DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EK 14ste Jaargang. Maandag 28fNovember 1921. No. 13197. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert entiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bultooiandsefe Nieuws DE IERSCHE KWESTIE. Alen ma°kt zich te Londen zeer bezorgd over de vraag, of de regeering er in zal slagen, de te genstrijdige partijen in Zuid- en Noord-Ierland te verzoenen. Een der bladen meldt, dat de eer ste minister bij zijn besprekingen met Si» James Craig aan dezen gewijzigde voorstellen heeft voorgelegd voor de oplossing van het Iersche vraagstuk op de basis van een parlement voor geheel Ierland. Craig is naar Belfast vertrokken, ten einde het kabinet van Ulster te raadplegen over den toestand, en men verwacht, dat hij in het be gin der vo'gende week op de voorsteden za' antwoorden. De „Times" zegt, dat de beslissing der ko mende dagen zal moeten uitmaken, of de on derhandelingen kunnen worden voortgezet of niet. Het kabinet van Ulster te Belfast en dat van Dail Eireann te Dublin zullen zich uitspreken over de voorstellen in hun definitieven vorm. Inmiddels stelt de regeering alles in het werk om een overeenkomst te verkrijgen. Vol gens de „Daily Express" gait de strijd voor namelijk tusschen de gematigden eenerzijds en de extremisten van alle partijen anderzijds. De rede, welke gisteravond is uitgesproken door Sir Garden llewart, die in hot laatste stadium der onderhandelingen met Sinn Fein was toegevoegd aan lord Birkenhead, en die een onderhoud heeft gehad met den eersten minister na diens 1 esp reking met Sir James Craig, viel voornamelijk op door den nadruk, welke er in werd gelegd op onvoorwaardelijke trouw aan de kroon, in Ierland zoo goed als in elk deel van het Britscherijk. Deze trouw, aldus de attorney-gene- ral,isheteerstegrondbeginsel,waaraangeenminis- ter en geen loyaal onderdaan mag tornen. Met den grootsten nadruk zeide de attorney-generalHet is met mogelijk, dat de Ieren binnen de broeder schap van volken, welke door het Britsche rijk wordt gevormd, tegelijkertijd vreemdelingen en medeburgers zouden kunnen zijn. Spreker kon zich niet voorstellen, dat een Britsche regeering ook maar een oogenblik zou kunnen denken aan een Iersche republiek, onder welken naam ook, of daarover zou willen debatteeren, wanneer de burgers dezer republiek niet verplicht waren tot onvoorwaardelijke trouw aan de kroon. Men is van oordeel, dat deze rede de atmosfeer een weinig heeft doen opklaren, door de gerust stelling, welke zij zoowel Voor Ulster en de bewo ners van Groot-Brittannië, als voor de Ieren in het geheele rijk beat, die het als een dwaasheid zouden beschouwen, wanneer zij als vreemdelin gen zouden worden behandeld. DUITSCHLAND. Zaterdag heeft te Berlijn het rijkskabinet weel een bijeenkomst aan de credietactie der industrie gewijd. Na afloop van de vergadering gaf Stinnes, die via Rotterdam naar Berlijn teruggekeerd is, aan enkele leden van het kabinet, waaronder den rijkskanselier, inlichtingen over zijn reis en over de resultaten van die besprekingen, die hij in de Engelsche hoofdstad heeft gevoerd. Een gedach- tenwisseling, die twee uur duurde volgde daarop Over het resultaat Van Stinnes' reis doen aller lei geruchten de ronde. In kringen der Duitsche volkspartij wordt be weerd, dat het resultaat gunstig is, terwijl in an dere politieke kringen verzekerd wordt, dat Stinnes niet heeft bereikt, wat hij hoopte te be reiken. 