DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Vrijdag 2 December 1921. No. 13201. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. Bij ol kractens wetten of verordeningen voe»- geschreveti en andere offieieele af- en aaa kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den len December 1921 vergunning verleend aan lo. A. A. NOLET tot uitbreiding van de banketbakkerij in het pand Groote Markt 5, kadaster Sectie B. no. 1390, met een electro motor van 2 P.K. en een amandelpletmachine, een amandelpelmachine en twee eiwitklopma- chinesen 2o. L. J. VAN AMEIJDEN tot uitbreiding van de elctrische timmerfabriek in het pand Kethelstraat 21, kadaster Sectie A. no. 1643, met een electromotor Van 5 P.K., drijvende een gecombineerde vlak- en een van diktebank. Schiedam, 2 December 1921 Buitenlandse!* Nieuws DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE. Het Engelsche kabinet kwam gisteravond te |zamen ten einde de verschillende rapporten door de deskundigen over het Duitsehe schade- loosstellingsvraagstuk ingediend te bespreken. Ofschoon de overeenkomst te Wiesbaden een dergelijke bespreking reeds noodig had gemaakt, werd algemeen aangenomen, dat de toestand der Duitsehe financiën het noodzakelijk gemaakt heeft om het schadeloosstellingsvraagstuk van alle kanten te bekijken. De „Evening Standard" deelt mede dat als resultaat van deze kabinetszitting aan de scha deloosstellingscommissie te Parijs zekere mede deelingen zullen worden gedaan en dat de geno men beslissing onmiddellijk aan de Fransche re geering zal worden medegedeeld. Er is geen reden om aan te nemen, dat de bewering van de Fransche pers dat er besluiten zullen worden genomen zonder de Fransche regeering hierin te kennen, waarheid bevat. De „Manchester Guardian" schrijft dat de te genwoordigheid van Rathenau en den Britsclien gezant te Berlijn te Londen, in verband met de kabinetszitting van gister teekenen zijn dat er maatregelen zullen worden genomen om het drei gende Duitsehe staatsbankroet af te wenden. De situatie wordt echter, zegt het blad, ingewikkeld gemaakt door de overeenkomst van Wiesbaden, waarbij Duitschland zich verplicht heeft groote betalingen aan Frankrijk te doen in den vorm van materiaalleveringen en arbeidskrachten voor den wederopbouw van het verwoeste gebied van Frankrijk. Het reconstructiewerk dat door Duitschland op deze wijze moet worden uitge voerd is een te zware last voor het land, terwijl ook het geld-equivalent zoo laag is gesteld dat op deze wijze de waarde der andere betalingen welke de geallieerden moesten ontvangen van Duitschland, gedrukt wordt. Uit Londen meldt men nog De besprekingen tusschen Rathenau en de Engelsche financieele deskundigen over het mo- ratoriumvraagstuk worden nog steeds voortge zet. Naar het schijnt is nog geen concreet voor stel door de schatkist-deskundigen goedgekeurd en de tusschentijds gedane voorspellingen moe ten met voorbehoud aanvaard worden. Deze voorspellingen zijn zeer uiteenloopend. Verschei dene bladen zeggen, dat het moratorium zal wor den toegestaan, maar de „Daily News" schrijft, dat de kwestie een partijzaak is, terwijl de „West- 45 Ze kon het hem niet vertellen. Ze kon al leen snikkend uitbrengen dat ze vermoeid was. doodelijk vermoeid. En terwijl Valentijn haa nog in zijn armen hield, zich over haar heen boog en haar troost te, kwam Giffard Devereux binnen. Hij zag ze zoo zitten en een groote vreugde vervul de zijn hart. Hij bleef een oogenblik op den drempel staan en wilde juist wegsluipen, toen Valentijn het hoofd oprichtte en hem zag. Giffard kwam naderbij, stralend van blijd schap, want het scheen hem toe, alsof zijn vurigste wensch vervuld was, dat de zoon, die hij liefhad en het meisje, dat hij gaarne tot dochter wilde hebben, elkaar eindelijk hun lief de hadden bekend. Hij ging naar de sofa, liet er zijn handen op rusten en keek ze beiden aan met teedere, goe dige oogen. „O, mijn beste kinderen," riep hij uit. „Ik ben blij, zoo blij. Hierop heb ik jarenlang ge wacht ik kan je niet zeggen hoe ongeduldig. Je hebt mij overgelukkig gemaakt." Daphne slaakte een kreet, toen ze het misver stand begreepze bedekte het gezicht met minster Gazette" van meening is, dat de deskun digen een leening op een langen termijn bij den Volkenbond verkiezen boven een moratorium. In andere bladen wordt