maakt he t weer goed DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De schoonste Parel. i •Êettolykzoozvarf als roet FEUILLETON. 44ste Jaargang. Woensdag 23 November 1921. No. 13193. Bureau K O E M A R K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiên: 15 regels ƒ1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. By of kvactens wetten of verordeningen voo»- geschrevea en audere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn Verzoeken van lo. het TECHNISCH BUREAU Ir. F. DUB BELMAN om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het smelten en roeren van asphalt- producten en een maalderij van steenachtige stof fen op het terrein achter de perceelenHoofdstraat 40/42, kadaster Sectic L. No. 2047, met een elec tromotor van 1 P.K., drijvende een maalinrich ting en een electromotor van 5 P.K., drijvende een roerwerlc en 2o. MüNSTERMAN'S ISOLEERWERKEN om vergunning tot oprichting van een fabriek tot vervaardiging van isolatiestofien in het pand Westmolenstraat 29, kadaster Sectie C. No. 1274, met 2 electromotoren van elk 5 P.K. en een elec tromotor van 57 P.K. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 7 December a.s., des voormid dags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Geeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 23 November 92 Buitenlandse^ Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De conferentie heeft zich met de Chineesche kwestie bezig gehouden, maar tot een definitief besluit is het nog niet gekomen. Rusland heeft alvast aan de conferentie een telegram gezonden, waarin het weigert de geldig heid te erkennen van alle resoluties, welke te Washington worden aangenomen, daar Rusland niet uitgenoodigd was om aan de conferentie deel te nemen. Het inviteerde daarom China, Korea, Japan en Britsch-Indië vertegenwoordi gers naar Irkoetsk te zenden waar een nieuwe, onafhankelijke conferentie over het Verre Oos ten zal worden georganiseerd. Litwinof, die de Moskousche radenregeering eerst te Kopenhagen en daarna te Christiania en Reval vertegenwoordigd heeft, is naar Washing ton vertrokken. Men zegt, dat de Amerikaansche regeering reeds heeft verklaard, dat zij zijn reis geen moei lijkheden in den weg zal leggen, wanneer hij zich verplicht, geen propaganda te maken. Litwinof, die als de beste diplomaat der bolsjewiki wordt beschouwd, heeft geen offici eel mandaat van Moskou. Hij reist als verte genwoordiger der republiek van het Verre Oos ten, die weliswaar nauw met Moskou verbonden is, maar naar buiten een onafhankelijke staat is. De regeering van Tsjita hoopt, dat men haar aanspraken, voortvloeiende uit haar ligging aan de Stille Zuidzee, zal erkennen en haar vertegenwoordiger thans onofficieel tot de con ferentie zal toelaten. 38 Norton Lorrimer had hem voortdurend aan het lijntje weten te houden, als hij voorstelde de schuld te willen vereffenen, maar nu had hij hem beloofd, de zaak dien dag af te doen, zoodat Devereux met een gerust hart 's namiddags naar de club ging. Hij wist dat Daphne bij haar vrien den de Lanyons was en hij was vastbesloten tegen het eten terug te zijn. Zijn geweten zou dan volkomen tot zwijgen zijn gebracht en hij zou de blijde gebeurtenis vieren door Daphne mee te nemen naar een der beste restaurants te Londen, waar hij haar een uitgezocht diner wilde aan bieden. Zonder er Daphne iets van te zeggen, besprak hij een tafeltje en bracht langen tijd door met het kiezen van een menu. Daarna ging hij naar de club. Toen hij binnentrad, zag hij Morris een sigaar zitten rooken bij het vuur. Kolonel Devereux knikte hem toe en keek onderzoekend de kamer rond naar Lorrimer. Er waren een viertal man nen, die met elkaar pratend stonden te rooken en te drinken, terwijl hij in de verte biljartballen tegen elkaar