welke thans nog aan het in ons land toelaten van buitenlandsche bouwvakarbeiders in den weg gelegd worden. Schadeloosstelling aan Kamerleden. De R. K. Kiesvereeniging „Eensgezindheid' te Hoorn heeft een motie aangenomen, waar in de verwachting wordt uitgesproken, dat het in dezen tijd voor de Schatkist zoo bezwa rend voorstel tot verhooging der schadeloosstel ling aan de leden der Tweede Kamer van ƒ3000 tot 5000, zal worden teruggenomen, c.q. door de Tweede Kamer in het algemeen belang zal wor den verworpen. Binnenscliecpvaartwet. Op de vraag van den heer Rugge betreffende het tijdstip van indiening der Binnenscheep yaartwet, heeft de heer van IJsselsteijn Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geant woord, dat het wetsontwerp thans bij den Raad 'van' State aanhangig is. De Katholieken en de steunverleening voor. Rusland. Het Centraal Bureau voor de K. S. A. mehit het volgendeHet Centraal Bestuur der K. S. A. heeft thans algeheele overeenstemming gekregen met den Bond van Comité's voor hulpverleening aan de noodlijdenden in Rusland, omtrent de vei deeling der gelden, welke de collecten langs den openbaren weg zullen opbrengen. Wij sporen de-BI. Comité's der K. S. A. en de katholieke steuncomité's aan om, wanneer zij daartoe een uibnpodiging ontvangen, volledig samen te werken met andere Plaatselijke Comité's zoo als afdeelingen van het Roode Kruis, Nan- sea-Gomité's enz. om dergelijke collecten te or ganiseeren. Deze combinaties van Plaatselijk; Comité's Zullen dan den naam dragen van „Steun voor Hongerend Rusland". Deze samenwerking bestaat dus uitsluitend ten aanzien van collecten langs den openbaren weg, zoodat onze comité's vrij zijn om nog op andere wijze gelden in te za melen, welke dan geheel aan de K. A. S. worden afgedragen. R.K. Staatsprogram. Werd reeds medegedeeld dat de R.K. Kiesver eeniging teLutjebroek de wenschelijkheid heeft bepleit voor een afzonderlijk ministerie van Landbouw, de naburige R.K. Kiesvereeni ging te Grootebroek zal nu op het Katholiek Staatsprogram zien geplaatst te krijgen de instelling van een afzonderlijk Tuinbouw- departement. D.e R.K. Kiesvereeniging te Hoorn heeft de navolgende wijzigingen op het Katho.iek Staatsprogram voorgesteld „Tegen het afbrokkelen der gelijkstellmg op het geb'ed van het lager onderwijs, worde angstvalbg gewaakt. Krachtige doorvoering eener gepaste en doel treffende bezuiniging in den overheidsdienst, zonder aanzien des persoons. Krachtige, afdoende regeling van het hu- welijksgoedcrenrecht in het belang der vrouw, volgens Christelijke beginselen. Verder werd aangedrongen op uitvoering van het programmapunt behelzende „met alle wettelijke middelen, tot een zoo spoedige mogelijke wijziging c.q. afschaffmg te komen van art. 123 Regeermgsreglemént. waardoor onze M;ss;onarjssen m Ind'ë vrije lijk hun ambt zullen kunnen uitoefenen." De verbinding Delft—Den Haag. Door al- de te Delft gevestigde industrieele ondernemingen is een adres gezonden aan den raad dezer gemeente, waaraan het volgende ontleend is Delft is langzamerhand een zeer belangrijk industrie-centrum geworden en het is niet te loochenen, dat de ontwikkeling der Verkeers middelen geen gelijken tred heeft gehouden met deze industrieele ontwikkeling. Met name zijn de verbindingen met het Oosten des lands allertreurigst te noemen. De kortste spoor wegverbinding in die richting loopt over het station Den Haag S.S. en nu is het een feit, dat men van dit station alleen langs een groo- ten omweg met de electrische tram Het Huy- gensplein kan bereiken, waar een halfuur- dienst de verbinding met Delft onderhoudt. De reis Den HaagDelft vordert gewoonlijk meer tijd dan het spoorwegtraject Utrecht- Den Haag. Maar ook de verbindingen op de lijn Amster damRotterdam laten veel te wenschen over, omdat een aantal sneltreinen Delft voorbij gaat en aansluitende treinen niet steeds on