DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OW OMSTREKEN. FEUILLETON. De schoonste Parel. 44ste Jaargang. Donderdag 1 December 1921. No. 13200. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlaitdscb Nieuws, DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De „Uailv News" verneemt uit Washington, dat China in zijn oppositie tegen het plan ale buitenlandsche concessies in een combinatie te vereenigingen,volhardtDe correspondent isechter van meening dat China zijn oppositie zal laten varen, wanneer deze combinatie onder controle van den Volkenbond wordt gesteld en deze de algemeene controle over de financiën, spoorwe gen en industrieën, welke zich ;n vreemde han den bev-nden, zal overnemen. De commissie voor het Verre Oosten heeft de resolutie over de exterritoriale rechten in China bekrachtigd. Een commissie zal een onder zoek instellen naar de huidige exterritoriale ju risdictie en maatregelen nemen voor verbete ring. In deze commissie zullen zitting nemen ver tegenwoordigers der Vereenigde Staten, van Bel gië, Nederland, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan en Portugal. Het rapport zal binnen een jaar moeten worden uitgebracht. De commissie voor het Verre Oosten nam eveneens een formule aan waardoor het aan China mogelijk zal worden gemaakt deze resolu tie te aanvaarden. De mogendheden welke op de conferentie niet zijn vertegenwoordigd en welke volgens gesloten verdragen dezelfde rechten van exterritorialiteit genieten,-zullen eveneens van deze regeling kunnen profiteeren. Officieel wordt uit Washington gemeld, dat er regelingen getroffen zijn om directe onderhan delingen tusschen Japan en China over de ont ruiming van Sjantoeng te laten plaats hebben. In afwachting van het resultaat dier besprekingen zal de commissie voor het Verre Oosten sine die verdaagd worden. Een algemeene vergadering der conferen tie zal waarschijnlijk eerst omstreeks het midden van de volgende week plaats hebben. IN DE OEKRAÏNE. De „Oekrainska Tribuna" meldl De Oekrainsche opstandelingen-afdeelingen rukken overal met groote snelheid op. De bolsje- wiki hebben een groote troepenmacht geconcen treerd om Kief te verdedigen, dat reeds van alle kanten ingesloten is. Bij de voorsteden wordt de beslissende slag geleverd. Het Oekrainsche zuiderleger onder bevel van generaal Goelenko heeft den rechtervleugel van het Roode Leger volkomen vernietigd en is thans een algemeenen aanval op de bolsje wistische horden bij Odessa begonnen. Uit officieele bolsjewistischq bron heeft men bericht ontvangen, dat de bolsjewiki te Pros- koerof 300 inwoners hebben vermoord en dat zij, alvorens Kamenetz en Vinitza te ontruimen 217 gijzelaars gevangennamen, die zij allen afmaakten. Trotzky heeft het Roode Leger be volen alle dorpen, die ontruimd worden, te vernietigen en de geheele plaatselijke bevol king te fusilleeren. ENGELAND EN RUSLAND. Indien Lloyd George's verbintenissen het hem toestaan zal hij heden Krassin- ontvangen om met dezen de kwestie van de erkenning der particuliere schulden, welke onder het Sovjet- regiem zijn aangegaan, te bespreken. I)E DUITSCHE SCHADEVERGOEDING. In de wandelgangen der Fransche Kamer wer den gister levendige discussies gevoerd over de jongste Engelsche nota en over het Fransche ant woord betreffende het op 13 Augustus door 44 Hij kan naar Gifi'ard gaan en mij in de zwaar ste kleuren afschilderen en ik ben weerloos geheel weerloos in zijn handen. Zijn bezoek hier vandaag staat mij een bedreiging gelijk. Ik kan hem niet betalen wat