schaffing lager zijn dan de collectieve contrac ten aangeven. Medegedeeld werd nog, dat, ten dienste van de werkverschaffing, onteigening met spoed kan plaats hebben, en voorts verklaarde de heer Detiger zich bereid, voor de gemeenten steun te bepleiten bij Ged. Staten. Verboden uitvoer. Het Verbond van Ned. Fabrikanten Vereeni- gingen heeft den minister v. Landbouw, Nijver heid en Handel verzocht om zoo spoedig mogelijk 'n wetsontwerp in te dienen, waarbij derregeering de bevoegdheid wordt gegeven, om in geval door wettelijke of regeeringsmaatregelen van een bepaald land, bepaalde Nederlandsche belangen zouden worden, geschaad of bedreigd bij alge- meenen maatregel van bestuur den invoer van bepaalde artikelen uit dat land te verbieden, gedurende den tijd, dat de voor de Neder landsche belangen nadeelige maatregelen in dat vreemde land bestaan. Zulks naar aanlei ding van Spaansche maatregelen t.a.v. den invoer van gloeilampen. Bestrijding der werkloosheid. Gedeputeerde Staten van Utrecht stellen aan de provinciale staten voor ter bestrijding der werkloosheid 250.000 beschikbaar te stel len voor verbetering van den weg Wouden bergLeersum, 50.000 ter verbetering van wegen die niet in het provmc'ale wegenplan zijn opgenomen en 100.000 ter verbetering van inrichtingen bij de provincie in onderhoud of waarop zij toezicht heeft. Uitbreiding van Haarlem. Gisteren is aan de verschillende gemeente besturen verzonden het ontwerp van wet tot uitbreiding der grenzen der gemeente Haarlem Met ingang van 1 Januari 1923 worden volgens het ontwerp, gedeelten van de gemeenten Bloe- mendaal, Heemstede, Haarlemmerlieden, Spaarn woude en Spaarndam, benevens de geheele gemeente Schoten aan de gemeente Haarlem toegewezen en wordt het overblijvende der gemeente Spaarndam aan de gemeente Velzen toegevoegd niet noodeloos van de officieele prijscourant af te wijken, beliep het verlies 15.125.000,van de Nederlandsch- Indische Escompto-Maatschappij 6.300.000 en voor de Uniebank voor Nederland en Koloniën 2.650.000. Uit den aard der zaak zijn de verliezen bij de provinciale instellingen tot veel bescheidener bedragen beperkt gebleven, omdat deze banken met veel kleinere kapitalen werken. Hetzelfde geldt ook voor de Andere stedelijke instel lingen." Verliezer van eenigen omvang werden geleden door de aandeelhouders van de volgen de banken Amsterdamsche Liquidatie-Kas 1.890.Ó00, Disconto M'ij 1.230.000. Gclder- sche Credietvereeniging 3.494.000 Nationale Bankvereeniging 1.500.000 en Slavenburg en Co's Bank 1.188.000. Bij de in het buitenland werkende banken beeft B. volledigheidshalve ook de Neder landsche Bank voor Zuid-Afrika en de Trans- vaalsche Bank- en Handelsvcreeniging ge noemd. De aandeelhouders der eerste zagen de waarde van hun bezit achteruitgaan met 259.000, doch die der tweede instelling zagen die toenemen met 192.000. Het groote verlies ad 12.067.000, dat deze afdeeling aanwijst, komt practisch geheel voor rekening van de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika, welker aandeelhouders in tien maanden, tijds een strop van 12.000.000 leden. De aandeelen der kassiersinstellingen zijn een rustig bezit gebleken, die der circulatiebanken een voordeelig. De strijd in de metaal-industrie. Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal Maandagmiddag a.s. te Utrecht, een buitenge wone algemeene vergadering houden, vooraf gegaan door een vergadering van het Algemeen Bestuur van dit Verbond, teneinde maatrege len te bespreken, waardoor verkregen wordt een zoo hoog mogelijke opvoering van den financiee- len steun der Christelijke Vakbeweging voor de. in staking zijnde leden van den Christelijken Metaalbewerkersbond. Het dagelijksch bestuur van het C. N. V. zal met voorstellen komen, waardoor verkregen zal worden, dat voor geruimen tijd de steun verlening verzekerd zal zijn. Burgemeester van Hilversum. De „Gooi- en Eemlander" zegt uit goede bron te vernemen, dat jhr. mr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg, burgemeester