middellijk gevonden worden. Uit de richting Rotterdam is uit den aard der zaak in Den Haag nooit op aansluiting naar Delft gere kend, terwij! toch bij het bestaan van een goede tramverbinding Den HaagDelft de electrische trein RotterdamDen Haag met zijn zeer frequenten dienst in vele gevallen een goede verbinding met Rotterdam zou geven. De adressanten zijn dan ook van meening, dat in den bestaanden toestand alleen verbe tering kan worden gebracht door een zeer frequenten dienst van een electrische tram tusschen Den Haag en Delft. Het belang der industrieën zou in hooge mate gebaat zijn met een 6 a 7-minutendienst op Den Haag. Om echter een 7-minutcndienst te onderhou den, moet een dubbele electrische spoorlijn over nagenoeg de geheele lengte van Delft tot Den Haag worden aangelegd. De raad wordt verzocht bij de betrokken autoriteiten te willen aandringen op verbree ding van den Huagweg, zoodat het aanleggen van een dubbel spoor mogelijk wordt en tege lijk de bestaande rijweg wordt verbreed. De voordcelen van een 7 minuten tramver binding met Den Haag kunnen slechts dan voor een zich als handels en industrie- cen trum krach, tig ontwikkelende gemeen te ten volle worden verkregen, indien de tram de ongeveer 2 K.M. lange stad in haar volle lengte zal door snijden. Adressanten geven aanwijzingen hoe huns inziens de lijn het best zou kunnen worden aangelegd hierbij zouden tevens de bezwaren tegen het traject Oude Delft ondervangen wor den. De adressanten deelen mee, dat ingeval de dubbele spoorlijn over den Haagweg tot stand komt, zoodanig dat een 7 minutendienst zou kunnen worden onderhouden, en tegelijk een verbetering van den rijweg intreedt, en mede een oplossing wordt bereikt, waarbij de tram de gemeente Delft in haar volle lengte door snijdt, zij bereid zijn a fond perdu te storten een som van ƒ54.000, als bijdrage in de meer dere kosten, welke de Haagsche Tramweg- Maatschappij voor de vervulling van boven staande wenschen zal hebben te besteden. Uitvoer van bieten. Naar aanleiding van de door het lid der 2e kamer, den heer Braat, aan den Minister van Landbouw gestelde vragen, verneemt hel Haagsch correspondentiebureau van door gaans wel ingelichte zijde, dat de in deze vra gen gewekte voorstelling, als zou de Minister den uitvoer van bieten tot 280.000.000 K.G beperkt hebben, onjuist is. Integendeel heeft de Minister, getrouw aan zijne dit voorjaar in de le kamer aan het lid, den heer De- Boer, gedane toezegging, alle aanvragen om consent ingewilligd, zoodat eene ongekende hoeveelheid bieten kan worden uit gevoerd deze is te schatten op ca. 400.000.000 K.G. Uiteraard echter brengt de levering van een zoo enorme hoeveelheid bietqji naar het buitenland practische bezwaren met zich me de, waardoor de levering niet zoo snel gaat als de verbouwers gegeven het gunstige najaar en de groote opbrengst wel zouden wenschen, zoodat thans zelfs voor een deel der naar het buitenland verkochte bieten in het bin nenland, plaatsing wordt gezocht. Hier komt nog bij, dat er vele bieten zonder contract gezaaid, zijn, dus voor risico van de verbouwers,en dat nu ook voor deze bieten koo- pers gezocht worden. Dat voor deze bieten een prijs geboden zijn zou van 12.— of dat zij onverkoopbaar zou den zijn, is onzen zegsman geheel onbekend de daaromtrent geuite bewering blijkt dan ook geheel voor rekening van den heer Braat. Zijn intusschen de hietenprijzen momenteel lager dan dit voorjaar, dan is daarvan de uit- voerpolitiek der Regeering evenmin oorzaak als zij het is van de moeilijkheden, die zich momen teel voor sommige verbouwers voordoen. Huldiging Mgr. Nolens. Gisteravond heeft de R.K. Kamerfractie haar voorzitter, mgr. dr. W. H. Nolens bij gelegenheid van diens 25-jarig Kamerlidmaat schap een diner aangeboden in restaurant Royal te 's-Gravenhage. Aan dit diner zaten aan alle leden van de Katholieke Kamerfractie, behalve