Luxe ArlikHrn J.S.VAN LEEUWEN, Broersvest 67. Telefoon 152. MvBrteert in de Mbuwb Sch €t in groote verscheidenheid voorhanden. voorheen fi. ODÉ's Boekhandel. ZIE DE ETALAGE. Hornans,Jongens-en Meisjesboeken, Kinder-,Prenten- en Kleurboeken, A. BOSCH. Boterstraaf 63, Tel. 580 A BOSCH. BoterrJraat 63. Tol. 580 Bijinenlnad. Uitsluitend Importwijnen. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 j ff eij ks i us<* urij vin ar van lerrliüffen Benevens een uitgebreide sorteering kan niet worden toegegeven. In het begin van het vorig jaar heeft de regeering besloten om den regel om aan ambtenaren ontslag te verlee- nen met ingang van den lsten Januari volgende op den dag, waarop zij den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, weder toe te passen met de be paling, dat het den betrokken minister vrijstaat elk geval afzonderlijk te beoordeelen en daarop, zoo gewenscht, een uitzondering te maken. De regeering heeft de mogelijkheid van schadeloos stelling aan gemobiliseerde ambtenaren overwe gen. Het is ten slotte het beste geacht over mogelij ke schadeloosstelling het advies in te winnen der centrale commissie voor georganiseerd overleg. Het komt gewenscht voor de beslissing omtrent het provinciaal ambtenarenreglement vanNoord- Holland in verband met het wetsontwerp op den rechtstoestand van ambtenaren nog aan te houden. Volgens de thans aangenomen regeling wordt op goederen van Nederlandsch fabrikaat een voorkeur van 15 pet. toegestaan. Dat op be stellingen in het buitenland de invloed van de enkele in onzen staatsdienst opgenomen vreem delingen zich zou doen gelden is allerminst ge bleken In verband met de voor het internationaal postverkeer geldende verdragsbepalingen zoude de regeering tegen den door enkele leden bedoel den misstand, dat de hier te lande bestaande posttarieven in verband met de wisselkoersen tengevolge hebben, dat het gocdk'ooper is cir culaires, prospectussen en andere drukwerken uit Duitschland naar Nederland te verzenden, dan die stukken hier te posten, alleen door ver laging der binnenlandsche porten kunnen op treden. Voor het tegenwoordige is echter dc stand van vele valuta's zoodanig, dat een ingrijpende en niet te verantwoorden verlaging van het bin nenlandsche porttarief, geen afdoende verbeter- ring zou brengen. De vraag welke crisiswetten voor intrekking in aanmerking komen en welke nog gehandhaafd zullen moeten worden, is reeds ge ruimen tijd in onderzoek. Het ligt in de bedoeling zoo moge lijk nog in dit zittingjaar met een wetsvoorstel te komen, houdende intrekking van de daar voor vatbaar blijkende crisiswetten en regeling, waar noodig van den overgangstoestand. Alle suorifu h lilil.SMLLKüKll in prima kwaliteiten. Evou. eii Fin. JUededeeiiugeu. De koersverliezen ter Amsterdamsehe Beurze. In ,,In- en Uitvoer" zet Batavus zijn uiteen zettingen over bovengenoemd onderwerp voort. Bij de berekening der koersverliezen in indu- strieele waarden komt hij tot de slotsom dat deze in totaal 237.918.000 bedragen hebben. De groote verliezen zijn daarbij geleden in de branche van levensmiddelen en dergelijke, doordat hier de grootste kapitalen over het al gemeen zijn vastgelegd. Het Jurgensconcern neemt alleen bijna de helft voor zijn rekening nl. 41.168.000. De v. d. Bergh's groep (Van den Bergh's Fabrieken en Hollandsche Ver- eeniging tot Exploitatie van Margarinefabrie- ken) blijft hierbij achter met 3.389.000 in totaal, een gevolg van de omstandigheid, dat het gewone aandeelenkapitaal van deze onder nemingen in vaste handen zit en niet in de officieele noteering op de Amsterdamsche beurs is opgenomen. Zeer stimuleerend op het eindcijfer heeftook gewerkt de catastrophe der Insulinde