hij vraagt. Hij is als een hongerige wolf, Daphne, die mij geen vrede zal gunnen, tenzij ik hem kan bewijzen dat we rijk zullen worden, dat de bezittingen van de De- vereux in onze handen zullen komen." Daphne leunde achterover tegen het bed. Ze wist wat ze doen moest dat haar een zware strijd wachtte. Op zulke oogenblik- ken kwam Daphne's kracht te voorschijn, in tegenstelling met haar vaders zwakheid.' Ze zag wat het beste was als ze haar vader slechts door haar oogen kon laten zien. Ze boog zich over zijn hoofdkussen heen en zei op sussenden toon „Vader, we zullen dat spook van u samen ver drijven. Maar niet zooals u dat wilt, want, ziet n niet, vaderlief, dat zelfs al zou ik Valen- tijn huwen, dit geen werkelijk verschil zou maken Die ellendige Lorrimer zou u nog steeds geld blijven afpersen. Hoe meer hij krijgt, hoe meer hij zal vragen u zoudt. geen vrede moer Doumer, minister van financiën, gesloten accoord over de verdeeling van het eerste Duitsche mil liard. Tal van afgevaardigden achtten het ant woord onvoldoende, daar het slechts verklaart dat de Fransche regeering niet wenscht het ac coord van 13 Augustus te verbinden met de over eenkomst van Wiesbaden tusschen Louchcur en Rathenau. Daar de Britsche regeering weigert deze laatste te bekrachtigen, indien de Fran sche het eerste niet ratificeert, is het dus tijd dat de Franschen duidelijk te verstaan geven, dat het accoord van 13 Augustus onaannemelijk is, daar het schadelijk is voor de Fransche belangen en het Duitsche milliard slechts tusschen Enge land en België verdeelt. Zoodra Briand terug zal zijn, zal de par lementaire commissie voor buitenlandsche zaken vragen, dat Frankrijk verklaren zal veeleer van de overeenkomst van Wiesbaden af te zien, dan een accoord te bekrachtigen dat Frankrijk verhindert zijn aandeel in de eerste Duitsche betalingen te erlangen. Indien noodig, zal er een speciale interpellatie tegen de bekrachtiging van de overeenkomst-Doumer worden gehouden. Deze besprekingen hebben veel afbreuk ge daan aan den goeden indruk, welke te Parijs was gewekt door de jongste redevoeringen van Churchill en Lord Derby. IERLAND. De gedelegeerden van Sinn Fein en der regee ring hebben gistermiddag en avond langdurig beraadslaagd om te trachten de nieuwe regee- ringsvoorstellen in een vorm te vervatten, welke voor Sinn Fein en Ulster beide aannemelijk is. Dientengevolge was het noodig geworden de kabinetsraad over de quaestie der schadever goeding waarschijnlijk tot morgen uit te stellen. ZWITSERLAND. De onderhandelingen tusschen Duitschland en Zwitserland nopens het arbitrageverdrag zijn Maandag te Bern begonnen. Van Duitsche zijde worden zij door Geheimrat Gauss en van Zwitscrsche zijde door prf. Max. Huber gevoerd. Binnenland, Aamleelenkapitalen Spoorwegen De Staat heeft zich verbonden deel te nemen in de aandelen kapitalen van de beide groote spoorweg maatschappijen enwel voor22.000.000 in dat van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en voor 27.500.000 in dat van de H. IJ. S. M. Binnen drie maanden na de uitgifte van de aandeden zal een bedrag van ten minste 10 pet. van de deelneming van den Staat moeten zijn gestort. Ten einde deze stortingen te kunnen doen plaats hebben, wordt voorgesteld op hét IXde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1921 een nieuw artikel in te lasschen, luidende „Stortingen op door den Staat genomen aan deelen in het maatsch. kapitaal van de Mij. ter Expl. v. Staatsspoorwegen en van cje H.IJ.S.M. 4.950.000. Nederland en de conferentie