zag stooten. er werd geen kaart gespeeld en Lorrimer was nergens te zien. De vereux bestelde een bittertje en vroeg Mor ris Door den omweg over Tsjita zou de sovjet- regeering aldus kans hebben om een handig diplomaat naar Washington te zenden. De rede van Brian d. Over den inhoud van de rede, Maandag door Briand in de Conferentie te Washington gehou den, seint Havas nog het volgende Briand zeide Sedert den vrcd.c heeft Duitsch- land een krijgsmacht gevormd, de.z.g. politie en de rijksweer. Deze mag 100.000 man tellen zij telt dit ook inderdaad, doch het zijn bijna alle onderofficieren of officieren van het vroegere leger, die dus het mogelijke kader vormen van het leger der toekomst. Wordt dit leger, zoo als het verdrag voorschrijft, uitsluitend voor politiedoeleinden gebezigd Neen. Alle geheime instructies van het ministerie van Oorlog wijzen op een oefening der troepen als voor een oorlog. Bovendien zijn er in Duitschland sedert den oor log de z.g. Einwohnerwehre gevormd, die zoo tal rijk werden en zoodanig waren bewapend, dat er een geallieerd ultimatum voor noodig was om hun ontbinding te verkrijgen. De Beiersche premier kon kort geleden verklaren, dat hij driehonderd duizend man te zijner beschikking had, die over vloedig van materiaal waren voorzien. Ik geef toe, dat deze krijgsmacht thans ontwapend is. Een andere onrustbarende formatie is voorts de 150.000 man tellende Sicherheitspolizei, die bijna uitsluitend uit beroepsofficieren is samen gesteld. Wij hebben haar ontbinding geëischt deze geschiedde, doch onmiddellijk ontstond er een andere organisatie voor in de plaats, de ,,Schutz"-polizei, met hetzelfde kader. Dit is tezamen 250.000 man, die zich dagelijks oefenen met het doel, opnieuw een oorlog te beginnen. De 7 millioen mannen die in het burgerleven zijn teruggekeerd, zijn gegroe peerd in z.g. vereenigingen van oudstrijders, die bij elke gelegenheid, feesten, verjaardagen enz. bijeenkomen. Wij Franschen weten wat dat te beteekenen heeft. Liet volgende feit geeft een denkbeeld van de snelheid eener dergelijke mobilisatie. Op een gegeven oogenblik nam het Opper- Silezische vraagstuk een scherpe werding. Bin nen enkele dagen bevonden zich daar vrij willigerscorpsen ter sterkte van 40.000 man met geweren, kanonnen, mitrailleurs, pantser- treinen, en door al dit materiaal, op volle oor logssterkte. Dit zijn feiten waarvan de waarheid bewezen is. Ik wend mij tot het groote Amerikaansche volk dat het recht zoozeer liefheeft en ik zeg ,,Ik wil eens veronderstellen dat er aan uw grens een volk leeft dat gedurende uw geheele geschie denis steeds in bloedigen strijd met u was gewik keld en dit in zijn geest nog is. Wat zoudt gij doen Zoudt gij de oogen sluiten voor een dergelijk ge vaar Zoudt gij u verzwakken, zonder rekening te houden met den wcnsch, uw leven, en wat meer waard is, uw eer te handhaven Er is geen Amerikaansch burger, die niet met „Nooit zou antwoorden. „Maar dat gevaar bestaat r.iet meer," zegt men „Duitschland heeft geen materieel meer." Zeker, de commissie van toezicht doet veel maar het materieelvraagsfcuk is niet op te lossen. U heeft in den oorlog gezien, met hoe groote snelheid zich reusachtige legers hebben gevormd, die, voorzien van materieel, zich aan onze zijde schaarden. Welnu Duitschland bezit een groote industrie. Gedurende den oorlog hebben al zijn takken van nijverheid gebloeid en zich ontwikkeld. In Duitschland bezit men de plannen en de werk tuigen die noodig zijn om kanonnen, machine geweren en geweren te maken. In den loop van een periode van diplomatieke spanning welke op „Waar is Lorrimer?" „Die' komt dadelijk." was het antwoord. „U hadt een afspraak met hem, nietwaar Langzamerhand kwamen er anderen binnen, een voor een, of in kleine groepjes, waarvan