van Baarn, ernstig in aanmerking komt voor een benoeming tot burgemeester van Hilversum. Carel de Wild. In de American Art News leest do Avp. dat onze oud-landgenoot Carel de Wild, restaura teur van schilderijen en docent aan de Pensyl- vania Universiteit, aan de nieren lijdende is en dat zijn toestand, na een operatie, reden tot be zorgdheid blijft geven. De koersverliezen ter Amsterdamsche Effeetenbeurze. Batavus becijfert in „In- en Uitvoer" de in het laatste jaar op de beurs geleden verliezen. De een taxeert ze op even zoovele honderden als een ander op duizenden millioenen. Hij heeft zich bij zijn calculaties bepaald tot de voornaamste aandeelen en deze groepsgewijze behandeld. Begonnen met de bankaandeelen, in ver schillende groepen te zamen gevat, komt hij tot de volgende koersverliezen (afgerond) Grootbanken48.128.00 Cultuurbanken - 138.675.000 Andere stedelijke instellingen .- 3.570.0000 Provinciale instellingen- 8.112.000 In 't buitenl. werkende instell. - 12.067.000 Kassiers instellingen - 375.000 wordt 210.927.000 Koerswinst Circulatiebanken .- 1.360.000 Totaal koersverlies f 209.567.000 Van het koersverlies, dat de houders van aandeelen van grootbanken in de eerste tien maanden van 1921 hebben geleden, komt 23.625.000 voor rekening van de Rotterdam- sche Bankvereeniging, 12.100.000 voor die der Amsterdamsche Bank en 4.680.000 voor die van Marx en Co's Bank. De verliezen op de andere aandeelen waren Bank-Associatie 2.625.00, Incasso-Bank 3.500.000 en Twent- sche Bank W.598.000. De Twentsche Bank is de eenige der groot banken, waarvan bij de beurswaardeering de waarde zoowat gelijk wordt gesteld aan de no minale waarde van kapitaal en reserves. Bij de cultuurbanken hebben de aandeelhou ders der Nederlandsch-Indiscne Handelsbank zich de grootste verliezen moeten getroosten zij zagen dewaardevan hun bezit met 63.800.000 achteruitgaan. De positie der Nederlandsche Handelmaatschappij is, in percenten uitgedrukt, gunstiger,doch het verlies bereikte hier ook een hoog totaal, nl. 50.800.000. Voor de Koloniale Bank, welke, hoewel eigenlijk geen bank; B. toch in deze rubriek heeft gehandhaafd, ten einde De bedreigde K.L.M. Het voorstel van eenige Kamerleden, om 170.000 van de 370.000 groote subsidie aan de K.L.M. te schrappen, heeft, naar ons bleek, bij bestuur, aandeelhouders en belang stellenden in de luchtvaart de grootste ontstel tenis verwekt. Het voorstel kwam als een don derslag uit een helderen hemel, want men moen- I de, dat de subsidie., welke het alleen „trots de grootste toewijding en zwaarste offers van belanghebbenden, mogelijk maakte de Neder landsche kleuren in de lucht te handhaven, volkomen veilig zou zijn. Een der bestuursleden heeft dan ook zijn overkropt gemoed voor ons uitgestort en wij stellen er prijs op over te vertellen, wat hij ons mededeelde. De vermindering der subsidie, verklaar de hij, bedreigt ons met den ondergang. Het wordt onmogelijk de concurrentie met de sterk gesubsidieerde Engelsche maatschappijen en mot de zeer sterk gesubsidieerde Fransche maat schappijen vol te houden en het gevolg zal zijn, dat Nederland niet meer kan deelnemen aan de Internationale Luchtexploitatie, waarin het zoo goede en geëerde plaats zich veroverd had. Nog dezer dagen verklaarde een Engelsch- man rondborstig, dat hij de K.L.M. „the fi nest company in the world" achtte. Zelfs in het Engelsche Hoogerhuis heeft men waar- deerend over ons werk gesproken. I Het gevolg van onze verdwijning zal zijn, I dat de buitenlander hier baas wordt en ons de wet voorschrijft. Hem zullen de terreinen toevallen te Schiphol en Rotterdam, waaraan zooveel is ten koste gelegd. Ons kapitaal van een millioen, verstrekt in het vertrouwen dat de Regeering den onder- nemenden particulier, die Nederland's inter nationalen naam zeker meer op 't oog had dan winst bejag (men wist en weet dat bij eiken vliegtocht nog geld bij moet), zal ook voor een groot deel verloren zijn, want wat zal de ver koop der toestellen enz. opbrengen W ij hopen dan ook van