De schoonste Parel. FEUILLETON didaten in te dienen en van de 10 candidaten 7 uit den Gelderschen en 3 uit den Utrechtschen bond. Uit de vergadering werd gevraagd, of deze wij ze van verbinding wel voordeel bracht, speciaal voordeel voor Utrecht. Van de bestuurstafel werd daarop geantwoord, dat nooit te voren de finitief te zeggen is, of er voordeel behaald zal worden of niet. Intusschen, de verbinding heeft de vorige maal een overschot gebracht, waaraan men een zetel dankt. De Plattelandersbond houdt a.s. Donderdag een vergadermg te Utrecht, onder voorzitter schap van den lieer A. Braat. Daarin zal de gros lijst van candidaten voor de Tweede Kamer wor den opgemaakt, en zullen nieuwe program- vastgesteld worden. - 4K. jjet jeven jn flJed-Indie. .Vragen van den heer Van Kol aan den Minis ter van Koloniën betreffende het door het Département van Koloniën uitgegeven boekje „Eén en ander over de kosten van het leven in Nederlandsch-Indië. Reeds sedert meerdere dagen doet de ronde in de bladen een artikel onder het hoofd „Mis leiding bij Koloniën" (zie o.a. „De Telegraaf" van 8 November 1921). Vanwege de groote belangen daarmede ge moeid, daar dit geven van onjuiste „inlich tingen" aan ambtenaren, die voor den Indischen Staatsdienst worden uitgezonden, vele anderen moet afschrikken, om zich aan te melden dient in deze volledig licht te worden verschaft. Is de Minister bereid een ernstig onderzoek te doen instellen naar de al of niet juistheid der gegevens, vervat in het boekje, door zijn Departement uitgegeven „Een en ander over de kosten van het leven in Ned.-Indië in 1920." en de resultaten daarvan aan de Volksver tegenwoordiging mede te deelen Het Duitsche visum. Naar het Duitsche Consulaat te Maastricht me dedeelt, is weldra eene geheele wijziging te wach ten in het verstrekken van het Duitsche visum voor z.g. grensverkeer. Voorloopig wordt alleen aan personen een grenspas afgegeven die bewijzen kunnen, dat zij binnen 5 K.M.- van de grens woonachtig zijn en hun werkzaamheden in Duitschland hebben, of dat hun verblijf noodzakelijk is. Voorts moet bij het aanvragen van een gewoon visum voor Duitschland worden over gelegd eene verklaring, door een officieel per soon in Duitschland afgegeven, dat de reis noodzakelijk is. Een en ander staat in verband met de po gingen die gedaan worden om de aankoopen door vreemdelingen in Duitschland tegen te gaan. Kamerzetels voor Indische deskundigen. Aneta meldt uit Weltevreden Een comité is gevormd onder voorzitter schap van Djajadiningrat, regent van Serang, dat ageert voor het verkrijgen van Kamerze tels voor Indische deskundigen, waarvoor de Hóllandsche S.D.A.P. en de vrij zinnig-democra ten drie zetels afstaan. Hier wordt gedacht aan een candidatuur der heeren Vreede en Stokvis. Het Haagsche Aneta-kantoor teekent h-erbij aan, dat met genoemde heeren waarschijn lijk bedoeld worden het Volksraadslid Vreede (V. D.) met verlof hier te lande en de heer J. E. Stokvis (S. D. A. P.) oud-hoofdredacteur van 't dagblad „De Locomotief" te Semarang Van een afspraak, om zetels beschikbaar te stellen voor Indische deskundigen, zooals uit bovenstaand telegram kan worden afgeleid, dat het geval zou zijn, is intusschen noch bij de sociaal-democratische Kamerfractie, noch bij het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dcm. Bond' iets bekend. Wel is de candidaatstelling- van een Indischen deskundige in het partij bestuur der S. D. A. P. ter sprake gekomen en zal onder de candidaten voor het lidmaat schap van den V. D. B. waarschijnlijk een Indische specialiteit voorkomen. Eenige rug gespraak tusschen S. D. A. P. en V. D. B. is echter evenmin gehóuden, als een afspraak gemaakt door een dezer politieke lichamen met personen in Indië. 