Geïllustreerd Zondagsblad. BAM1STASSCHEI8, POBTEiOMAIE'S ETC. door de Hollandsche melk in Duitschland veel te duur werd, alle uitvoer stopgezet, doch de minister dient rekening te houden met de mogelijkheid dat de Duitsche regeering even als zulks reeds eerder het geval was, aan de gemeenten in het Ruhr-gebied een zekeren bijslag op den melkprijs toestond in. welk ge val de dagelijksche melkzending van Brabant en Limburg uit onmiddellijk hervat zou moe ten worden. Wat betreft den uitvoer van versche melk naar Duitschland buiten het regeeringscon- tract om, heeft de minister aan belangheb benden medegedeeld, dat deze niet plaats kan hebben alvorens hieromtrent een nadere regeling is getroffen. Wet tegen ontduiking der rijksinkomsten belasting. In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen dat personen, die over een zeker jaar een behoorlijke winst met hun bedrijf gemaakt hadden, vóór den aanvang van het volgens belastingjaar hun bedrijf hebben om gezet in eene naamlooze vennootschap of wel verandering hebben gebracht in hunne winst- vei deeling om op die wijze, met behulp van art. 14 der wet op de inkomstenbelasting, die groote winst aan de werking der belastingwet te onttrekken. Een wetsontwerp dat tot strekking heeft aan dergelijke praktijken voor de volgende belastingjaren een einde te maken, heeft het Departement van Financiën verlaten. Bescherming. Te Amsterdam hebben vertegenwoordigers van verschillende metaalfabrikantenvcreenigin- gen vergaderd en op één uitzonderng na was men algemeen van gevoelen, dat er ten spoedigste moet aangestuurd woiden op beperking van den invoer en het tijdelijk heffenvanbeschermen de rechten. Besloten werd een algemeen comité van actie op te richten, dat zal trachten dit idee te propageeren en in de allereerste plaats zal behandelen het vraagstuk van de beperking van den invoer. Graaf van Bijlaadt. De oud-voorzitter der Tweede Kamer, Graaf van Bijlandt, vierde gister zijn 80en verjaardag. Een groot aantal personen, w.o. Prins Hendrik kwam den jubilaris feliciteeren. Van verschillende zijden gewerden graaf v. Bijlandt in allerlei vorm gelukwenschen. De IJssport. Uit Den Haag meldt men ons Naar wij vernemen, zullen H. M. de Koningin en prinses Juliana morgen naar Friesland en Groningen vertrekken ter bijwoning van ver schillende wedstrijden in hard-en schoonrijden. Om 8lJ uur vertrekken H. M. de Koningin en de prinses per s.s. uit Den Haag. Gemeenteraad. 7. itting van Vrijdag 2 December 1921 (Slot). Brandweer. 11. Voorstel var B. en W. tot vaststelling van een Verordening op de heffing en een op de in vordering van rechten voor vanwege de Brand weer verleende diensten. De totstandkoming dezer verordening beoogt het regelen van een tarief voor vergoeding voor de vanwege de Brandweer beschikbaar te stel len brandwachts bij openbare vermakelijkheden. Wel werd tot nu toe een vergoeding berekend, doch mede met het oog op de toename der openb. vermakelijkheden komt het gewenscht voor deze aangelegenheid bij verordening te regelen. Nadat de voorzitter had gezegd, dat aan verschillende bezwaren tegemoet is gekomen, werd het voorstel z.h.st. goedgekeurd. Erfpacht. 12. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot uitgifte in erfpacht aan J. Broek- zitter te Rotterdam van een perceel grond inhet Sterrebosch ter grootte van 2700 M2., nabij den ingang van de Scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Waterweg", voor den bouw van een schaftlokaal en logement. De waarde van den grond wordt aangenomen op 13.— per M2. en de uitgifte bepaald op ƒ0.75 p. M2. Goedgekeurd. De Polderstraat. 