te Washington. De behandeling door de bewapeningscommis sie van enkele quaesties betreffende de bewape ning te land, zooals het gebruik van gas, de luchtstrijdmacht, enz., doet de vraag rijzen of zulk een behandeling van het vraagstuk der oorlogvoering aan de vijf groote mogendheden, welke in de commissie zijn vertegenwoordigd, opgedragen moet blijven. Jhr. Van Karn eb eek verklaarde mij, dat dit een achteruitzetting zou wezen, in hebben in uw leven. En ik zon mijzelf ver achten als ik Valentijn trouwde, alleen uit be rekening. Wij moeten een beter plan beden ken, vader. U is een veel te moedig man u, die zooveel dappere daden heeft verricht om voor lafaard te spelen. Zal mijn vader, op wien ik trotsch ben, die zijn leven meermalen voor anderen heeft gewaagd, bang zijn voor een ellendigen bedrieger Bang zijn om het gevaar het hoofd te bieden Dat geloof ik niet." Zoo sprak ze tot hem, een beroep doend op zijn beter ik en zijn aangeboren eergevoel op wekkend. „Wat zou je dan willen dat ik deed, Daphne vroeg hij klagend. „Naar je oom Giffard gaan en de zaak bekennen Want hij is het, die in de zaak betrokken is. Hij zou ons weer wegzen den ditmaal zou hij onverbiddelijk zijn. Ik wil elk gevaar onder de oogen zien ik ben niet bang voor den dood." Hij bedekte zijn gezicht met de handen. „Maar schijnt vrijuit metGif- fard spreken o, neen, dat niet dat niet. Die schande zou ik niet kunnen verdragen." „Dus u wilt, liever kruipen voor een geldaf- perser Vader, denk eens aan „Wat wil jij dan vroeg hij, daar dol aan ziend. „De waarheid natuurlijk." Kolonel Devereux barstte in lachen uit een lachen dat in een hoestbui eindigde. „De waarheidmompelde hij. „Weet je aanmerking genomen dat quaesties van dezen aard steeds, gelijk in 1899 en 1907, internationaal behandeld zijn op d j Haagsche conventies, waar toe de meeste kleinere mogendheden behoorden. Wanneer de aangelegenheid uit handen werd gegeven, zou dit den invloed der kleinere mogend heden bij de internationale regeling van alge meene wereldbelangen verminderen. Aangezien Nederland niet in de ontwapeningscommis sie vei-tegenwoordigd is, kan het dit punt niet ter sprake brengen, en het wenscht den rustigen arbeid der conferentie niet te storen. De aangelegenheid dient in gedachte te worden gehouden, om ten slotte in haar bet.eekenenis te worden erkend. (Hbl.) Prov. Staten van Zuid-IIolland. Gedeputeerde Staten hebben aan de Staten aangeboden ontwerpen tot wijziging der provin ciale begrooting voor 1920, 1921 en 1922. De werkelijke ontvangst over de eerste 10 maanden van 1921 laat eene verhooging van den ontvangpost wegens legester pi'ovinciale griffie \oe met 19,000. Hoewel de kosten van het leven sinds Dec. 1920 toen besloten werd aan het px-ovin- ciaal personeel voor het jaar 1921 een duurte- bijslag van 15 pet, toe te kennen blijkens de laatstelijk bekend geworden statistische gege vens ietwat zijn gedaald, meenen Ged. Staten, dat voor 1922 een bijslag.tot gelijk percentage als voorjaar 1921 zal kunnen worden verleend. In verband met de benoeming van Jhr. Mr. B. W. Tlx. Sandberg Lot griffier der Staten, koxxxt het Ged. Staten met het oog op den door dezen in gelijke l'uixctie in de provin cie Drenthe bereids volbx-achten diensttijd van 17 jaren billijk voor, dat diens wedde op het maximum der regeling d.i. op 9000 's jaars wordt bepaald. Zij doen daartoe xxix het voor stel. Ged. Statexx geven in overweging aan 't be stuur van den Bond van technische ambtenaren in overheidsdienst mede te deelen dat. de Sta ten