DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang Zaterdag 3 December 1921. No. 13202. Bureau: KOEMARKT 't Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.-—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. BuHen'andscb Nieuws DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Uit het voorstel, dat vice-admiraal Kato aan Hughes en Balfour mededeelde, is ge bleken, dat Japan een grootere tonnëmaat voor zijn vloot blijft verlangen dan Hughes heeft voorgesteld. Bij een vorige verklaring- van Kato in dezen zin had Tokoeganoe, de leider der Japansche afvaardiging zich ge haast om mede te deelen, dat wat de admi raal zeide, slechts de ontduiking van zijn per soonlijke opvatting was en dat de Japansche de legatie haar besluit nog niet bekend kon maken. Thans wordt echter bericht, dat het bovenbe doelde voorstel den vollen steun van het Japan sche Kabinet'heeft. Bij de Amerikanen, die onvoorwaardelijk schijnen vast te houden aan de verhouding 5, 5, 3 tusschen de vloten van de Vereen. Staten, Groot-Britannië en Japan, blijft echter de hoop bestaan, dat het laatstgenoemde rijk Hughes' voorstel toch nog zal aanvaarden. I)e Sjantoeng-kwestie is nu uit het complex van het Oost-Aziatische vraagstuk losgemaakt en aan de rechtstreekschc onderhandeling tusschen China en Japan overgelaten. Daarmede is de commissie voor het Verre Oosten van een zware last ontheven. Wanneer bij de directe besprekin gen geen overeenstemming Lot stand komt, zal een scheidsgerecht beslissen en het zal zelfs de macht bezitten, om zijn oordeel te voltrek ken. De Washingtonsche correspondent van het „Berliner Tageblatt „schrijft, dat hot ge drag der Japanners steeds geheimzinniger wordt. Zij willen de onderhandelingen echter niet afbre ken, zooals hun uit Tokio werd aangeraden, want dan zouden zij in Amerika als een oorlogszuchtig volk worden voorgesteld en aan een Amerikaan- sche oorlogspropaganda voedsel geven. Hun hoop maar ook die van hun tegenstanders is gevestigd op Lloyd George wiens prestige in de oogen der Amerikanen meer groote afme tingen heeft aangenomen De Engelsche eerste- minister zal nu waarschijnlijk dok nog in Wash ington verschijnen. Zijn aankomst en.zijn reis van New-York naaf Washington zullen een tri omftocht zijri, die alle ovaties aan Foch en Bri- and gebracht, in de schaduw zullen stellen. De bladen bevatten nu al afbeeldingen van zijn vermoedelijke woning in Washington, zijn auto mobiel en van de personen die het ministerie van buitenlandsche zaken zal aanwijzen om hem te geleiden. De Amerikaansche bladen zijn verbitterd over de geheimzinnige onderhandelingsmethode De rapporten over de zittingen der commissies worden eerst dagen later uitgegeven en de jour nalisten moeten het hebben van ïnd'screties der commissieleden. De zeer troebele bronnen vloei en ruim en de berichten zijn soms geheel tegen strijdig. Men hoopt dat daarin verandering zal komen. RUSLAND. Aan het, Engelsche comité ter bestrijding van den hongersnood in Rusland heeft, naar Reuter meldt, Nansen het volgende medegedeeld Volgens de jongste berichten uit de ver schillende streken, waar de hongersnood heerscht zijn de toestanden huiveringwekkend en veel erger dan men verwachtte. Duizenden zijnster- vende en alleen in hel, district Kazan moeten er vele honderdduizenden onvermijdelijk sterven in de eerstvolgende maanden, tenzij er spoedig 46 Hij zei haar dit niet in zooveel woorden ze voelde het bij int.uitie, besefte hetgeheeledrama, van de geschiedenis, die hij haar vertelde. Da fout lag in zijn eigenaardige idealistische natuur. Hij had geleefd om het oog te voldoen. Nooit was hij dieper doorgedrongen. Muriel Godwin was de mooiste vrouw, die hij ooit gezien had.