13. Voorstel van B. en W. om den straatnaam van „Polderstraat" te veranderen in dien van „Anthony van Leeuwenhoeckstraat." De heer C o 11 bepleit de wenschelijkheid om aan de Polderstraat den naam te geven van een anderen uitvinder, n.l. Douwes Dekker. De Voorzitter: Dat is geen uitvinder. De heer C o 11 Douwes Dekker heeft in Indië de verschillende misstanden ontdekt. De heer Korpel ondersteunt het voorstel- Collé. De heer D i n k e 1 a a r vindt „Anthony van Leeuwenhoeckstraat" veel te lang. De menschen zullen ook spoedig gaan zeggen „ga je mee naar den Leeuwenhoek." Dat is niet erg wellui dend. Hij zou liever de straat Cornelis Houtman straat willen noemen. De voorzitter zegt dat het de bedoe ling is de straten in deze wijk naar uitvinders te noemen. De heer C o 11 meent, dat de voorzitter wel eens iets ter aanbeveling van een voorstel zegt. Waar de voorz. in Indië is geweest, en met de toestanden daar bekend is, noodigt spr. hem uit een enkel woord ter aanbeveling van den naam Douwes Dekker te spreken (gelach). De voorzitter zegt dat hij dit thans be zwaarlijk kan doen. Het voorstel van B. cn Wwordt alsnu met 20 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Korpel en Collé. Machtiging. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen hun machtiging te verleenen tot verhuring van de woning boven de politicwacht post aan de Koemarkt voor ƒ5.-- p. week. De gevraagde machtiging wordt verleend. Dossier „Ons Hui s." De heer G o 11 verzoekt B. en Whet dossier betreffende de bouwvereeniging „Ons Huis" nog eenige dagen langer ter visie te willen laten liggen De voorzitter zegt dat aan dit verzoek zal worden voldaan. Niets meer aan de orde zijnde, sluit hij alsnu de vergadering. Bij het nummer van heden-avond is het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD gevoegd? hetwelk, wegens vertraging in de aflevering? niet tegelijk met ons blad van Zaterdagavond kon worden verzonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. AfdeelingsversIag-Gemeente-begrooting. Alge m eene Beschouwingen. Afdeelingl. Een der leden vraagt waarom Bur gemeester en Wethouders geen middelen aan de band doen, omtrent de twee brandende vraag stukken: de werkloosheid en den woningnood. Hij meent, dat het bouwen van betonwoningen, waarvoor elders ongeschoolde arbeiders ge bezigd worden, èn zooveel mogelijk in den wo ningnood kan voorzien èn een productieve werkverschaffing kan zijn. Een ander lid klaagt over het laat verschijnen van de begrooting, het spoedige bijeenroepen der Secties, zoodat de leden geen voldoenden tijd hebben, de begrooting te bestudeeren. Een lid vraagt of Burgemeester en Wethouders de huidige politieke samenstelling van het Col legevan Burgemeester en Wethouders in ver band met den politieken toestand in het be lang van Schiedam achten. Afdee.ing 2. Algemeen meent men, dat deze begrootingdient te staan in het teeken der be zuiniging. Meerdere leden achten dit echter geen beletsel, om datgene te doen wat noodzakelijk is voor de toekomst van de Gemeente. Daarvoor was volgens deze leden noodig een bestaand, blijvend Volkspark met de noodige sportparken, een Gehoorzaal, een betere behui zing voor ouden van dagen, die volgens deleden, hier aan 't woord, geen dag langer dan noodig is, moeten blijven in het h.i. absoluut onge schikte St. Jacobs-Gasthuis. Dit laatste zou zeer geschikt zijn voor Stadhuis. Zeer gewenscht achtten deze ledenhet, spoedig aan te vangen met de verbouwing van de Koe- marktbrug. Men meende, dat zulks ook ten goede zou komen ter bestrijding der werkloosheid. Bevreemding werd uitgesproken over het feit, dat geen post voor werkverschaffing was uitge trokken. Gevraagd werd wat Burgemeester en Wethouders dachten te doen tot bestrijding der steeds grooter wordende werkloosheid. Gaarne had men gezien, dat Burgemeester en Wethouders iets gezegd hadden inzake den wo ningnood. Erkennende, dat, gezien de beschik bare middelen, aan de woningvoorziening hard gewelkt is, was men toch van oordeel, dat men met het oog op het tekort er nog