Olie, welks aandeelhouders zich alleen in de eerste tien maanden vanl921eenverliesvan 19.350.000 hebben moeten getroosten. Ook de Centrale Sui ker-groep bereikt met 14.921.000 een hoog to taal. Als numero twee treedt de rubriek Electrici- teits-ondernemingen en aanverwante bedrijven op. Van het totale koersverlies van ruim 52x/« millioen komt niet minder dan 38.070.000 voor rekening van Philips Gloeilampen. De Diverse Fabrieken wijzen een koersver lies van bijna 30 millioen aan, doordat de waarde van de aandeelen Furness Stokvis met 15.100.000 terugliep, terwijl de aandeelhou ders van Van Gelder's Papierfabrieken een verlies van 4.759.000 leden en die der Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven een nagenoeg even groot van 4.173.000. In de rubriek Chemische Fabrieken vormt de Ned.-Indische Gas Mij. een unicum door dat de koers harer aandeelen in de eerste tien maanden van 1921 per saldo met 6 pCt. aan trok. Bij geen der andere nijverheidsfondsen op onze lijst was dit het geval. Jammer, dat de koerswinst zoo gering was en lang niet op woog tegen de verliezen, waarvan de Gouda Kaarsen alleen 6.056.000 voor haar reke ning nam. De Vereenigde Chemische Fabrieken en de Amsterdamsche Superfosfaat, welke in een zeer nauwe relatie tot elkaar staan, zagen haar aandeelhouders verliezen van resp. 3.038.000 en 1.820.000 lijden. De Lijm- en Gelatinefa- briek Delft volgt met 1.556.000. Van de IJzer- en Staalfabrieken leden de aandeelhouders van Van Berkel's Patent met 3.768.000 het grootste verlies. Ook die van de Ned. Staalfabrieken v/h J. M. de Muinck- Keizer moesten nog een geduchte veer2.443.000 laten na de reeds in 1920 geleden groote verliezen. Voor deWerkspoor beloopt het verlies 1.706.000 voor Stork 1.800.000, voor de Lettergieterij Amsterdam 1.320.000 en voor de Vereenigde Blikfabrieken 1.122.000. In de rubriek Scheepswerven leden de aan deelhouders van Wilton met 5.640.000 verre weg het grootste verlies. In de Textiel-branche leden de aandeelhou ders van Charp's Garenfabrieken een verlies van 1.538.000, die van Kattenburg een van 1.117.000 en die der Vereenigde Tapijtfabrie- ken een van 1.740.000. Zwaar waren ook de verliezen in de Tabaks branche. De aandeelhouders der Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken zagen de waai de van hun bezit afnemen met 4.579.000, voor de Tabaksindustrie v/h Gebrs. Philips was dit verlies 3.010.000. De Victoria Egyptische Ci- garetten Mij. vertoont een bedrag van 1.425.000 De verliezen in de Cement-industrie waren ook vrij hevigGewapend Beton Werken 2.470.000, Internationale Gewapend Beton bouw 1.028.000 en Ned.-Tndische Portlandce- ment 1.640.000. Het totale verliescijfer van rond 238 mil lioen voor nijverheidaandeelen beschouwende dient men in aanmerking te nemen, dat globaal een darde deel van de officieel genoteerde fond sen in de lijst werd opgenomen, de vele weg gelaten kleintjes vormen te zarnen ook nog een grooten verliespost. De totale verliezen zul len dan ook nog heel wat hooger zijn. Daar komt echter nog bij, dat vele fondsen reeds in 1920 enorme koersverliezen leden. Zoo hebben gewone aandeelen Jurgens verleden jaar nog 273 genoteerd, aandeelen Nederlandsche Staal fabrieken v/h J. M. de Muinck Keizer 111 pCt. en Vereenigde Glasfabrieken 281 pCt.om- enkele voorbeelden te noemen. Het totale verlies cijfer op inheemsche industrie-fondsen, geleden sinds den aanvang der crisis in 1920, is dan ook ongetwijfeld eenige honderden millioenen groo- ter dan het becijferde bedrag van 238 millioen. RIJN- en MOEZEL WIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbaden. Tegen duur reizen. Door het Comité van Actie tegen Duur- Reizen, is opnieuw een audiëntie