DAGBLAD VOOR SCHIEDAM De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Dinsdag 6 December 1921. No. 13204. Adv ertentiën 1— b regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus, d». plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag f^póst|/|2.50fperfkwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse^ Nieuws. IERLAND. Zondag had weer een conferentie plaats tus- schen de regeering en de vertegenwoordigers van Sinn Fein Naar aanleiding van inlichtingen, mgewonncn aan de wpnmg van den premier, werd de mede- deehng verstrekt, dat de toestand zeer weinig beloovend was, maar dat 't niet onwaarschijn lijk was, dat een nieuwe bijeenkomst zal gehou den worden. De laatste conferentie met de Sinn-Fein- gedelegeerden duurde vier en een half uur. Er zijn aanzienlijke wijzigingen gebracht in de voorstellen der regeeringen. De gedelegeer den trokken zich terug om die te onderzoeken. Hun antwoord werd in de afgeloopen nacht, ver wacht. Nader seint men uit Londen In zake de Iërsche kwestie is overee n- stemming bereik t.. RUSLAND. Een Reuter-telegram uit Londen meldt In een rede te Oxford tor propagandeering van het Russische hongersnoodfonds, zeide Krassin, dat hulp moet worden verstrekt door middel van een internationale leening, die, naar hij verklaar de Rusland niet kan organiseeren, wijl de Enten te de Russische regeering niet wil erkennen. Zooiand de regeeringen in Europa en Amerika haar vijandige houding handhaven jegens de Russische regeering, kan het Russische volk onmogelijk met alle krachten den landbouw en de productie van grondstoffen weder ter hand nemen. UIT OPPER-SILEZIE. Wolff seint uit Oppeln De Rijksautoriteiten van de houtvesterij te Oppeln hebben van de intergeallieerde com missie instructie gekregen om hert opperbeheer over de bosschën in het Zwarte Woud en in Rybnik aan zekere personen over te dragen, die zooals bewezen' is, in dienst van de Poolsche lei ders van den opstand hebben gestaan. De Duitsche gevolmachtigde in Oppeln heeft in opdracht van de Rijksrégeering tegen deze maatregelen nadrukkelijk geprotesteerd en ver zocht zc weder in te trekken, daar ze in tegen spraak zijn zoowel met het vredesverdrag als met de op 9 Januari 1920 gesloten overeenkomst. Bo vendien grijpen zij in de hangende Duitsch-ï ool- sche onderhandelingen in en verhinderen zij loyale besprekingen tusschen Duitschland en Polen. DUITSCHLAND. U't Berlijn aan het „Journal" Lament, de Franschc gezant, \s plotseling naar Parijs ver trokken, waarheen Brand hem had ontboden. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Volgens een bericht van de „United Press" uit Washington, is als resultaat van een conferen tie van 2 uren tusschen Hughes, Kato, en Bal four besloten dat het Engelsch-Japansch ver drag niet verder zal worden gehandhaafd, en ver vangen zal worden door een overeenkomst tus schen Amerika, Engeland, Japan en Frankrijk. Ook zou de vlootverhouding tusschen de eer ste 3 landen van 5:5:3 zijn aanvaard. Beide besluiten behoeven echter de sanctie van de betreffende regeering. Reuter seint nog Van. gezaghebbende zijde wordt bevestigd, dat het ontwerp voor een Quadruple Entente ter- vervanging van het Engelsch-Japansch verbond op het oogenblik door de regeeringen van Ameri ka, Engeland, Japan en Frankrijk wordt onder zocht. Een N.T.A.-telegram uit Londen meldt nog De voorstellen, welke op de conferentie te Washington zijn gedaan met betrekking tot het vervangen van het Engelsch-Japansche bondge nootschap door oen nieuwe overeenkomst, wor den in de Engelsche pers gunstig besproken. Vol gens de uit Washington ontvangen berichten zouden Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten, Japan en Frankrijk zich bij aanvaarding van de ze voorstellen er toe verplichten, elkanders bezit tingen in de Stillen Oceaan ongemoeid te laten, maatregelen te nemen voor de-territoriale inte griteit. van China en hun toevlucht te nemen tot arbitrage voor het oplossen van geschillen. De bladen geven uiting aan hun voldoening, dat er geen sprake is van afschaffing van het Engelsch-Japansche bondgenootschap, doch dat het de bedoeling is, uitbreiding aan dit bondge- noodschap te geven, zoodat alle mogendheden, die belangen hebben in het Verre Oosten, tot. het bondgenootschap kunnen toetreden. De houding dor verschillende