de aandacht meer speciaal gevestigd op de mogelijkheid van betaling volgens het systeem van Loucheur, welk plan Rathenau dan voor Engeland, België en Italië van toepassing zou maken. De Matin" spreekt er, naar Havas uit Parijs seint, haar verbazing over uit, dat er sprake kan zijn van het toestaan van een moratorium van drie jaar aan Duitschland om zijn financiën in het gereede te brengen, terwijl acht dagen voldoende zouden zijn, als de Rijks dag de noodige belastingen zou willen goedkeu ren en de Duitsehe industrieelen telegrafisch de fondsen zouden willen ontbieden, welke zij naar het buitenland hebben gestuurd.Bovendien zegt het blad, bestaat er een waarborgcommissie, welke belast is met het toezicht op de Duitsehe financiën. De Fransche regeering heeft niet het voor nemen te wachten op het Engelsche voorstel, om haar houding en bedoelingen kenbaar te maken. Frankrijk, dat tegenover Duitschland zoo'n verzoenende houding heeft aangenomen, begrijpt volkomen, dat de crisis in de Duitsehe marken moet worden opgelost en ook, dat een dergelijke hervorming zich over geheel midden- Europa moet uitstrekken. Het is derhalve geneigd in onderhande lingen in treden, welke het vraagstuk van het herstel betreffen om verbeteringen te brengen in een toestand, waar het zelf ook onder lijdt. Het kon echter geen uitstel Verleenen zonder eenige vergoeding, noch zonder nieuw onderpand Evenmin zal het kunnen treden in een handels combinatie of een bankconsortium, welke boven zijn hoofd en belangen uitgaan. De Fransche regeering zal de eerste de beste gelegenheidaan- grijpen om zich duidelijk uit te spreken zoowel tegenover zijn bondgenooten als tegenover de geheele wereld. RUSLAND. Uit Moskou meldt men Volgens offieieele opgave van de Sovjet- regeering bedragen de schulden van Rus^ land tot heb uitbreken van den oorlog 4 milliard goudroebels. De totale Russische staatsschuld tot aan de bolsjewistische omwenteling wordt geschat op 12 milliard 749 millioen goudroebels. Van dit bedrag is in Engeland 6 milliard, in Frankrijk 5 milliard en in de Vereenigde Staten het overblijvende geplaatst. berichten, die wijzen op een bolsjewistische beweging. Reeds de bomaanslag, die voor eenige dagen op het huisvan denAmerikaanschen gezant plaats had, stond met die revolutionaire beweging in samenhang en ook de andere ver tegenwoordigers van vreemde mogendheden hebben dreigbrieven ontvangen. Men verwacht de aankomst van vreemde oorlogsschepen op de rede om zoo noodig de buitenlandsche missies en onderdanen te be schermen, wanneer de beweging tot een uitbai- sting komt. 1)E CONFERENTIE TE WASHINGTON. Reuter seint uit Washington Baron Kato heeft persoonlijk aan Hughes en Balfour medegedeeld, dat het Japansche voor stel van die van Groot-Brittannië en de Vereenig de Staten noodzakelijk is voor de veiligheid van Japan. Gemeld wordt, dat het voorstel den vol- ledigen steuu heeft van het Japansche kabi net. Een der Amerikaansche gedelegeerden zeide, dat de toestand wel delicaat was,maar dat de hoop bestond, dat de Japanners ten slotte het oorspronkelijke plan zullen aanvaar den, dat Engeland en de V.S. billijk achten voor alle mogendheden. FRANKRIJK. De „Petit Parisien" meldt dat minister president Briand Dinsdag in de Kamer een vérklaring zal afleggen over zijn reis naar Was hington. PORTUGAL. Uit nagenoeg alle steden van Portugalkomen de handen en trok zich naar den uitersten rand van de sofa terug. Valentijn bewaarde beter zijn bedaardheid. Hij stond op, ging vlak voor zijn vader staan en zei „Vader, u heeft zich vergist. Daphne en ik zijn niet verloofd en zullen dit nooit worden, ofschoon ik om geen andere vrouw ter wereld meer geef dan om haar. Ik wilde haar juist be kennen uitleggen, waarom ik niet vrij ben haar te vragen mijn vrouw te worden." „Maar Valentijn," stamelde de oude man. „Ik begrijp je niet. Niet vrij Waarom niet vrij Valentijn boog even het hoofd, toen richtte hij het fier op en sprak „Omdat ik reeds getrouwd ben!" HOOFDSTUK XVIII. Het geheim van Dower IIous. Valentijn's geheim was er uit. Giffard Deve reux had gewankeld onder den slag. Toen was hij met zijn zoon naar zijn studeerkamer gegaan en had zich daar minstens een uur met hem op gesloten, Daphne, alleen gebleven in het salon, vond er niets beters te doen dan bij het vuur te blijven zitten, overgeleverd