bij den Minister van Waterstaat aangevraagd, om de bezwaren tegen eene verhooging van de personen-tarieven kenbaar te maken. Bij die gelegenheid zal tevens het resultaat van het gehouden petitionnement worden gedeponeerd. Ongeveer 50.000 sympathie betuigingen met het streven van het Comité, zijn verzameld. De belangstelling bleek in vrijwel alle kringen der samenleving aanwezig vooral in artisten-, sport- en handelskringen, waar een verhoogd tarief zeer betreurd zou worden. De a.s. kamerverkiezingen. Naar men verneemt heeft de heer Mr. H. van Haastert op een desbetreffend verzoek van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Gel derland (Rijkskieskringen Arnhem—Nijmegen) geantwoord, dat hij onder geen enkele omstan digheid eene candidatuur voor de Tweede Ka mer wenscht te aanvaarden. Dit geldt nietalleen voor de Rijkskieskringen Arnhem—Nijmegen, maar evenzeer voor de andere, met name voor den Rijkskieskring 's-LIertogenbosch, waar Mr. van Haastert ook door eenige R. K. Kiesver eenigingen op de groslijst is geplaatst. Een overcompleet van kader Door den Voorzitter zijn aan de Regoering medegedeeld de volgende ingevolge art. 112 van het Reglement van Orde ingediende vragen van den heer Bijleveld aan den Minister van Oorlog 1. Is het juist, dat reeds thans een over compleet van kader (officieren en onderof ficieren) bestaat? 2. Is het juist, dat bij aanneming der aan hangige Militiewct en de daaruit voortvloeiende nieuwe organisatie, het overcompleet, zoo dit thans nog niet bestaat, dan zal ontstaan 3. Wil de Minister, zoo een overcompleet reeds bestaat of zal ontstaan, opgeven hoe veel officieren en onderofficieren overcompleet zijn of zullen worden 4. Is de Minister van oordeel, dat dit over compleet het leger zal hebben te verlaten 5. Zoo ja, volgens welk stelsel zal dan de af vloeiing van dat overcompleet plaats hebben Zal deze plaats hebben op aanwijzing? Zoo niet, op welke andere wijze zal dan af vloeiing plaats hebben 6. Is de Minister van oordeel, dat de afvloei ing direct moet aanvangen bij het in werking treden van de wet Zoo ja, zijn de maatregelen daartoe reeds getroffen en voleindigd Zoo niet, wanneer zal de afvloeiing dan beginnen? Verkiezingen. Bij Kon. besl. zijn, met, ingang van 1 Ja nuari 1922, voor den tijd van 4 jaar bij het Centraal Stembureau, bedoeld in art. 32 dier Kieswet, benoemd tot lid en voorzitter mr. dr. J. Oppenheim, lid van den Raad van State tot lid en plaatsvervangend voorz-tter mr dr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg, commissaris der Konmgin in de provincie Utrech tot leden mr. dr. J. van Gelein Vitringa, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage W. H. Vliegen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State tot plaatsvervangende leden Mr. P. Rink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. dr. G. F. M. Baron van Hugenpoth tot Aerdt, lid van den Raad van State J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. CITMUEN -<J EN E V ER A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemengd Nieuws. Cocadorus. Prof. Cocadorus (M. Linne- wiel) schrijft aan de „Msb.": „Naar aanleiding van de hardnekkige ge ruchten, voorkomenden in verschillende stads en provinciale bladen, als zoude ik mij laten candidaat stellen door de Vrije-Socialistische groep, voor een zetwel in de Tweede Kamer, bij de a.s. verkiezingen, hen ik zoo vrij dit met de grootste beslistheid tegen de spreken. Mochten de heeren Vrije-Socialisten denken, in mij een gunstig object te vinden oor hun gedoe, dan antwoord ik hun dierop, dat ik met mij niet laat sollen." M o o r d Men meldt uit Kerkrade Het vermoeden bestaat dat een Duitscher uit Keulen, die