er aan een der tafeltjes gingen zitten en chemin- de-fer baccarat begonnen te spelen. Kolonel Devereux die zich begon te vervelen, kon niet nalaten zich bij hen te voegen de verleiding was hem te machtig. Hij had buitengewoon geluk en spoedig lag een groote stapel goud naast hem op tafel. Daar door aangevuurd zette hij slechts hoogere som men in. Eindelijk opziende het moet toen bijna zes uur zijn geweest zag hij Lorrimer over de schouders van de spelers, naar hem kijken. „Gewonnen?" vroeg hij. Het spel was juist uit. Devereux duwde zijn stoel achteruit en stak het goud in den zak, waarop een afkeurend gemompel gehoord werd. „Bedaard, bedaard," zei de kolonel sussend, „ik kom zoo terug, maar ik moet eerst Lorrimer even spreken." Hij dronk zijn glas uit en ging met onvaste schreden op hem toe. Lorimer stak zijn arm door den zijne en ging met hem naar de biljartzaal. „Ik heb den wissel," zei hij. „Goed," zei Devereux, „dan ben ik je vijf tien honderd pond schuldig en we zijn quitte." „Precies," antwoordde de ander tot groote handige wijze een paar weken lang kan worden verlengd, zouden al die fabrieken weer aan het vervaardigen van oorlogstuig gaan, en, ziet, Duitschland is dan weer bewapend. -Ook kan men oorlogstuig in het buitenland aankoopen, waar het kan worden vervaardigd achter onzen rug en buiten ons toezicht. Men kan geen oorlogsschepen op stapel zetten zonder dat de wereld er van weetmaar kunnen de geweren, machine-geweren en kanonnen, in heel Duitsch land verspreid, met zekerheid worden gecontro leerd Wij hebben soortgelijke tijden doorge maakt. Toen was er een ontwapend Pruisen, onder toezicht gehouden door niemand minder dan Napoleon. Men verwijt hetFransche volk wel eens te groo te luchthartigheid. Zoodra het gevaar voorbij is pleegt het zich met andere dingen bezig te hou den. Dat moge in het algemeen waar zijn, niette min is het Fransche volk ditmaal te diep getrof fen om de les te vergeten. Er is zooveel rouw, er zijn zooveel verminkten in ons land dat de ver schrikkingen van den oorlog ons elk oogenblik weer voor de oogen komen en ons doen beseffen dat wij ons land moeten beschermen. Wij hebben geen recht het te laten ontwapenen daarvoor is de toestand nog veel te ernstig en te dreigend. Er heerscht zoogenaamd vrede in Europa, maar niettemin bewijzen tal van rookwolkjes dat er nog oorlogshaarden te over zijn. Indien wij sedert den vrede niet gewapend waren geweest zou de oorlog reeds, weder zijn uitgebroken. Ziehier enkele voorbeelden Rusland is geen te veron achtzamen elementhet kan 20 millioen man mo biliseeren, het heeft anderhalf millioen man onder de wapenen, het verkeert in voortdurende gis ting en anarchie. Anderhalf jaar geleden wilde Rusland zich op West-Europa storten en tracht te het door Polen heen op te rukken. Toen heeft Frankrijk uren van doodsangst doorleefd. Als de Russische horden den Poolschen slagboom waren overgekomen, indien zij zich- met zekere Duitsche combinaties hadden vereenigd, wat zou er dan van Frankrijk en Europa zijn gewor den Maar er was in Frankrijk een leger (toej.), een leger van orde voor geheel Europa. De toestand in Rusland is sedert dien niet ge regeld Rusland blijft in aanhoudende onrust en wij weten niet wat er van zal worden. Ziedaar het groote vraagstuk. Gij zijt onze vrienden en voor 't meerendeel on ze bondgenoten. Frankrijk heeft een schuld van dankbaarheid jegens u, want dank zij uw hulp heeft het zijn leven, zijn vrijheid en zijn eer kun nen verzekeren. Toen wij de beperking van wapening ter zee overwogen, hebben wij ofschoon we onder vrienden zijn, zoodat er geen gevaar is toch gemeend voldoende vloten voor de verscherming van ons leven te moeten overhouden. Maar te land is er wél gevaar en het bedreigt ons. Ik heb onder