1 Iet feit, dat Stinnes zijn indrukken aan enke le leden van het kabinet heeft medegedeeld, moet in geen geval worden beschouwd als het bewijs, dat Stinnes toch in regeeringsop dracht naar Engeland is gereisd. Dit is niet het geval geweest De regeering heeft alleen het oordeel van den grooten industrieel willen kennen. OPPER-SILEZIE. Binnenkort zal effn Duitsch-Poolsche econo mische conferentie in zake Opper-Silezië worden gehouden. Er is nog niet uitgemaakt in welke stad de on- derhandt laars bijeen zullen komen te Beuthen of te Kattowitz. Deze laatste stad heeft de meeste kansen. De verschillende viaagstukken zullen in 12 commissies worden behandeld. 11 dezer commis sies zijn reeds samengesteld. De eerete commissie behandelt, de spoorwegen, de tweede water en electriciteit, de derde de valutavraagstukken, de vierde post, telegraaf en telephoon, de vijfde het douanestelsel, de zesde de kolen en andere mijnproducten, de zevende de organisaties van arbeidsgevers en arbeidnemers, de achtste de sociale Verzekeringen, de negende het verkeers wezen, de tiende de rechten der nationaliteiten, de elfde de bescherming der minderheden, terwijl de twaalfde een soort commissie over de andere commissie en over het scheidsgerechtshof zal zijn. De elfde commissie zal haar werkzaamheden te Genéve beginnen en later in Opper-Silezië voort zetten. BELGIE EN LUXEMBURG. Gemeld wordt, dat de Belgische regeering besloten heeft een nota te zenden aan de Luxem- burgsche regeering, waarin gezegd zal worden, dat het aannemen van de motie-Pruem betref fende verdaging van de Belgisch-Luxenxburg- sche overeenkomst, een zeer gespannen toestand tusschen de beide regeeringen zou doen ontstaan. ROEMENIE. Tituleseo, de Roemeensche minister van fi nanciën vertoeft op het oogenblik te Parijs ten einde besprekingen te houden voor de aflossing van bepaalde Roemeensche schatkist obligaties, welke vervallen zijn. Ook zal hij besprekingen houden met Fransche bankiers en financieele deskundigen, ten einde de maatregelen te bespre ken welke zouden kunnen worden genomen ten einde den verderen koersval der Roemeensche valuta tegen te gaan. ALLERLEI. De Amerikaansehe generaal Allen gaat dezer dagen naar Londen, voor aangelegenheden be treffende de Amerikaansehe bezetting in Duitschland. De „Matin" verneemt uit Berlijn, dat te Heidenau 343 vuurmonden van 105 mM. zijn gevonden, welke gereed waren, om op affuiten te worden gemonteerd. 8 1 Bë K i a E tl R. K. Staats program. In de vergadering van de R. K. Kiesver- eeniging te Leeuwarden werden aangenomen de voorstellen van het bestuur, om in het Staatsprogram op te nemen: lo. Zuinig en doeltreffend beheer en 2o. Regeling van de rechtspositie der vrouw. Op voorstel van den Weleerw. heer Schim mel, rector van het Rijksopvoedingsgesticht, werd aangenomen, om in het program op te nemen, dat de inrichtingen voor regeerings- kinderen zooveel mogelijk door personeel en kinderen van dezelfde godsdienstige richting- zullen worden bevolkt. Bij bespreking van het Staatsprogram wer den in de R.K. Kiesvereeniging te Leende de volgende wenschen naar voren gebracht le. afzonderlijk Ministerie van Landbouw 2e. Verlaging der buitensporige hooge loonen van rijks-, px-ovincie- en gemeenteambtenaren 3e. inkrimping van het ambtenarencorps ook bij het onderwijs. Leenings fonds. Blijkens het voorloopig Verslag van de Lom- missie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Leening- fonds 1914 voor het dienstjaar 1922 werd bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp in de Eerste Kamer er aair hei-innerd dat de Mi nister de extra af lossingen op de crisisschuld ad 15.5 millioen wenscht. achterwege te laten en dit bedrag beschikbaar testellen voor den