thans geene aanleiding kunnen vinden om te voldoen aan zijn Verzoek om nadere regeling der salax-issen en om de regeling der periodieke vex-hoogingen ook voor deze anxbtena- ren Vast te leggen. Ged. Staten geven de goedkeuring in overwe ging van eene wijziging der begrooting van 1921 en eene afzonderlijke begx-ooting voor 1921 van het krankzinnigengesticht Oud Rozenburg te Loosduinen, wegens uitbreiding of verbete- De nieuwe Dienstplichtwet. (Slot.) Voor schietonderricht zijn thans beschikbaar 43 rijksbanen en 154 bux-gerbanen. Het ligt in het voornemen de verklaring van betrouw baarheid uit de akte van verbintenis Voor de deelneixxers aan de vooroefeningen te doen ver vallen. Naar schatting zullen oixder de dienst plichtigen der lichting 1922 1500 getuigschrift houders vex-wacht mogen worden. De Regeering is van meening, dat bij de ver vulling van den dienstplicht zelfs ten koste van meer uitgaven zooveel mogelijk moet worden tegemoet gekomen aan de op xxxoreele en religieuze overwegingen gegronde wenschen van zoovele ouders, om het kazerneverblijf te bekorten. De voordeelen, aan het behoud der cavalerie verbonden, worden door de regeering geens zins ontkexxd. De voorgenomen vei'mindering van dit wapen tot 2 regimenten is dan ook wel wat dat beduidt Dat beteekent de bekentenis van een valscbe handteekening, want dat heb ik gedaan, kind. En je weet wat er vi-oeger bij een dergelijke ge legenheid gebeurd is." Hij sprak alsof de woorden met oneindige pijxx uit hem gescheurd werden. Exx Daphne doorstond moedig den schok, ze had zich tot den aanval voorbereid en was vastbesloten te overwinnen. Ze sprak geen enkel woox'd vaxx verwijt. „Wat het ook zij," zei ze haar hoofd oprich tend, „de waarheid is het besté vader. Oom Giffard zal u vergeven." „Neen, dat geloof ik niet," was het antwoord. „O, Daphne, ik schaam mij zoo Ik ben een lafaard en ;k vex-acht mijzelf." Daphne sloeg haar arm om hem heen exx haar aanrakhig scheen hem weer wat moed te ge ven. Ze ze; hem, dat nxx het oogenbbk gekomen was dat hij zijn kracht moest toonen. Het was ni'ssch'en een moe'lijker zaak dan het verded'- gen van een fort tegen een leger van bloeddorst'- ge 'nboorhngexx, maar het moest gebeuren en G'ffard zou hem vergeven. M Ehxdelijk werd de kolonel door den moed van zijn dochter gesuggereerd. „Missch'exx heb je gelijk, Daphne," zei hij zacht. „Het kan niet ex-ger worden dan het >s. Ik ben nu moe en zal je ooxxx alleen maar goedexx nacht zeggen, maar morgen morgen zal ik hem alles vertellen." uitsluitend het gevolg van het streven naar be- zuixxiging, waarbij de ovei'weging, dat door deze vernxindering naar verhouding het minste af- breuk aan de strijdwaarde vaxx het leger in zijn geheel wordt gedaan, den doorslag heeft gegeven. Ten einde aan de bezwaren, die door'het balveeren van de cavalerie ontstaan, zoo eenigs- ziixs mogelijk tegemoet te komen, zal door eexx commissie onder voorzitterschap van den inspec teur der cavalerie, worden nagegaaxx in hoever het mogelijk is bij mobilisatie met personeelder oudere liclxtixxgen dan wel met landstorm-cava leristen, reserve-eskadrons te vormenmetbestem ming voor de taak der divisie gioeps-cavalerie en bei-eden gemaakt op gevorderde, voor dit be perkte doel bruikbai-e paarden. Indien ditmoge- lijk blijkt, kunnen de beide regimenten, die ook in de vredesorganisaie gehandhaafd blijven, als nog de bestemming verkrijgen om bij mobilisatie ter beschikking te komen van den commandant van het veldleger, ten einde door dezen, na toe voeging van