-Ze was met haar moeder in de buurt van het kasteel Devereux komen wonen en daar er weinig menschen woonden in deze afge legen streek, waren de Godwins daar gastvrij ontvangen, in weerwil van het feit dat Mrs. God- win een onbeschaafde vrouw was. In sommige opzichten was de dochter niet veel beter dan (le moeder, maar ze had de eigen schap, die deze ontbrak, niet te veel te praten en zoodoende haar onwetendheidteverbergen. Ook had ze iets kwijnend-aantrekkelijks over zich, dat op Valcntijn's romantisch hart een diepen indruk had gemaakt. En zoo kwam het dat hij zich verbeeldde verliefd op haar te zijn. Het meisje was echter volkomen onbekwaam Valentijn's moeillijk ka rakter te begrijpen of te waardeeren. Hij had haar hart nooit werkelijk bezeten. Maar zij werd aangespoord door daar moeder, die verrukt was voldoende hulp wordt geboden. De Russische hongersnood ontwikkelt zich snel tot een der vreeselijkste catastrofen uil de moderne geschie denis en het is gebiedend noodzakelijk dat Euro pa snel al hét mogelijke doet orn den toestand te redden DUITSCHLAND. Uit Berlijn komt het hoogst belangrijke bericht, dat Dr. Rathenau als minister van her stel in het kabinet-Wirth zal Lerugkeeren. Hoewel een officieele bevestiging nog niet is gevolgd, knoopt men begrijpelijkerwijze reeds nu verschillende onderstellingen aan dit bericht vast,o.a. dat het een gunstig teeken is voor het verloop der onderhandelingen nopens eenDuitsch moratorium, welke thans te Londen worden gevoerd. Dezer dagen is uiteengezet, dal de keuze van Rathenau als gedelegeerde voor deze besprekingen voornamelijk is be paald door de overweging, dat hij alléén onder voorwaarde, dat er eenig uitzicht bestaat op een weder gezondmaking van Duitschland's finan ciën in het kabinet zou terugkeeren. Op geen wijze kon Rathenau dat beter beoor- dcelen dan door persoonlijk naai' Londen te gaan. Vandaar de optimistische prognose, welke men thans meent, te mogen stellen. Dat optimistische wordt nog versterkt door het volgende Reu ter-telegram uit Londen Ofschoon het kabinet nog geen voorstellen heeft besproken in verhand met het bezoek van Rathenau aan Londen, wordt meegedeeld, dat de Duitschers zeker een goed oor zullen vin den wegens liet sterke gevoel in officieele en financieele kringen', dat al te strenge maatregelen zouden leiden tot financieele wanorde en een politieken chaos in Duitschland, ofschoon criliek op Duitschland's vroegere financieele metho den geenszins ontbreekt. Rathenau heeft reeds verschillende ver- nuttige plannen ontwikkeld ter betaling van de schadevergoeding in natura. Er is reden onj te gelooven dat een voornaam maar niet het meest belangrijke van Rathenau's doeleinden is een voorschot te verkrijgen van Londensche bankiers, tot dekking van de Januari- en Fe- bruari-termijnen van de schadevergoeding. ERNSTIGE ONLUSTEN TE WEENEN. De opstootjes te Weenen blijken, volgens na dere berichten, nogal van grooten omvang te zijn. Er werden tijdens de ongeregeldheden op 1 Dec. totaal 174 winkels hotels enz. geplunderd. Het aantal arrestaties bedraagt 344. Twintig politieagenten en 26 burgers zijn gewond. De Weener bladen waren al zeer bezorgd naar aanleiding van de jongste prijsstijging en noemden den len December den donker sten dag van deze donkere week, daar de post- en spoorwegtarieven dien dag werden verdubbeld en nieuwe, zeer aanzienlijke prijs- verhoogingen voor zekere artikelen van dage- lijksch gebruik in werking traden. Des morgens legden de arbeiders te Flo- ridsdorf, een fabrieksvoorstad van Weenen, onverwachts het werk neer en trokken '1° stad in. De arbeiders in andere