mogendheden met betrekking tot de verpachte gebieden in China is thans op de conferentie van Washing ton duidelijk gedefinieerd. Bij bet desbetref fend debat in de commissie voor het Verre Oosten vroeg de Chineesche delegatie om af schaffing van allé pachtverdragen. \iviani ver klaarde uit naam van Frankrijk, dat Frankrijk bereid is, deel tc nemen aan een collectieve teruggave van alle gebieden in China, welke aan de verschillende gebieden zijn verpacht. De vertegenwoordiger van Japan verklaarde, dat Japan bereid is, Kirochan aan China terug te geven, doch wat Port Arthur en Dairen be treft, is het. niet voornemens, afstand te doen van de belangrijke rechten, die het aldaai op wettige wijze en met groote opofferingen heeft verkregen. Balfour betoogde, dat de verpachte gebieden in China niet alle op denzelfden voet kunnen worden beschouwd. Groot-Brittannië had twee verschillende soorten pachtgebieden. Zoo was b.v. Hongkong absoluut onverdedigbaar, zon der pachtgobied op het vasteland. Hij citeerde uit het commercieel handboek voor China der Amerikaansche regeering, om het belang van Hongkong als handelscentrum voor de wereld aan te toonen. Wat betreft Wei Hai Wei, de verwerving daarvan was hoofdzakelijk bedoeld als een schild tegen eventueele roofzucht van Ruslanc en Duitschland. Dit laatste had Kiautsjau ge eischt, teneinde zich de economische over macht te verzekeren, terwijl Engeland geen bijzondere economische rechten of privileges had verlangd bij het pachten van Wei Hai Wei Balfour voegde er aantoe, dat de door Vivi- ani aan den dag gelegde geest zeer veel over eenkomst had met die der Britsche regeering, welke geheel bereid zou zijn, Wei Hai Wei aan China terug te geven als onderdeel van een algemeene regeling. Engeland was voorne mens, China's souvereimteit te bevestigen en uitvoering te geven aan het beginsel der open deur, doch zulk een concessie kon alleen wor den gedaan als deel eener algemeene regeling. De politiek der Britsche regeering was er op gericht om door de overgave van Wei Hai Wei de regeling der Sjantoeng-kwestie te verze keren. 47 „Neen, Daphne, ik ga op reis en zou het kun nen verliezen. Bewaar het voor mij." Hij zweeg en er was een droevige klank in zijn toon toen hij voortging „Eens zal ik je mis- scmen vragen den inhoud van dit pakje van mij aan te nemen. Ik hoop dat de tijd zal komen, dat ik het je kan aanbieden als een huwelijks geschenk. Want, mijn beste kind, ik zou je zoo graag gelukkig zien." Den'volgenden dag verliet Valenlijn Londen. Giffard Devereux bracht hem naar den trein en ging toen naar den inspecteur van Scot land Yard, dien hij kende. Hij kwam 's middags eenigszins opgewonden terug. „Het lijkt mij vreemd, Daphne, maar het is volstrekt niet onwaarschijnlijk dat we het ge heim van de paarl zullen oplossen. Het schijnt dat een zekere Morgan Jim Morgan die onder de een of andere beschuldiging gearres teerd is, heeft bekend, een zeker aantal dief stallen bedreven te hebben op aansporen van een vriend van hem, met wien hij nu ruzie heeft. Deze vriend verkocht de gestolen voorwerpen voor hem en eigende zich een aandeel van de winst toe. Nu is er onder do bedoelde arti kelen een paarl, precies overeenkomende met de beschrijving, die jij van die van miss Cowper BELGIE. Do koning heeft Carton de Wiart ontvangen. De aftredende premier zou hebben verklaard, dat hij om persoorlijke en politieke redenen niét in staat is zich nogmaals met de vorming van ccn nieuw kabinet te belasten. EGYPTE. Volgens de „Da;ly Telegraph," beschouwt men in off'C'eele kringen de Engelsch-EgypDsche onderhandelingen slechts tijdelijk afgebroken en gelooft men dat zij over niet al te langen tijd hervat zullen worden. AMERIKA. Het congres heeft gisteren de hoofdpunten van het wetgevend program, de tariefsherzienigs- wet ter fundeering der geallieerde schulden be handeld. Harding zal heden persoonlijk de jaarlijksche boodschap aan het congres uitbrengen. Volgens de bladen zal hij meededen, dat mocht de ont wapeningsconferentie mislukken, de uitgaven voor leger en vloot in het komend begrootings- jaar op 800 millioen dollars worden geschat, zijn de 66 millioen minder dan in het loopend jaar, maar aanzienlijk meer dan in de jaren vóór den oorlog, voorts, dat Amerika deze uitgave niet in belangrijke mate kan