36 „Dolly 1" Rodney's uitroep klonk bijna als een kreet van pijn. „Je wilt toch niet zeggen dat jij „O, neen, o, neen," ze lachte Weer—, dat niet. Het was niet Myra's paarl. Je weet hoeveel die van haar gelijken op die familiepaarlen vanmijn man. Oorspronkelijk behoorden ze tot dezelfde verzameling maar die van Myra hebben his torische waarde. Welnu Cyril had een paar van die paarlen voor mij verkocht en ik gaf hem er nog een, den dag nadat Myra de haie verloor. Ik had dringend geldgebrek en ik dacht geen oogen- bhk en hij ook niet aan de mogelijkheid dat er zoo iets zou gebeuren." Rodney begon te begrijpen. „Had je geldgebrek, Dolly vroeg hij. „Maar- mijn beste meid, waarom ging je dan niet tot je man of tot mij „Omdat de som, die ik noodig had, veel, veel grooter was dan ik durfde vragen.", kreunde ze. „Ik had gespeeld en geleend en werd van alle kanten geprest. Daarbij was ik geld schuldig aan iemand, dien Roy haat ik kon het Roy niet zeggen ik durfde niet. En toen toen deed ik iets laags en slechts. Je weet hoe bang Mr. P. C. 't Hooft Het stoffelijk overschot van wijlen mr. P. C. 't Hooft in'leven lid van de Eerste Kamer en president van het gerechtshof te Arnhem, werd Vrijdagavond van uit het Diaconessenhuis te Leiden naar het woonhuis van den afgestorvene te Arnhem overgebracht, en zal op Woensdag 23 dezer des namiddags te 2 uur op de algc- meene begraafplaats te Oosterbeek in het fa miliegraf aldaar worden bijgezet. Van het Hof. Z. K. H. Prins Hendrik ontving gister in 's Gra venhage Zijn broeder Hertog Adolf op be zoek. Heden reisde deze met den Prins naar Het Loo. Corps diplomatique. De Poolsche gezant bij ons Hof is met Ver lof voor den tijd van veertien dagen naar zijn vaderland vertrokken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Polyhymnia. Men verzoekt ons volledigheidshalve ook nog de volgende namen van sprekers te vermelden, die alle bij de j.l. uitvoering van Polyhymnia hun geluk wenschen en sympathiebewijzen de jubileerendevereeniging brachten. Dit waren de heer Metsemaker voor „Ge mengd koor", de heer Bras voor „Fidelio", de heer S. van Dijk voor het koor van den N. S. B. Afd. Schiedam en de heer Rademaker voor „Zang en Vriendschap" ook de Zangvereen. „Concordia" had bloemen gezonden. UIT ROTTERDAM. W. B. Theater. Ter gelegenheid van het 2jarig bestaan van het W B.-Theater heeft de directie voor deze week een zeer mooi programma gekozen. Vrijdag avond werd dit feestprogramma voor het eerst gegeven. Vooral de hoofdfilm „In de leeuwen- kooi" is buitengewoon boeiend en zal zeker veel bijdragen tot het succes van deze feestweek. De dirigent van het W. B.-orkest, de heer A. Peers, heeft ter herinnering aan het herdenkings feest een W. B.-ouverture gecomponeerd, die vóór de pauze werd uitgevoerd. Namens de di rectie van het W. B.-theater werd de kapelmees ter met een fraaien lauwerkrans gehuldigd. SPORT» Het R.K. Sportterrein aan de Damlaan. Ofschoon ook gisteren het weer zich niet bij zonder voor feesten in de openlucht leende, had zich toch gisteren een talrijk gezelschap aan de Damlaan vereenigd. Onder de aanwezigen merk ten we verschillende Katholieke raadsle den op en talrijke afgevaardigden van R.K. ver- cenigingen. Om ca. kwart voor tweeën nam de heer Ant. Beukers hetwoord om de aanwezigen welkom tff heeten. Hij memoreerde, dat de opening reeds voor 14 dagen had plaats gehad en verleende di rect het woord aan den heer Leenderts, die in welgekozen woorden hulde en dank aan den geestelijken adviseur van Excelsior eh sportcom- missie bracht en als blijk daarvan een bloemstuk aan pater van Noord overhandigde. Pater van Noord verklaarde zeer erkentelijk te zijn, maar voegde eraan toe dat de beste dank zou wezen als de Excelsiorleden zich steeds als goede katholieke voetballers gedragen. Daarna traden de 2 jongste telgen van den heerNieberg in Excelsior-costuum gestoken naar voren en boden, elk een aardig versje opzeggend, aan den voorzitter van Excelsior een fraai bloem stuk aan, waarin een niet minder fraaie beker, den Leonie-beker, was opgehangen. Vervolgens was het woord aan den heer Dett- meyer, die namens de Pandora-bioscoop, even eens een