harte, ging onze verteller voort, dat de Kamer zeer ernstig zal willen overwegen, wat de verdwijning der K.L.M. voor den naam van ons land zou be- teekenen. Er komt zeker een tijd, waarop de luchtvaart rendabel zal zijn, maar dan is onze kans verkeken en zal ons bijna altijd achteraan- komen een onherroepelijk te laat worden toe geroepen. Wij waren nu op tijd, we hebben ons met ontzaglijke moeite boven water gehouden. Wij hebben gevlogen als anderen niet durfden en wij hebben een volkomen schoone ongelukken- lijst, zooals geen concurrent er een naast kan leggen. Zal men thans al die inspanning beloonen met een doodvonnis Onder den indruk dezer argumenten hebben wij weer onze redactietafel opgezocht. Ze zijn o.i. een onderzoek waardig. (Vad.) Sociale verzekering. In zijn Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging der wet op de Rijksverzekeringsbank, der Ongevallenwet der Invaliditeitswet en der Ouderdomswet, herinnert de Minister dat hij duidelijk heeft aangegeven dat de bedoeling uitsluitend is bepaalde lasten, aan de uitvoering der sociale verzekering ver bonden, welke tot nog toe het Rijk droeg, voor het gevolg te doen dragen door de met de uit voering dier verzekering belaste organen. Die overbrenging van lasten is gelet op den zorgwekkenden toestand van 's Lands financiën, redelijk en er bestaat geen enkel redelijk motief, waarom de administratie kosten van de uitvoering der sociale verze kering niet evenals alle overige kosten der verzekering moeten worden gedragen door de bij de verzekering betrokken volksgroe pen. Het bedrag dat volgens het onderhavi- vige wetsvoorstel van het bedrijfsleven zal worden afgewenteld, beloopt per jaar onge veer 1.628.000. Een andere vraag is het echter of de tegenwoordige wijze van ver deeling van de administratiekosten tusschen Rijksverzekeringsbank en overige ïisicodragers billijk is. Hij zal deze kwestie nader onderzoeken en daarbij de voorlichting vragen van buiten de Rijksverzekeringsbank staander). Waar de risicodragende maatschappij het in haar hand zou hebben de financieel onmachtige werkgevers naar de Bank af te schuiven, eischt de billijk heid, dat de op die werkgevers onverhaal bare preiniën niet uitsluitend worden gelegd op de schouders der bij de Bank verzekerde werkgevers. Hoewel in de jaarlijksche bijdrage van 21 Va millioen gulden door het Rijk aan de Bank uit te keeren 1.800.000 tot dekking van de administratiekosten is begrepen, heeft de minister dat artikel niet betrokken in de herzie ning Van de financieele verhouding van het Rijk en de Rijksverzekeringsbank en wil daarmede en met de daaraan verbonden premieverhooging wachten tot de eerste wetenschappelijke 5jaar- lijksche balans van het Invaliditeitsfonds. De Minister verheelt niet de mogelijkheid, dat deze balans een tekort aan baten zal uitwijzen. De politiek van het bestuur der Rijksverzekerings bank is bij voortduring gericht op zooveel moge lijk behoud van het evenwicht van baten en .lasten van het Invaliditeitsfonds en ook bij de uitvoering van de art.. 99 en 100 der Invaliditeits wet wordt met de belangen van dat fonds reke- i>ing gehouden. De beslissing tot het nemen van eenigen maatregel als in die artikelen bedoeld, berust bij het Bankbestuur en niet bij de Raden van Arbeid, zoodat voor vrees voor te grooten invloed van de Raden van Arbeid, geen grond bestaat. Voor het richtige beheer van het Invali diteitsfonds is gezorgd. Bij nota van wijziging is een wijziging gebracht in artikel 6 met het oog op de waarschijnlijkheid dat het wetsontwerp niet vóór 1 Jan. 1922 tot wet zal worden verheven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Tentoonstelling V. P. i\'. Wij vestigen de aandacht op de advertentie van de Onderafd. Schiedam en Omstr. V. P. N. Deze vereeniging hoopt haar 9e. Tentoonstelling te houden, ditmaal in het gebouw de Vriend schap," bij de Vlaardingerpoort. Naar ons is me degedeeld, zal er Veel te zien zijn. De inschrijving is al eerder gesloten moeten worden dan het voor nemen was, de