bij Pannesheide in de onmid- delijke nabijheid van Kerkrade onder de tram geraakte, de beide beenen werden afgereden en reeds is overleden, het slachtoffer is geworden van een lagen aanslag. De Duitscher, die op het voorbalcon van de tram stond, moet n.l. hier van zijn geworpen en daarna van zijn geld, circa 13.000 mark beroofd. Voor hij stierf gaf de ongelukkige de meest volledige aanwijzingen. D( Duitsche politie zet het onderzoek voort. (Msb.) Een nieuw R. K. Z i e k e n h u i s. Men bericht aan de „Tijd" Te Ven.ay, aan den weg naar Oosloon, zal een groot en modern ziekenhuis worden ge bouwd in opdracht van de Eerw. Zusters van Liefde. De raming is meer dan een millioen. Ingenieur-architect J. Kniser te Venlo is opgedragen de plannen te ontwerpen. Opiumbereiders. Op den zolder van een pand oan> de Delistraat en aan de Tweede Lombardstraat te Rotterdam heeft de politie een viertalChineezen uit Ilong Kong gearresteerd Ze waren in het bezit van een groote hoeveelheid opium, in bussen en pakjes. Een en ander is in beslag genomen. In beslag genomen Bij een Duitsch mijnwerker, wonende te Hoensbroek, heeft de politie 4 zeer waardevolle schilderijen in beslag genomen. De Duitscher kon de herkomst niet opgeven. Masaryk over de conferentie te Washington. Masaryk, die stellig een van de beste kenners, is van het huidige Europa, een van de beste kenners ook van Europa's noo- den, hee't in een lang intervieuw met een mede werker van de Amerikaansche World zijn meening te kennen gegeven over de conferentie te Washington. Na een niet Veel zeggende Verklaring over zijn pacifisme en zijn afkeer voor het overdreven sentimenteeie pacifisme, dat vergeet que le mieux est l'ennemi du bien, behandelde Masaryk, achtereenvolgens een reeks der voornaamste problemen, welke do door Harding bijeengeroe pen conferentie zou moeten oplossen. Over Europa's toekomst oordeelde hij daarbij als volgt Vóór den oorlog werd ons werelddeel be- heerscht door Duitschland en zijn aanhangsel Oostenrijk-Hongarije (hier is natuurlijk niet de geleerde Prof. Masaryk maar de oppositie-poli ticus uit het vroegere Weenen aan het woord, Vad.) Thans is dit anders. Er zijn nu tal van klei ne staten in Midden-Europa ontstaan die ertoe komen moeten om met elhaar in goede buur schap te leven. Makkelijk is dit niet, maar het is een ideaal, dat noodzakelijk verwezen lijkt moet worden, wanneer Europa niet wil ten onder gaan.In de groote lnndenvanWest-Europa- en in Amerika heeft men zelden een juist besef van de positie dier kleine landen, waarvan er zich thans niet minder dan 18 bevinden tusschen de Oostelijke grens vanFrankrijk en deWestelijke van Rusland. Men is in flic groote rijken te zeer gewend aan groote nationale agglomeraties De geografische feiten zijn nu eenmaal anders in Midden-Europa en men zal moeten leeren evenveel eerbied te hebben voor een kleinen staat als voor een grooten. Men moet niet alleen letten op de quantiteit maar ook op de qualiteit. Wij moeten democratisch worden, ook in het in ternationale leven, zegt Masaryk, maar blijkbaar bedoelt hij iets andersnamelijk dat het demo cratische beginsel niet mag gelden in het inter nationale leven, want hij dat een staaltje met 5 millioen inwoners b.v. evenveel zal in de melk te brokkelen hebben als een land van 100 mil lioen inwoners. Daarna behandelde Masaryk dan de kwestie Frankrijk—Duitschland. Het eerste land moet waarborgen krijgen voor zijn veiligheid. Hij hoopt echter dal die waarborgen in de eerste plaats in een goede verstandhouding tusschenDuitschen en Franschen zullen gevonden worden. Engeland kan daarbij de rol spelenvanbemiddelaai.Wan- neer Rusland dan ook weer in de gemeen schap der Europeesche