zilveren Pandora-beker offreerde. Nadat de heer Siegers nog een gouden kruis voor de Excelsior-juniores had overhandigd trad een der Excelsior-leden, de heer Bos, naar vo ren om namens de leden het bestuur te huldigen en als stoffelijk blijk daarvan een geschenk onder couvert^ aan te bieden, te besteden voor een cadeau voor het bestuur. Nadat de heer Leenderts al den milden gevers den dank zijner vereeniging had gebracht, werd hij voor zijn juweelen is Ik mag ze slechts dra gen bij speciale gelegenheden en hij heeft zp altijd achter slot. Op zekeren dag wist ik de sleutels machtig te worden, toen hij uit was en ik nam een paar van de paarlen weg—, Daar ik ze zelf niet durfde te verkoopen, vroeg ik Cyril mij te helpen. Het was den dag nadat Myra's paarl verloren Was, dat ik bijna krankzinnig was uit gebrek aan geld en zoo ging Cyril er op uit en deed zijn best voor mij.Je weet wat er verder gebeurde." De tranen stroomden Dolly langs de wangen. „Hij wilde mij niet verraden" snikte ze. „En ik liet hem begaan. Ik haat er mijzelf om. Zelfs toen het engagement verbroken werd, vader hem de deur wees en hem een dief noemde zelfs toen sprak ik niet. „O, ik ben een lafhartige slechte vrouw. En nu ze wrong wanhopig de handen „wat moet er nu van mij worden Roy zal het mij nooit vergeven, als hij het hoort. Ret is niet alleen dat ik de paarlen nam het is dat ik geld schuldig was aan een man met wien Roy mij verboden had ooit te spreken." Ze trachtte haar snikken te onderdrukken die haar lichaam deden schokken. „Nu weet je alles," Rodney," riep ze, „en je moet doen wat je het beste vindt. Natuurlijk moet het allemaal uitkomen. Vader moet het weten en Cyril's vader en Roy, zoodat de zaak met Cyril's firma in het reine kan worden gebracht. O, het zal verschrikkelijk zijn ver schrikkelijk l' door de elftallen en sportcommissie, voorafge gaan door St. Ambrosius een rondmarsch over het terrein gemaakt. Daarna werd begonnen met den wedstrijd. Excelsior ID.1I.L. I 0—3. Pater van Noord bracht de bal aan het rollen Onmiddellijk ontwikkelt zich een levendig spel met de Delfenaars iets in de meerderheid. Desondanks blijft tot aan de rust de stand blank In het begin der -tweede helft wordt Excelsior eenigszins overdonderd met het gevolg dat Leenderts kort achtereen 2maal gepasseerd wordt Dan krijgt Marrevee een goede kans om de eer te redden,doch hij schiet in keepers handen.Aan de overzijde weet D.II.L. nogmaals te scoren, als Leenderts een goedgestopt schot niet vlug genoeg wegwerkt. Met dezen stand kwam het einde. Ofschoon D.H.L. de overwinning zeker verdiende kwam Excelsior een tegen puntje wel toe. Na afloop reikte de heer Beukers aan den aanvoerder van D.H.L. een zilveren lauwerkrans uit, die de sportcommissie voor den overwinnaar had uitgeloofd. Deze lauwerkrans, het gouden kruis en de bekers, over de bestemming waar van Excelsior nader overleg zal plegen met de schenkers, zullen deze week te bezichtigen zijn in de etalage van Leo Nieberg, Hoogstraat 16. Pandora maakte van het officieele gedeelte benevens van een stuk van den wedstrijd een film, terwijl enkele fotografen kieken namen. Hermes-D.V.S.-Z.F.C. 4—1. Ofschoon de combinatie het vertrouwen 'der groote pers nog niet herwonnen schijnt te hebben, zijnde surporters reeds weergekeerd wat wel bleek uit hun groote opkomst gisterenmiddag. Onverwacht werd den Zaandammers een ge ducht lesje gegeven. Als om 2 uur scheidsrechter Haan beginnen laat, zijn beide elftallen volledig. Ilermes valt onmiddellijk aan, maar wordt voorloopig afge slagen. Er ontwikkelt zich dan een gelijk op gaand spel, totdat de combinatie fortuinlijk de leiding neemt als den Hoed inschiet en de Z.F.C. halfback de bal van richting doet verande ren 1—0. Dat prikkelt Z.F.C. om vinnig aan te vallen, dat dan ook eenigen tijd domineert en het Her mes doel benauwde oogenblikken doet beleven. Dan een uitval der combinatie Haazer Jr. zet voor en de keeper van Z.F.C. die de voorzet wil onderscheppen, laat het leer vallen en Ver wey is er als de kippen bij om deSchiedamsche voorsprong te vergrooten 20. Met dezen stand wordt gedraaid. Na de thee gaat het spel aanvankelijk gelijk op. Beide doelen verkeeren beurtelings in gevaar Bij een scrimmage voor het Z.F.C. doel krijgt Engering het leer en schiet keihard in. 30. Z.F.C. is in de nu volgende periode wel steeds aanvallend, maar voor doel geheel ongevaarlijk. Hermes profiteert daarentegen van vele kansen. Als Engering eens goed voorzet vangt Haazer Sr. de bal op en kopt in 4—0. Dan bij een Z.F.C.