gewoneir dienst. Men vroeg, of niet een veel gi-ooter bedrag der inkomsten uit het Leeningfonds voor den ge wonen dienst zoude kunnen worden beschikbaar gesteld en zoodoende de aflossing der crisisschuld op nog langeren termijn verschoven. De termijn van aflossing der ci-isisleeningen 1917 en 1918 is ongeveer veertig jaar. Laat die betrekkelijk lange termijn, zoo werd ge- vraagd, niet aflossing dier leeningen toe inmin- der snel tempo dan de Minister zich voorstelt En indien dit niet wel mogelijk blijkt, zoude het dan ook niet op den weg der ï'egeering liggen, om, in verband met den moeilijken financieelen toestand, andere middelen te beramen ten einde tot een veel langzamer aflossing der ci'isisschuld b.v. in 60 jaar te geraken Rijksverzekeringsbank en Raden van Arbeid. Op de vragen van den heer Drion betref fende voorbereidende maatregelen tot over dracht van een graot deel van de administra tie der Ongevallenverzekering naar de Raden van Arbeid, antwoox-dde de heer Aalberse, Mi nister van Arbeid 1. Bij ondergeteekende is het- denkbeeld in overweging, om een deel van de admini stratie dei Ongevallenverzekering naar de Ra den van Arbeid over te brengen, maar omtx-ent die aangelegenheid is door hem nog geen be slissing genomen. 2. In verband met het antwoord op de eerste vraag, kan de tweede vraag hier onbeant woord blijven. 3. Het zoude door ondex-geteekende zeer op prijs worden gesteld, indien hij bij de be handelingvan de begrooting van zijn Depar tement voor het dienstjaar 1922 de gelegen heid mocht vinden, met de Kamer van gedachten te wisselen nopens de bovenbedoelde decentrali satie. I)e malaise. De Ned. R. K. Hanzebond St. Reinoldus, ver- eeniging van werkgevers in het meubelmakers- bedrijf enz., heeft te Utrecht vergaderd en ter zake van de buitengewone malaise in het meubel bedrijf tengevolge van de lage valuta, een motie aangenomen, waarin er bij de regeering op aan- gedrongen wordt, dat deze onverwijld maat regelen treffe om de malaise in het meubelbe drijf, tengevolge van bovengenoemde buiten-' landsche concurrentie te herstellen. Pasvisa voor Nederland afgeschaft. Volgens de „Debats" zullen met ingang van 1 Dec. in Frankrijk de visa op de paspoor ten voor Nederland worden afgeschaft. Eitinien. Het „Hbld." verneemt, dat de aanvrage tot het verklaren van faillissement vaxx de gemeente Emmen zal worden ingetrokken, nu den aanvra gers de verzekering is gegeven, dat hun vorde- ï-ingen spoedig zullen worden voldaan. De Nederlandsclxe film. Naar men verneemt, heeft de M'mster vanOn- derwijs ui Engeland ons Departement van Bu>- tenlandsche Zaken aangeschreven over de Ne derlandsclxe f'lm, welke Z.E. graag op de Engel sche scholen zou afdraa;en. Onze gezant Le Boekarest heeft z'ch tot den heer Mullens eveneens onx de Nederland sclxe film gewendHij wil haar te Boekarest laten opvoeren. Het verzoek is dadelijk overgebracht aan de Vereeniging tof verspreiding van kennis omtrent Nederland in den Vreemde, welke ver eeniging natuurlijk wel zal doen, wat ze kan, om dit plan te bevorderen. (Vad.) Vertrek van den Engelsehen gezant naar Den Haag Sir Charles Marling,die sinds Mei 1919 Engelsch gezant in Kopenhagen was, is naar Den Haag vertrokken onx zijn nieuwen post als Engelsch gezant in Nederland te bezetten. Mevr. Marling was reeds vertrokken. In vei'band met het vextrek van Sir Charles Marling, getuigt de pers van de goede d'ensten van den gezant 'n zijn funct;e van president van de Internationale Sleeswijk-commissie en de pers dankt, zoowel Sir Charles Marling als Mevrouw Marling voor de groote belangstelling die zij