lang niet is. Meerdere leden waren van oordeel, dat, wanneer blijkt, dat de Regeeringonwilligblijft, voldoende bouwvoorschotten te verstrekken, het de taak van het Gemeentebestuur is door gemeentelijken bouw in den woningnood te voorzien. Een der leden heeft zich afgeviaagd of het mogelijk is, nabij het station een los- en laad- wal te maken ten behoevevan de industrie. Hij meent, dat even over de spoorbrug voldoende gelegenheid is te vinden. De vraag werd gesteld door alle leden gesteund of Burgemeester en Wethouders zulks onderdeoogen willen zien. Geklaagd werd over het laat verschijneu van de begrooting. Aangedrongen werd, dat Burge meester en Wethouders meer rekening zouden houden met, het feit, dat óók de raadsleden de begrooting dienen te bestudeeren. Afdeeling 3. Evenals in de 2e Sectie meent men, dat deze begrooting dient te staan in het teeken der bezuiniging. Een lid dringt daarbij aan op de instelling van een Bezuinigings-commissie. Hetzelfde lid meent, dat onder meer de salaris sen der hoofdambtenaren moeten worden ver minderd. Een der andere leden onderschrijft deze meening. Dit lid verzoekt Burgemeester en Wethouders de mogelijkheid onder de oogen te zien van een nieuw Raadhuis, waarvoor hij het St. Jacobs-Gasthuis geschikt te maken acht. Dit laatste wordt ondersteund door een der an dere leden op grond ervan, dat deze voor ouden van dagen een betere huisvesting wenscht. Dit lid wijst ook op de posten Politie, Krankzin nigenverpleging en Burgerlijk Armbestuur, die belangrijk hooger zijn en waarvan hij meent, dat het Rijk een gedeelte moet bijdragen. De steun van het Rijk voor de krankzinnigen verdient nauwelijks dien naam. Dezelfde spreekt de wen schelijkheid uit van een behoorlijke Gehoorzaal voor deze Gemeente. Uitgaven. Volgnummer 120. Presentiegelden der leden van den Raad. Afd. 3. Een der leden zou gaarne zien, dat de vergaderingen van den Raad des avonds wer den gehouden. Hij vindt hiervoor geen instem ming bij de andere leden. Volgnummer 126. Schrijf- en bureaubehoef ten, briefporten enz. Afd. 3. Meerdere leden wenschen dezen post te beperken tot 5000. Volgnummer 127. Druk- en bindwerk. Afd. 3. Meerdere leden wenschen dezen post te beperken tot 16.000. Volgnummer 129. Kosten van verlichting en verwarming. Afd. 2. Geklaagd werd over de slechte verlichting van de raadszaal. Algemeen drong men op electrische voorziening aan. Afd. 3. Meerdere leden wenschen de pos ten onder dit nummer en onder de nummers 133, 164, 171, 173 en 183 belangrijk terugge bracht te zien, daar deze ramingen niet overeenstemmen met de te verwachten werke lijkheid. Volgnummer 132. Kosten van aanplakken en omroepen. Afd. 1. Meerdere leden achtten het uit breiden van het aantal aanplakborden urgent. Aangedrongen werd, in de behoeften te voor zien, desgewenscht door het plaatsen van zui len. Vooral achtte men het noodzakelijk met het oog op de dure advertentiekosten. Volgnummer 152. Jaarwedden. Afd. 1. Een lid vraagt of deze post niet te hoog is geraamd. Volgnummer 155. Uilkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten, wegens inkom stenbelasting. Afd. 2. Gevraagd wordt, waarom geen be drag is uitgetrokken. Op welk bedrag schatten Burgemeester en Wethouders dezen memorie- post. Hoofdstuk III. Afd. I. Kosten der Politie. Afd. 1. Eenige leden dringen opuitbreiding van het politiekorps aan. De leden, hier aan 't woord, meenen, dat geen rekening gehouden is met de uitbreiding der Gemeente. In het z.g. Gorzcnkwartier is te weinig toezicht. Bovendien is de bewaking in de nachturen aan een bespottelijk klein personeel overgelaten. Een lid vraagt of Burgemeester en Wethou ders het niet noodzakelijk achten, de hol aan den Havendijk (nabij de fabriek van de firma Hasekamp) voor rij-envoertuigen te sluiten. Volgnummer 162. Burgerwacht. Afd. 1. Een lid vindt