de heep van Rijzewijk, die wegens ziekte verhinderd was benevens de R. K. Ministers Ruys de Beerenbrouck, Anlberse en König. Tijdens den maaltijd werden verschillende toespraken gehouden. De vice-voorzitter van de Kamerfractie, mr. M. J. C. M. Kolkman- stelde den eerste toost in op Z. H. den Paus en H. M. de Koningin. In een tweede toespraak huldigde de heer Kolkman Mgr. dr. Nolens wegens diens groote verdiensten voor het land en de Katholieke Partij. Nadat ook Minister Ruys de Beerenbrouck den jubilaris een dionk had gewijd, sprak Mgr. dr. Nolens een dank woord. Mgr. bracht vöör alles dank aan Godver- volgens aan de Katholieke Kamerclub en aan de Katholieke kiezers die door hun hechte eenheid hebben mogelijk gemaakt, dat tot stand is ge komen, wat tot st^nd gebracht moest worden. De verschillende speeches, zoowel die van den heer Kolkman als van minister Ruys en Mgr. Nolens tintelden van den fijnen geest, dezen ^prekers eigen. Aan tafel heerschte een aangename, harte lijke stemming. (Msb.) Brood voor militairen. De heer Braat heeft aan den Minister van oorlog de volgende vragen gericht Is Zijn Excellentie bekend, dat het brood, hetwelk aan de Militairen te Millingen ver strekt wordt, van zoodanige slechte samen stelling is, dat vele soldaten het weinig, enke le nimmer eeten Is Zijn Excellentie niet van oordeel, dat thans, nu de prijzen van de tarwe zoo abnormaal laag zijn, brood aan hen Verstrekt dient te Worden, bereid uit zuiver onvermengd tarwe meel Is Zijn Excellentie bereid verbetering in die voeding aan te brengen Het Kath. Staatsprogram. De voorstellen van den Rijkskieskring Dor drecht omtrent echtscheiding en huwelijk wer den door de R.K. kiesvereenigingen te Purme- rend overgenomen. I evens werd zeer speciaal de wenschelijk heid betoogd, dat bij het neerleggen van haar mandaat door een gekozen vrouwelijk lid met voorbijgaan der plaatsvervangers wederom een vrouwelijke plaatsvervanger als lid der kamer zitting neemt. Consulaten. Bij Kon. besl. is de heer mr. F. E. H. Groen man, consul der Nederlanden in algemeenen dienst, benoemd tol consul der Nederlanden, te Kaapstad. Het conculaat te Kaapstad heeft de Kaappro vincie tot ressort. De spoorwegtarieven. Vanwege het comité Actie tegen duur reizen is aan de regeering en aan deSpoorweg-maatschap pijen een adres gezonden, waarin ernstig bczwaa1 wordt gemaakt tegen een verhooging van de verschillende tarieven voor het personenvervoer, over de invoering waarvan den laatsten tijd we derom ernstige geruchten de ronde doen. Adr. acht juist 'n verlaging van de tarieven gewenscht waar daarvan een belangrijke toeneming van het verkeer het gevolg zal zijn, waardoor ook een beter exploitatie-resultaat zal zijn te be halen, terwijl daaraan z.i. ook verbeterde com- mercieele gestie van het bedrijf kan medewerken. Met de medewerking van enkele Eerst-en Tweede Kamerleden zal 't bestuur trachten den minister van waterstaat te bewegen, een even tueel voorstel van de maatschappijen, om de tarieven te verhoogen, niet goed te keuren. Een nog hooger opvoeren van de tarieven acht het comité in strijd met het maatschappelijk belang, dat ten nauwste betrokken is bij "zoo goedkoop mogelijke middelen van vervoer. De Oestereultuur. Gemeld wordt dat door een aantal belangheb benden bij de Oestercultuur in Zeeland dezer dagen tot den Minister van Financiën een ver zoek om schadeloossteling werd ingediend. Dit verzoek berust op de overweging dat adressanten door een handeling van den Staat der Nederlan den in hare bedrijfsbelangen werd benadeeld en bovendien door den Staat tot een rechtsprocedure in hoogste instantie genoodzaakt. De uitspraak van den Hoogen Raad stelde adr. volkomen in het gelijk. In deze uitspraak lag een veroordeeling opgesloten van de han delingen namens den Staat tegenover adr. ge pleegd. Op dien grond worden thans verzocht vergoedingen, eveneens de