hebben getoond, koesteren voor Dene marken en de Deensche toestanden. De hypotheken op Duitsche schepen. Men meldt uit West-Duitschland dat de Schiffstx-euhandgesellschaft, die onlangs werd opgericht, voor de aflevering aan de entente van de Rijnscheper, die ten behoeve van de schade vergoeding werden in beslag genomen vermoe delijk binnenkort de aflossing zal ter hand ne men van de hypotheken in guldens, die door Nederlandsclxe scheepshypotheekbanken op een aantal dezer schepen zijn verstrekt. De strijd in de metaalindustrie. Op de brief van het N. A. S. inzake uitbrei ding der metaalbewerkersstaking en het pro- clameeren van een staking in het transport- en mijnbedrijf, alsmede voor de spoorwegen, heeft het, bestuur van het N.V.V. geantwoord, dat, zijn bestuur de vraag van de mogelijkheid en doeltref fendheid van een algemeene staking eerst dan onder de oogen wenscht te zien, wanneer de ande re vakcentralen zich principieel tot de toepassing van dergelijk strijdmiddel hebben bereid ver klaard, of onder hun leden een zoodanige stenx- miixg valt. waar te nemen, dat met grond ver wacht, kan worden, dat zij een parool van een andex-e dan hun eigen leiding zullen volgen. Zoolang zulks niet vast staat, is naar de mee ning van het bestuur niet die eenheid en gesloten heid der arbeiders aanwezig, die allereerste voor waarde is voor het slagen van een staking als be doeld. Zulks klemt te meer vervolgt de brief van het N.V.V. daar uwe vakcentrale in de door u genoemde vitale bedrijven zeer weinig leden telt zoodat een beslissing van uw bestuur voor het verwezenlijken eener staking in die bedrijven zeer geringe waarde heeft, terwijl in het haven bedrijf, waar uwe organisatie zoo al niet veel le den, dan toch grooten invloed beweert te hebben blijkens de 8 Juin 1920 opgedane ervaring, de arbciders uwe besluiten niet uitvoeren. Zoodra u berichten zijix geworden, waaruit een wijziging in het standpunt der andere vakcen tralen blijkt, zullen we gaarne bericht van u ont vangen. Is zulks niet het geval, dan achten wij verdere correspondentie over deze aangelegenheid nutteloos. Lichting!1923. Komt de nieuwe dienstplicht-wet niet tot stand vóór de inlijving van de dienstplichtigen der lichting 1922, dan zullen door de verschillen de districten waarin het land verdeeld is de daarachter gestelde aantallen lotelingen moe ten leveren. De getallen tusschen geplaatst geven aan het aantal lotelingen, dat. boven dien \oor de zee-militie moet worden geleverd. Sneek 460 (18), Leei, warden 527 (4), Heerenveen 420 (11), Groningen 386 (6), Delfzijl 385 (4), Winschoten 455 (20), Assen 516 (9). Coe .'orden 480 (3), Zwolle 505 (6). Deventer 475 (9), Henge lo 631 (4), Zutphen 545 (4), Arnhem I 507 (2), Arnhem lf 500 (3), 0ss603 (4), Utrecht I 762(10) Utrecht II 762 (10), Naarden 688 (18), Haarlem 654 (33), Amsterdam I 688 (25), Amsterdrm II 688 (25) Amsterdam III 688 (25), Amsterdam IV 688 (25), Zaandam 539 (40), Helder 692 (55), Lei den 589 (13), Gouda 569 (1), '?-Gravenhage 1222 (33), Delft 508 (25), Rotterdam I 693 (27) Rotterdam II 694 (26), Rotterdam III 694 (26) Dordi-eeht 708 (22), Middelbux-g 439 (29), Vlis- singen 476 (16), Bergen op Zoom 486 (1), 's-Her- togenbosch 546 (1), Breda 620 (2), Nijmegen 538 (1), Venlo 455, Roermond 595 (1), en Maas tricht 426. Het -voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot aanvulling en wijziging der Zegelwet 1917 meldt omtrent het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwei-p dat bij onderscheidene leden groote aarzeling bestond om handel en nijver heid wederom nieuwe financieele