aan haar eigen ge- dahten. En deze waren verre van opgewekt. Ze was diep bezorgd over Valentijn en de wijze waarop zijn vader het nieuws van het geheime ALLERLEI. Reuter seint uit New York,, dat de bekende bankier Frank Vanderlip, die zoo juist van een reis naar Europa is teruggekeerd, zich ten aanzien van het verdrag van Versailles aldus heeft uit gelaten, dat dit document het zotste is, dat ooit uit het menschelijk brein is voortgekomen. Eerst moet dit herzien worden, voordat de wereld tot normale toestanden kan komen, heeft hij gezegd. Frank Vanderlip is met een nieuw voorstel gekomen in de kwestie der Eutopeesche schul den aan de Vereenigde Staten. Hij wenscht, dat alle landen, die geld schuldig zijn aan Amerika een formeele schuldbekentenis over dit bedrag zullen afgeven en dat Amerika van dit bedrag zal opvragen, zonder even wel op betaling aan te dringen op voorwaar de, dat de schuldenaar dit bedrag geheel be steedt voor het economisch herstel en wel op een wijze, die door Amerikaansche deskun digen moet worden goedgekeurd. Vanderlip meent, dat zoodoende Amerika uit het economisch herstel van Europa, een veel grooter voordeel zou kunnen trekken, dan het verlies bedraagt uit het niet terug ontvangen der verschuldigde gelden. Binnenland. Afschaffing van den portvrijdom. Bij de mondelinge beraadslagingen in de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp van 18 Febr. 1921, bestonden bij enkele leden bezwaren Legen afschaffing van het instituut der vrijstellin gen van port. In verband daarmede heeft de Minister van Waterstaat in de vergadering van genoemde Kamer van 15 Febr. j.l. toege zegd, dat niet tot afschaffing zou worden over gegaan alvorens de kamer in kennis was gesteld met de verdere plannen ter zake. Bij brief van 28 Nov. 1921 deelt de Minister aan de Kamer mede, dat een interdepartementale commissie ingesteld werd met de opdracht om van advies te dienen in zake de meest doel matige regeling voor de kwijting van fran- keerkosten van stukken, den openbaren dienst betreffende. Deze commissie heeft een regeling ontworpen, welke door den Raad van Minis ters is goedgekeurd. Deze regeling luidt als volgt le. Het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie ontvangst van elk Departement een jaarlijks vast te stellen be drag als vergoeding voor de in afrekening te verzenden correspondentie, welke van dat De partement en van de onder dat Departement ressorteerende met name te noemen ambte naren en instellingen uitgaat en betrekking heeft op den openbaren dienst. 2e. In de van het Departement van Binnen- landsche Zaken te ontvangen vergoeding is begrepen het bedrag dat aan het Staatsbe drijf der P.T.T. toekomt voor de verzending van de op den openbaren dienst betrekking hebbende correspondentie, uitgaande van de gemeentebesturen huwelijk zou opnemen. Ze vroeg zich tevens a^ of het haar een weinig teleurstelde. Ze wist er geen antwoord op maar terwijl ze in het vuur staarde, met vochtige oogen, voelde ze zich eenzamer dan ooit te voren in haar leven. Ze was blij toen Giffard Devereux terugkeer de, op zijn zoons arm geleund, blijkbaar ver zoend met het onvermijdelijke. Maar hij scheen een weinig meer voorover te loopen, dan toen hij de kamer had vedaten en hij had donkere kringen onder de oogen. Daphne stond op toen hij binnenkwam. Haar oom, ging naar haar toe en bleef bij het vuur staan. „Mijn jongen en ik hebben alles nog eens bepraat," zei hij. „Ik kan niet zeggen dat ik met zijn huwelijk ingenomen ben, omdat hij keek Daphne liefderijk aan '„omdat ik een andere hoop, andere plannen had gekoesterd. Maar het lot laat zich niet dwingen en ik heb in het leven geleerd hoe nutteloos het is, zich er tegen te verzetten. Muriel Godwin, die je wel hebt hooren noemen,Daphne, is een mooie meisje ook een lief meisje, daar ben ik van overtuigd, en ik zal haar als mijn schoondochter verwel komen. „Valentijn vertelt mij dat Muriel in het bui tenland is," vervolgde Giffard, „en hij denkt dat bij het beste doet zoo gauw mogelijk naar haar toe te gaan. We hebben besloten dat hij morgen naar Zwitserland zal vertrekken, dus 3e. Het port, verschuldigd voor stukken, den openbaren dienst betreffende en bestemd voor een der sub. le. en 2e. bedoelde ambtenaren of instellingen kan in bijzondere gevallen mede in de afkoopsom worden begrepen, indien zulks uit de wijze van verzending blijkt. Het betrokken Departement of de betrokken ambtenaar of instelling zal moeten zorg dragen, dat de toe zending geschiedt in den voor de kostelooze verzending benoodigden omslag. 