-aanval een onaangenaam incident. Offerman krijgt een klap onder de kin van den Zaandamschen rechtsbinnen en zich- niet-begeerschend slaat hij naar den speler. Te recht wees de Haan beiden van het terrein. Engering neemt zijn plaats onder de lat in en helpt even later Z.F.C. aan een verdiend tegen- punt door een harden schuiver tusschen zijn bee- nen door in de touwen te laten verdwijnen 41. Spoedig hierop kondigt de Haan, die goed leid de, het einde aan. De combinatie heeft met vuur gespeeld en ver diend gewonnen, alhoewel de cijfers de verhou ding niet geheel weergeven. H et weer spelen van Engering bleek de voorhoede te metamorfoseeren allen speelden met meer vuur. De achterhoede speelde haar gerenommeerde spel. Bij Z.F.C. was de keeper rechtaf slecht, het overige elftal vrij goed en lang niet wild als de geruchten meldden. Maar misschien werken de Zaandamsche binnenlanden irriteerend op de roodwitten. Stormvogels-S.V.V. 10. Als om 2 uur scheidsrechter Zuiderveld begin nen blaast, zijn beide elftallen compleet S.V.V. wint den toss zoodat Stormvogels aftrapt. Di- Rodney en Myra spraken geen woord van verwijt tot de ongelukkige vrouw. Ze deden hun best haar te kalmeeren en te troosten. Rodney nam; haar hand en zei dat de dingen nooit zoo erg zijn als men denkt, wanneer men ze maar flink onder de oogen ziet. En Myra goot wat eau-de-cologne op haar kanten zakdoekje en drukte het tegen Dolly's voorhoofd. Langzamerhand hield de tranenstroom op en Dolly fluisterde dat ze trachten wilde moedig te zijn. Maar ze verzocht Rodney haar niet te ver laten, want alleen zou ze nobit den moed hebben haar vader en haar man onder de oogen te komen. „Jij bent zoo sterk, Rodney," zei ze, „en ik geloof dat ik alles kan dragen als jij maar bij mij bent." Rodney beloofde te zullen doen wat ze wensch- te en zoodra hij haar zijn woord had gegeven haar te zullen helpen, verlangde ze er naar weg te komen. We moeten het Cyril eerst vertellen," zei ze koortsig. „We zullen hem zeker thuis vinden, want toen ik hem vanmorgen ontmoette ze huiverde „zei hij zijn boeltje te willen pakken, om morgen het land te verlaten, ten zij o, ik weet niet wat hij bedoelde maar er was zulk een vreemde blik in zijn oogen, dat ik bang voor hem werd." „Dolly je bedoelt toch niet dat hij sprak, alsof hij zich van kant wilde maken. vroeg Rodney. reet na aftrap zitten de Stormvogels op het S.V.V.-doel, de S.V.V. achterhoede speelt zeer onzeker en bezorgt menigen S.V.V.-er benauwde momenten, doelpunten kunnen dan ook niet uit blijven. De rechtsbuiten weet na goed opbren gen met een vliegend schot zijn club de leiding te geven 10. S.V.V. komt er dan beter in en gaat keurig combineerend op het Stormvogel doel af. maar de achterhoede laat zich van zijn besten kant zien en voorkomt alle gevaar- Brida schiet eens rakelings langs de lat. Nog worden er eenige aanvallen van beide zijden ondernomen, daarna is het rusten. Onder de rust werden de elftalle gefilmd door Pandora. Na de thee is S.V.V. direct in de meerderheid en zwoegt voor den gelijkmaker. Het spel wordt foscher. Toch denkt men elk oogenblik den ge lijkmaker te zien, maar de achterhoede laat niets door en op het laatst is het nog de keeper die het gevaar keert. Bij een aanval der Stormvogels loopt Witte Jan door de Schied. achterhoede heen, maar Maltha weet door uitloopen het gevaar te keeren. Er zijn nog lO.minuten te spelen, en voortdurend zitten de Schied. op het Stormvogelsdoel. Bij een scrimmage werkt de geheele voorhoede den bal in het Stormvogels net. Groot is de geestdrift van de Schied. supporters, maar de scheidsrechter had al gefloten voor buienspel. De scheidsrechter was zeer zwak. Feyen.II - II.D.V.S. II3—2. Met een elftal waarin verschillende invallers meespeelden toog men Zondag naar het sterke Feyn 2. H.