DAGBLAD VOOR SCHIEDAM £/V OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Maandag 5fDeeemher 1921. No. 13203. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandse At Nieuws, DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. 1 lavas seint uit Washington De commissie voor bet Verie Oosten heeft de kwestie van de pachtgebieden in China behandeld. Viviani Verklaarde, dat de Fransche regeering bereid is tot een gezamenlijke teruggave van de pachtgebieden der verschil lende mogendheden in China, op voorwaarde, dat na aanneming in principe van dit plan en na waarborging van de particuliere rechten, de bij zonderheden en de voorwaarden van de terug gave in overeenkomst met China en elk der ge- interesseerde regeeringen, zullen geregeld wor den. Het initiatief van Frankrijk, dat aldus Koe- angtsjau zou moeten teruggeven, werd zeer gunstig ontvangen door de Chineesche gedele geerden. Engeland en Japan hadden echter bezwaren wat betreft de steden, waar zij rech ten bezitten. Reuter verneemt dat 'n nieuw en gunstig sta dium in de onderhandelingen nopens de vloot- sterkten is bereikt tusschen de gedelegeerden van Engeland, Amerika en Japan, hoewel hier omtrent, geen officieele verklaring is afgelegd. RUSLAND. De regeering van de Oekrajiensche Volksrepu bliek heeft aan alle regeeringen der buitenland- sche staten een memorandum laten overhundi- gen, nopens den politieken en economischen toe stand in Oekrajina, in verband met den hongers nood en den strijd van het Oekrajiensche volk tegen de bolsjewisten. Als de gelegitimeerde vertegenwoordigster van het Oekrajiensche volk zoo wordt in het memorandum o.a. gezegd verzoekt de Oekra jiensche regeering, in het belang van den econo- m-schen wederopbouw der wereld en de redding der volken in het Oosten, aan alle staten, steu nende op hun politieke en economische machts middelen, aan het militaristische imperialisme van de Moskousche sovjetregeering de volgende categorische eischen te stellen 1. Omtruiming van Oekrajina, Georgië en Armenië door de bezettingstroepen der Moskou sche Sovjetregeering. 2. Teruggave van alle ontvoerde fabrieks werktuigen, machines, transport- en land- bouwmateriaal. 3. Het onder protectoraat van den Vol kenbond stellen van Oekrajina, Georgië en Armenië, als zekerheid en onderpand voor de erkenning der Russische staatsschulden van de zijde der Sovjetregeering te Moskou. Bij den Volkenbond berust dan de plicht de innerlijke tracht dezer landen te concen- treeren om tot een staatkundig leven te ge raken, en dooi toestaan van credieten van Internationale syndicaten, de industrie en den landbouw weder productief en voor uitvoer ge schikt te maken. In geval de Europeesche Staten, Amerika, Japan en China, deze maatregelen van de Sovjet regeering te Moskou niet eischen, dan moeten zij er rekening mede houden 1. Dat het hongergebied zich het volgende jaar minstens een half millioen K.M., met 50 millioen zielen, verder uitbreiden zal, dat dan even als thans het Wolgagebied ten laste zal komen van andere Staten. 2. Dat de voortgaande bolsjewistische ver woesting de economische wereldcrisis aan den eenen kant op zal drijven tot in het onmetelijke en aan den anderen kant den wederopbouw der economie in het Oosten tot in de verste toekomst belemmeren zal. De politieke, economische cn cultureele ge volgen zullen zoodanig zijn besluit het memo- ramdum dat geen staat verschoond zal blij ven. Daarom is het de plicht van den Volken bond en van iederen staat, in naam van het we reldgeweten, Oekrajina, Georgië en Armenië voor vernietiging te behoeden en deze landen te helpen om tot een normaal, staatkundig en economisch leven te geraken. DUITSCHLAND. De „Daily Telegraph" meldt, dat de Engelsche kabinetsraad, die beraadslaagde over de kwestie der Duitsche schadeloosstellingen, verdaagd is tol het begin van deze week. Intusschen zullen de ministers en de financieele deskundigen trachten een formule te vinden, waardoor de Engelsche en Europeesche belangen gewaar borgd worden tegen een financieele en economi sche ineenstorting van het Duitsche. rijk. Rathenau van zijn kant zet zijn pogingen voort om een leening te sluiten. De deskundigen zullen zich o.a. ook bezighouden met een on derzoek naar de noodzakelijkheid van 't in voeren van dr. Wirth's belastingsysteem, df t het dubbele zou moeten opleveren van het vorige belastingstelsel. De „Daily Telegraph" vestigt er de aan dacht op in verband