proceskosten, die tezamen eenige duizenden guldens hebben be- loopen. De premiebetaling voor de verzekerden ingevolge de Invaliditeitswet. Ten einde tegemoet te komen aan het vooral door grootere werkgevers meermalen geopper de bezwaar verplicht te zijn elke week een ze gel te plakken voor hun arbeiders, is thans bij K.B. bepaald, dat aan werkgevers, die meer dan 25 verzekeringsplichtige arbeiders in vas ten dienst hebben, Vergunning kan worden verleend over meerdere weken tegelijk te plakken Inplaats van weekzegels behooren dan blok- zegels te worden geplakt, naar gelang men over 4, 9 of 13 weken tegelijk wenscht te plakken. Een werkgever, die van deze bepaling ge bruik wenscht te maken, moet dit verzoeken. Een daartoe strekkend formulier wordt op ook telefonische aanvrage door den Raad van Arbeid toegezonden. Ten einde zekerheid te hebben, dat de aan vrager zijn verplichtingen ten aanzien dei- premiebetaling zal nakomen, moet hij ten kan tore van den Raad van Arbeid een waarborg som storten. Deze waarborgsom bedraagt naarg gelang vergunning verleend wordt om de pre mie na verloop van 4, 9 en 13 weken te beta len, respectievelijk 2.50, ƒ5.50 of ƒ8.-— voor iederen verzekeringsplichtigen arbeider, voor wien de bijzondere premiebetaling gevraagd wordt. De Economische inzinking. Mede in verband met den aandrang in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, hoofd stuk 10 der Staatsbegrooting 1922 door eenige leden uitgeoefend, dat de Minister zoo spoedig mogelijk aan de Commissie voor Economische Politiek zal opdragen een onderzoek in te stellen naar den toestand in de takken van nijverheid, welke het meest onder de inzinking, ten gevolge van den crisistijd, lijden, zal genoemde commis sie onder Voorzitterschap van den Minister van Landbouw, Zaterdagmiddag aan diens depar tement een vergadering houden ter bespreking van de vraag of er maatregelen te nemen zijn en zoo ja, welke, in verband met de algemeenc economische inzinking. De toestand van onze metaalindustrie. Het bestuur der Handelsvereeniging van me- taalindustrieelen, Vertegenwoordigend vrijwel de heele Nederlandsche Metaalnijverheid, heeft een open brief aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gericht, waarin het den volgens hem hoogst ernstigen toestond van de Nederlandsche metaalnijverheid uiteenzet. De toestand wordt, aldus heet het, steeds slechter en overheidssteun dringend noodig. Hoe die steun moet zijn, zet het bestuur nader uiteen in vier punten. Ten eerste moet de overheid als regel haar bestellingen in het binnenland doen en de binnen- landsche industrie altijd laten meedingen, daar bij bepalend dat de buitenlandsche inschrijver zijn aanbod in Nederlandsche valuta en tegen vasten prijs moet doen. Ten tweede steune de overheid de metaalnijverheid hier en in Indië met het verstrekken van credieten aan particuliere ondernemingen, op voorwaarde, dat de ont vanger van crediet bestelt bij de Nederland sche metaalnijverheid. Zoo'n crediet zou, meent het bestuur, heel wat meer nut afwerpen dan het crediet van 200 millioen aan Duitschland heeft gedaan. Ten derde is vermindering van de op de industrie drukkende sociale en fiscale lasten noo dig, zal onze industrie tot concurrentie met het buitenland in staat zijn. Ten vierde vraagt Ingezonden Mededeelingen. Bij Zenuwachtigheid neemt Zenuwen en Lichaam adressant, dat de Regeering zal trachten wij ziging te brengen in de Duitsche prijspolitiek, die aan de eigen industrie de grondstof goedkoo- per levert dan aan de buitenlandsche. Belastingzaken. Het antwoord van den heer de Geer, Mi nister van Financiën, op de vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Blomjous, in zake de interpretatie van artikel 70, alinea 2, van de wet op de inkomstenbelasting 1914 luidt als volgt I. Naar de meening van den ondergetee- kende heeft art. 70, tweede lid, der wet op de