het onverantwoorde lijk van Burgemeester en Wethouders, dezen post op de begrooting te brengen. Afd. 2. Meerdere leden verklaren zich tegen dezen post. Volgnummer 167» Belooning voor Iwee des kundigen, belasl met hel schouwen van de dis tilleerketels en helmen in de branderijen en dis tilleerderijen. Afd. 2. Een lid vraagt of Burgemeester en Wethouders het noodig achten de schouw over onder- en boerenbakken weer in te voeren. Volgnummer 175. Subsidie aan de Vereeni- ging Schiedamsch Volksbadhuis. Afd. 2 en 3. Meerdere leden dringen erop aan, den begrootingspost te brengen op de uit gaven van het vorige jaar om zoo de mogelijk heid te scheppen de tarieven van het baden te verlagen. Afd. 2. Gevraagd werd op welke wijze Burgemeester en Wethouders zich de exploita tie van het badhuis „Eendracht" denken. Volgnummer 179. Kosten van keuring van slachtvee en vleesch. Afd. 2. Aangedrongen werd op beter toe zicht op het vervoer van geslacht vee. liet lid, hier aan 't woord, meent, dat dit onhygiënisch plaats heeft. Volgnummer 184. Onderhoud van markten, beurzen en hallen. Afd. 2. Gevraagd wordt of de beursbedien de niet overbodig is geworden en of de bovenlo kalen Van het Beursgebouw wel productief wor den geëxploiteerd. Afd. 1. Enkele leden vragen of het niet mogelijk is op den post Onderhoud van wandel plaatsen en plantsoenen, groot ƒ30.000.—, te bezuinigen. Volgnummer 186. Onderhoud en bediening van klokken, uurwerken, speelwerken en der gelijke. Afd. 1. Een lid vraagt, de mogelijkheid te onderzoeken om klokken te plaatsen in ver schillende stadsgedeelten en wijken. (Wordt vervolgd.) Strafverordeningen. Door de comm. v. d. Strafverordeningen is aan den Gemeenteraad medegedeeld, dat zij het gewenscht vindt de strafverordeningen betrek king hebbend op de openbare orde, reinheid en gezondheid in één verordening samen te brengen. De commissie heeft den Raad een concept verordening ter goedkeuring aangeboden, be vattende eensdeels bestaande bepalingen, die min of meer belangrijk gewijzigd zijn, anderdeels eemge meuwe bepabngen. In de meuwe bepahngen zijn o.a. de volgende onderwerpen geregeld aanplakbiljetten, ont sierende reclame, mazelen, verkapte bedelarij, rolschaatsenrijden, steltenloopen, vervoervrach- ten metvoerUrgen, max'mumgew'cht motorrij tuigen, algem.maxunumsnelheid,aanhangwagens aan motorrijtuigen, onbeheerd motorrijtuig of rijw'el, opgave e'gen gewicht motorrijtuigen, geraas motorrijtuigen. Het Ws. Nog steeds blijft het maar doorwinteren in den echten zin van 't woord, want wat is nu een wini ter zonder ijs. IJs is juist het karakteristieke de- wintermaanden, want al zijn we nu feitelijk nog pas in den herfst toch geeft het zien van ijs geen herfst, maar een volkomen winteridee. Onafschei delijk aan 't ijs is verbonden de êcht-Holland- sche sport't schaatsen, waarvoor rijk en arm, jong en oud, zich hartstochtelijk interesseert. De laatste jaren lagen die ijzers maar te roesten, men voorspelde zelfs, dot de ijssport voortaan wel afgedaan zou hebben. Maar onverwacht deed November 1921 deze berekening te niet en dwong allen de schaatsen zoo spoedig mogelijk Ingezonden Mededeelmyen. 11 n wwn Wij hebben IETS BIJZONDERS in „AH BOS URCHÉ" HOOGSÏBAAT 64 - SCHIEDAM in orde te brengen, 't Ging er lustig op los, vooral gisteren, de Zondag, zoo'n uiterst geschikte dag voor allen. Menig baantje is er gemaakt en ko men de vermoedens uit, dan zal vooreerst nog niet 't laatste baantje zijn gemaakt, want de directie van het Meteorologisch instituut te de- Bilt meldt, dat er geen teeltenen zijn die erop wijzen, dat de vorst in de eerste paar dagen zal' verminderen. Integendeel men kan verwachten dat de vorst morgen en waarschijnlijk ook over morgen, zal aanhouden. Vannacht heeft het zoo als men weet, 7 graden Celsius gevroren. Op het geheele vasteland van Europa is de vorst van nacht vrij sterk geweestte München vroor het 7 graden, in Noord-Skandinavië 13 graden. 