-D.V.S. 2 wint den opgooi zoodat Feyen aftrapt. Als er een kwartier gespeeld is weet de rechtsbinnen van uit een voorzet fraai in te schieten 10. H.D.V.S. 2 gaat steeds goed combineerend op 't Feyen.-doel af maar het ste- vigespelvan Feyen-achter weet allen gevaar te keeren. Tot rust gaat het spel gelijk op. Na rust is H.-.D.V.S. direct den aanval en uit een free- kick over buiten het strafschopgebied van Feyen weet Jurgens den bal hard in ht net te jagen 11 De uitvallen van de Feyen voorhoede zijn zeer gevaarlijk. Uit een misverstand van de Schied. achterhoede weet de midvoor met een hard schot weer de leiding te nemen.Direct daarna is 't dezelfde speler die er 3-1 van maakt. H. .D.V.S 2 is nu voortdurend in de meerderheid en zitten steeds op het doel. Met een rolletje weet Jurgens den achterstand te verkleinen 32. Feyen 2 gaat zich nu toeleggen op verdedigen zoodat er voor de voorhoede geen doorkomen mogelijk is, en als dan ook de scheidsrechter einde blaast heeft Feyen. 2 gewonnen maar een gelijk spel had de verhouding zeker beter aange geven. Overige uitslagen: S.V.V. 2D.F.C; 2 23 H.-.D.V.S. 3Neptunes 2 02 Schie dam 2—Steeds Hooger 3 1—5 H.-.D.V.S. 7— Sparta 9 100. D.H.V. B. Excelsior ID.H.L. 1 03. Excelsior 4Laurentio I 01. W e s t e 1 ij k e Competitie. Ie Klasse. Amsterdam SpartaanD. F. C. 23 Amster dam Ajax—V. V. A. 3—0 Haarlem R. C. H. Feyenoord 1—1 Den HaagH. V. V.—H. B. S. 20 UtrechtU. V. V.'Blauw Wit 14. Overgansklasse. IJmuiden StormvogelsS. V. V. 1-0 Amsterdam A. F. C.A. D. O. 12 Den Haag: Quick-D. E. C. 42; Schiedam: H. D. V. S.—Z. F. C. 4—1 Den HaagV. U. C. 't Gooi 2'0. Gemengd Nieuws. Moord. Op de eerste étage van pand 28 2e Oosterparkstraat te Amsterdam, bewoond door den 78jarige R.v.d. Putten zijn dochter en haar echtgenoot Pieter Schouw, is gisteravond een geheimzinnige moord gepleegd. Gedurende den geheelen dag was er gisteren, wat overigens dikwijls gebeurde, weer ruzie in genoemde huishouding geweest. Tegen half acht kwam plotseling de dochter bij de buurvrouw E., en vroeg haar even beneden te komen, omdat haar vader een beroerte had gekregen en vertel de verder zeer onsamenhangende verhalen. Wat later ontdekte men eerst, dat er hij P. S. geen licht brandde. Toen er licht werd gemaakt, vond men den ouden man liggend op den drempel van het „Ik weet het niet ik weet het niet," sta melde zijn zuster. „Hij lachte zoo vreemd, en toen hij weg was voelde ik mij zoo ziek en ellen dig dat ik wenschte^dood te zijn." „We zullen direct naar Cyril gaan," zei Rodney, zijn lippen opeenklemmend. „Laat ons geen oogenblik verliezen. Myra, kun je een auto laten voorkomen Myra belde en gaf de noodige bevelen aan den bediende. Vijf minuten later waren Rodney en zijn zuster op weg naar het huis waar Cyril woonde met zijn vader en zijn zusters. Dolly zat in een hoekje van de auto en sprak ternauwernood een woord. De vrees dat Cyril een noodlottige daad zouhebbenverricht liet haar geen oogenblik met rust. Ze had dit gevaar des morgens niet zoo duidelijk ingezien, vervuld als ze geweest was met haar eigen angsten. Eerst toen ze van het hotel naar Palaze Court ging, na haar mislukte poging om Daphne een bekentenis te ontwringen, had haar die groote vrees aange grepen. Eindelijk bereikte ze het huis in Onslow Squa re en terwijl Rodney afrekende met den chauffeur liep Dolly haastig de stoep op en trok aan de bel. Op het gezicht van den bediende die de deur opende, was geen angst te lezen. Goddank (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2