moeilijke omstan digheden het gezag overgenomen. Indien de vre de mocht worden verstoord zal het niet zijn door een man als ik. Daarvoor heb ik ons land te ver naar den vrede geleid. Indien Frankrijk echter door een te optimistische opvatting van mij werd verscheurd en misschien verloren ging, zou ik een afschuwelijk Verrader zijn. Als wij niet de noodige strijdkrachten achter ons gehad hadden om ons te laten gehoorzamen, zou de vrede in Europa, welke zoo ingewikkeld is met die jonge pas geboren staten, verstoord zijn. Onlangs is er een poging aangewend om een der monarchiën te herstellen. Op dat oogenblik was de eendracht der geallieerden volkomen en de zaak werd dadelijk opgelost. Deze omstandighe den hebben ons niet belet om alles terzijde te stel len, wat den vrede zou kunnen benadeelen. Van den wapenstilstand af zijn wij begonnen te de- mobiliseeren. Weldra zal er slechts anderhalve lichting onder de wapens geroepen worden voor het moederland, zoodat het effectief tot op de helft verminderd zal worden. Ik moet zeggen, dat PEtEVm'S ZEEPMiL VLAARDJNGEH 74 verlichting van den kolonel. „Ik zal de zaak onmiddellijk met je afdoen." „Wat duivelWaarom zoo'n haast zei Lorrimer. „Het lijkt wel of je mij niet vertrouwt." „Neen, neen, dat is volstrekt niet het geval," zei de kolonel op zijn horloge ziend. „Maar ik heb een afspraak voor halfacht en ik heb ze daarginds aan het speeltafeltje beloofd terug te zullen komen, om hen in de gelegenheid te stellen revanche te nemen." „Ik zie, dat je nog steeds een hartstochtelijk speler beat, kolonel." zei Lorrimer lachend.„Wel nu, ik wil je een voorstel doen. Je bent mij 1500 pond schuldig en het geheele bedrag van den wissel is drieduizend nietwaar Laat er ons om loten, als jij het wint betaal je niets in het tegenovergestelde geval het volle bedrag" Na een korte aarzeling bezweek de kolonel. „We zullen driemaal trekken," hernam Lor rimer, „en de hoogste kaart wint. Brengt do kaarten hier," beval hij. Onder groote belangstelling der aanwezigen begon het spel. Intusschen werd er menige flesch opengetrok ken en menige dronk gewijd aan het geluk der beide spelers. De kolonel nam een onverschillige houding aan. Hij wenschte echter niet zooveel gedronken te hebben als hij dit vooruit ge weten had, zou hij gezorgd hebben nuchter te blijven. Het pak kaarten werd midden op tafel neer gelegd. Er ging een gegons van stemmen op toen Lorrimer een vrouw trok. Devereux volgde snel zijn voorbeeld en keerde een kleine roode kaart om. „Eén voor ons," zei Morris. Ze trokken opnieuw en ditmaal was het De vereux die won. Er volgde een korte stilte, terwijl Lorrimer zijn kaart trok. „Schop'pentien." „Daar kun je gemakkelijk boven," riep iemand achter Devereux' stoel hem toe. De kolonel boog zich voorover, de hand naar het pakje uitgestrekt. Zijn hoofd was zwaar maar dit was nog eens leven voor hem leven het omkeeren van een kaart. Flij duwde ongeduldig iemand van zich af, die op hem leunde. Toen trok hij „ruitendrie." Onverschillig nam hij zijn sigaar van het. asch- bakje naast hem. Ze was uitgegaan bedaard streek hij een lucifer af om haar weer aan te steken. Toen nam hij zijn portefeuille uit den zak en nam er een stapeltje bankbiljetten uit. „Je hebt het eerlijk van mij gewonnen," Lorrimer," zei hij, „en er zit niets anders op dan te betalen." Zijn oogen schitterden toen hij het geld in de eene hand hield en met de andere de kaarten vóór hem betastte. „O 1" mompelde hij. „Ik zou nog wel eens wil len spelen voor het laatst." Lorrimer, handige fielt die hij was, nam den wissel uit zijn zak en draaide dien tusschen de vingers heen en weer. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Ja." a dOHANNA COSTER. sunlight zeep

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1