fabrieksvoor- stedon volgden dit voorbeeld. Eerst wilden zij naar het centrum der stad trekken, om dc rijke zakenlieden lastig te vallen, doch dit werd hun door hun eigen leiders afgeraden. Ten slotte kwam men overeen, dat men om een uur in op tocht naar het parlementsgebouw zou trekker, om daar tegen de regeering en de beursspecu laties een betooging te houden. Tot de eischen der bestrijding van dc duurte, dat haar dochter zulk een prachtige partij zou doen. Toen kwam Giffards verzet. „Wij weten niet of de jongelui beseffen wat ze doen," zei hij tegen Mrs. Godwin, „laat ze daarom eens een maand of zes, acht van elkaar gaan. Als ze er dan nog net zoo over denken, zal ik mij niet langer tegen een huwelijk verzet ten." Dit was een billijk voorstel, maar Mrs. God- win vond het te gewaagd.Ze haalde haar dochter over tot een geheim huwelijk. En Muriel, als was in haar moeders handen, wendde al haar bekoorlijkheden aan om dit te bewerken. Haar idee was zich eerst van haar minnaar te verze keren en dan rustig met haar moeder naar het buitenland te gaan. Maar hier kwam Valentijn tusschen beiden met een zonderlinge voorwaarde. Als hij Muriel huwde, wilde hij niet zooveel maanden van haar gescheiden zijn. Waarom zou ze dan niet op Dower House gaan.wonen, dat hij in een soort tooverpaleis herschapen had Het was eenzaam, gelegen de tuinman en zijn vrouw, die het on derhielden, waren volkomen te vertrouwen en niemand zette er ooit een voet in, zonder zijn toestemming. Maar Muriel die in haat' hart niets romantisch was, ofschoon ze zich, om Valentijn te behagen, zoo had voorgedaan, stemde in zijn voorstel toe, zonder dit volkomen te begrijpen. Hst kwam niet bij haar op dat Valentijn er ernstig die de arbeiders aan de regeering stelden, behoort een verbod van invoer voor alle luxe-artikelen, geleidelijke afschaffing van allo voedselsubsidies van staatswege en onmiddellijke invoering der k in derverzekering. Tegen den middag waren 20.000 arbeiders en werkloozen bijeen gekomen. Van knuppels en vuurwapens voorzien trokken zij in optocht naar bet, parlement, en van daar naar het midden van de stad en naar den Ring. Op hun weg drongen de betoogers koffiehuizen binnen, waar zij de ven sters, d.e electrische lampen en de verdere in richting vernielden. De groote hotels, waar de leden der ententccommissie zijn ondergebracht, hadden zeer veel te lijden. De vreemdelingen verzochten onmiddellijk den voorzitter van de commissie van herstel om bescherming. De sec retaris van den voorzitter sprak daarop de be toogers in liet Duitsch toe en trachtte.ze gerust te stellen door erop te wijzen, 'lat. in de hotels voornamelijk Japansche, Fransche en Engelsche onderdanen waren ondergebracht. Zijn be moeiingen hadden echter geen succes. Dc hotels werden bestormd en gedeeltelijk geplunderd. Van andere zijde meldt men Een groot aantal koffiehuizen en groote maga zijnen zijn geheel vernield. De schade bedraagt verscheidene milliarden kronen. De groote ho tels aan den Ring zijn geplunderd, vooralBristol, waar de schade vele honderden millioenen kronen bedraagt. Maar ook in het Imperial en in Grand Hotel zijn de kamers van de reizigers leeggeroofd. William Good, de gewezen voorzit ter van. de commissie van herstel, is op zijn kamer in een hotelvan alles beroofd en nog mishan deld. Een Nederlander, wiens naam nog niet bekend is, is uit een automobiel gesleurd, mis handeld en van alles beroofd. De betoogers tooi den zich met de geroofde pelsen en sieraden. De vernielingswoede van de menigte was schrikwek kend. De socialistische leiders zijn overrompeld. De communisten hadden deze gebeurtenissen echter door dagen lange ophitsing in