verminderen, zoo lang niet alle mogendheden zijn overeengekomen zulks te doen. De uitgaven over het begrootingsjaar 1922 23 worden geraamd op 3505, de inkomsten op 3338 millioen dollar. ALLERLEI. Een telegram u;t Berlijn meldt De openbare meenmg >n Duitschland. >s van oordeel dat de jongste nota der commissie van herstel een vernedering van het rijk beoogt, zonder dat daarvoor zakelijke redenen zijn aan te voeren. De „Vossische Ztg." zegt, dat de laatste cscli der commissie veel heeft van de moties, die van onverantwoordelijke oppositioneele zijde tegen besturen of regeeringen plegen te worden inge dicnd In Duitschland wordt de overtuiging dat het noodzakelijk is een veelomvattend financieel program uit te voeren, steeds stérker, maar te vens noemt de twijfel aan de mogelijkheid van zulk een Sisyphus-arbeid toe. De „Lokal Anz." vreest dat de beperkingen, die de commissie van herstel in de openbare uitgaven eischt, vooral zuller neerkomen op een inkrimping van de credieten voor- cultureelc en sociale aangelegenheden. De socialistische bladen herhalen hun eisch tot in beslag neming van een deel der „Sachwerke." Belga meldt het volgende uit Mainz De Conferentie van de separatistische re publikeinsche partij van het Rijnland, die te Bonn vergaderde, heeft twee moties aangenomen In de eerste wordt aan het bestuurscomité opgedragen, besprekingen te houden met de lokale groepen over de -samenstelling van een Rijnlandsch parlement. Het doel is de vorming van een Rijnlends'che republiek. In de tweede motie wordt gezegd, dat het oude volk van het Rijnland met de conferentie te Washington zal zijn vóór de beperking der bewa pening en aan baar de neutraliseering van den Rijn zal verzoeken. Bovengenoemde partij, welke niet verward moet worden met die van dr. Dorten, heeft leden onder alle klassen der Rijnlandsche bevolking, zonder onderscheid van politieke schakeering. Haar leuze is: Rijnland. De Duitsche Rijkspresident krijgt salaris- verhooging. Hij ontving tot dusver 100.000 Mark salaris en 150.000 Mark als representatiegelden en had verder het genot van vrije dienstwoning. Met het oog op den verhoogden levensstan daard, aldus het „Hdb.", wordt het salaris thans op 300.000 M. gebracht en de representatiegelden op 400.000 Mark, met terugwerkende kracht tot 1921. Bij de verhooging der representatiegelden heeft men vooral rekening gehouden met het feit, dat het onderhouden der betrekkingen met het buitenland veel meer kosten met zich brengt. Uit Washington wordt gemeld, dat daar een bijzondere delegatie is aangekomm van de Republiek van het VerreOosten met het doel de mogendheden te'bewerken, dat dëzen zullen aan dringen op de onmiddellijke ontruiming van Si berië door de Japansche troepen. Voorts wil de delegatie handelsrelaties met de mogendheden aanknoopen en de erkenning verkrijgen van de egeering te China. Uit Dusseldorp meldt men Ofschoon de metaalarbeiders den arbeid weer hebben hervat, is hét den communisten gelukt de Bilker-metaalfabrieken te bezetten en er het be drijf tot stilstand te brengen. Ook stelden zij zc - volutionnaire bedrijfsraden in. Door ingrijpen van de politie kon echter een deel van de ge bouwen weer worden ontzet. Een zware brand heeft het militaire arse naal te Sofia gedeeltelijk vernield, in het bijzon der het gedeelte waar voornamelijk machines en een voorraad geweerpatronen waren onderge bracht, werd geteisterd. De oorzaak is onbekend. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York meldt, dat Ford voornemens is een fabriek te Antwerpen op te richten en de be- noodigdheden daarvoor in Europa zal doen aan- koopen. Zijn vertegenwoordiger is Zaterdag j.l. scheep gegaan. LU a a e u I a e d. gaf. Sheldon, de inspecteur,weet niet hoe Morgan in het bezit er van kwam, maar daarnaar zal dadelijk onderzoek worden gedaan. De kerel werd ergens in Schotland gearresteerd, en men kan hem dus nog niet onmiddellijk in verhoor nemen, maar men zocht naar den heler. Sheldon komt vanmiddag hier om mij nader bericht te brengen." Giffard Devereux wreef zich vergenoegd m de handen. En toen hij van het huwelijk van zijn zoon sprak, was het met een zweempje minder bitterheid en verdriet. „Je moet je veel met Muriel bemoeien, Daph ne, en een dame van haar maken. Ik zal het niet zoo erg voelen, als ik jou tot steun heb. Je