't IJs vordert echter ook nog steeds zijn slacht offers, 't kan nu eenmaal niet anders. Gister morgen heeft Schiedam zijn deel hiervan moeten geven, waar we van hopen, dat het hierbij zal blijven. Om elf uur gisterenmorgen waren de 14- en 10-jarige zoontjes van v. Halderen, uit de Beijerlandschestraat No. 36, op de Poldervaart, onder Kethel, welke nog niet bijzonder goed droeg. Het oudere broertje was dadelijk gereed en stond er reeds midden op toen zijn jongere broer nog op den wal stond. Plotseling weer klonk een angstkreet en de jongste zag zijn broertje door het ijs zakken en verdwijnen. Ook hij begon nu te roeper, waarop de baanveger Bontenbal (dezelfde man, die Vrijdag in de Raadszitting 't incident veroorzaakte), die op de Schiedamsche Ijsbaan in.de nabijheid zijn func tie uitoefende, te hulp snelde. B. ging direct op de opening af, maar zakte er ongelukkigerwijze zelf ook door en wist zich nog juist vast te grijpen. Even later was de agent Scheffers ter plaatse, die met een vlaggestok der IJsvereeniging B. wist te redden. Vergeefs trachtte men den 14 jar. knaap van onder het ijs uit te halen een half uur was verloopen, voordat men eindelijk den jongen op 't droge had. Hij was echter reeds een lijk en werd naar 't lijkenhuisje te Kethel over gebracht, vanwaar het heden naar de ouderlijke woning is vervoerd. De geredde B„ wonende Sommeldijkschestraat werd in een tentje op de Ijsbaan van droge klee- ren voorzien, maar naar we vernemen is ook zijn toestand lang niet best. We herhalen, dat we hopen, dat verdere onge lukken verre blijven. Uiterste Voorzichtigheid is de boodschap. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des na middagsportemonnaie met inh. rozenkrans, vrouwenzak met inh, handschoen, kinderhand- schoen. Bij vinders: kindersjerp, A.v.d. Merwe, Pro veniershuis 27 zilverbon, J. Ruilink, Vlaardin- gerstraat 18 ring met sleutels, Polet, Hagastraat 9 zak met inh,.J. Kersemeijer, Mariastraat 25a papieren geld, J. W. Vollebregt, Broersveldpad herdershond, J. Schop, Hoofdstraat 31 potlood houder, J. Vroege, Tuinlaan 2; kinderzak met inh, J. v.d. Valk, Beierlandschestraat 20b dameshandschoen, Valkensteyn, NieuwehaVen 41 herdershond, J.J. v.d. Berg, Konijnenbuilrl 18/5 bontkraagje, G. Braak, Westmolenstraat 7/5 das met witte streep, B. van Oorschot, Dam 39 kinderhandschoen, A. Pijl, Gustostraat 2a houten paal, A. Boomsluiter, PloegstraatS carbidbus van auto, Fa. v.d. Eist, Buitenhaven weg, broche, T. v.d. Tempel, Th. ft Kempisstraal 15. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand November 1921. Inlagen125.085. Terugbetalingen - 120.180.97 Aantal inleggers I Nov. 1921 14055 Nieuwe deelnemers 109 14164 Geheel afgeschreven deelnemers 28 Aantal inleggers 30 November 1921 14136 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 30 November 1921 3.989.462.83. Zaterdag 1.1. promoveerde aan de sorbonne te Parijs de heer J. Bauwens, leeraar aan het gymnasium en de H.B.S. alhier, op het proefschrift „Corneille en Hollande". Hij betaalde daarbij de hoogste onderscheiding. UIT ROTTERDAM. Gistermiddag is de Duitsche trein, welke om 12.47 aan het station Maas aankwam, vermoede lijk door de gladheid van de rails op een stoot- blok geloopen. De buffers daarvan werden ver brijzeld. Door het breken van ruiten werden vijf der reizigers licht aan het hoofd gewond. De 29-jarige C. H. Dewitte bekwam een ernstige verwonding aan den rechterpols en mejuffrouw G. Iletsig uit. Den Haag was een schouder ontwricht. Allen werden in het station door den Genees kundigen Dienst verbonden, terwijl de beide laatstgenoemde verwonden naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd werden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2