de „Rot.e Fahne" voorbereid en dit blad spoort vandaag de arbei ders ook namens de communistische partijleiding aan op den ingeslagen weg voort te gaan. De Arbeiter-Zeitung daarentegen spreekt, van de „Lumpenprolelarische elementen," die de zaak van het proletariaat onteëren.' Het blad maant tot, rust aan. De dienst van ordebewaring is echter bedenke lijk zwak en er zijn geen militairen voorhanden, daar deze op het oogenhlik in het Burgerland zijn. De trams en automobieler, werdenaangehoiulen en vele dergenen, die er uit. gehaald werden, wer den, mishandeld. De bestorming van het parle ment, is niettemin mislukt. De plunderaars werden geleid door een groo ten man met een roode jacobijnenmuts op, die een reusachtige ijzeren stang in de handen had waarmee hij alle vensters verbrijzelde. -Vierhon derd personen zijn in hechtenis genomen. De regeering kondigt strenge maatregelen aan waarschijnlijk zal de staat, van beleg uitgeroepen worden. De verbittering is bijzonder groot tegen de buitenlanders wegens hel uitblijven van de krediethulp, wegens het voortgaa van de waarde vermindering van de kroon en wegens het weel- deleven dier buiter landers. Aan een telegram in de „Vossische Zeitung" is nog het volgende ontleend Eergisterenavond zijn dichte' drommen nieuws gierigen de aangerichte schade gaan bekijken. Vooral op den Ring en in de Karntnerstrasse heeft het gepeupel erg huis gehouden. Er zijn over dacht, haar voor langen tijd daar opgesloten te houden, afgescheiden van de wereld. „Zeg ja," drong Mrs. Godwin aan. „Als je een maal maar getrouwd bent, kun je doen wat. je wilt. Valentijn zal je als zijn vrouw moeten er kennen." En zoo gaf Muriel toe en het huwelijk werd in New Castle gesloten. Nadat Valentijn een paar dagen in Schotland had doorgebracht, bracht hij zijn vrouwtje heimelijk naar Dower House, waai' niemand haar bestaan vermoedde, behalve zijn bedienden. In het begin was ze gelukkig en tevreden, tot het nieuwtje er af was. Ook Valentijn was het alsof zijn liefste droom werd verwezenlijkt. Hij gaf voor met een nieuw schilderij bezig te zijn, dat als voorwendsel diende voor zijn af wezigheid van het kasteel. Het was natuurlijk een onmogelijke toestand, die niet lang kon duren. Muriel kreeg er spoedig genoeg van, werd knorrig en humeurig en ver toonde zich in haai' ware gedaante. En van zijn kant begon Valentijn vergelijkingen te maken, want Daphne was intusschen op het kasteel gekomen. Hij was veel met zijn nichtje samen. Toen begon Valentijn in te zien dat zijn mooie droom verstoord was. Op zekeren dag ging hij naar Dower House en vond zijn vrouw gevlogen. Ze had een brief achtergelaten, waarin ze verklaarde dat haar leven ondragelijk was ge worden en ze besloten had naar haar moeder te winkels die totaal verwoest zijn. Opvallend is, dat daartegen andere zaken, waarbij zelfs zaken in weeldeartikelen, geheel gespaard zijn gebleven. In het hotel Bristol ziet alles er treurig uit. In de vestibule en in de hall is alles kort en klein gesla gen. De eetsalon en de salon zijn eveneens ver woest. De vleugelpiano is verbrijzeld, De stoelen zijn opengesneden. Tot aan de vierde verdieping zijn alle vensters en spiegels stuk geslagen. Dc plunderaars zijn in een aantal kamers binnen gedrongen. Zij hebben daar meubels vernield en heel wat meegenomen, zelfs meubelstukken. In. dit hotel alleen wordt de schade op 100 millioen kronen geschat. Het oude hotel Bristol (dat een paar huizen verder aan den Ring is gelegen) heeft nog meer te verduren gehad. Hier zijn de salons en ont vangkamers totaal verwoest, De gobelins en feauteuils zijn stuk gesneden, en ook in de kamers der gasten is men vreeselijk te