en admini stratieve lasten op te leggen, al erkenden velen de groote behoefte aan een blijvende versterking der geldmiddelen. Omtrenc de opbrengst van het thans voorgestelde recht waren de meening n v r d „ld. Vrij algemeen werd de wensch uitgespro ken, dat er nu een einde zou komen aan het in het leven roepen van dergelijke improductieve ver- keersbelastingen. Andere leden waren er die de ze meening geenszins konden deelcn. Eenige le den drongen er op aan, dat tot een uitbreiding van dc heffing van het zegelrecht ad valorem zoude worden overgegaan en dft zoodanig recht niet alleen zoude worden geheven van effecten, doch ook van transacties in andere goederen, koopbiieven en dergelijke, ook van tijdaffaires. Gevraagd werd nog of niet terug gekomen dient te worden op den uitleg gegeven bij ministerieele missive van 29 Augustus 1917, aan de bepaling van art. 68 c., dat geenerlei ze gelrecht is verschuldigd voor coupons of divi dendbewijzen, welke algemeene vrijstelling bij genoemde missive niet toepasselijk wordt ver klaard, indien op de coupons of dividendbewij zen kwitantiën of bewijzen van ontvangst zijn gesteld. Deze interpretatie achtte een lid in strijd met de zoo duidelijke bewoordingen der vrijstel ling. Houders van radio-ontvanginrichtingeo. Het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie verzoekt het volgende te melden: Naar is gebleken hebben nog niet alle houders van radio-ontvanginrichtingen voldaan aan de verplichting tot het doen van aangifte van de aanwezigheid daarvan aan den directeur van het Rijkstelegraafkantoor ter plaatse c.q. aan dien van een nabijgelegen Rijkstelegraafkantoor. Be langhebbenden worden er op gewezen, dat dit verzuim, op grond van het bepaalde bij artikel 5 van het Koninklijk Besluit van 6 Maart 1905 Staatsblad no. 903), laatstelijk gewijzigd bij Koninklijk besh it van 9 Juli 1921 (Staats blad no. 903), gestraft kan worden met hech tenis van ten hoogste dertig dagen of geld boete van ten hoogste drie honderd gulden. In herinnering wordt gebracht., dat de aangifte moet geschieden door middel van een formulier dat op alle telegraafkantoi'en kosteloos verkrijg baar is. Voorts wordt in 't bijzonder de aandacht ge vestigd op art. 2 van de Beschikking van den Minister van Waterstaat krachtens welk artikel het verboden is van seinen, welke worden opge vangen en voor een ander bestemd zijn, op eenige wijze aanteekening te houden, dan wel den in houd, de strekking of het bestaan daarvan aan een derde bekend te maken, of te laten worden. Op oveitx-eding van het in dit artikel bepaalde zijn de hiervoren genoemde straffen eveneens van toepassing. Stads- en Gewestelijk Nienws. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 2 December 1921, des n.m. te 2 uren, staan o.m. de volgende vooi'stellen Agenda. 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van 2 leden der Commissie tot Wering van School verzuim ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer Th. J. P. M. Bmineman en de periodieke aftreding van den heer H. B. A. Bert,els (categorie bedoeld in art. 22 4o de Leerplichtwet, overige meerderjariga inwoners voor zoover zij niet onder een der categorieën sub. lo. 2o. en 3o. van art. 22 der Leerplichtwet vallen. a. Vacature Th. J. P. M. Bruineman1. de heer G. C. Steens Rz., 2. de heer H. B. A. Bertels. b. Vacature H. B. A. Beitels1. de heer H. B. A. Bertels, 2. de heer G. C. Steens Rz. 2. Voorstel van B. en W. om, voor den loopen den cursus, aan den Gemeentelijken Handels- NIEUWE SCHIEDAMSCNE COURANT Zegelwet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1