4e. Alle stukken zullen moeten voorzien zijn van de duidelijke aanwijzing „Bevat uitsluitend stukken betreffende den openbaren dienst" en daaronder „Frankeering in afrekening." gevolgd door den naam van het betrokken Departement. Ten einde misbruik van een en ander tegen te gaan, zal in de wet een strafbepaling moeten worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling art. XVI van de wet van 18 Febr. 1921 in werking te doen tre den op 1 Jan. 1922 de bedoelde regeling zal met ingang van dien datum worden toegepast. De minister vreest, dat aan het stelsel „Fran keering in afrekening" zullen blijken bezwaren verbonden te zijn en hij blijft van meening, dat frankeering' door middel van dienstzegels uit een practisch oogpunt verreweg de voorkeur verdient boven eerst bedoeld stelsel. Ten einde nu proefondervindelijk te doen vaststellen, welke regeling in de practijk het best voldoet, is de minister voornemens de stukken uitgaande van het Departement van Waterstaat en de daaronder ressorteerende ambtenaren en instellingen, naet ingang van 1 Januari 1922 te doen frankeeren door mid del van dienstzegels. Het ligt in de bedoeling voor de in het leven te roepen strafbepalingen een voorstel te doen tot wijziging van de Postwet. (Corr. Bur.) Arbeidsinspectie. Het voornemen van den Minister van Ar beid om een elfde district der Arbeidsinspectie in het leven te roepen door splitsing van het vier de district is voor hetVerbond vanNederlandsche Fabrikantenvereenigingen aanleiding geweestom een adres te richten tot de Tweede Kamer, ten einde hiertegen .te protesteeren. Het bestuur acht het niet verantwoord, dat men de jaarlijksche kosten der arbeids inspectie weder met, naar het becijfert, 50.000 per jaar doet stijgen. Daar zijn de tijden niet naar. Heeft, de dienst der Arbeidsinspectie verbe tering noodig, dan zoeke men deze niet in uit breiding van den dienst, doch in een betere werkverdeeling, waarmede gepaard kan gaan inkrimping van de bemoeinissen van de arbeids inspectie. De Koninklijke. Het bestuur der Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Exploitatie van pe- troleumbronnen in Nederl.-ïndië bericht, dat in de gehouden commissarissenverga dering besloten is tot de uitbetaling op 18 Januari a.s. van een interim dividend in geld van 15 procent. Met het oog op de onzekerheid, wat ten slotte het o-esoltaat zal zijn van de thans aan hangige Indische belastingvoorstellen, wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat uit de betaling van dit interim dividend geenerlei gevolgtrek kingen mogen worden gemaakt met betrekking tot de al of niet betaling van een slotdividend in Juli en dat de middelen voor de betalingvan het interim dividend gevonden konden worden uitsluitend uit de uitkomsten van de onderne mingen buiten Nederlandsch-Indië. hij zal niet lang meer bij ons blijven." Het was vreemd, dacht Daphne, dat haar oom het feit dat miss Godwin in het buitenland was, als een nieuwtje meedeelde. Ze had begrepen dat het meisje de laatste maanden steeds op reis was geweest. Daphne feliciteerde haar oom en Valentijn van harte, daarna kuste de oude heer haar innig en wenschte haar wel te rusten. Hij boog zich over haar heen en zei met gesmoorde stem „O, Daphne, mijn kleine Daphne, kon ik jou slechts aan het hart drukken en je dochter noe men Het was de droom van een dwaas, oud man." „Maar dat kunt u toch doen, beste oom," zei Daphne zacht, „als het kind van uw broer," Giffard Devereux nam haar in zijn armen en toen hij haar weer losliet, stonden er groote tra nen in zijn oogen. Weldra werden Valentijn en Daphne alleen gelaten en ze gingen samen op het bankje bij het vuur zitten, precies als een uur tevoren. En ofschoon Valentijn niet probeerde haar hand aan te raken, ofschoon hij zijn oogen van haar afgewend hield, wist Daphne, dat hij leed en ze trachtte zich de reden daarvan niet te ver bergen. Want haar, Daphne, had hij lief en hij had zijn hand gegeven, zijn leven opgeofferd aan een andere vrouw. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCNE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1