jl. gehouden Vergaderin gen van den „Bond van Comités voor hulpver leening aan de noodlijdenden in Rusland", werd onder onderstaande leden van dien Bond eene nauwere aansluiting gezocht 1. Alg. Ned. Vakverbond te 's-Gravenhage; 2. Nansen-Comité Kruis te Amsterdam. 3. Ned. Rbode Kruis te 's-Gravenhage. 4. Ned. Studenten:Organisatie te Leiden. Er is, ten opzichte van de lokale organisatie door het geheele land (uitgesloten de collec ten langs den openbaren weg, waaromtrent on langs eene regeling werd getroffen en in de pers bekend gemaakt), volledige samenwerking ver kregen tussehen de bovenvermelde 4 organisa ties. Deze organisaties zullen in verschillende gemeenten gezamenlijk slechts één plaatselijk comité vormen, dat den naam zal dragen van „Aangesloten Roode Kruis Nansen-Comité." Deze groep doet thans den gezamenlijken op roep aan geheel het land om ten spoedigste in zooveel mogelijk gemeenten tot vorming van een plaatselijk comité te geraken. Het is be kend, dat het Ned. Roode Kruis meer in het bijzonder giften vraagt voor de „Kinderkeu kens" van de „Internationale Unie tot Redding van het Kind" onder Nansen, terwijl ook het Nansen-Comité voor het ,Save the Children Fund (onderdeel van gemelde Unie,) gelden ontvangt. Het N; nsen-Comite en de andere 2 aangesloten organisaties vragen giften voorde Nansen-actie in het algemeen. Zij die hun giften zenden aan de hiervoren vermelde „Aangesloten Roode-Kruis-Nansen- Comité's" kunnen daarbij aangeven, voor welke der 4 aangesloten zij deze speciaal wenschen te bestemmen zonder eenige zoodanige aan duiding worden de giften in één kas gestort. Het central adres „Aangesloten Roode- Kruis-Nansen-Comités" is: Princessegracht 27, 's-Gravenhage. De Kamerverkiezingen. In de gisteren gehouden vergadering van den bond van R. K. Kiesvereenigingen in den rijks kieskring Utrecht is, naar het ,,Centr."meldt, op voorstel van het bestuur besloten, in den kies kring Utrecht met de kieskringen Arnhem en ijmegen een gemeenschappelijke lijst van can- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1