rijdende batterijen zoo noodig voor speciale vei-kenningsopdrachten gebezigd te wor den. De cavalerie zal bij binnenlandsche onlus ten, zij het ook slechts in preventieven zin belangrijke diensten kunnen bewijzen. De oefe- ningsvoox-waarden voor de overblijvende twee regijenten huaaren zullen ook in verband met het gebruik van militairen bijstand, zoodanig worden geregeld, dat onder alle omstandigheden de onderdeelen met een vrij aanzienlijke sterkte aan geoefende manschappen zullen kunnen uit rukken. Hc-t is juist, dat na indiening van de tweede nota van wijzigingen nog 180 paarden in Ier land zijn aangekocht. Dit beperkt getal (in 1920 zijn 660 paarden aangekocht) is noodig om in de toekomst een x-egelmatige aanvulling van het normale verloop te waarborgen. Ook bij de in te krimpen organisatie der bereden korpsen is dit een eisch van goede renxonteering. Bij het voorstellen vaxx 12 maanden als maxi mum oefentijd van de bereden troepen (berede- xxen der artillerie) is alleen met militaire eischen rekening gehouden. Van de cavalerie wordt een maximum van 18 maanden noodig geacht. Ook hierbij is slechts meta militaire belangen re kening gehouden. Zij, die vóór den aanvang van hun dienst als dienstplichtige den rang van onderofficier reeds hebben verworven bij den kaderland storm die voorshands nog slechts infanterie- kader opleidt zullen tenzij zij voor ver dere opleiding tot officier worden aangewezen, l1/2 maand voor eerste oefening onder de wa penen blijven. Hoezeer de regeering van meening is, dat de gevaren aan het kazernestelsel verbonden veelal worden overdreven, is het toch haar streven zoo veel doexxlijk tegemoet te komen aan de daarte gen ingebrachte bezwaren. Juist uit dien hoofde is een i-egeling voorgesteld waarbij zij die tegen kazei-neverblijf groote bezwaren hebben, in de ge legenheid zijn zich door vooroefening daaraan te onttrekken. Zij toch, die het bewijs van ooi-geoefend heid verwierven, zullen, met uitzondering van degenen, die voor kaderopleiding worden aan gewezen, slechts gehouden zijn tot het volbren gen van de vervolgoefeningen in de kampe menten.Tot algeheele afschaffing van liet kazer nestelsel zal men nooit kunnen geraken, met name niet ten aanzien van de wapens, waarbij ook gedurende de wintei-maanden moet worden geoefend en waai'bij ook paarden worden moeten gestald en verzorgd. „Belooft u mij dat riep Daphne verheugd. Toen bukte ze zich en kuste hem. „Ja, Daphne, op mijn woord van eer." Hij sloot vermoeid de oogen. „Dan misschien," ze boog zich dieper en fluisterde hem in het oor „wie weet kan het gebeuren dat Valentijn en ik, die beiden zoo ongelukkig zijn geweest in de liefde, tot elkaar gebracht worden. Maar ik weet nog niets, vader ik kan niets beloven." Hierop snelde ze de kamer uit. In het salon vond ze haar oom met Valentijn. De eerste stond op, zeggende dat hij zijn broer goedennacht ging zeggen. „Ik ben dadelijk terug, "voegde hij erbij, „want- bet wordt tijd dat Mervyn gaat slapen." „Kom naast mij zitten, Daphne," zei Valen- tijn. Ze gehoorzaamde hem en nam op de sofa bij het vuur plaats. Plotseling merkte hij op dat ze bleek zag en zeer opgewonden scheen te zijn. „Wat scheelt er aan, Daphne vroeg hij bezorgd. Daphne leunde achterover. Ze voelde zich flauw en hulpbehoevend, alsof de kracht haar begeven had. Valexxtijn sloeg zijn arm om haar middel en haar hoofd zonk op zijn schouder. „Arm klein ding," fluisterde hij. „Wat kan ik voor je doexx, Wat. is er gebeurd (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1