volkeren zal opgenomen zijn, den zal men eerst recht met 't werk van den heropbouw kunnen beginnen. Aan het slot van zijn intervieuw had Masa ryk nog een zeer aardige opmerkingmen spreekt van ontwapening en wil den oorlog verhinderen, zeide hij, maar zal men dan niets ondernemen om een einde te maken aan de vah - ta-anarebie en do ondernemingen der speculan ten te verhinderen Het is voor de volkeren toch niet zoo heel veel beter uitgehongerd te worden door de economisch machtigen dan wel in den oorlog te worden verslagen. Petroleum concessies. Men meldt in aansluiting op het bericht, dat de vertegen woordigers der „Standaid Oil" te Parijs weige ren het door de Tsjecho-Slowaaksche regeering aangeboden contract te onderteekenen, het vol gende Zooals destijds is gemeld, verlangde de „Stan- Oil Go." van de Tsjecho-Slowaaksche regeering het boormonopolie, het handels- en verkoopmo nopolie en de staatsterreinen van Egbell. Als te genprestatie zou in hoofdzaak een leening van kr. 27a milliard worden verstrekt. Zoodra de basis, waarop de onderhandelingen werden gevoerd, bekend werd, stak een storm op tegen het uit handen geven van het handels- en verkoopmonopolie. Onder dezen druk moest de regeering dit dus laten vallen, en werden ver der alleen besprekingen gevoerd over het af staan van het boorrecht en van de staatsterrei nen te Egbell. Doch ook tegen het overgeven van de laatste werd sterk geageerd. Men wees er op, dat dit een zoo belangrijk activum op de economische balans was, dat deze post er niet van mocht verdwijnen. Toen de regeering, even als destijds bij de onderhandelingen met de Ko ninklijke Shellgroep daarop aanstalten maakte om ook de toezegging van Egbell terug te nemen, brak Bedford, de vertegenwoordiger der Stan dard Oil, de onderhandelingen af. Persoonlijke ervaringen, welke Bedford en zijn secondanten in de republiek opdeden, en die den Amerikanen niet den indruk gav en van een naar Amerikaan sche begrippen voldoende betrouwbaarheid van de regeering, schijnen aan dit besluit mede niet vreemd geweest te zijn. Het officieel aangegeven motief, dat een boormonopolie alléén voor de Standard Oil weinig waarde had, mag dan ook. zoo werd mij van volkomen deskundige zijde verzekerd, beschouwd worden als te zijn gevon den „pour besoin de la cai se", en ter hoffelijke verberging van andere motieven. Voor de stem ming, waarin Bedford tenslotte Praag verliet, is teekenend, dat de regeering eerst via Berlijn kon ervaren, dat hij langs een omweg naar Parijs was vertrokken. Kort daarna is een vertegenwoordiger der regeering Bedford nagereisd om e Parijs nieuwe onderhandelingen met de Standard Oil Vertegen woordigers te openen. Daarbij werd een contract voorgelegd, waarbij een middenweg was geko zen de terreinen van Egbell zouden niet worden afgestaan, maar voor een zeker aantal jaren in pacht worden gegeven. Dit contract was reeds door den ministerraad goedgekeurd. Men ver wachtte dan ook een spoedige onderteekening, dank zij de nieuwe concessie ten opzichte van Eg bell. De Standard vertegenwoordigers weigerden echter in dezen vorm op de overeenkomst in te gaan, aangezien het risico naar Amerikaansch in zicht te groot is in een staat „die aldus moet Bedford zich hebben uitgelaten op een wijze zaken doet, welke aan de onze zoo hemelsbreed verschilt. Aövertenti?n. ISooffst aat 7-i, onderafdeelinq der verceniging van Modevakscholen te 's-Gravenhage, (goedgekeurd bij Kon. besl. van 26 Aug. 1911.) ter opleiding voor diploma's van COSTUMIERE, COUPEUSE en LEERARES. Ook gelegenheid zich voor eigen gebruik te bekwamen. De Leerares, H. M. Th. VAN ALPHEN St. icolaas-ïadeanx.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6