keer gegaan. Alles wat zich in dé vertrekken van Sir William Goode, den bekenden Engelschen diplomaat, bevond, is vernield. Sir William heeft alleen zijn jas kunnen redden. De vertrekken van den Amerikaanschen kolonel Causy zijn daarentegen gespaard geble ven. Een Amerikaansche dame kon haar hebben en houden redden, daardat zij zich vastberaden niet een kleine Amerikaansche blad in e hand voor de deur an haar kamer opteld. In verschillende hotels zijn verder de logesder portiers verwoest. De aanwezige correspondentie werd verscheurd, de kassen leeggeroofd. In enkele gevallen werd het aanwezig bankpapier ook verscheurd. Van het Schwarzenberg Casino op het Schwarzenbergplein, dat tegenwoordig liet duurste café van Weenen is, is slechts eene ruine overgebleven. De plunderaars hebben ook getracht, het bekende koffiehuis Sacher in de Ringstrasse in brand te steken. IERLAND. Reuter bevestigt, dat de nieuwe Iersche regee- ringsvoorstellen thans geheel zijn opgesteld. Zij werden medegedeeld aan de Sinn Fein gedele geerden, die naar Dublin teruggegaan zijn, om hun collega's te raadplegen. Het is derhalve waarschijnlijk, dat vóór Maandag geen verdere conferenties zullen plaats hebben. ITALIË. Naar men uit Rome verneemt, schijnt onder den invloed van de krachtige houding der re geering en van de openbare meening het plan voor een spoorwegstaking te worden opgegeven. In ieder geval twijfelt men eraan, dat de staking nu nog zal uitbreken. ALLERLEI. Volgens te- Warschau ontvzngen offi cie u s e berichten hebben de groote mo- mogendheden, Frankrijk, Engeland, Amerika, Duitschland en Italië besloten om gedelegeerden naar Rusland te zenden ten einde ter plaatse de kwestie te bestudeeren van de betaling der oude schulden door de Sovjet-regeering. Deze commissie zal alle bijzonderheden moeten nagaan en een basis moeten voorbereiden waarop een internationale conferentie bijeengeroepen zal kunnen worden over dit onderwerp. Volgens de inlichtingen, welke ten dienste staan en welke verschaft zijn door het Sovjet-gezant schap alhier, heeft de regeering te Moskou nog geen officieele mededeeling van de groote mogendheden ontvangen, maar zoo dit mocht geschieden, zal de Sovjet-regeering het zenden van een dergelijke commissie toestaan op voor waarde, dat zij zich uitsluitend bezig houdt met de onderhavige kwestie en zich onthouden zal gaan, die in een der populairste winterbadplaat- sen in Zwitserland logeerde. „Ik ga wat van het leven genieten," schreef zm „Je geheim zal ik niet verraden, Valentijn. Ik zal aan jou overlaten te doen, wat jij het beste vindt." Zoo stonden de zaken. En nu zon Valentijn morgen, nadat het geheele geval geopenbaard was, zijn vrouw gaan zoeken. Giffard Devereux had besloten het huwelijk geheim te houden todat ze later formeel op het kasteel Devereux zoujen trouwen. Valentijn en Daphne zaten nog lang op, om de zaak te bespreken, en de jonge man voelde zich gelukkig zijn hart voor haar te kunnen uit storten. „Ik wil mijn best doen," zei hij, „een goed echtgenoot voor haar te zijn. Gedane zaken ne men geen keer, nietwaar Je had mij toch nooit kunnen liefhebben, Daphne, al was ik ook vrij geweest. Ik weet dat je nog steeds van Rodney houdt, hoe ontrouw hij ook gebleken is te zijn. Maar, o liefste, de wegen van het leven zijn moei lijk te doorgronden." Vóór zij dien avond scheidden, gaf Daphne hem het pakje, dat ze zorgvuldig bewaard had, sedert het bezit was gekomen. Het zegel was nog niet verbroken Hij hield het een oogenhlik in de hond, gaf het haar toen glimlachend terug. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT B52S5i3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1