oorlogstijd is achter de rag, er is nu weer voldoende graan te bekomen, vandaar dat liefhebberij om kippen te houden weer is toe genomen. Omtrent het lidmaatschap van boven gen. vereeniging zijn inlichtingen te bekomen bij het bestuur op de tentoonstelling. Ingeschreven zijn van het leghornras de kleur- variëteiten wit, patrijs, zwart, buff en zilver Verder is er een mooie collectie Bar nevelders ingeschreven, de kip welke heden het meeste gevraagd wordt, verder Plymouth Rocks, Wyandotte, Holl., Hamburgers en Friesche goud- pel. Verschillende konijnenrassen van de kleinste tot de grootste soorten, verschillende eendenras sen, ganzen, kalkoenen, sier- en postduiven, ge slacht, pelswerk, bereide en geverfde huiden, granen, zaden, Guineesche biggetjes (marmotten) Broedmachine (hoofdprijs voor de verloting, alle prijzen worden aangekocht op de tentoonstel ling), een kunstmoeder, automatische voederbak ken. zang-, kamer- en volière vogels. Ter opluistering is tentoongesteld een bijen kast, waarin men de bijen kan zien werken, bijen- producten, zooals honig, was, de gereedschappen welke een ijmker gebruikt in zijn bedrijf. De ijmker JC. Swart, van Zcgwaart, zal een en ander verklaren. Is een opwekking om deze tentoonstelling te bezoeken wel noodig Wij gelooven het niet, wij hopen dat de moeite van het bestuur, beloond mag worden door een druk bezoek. De entréeprijs is voor iedereen geen bezwaar. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Notaris E. J. M. de Kat, Rotterdam. Afslag 25 November, babriekspand en erve, met magazijnen, kanto ren en werkplaatsen enz. Boterstraat no. 28 en 30, te Schiedam, achter uitkomende aan de Schie,ter grootte van 2.52 Are, in veiling 18.200. Verkocht voor 20300. Jen n a d e 1c van kostgangers van het tehuis van de Scheepsbouw Maatschap pij „Nieuwe Waterweg" aan de Korte LIaven no. 3 zijn 2 paar schoenen en een regenjas gesto len. ton en is nog slechts zes jaren oud. Er is gisteren in het want een lijk gevonden van een lid der bemanning. Men vermoedt van een matroos, doch de identiteit is nog niet vastgesteld. De lading heeft, voor zoover zij niet over boord geslagen is, ernstig geleden. Pakken papier in het ruim waren door het veertien- daagsch verblijf in het zeewater uitgezet bleken totaal onbruikbaar. Met een groote hoeveelheid mais, welk<- grootendeels buiten de zakken ligt waarin zij is verpakt geweest, zal het waar schijnlijk beter gaan. De kippen zullen er echter een hartig hapje aan hebben. Alles in het vaartuig de lading, de kajuit, de stoom ketel, de machine, is overdekt met een laagje Zuiderzeeslib. De indirateur in de machine kamer wijst nog steeds aan „Volle kracht vooruit." Naar w ij vernemenzalindeChc mische fabriek op de Vondelingenplaat, waar verscheidene Schiedammers werkten begin Dece- ber geleidelijk de arbeid worden hervat. Zooals men weet, is deze fabriek een viertal maanden gesloten geweest. Treurige toestanden. Men meldt aan de ,,Tel." uit Vaals Door de daling van de mark zijn de Holland sche arbeiders, die inDuitschlandwerkverrichten, in marken betaald worden en op Iiollandsch grondgebied wonen in.een zeer ongunstige po sitie gekomen. Door de sterke daling van de markvaluta zijn hun inkomsten sprongsgewijze met 3 a 400 procent gedaald, terwijl hun uitgaven on geveer hetzelfde gebleven zijn. Vooral in Kerkrade, Simpelveld, Bocholtz, maar in de eerste plaats in Vaals, waar die arbeiders woonachtig zijn, is de toestand uiterst précair geworden. In Vaals is door de ligging de geheele be volking op Duitschland aangegeven en ver dient het grootste gedeelte der arbeiders zijn loon in Duitsch geld. Door de slechte verbinding met het overig' Nederland is het voor de arbeiders te Vaals nagenoeg onmogelijk hun brood in Holland te verdienen. Industrie heeft Vaals niet meer en de malaise is in Zuid-Limburg zoo groot, dat thans, ook al waren de verbindingen beter, geen voldoende arbeid te krijgen zou zijn. De meeste arbeiders werken, hetzij op de Duitsche mijnen om Aken, hetzij in de