inkomstenbelasting 1914 met boeken en bescheiden op het oog boeken en bescheiden, waarover de werkgever voor zich zelf in privé of wel voor zijn zaken de beschikking heeft. De notulen van de vergadering van aandeelhou ders van naamlooze vennootschappen behooren daartoe niet. Het antwoord op de eerste vraag luidt dus ontkennend. II. In verband met de ontkennende beant woording van de eerste vraag kan antwoord op de tweede vraag achterwege blijven. III. Voor zoover deze vraag het oog mocht hebben op bescheiden, waarover de aangever voor zich zelf in privé of wel voor zijn zaken de beschikking heeft (vergelijk het antwoord op de eerste vraag), is de ondergetoekende van meening, dat het vragen van inzage van die bescheiden voor de regeling van den aanslag zijn belang kan hebben. De zeer particuliere aange legenheden, waarvan de Vraag melding maakt, zullen toch wel aangelegenheden van vermogens rechtelijken aard zijn, en die behoort de fiscus te kennen. Ter voorkoming van misverstand zij hier aan toegevoegd dat, indien het betreft een aangifte van een naamlooze vennootschap voor de oorlogswinstbclasting of voor de dividend en tantiémcbelasting, de inzage van notulen zeer zeker gevraagd kan worden (vergelijk artt. 42 en 46 der wet op de oorlogswinstbelasting 1916 en art. 17 der wet op de dividend en tantieme belasting 1917). Het afwerken van woningen. De Minister van Arbeid heeft tot de Ge meentebesturen het volgend schrijven gcr:cbt Mij 's gebleken, dat ;n sommige gevallen woningen, waarvoor premie is verleend, na uitbetaling van de premie, hetgeen in den re gel geschiedt wanneer de woningen glas en waterdicht zijn aanstonds worden betrokken, zonder verder in overeenstemming met dc overgelegde teckening en met inachtneming van de voorwaarden aan de toekenning der premie verbonden, te worden voltooid. In het belang van de Volkshuisvesting moeten deze misbruiken zooveel mogelijk worden tegenge gaan. Uitbetaling van de premie pas na algeheele voltooing van de woning is niet gewenscht met het oog op betalingsmoeilijkheden van belanghebbenden. Ik verzoek u daarom o.m. in gevallen waarin met grond kan worden vermoed dat de wo ningen na de uitbetaling van de premie niet behoorlijk zullen worden voltooid en afge werkt, tijdelijk een gedeelte van de betaal baar gestelde premie in te houden, echter niet meer dan ten hoogste 20 pet. van de premie en dit eerst dan uit te betalen, zoodra de wo ningen ten genoege van het gemeentebestuur zullen zijn afgewerkt. Tevens zoude ik het op prijs stellen, indien u zoudt willen doen nagaan, of excessen als vorenbedoelde, zkth in uwe gemeente wellicht reeds hebben voorgedaan. Van eventuecle gevallen ontvang ik gaarne bericht. De Kamerverkiezingen. In de verschillende kath. kiesvereenigingen van den Rijkskieskring Utrecht zijn candidaat gesteld de aftredende leden de heeren G. Bulten, PHaazevoet, mr. J. van Schaiken mr. A. baron van Wijnbergen, en verder de heeren mr. J. A. H. Bakker, Nijmegen, S. Bruijsten, 's Gravenhage, G. Kokke, Nijmegen, mr. C. Prinzcn, Ooster beek, dr. H. van der Velden en dr. J. G. C. Vriens, beiden Nijmegen. (Centr.) De definitieve groslijst van (kath.) candidaten in den Rijkskieskring Tilburg is thans vastgesteld Dc volgorde der candidaten is bij loting bepaald als volgt A. H. Arts (aftr.) Tilburg W. L. H. H. Ver palen, Breda dr. G. M. Kusters, Tilburg ir. A. J. L. Juten, Bergen op Zoom ir. L. J. M. Feber, 's Gravenhage J. v. Rijzewijk (aftr.) Til burg H. P. M. Verlinden, Bergen op Zoom T. L. D. Nivard, Rotterdam mr. J. C. A. M. van de Mortel,Tilburg mr. P. M. Arts, Tilburg Mevr. J. KallerWigman, Breda W. J. P. Juten (aftr.) Bergen op Zoom J. H. Kraij, Breda sanatocen ZQne DoorMoogwat tHghtit d, AARTSBIS SCHOP „u BOMBAY Uhrljtt Jk oebruit ger* Sanatogen op ohte's advies en vind daar steeds teer teel baa* bi/

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2