hebt een ander mensch van Valentijn gemaakt en je hebt ook mij de oogen geopend voor mijn gebreken. Waarom zou je met. Muriel niet even eens succes hebben Daphne zei hem dat het meisje van haar zeker geen lessen noodig zou hebben, maar ze wilde probeeren haar vriendin te worden." Wat op hetzelfde neerkomt," antwoordde Giffard. „Ieder met wie je- bevriend wordt, Daphne, zal iets van je leerenIk kan je nooit vergoeden wat je reeds voor mij gedaan hebt." Daphne greep deze gelegenheid aan om een goed woordje voor haar vader te doen. Ze gmg achter zijn stoel staan en boog zich vol liefde over hem heen. „U heeft mij niets te vergoeden,oom," fluis terde ze. „Maar als u een beetje van mijhoudt, kunt u mij een grooten dienst bewijzen. Lord Northcliff in Ned. Indie. Reuter seinde Zondag uit Batavia Lord Northcliff is hedenmorgen aangekomen en ontvangen door een vertegenwoordiger van gouverneur-generaal Fock. Hij heeft daarna 'n officieel bezoek ten paleize bij den G.-G. afge legd, waar hij hedenavond aan een maaltijd zal aanzitten Lord Northcliff begint morgen zijn autotocht. Na de oude Portugeesche en Hollandsche wijken te hebben bezocht, deed Lord Northcliff een tocht door do rieuwe stad. Hij gaf uiting aan zijn bewoncering voor den aanleg van deze groeiende schoone stad. Lord Northcliff heeft het hoofdkantoor van Aneta te Weltevreden bezocht. Rij toonde groote belangstelling voor dc Ned.-Indische pers, waar van de omvang hem verbaasde. In een persgesprek verklaarde Lord Northcliff dat het hem opgevallen was, welk een grooten invloed de "dagbladen in de koloniën kunne uit oefenen en het had hem getroffen hoe weinig, in het algemeen, Engeland en Nederland af weten van hun bezittingen in het Verre Oosten. Hij was er van overtuigd, dat het Japansche volk geen groote vloot wenscht, doch de Japansche pers wordt zeer streng gecensureerd waardoor de meening Yan het Japansche volk niet tot uiting kan komen. Lord Northcliff was ten sterkste gekant tegen uitbreiding van het inlandsche onderwijs, waar van volgens hem de Hollanders later spijt „En dat is Giffard had dc handen gegrepen, die ze hem om den hals had geslagen en hield ze stevig vast. „Wees goed voor papa, die u een bekentenis heeft te doen." „Een bekentenis Ach Is het iets. heel ver schrikkelijks Daphne, die achter den stoel stond, kon haar oom's gezicht niet zien. Zc beefde een weinig. „Ja," zei ze, „het is iets ernstigs, werkelijk, iets heel ernstig. Maar het is gebeurd vóór vóór de verzoening. En weet u nog wat u gisteren tegen mij zeidet Hij knikte met het hoofd en ze zag dat hij glimlachte. „Dus Mervyn is van plan zijn zonden op te biechten „Ja, oom, en hij ziet er vreeselijk tegen op. Wees dus goed voor hem als hij zijn moed bijeen raapt om u alles te bekennen. Ik weet dat hij heel dwaas heel zwak geweest is dat u volkomen gelijk zoudt hebben hem te ver- oordeelen. Maar vergeef het hem." Heur haar streek langs zijn wangen. Ze drukte hem een kus op het voorhoofd. „Mijn lieve kind," zei Giffard Devereux, „jij hebt zeker je vader overgehaald om te spre ken, Dat kan ik mij zoo voorstellen. Ik geloof echter dat ik al weet wat hij gedaan heeft." „Dat u het al weet?" riep Daphne verrast en verlicht uit. „Ik geloof het wel. Is het over over een wissel „Ja, oom." „Precies. Een van de schurken, die den wissel in handen heeft, heeft mij er al over geschreven. Er schijnt eenig verschil van opinie tusschen hen ontstaan te zijn. Ik ben vast besloten hoe ik den schelm zal behandelen als ik hem zie. En wat je vader betreft, Daphne, dien heb ik reeds ver geven. Ik had echter gehoopt gehoopt dat hij mij het gezegd zou hebben, voordat hij er door anderen toe gedreven werd. Ik ga nu naar hem toe." „Wat is u toch goed, oom riep Daphne uit. HOOFDSTUK XIX. Het lot van den geldafperscr. Toen Giffard Decereux nog bij zijn broer zat, werd er een bezoeker aangekondigd en in het salon gelaten, waar Daphite zat tc werken. Ze sprong van haar stoel op, en zag Norton Lorrimer voor zich staan. Voor Lorrimer was de ontmoeting met het meisje blijkbaar onverwacht, maar hij liet zich niet uit het veld slaan en stak haar brutaal de hand toe. „Zoo Daphne hoe staat het leven O, wat zie je er fijn uit 1 Ik heb altijd gezegd dat niemand bij jou het kan halen." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1