met de loopende geruchten dat er geen sprake kan zijn van een leening aan de Duitsche regeering, daar het verdrag van Ver sailles aan de Duitsche regeering verbiedt hare Adv ertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend) inkomsten of bezittingen als zekerheid te vei- panden. Wel zou het mogelijk zijn dat aan de Duitsche industrie een leening zou worden toe gestaan. OOSTENRIJK. Vrijdag heeft de arbeidersraad van Wee- nen vergaderd. Adler meende, dat de demon stratie van Donderdag een goede waarschuwing was geweest voor de regeering en als zoodanig ook indruk gemaakt had maar dat men nu niet verder moest gaan op dien weg. De socialisten willen in-geen geval de regeering overnemen om voor de burgerij de kastanjes uit het vuur te ha len. Een integrale verwezenlijking van het so cialistische program is in de huidige omstandig, heden niet mogelijk. Daarop stelden de communisten een mo tie voor waarin de onmiddellijke doorvoering van het program der arbeiders gevraagd wordt, zoo dit niet aanvaard wordt zullen er nieuwe de monstraties worden ingericht. Bauer sprak tegen die motie. Ik heb geen zin om over een paar weken weer zoo'n demonstra tie mee te maken, zeide hij. De motie werd naar verschillende commissies verwezen en de verga dering nam een andere motie aan waaiin de door voering van het bekende program weliswaar ge vraagd wordt, maar zonder dat daar bedreigin gen aan toegevoegd worden. HONGARIJE. Naar men uit Bern meldt, is Bethlen er toch in geslaagd de partijen tot overeenstemming te brengen en een kabinet te vormen. ALLERLEI. Er is een arbitrageverdrag tusschen Duitsch- land en Zwitserland tot stand gekomen. Beide partijen verplichten zich alle geschillen met uitzondering van een paar bijzonder vermelde gevallen voor een door henzelf benoemd scheidsgerecht te brengen. De staking der kolenmijnen van Lotha ringen breidt zich uit en omvat bijna het geheele Sa ar- en Moezelgebied. Het Münchener „Medizinische Wochen- schrift" heeft berekend dat het Duitsche rijk tot het einde van 1920 door den oorlog en zijn gevolgen 11.000.000 menschen heeft verloren. Uit Washington De interfederale handelscommissie heeft den spoorwegmaatschapijijen gemachtigd, om de vrachten van de landbouwproducten met 10 te verlagen. Vrijwel alle spoorwegen van het land zijn bij deze vrachtverlaging betrokken, met uitzondering van die in Nieuw-Engeland. Officieel wordt door het Fransche departe ment van buitenlandsehe zaken bevestigd, dat er sprake is van een spoedige bijeenkomst te Parijs der ministers van Buitenlandsehe Zaken van Engeland, Italië en Frankrijk, waarop vóór alles de kwestie van het Nabije Oosten zal wor den benandeld. Waarschijnlijk zullen ook andere kwesties worden besproken, met name die der schadeloosstelling. —Volgens een telegram uit Funchal (Madeira) heeft ex-koningin Zita toestemming gekregen, voor een reis n^ar Zwitserland, aangezien haar zoontje ernstige operatie zal moeten ondergaan Slatea-Generaal, TWEEDE KAMER. Zitting can Vrijdag, 2 December 1921. Opening 1.10 uur. Voorzitter: Mr. D. A. P. N. Kooien. Regeling van werkzaamheden. De V o o r z i t t.e r deelt mede,dat de centrale sectie besloten heeft Donderdag,8December een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te on derzoeken, doch alleen des voormiddags. Verder stelt, hij voor Dinsdagavond voort te gaan met de behandeling der arbeidsbegrooting en Donder dagavond aan te vangen met de behandeling der nieuwe diensplicht wet. De Voorzitter is voornemens in de laatste week van December de Indische be grooting te behandelen en de nlgemeene be schouwingen in de avondvergadering. Conform wordt besloten. Stemmingen. Op verzoek van den Minister van Wa terstaat wordt de beraadslaging her opend over het amendement-Marehant (op art. 152 der Waterstaatsbegrooting om dit artikel te verminderen), over welk amendement he den zou worden gestemd. De Minister deelt mede, dat nu een aantal vacaturen bij den raad van toezicht niet zullen worden vervuld, het artikel kan worden verminderd met 16.300 terwijl het amendement slechts een verminde ring met 13.700 beoogde. Het artikel wordt hierna goedgekeurd. De Waterstaatsbegrooting wordt aangenomen met 88 tegen 3 stemmen. Tegen de communisten en de heer Juten. De motie-van Beresteyn tot gelijkstelling van de tarieven voor het spoorwegverkeer naar Londen via Vlissingen en Hoek van Holland, wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Aan