machine fabrieken of de textielindustrie in het Duitsche grensgebied. Hun inkomsten bedragen, zooals een door ons ingesteld onderzoek uitwees, gemiddels 400 500 mark per week, wat dus zeggen wil, dat deze mcoschen, waaronder vaders van huisgezinnen 5 6 gulden per week binnen brengen. Wel heeft de Nederlandsche regeering aan sommige categorieën van arbeiders, die hun brood in Duitschland verdienen, een toeslag gegeven op hun loonen, den z.g. marken toeslag doch deze toeslag is geheel onvoldoende om met het loon ook maar eenigszins in het on derhoud te voorzien en bovendien profit, eren daar slechts weinige arbeiders van. De gemeente Vaals is te arm om de betrokke nen financieel te ondersteunen. In den gemeenteraad heeft men dezen nood toestand, waarin Vaals gekomen is, terdege besproken en besloten steun aan de regeering te vragen. Een commissie is benoemd om de te nemen maatregelen te bespreken en een audiëntie met den minister is bereids aangevraagd. Getracht zal worden financieelen steun te krij gen van de regeering, om de arbeiders ten minste een inkomen te verschaffen, waarvan zij kunnen leven. Indien er in Holland arbeid te krijgen was, bijv. door de op de Hollandsche mijnen arbei dende Duitsche arbeiders te ontslaan en hier voor Hollandsche mijnarbeiders te nemen, of een deel der werklieden werk tc verschaffen door het vlugger aanleggen van de tramwegver binding' met Maastricht, zou ook aan dezen toestand voor een deel een einde kunnen worden gemaakt. In Vaals wordt groote armoede geleden. Er zijn huisgeinnenwaar niettegenstaande de vader een goed werkman is en ook werk inDuitschland heeft, in geen weken iets anders als aardappelen en brood op tafel gekomen is. Sommigen verdienen zelfs niet genoeg om de huishuur te betalen Voor de Duitsshers, die in Vaals wonen is nu aan de Duitsche regeering gevraagd levens middelen uit Duitschland te mogen invoeren, omdat in Holland deze onmogelijk betaald kun nen worden. UIT ROTTERDAM. Een Noord-Hollandsche koopman heeft bij de politie aangifte gedaan, dat gisternacht in een huis ni den Houttuin uit zijn portefeuille 7000 tot 8000 is gestolen. Niet onmogelijk is het ook, dat dit geld hem ontstolen is in den trein van Amsterdam naar Rotterdam terwijl hij sliep. Gemengd Nieuws, De „Deventer I''. De „DeventerI" een boot van J. en A. van der Schuit's stoomboot maatschappij, welke in den storm van 6 Novem ber een prooi der golven is geworden en in de Zuiderzee is gezonken, is gelicht door een bok van Van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam. Het vaartuig zal naar Verschure's Scheeps werf worden gebracht. Het schip bleek niet lek te zijn. Ook in de machinekamer waren alle kranen gesloten. Het lijdt dan ook geen twijfel of de boot is omge slagen, tengevolge van de hooge zeeën. Zij had een zwaren deklast, zooals de Zuiderzeebooten in den regel hebben. Het vaartuig meet 150 Branden. Te Blerik is afgebrand de wo ning van R. V.,~aan de Sint Anna-kapel. Met moeite kon de aangrenzende herberg van V. be houden blijven. Te Eindhoven is de schoenfabriek van de firma H. van den Couwenberg afgebrand. De redders der „Dais y". Woensdag middag had aan het Duitsche vice-consulaat, te IJmuiden de officieele uitreiking plaats van een gouden remontoirhorloge met inscriptie aan den trawlschipper Jan Koeman en aan den matroos A. Visser, den kok R. Tol en den stoker A. Akkerman een oorkonde en ieder 75, hun geschonken door de Duitsche regeering wegens het met levensgevaar redden van de schipbreu kelingen van den Duitschen driemastschoener „Daisy" op 19 Januari 1921. Groote j a c h t p a r t ij. Bij de Woensdag te Gortel en onder Niersen door Z. K. II. Prins Hendrik, zijn broeder Hertog Adolf, en eenige genoodigden gehouden jachtpartij, zijn 125 wilde zwijnen en 10 herten geschoten. Alle deelnemers vereenigden zich na de jacht in hotel „De Keizerskroon" aan een diner. De ontaarde moeder. Vrouw B. wier kind in verwaarloosden en mishandelden toestan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2