de orde is de stemming over het voor- stel-Oud tot schorsing der beraadlagingen, over de arbeidsbegrooting. De Voorzitter deelt mede, dat Dinsdag de bezuinigingsmotie Oud-Dresselhuys inbe- handeling zal komen, waarna de heer Oud zijn schorsing-voorstel intrekt. Grondwetsherziening. Aan de orde is de voortzetting van de be raadslagingen over de amendementen Troelstra en Drion op art. 81 der Grondwet om het aan tal Tweede Kamerleden van 100 te brengen res pectievelijk op 200 en op 150. De heer Schokking (C. H.) bestrijdt beide amendementen. De heer Van S c h a i k (R. K.) zal er ook tegen stemmen. De Minister ziet ook geen nut in uitbrei ding van het aantal leden. Het amendement-Troelstra (200 leden) wordt verworpen met 49 tegen 26 stemmen. Het amendement-Drion (150 leden) wordt verworpen met 49 tegen 27 stemmen. Het artikel, inh. verlies van 't kiesrecht voor onwaardigen wordt aangehouden. Vervolgens verdedigt de heer Troelstra 1®. I-M eeJ1 amendement dat pensioen voor weduwen en weezen van Kamer'eden wil mo gelijk maken en verplicht stellen. De Regeering opent alleen de mogelijkheid daartoe. De heer Van Ravesteijn (C. Fr.) ver dedigt liet amendement om de schadeloosstel ling uit de Grondwet te lichten en de bepaling daarvan aan den gewonen wetgever over te laten, ten einde het bedrag daarvan beter te kunnen doen aanpassen aan de wijziging der omstandigheden. De heer Bra at (Platt. Partij) verdedigt zijn amendement om de schadeloosstelling der Kamerleden te brengen op 2500. De heer Rutgers (A. R.) licht zijn amen dement toe om de schadeloosstelling op /3000 te laten plus eenige vergoeding voor verblijf kosten. De vergadering wordt dan verdaagd tot Dins dag 1 uur. 8 i a n en 1 a n d. Verplaatsing stoomvaartlijnen. Een der grootste scheepvaartondernemingen te Rotterdam beraamt, volgens het „Rott. Nbl." maatregelen om haar hoofdzetel naar Hamburg te verplaatsen in verband met de concurrentie, welke de Duitsche scheepvaart der Nederland sche aandoet. Het ligt in de bedoeling, dat de te Rot terdam gevestigde kantoren blijven gehand haafd bij wijze van filiaal. Dit bericht Verwondert ons niet. Voor hen die de wenschelijkheid bepleitten om maatregelen te nemen tegen de Duitsche concurrentie b.v. door hooge inkomende rechten enz. zal het nu wel duidelijk zijn dat daarmee niets in het voordeel van Nederland valt te be reiken. Invoer verboden hooge rechten zouden den toestand voor ons land slechts verergeren. Nederlandsche exporteurs in Verschillende branches plaatsen tegenwoordig hun orders bij Duitsche fabrieken, die de goederen per spoor naar Hamburg en Bremen verzenden. Van daar uit gaat het per Nordd. Lloyd, Hamburg-Ameri- ka-lijn enz. naar het buitenland. De vrachten waren onlangs van Hamburg en Bremen naar A- merika 20% lager dan die der Hollandsche lijnen De Hollandsche exporteurs vermijden dus Nederland ook als transitoland geheel. Natuurlijk zou door invoerverboden en hooge rechten de Nederlandsche spoorwegen, de scheep vaartmaatschappijen de binnenlandsche expe ditie en alles wat aan de havenbedrijven in de groote havensteden van ons land vastzit nog grooter malaise worden veroorzaakt. Dat een der grootste Rotterdamsche reederij- en haar hoofdzetel naar Hamburg verplaatsen zal, is teekenend, maar getuigt overigens van een helder inzicht der bedrijfleiders, die in zulke kritieke tijden als we thans doormaken, begrijpen dat de bakens moeten worden verzet. Prov. Staten van Zuid-Holland. Gedeputeerde staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de N.V. Homoeopatisch Ziekenhuis" te Utrecht im toekenning van subsidie voor verpleging van Zuid-Hollandsche tuberculose-patiënten. De vereeniging,, Rotterdamsche Huishoud school" te Rotterdam vraagt een aanvullings subsidie over 1920 van 3383.95, tot tegemoet koming in het tekort der exploitati.e-rekening. Slechts de salarisost, die, in het algemeen de grondslag voor het provinciaal subsidie uitmaakt kon een verhooging rechtvaardigen meenen Gedeputeerden en mistdien hebben zij alsnog verleend een aanvullend subsidie ge lijkstaande aan 20 Pet. van het verschil der sommen van 22.474 (wat in werkelijkheid in dezen aan salarissen is uitgekeerd) en 14.800 waarop die salarissen werden begroot), derhal ve rond 1500. Eene afwijzende beschikking wordt in over weging gegeven op de verzoeken van B. en W. van Gorinchem en hét Dagelijksch Bestuur van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland om een bijdrage uit de provinciale kas ten behoeve van den aanleg van een weg, welke de Brugstraat en den Dalemschen dijk in genoemde gemeente onmiddellijk verbindt. Nog geven Gedeputeerde Staten in overwe ging afwijzend te beschikken op het verzoek der vereeniging „Die Haghe" te 's-Graven- hage om subsidie voor een door de vereeni ging uit te geven gedenkschrift ter gelegen heid van de 350ste verjaring van de inneming van den Briel. De weg Oversehie—Rotterdam. Door den heer Schokking zijnaan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat het weg gedeelte OverschieRotterdam, waarover reeds eerder eenige klachten vielen, in den laatsten tijd in zeer slechten toestand verkeert? 2. Zoo ja, is de Minister dan niet van oor deel, dat maatregelen dienen genomen te wor den, dat daarin spoedig verandering wordt gebracht, dat ongelukken, die anders niet zullen kunnen uitblijven, voorkomen worden 3. Zou de Minister ook willen meedeelen. of Zijn Excellentie reeds een beschikking ge nomen heeft op het door de pers naar buiten bekend geworden adres van het gemeentebe stuur van O.erschie v. 9 Juli 1.1. houdende ver zoek om toekenning van een subsidie voor het onderhoud van bedoeld weggedeelte 4. Indien zoodanige beschikking nog niet werd genomen, is de Minister dan bereid dit verzoek in te willigen, daar gemeld gemeen tebestuur moeilijk alleen aansprakelijk kan worden gesteld voor den slechten toestand van dien weg welke inzonderheid het gevolg is van het drukke doorgaand verkeer met vrachtauto's en het leggen van telefoonkabels en waterleidingbuizen I)e bezuinigingsaetie. Zooals men weet, zou de Tweede Kamer a.s. Dinsdagmiddag in behandeling nemen de motie- Oud-Dresselhuys in zake bezuiniging van ambte naren op de begrooting van Arbeid. De begroo ting zelf zou dan 's avonds worden behandeld. Naar wij vernemen, hebben de leden der Tweede Kamer thans van den voorzitter be richt ontvangen, dat hij Dinsdag zal voorstel len de motie en de begrooting niet in behandeling te nemen, maar zoowel 's middags als 's avonds voort te gaan met de behandeling der Grond wetsherziening. De reden hiervoor ligt in een medcdeeling, die dé voorzitter heeft ontvangen van de Re geering, en die er toe zal kunnen leideidat de motie-Oud-Dresselhuys, die thans alleen betrekking heeft op Arbeid veranderd zal kunnen worden in een motie, rakende de geheele Staatsbegrooting. De bedoeling is nu, dat de behandeling der begrooting van Arbeid eerst zal worden voortgezet na beëindiging der alge- meene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Tot zoover de mededeeling van den voor zitter aan de Kamerleden. Men kan er uitaf- leiden, dat de Regeering in beginsel bereid is te voldoen aan den inhoud der motie, en wel ten aanzien van de geheele Staatsbegrooting. (Tel.) Uitvoer van versche melk. Omtrent den uitvoer van versche melk naar het buitenland, wordt het volgende medegedeeld: Door eenige belanghebbenden was door den minister van Landbouw het verzoek gericht, uitvoerconsent te mogen ontvangen voor de verzending van versche melk naar Engeland en België Hierop werd door den minister geantwoord, dat een dusdanige uitvoervergunning verleend zou worden indien van de zijde der exporteurs voldoende zekerheid verstrekt kon worden, dat op de eerste aanvraag een hoeveelheid van 50.000 liter versche melk per dag naar Duitschland gezonden zou kunnen worden Deze voorwaarde houdt naar de „Crt." ter oore kwam verband met een nog steeds van kracht zijnde overeenkomst, waartoe in 1920 tusschen Ne derland en Duitschland besloten werd, waarbij de Nederlandsche regeering zich verbond per dag 50.000 Liter versche melk naar het Ruhr- gebied te zenden. Deze overeenkomst loopt tot Mei 1922. Naar de „Crt." verder verneemt is de minister van oordeel, dat, indien de thansdoor belanghebbenden aangevraagde consenten zon der meer verleend werden, de mogelijkheid zou kunnen ontstaan, dat de Brabantsche en Lirn- burgsche zuivelfabrieken, welke (door haar gun stige ligging) in hoofdzaak op de Duitsche melk- levering tot nu waren aangewezen, door den uitvoer n. Engeland en België niet over voldoen de zouden kunnen beschikken, indien de Duit sche regeering weer op grond van bovenge noemd contract op melklevering naar het Ruhr-gebied zou aandringen. Wel werd in den afgeloopen zomer hoofdzakelijk in verband met de sterk verlaagde markenkoers, waar- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1